8 sınıf türkçe birleşik cümle örnekleri / Birleşik Cümle ve Özellikleri - Türk Dili ve Edebiyatı

8 Sınıf Türkçe Birleşik Cümle Örnekleri

8 sınıf türkçe birleşik cümle örnekleri

kaynağı değiştir]

İç içe bileşik cümle, yardımcı cümlenin "tam bir cümle" olduğu bileşik cümle türüdür. Yardımcı cümle ana cümlenin öğelerinden birini meydana getirmekle birlikte kendine ait yüklemi bulunur:

Girişik[değiştir Bu Yazıyı Paylaşın!

8. Sınıf T&#;rk&#;e Yapılarına G&#;re C&#;mleler konu anlatımı

Haberin Devamı
  1. A. Girişik Birleşik Cümle

Genellikle fiilimsi kullanılarak kurulan cümlelerdir. Bazılarında yan cümle çekimli fiillerle de kurulabilir.

Birleşik cümlelere örnekler:

1-Telefonumu çalan hırsız günler sonra yakalandı.

Çalan - Fiilimsi

Yakalandı - Fiil

2- Birden karşıma çıkınca çok şaşırdım.

Çıkınca- Fiilimsi

Şaşırdım - Fiil

3- Merdivenlerden inerken düşüp ayağını incitmiş.

İnerken / Düşüp - İki fiilimsi olduğu iki yan cümle var.

İncitmiş - Fiil

1. B. İlgi Cümlesi

Bu cümlelere Ki'li Birleşik Cümle de denir. Bağlaç görevinde olan -ki cümleleri birbirine bağlar.

İlgi cümlelerine örnekler:

1- Öyle ısrar etti ki hayır diyemedim.

Etti ve diyemedim yüklemleri -ki bağlacı ile birbirine bağlanmış.

2- Görüyorum ki odanı topluyorsun.

3- Öyle çok çalıştı ki sonunda sınavı kazandı.

1. C. İç İçe Geçmiş Birleşik Cümle

Cümle içinde cümle adıyla da bilinir. Genelde bir sözün ya da cümlenin alıntılandığı cümlelerdir.

İç içe geçmiş birleşik cümlelere örnekler:

1- Öğretmen ''bir daha bu kadar geç kalma'' diye uyardı.

Temel cümle 'uyarmak' fiili üzerinden kurulmuştur. Tırnak içine alınan söz ise yan cümledir.

2- ''Şimdi kalkarsam geç kalmam'' diye düşündü.

Temel cümlenin fiili düşünmek eylemidir. ''Geç kalmam'' eylemi ise yan cümlenin fiilidir.

1.D. Şartlı Birleşik Cümle

Yan cümlenin taşıdığı şart anlamıyla temel cümleye etki ettiği cümlelerdir.

Haberin Devamı

Şartlı birleşik cümlelere örnekler:

1- Zamanım olsaydı seni gezmeye götürecektim.

2- Fiyatta anlaşırsak evi tutacağım.

3- Yarın daha erken gelirsen sana yardımcı olurum.

4- Bu sınavı da geçersem mezun oluyorum.

3- Sıralı Cümle

Sıralı cümlelerin temel özelliği birden fazla yüklemden oluşmasıdır. Bağımlı ve bağımsız olmak üzere iki türü bulunur.

1. A. Bağımlı Sıralı Cümle

Nesnesi ya da öznesi ortak olan cümlelere bağımlı sıralı cümle denir.

Örnek Dün geç saatlere kadar bekledim, gelmeyince yattım. / Öznesi ortak sıralı cümle

Örnek Kitabı raftan aldı, masanın üstüne koydu. / Nesnesi ortak sıralı cümle

1. B. Bağımsız Sıralı Cümle

Nesnesi ya da öznesi ortak olmayan ancak anlam bütünlüğü bulunan cümlelere bağımsız sıralı cümle denir

Haberin Devamı

Örnek Biri pişirdi, diğeri yedi. / Pişiren ve yiyen özneler farklı olduğu için bağımsız sıralı cümledir.

4- Bağlı Cümle

Bağlaçlarla birbirine bağlanan cümlelere denir. Bu cümlelerde temel ve yan cümle ayrımı bulunmaz.

Örnek Hem suçlu hem güçlü. / Hem bağlacıyla birbirine bağlanmış iki isim cümlesinden oluşmuş.

Örnek Ne aradın ne sordun. / Ne - Ne bağlaçları iki fiili birbirine bağlamış.

Birleşik cümle

Birleşik cümle veya bileşik cümle, bir ana (temel) cümle ile onun anlamını tamamlayan bir veya daha fazla yardımcı cümleden (yan cümlecik) meydana gelen cümledir.[1] Birleşik cümlelerde ana yüklemin haricinde yargı veya eylem bildiren başka sözcükler de bulunur. Aşağıdaki örneklerde yardımcı cümleler eğik çizgi (/) ile ayrılmıştır ve bazı noktalama işaretleri anlatım kolaylığı açısından kullanılmamıştır:

Ana cümlenin yükleminin bildirdiği yargıya temel yargı denir. Örneğin yukarıdaki örneklerde "sanıyordum" ve "geç kalacağız" yüklemleri temel yargıları bildirmektedir.

Çeşitleri[değiştir

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir