salçasız nohut / ETLİ NOHUT YEMEĞİ

Salçasız Nohut

salçasız nohut

Etli Nohut Yemeği Tarifi

Etli Nohut Yemeği

Etli Nohut Yemeği: Türk mutfağının baş tacı nohut yemeğini bu kez sizler için etli olarak hazırladık. Yaz kış sevilerek yenilen nohut yemeği asıl kışın sofraların baştacı oluyor.

Kaç kişilik: Hazırlık:20 dak. Pişirme:40 dak.

Etli Nohut Yemeği Malzemeleri

• 1,5 su bardağı nohut
  • gr. parça et
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı karışık salça
  • 1 çay kaşığı tuz
  • yemek kaşığı sıvı yağ

Etli Nohut Yemeği Nasıl Yapılır?

• Nohutları yıkayıp derin bir kaseye koyup üstünü geçecek kadar su koyup şişmesini sağlıyoruz. saat bekletmek yeterli. Ardından suyunu süzüp bir tencereye alın ve üstünü geçecek kadar su koyup dişe gelir olacak şekilde haşlayın. Suyunu süzün.
  • Düdüklüde ya da normal tencereye yağ koyup soğan ilave edin, hafif kavurun ve eti koyun, kavurun. Güzelce kavurduktan sonra üzerine su ekleyip karıştırın, kapağını kapatıp pişmeye bırakın. Suyunu çekip et yumuşayana kadar pişirin.
  • Etin üzerine salça ekleyip hafif kavurduktan sonra dişe gelen haşlanan nohutları ilave edip suyunu ekleyin. Ve pişmeye bırakın. Et zaten pişmiş, nohut yumuşayana kadar pişsin. Tuz ekleyin karıştırın. İstediğiniz gibi servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Etli Nohut Yemeği Püf Noktaları

- Nohut pişirmeden önce suyun içinde saat bekletip şişmesini sağlıyoruz.
- Dişe gelir kıvama gelene kadar haşlıyoruz. Nohutlar eğer çok yumuşarsa salçalı sosla buluşturduğumuzda nohutlar çok dağılır onu istemiyoruz.
- Parça etle yapabileceğiniz gibi kemikli et ile de yapabilirsiniz.

Etli Nohut Yemeği İçin Pişirme Önerisi

Nohutun cinsinden cinsine pişme süresi değişir.

Etli Nohut Yemeği İçin Servis Önerisi

Pirinç pilavı ve cacık ile servis edebilirsiniz. Turşuda varsa tadından yenmez.

Salçasız etli nohut yemeği yapmak istiyorum mümkün mü?

Elbette, yöresel bir yemek istediğiniz. Salça eklemeden pişirin. Ocaktan alırken nar ekşisi gezdirerek servis yapabilirsiniz.

Düdüklüde etli nohut yemeği kaç dakikada pişer?

Etin büyüklüğüne göre pişme süresi değişir. Bizim düdüklümüz 25 dakikada pişiriyor.

Etli nohut yemeği kalori ne kadar?

Orta porsiyon etli nohut yemeği kcal. dir.

Etli nohut yemeği menüsü ne olur?

Etli nohut yemeği yanına pirinç pilavı ve cacıkla servis edebilirsiniz.

Etli nohut yemeği unlu nasıl yapılır?

Salçayı kavurunca 1 yemek kaşığı un ilave edip bu şekilde pişirebilirsiniz. Nohut yemeğinin suyu daha kıvamlı olacaktır.

Adım Adım Fotoğraflar:

Soğanı küp halde doğrayıp tencerede kavurun

Kavrulan soğanın üzerine et ekleyip kavurun

Su ekleyip haşlamaya bırakıyoruz

Ete salçayı ekleyip karıştırıyoruz

Haşlanan nohutuda ekleyip karıştırıyoruz

Suyunu ilave edip pişmeye bırakıyoruz

Kategoriler:Bakliyat Yemekleri , Et Yemekleri

Etiketler:bakliyat yemekleri, etli yemek tarifleri, nohut yemeği

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Etsiz Nohut Yemeği

Tarifi dene, fotoğrafını paylaş
Tarifi dene, fotoğrafını paylaş
Ben de Yaptım
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Etsiz Sebze Yemekleri Tarifi
Etsiz Sebze Yemekleri

Nefis Yemek Tarifleri ailesi tarafından hazırlanan etsiz sebze yemekleri tarifleri, birbirinden farklı seçenekleri ve tamamı…

Etsiz İftar Yemekleri Menüsü Tarifi
Etsiz İftar Yemekleri Menüsü

Ramazan ayının iftar menüsü seçimlerinde daha doyurucu yemekler ve salatalar ön planda oluyor. Doyurucu ve…

Son aradıklarımtemizle

• Yükleniyor..

Her evin tenceresini bir kez dahi olsa tıngırdatmıştır bu yemek. Sıcacık evi, anne elininin lezzetini hatırlatır hepimize. Misler gibi kokusu da hep mutlu eder insanı. Hazırlaması da çok pratiktir üstelik. Bitkisel protein kaynaklarının en başında olan nohut, kuşbaşı et ve salça&#; Bu üçünün yanına bolca baharat, biraz ekşilik katmak için de limon suyu ekleniyor. Suyuna ekmek banılan, yaz-kış afiyetle yenen en mevsimsiz ve en lezzetli ev yemeği çıkıyor ortaya.

Pilavın kadim dostu olan bu güzelliği akşam yemeğinize taşımak, bir tabağıyla tam anlamıyla doyma hissini yaşatan etli nohut yemeği tarifimize davetlisiniz. Vaktiniz olmadığı günlerde en şahane kurtarıcılarınızdan biri olacağına da eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık.

Tarifin Videosu İçin;

İçindekiler

• gram orta yağlı dana kuşbaşı
  • yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 6 su bardağı önceden haşlanmış nohut
  • 1 su bardağı nohutun haşlama suyu
  • 4 su bardağı kaynar su
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kırımızı pul biber

Etli Nohut Yemeği Tarifi’nin Yapılışı

1- Öncelikle uygun bir tencereye yemek kaşığı sıvı yağ ekleyin ve kızdırın. Ardından kızan sıvı yağın üzerine gram orta yağlı dana kuşbaşını ekleyin. Ve eti rengi dönene kadar karıştırarak kavurun.

2- Bu adımda etin tüm yüzeyini pişirin ki suyunu çok salmasın. Ve etin daha yumuşak olması adına bu adımda eti 20 dakika nohutları eklemeden önce pişirin.

3- Tencerenin kapağını kapatarak bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz. 20 dakika sonra 1 yemek kaşığı domates salçasını ekleyin ve karıştırarak kavurun.

4- Daha sonra 1 adet orta boy yemeklik doğranmış kuru soğanı da ekleyip kavurun. Bu iki adım da ortalama dakika sürmeli.

5- Sonrasında 6 su bardağı haşlanmış nohutu ekleyin. Bu adımda ekleyeceğiniz nohutu benim gibi bir gece öncesinden suda bekletip ardından 40 dakika tek başına haşlamanız nohutun daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar.

Etli Nohut Yemeği Tarifi’nin Fotoğraflı Yapılışı İçin Hemen Aşağıdaki Görsele Tıklayın!↙️

6- Nohutunuzu haşlarken düdüklü tencere kullanacaksanız haşlama süreniz 20 dakikaya inecektir. Daha pratik olması adına düdüklü tencerede nohutu haşlayabilirsiniz.

7- Ardından nohutu da ekleyince biraz karıştırın. Tüm malzemeler birbirine karışsın.

8- Daha sonrasındaysa 1 su bardağı nohutun haşlama suyundan ve ekstra olarak 4 su bardağı kaynat suyu ekleyin.

9- Ve yemek kaynayana kadar birkaç dakika karıştırın. Son olarak 1 çay kaşığı karabiber 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biberi de ekleyin ve son kez karıştırın.

Ardından tencerenin kapağını kapatıp etli nohut yemeğini yaklaşık dakika arasında pişirin.

Son olarak pişen yemeğinizi sıcak olarak sevdiklerinize ikram edin. Ellerinize sağlık!

Bunu beğen:

BeğenYükleniyor

İlgili

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir