şartlı-eğitim yardımı başvurusu / Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Başvurusu, Şartları - Olay Medya

Şartlı-eğitim Yardımı Başvurusu

şartlı-eğitim yardımı başvurusu

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi durumu ya da sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarda uygulanan şartlı eğitim yardımı ilk öğretim, orta öğretim ve lise eğitimi alan öğrencilere verilen sosyal yardımlardan biridir. Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından ile ödenen nakdi yardım, her evde öğrenim gören yardıma muhtaç olan çocuk başına verilir.

Okulun açık olduğu aylarda verilen şartlı eğitim nakdi yardımı, ekonomik olarak zorluk içinde olan ve sosyal güvencesi olmayan, öğrencilerin annesine verilir. İlk öğretimden lise mezuniyetine kadar her yıl 9 ay boyunca PTT üzerinden ödenen nakdi yardımı almak için öncelikle vatandaşların ikamet ettiği ilçedeki kaymakamlığa müracaat etmeleri gerekir.

Şartlı Eğitim Yardımı Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı almak isteyen vatandaşların yaşadığı il veya ilçede bulunan Kaymakamlık binası içerisinde yer alan, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılan şahsi başvurudan sonra bu yardımdan yararlanabilir. Başka şekilde başvuru yapma olanağı bulunmamaktadır.

Kimlik fotokopisi ile yapılan başvuru, evde bulunan her çocuk için ayrı ayrı yapılmalıdır. Yapılan incelemeler sonucunda şartlı eğitim yardımına hak kazanan vatandaşlar, nakdi yardımı kimlik ile PTT şubelerine giderek temin edebilirler. Şartlı eğitim yardımı, erkek çocuklarına kıyasla kız çocuklarına daha yüksek ödeme yapmaktadır. 2 ayda bir yapılan ödemeler Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

Yardıma muhtaç olan öğrencilerin şartlı eğitim yardımı almalarının bazı şartları bulunur. Bunlar;

• T.C vatandaşı olması
  • Sosyal güvencesi olmaması
  • Şartlı eğitim yardımı alacak olan öğrencinin eğitime devam ediyor olması
  • Hane halkı gelirinin, belirlenen asgari ücretten düşük olması
  • Bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmaması, olarak sıralanabilir.

Başvuru yapıldıktan sonra E devlet üzerinden kontrol edilip çıkıp çıkmadığını öğrenmek mümkündür. Henüz onaylanmamış olan şartlı eğitim yardım desteğini sorgulamak için e devletten giriş yaparak, sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğinin web sitesini tıklayarak başvuru aşamasını öğrenebilirsiniz. Ancak onay gerekli incelemeler sonucunda gerekli görüldüğünde verilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardım Başvuru İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Şartlı eğitim desteğini başvurusu yapacak olan vatandaşların temin etmesi gereken bazı belgeler vardır. Bunlar;

• Öğrenci kimlik kartı
  • Öğrenci belgesi
  • Öğrencinin velisinin kimlik kartı
  • Doldurulmuş Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru formu
  • Gelir Belgesi
  • Oturulan ev kira ise kira kontratıdır

Şartlı eğitim destek ödemesi, öğrenci bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yaptığı takdirde devamsızlık yapılan ay için ödemesi yapılmaz. Şartlı eğitim yardım ödemeleri öğrencilere eğitim aldığı sürece verilir ve kesinlikle geri ödemesi talep edilmez. Başvurudan sonra şartlı eğitim yardım başvurusunun reddedilmesi, yapılan incelemeler sonucunda şartlı eğitim yardım ödemesine hak kazanamadığınız anlamına gelmektedir.

Eğitim öğretim yardımı talebini funduszeue.info buradan yapabilirsiniz.

Ayrıca Şartlı Sağlık Yardımı hakkında da bilgi alabilirsiniz.

SAYILI SOSYAL YARDIMLAŞMAVE DAYANIŞMAYI TEŞVİK KANUNU

Bu Kanunun amacı; fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlar ile gerektiğinde her ne suretle olursa olsun Türkiye'ye kabul edilmiş veya gelmiş olan kişilere yardım etmek, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlamak, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmektir.

Fakrü zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan vatandaşlar ile geçici olarak küçük bir yardım veya eğitim ve öğretim imkanı sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişiler bu Kanun kapsamı içindedir.

Ayrıca, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmakla veya bu kuruluşlarca aylık veya gelir bağlanmış olmakla birlikte, Fon Kurulunca belirlenecek ölçütlere göre; hane içindeki kişi başına düşen geliri, onaltı yaşından büyükler için belirlenen aylık net asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişilerden fakir ve muhtaç durumda bulunanlar da bu Kanun kapsamındadır.

Her türlü acil durum ve afetten zarar görenler ve şehit yakınları ile gaziler ise, Fon Kurulu ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca belirlenecek kriter ve süreler çerçevesinde bu Kanun ile sağlanacak haklardan yararlandırılır.

SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKIFLARININ YAPTIĞI  İŞ VE İŞLEMLER

• Nakdi yardım
  • Ayni Yakacak Yardımı (kömür)
  • Eğitim Yardımları
  • Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı
  • Afet Destekleri (yangın, sel vb.)
  • Gelir Getirici Proje Destekleri
  • İstihdam Yardımları

DÜZENLİ YARDIMLAR

• Sayılı Kanun Kapsamında engelli ve 65 yaş maaşı
  • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar
  • Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

GENEL SAĞLIK SİGORTASI             

Başvuru Şartları

Başvuru yapacak kişinin hane içerisinde kişi başı geliri;

tarihleri arası muhtaçlık sınırı ,32TL.

tarihleri arası muhtaçlık sınırı ,48TL. altında olması gerekmektedir.

Başvuruda  istenen belgeler:

1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilecek Sorgu izninin  imzalanması,

2. Nüfus Cüzdanı fotokopisi.

3. Afet Yardımı için destekleyici belge

Muhtaçlığı Mütevelli Heyet Kararı ile tespit edilen İlçemiz sınırlarında ikamet eden, ailelere nakdi destek, düzenli olamaması şartıyla yardım yapılmaktadır.

Muhtaçlığı Mütevelli Heyet Kararı ile tespit edilen aileler için ayni yakacak yardımı evlere teslim şeklinde yapılır.

Muhtaçlığı Mütevelli Heyet Kararı ile tespit edilen ailelere eğitim öğretim yılında nakdi yardım yapılır.

Şartlı Eğitim Yardımı için ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim alan öğrencilerin olması, öğrencilerin yatılı olmaması,, hanede ki hiç kimsenin SGK kaydı olmaması gerekmektedir. Muhtaçlığı Mütevelli Heyet Kararı ile tespit edilen ailelerin öğrenci olan çocukları için okula devam şartı (ayda 4 gün ve az olmak kaydı ile) 2 ayda bir periyodik olarak PTT vasıtasıyla annelere yapılan nakdi yardımlardır.

öğretim yılında yapılan yardımlar.

İlkokula devam eden kız çocuk için aylık     40,00TL.

İlkokul devam eden erkek çocuk için aylık   35,00TL.

Liseye devam eden kız çocuk için aylık        60,00TL.

Liseye devam eden erkek çocuk için aylık    50,00TL.

Muhtaçlığı Mütevelli Heyet Kararı ile tespit edilen ailelere  ay arası çocukların  Sağlık Ocağında düzenli sağlık kontrollerinin yapılması şartı ve hanede SGK kaydı bulunmaması şartı ile belirli periyotlarda ödenen  PTT vasıtasıyla annelere yapılan nakdi yardımlardır.

• Sağlık kontrolü yapılması şartı ile aylık 35,00TL
  • Gebe kadınların doğumlarını hastanede gerçekleştirmeleri ve düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri şartıyla verilen Şartlı Sağlık Gebelik   yardımları şu şekildedir:
  • Doğumun hastanede yapılması halinde 1 defa olmak üzere 75 TL
  • Muayenelerin yapılması halinde doğumdan önce aylık 35 TL
  • Doğumdan sonrası 2 defa olmak üzere 35 TL. 

Muhtaçlığı Mütevelli Heyet Kararı ile tespit edilen aileler için yangın, sel vb. gibi yangın,sel tespit raporlarını ile  vakfımıza başvuru yapmaları halinde nakdi destek sağlanır.

DÜZENLİ YARDIMLAR

65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz Ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun

kabul edilen Sayılı Kanun kapsamında  (Değişik: 12/7//73 md.) Sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar ile uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar veya nafaka bağlanmış veya nafaka bağlanması mümkün olanlar hariç olmak kaydıyla, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, muhtaçlık hâli devam ettiği müddetçe () gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır. Birinci fıkra kapsamına girenlerden, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimseler muhtaç kabul edilemez ve kendilerine aylık bağlanamaz.(Ek cümle: 20/2//11 md.) Ayrıca, 24/5/ tarihli ve sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenenler de muhtaç olarak kabul edilemez ve kendilerine bu Kanun hükümlerine göre aylık bağlanamaz. 65 yaşın tespitinde, doğum tarihlerinde yapılmış düzeltmeler nazara alınmaz.

Yardıma başvuru yapacak kişinin genel sağlık sigortası 6c/1 (yeşilkart) olmalıdır.

Başvuru yapacak kişinin hane içerisinde kişi başı geliri;

tarihleri arası muhtaçlık sınırı ,48TL. altında olması gerekmektedir.

İlçe sınırındaki bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardımı kabul edile, hak sahibinin, ilçe dışına taşınma durumunda, daha önce kabul edilen yardımlar hak niteliğinde olmayıp, bağlı bulunduğu İlçe Vakıflarından tekrar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bu kanun kapsamında engelli ve 65 yaş yaşlılık aylığı bağlanan kişilere 3 ayda bir olmak üzere mart, haziran, eylül, aralık aylarında PTT aracılığıyla ödeme yapılır.

Engelli oranı                                                   Üç Aylık Miktarı

%%69 arası engelli                                  ,39TL

%70 ve üzeri engelli                                      ,07TL.

Engelli Aylığı Yakını (18 yaş altı)                 ,39TL.

65 Yaş Aylığı                                                 ,68TL.

tarihleri arası muhtaçlık sınırı ,48TL.

• Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar

Eşi evli iken vefat etmiş kadınlara yönelik olarak yapılan bu yardım kapsamında başvuru yapacak kişinin Sosyal Güvence kapsamında aylık almaması ve muhtaçlık sınırının altında olması  durumu göz önüne alınarak Vakıf Mütevelli Heyeti Kararı ile yardımın kabul edilmesi durumunda Düzenli Merkezi Yardımı almaya hak kazanılıfunduszeue.infoçe sınırındaki bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardımı kabul edile, hak sahibinin, ilçe dışına taşınma durumunda, daha önce kabul edilen yardımlar hak niteliğinde olmayıp, bağlı bulunduğu İlçe Vakıflarından tekrar başvuru yapmaları gerekmektedir.Ödemeler iki ayda bir ,00TL. olmak üzere toplam ,00TL. PTT aracılığıyla hak sahibine ödenir. Ödeme ayları 2., 4., 6., 8., , ,  şeklindedir.Düzenli olarak Vakfımızdan Muhtaç Asker Aylığı alanlar her iki aylığı aynı anda alamamaktadır.

• Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

Bu Usul ve Esaslara göre, askere gitmiş/gidecek olan kişinin, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve askerlik dolayısıyla dönemsel yoksulluk riski bulunan, fakir ve muhtaç durumda olduğu Mütevelli Heyet kararıyla tespit edilen resmi nikahlı eşi veya anne-babası bu yardımdan yararlandırılıfunduszeue.info yardım askere gitmiş/gidecek olan kişinin askerlik yaptığı süre boyunca yardım funduszeue.info birden fazla asker olması durumunda her asker için şartların uyması durumunda yardım funduszeue.info gitmiş/gidecek olan evli ise, resmi nikahlı eşi, eşi yok ise asker olan kişinin annesi başvuru funduszeue.info ve baba boşanmış ise askerin resmi adres kaydı ve asker olan kişi kiminle yaşıyor ise o kişi başvuru funduszeue.infoçe sınırındaki bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardımı kabul edile, hak sahibinin, ilçe dışına taşınma durumunda, daha önce kabul edilen yardımlar hak niteliğinde olmayıp, bağlı bulunduğu İlçe Vakıflarından tekrar başvuruyapmaları gerekmektedir.Ödemeler iki ayda bir ,00TL. olmak üzere toplam ,00TL. PTT aracılığıyla hak sahibine ödenir. Ödeme ayları 2., 4., 6., 8., , ,  şeklindedir.Düzenli Merkezi ödeme yardımı olarak Vakfımızdan Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Aylık alanlar, Muhtaç Asker Aylığına başvuru yapamamaktadır.

28 Aralık sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ‘’Genel Sağlık Sigortası ( GSS) Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’’ doğrultusunda, sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının ( c ) bendinin ( 1 ) numaralı alt bendi ile ( g) bendinde belirtilen kişilerin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının tespiti 01 Ocak tarihinden itibaren Vakıflar tarafından yürütülmektedir.

Gelir tespiti uygulamasında,

ile   tarihleri arasında ödenecek genel sağlık sigortası GSS  prim tutarları

0- ,50 TL.                                                            Primsiz(G0)

,,50 TL.                                                  48,06TL.(G1)

,,00 TL.                                                ,18TL.(G2)

,00TL. ve üstü                                                   ,36 TL.(G3)

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası