aöl meslek bölümleri / Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) nedir? - Son dakika eğitim haberleri – Sözcü

Aöl Meslek Bölümleri

aöl meslek bölümleri

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ

Eğitim ve Öğretim yılında, okulumuzda Mesleki Açık Öğretim Lisesi kapsamında aşağıdaki alanlarda eğitim ve öğretim verilmektedir:

• Çocuk Gelişimi
  • Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri

Mesleki Açık Öğretim Lisesi nedir?

Endüstriyel alanlarda kurslar yoluyla, en az ilköğretim okulu mezunu gençlere meslek kazandırmak, mesleklerinde gelişmek isteyenlerin meslekî bilgi ve becerilerini yeni teknolojilere paralel olarak geliştirmek gayesi ile kurulmuş yaygın endüstriyel teknik eğitim kurumlarıdır.

BAŞVURU KOŞULLARI

Açık öğretim Lisesi´ne kayıt olmak için yaş sınırı yoktur.

Ortaokul veya İlköğretim Mezunu ya da Lise Ara Sınıfından ayrılmış herkes (zihinsel engellilerin dışında) kayıt olabilir.

Lise Mezunları da Açık öğretim Lisesine kayıt olabilirler.

Genel Lise eğitimi veren bir okuldan mezun olmuş olan öğrenciler, Açık öğretim Lisesi "Mesleki Açık öğretim Programı´na kayıt yaptırabilirler.

Meslek Lisesi öğrencileri Genel Lise Programına geçiş ve kayıt için başvuramazlar.

KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER

İlköğretim ve Ortaokul Mezunu öğrenciler;

·         İki adet fotoğraf,

·         Nüfus cüzdanı sureti,

·         Ortaokul veya ilköğretim okulu mezunu ise, ortaokul veya ilköğretim okulu diploması asli,

·         kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu asli.

Lise Ara Sınıfından Ayrılan Öğrenciler;

·         İki adet fotoğraf, nüfus cüzdanı sureti ve banka dekontuyla birlikte,

a)   Alan seçmeli sınıf sistemi ile Ders geçme ve kredi sisteminden ayrılan öğrenciler, tasdikname ve Öğrenim Belgesi asli ile

b)   Yurt dışında öğrenim görmüş öğrenciler, kredilendirilmiş denklik belgesi asli ile başvuracaklardır.

c)   sınıf sisteminden ayrılan öğrenciler, Tasdikname ve Ek-2 öğrenim Belgesi asli ile

Mesleki Açık öğretim Programına başvuranlar için;

Herhangi bir meslek Lisesi son sınıfından ayrılarak Mesleki Açık öğretim Programına kaydolacak öğrencilerden sınıf sisteminden veya ders geçme ve kredili sisteminden ayrılanların, tasdiknamelerinde staj yaptıklarını gösteren bir ibare yoksa tasdikname ile ayrıldıkları okuldan alacakları staj durumlarını belirten resmi bir yazıyı diğer kayıt evrakları ile birlikte il irtibat bürolarına teslim edeceklerdir.

d)   Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri;

Bu öğrenciler kalfalık belgesinin noter onaylı sureti ve EK-2 belgesinin asli ile kalfalık Belgesinde öğrenim gördüğü meslek alanına uygun Mesleki Açık öğretim Programı kapsamında yer alan Endüstri Meslek Lisesi bölümlerinden birine kayıt yaptırabilirler.

e)   Askerlikle İlişiksiz Belgesi, Mesleki Açık öğretim Programına kayıt yaptıracak öğrencilerden askerlik çağına girmiş olup ve daha büyük doğumlu olanlar bağlı bulundukları askerlik şubelerinden "askerlikle ilişiksiz belgesi" alarak kayıt evrakları ile birlikte İl İrtibat bürolarına teslim edeceklerdir. Kayıt döneminde bu belgeyi teslim etmeyen öğrencilerin kayıtları kabul edilmeyecektir.

Mesleki Açık öğretim Programına kayıt yaptıracak öğrencilerden askerlik yükümlülüğünü yerine getirenler ise; Terhis Belgesinin asli, Askerlik cüzdanının fotokopisi veya bağlı bulunduğu askerlik şubesinden alınan resmi belgeden herhangi birini mutlaka kayıt evrakları ile birlikte İl İrtibat bürolarına teslim edeceklerdir. Kayıt döneminde bu belgelerden herhangi birini teslim etmeyen öğrencilerin kayıtları kabul edilmeyecektir.

Kaydı silinmiş Açık öğretim Lisesi Mesleki Açık öğretim Programı öğrencilerinden de kayıt işlemlerinde askerlikle ilgili yukarda adi geçen belgeler istenecektir.

f)   Mesleki Açık öğretim Programına kayıt olmak için müracaat eden öğrencilerden kayıt yaptıracakları okul türü ve bölümleri ile ilgili varsa kalfalık-Ustalık belgeleri veya bölüm diplomalarının onaylı bir örneğini kayıt evrakları ile birlikte teslim edeceklerdir.

Kayıtlar sona erdikten sonra gönderilen veya teslim edilen kalfalık-Ustalık belgeleri veya bölüm diplomaları gibi belgeler bir sonraki kayıt döneminde dikkate alınacaktır.

g)   Ön kayıt için öğrencilerin öğrenim Belgesi aslini (tasdikname-diploma) ve Askerlikle İlişkisiz Belgesini sunmaları gerekmektedir.

1. Kültür dersleri öğrenciler tarafından seafoodplus.info adresinden seçilir. Kültür derslerine öğrenci kendi imkanları ile çalışır, test sınavına, seafoodplus.info adresinde belirtilen yerde girer. Kültür derslerinin kitaplarını kayıt yaptırdığı okul merkezinden alır.

2. Meslek Dersleri (Yüz Yüze Eğitim Dersleri) okulumuzda verilir. Okulumuzdaki alanlardan bir tanesini seçen öğrenci, hafta sonu meslek derslerini okulumuzda görür. DERSLERE KATILIM ZORUNLUDUR, Her ders için ayrı ayrı olmak üzere, bir dönemde en fazla özürlü ve özürsüz toplam % 25 devamsızlık hakkı vardır. Örneğin: 1. Dönem 18 hafta ise, her ders için ayrı ayrı olmak üzere 4,5 hafta devamsızlık hakkı vardır. Bu devamsızlık süresini geçen öğrenci o dersten devamsızlıktan kalmış sayılır. Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencisi kendi devamsızlığını kendi takip etmek zorundadır.

3. Dersin haftalık saati, o dersin kredisini oluşturur. Bir dersten 50 veya ile geçmek yeterlidir. Not sadece diplomayı etkiler. Meslek derslerinden en az 2 yazılı sınav, 1 veya 2 sözlü notu öğretmen tarafından verilir.

4. Yüzyüze alacağınız meslek dersleri ve muaf olacağınız dersler okulumuz tarafından belirlenir.

5. Dersler dönemliktir. Her yıl 2 dönemden oluşur. Öğrenci Eylül- Şubat aylarında 2 defa kayıt yenilemek zorundadır. Kayıtlar okulumuzda yapılacaktır. Kültür dersi sınavları, MEB tarafından merkezi sistemle yılda 2 defa Aralık-Mart aylarında yapılır. Kayıt yenilenmemiş öğrenciler Silik ve Donuk durumda olacağı için yüz yüze eğitim derslerinden başarılı olsa bile bu derslerin kredilerini hak etmiş sayılmazlar.

6. Öğrenci belgesi, Kimlik kartı, Askerlik Tecil Belgesi, EK-C2 okul merkezi tarafından verilmektedir. Erkek öğrencilerin tecil işlemi dönem sonuna kadar yapılmaktadır.

7. Kültür derslerine ait kitaplar İlçe Halk Eğitimi Merkezi'nden alınacaktır. Meslek derslerine ait kitaplar ayrıca verilmeyecek olup Ders Notları: seafoodplus.info adresinde yayınlanmaktadır.

8. Mesleki Açık Lise öğrencisi okulumuzda yüz yüze eğitime devam ederken kılık kıyafetinin düzgün ve öğrenciye yakışır şekilde olması zorunludur. Mesleki Açık Lise öğrencisi yüz yüze eğitim için okulda bulunduğu sürece okul idaresinin belirlediği kurallara uymak zorundadır.

9. Mesleki Açık Lise öğrencisi okulun binasına, demirbaşlarına zarar verici davranışlarda bulunamaz. Verilen zararlar öğrenci tarafından telafi edilir ve ayrıca disiplin cezası uygulanır.

Okul öğrencisi olmayan bir kişinin idarenin izni olmadan okul bina ve bahçesini kullanması yasaktır. Açık lise öğrencisi okul bina ve bahçesine yabancı kişileri getiremez. Açık lise öğrencileri okulun kendileri için belirlenmiş yerlerini kullanacaktır. Belirlenmiş yerlerin dışındaki okul alanlarını kullanamazlar.

Kurallara uymayan ve Orta Öğretim Kurumlarında Ödül ve Disiplin Yönetmeliğine aykırı davranışlarda bulunan öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Açık Öğretim LisesiYönetmeliğinin Maddesi uygulanır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN MAOL WEB SİTESİNİ ZİYARET ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Alanlara Göre Mezunuyet Kredisi

ALAN ADI

ORTAK+SEÇMELİ

ALAN

TOPLAM

ADALET ALANI

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ ALANI

AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ ALANI

BAHÇECİLİK ALANI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI

BÜRO YÖNETİMİ ALANI

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI

DENİZCİLİK ALANI

EĞLENCE HİZMETLERİ ALANI

EL SANATLARI TEKNOLOJİSİ ALANI

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI

GIDA TEKNOLOJİSİ ALANI

GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ALANI

GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM HİZMETLERİ ALANI

HALKLA İLİŞKİLER VE seafoodplus.info ALANI

HARİTA TAPU KADASTRO ALANI

HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ ALANI

HAYVAN SAĞLIĞI ALANI

İMAM HATİP LİSESİ

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ   ALANI

KİMYA TEKNOLOJİSİ ALANI

KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ ALANI

KUYUMCULIK TEKNOLOJİSİ ALANI

LABORATUVAR HİZMETLERİ ALANI

MAKİNA TEKNOLOJİSİ ALANI

MATBAA ALANI

METAL TEKNOLOJİSİ ALANI

METALURJİ TEKNOLOJİSİ ALANI

METEOROLOJİ ALANI

MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI

MUHASEBE VE FİNANSMAN ALANI

MÜZİK ALETLERİ YAPIMI ALANI

PAZARLAMA VE PERAKENDE ALANI

PLASTİK TEKNOLOJİSİ ALANI

SANAT VE TASARIM ALANI

SERAMİK VE CAM TEKNOLOJİSİ ALANI

TARIM TEKNOLOJİSİ ALANI

TEKSTİL TEKNOLOJİSİ ALANI

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI

ULAŞTIRMA HİZMETLERİ ALANI

YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir