miyoplar lens takabilir mi / Uzağı görememeyi düzeltmek için ne tür bir lens kullanılır?

Miyoplar Lens Takabilir Mi

miyoplar lens takabilir mi

Miyop olup lens takan var mı?

• Yüzbaşı
    Benim g&#;zler 4, miyop olmuş durumda ve g&#;zl&#;k takmayı sevmiyorum psikolojik bir kompleks haline geldi nedense dışarıda hi&#; takmam anca evde sınavda filan bir şeyler okurken izlerken. Lens hayatımda hi&#; takmadım o y&#;zden kararsızım &#;zellikle g&#;ze zararlı, enfeksiyon riski fazla diyenler var? &#;te yandan lensi g&#;ze takmak işlemi de g&#;z&#;me &#;ok korkutucu geliyor, g&#;z&#; kırpmadan a&#;ık tutup i&#;ine cam yerleştirmek! T&#;yleri &#;rperiyor bunu d&#;ş&#;nd&#;k&#;e?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
    Bende senin durumdaydım g&#;zl&#;k takmayı hi&#; sevmiyordum. Okulda zorunda olmadık&#;a takmıyordum şimdi lense ge&#;tim kendime eziyet etmişim diyorum. Yaklaşık 2 yıldır lens kullanıyorum. İlk haftalarda takmak dakikamı alırken şimdi 20 saniyemi alıyor. Ayrıca g&#;ze cam takmıyorsun ince plastik gibi birşey lens. Ellerini yıkarsan enfeksiyon kapmazsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı
    takan &#;ok kişi var gece &#;ıkarıp temiz elle &#;ıkarma takma yaptığın s&#;rece sorun olmaz diyorlar

• gozluk masrafi akdar ameliyat zaten yapiliyor, gidin amelyat olun ben oldum sorun yok 10 yildir
    lens takamiyorum, cok dandik bisey , bence kaliteli gozluk al veya en guzeli dunya goz hastanesine git cizdir
  • Yüzbaşı
    quote:

Orijinalden alıntı: mic

gozluk masrafi akdar ameliyat zaten yapiliyor, gidin amelyat olun ben oldum sorun yok 10 yildir
    lens takamiyorum, cok dandik bisey , bence kaliteli gozluk al veya en guzeli dunya goz hastanesine git cizdir

25 yaşında lazer ameliyatı olacağım yani yaklaşık yıl var buna, o zamana kadar dışarıda lens evde g&#;zl&#;k taksam kornea inceleceği i&#;in lazer ameliyatın tehlikeye mi girer?

• quote:

Orijinalden alıntı: fyodorleo

quote:

Orijinalden alıntı: mic

gozluk masrafi akdar ameliyat zaten yapiliyor, gidin amelyat olun ben oldum sorun yok 10 yildir

25 yaşında lazer ameliyatı olacağım yani yaklaşık yıl var buna, o zamana kadar dışarıda lens evde g&#;zl&#;k taksam kornea inceleceği i&#;in lazer ameliyatın tehlikeye mi girer?

malesef bu konuda bisey soyleyecek durumda degilim, bence adam akilli bir doktora danisman lazim, evet 25 ten sonra lazer yaptirman daha mantikli ama ben erken yaptim, ustelik 1,5 tu gozlerim, seni dusunemiyorum yazik gercekten

allah kolaylik versin

• Teğmen

2 senedir lens kullanıyorum. İlk aldığım lensler 2 haftalık kullanım s&#;resi olan lenslerdendi. ancak g&#;zde kuruluk yaptı. batma hissi vermeye başladı.

Doktorun tavsiyesiyle g&#;nl&#;k kullan at lense ge&#;tim. Fiyat olarak daha pahalıya geliyor ama ne kuruluk kaldı ne batma hissi.

İlk takıp &#;ıkarma sırasında dakka s&#;r&#;yordu. Sakındığım i&#;in ve korktuğum i&#;in b&#;yle oldu ama sonradan alıştım. 20 saniyede takıyorum 10 saniyede &#;ıkarıyorum.

&#;nemli olan konu hijyen. Ellerini katı sabunla g&#;zelce yıkaman lazım. Sıvı sabunlardaki malzemeler ne kadar durulasan da elinde bir kayganlık hissi bırakıyor. Ben Dove el sabunu kullanıyorum. Daha organik takılayım i&#;inde kimyevi madde olmasın dersen el yapımı zeytinyağı sabunlarından alabilirsin.

Umarım faydalı olur s&#;ylediklerim.
  • Binbaşı
    Zararlı diyorlar &#;izdirme i&#;in bide tam d&#;zelmiyormuş g&#;z felan kalıyormuş bir şey daha diyecem g&#;z numarasının zamanla b&#;y&#;me şansı varmış ? Bunlar hakkında ne d&#;ş&#;n&#;yorsun hocam ?

• quote:

Orijinalden alıntı: funduszeue.info White

Zararlı diyorlar &#;izdirme i&#;in bide tam d&#;zelmiyormuş g&#;z felan kalıyormuş bir şey daha diyecem g&#;z numarasının zamanla b&#;y&#;me şansı varmış ? Bunlar hakkında ne d&#;ş&#;n&#;yorsun hocam ?

Zararli diyenler pis fakirler, dinleme

zamanla buyume soyleki, o sebeple tavsiye edilen 25 ten sonra ve en az sene gozluk taktiktan sonra amelyat olunmasi ama bunlar tabiki riski azaltmak icin yoksa her turlu ameliyat olunur

benim sadece sag oldu on yilin sonunda ama buda normal , her gun iphone, laptop, tv normal

netice olarak olun diyorum ben , rahatini sonra fark edersiniz
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  • Yüzbaşı
    Uzun s&#;redir kullanıyorum enfeksiyon yaşanması i&#;in lensi kullanan kişinin leş biri olması lazım &#;yle s&#;ylim sana :) Tavsiyem g&#;nl&#;k kullan-at lensleri tercih etmen olur hem temiz olur 1 lensi 30 g&#;n kullanmamis olursun hem de yeni lens g&#;ze daha rahat takılıyor.
  • Yarbay
    dereceyle nasıl dolaşıyonlan sokakta? Lens benimde yaş arası istediğim bir şeydi. Artık istemiyorum g&#;zl&#;k gibisi varmı ya

• Yüzbaşı
    Lens kullanabilirsin benim de ayrıca koyduğun şey cam değil &#;ok esnek birşey

• Binbaşı
    Benim g&#;zlerlde derece ama şu an yine ilerledi tahmin edebiliyorum. yıldır lens kullanıyordum ama nedense beni rahatsız ediyor iyice artmaya başlayınca bu durum g&#;zl&#;k kullanamaya başladım. Seviyor musun deseler nefret ediyorum ama mecburiyetten takıyorum.

• Binbaşı

Orijinalden alıntı: NamelessNick

Kornea yi inceltip zarar veriyor. Ileride lazer yaptirmak istersen sikinti cikarar

+1 bunu yazmaya geldim

• Binbaşı
    Benim g&#;z numaram 2 g&#;zl&#;ks&#;z bir şey g&#;remiyorum. ,5 la nasıl g&#;r&#;yosun g&#;zl&#;ks&#;z?

• Uzaklaştırılmış 1 gün cezanın, 18 saat 27 dakika kadarı kaldı.
  • yeni mesaja gitYeni mesaj

Benzer içerikler

Kontakt Lens

Görme bozukluğu bulunan kişiler gözlük ve cerrahi operasyona alternatif olarak kontakt lens kullanabilir. Mercekten oluşan kontakt lensler kırma kusurlarını iyileştirerek görme bozukluğu olan kişilerin çok daha net ve düzgün görmesini sağlar. Şeffaf ya da renkli olmak üzere farklı çeşitleri bulunan kontakt lensler, göz muayenesi sonrasında belirlenen derece ve görme kusuruna göre seçilir.

Kontakt Lens Nedir?

Korneaya takılarak göz bebeğini tamamen kaplayan ve gözlüğe alternatif olarak kullanılan mercekler kontakt lens olarak adlandırılır. Göz renginin değiştirilmesi, kırma kusurlarının iyileştirilmesi ya da kornea hastalıklarında prostetik olarak kontakt lensler tercih edilebilir.

Bir çeşit protez olan kontakt lens arka ve ön yüzeyden oluşur. Bu yüzeylere ek olarak, lensin türüne göre farklı standart eğim ve çap uzunluğu seçenekleri bulunur. Lensin kornea ile temas ettiği nokta arka yüzeydir. Korneaya temas etmeyen ön yüzey ise kırma kusurlarının iyileştirilmesini ve ışığın kırılmasının düzgün bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan bir eğime sahiptir.

Kontakt lenslerin gözde batma hissine sebep olmaması ve rahat kullanılması için ön ve arka yüzey eğimlerinin denk olması gerekir. Bu anlamda, arka yüzeyin yarıçapı olarak da bilinen temel eğrinin kornea ile uyumlu olması oldukça önemlidir. Lensin gözle uyumunu gösteren çap değeri ise dış kenarlar arasındaki ölçüdür. Genel olarak sert lenslerin çapı ortalama mm arasında bir değerdeyken, yumuşak lenslerin çapı ise mm arasındadır.

Kontakt Lens Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Korneanın üzerinde herhangi bir batma hissi, sulanma ya da ağrıya neden olmayacak şekilde tasarlanan kontakt lensler, görme bozukluğu olan bireylerin rahat ve net görmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, kontakt lenslerin sağladığı diğer avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

• Gözlüklere oranla çok daha geniş bir görüş açısı sağlar.
    • Gözlük çerçevesi olmadığı için kesilen görüntü gibi bir durumla karşılaşılmaz.
    • Derinlik algısı artar.
    • Gözlüklerin yarattığı buğu ya da ıslanma gibi sorunların önüne geçilir.
    • Spor veya egzersiz yaparken kolaylık sağlar.

Kontakt Lens Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Kontakt lensler genel olarak göz kusurlarının geçici olarak düzeltilmesi amacıyla kullanılsa da bazı operasyonların ardından tedavi sürecinde veya kozmetik amaçlarla da kullanılabilir.

Görme Kusurlarının İyileştirilmesi

Kontakt lensler çoğunlukla kırma ya da görme kusurlarının iyileştirilmesi amacıyla kullanılır. Bu kullanım alanı gözlük ve lazerli cerrahi operasyonlara alternatif olarak düşünülebilir. Miyopi (uzağı görememe), hipermetropi (yakını görememe), astigmatizm (net görememe) ve presbiyopi (ileri yaşta yakını görememe) gibi göz kusurları kontakt lens kullanımıyla iyileştirilebilir.

Bu kusurların yanı sıra, anizometropi adı verilen rahatsızlıkta da kontakt lenslerden faydalanılabilir. Her iki gözde de bulunan astigmat, bazı kişilerde farklı derecelerde olabilir. Kırma kusurunun yüksek oranda farklılaştığı anizometropide gözlük kullanılması çoğu durumda mümkün olmaz. Bu nedenle, bu rahatsızlığı olan kişilerin lens kullanması tavsiye edilir.

Tedavi Amaçlı Kullanım

Bazı göz ameliyatlarının ardından tedavinin bir parçası olarak kontakt lens kullanılır. Bu operasyonlardan sonra kontakt lenslerle birlikte iyileşme sürecinin kısaltıldığı söylenebilir. Aynı zamanda, hastanın ameliyat sonrasında duyduğu ağrı ve acı da en aza indirilir.

Bazı durumlarda ise kontakt lensler gözün kapatılması amacıyla kullanılabilir. Kornea ülseri, korneada çizik oluşumu ve epitel tabakanın yerinden ayrılması gibi durumlarda da kontakt lenslerden faydalanılır. Bu durumda, lens, normalde bandajla kapatılan göz için bandaj işlevi görür. Bu sayede, hem kornea kapatılmış olur hem de görme fonksiyonu sekteye uğramaz.

Kozmetik Amaçlı Kullanım

Kontakt lensler iki nedene bağlı olarak kozmetik amaçlı kullanılabilir. İlk olarak, gözlerinde herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişiler tamamen kozmetik amaçlı olarak kontakt lens tercih edebilir. Yalnızca göz rengini ve dış görünümü değiştirmek amacıyla göz renginden farklı renklerde lensler kullanılabilir.

İkinci olarak ise kontakt lensler kalıcı göz problemlerini gizleme ve kamufle etme amacıyla da kullanılabilir. Prostetik kullanım olarak da adlandırılan bu kullanım, kaza ya da göz hastalıklarının sebep olduğu kalıcı göz hasarı vakalarında tercih edilen bir durumdur. Göz yüzeyinin geri döndürülemez şekilde hasar görmesi ya da iris katmanının bulunmaması gibi durumlarda kişiler görme yetisiyle ilgili problem yaşasa da dış görüntü açısından bu durum gizlenebilir. İris, göz bebeği, göz akı ve gözün içinde bulunan damarların işlendiği kontakt lensler bu durumlarda estetik açıdan normal bir görüntü sağlar.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Kontakt lensler; yumuşak, yarı-sert ve sert gibi pek çok farklı çeşide ayrılır. Günümüzde ise yumuşak, sert ve renkli lensler en çok kullanılan lens çeşitleridir.

Yumuşak Lensler

Oldukça ince bir yapıya sahip olan ve hidrojel lens olarak da adlandırılan yumuşak lensler su tutma özelliğine sahiptir. Korneayı tamamen kapatan bu lensler; miyopi, hipermetropi, astigmatizm ve presbiyopi tanısı konmuş bireyler tarafından kullanılabilir. Genellikle şeffaf olarak tercih edilen yumuşak lensler takıldığı süre boyunca geçici olarak bu kırma kusurlarının iyileştirilmesini sağlar.

Yumuşak lensler farklı süreler boyunca kullanılmak üzere tercih edilebilir. 1 günlük kullan-at, 1 haftalık, 1 aylık ve 1 yıllık gibi farklı süreler içinde kullanılabilen yumuşak lens çeşitleri bulunur. Yumuşak lensler şeffaf görünümün yanı sıra renkli olarak da tercih edilebilir.

Sert Lensler

Sert lensler göze yüksek seviyede oksijenin aktarılmasını sağlar. Gaz geçirgen lens olarak da adlandırılan bu lens türü, oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu lens çeşidi her kırma kusurunda kullanılsa da genel olarak astigmatı bulunan bireyler tarafından tercih edilir. Bunun en önemli nedeni, sert lenslerin korneaya tam olarak oturmamasıdır.

Sert lenslerin diğer bir kullanım alanı da keratokonus hastalığıdır. Korneada bulunan enzimlerin dengesizliği sonucu ortaya çıkan keratokonus, korneanın zaman içinde sivrileşmesine neden olur. Bu hastalıkta görme kusurunun düzeltilmesi için genellikle sert lens kullanımı önerilir.

Renkli Lensler

Renkli lensler ise genel olarak kozmetik amaçla kullanılır. Göz rengini geçici de olsa değiştirmek isteyen kişiler farklı renklerde ve derecesiz yumuşak kontakt lensler tercih edebilirler. Renkli lensler aynı zamanda dereceli olarak da kullanılabilir. Miyopi ya da hipermetropi kırma kusuru bulunan kişilerin de renkli lens takması mümkündür.

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır?

Oldukça ince ve hassas yapıda olan kontakt lensleri takıp çıkarırken çok dikkatli olmak gerekir. İlk kez lens kullanacak kişilerin öncelikle lensin ön ve arka yüzeyine dikkat etmesi büyük önem taşır. Kenarlar yukarı gelecek şekilde, genellikle işaret parmağı ucuna alınan lens göze yerleştirilir. Bunun için orta parmak ya da diğer elle göz kapağı tutularak açılabilir. Lens kornea üzerine yerleştirildikten sonra kişilerin aşağı bakarak lensin tamamen oturmasını sağlaması gerekir.

Lens çıkarılırken ilk olarak göz kapaklarının elle açılması gerekir. Genellikle işaret parmağı lensin alt kenarına yerleştirilir ve lens aşağı doğru hareket ettirilir. Ardından, lens baş parmak ve işaret parmağı arasına alınarak çıkarılır. Çıkarma sırasında tırnakların kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Bunun sebebi ise tırnakların korneayı çizme ihtimalinin bulunmasıdır.

Kontakt Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Gözde herhangi bir komplikasyon oluşmaması açısından, kontakt lenslerin bakımı büyük önem taşır. Lens kullanan kişilerin lensleri takıp çıkarırken bakım ve hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekir.

Kontakt lensler için özel olarak üretilen solüsyonlar, lens bakımının temelini oluşturur. Lenslerin ön ve arka yüzeyi bu solüsyonla temizlenir. Lensin kir ve tozlardan arındırılması için lensin her iki yüzeyinin de hafifçe ovulması gerekir.

Kontakt Lens Nasıl Seçilir?

Kontakt lensler göz muayenesi sonucu doktorun yazdığı reçetelerle satın alınabilir. Göz muayenesi sırasında kırma kusuru ve derecesi ile kornea eğimine göre lenslerin çapı, temel eğrisi ve lens tipi belirlenir. Kontakt lenslerin nasıl kullanılacağı, takma süresi ve bakım kurallarıyla ilgili doktorlar hastalara muayene sırasında gerekli bilgileri verecektir.

Kontakt Lensin Herhangi Bir Zararı Var mıdır?

Hijyen kurallarına uymamak gibi bazı nedenlere bağlı olarak, kontakt lens kullanımı çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonların ortaya çıktığı dönemde, kontakt lens kullanımına ara verilmesi ve gözlük kullanımına geçilmesi büyük önem taşır.

Kornea Enfeksiyonları

Keratit ya da kornea ülseri kontakt lens kullanan kişilerde sık karşılaşılan bir komplikasyondur. Keratit, şu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir:

• Lensleri doğru kullanmamak ya da lens bakımını doğru yapmamak
    • Yeterli oksijen geçirgenliğine sahip olmayan lensleri gece boyunca çıkarmamak
    • Aylık kullanılması gereken lensleri daha uzun süre kullanmak
    • Konjonktivit gibi göz hastalıklarının görüldüğü dönemde de lens kullanmaya devam etmek
    • Bağışıklık sistemini etkileyen ileri derece kanser durumunda lens kullanmak

Korneal enfeksiyonların yaygın belirtileri arasında gözde ağrı, yanma ve batma hissi bulunur. Aynı zamanda, göz akında kızarıklık, akıntı, çapak, göz kapaklarında şişme ve ışık hassasiyeti de görülebilir.

Göz Kuruması

Özellikle yumuşak yapıdaki kontakt lens kullanan kişilerde göz kuruması problemi görülebilir. Yumuşak lensler yapıları gereği içerisinde su bulunan lenslerdir. Lensin içinde bulunan su miktarının azalması çoğunlukla gözde batma hissine neden olur.

Lens kullanırken göz kurumasının nedenleri arasında gözyaşı seviyesinin azalması, özellikle bilgisayara bakmak gibi dikkat gerektiren işlerde göz kırpma sıklığının azalması, nemsiz ve kuru ortamlarda bulunmak ve çeşitli göz hastalıkları bulunur.

Göz kurumasına çoğu durumda gözde kızarıklık, göz yorgunluğu, göz kapağında ağırlaşma ve uyuma isteği eşlik eder.

Alerjiler

Sık görülen kontakt lens komplikasyonlarından biri de alerjidir. Lens takılıp çıkarılırken kullanılan solüsyonlar, kontakt lens üzerinde biriken toz ve kirler, aylık değiştirilmesi gereken lenslerin daha uzun süre kullanımı gibi nedenler alerji tetikleyici unsurlar arasında yer alır.

Gözde kaşıntı, yanma, batma hissi ve sulanma kontakt lens nedeniyle tetiklenen alerjinin yaygın belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda, gözlerde çok ince iplik şeklinde salgı oluşumu da görülebilir.

G&#;zl&#;k Ve Lens Miyobun İlerlemesini Engeller Mi?

Miyobun ilerlemesini g&#;zl&#;k ya da lensin durdurmas&#; m&#;mk&#;n de&#;ildir. G&#;zl&#;k ve lens, ki&#;inin g&#;rme konforunu artt&#;ran aparatlard&#;r.
Yani ki&#;i ister lens kullans&#;n ister g&#;zl&#;k, bu sadece onun daha iyi g&#;rmesini sa&#;lar. Yoksa ne miyobu durdurabilir ne de artmas&#;na neden olur.
Baz&#; ki&#;ilerde, g&#;zl&#;k takman&#;n miyobu artt&#;raca&#;&#;, bu nedenle bir s&#;re g&#;zl&#;k takmaman&#;n daha iyi olaca&#;&#; &#;eklinde yersiz endi&#;eler g&#;r&#;lebilmektedir. Oysa bu durum miyopi i&#;in ge&#;erli de&#;ildir.
Presbiyopi
Bu durum presbiyopi i&#;in ge&#;erlidir. Presbiyopi, ya&#;lar&#;ndan sonra yak&#;n&#; g&#;rme sorunuyla ilgili ortaya &#;&#;kan uyum sorunudur. &#;nsanlar yak&#;na bakarken g&#;zl&#;k takma ihtiyac&#; duyarlar. Bu ko&#;ullarda g&#;zl&#;k ne kadar ge&#; tak&#;l&#;rsa ve ne kadar d&#;&#;&#;k numara kullan&#;l&#;rsa, presbiyopi numaras&#; da o kadar k&#;&#;&#;k kal&#;r.
Bu konudaki ger&#;eklik, bazen halk aras&#;nda farkl&#; alanlara ili&#;kin olarak da do&#;ru kabul edilebilmektedir. Dolay&#;s&#;yla miyop ya da hipermetrop g&#;zl&#;&#;&#;n&#; de hemen takmamak gerekti&#;i gibi bir fikir olu&#;abilmektedir. Bu fikir yanl&#;&#;t&#;r ve bu durum sadece presbiyopi i&#;in ge&#;erlidir.

Op. Dr. Sinan G&#;KER

hocam merhaba benim sol g&#;z&#;m miyop astigmat ,sağ g&#;z&#;m miyop astigmat.3 yıldır şeffaf lens kullanıyorum daha &#;nce de 10 yaşımd devamı

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası