antep tavası malzemeleri / Antep Tava | En Kolay Tarifi - 2023 Güncel

Antep Tavası Malzemeleri

antep tavası malzemeleri

MEŞHUR LEZZETİ İLE YÖRESEL YEMEK (ANTEP TAVA)

(24 oy, ortalama: 4.67 / 5)
  • 4-6 Kişilik
  • 20dk Hazırlık, 1 saat 30dk Pişirme

https://www.nefisyemektarifleri.com/meshur-lezzeti-ile-yoresel-yemek-antep-tava/

MEŞHUR LEZZETİ İLE YÖRESEL YEMEK (ANTEP TAVA) Tarifi İçin Malzemeler

• 1 kilo süt danası kullandım (kuzu yada koyun eti ilk tercihtir,alternatif olarak tavuk göğsü de kullanılabilir)
  • 2 adet iri boy patlıcan
  • 4 adet iri patates
  • 15 adet sivri biber
  • 2 -3 adet kapya biber
  • 3 -4 adet iri domates
  • 5 adet iri soğan
  • 7-8 diş tüm sarımsak

Sosu için;

• 1 yemek kaşığı tatlı biber salçası
  • Yarım yemek kaşığı domates salçası
  • 1 çay bardağı zeytinyağ
  • 5 diş ezilmiş sarımsak
  • 2 tatlı kaşığı dağ kekiği
  • 1 tatlı kaşığı acı pul biber
  • Yarım tatlı kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı dolusu tuz
  • 1,5 su bardağı ılık su

Ben de Yaptım

Deneyen Fotoğrafları

16 Deneyen FotoğrafıTümünü Gör

Gaziantep” yöresine ait meşhur bir lezzet 🙌🏻 Antep tava 👈🏻 müthiş lezzeti ile tabi ki de sayfamda 🙋🏻‍♀️ tarifimle mutlaka deneyin diyorum hanımlar şahane bir lezzeti var🤤 vede çok pratik 🙌🏻.

1. Patlıcanı alaca soyup kalın dilimlere doğrayalım ve tuzlu suda yarım saat bekletip yıkayıp süzüp kurulayalım.
  2. Patateslerin kabuklarını soyup yıkayıp kalın kare şeklinde dilimleyelim.
  3. Tüm sebzeleri eşit büyüklükte doğrayıp hazır edelim.
  4. Sosu için tüm malzemeyi bir tasta karıştıralım sebzelerin üzerine iri kuşbaşı doğranmış etimizi de ekleyelim ve sosunu etli sebze üzerine gezdirerek dökelim elimizle iyice karıştırarak sosun her yere bulaştığından emin olalım.
  5. Yağlı fırın kağıdını muslukta yıkayıp sıkalım kağıdı tepsi üzerine kapak şeklinde kapatalım. Önceden ısınmış 215° derece fırının alttan ikinci rafında (alt üst ayar ısıtmada) ben 1 saat 10 dakikada pişirdim (süre herkeste değişir, fırın markasına göre azalıp artabilir )
  6. Daha sonra tepsiyi fırından çıkarıp et ve sebzelerinin yumuşaklığını çatalla kontrol edelim.
  7. Yemeğimizi bir kaşıkla biraz karıştıralım ters düz yer değişsinler, eğer pişmişlerse üzerinden kağıdını çıkarıp tekrar fırına verelim ve 15 dakika daha kızarana dek pişirelim.
  8. Yemeğimiz henüz istediğimiz kıvama gelmemişse,, yumşaklığını çatalla kontrol edip karıştırdıktan sonra kağıdını almadan tekrar üzerine örtüp biraz daha üzeri kapalı şekilde pişirelim.
  9. Süre sonu, yumuşayıp pişen yemeğimizi kağıtsız şekilde fırına verip üzerleri biraz kızarana dek daha pişirip servis edelim.

Not; verdiğim ölçüler 6 -7 kişilik yetişkin bir aile içindir. Miktarları kendi sayınıza göre artırıp azaltabilirsiniz.

NOT : SÜT DANASI,, DANA ETİ OLMUYOR,, YAVRU DANA OLUYOR KUZU İLE AYNI DÜŞÜNÜN,, BU SEBEPLE ETİ ÇABUK PİŞER VE YUMUŞACIK OLUR.. BU TARİFTE NORMAL DANA ETİ KULLANILMAZ. (

MEŞHUR LEZZETİ İLE YÖRESEL YEMEK (ANTEP TAVA) Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

MEŞHUR LEZZETİ İLE YÖRESEL YEMEK (ANTEP TAVA) 21.05.2020 23:32 tarihinde yayınlandı.

Bu sayfa 27.05.2020 01:38 tarihinde güncellendi.

Et YemekleriKırmızı Et Yemekleri

Ben de Yaptım
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Antep Tava

Antep Tava Tarifi

Yeniden ülkemizin güzel şehri Gaziantep’in enfes lezzetlerinden birini sunmak isteriz. Karşınızda Antep’te oldukça çok tüketilen, ana yemeklerin baş tacı, sebzelerin bir tavada buluştuğu leziz mi leziz Antep tava tarifi… Belki de Antep’in en pratik yemeği kabul edilebilir. Çünkü hazırlaması tam 5 dakikadır. Bu yöresel yemeğin birebirini evde hazırlamak isteyenler için tarifin tüm ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.
Gelin, beraber Antep tava tarifinin detaylarına göz atalım.

Antep Tava Tarifi İçin Malzemeler

• 250 gr. dana kuşbaşı
• 1 adet patates
• 1 adet patlıcan
• 2 adet domates
• 2 adet küçük soğan
• 2 adet kapya biber
• 3-4 tane diş sarımsak(ezilmiş)

Sosu için:

• 1 yemek kaşığı biber ve domates salçası
• 1 çay bardak zeytinyağı
• 1 bardak su
• Tuz
• 1 çimdik kekik
• Karabiber
• Kimyon
• Toz biber

Antep Tava Tarifi Yapılışı

• Öncelikle sebzelerimizi küp küp olacak şekilde küçük yemeklik halinde doğruyoruz. Ardından fırın tepsimize direkt alıyoruz. Etimizi de ekleyip iyice karıştırıyoruz.
• Sos hazırlamaya geçelim. Derin bir kasenin içine salçaları, ezdiğimiz sarımsakları, zeytinyağını, baharatları ve suyu ekleyip karıştırıyoruz.
• Daha sonra sosu sebzelerin üzerine gezdiriyoruz ve sosu sebzelerimize iyice yediriyoruz.
• Önceden ısıttığımız 200 derece fırında 1 saat kadar kontrollü şekilde pişiriyoruz.

Afiyet Olsun.

Gaziantep Et Yemekleri

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır