bariş telli / Ampute Milli Takım Futbolcusu Barış Telli kimdir? Barış Telli Survivor 2023'e mi katılıyor?

Bariş Telli

bariş telli

Barış Telli kimdir, kaç yaşında, hangi takımlarda oynadı? Survivor 2023 sezonunda mücadele edecek

1989'de Kırıkkale'de doğan Barış Telli, dört yaşında, oyun oynarken peşinden koştuğu top yüzünden sağ bacağını kaybetti. Çocukken hayatını, hayallerini altüst eden engelinin kendisine "engel" olmasına izin vermedi

2005 yılında henüz lise öğrencisiyken Karagücü Ampute Futbol Takımı'na dahil oldu. 2009 yılında 49 golle rekor kırarak Ampute Futbol Süper Ligigol kralı oldu. 2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda 100m koşu, yüksek atlama ve uzun atlamada üç altın madalya kazandı ve milli atlet olarak Türkiye'yi temsil etmeye başladı.

Aynı yıl, Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile dördüncü kez Dünya üçüncülüğünü kazanan Telli, 2015 yılında  Türkiye’nin ilk bedensel engelli beden eğitimi öğretmeni oldu.

2015 yılında 32 golle, 2009 ve 2013’ün ardından bir kez daha Ampute Futbol Süper Ligi gol kralı oldu.

2016’da, tekerlekli sandalye tenisi’ne başladı ve çiftlerde Türkiye Şampiyonu oldu.

2018 yılında, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi adayı Türkiye’nin Spor Tanıtım Elçisi, 2019 yılında UEFA tarafından Equal Game Tanıtım Elçisi, 2020 yılında ise Össur Marka Elçisi olarak seçildi.

BELGESELLERİ YAPILDI

Hem forma giydiği kulüpler hem de Ampute Futbol Milli Takımı'nda sayısız şampiyonluklar, gol krallıkları, yılın sporcusu unvanlarını kazanan 33 yaşındaki Barış Telli'nin Japonya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir tarafında belgeselleri yapıldı.

Barış Telli Biyografisi

Barış Telli Kimdir ?

Barış Telli, 1989 yılında Kırıkkale'de dünyaya gelmiştir. 1993 yılında geçirdiği Trafik kazasında sağ bacağını kaybetti. Pozitif karakteri ve ailesinin büyük desteği ile hayalini kurduğu spor kariyerine ilk olarak İsmet Aydınlı İlköğretim Okulu'nun cimnastik takımında başlamıştır. 2009 yılında tanıştığı spor adamı Hadi Neşet Türkmen'in desteğiyle 2012 yılında özel koşu protezine kavuştu. Daha bir yıl geçmeden 2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda 100m koşu, yüksek atlama ve uzun atlamada üç altın madalya kazandı ve ülkesini milli atlet olarak temsil etmeye başladı. 2014 yılında, sanatçı Hülya Avşar'ın desteğiyle aldığı yeni proteziyle yüksek atlamada Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazanmış ve Türkiye rekoru kırmıştır.
Aynı yıl, Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile dördüncü kez Dünya üçüncülüğünü kazanmıştır. 2015 yılına gelindiğinde Türkiye'nin ilk bedensel engelli beden eğitimi öğretmeni olmuştur. 2015 yılında 32 golle, 2009 ve 2013'ün ardından bir kez daha Ampute Futbol Süper Ligi gol kralı olmuştur. 2016'da, tekerlekli sandalye tenisi'ne başladı ve çiftlerde Türkiye Şampiyonu olmuştur. 2017 yılında Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile 50.000 taraftarın önünde Avrupa şampiyonluğunu kazanma gururunu yaşamıştır. Aynı maçın ardından verdiği klasikleşmiş pozu ile yılın fotoğrafı ödülünü kazanmıştır. 2018 yılında, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi adayı Türkiye'nin Spor Tanıtım Elçisi, 2019 yılında UEFA tarafından Equal Game Tanıtım Elçisi, 2020 yılında ise Össur Marka Elçisi olarak seçilmiştir.

Barış Telli Haberleri İçin Tıklayınız!

SURVIVOR BARIŞ TELLİ kimdir, kaç yaşında ve nereli? Survivor 2023 yarışmacısı Barış Telli'nin duygulandıran hayat hikayesi!

Survivor Barış Telli hayat hikayesiyle oldukça ilgi çekiyor. Aynı zamanda ampute milli takım oyuncusu olan Barış Telli, Survivor'da verdiği mücadele ile izleyicilerden takdir topluyor. Bu akşam aile buluşmasıyla ekrana gelecek olan Survivor'ın fragmanlarının yayınlanmasıyla yarışmacılar hakkında araştırmalar hız kazandı. İşte Survivor Barış Telli ile ilgili bilgiler ve duygulandıran hayat hikayesi...

SURVIVOR BARIŞ TELLİ KİMDİR?

Survivor 2023 yarışmasına katılan Telli, 1989 yılında Kırıkkale'de dünyaya geldi. 1993 yılında geçirdiği trafik kazasında sağ bacağını kaybetti. Hayalini kurduğu spor kariyerine ilk olarak İsmet Aydınlı İlköğretim Okulu'nun cimnastik takımında başladı. 2009 yılında tanıştığı spor adamı Hadi Neşet Türkmen'in desteğiyle 2012 yılında özel koşu protezine kavuştu. 2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda 100 m koşu, yüksek atlama ve uzun atlamada üç altın madalya kazandı. Türkiye'yi milli atlet olarak temsil etmeye başladı.

ezgif.com-webp-to-jpg (7)

2014 yılında, yüksek atlamada Avrupa ikincisi olarak gümüşmadalya kazandı ve Türkiye rekoru kırdı. Aynı yıl, Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile dördüncü kez Dünya üçüncülüğünü kazandı. 2015 yılında da Türkiye'nin ilk bedensel engelli beden eğitimi öğretmeni oldu.

KÜÇÜK YAŞTA BACAĞINI KAYBETTİ

Ampute Milli Takımıyla dünya şampiyonluğu yaşayan başarılı isim 1993 yılında geçirdiği trafik kazası sonrası sağ bacağını kaybetti. Ailesinin desteğiyle hayallerinin peşinden giden Barış Telli, Dünya Şampiyonluğuna uzandı.

ezgif.com-webp-to-jpg (8)

Barış Telli çocukluğunda bacağını kaybettikten sonra hayatı bir oyun haline getirdiğini ve başarılı olduğunu şu sözlerle anlattı:

"Arkadaşlarımla oyunlar oynadım. Ayağım yoktu ama koşabilme yeteneğimi geliştirdim. Koltuk değenekleriyle oldu. Onlar çift ayağıyla koşuyordu ben üç ayağımla koşuyordum. Bütün hayatımı oyuna dökerek gerçekleştirdim. 4 yaşında bir trafik kazası sonucu sağ ayağını kaybettim ama hiçbir zaman hayallerimi kaybetmedim. Bir topun sayesinde dünyaları başarmak için elimden gelen mücadeleyi verdim. Benim amacım bu şekilde eve kapanmadan hayat mücadelesine devam etmekti. Geçmişte gösterdim şimdi ıssız adada insanların beni daha çok tanıyacağını biliyorum."

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TV8'in sevilen yarışma programı Survivor'un yeni sezon kadrosu şekillenmeye başladı. Berdan Mardini, Ümit Erdim gibi isimlerin ardından Barış Telli de kadroya dahil oldu. Peki, Barış Telli kimdir? Kaç yaşında? Mesleği ne?

BARIŞ TELLİ KİMDİR?

Barış Telli, 1989 yılında Kırıkkale'de dünyaya gelmiştir. 1993 yılında geçirdiği Trafik kazasında sağ bacağını kaybetti. Pozitif karakteri ve ailesinin büyük desteği ile hayalini kurduğu spor kariyerine ilk olarak İsmet Aydınlı İlköğretim Okulu'nun cimnastik takımında başlamıştır. 2009 yılında tanıştığı spor adamı Hadi Neşet Türkmen'in desteğiyle 2012 yılında özel koşu protezine kavuştu. Daha bir yıl geçmeden 2013 Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda 100m koşu, yüksek atlama ve uzun atlamada üç altın madalya kazandı ve ülkesini milli atlet olarak temsil etmeye başladı. 2014 yılında, sanatçı Hülya Avşar'ın desteğiyle aldığı yeni proteziyle yüksek atlamada Avrupa ikincisi olarak gümüş madalya kazanmış ve Türkiye rekoru kırmıştır. Aynı yıl, Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile dördüncü kez Dünya üçüncülüğünü kazanmıştır. 2015 yılına gelindiğinde Türkiye'nin ilk bedensel engelli beden eğitimi öğretmeni olmuştur. 2015 yılında 32 golle, 2009 ve 2013'ün ardından bir kez daha Ampute Futbol Süper Ligi gol kralı olmuştur. 2016'da, tekerlekli sandalye tenisi'ne başladı ve çiftlerde Türkiye Şampiyonu olmuştur. 2017 yılında Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı ile 50.000 taraftarın önünde Avrupa şampiyonluğunu kazanma gururunu yaşamıştır. Aynı maçın ardından verdiği klasikleşmiş pozu ile yılın fotoğrafı ödülünü kazanmıştır. 2018 yılında, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi adayı Türkiye'nin Spor Tanıtım Elçisi, 2019 yılında UEFA tarafından Equal Game Tanıtım Elçisi, 2020 yılında ise Össur Marka Elçisi olarak seçilmiştir.

F.Bahçe'den 3 yıldıza teklif!
G.Saray dev bonservise satmıştı! Şimdi Fener'e imza atıyor

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır