kalıcı dudak dolgusu yaptıranlar / Permalip Dudak Silikonu | Silikon Dudak | Kalıcı Dudak Silikonu

Kalıcı Dudak Dolgusu Yaptıranlar

kalıcı dudak dolgusu yaptıranlar

Permalip Nedir?

Kalıcı silikon dudak olarak bilinen permalip, dudak estetiği uygulamalarından biridir. Dudakta istenilen yerlere uygulanarak hatlara belirginlik sağlanmaktadır. Poliklinik ortamında ve dudak üzerine sürülen lokal anestetik krem ile uygulama yapılabilir. Yaklaşık 8 ila 12 ay kadar kalıcılığı olur. Günümüzde dolgun dudak ve dudağa estetik bakışın değiştiği bu dönemlerde permalip kalıcı dudak dolgusu isteyen kişilerin sık başvurduğu bir estetik uygulamadır. Permalip ile vücudun diğer bölgelerine yapılan silikonların malzeme bakımından çok farkı yoktur, sadece dolgu miktarı ve bazen sertlik derecesi farklılık gösterebilir. Bu bağlamda dudak silikonu tercih eden bireylerden biriyseniz, permalip uygulamasının nasıl yapıldığı ile alakalı bilgileri okumaya devam etmenizi öneririz.

Permalip Nasıl Yapılır?

Permalip, meme protezlerinde kullanılan silikonlar gibi bir silikondur. Tamamen pürüzsüz bir madde olan permalip, meme protezleri gibi dudak boyutlarına göre farklı ölçüde kullanılmaktadır. Hastanın dudak boyu ve genişliği ölücümü yapıldıktan sonra hastaya uygun permalip yerleştirtilir. Farlı kalınlık ve uzunlukta permalip mevcuttur. Permalip uygulaması hem üst hem alt dudaklar için uygulanabilir. Permalip uygulaması lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir. Yaklaşık 30 dakika süren bir işlemdir. Her iki dudağın birleştiği yerden ufak bir kesi açılır. Daha sonra bu kesiklerden özel bir alet aracılığı ile dudağın kırmızı kısmına permalip geçirme yöntemi ile yerleştirilir. Eriyen dikiş kullanılır. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Bu bakımdan permalip iz bırakmayan estetikler arasında çok sık tercih edilen bir tekniktir. Estetik cerrahlar tarafından atılan estetik dikişler sayesinde dudaklarınızda herhangi bir müdahale olduğu belli olmayacaktır. Kalıcı dudak büyütme sağlandığında bu işlemi yeniden yapmaya neredeyse hiç gerek kalmaz ve dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Permalip Yerleşrtirilmesi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudağınızda kalıcı büyütme için yerleştirilen permalip silikon sonrası 1 ya da 2 gün istirahat yeterlidir. Bazı hastalarda uygulama sonrası hafif ödem ve morluk olabilir. Operasyon sonrası 3 ila 4 saat aralıklar ile buz uygulaması yapılması önerilir. Yine ağrı kesici ve antibiyotikler doktor reçetesi ile verilir. 4 ila 5 gün çok sert yiyecekler yenilmesi önerilmez. Yine operasyondan sonra aşırı esnememek gerekir. Operasyondan 1 hafta sonra dudak şekli belirginleşir. Ömür boyu kalıcıdır. Eskimez, yıpranmaz ve parçalanmaz. Vücuda son derece uyumludur. İnce bir kapsül içinde olduğu için, hiçbir alerjik reaksiyona sebep olmaz. Uygulama sonrası, gülerken ya da konuşurken şekil bozukluğuna sebep olmaz. Dudak silikonları öpüşürken hissedilmez. Hastanın dudak yapısına uygun permalip kullanıldığında dışarıdan fark edilmez. Hasta istemediği zaman yine lokal anestezi altında permalip çıkartılabilir.     

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu öncesi sonrası

Dudaklarının inceliğinden ya da zamanla ortaya çıkan yaşlanma etkilerinden dolayı birçok kadının tercih ettiği bu yöntem ile dudaklar daha dolgun ve genç bir görünüme kavuşurlar.

Dudak çevresi ve içine yapılan uygulamalarda dermal dolgular kullanılmaktadır. Zamanla dudakta azalmaya başlayan hyaluronik asit, bu uygulama ile dudaklara geri kazandırılmaya çalışılır.

Ortalama otuz dakika süren bu işlemden sonra günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Etkisini hemen göreceğiniz bu işlem, muhakkak doğru uzmanlarca uygulanmalıdır. Kolay bir işlem gibi gözükse de, kişinin yüz şekline uygun, abartılı olmayan ve alt-üst dudağın uyumunu bozmayan bir uygulama yapılması özen ve deneyim gerektirir.

Dudak dolgusu nedir?

Dudak dolgusu; dudakların bazen doğuştan bazen ilerleyen yaşa bağlı hacim kayıplarında, kazalar sonucunda oluşan doku kayıplarında dudağa istenilen form ve hacmin verilmesi işlemidir. Yapısal olarak ince dudaklı hastaların talebi doğal gözüken, aynı zamanda dolgun duran dudaklardır. Dudağa yapılan dolgu enjeksiyonları ile dudağa istenilen form verilir.

Dolgu için hangi malzemeler kullanılır?

Dolgu için kullanılan malzeme vücudumuzda bulunan ama zamanla azalan hyaluronik asittir. Hyaluronik asit yüzde eksilen, hacmini kaybeden pek çok bölgede kullanılabilir. Aynı zamanda cilde nem veren hyaluronik asit yapay bir malzeme olmadığından dudak dolgusunda ilk tercih edilen seçenektir.

Ağrılı bir uygulama mı?

İşlem öncesinde hastaların dudaklarına anestezik krem sürülür. Birkaç dakika içerisinde hastanın dudakları uyuşmuş olur. İşlemde kullanılan iğneler çok ince olduğundan doktorun uzmanlığı ile ağrısız bir şekilde işlem tamamlanır.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

• Dolgu uygulamaları yüzde ve vücuttaki hacim kayıplarında, istenilen dolgunlukta olmayan dudaklarda yaygınca kullanılır.
  • Aynı şekilde barkod çizgileri olarak adlandırılan dudak üstü bölgede barkodu andıran çizgilerin giderilmesinde kullanılır.
  • Gözaltı ışık dolgusu da günümüzün çok tercih edilen uygulamalarındandır.
  • Alın bölgesinde mimikler ile oluşmuş kırışıklıkların derinleşmiş görüntüsünü gidermede dolgular gençleştirici bir etki sağlar.
  • El üstü yaşlanmalarında, dolgular elleri yıllar önceki hallerine kavuşturmada ideal bir yöntemdir.

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Öncesinde dudaklara anestezik krem sürülür, krem birkaç dakika içinde etkisini gösterdiğinde hasta çok daha az acı hissedecektir. Hekim dudağın uygulama yapılacak bölgelerine hastanın istekleri doğrultusunda karar verdikten sonra ince bir iğne ile işleme başlar. İşlem sadece birkaç dakika sürer.

Dudak dolgusu kim tarafından uygulanmalı?

Dudak dolgusu uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Dudak dolgusunu yapacak olan hekimler, estetik plastik cerrah, dermatolog ya da medikal estetik uzmanlığı almış kişiler olmalıdır.

Uygulama Süresi

Anestezik krem sürüldükten sonra yarım saat içerisinde etkisini gösterir. Dudak dolgusunun yapılması işlemi ise dudağa verilmek istenen hacim ve şekil doğrultusunda minimum 15 maksimum 30 dakika içerisinde tamamlanır.

Dudak dolgusunun avantajları

Hastaların istedikleri hacim ve şekildeki dudaklara sahip olmalarını sağlar. Dudaklara aynı zamanda nem verdiğinden çok daha genç ve sağlıklı dudak görüntüsü sağlar. İnce ve asimetrik dudakların yaratmış olduğu sıkıntıları gidererek hastalara özgüven sağlar. Dudak dolgusu hastanın sağlığını hiçbir şekilde riske atmadan dudaklarda istenilen hacmi sağlayan bir yöntemdir.

Dudak dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte ortalama 6 ay ile 1 yıl süre ile etkisini devam ettirir.

Dudak dolgusunun Yan Etkileri

Dudak dolgusunun hiçbir yan etkisi yoktur. Kullanılan madde vücudun nem maddesi olan hyaluronic asit olduğundan hiçbir zararı olmaz.

Dudak dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?

Dudak dolgusu uygulaması sonrasında hastada sadece enjeksiyona bağlı hafif şişmeler ve nadiren de olsa morarmalar olabilir. Genelde dudak dolgusu uygulaması sonrasında hastalar doktor muayenehanesinden çıkar çıkmaz istedikleri formdaki dudakları ile günlük hayatlarına devam edebilirler.

Kimlere Dudak dolgusu yapılmaz?

Dudak dolgusu cildin dudak bölgesinde bir cilt hastalığı dolayısı ile tedavi gören hastalara, işlem anında dudağında uçuğu olan hastalara, herhangi bir sebeple dudakta iltihabı olan hastalara uygulanmaz.

Dudak dolgusu sonrası ödem ve şişlik olur mu?

Dudak dolgusu uygulaması sonrasında enjeksiyonlara ve dudak yapısına bağlı olarak nadiren şişlik oluşabilir. Hekim tavsiyesi ile buz uygulamaları ve haricen sürülen kremler ile şişlikler kısa zamanda iner ve dudak doktorun vermiş olduğu forma ulaşır.

Dudak dolgusu uygulaması güvenli mi?

Dudak dolgusu uygulaması uzman hekim tarafından yapıldığı ve dolgu için kullanılan hyaluronic asit güvenilir markalardan olduğu sürece güvenli bir yöntemdir.

Dudak dolgusu kalıcı mı?

Dudak dolgusu hyaluronic asit kullanılarak yapıldığından ve enjekte edilen miktar zamanla azalarak yok olacağından ömür boyu kalıcı değildir. Kalıcılığı hastadan hastaya farklılık gösterse de ortalama 6 ay ile 1 yıl kalıcıdır.

Dudak dolgusu sonrası dudaklar yapay görünür mü?

Dudak dolgusu uzman bir hekim tarafından uygun dozda yapıldığı takdirde yapay bir görünüm oluşturmaz. Zaman zaman hastaların abartılı talepleri yapay görünen dudaklara sebep olsa da bu kişisel tercihtir. Uzman hekimlerin tavsiyesi hastanın isteğini karşılarken doğal görünümden uzaklaşmamak yönünde olur.

Sitemizde yer alan i&#;erikler sadece bilgi ama&#;lıdır. Tedaviniz i&#;in l&#;tfen doktorunuza danışınız.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Bensu soruyor

Merhabalar. Dudaklarım için hyalüronik asit dolgusu yaptırmak istiyorum. Az miktarda dolgunun yeterli olacağını düşünüyoru,m çünkü abartılı bir görüntü istemiyorum, dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır acaba?

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar Bensu Hanım. Benim de hastalarıma uyguladığım tüm müdahalelerde önceliğim doğal bir görünüm yaratmaktır. Çevrenizdekiler yüzünüzün daha hoş ya da daha genç, daha dinlenmiş göründüğünü düşünmeliler –herhangi bir işlem yapıldığını değil. “Yeni dudakların güzel olmuş” şeklinde bir kompliman yapılan işlemin pek de doğal görünmediği anlamına gelir. Abartılı dudaklar en son isteyeceğiniz şeydir. Neden? Çünkü bu yüzün doğallığını bozar. Yüzün geneline yakışmayan kalın dudaklar, günümüzde sıkça rastlanan bir durum sorundur. Dudaklara dolgu maddesi enjekte ederken, dudakların doğru bölgesine, eşit ve yeterli miktarda yapılması son derece önemlidir. Üst dişler mutlaka görünmeli, üst bölüm alt bölümden çok fazla dolgun olmamalıdır. Sorunuzun cevabına gelecek olursak: Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 6 ay 12 ay arasında değişmektedir.

Cemre soruyor

Merhabalar, Arkadaşım kalıcı dolgu yaptırdı. Gayet iyi görünüyor. Ben de yaptırmayı düşünüyorum. Kalıcı dolguya neden bu kadar karşısınız?

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar Cemre Hanım, Kalıcı dolguların çok ciddi komplikasyonları vardır. Bu dolguları yaptırıp yüzünde, dudaklarında yumrular oluşmuş pek çok hastayla karşılaşıyorum. Bunlar enjekte edildikleri yerdeki dokunun içine işledikleri için cerrahi müdahale olmadan çıkarılamazlar. Diyelim ki böyle bir sorun olmadı, o zaman da başka bir problem var: Yüz yıllar içinde değişir ama kalıcı dolgu değişen yüze uyum sağlamaz. Yani bugün iyi gibi görünse de bundan beş sene sonra iyi görünmeyecektir. Kalıcılıkları ay kadar devam eden hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ise tamamen güvenlidir. Her zaman bu dolguları tercih etmelisiniz.

Naz soruyor

Merhaba ben yaklaşık 10 sene önce dudak dolgusu yaptırdım. Bir kaç sene sonra farklı bir doktora yenilettirdim. Ama markasını, kalıcılığını hiç sormadım. 10 senedir kalın dudaklarla yaşıyorum ve çok sıkıldım. Çıkarttırmak için eski doktorumu aradım bana bir şey enjekte etti. gün içinde gözle görülür erime olur, gerekirse bir daha üzerinden geçeriz dedi. Kalıcı dolgu maddelerini böyle eritmek mümkün mü? Bu enjekte ettiği çözelti, gerçekten gözle görülür olması için gün geçmesi gerekir mi?

Dr. Mustafa Karataş

Öncelikle doktorunuza yapılan enjeksiyonun kalıcı dolgu maddesi olup olmadığını sordunuz mu? Eğer dudağınızda kalıcı dolgu maddesi kullanıldıysa, herhangi bir enjeksiyonla erimesi mümkün değil. Nadiren de olsa hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları dudaklarda kapsül denen bir oluşuma neden olur. Bunu en önemli nedeni genelde uygulamayla ilgilidir. Dolgunun yayılması için işlemden hemen sonda dudağa hafifçe masaj yapılır. Bu yapılmadığında o bölgede kapsülleşme oluşabilir. Bu ne demek? Vücut dolgunun çevresinde bir kapsül oluşturur. Eğer durum böyleyse dolgu eritici enjeksiyon etkili olacaktır. Henüz yeni yapılmış. Sonucu görmek için bir süre daha beklemeniz gerekir. Biraz önce de belirttiğim gibi eğer yapılan kalıcı dolguysa bunu eritmek mümkün değildir.

Elifnaz soruyor

Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum ama maliyeti pahalı olduğu için kalıcı olanı yaptırmak istiyorum. Normal dudak dolgusu ne kadar kalıcılı? Ve kalıcı dudak dolgusunun herhangi bir sakıncası var mıdır?

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar. Hyalüronik asit basit bazlı dudak dolgularının kalıcılığı 6 ay kadardır. Ama bu dolgular son derece güvenlidir. Aktif maddeleri hyalüronik asit, doğal olarak vücutta bulunan bir molekül olduğu için herhangi bir yan etkisi, alerjik reaksiyona yol açma olasılığı yoktur. En önemlisi de bu dolgular zaman içinde eriyerek yok olduğu için estetik olarak herhangi bir sorun yaratmazlar. Ama kalıcı dolgularda durum tam tersidir. Bu dolgularla ilgili en önemli sorun, enjekte edildikleri yerde topaklar, yumrular yaratma riskleridir. Yapılan dolgu kendi kendine erimediği için de böyle bir sorun olduğunda mutlaka cerrahi müdahale ile çıkarılmaları gerekir. Yumru olmasa da, kötü ve abartılı bir uygulamanın geri dönüşü yoktur. Yani hayatınızın boyunca hoşunuza gitmeyen,yüzünüze yakışmayan kocaman dudaklarla yaşamak zorunda kalırsınız. Eğer bu işlemin bütçenizi zorlayacağını düşünüyorsanız kalıcı dolgu yaptırmaktansa hiç dudak dolgusu yaptırmamanızı tavsiye ederim.

Berna soruyor

Dudaklarımın inceliğinden çok mutsuzum. Dudaklarımın inceliği 22 yaşında olmama rağmen bana yaşlı ve ciddi bir görünüm veriyor. Dolgu yaptırmak istiyorum. En çok merak ettiğim de dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar hyalüronik asit bazlı dudak dolgularının kalıcılığı ay kadardır. Etkinin devamlılığını istiyorsanız bu süre sonunda işlem tekrarlanmalı.

Oylum soruyor

Aslında dudaklarım dolgundur. Daha doğrusu dolgundu. 44 yaşındayım ve son bir-iki yıldır dudaklarımın inceldiğini fark ettim. Özellikle de fotoğraflarıma bakınca fark ediyorum. Dudak dolgusu yaptırsam abartılı bir görünüm olmadan eski dudaklarıma kavuşur muyum? Bir de dudak dolgusu kalıcılığı nedir öğrenmek isterdim.

Dr. Mustafa Karataş

Eğer dudaklarınıza tam da ihtiyacınız olduğu kadar, yani yaşla beraber kaybettiği hacmi geri koymaya yetecek kadar dolgu maddesi enjekte edilirse istediğiniz doğal görünüm yakalanacaktır. Tabii burada işin sırrı dolgu enjeksiyonunu abartmamaktır. Bu dolguların kalıcılığı ay kadardır. Etkinin devamlılığını istiyorsanız bu sürenin sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Büşra soruyor

İyi aksamlar doktor bey benim üst dudağım çok ince ve ben bu durumdan çok rahatsızım ve yaptırmayı düşünüyorum. Lütfen dudak dolgusunun fiyatı nedir söyler misiniz?

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar Büşra Hanım. Fiyat dudağınıza enjekte edilebilecek dolgu miktarına göre değişiklik gösterebilir. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Ama dilerseniz kliniğimizi arayarak yaklaşık bir fiyat konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Ayten soruyor

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır? Kaç ayda bir enjeksiyon yaptırmak gerekir? Bir de acı eşiğim çok düşük, uygulama çok can acıtır diye korkuyorum. Önceden uyuşturuyor musunuz?

Dr. Mustafa Karataş

Hayülorik asit bazlı dudak dolgularının kalıcılığı ay kadardır. Etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece birkaç dakika süren bir işlemdir. Formülün enjekte edilmesi sırasında bir yanma hissedilir. Ancak işlemden yarım saat önce dudağa anestezik krem uygulanması işlemin çok daha konforlu geçmesini sağlar.

Pınar soruyor

28 yaşındayım. Senelerdir dudaklarıma dolgu yaptırmak istiyorum, şu sıralar cesaretimi topladım ve artık harekete geçmeye karar verdim. Sizden öğrenmek istediğim şu: Dudak dolguları kalıcı mı? Bir defa yaptırdıktan sonra geçmeyen bir dolgu istiyorum da….

Dr. Mustafa Karataş

Sakın! Silikon bazlı dudak dolguları var. Bunlar kalıcıdır ancak ciddi sorunlara yol açma riskleri vardır. Bu dolguların yol açtığı yumruları çıkarmak için ameliyat olmak zorunda kalan ve yüzlerinde kesi izleriyle yaşayan pek çok hasta tanıdım. Maalesef kalıcı dolgularla ilgili herhangi bir şey ters gittiğinde bunun geri dönüşü olmuyor ki bu dolgularla ilgili pek çok yan etkinin söz konusu olduğunu da belirtmek istiyor. Yani kesinlikle bu dolguları tercih etmeyin. Eğer dolgu yaptıracaksanız mutlaka hyalüronik asit bazlı olanları tercih edin. Bunların kalıcılığı ortalama beş ay kadardır.

Yeşim soruyor

Dudak dolguları kalıcı mı? Maddi olarak kalıcı olmayan dolgu yaptıramam da bu yüzden öğrenmek istedim.

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar. Kalıcı dolguları kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bunlar dudaklarda ve yüzde ciddi deformasyonlara neden olabiliyor ve kalıcı dolguları eritmek mümkün olmadığı için de bu deformasyonların ameliyat dışında geri dönüşü olmuyor. En güvenli dolgu maddeleri hyalüronik asit bazlı olanlardır. Bunların kalıcılıkları ortalama beş ay kadardır. Eğer maddi olarak bunu karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız hiç dolgu yaptırmamak en doğrusu olacaktır. Sonradan pişman olacağınız bir işe kalkışmayın derim.

B soruyor

Dudak dolgusu kalıcılığı? İyi marka hangisi dolguda?

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar Esra Hanım. Dudak dolgularının ürüne bağlı olarak kalıcılığı ortalama ve ay arasında değişmektedir. Biz kliniğimizde Teosyal ve Juvederm markalı dolgu maddeleri ile çalışıyoruz. Ancak farklı doktorlar farklı markalardaki dolgu maddelerini tercih edebilir. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullanılan dolguların hyalüronik asit bazlı olmasıdır.

Gülden soruyor

Dudak dolgusu kalıcılığı ne kadardır? Bir defa yaptırmıştım üç ay sonra geçmişti. Yine öyle mi olacak?

Dr. Mustafa Karataş

Dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama beş ay kadardır. Ancak bazı kişilerde bu süre daha kısa olabiliyor. Mesela sigara içenlerde dudakların devamlı hareket halinde olması, devamlı büzülmesine bağlı olarak dudak dolgusunun daha çabuk eridiği gözlenmiştir. Tabii kullanılan dolgunun markası, miktarı, enjeksiyonun yüzeysel yapılıp yapılmadığı gibi (yani uygulama tekniğine bağlı) faktörler de dolgunun kalıcılığını belirleyen faktörler arasındadır. Tekrar dolgu yaptırırken doktorunuza önceki deneyiminizi anlatın ve dolgunuzun daha uzun süre kalıcı olması için neler yapılabileceğini görüşün.

Gözde soruyor

Dudak dolgunlaştırmak istiyorum. Dudak dolguları kalıcı mı, bir kere uygulandığında geri dönüşümü var mı ?

Dr. Mustafa Karataş

Dudakları hacimlendirmek ve şekillendirmek için kullanılan haylüronik içerikli dermal dolgu enjeksiyonu kalıcı değildir. Bu dolgular vücut tarafından zamanla emildiği için ayda bir tekrar edilmesi gerekir. Dudak dolgusunun süresini kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı belirler. ay sonra bu prosedürü tekrarlaması gerekmektedir.

Ecem soruyor

Merhaba, ben dudaklarıma ufak bir dolgu yaptırmayı düşünüyorum. Dudak dolgusu ne kadar kalıyor dudakta? Sürekli yaptırmaka gerekli mi?

Dr. Mustafa Karataş

Dolgunun etkinlik süresi kişinin dudak yapısı, yaşı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere beraber çevresel şartlara göre değişiyor. Dolgusu içerisinde bulunan hyalüronik asit dolgularda dudak dolgusunun kalıcılı süredi ay kadardır. Dudak dolgusu düzenli olarak yaptıran kişilerde kalıcılık süresinin uzadığı gözlemleniyor.

Zeynep soruyor

Dudak dolgusu sonradan inebiliyor mu? Yoksa hep aynı mı kalıyor, kalıcılığı ne kadar?

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar Zeynep Hanım. Dudak dolgusu yapıldıktan sonra dudaklarda ödem oluşması normaldir. Ödemin tamamen inmesi ve işlemin nihai halini alması bir hafta-on gün kadar sürebilir. Bundan sonraki ay boyunca dudaklardaki dolgu yavaş yavaş eriyerek tamamen yok olur. Tabii bunlar hyalüronik asit bazlı dolgular için geçerli. Eğer kalıcı dolgu yapıldıysa ki kalıcı dolgular pek çok komplikasyona neden olabileceği için hiç kimseye tavsiye etmiyorum dolgu erimez.

Ayse soruyor

Merhaba, Dudak dolgusunun ömrü bir sene deniyor. Peki dolgunun giderek azalması bir sene içinde ne şekilde olur? Yani 3 ay sonra 6 ay sonra ne kadarı kaybolmuş olur? Teşekkürler

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar Ayşe Hanım. Hyalüronik asit bazlı dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama beş-altı ay kadardır. Dolgunun bu süre içinde tam olarak ne kadar eriyeceği kişiye göre değişiklik gösterse de, işlemden iki-üç ay kadar sonra dudaklara verilen hacmin azaldığı gözle görülebilir. Beş-altı ay sonunda da enjekte edilen dolgu baya bir azalma gözlemlenir ve seki-on ikici aydan sonra tamamen yok olur.

Didem soruyor

İDudaklarımın inceliğinden hiç memnun değilim. Dudak dolgusu yaptıracağım. Dudak dolgusu ne kadar kalıcı? Fazla bir bütçem olmadığı için uzun süre kalan bir dolgu yaptırmak istiyorum.

Dr. Mustafa Karataş

Kesinlikle kalıcı dolguları tercih etmeyin. Bunlar ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor. FDA onaylı hyalüronik asit bazlı dolguları tercih edin. Hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı ortalama altı aydır. Kalıcı ya da ucuz ürünleri tercih edeceğinize hiç dolgu yaptırmayın çok daha iyi. Aksi halde sizi mutsuz edecek sorunlar ortaya çıkabilir.

Ezgi soruyor

Dudaklarımın daha kalın, daha hacimli olmasını istiyorum. Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır? Bu işlemi devamlı yaptırmak mı gerekiyor?

Dr. Mustafa Karataş

Hyalüronik asit bazlı dudak dolgusunun kalıcılığı ay kadardır. Eğer etkinin devamlılığını istiyorsanız enjeksiyonları düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor.

Dilan soruyor

Merhaba bu dolgular uzun kalması için hangi maddeyi koyuyorlar, sadece hyalüronik asit olması imkansız, tek başına yeterli olmaz diye düşünüyorum doğru mudur? Dudak dolgusu yaptırmayı düşünüyorum ne kadar kalacak, kalma süresini uzatmak istediğim içim merak ediyorum.

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar Dilan Hanım, hyalüronik asit bazlı dolgularda kullanılan temel madde hyalüronik asittir. Kalıcılığı belirleyen ise hyalüronik asidin moleküler yapısıdır. Mesela farklı formüllerle jawline dolgu gibi daha uzun kalıcılıkları olan, enjekte edildikleri yerde daha sert bir doku oluşturan bir hyalüronik asit formülü kullanılır (sonuçta amaç jawline bölgesinde kemik dokusunu andıran bir etki yaratmaktır). Yani farklı hyalüronik asit formüllerindeki temel fark bu maddenin moleküler yapısıdır. Tabii ki formülü stabil yapmak için başka maddeler de kullanılabilir, ama bu esas bileşenin hyalüronik asit olduğu gerçeğini değiştirmez. Zaten hyalüronik asit bazlı enjeksiyonların kalıcılığı ortalama beş- altı ay kadardır, yani sizin söylediğiniz gibi uzun süreli bir kalıcılık söz konusu değildir.

Hazal soruyor

Merhaba ben dudağıma bir çok defa dolgu yaptırdım ama genelde 1 ayda eriyorlar. Dudak dolgusu ne kadara kalıcı, bi arkadaşım Gana ha önerdi kalıcı bir dolgu mu ve volume mu?

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar Hazal Hanım. Sizde hangi dolgunun kullanıldığını bilemiyorum ancak, FDA onaylı hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı ortalama beş-altı ay kadardır. Bunların bazılarında hyalüronik asidin farklı bir moleküler formu kullanılarak bu süre uzatılabilir, ama hiçbir zaman kalıcı olamaz.

Muge soruyor

Hocam merhaba… Dudağıma ayda 1ml olmak üzere 4 aydır totalde ml dolgu yaptırdım. Fakat anlamadığım bir sebepten dolayı dolgularım 1 ay istediğim görünüme kavuşuyor, ödem ile birlikte 30 gün geçtikten sonra normale dönüşüyor. Vücudum bir şekilde dolgu maddesini yok ediyor. Yakın çevremde (doktorum hâriç) dolgunun kayboluşunu onaylıyor. Dr. dolgunun oturduğunu ve her şeyin yolunda gittiğini ve dolgu yaptırmaya devam etmemi söylüyor. Bu tür vakalar ile daha önce karşılaştınız mı ve ne önerirsiniz??

Dr. Mustafa Karataş

Merhabalar Müge Hanım. Bazı kişilerde hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin daha çabuk metabolize olabildiğini biliyoruz. Ama bu en fazla bir ay erken erimesi şeklinde gerçekleşiyor, yani dolgu ay yerine 4 ayda eriyor. Sizin durumunuzda bir ay gerçekten çok kısa bir süre. Kullanılan dolgunun ne olduğunu öğrenmenizde fayda var.

Melis soruyor

Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır? Ben aslında kalıcı olan, hiç gitmeyen dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Bu dolgulara neden bu kadar karşısınız?

Dr. Mustafa Karataş

Dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama altı ay kadardır. Kalıcı dolguları kesinlikle tercih etmeyin, sonuç istediğiniz gibi olmazsa bunlardan kurtulmak için tek yol cerrahi müdahaledir. Tabii bu da dudaklarda kötü görünen kesi izleri anlamına geliyor.

Hediye soruyor

Doktorum dudak dolgusunun kalıcılığının ay olduğunu duydum. Bu doğru mu? dudak dolgusu ne kadar kalıcı? Eğer bu kadar kısa süre kalıyorsa kalıcı dolgu yaptırmayı düşünebilirim.

Dr. Mustafa Karataş

Evet, dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama dört - beş ay kadardır. Kalıcı dolgu yaptırmaktan kaçının, kalıcı dolgular ciddi komplikasyonlara, estetik sorunlara neden olabilir. Kalıcı dolgular kendi kendine erimediği, sonuçtan memnun kalmadığınızda cerrahi müdahale ile çıkarılmaları gerekir. Bu da ciddi kesi izleri anlamına geliyor.

Dr. Mustafa KARATAŞ tarafından yanıtlanan Dudak Dolgusu soruları (55)

Dudak Dolgusu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İçindekiler

Dudak dolguları kalıcı mıdır?

Dudak hacimlendirme ve şekillendirmede kullanılan dermal dolgu enjeksiyonu kalıcı değildir. Bu dolgular vücut tarafından zamanla emilirler. Vücutta herhangi birikim söz konusu değildir. Kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı dudak dolgusunun süresini belirler. Bu periyottan sonra bu prosedürü tekrarlamak gerekmektedir. Tabii ki bu uygulamanın tekrarlanma sıklığı ne kadar az olursa kişinin yaşam kalitesi o kadar yüksek olacaktır ve kendisini daha iyi hissedecektir. Örneğin yeni VYCROSSTM teknolojisiyle üretilmiş dudak dolguları 12 ay süreyle sağladığı pürüzsüz ve doğal görünümü koruyarak hem estetik uzmanlarının hem de işlemi uygulatan kişilerin rahatlığını ve memnuniyetini sağlamaktadır.

Dudak dolgusu tehlikeli mi? Dudak dolgusu yan etkileri uzun sürer mi?

Dudakta hacimlendirme, şekillendirme ve ağız çevresindeki kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesi için kullanılan dermal dolgular, uygulanan bireylerin fizyolojik farklılıklarına göre hafif şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etkiler yaratabilmektedir. Bununla birlikte, enjekte edilen jel, zaten vücutta cilt altında bulunan hiyaluronik asidi içerdiği için ve bu hiyaluronik asit hayvansal kaynaklı olmadığı için herhangi bir önemli risk teşkil edecek bir uygulama değildir. Uygulama sonrası belirtiler sadece birkaç gün sürer ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık oluşmaz. Ayrıca uygulama sonrası alerjik reaksiyonlara sebep olabilen kollajen enjeksiyonuna göre daha güvenli ve kalıcıdır.

Dudak dolgusunu sadece kadınlar mı yaptırabilir?

Kadınlar veya erkekler, yaşla birlikte cilt altındaki hiyaluronik asidin azalması sonucu cilt elastikiyetlerini kaybederler. Bu kayıp dudaklarda sarkma ve fazlasıyla uzama meydana getirebilir. Genel olarak yaygın düşünce uygulamayı kadınların yaptırdığı yönünde olmakla birlikte erkeklerde dudak hacimlendirme ve şekillendirme için dermal dudak dolgularının kullanımı da doğal görünümlü sonuçlar vermektedir.

Dudak dolgusu enjeksiyon işlemi uzun sürer mi?

Dudak dolgusu enjeksiyon işlemi, uzman ellerde kullanıldığı takdirde sadece dakika gibi bir sürede tamamlanan hızlı ve kolay bir uygulamadır. Fakat tedavi öncesinde hekiminizle beklentileriniz konusunda konuşmak için de zamana ihtiyacınız olacaktır.

Dudak dolgusu etkisini ne zaman gösterir?

Dudak dolgusu İşlemi yapıldığı anda hemen sonuç verir, aynaya bakıldığında değişiklik ve etkisi hemen fark edilebilir. Fakat yüz anatomisine ve oranlarına uygun yapılan dudak dolgusu işlemleri dışarıdan naturel bir görünüm sağlar.

Dudak dolgusu yapılırken ağrır mı?

Geçmişte yapılan dudak dolgusu enjeksiyon işlemleri sırasında çok az bir miktar ağrı olabilmekteydi, fakat günümüzde, bazı özel dudak dolguları, lokal bir anestezik olan lidokain içerdiği için enjeksiyon ağrısını azaltarak konforlu bir deneyim sağlar.

Dudak dolgusu enjeksiyonları, balık dudağına benzer şekilde çirkin bir görünüme sebep olur mu?

Estetik uzmanları ‘Sonumun Leslie Ash gibi olmasını istemiyorum’ diyen birçok hastayı dinlemeye alışıktırlar. Leslie Ash’nin görüntüsü dermal dolgular açısından kötü bir izlenim oluşturmuştur. Bu olay birçok kişiyi dudak dolgusu enjeksiyonundan uzaklaştırmıştır. Jessica Simpson ve Pete Burns gibi birçok starın dudaklarının işlem sonrası halinin de karikatürleri andırması bu konu ile ilgili korkuların yenilmesi konusunda hiç yardımcı olmamıştır. Kişiye özel, optimum sonuca odaklı şekilde enjeksiyon miktarını ayarlayabilen deneyimli bir uzman tarafından yapılan işlemler oldukça memnuniyet vericidir ve geçmişte yaşanan kötü örnekler ile uzaktan yakından alakası olmamaktadır.

Dudak dolgusu ile dudakların şekli değiştirilebilir mi?

Dudaklar, deneyimli bir hekim tarafından doğru enjeksiyon teknikleri ile işlem öncesi tam olarak planlandığı gibi şekillendirilebilmektedir. Dudak konturlarının tedavisi ile yüz ifadesinde daha estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Dudak dolgusu enjeksiyonu sonrasında eve gidip istirahat etmek ve birkaç gün sıvı yiyecekler tüketilmesi mi gerekir?

Uygulama herhangi bir zamanda, örneğin çalışanlar için öğle tatilinde bile yapılabilir, sonrasında rahatlıkla normal yaşama veya işe geri dönülebilir. Örneğin yeni VYCROSS teknolojisiyle üretilmiş dolgularda enjeksiyonun hemen ardından dudak doğal görünümüne kavuşmakta ve kişiler sosyal hayata hemen katılabilmektedirler.

Dudak dolgusu enjeksiyonundan sonra dudaklar yapay mı görünür?

Kimse dudaklarının sahte görünmesini istemez. Sahte görüntü yapay dolgular ve implantların kullanılmasıyla oluşma ihtimali olan bir durumdur. Tecrübeli ellerde yapılan ve aşırıya kaçmayan dudak dolgusu ile yüze en çok yakışan, doğal duran dudaklar çok rahatlıkla elde edilebilir.

Dolgunun etkisi kısa süreli midir?

Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Bununla birlikle, hiyaluronik asit kaynaklı dermal dolguların, özellikle yeni VYCROSSTM teknolojisiyle üretilmiş dudak dolgusunun etkisi 1 yıl gibi uzun bir süre boyunca devam etmektedir.

Dudak dolgusu yaptırılınca estetik işlem yapıldığı başkaları tarafından hemen fark edilir mi?

Hekimin teşhisi, deneyimi, kişinin yüz haritasının uzaktan ve yakından iyi değerlendirilebilmesi ve dudak için uygun ürün seçimi çok büyük önem taşır. Hastaların dudakları için gerçek ihtiyacını anlamak ve buna uygun enjeksiyonu planlamak uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Yeni nesil, jel kıvamlı, dolgu maddeleri ile dudaklara dolgunluk verebilir ve yeniden şekillendirilebilir. Sonuç tamamen hastanın ne istediği ve hekimin uygulama tekniği ile ilgilidir. Amaç, güzel, doğal ve tazelenmiş bir görünüm elde edebilmek; bakıldığı zaman, kişinin neresinde nasıl bir uygulama yapıldığının fark edilmemesi olmalıdır.

Dermal dudak dolguları ile yapılan enjeksiyon prosedürleri ekonomik değil midir?

Dudağa yapılan enjeksiyon işlemlerinin maliyeti uygulanan prosedüre göre değişiklik gösterebilir, fakat geri dönüşü olmayan kalıcı dermal dolgu enjeksiyonları veya yağ enjeksiyonu gibi işlemlere göre, 1 yıl süre ile etkisini koruyan ve geri dönüşümü olan dermal dolgular ile yapılan prosedürler yaklaşık olarak 10 kat daha ucuzdur.

Ağız çevresine yapılan dermal dolgu ve botoks uygulamalarının etkileri aynı mıdır?

Gerçek: Dermal dolgular ve botoks aynı şeyler değildir. Bazı temel fonksiyonları aynı olsa da, bunu sağlama mantığı birbirinden oldukça farklıdır. Dolgular statik kırışıklık ve bazı olukları doldururken botoks mimiklerimiz ile oluşan dinamik kırışıklıkların silikleşmesine yardımcı olur. Botoks, botulinum toksini ve clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Bu madde sinirlerden kaslara uyarının iletimini bloke ederek kasların gevşemesini sağlamaktadır. Sonuç aynı olsa da tedavi biçimleri birbirinden farklıdır. Önerilen tedavi bütünsel bir yaklaşımdır ve bu botoks ve dolgu uygulamalarının birlikte uygulanması şeklinde ifade edilir.

Dudak dolguları hakkında doğru bilinen yanlışlar

Yaşa, genetik veya çevresel faktörlere bağlı olarak yüzde oluşan kırışıklıklar ve istenmeyen çizgiler estetik kaygıları da beraberinde getiriyor. Zamanın cilt üzerinde bıraktığı bu izleri ameliyatsız, ağrısız ve pratik bir şekilde silebilecek pek çok estetik uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların başında da dermal dolgu ürünleriyle yapılan işlemler geliyor. Dolgu uygulamalarına sıklıkla yüzün en göz alıcı bölgelerinden olan dudaklar için başvuruluyor. Güven Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alev Eken; dudak dolguları hakkında doğru bilinen yanlışları açıkladı.

Dudak dolgusu ile ilgili birçok yanlış bilgi var

Dermal dolgu uygulamasının sıklıkla yapıldığı yerlerden biri de dudaklardır. Dudak kalbi denilen üst dudakla alt dudağın orta kısımlarının birleştiği noktadan dermal dolgu enjeksiyonları yapılarak hacim kazandırıp, belirginleştirerek kontur oluşturmak son derece popüler olan estetik bir yeniliktir. Dudak dolgusu, kısa süren küçük bir enjeksiyon gerektiren, ihtiyaca göre hacimlendirici veya şekillendirici, ayrıca ağız çevresindeki çizgilerin ve kırışıklıkları da giderebilen bir dolgu uygulama yöntemidir. Kadınların ilgiyle takip ettiği bu konuda; uygulama şekli, uygulama süresi, uygulamanın güvenliliği gibi birçok konuda, kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler bulunmaktadır. Dudak dolgusu yapmak isteyenleri tedirginliğe sürükleyen bu doğru bilinen yanlışların açıklanmasında fayda vardır.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası