kurban keserken niyet nasıl edilir / Kurban keserken okunacak dua! Kurban keserken nasıl niyet edilir? İşte hadisler ve ayetler

Kurban Keserken Niyet Nasıl Edilir

kurban keserken niyet nasıl edilir

Sadaka Kurbanı Keserken Nasıl Niyet Etmeliyiz?

Dinimizde yer alan ibadetler ile Allah’a yaklaşarak ona dua etmenin ve şükretmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bu ibadetlerden bazıları Müslümanlar için farz hükmünde olmasa bile sahip olduğu fazilet ve sevap ile birçok Müslüman tarafından gerçekleştirilen ibadetlerdir. İslamiyet’te farz olmamasına rağmen en çok gerçekleştirilen ibadetlerden biri ise kurban ibadetidir. Kurban kelime anlamı olarak Arapça da “ yakınlaşmak, yakın olmak ya da yakınlaşmaya aracı olan şey” anlamına gelmektedir. İslamiyet’te ise kurban “Allah’a yakınlaşmak, rızasını alabilmek ya da şükredebilmek amacı ile İslamiyet tarafından belirlenen hayvanların, belirlenen günlerde ve şartlara göre kesilmesi” anlamına gelmektedir. Dinimizde Kurban Bayramı’nda kesilen vacip kurbanının yanı sıra adak kurbanı, akika kurban, sadaka kurbanı ya da şükür kurbanı gibi farklı niyetler ile kesilen kurban çeşitleri bulunmaktadır.

Yazımızda ise kurban çeşitlerinden biri olan sadaka kurbanı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan sadaka kurbanı nedir, sadaka kurbanının eti yenir mi, sadaka kurbanı kesilirken nasıl niyet etmeliyiz soruları hakkında detaylı cevaplar vermeye çalışacağız.

Sadaka Kurbanı Nedir?

Dinimizde kurban kesmek ve sadaka vermek, bir Müslüman tarafından tek başına gerçekleştirildiğinde bile son derece faziletli ve büyük sevaplara sahip ibadetlerdendir. Her iki ibadet ile ilgili Kur-an’ı Kerim’de yer alan ayetler ve Peygamber Efendimiz tarafından buyrulmuş hadis-i şerifler bulunmaktadır. Sadaka kurbanı ise bir Müslüman için hem kurban kesmenin hem de sadaka vermenin faziletine ve sevabına ulaşabileceği hayırlı ibadetlerden biridir. İslamiyet’e göre bir ibadetin Allah katında sadaka olarak kabul edilebilmesi için 3 şart bulunmaktadır. Bunlar, yapılan yardımın sadece Allah rızası için yapılması, karşılığında hiçbir beklentinin bulunmaması ve gerçek ihtiyaç sahiplerine yapılmasıdır. Aynı zamanda İslam Hukuku’nda farklı niyetlere göre verilen farklı sadaka çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar, fitre sadakası, sadaka-ı cariye, nafile sadaka ve Müslümanlara farz hükmünde olan zekattır. Nafile sadaka, İslami açıdan hiçbir koşulu ya da kuralı olmayan Allah’a şükretmek, dua etmek ya da başındaki belalardan kurtulmak isteyenlerin sadece Allah rızası için verdikleri sadakadır. Nafile sadaka ister para olarak, ister yiyecek olarak ya da mal olarak farklı şekillerde gerçek ihtiyaç sahiplerine verilebilmektedir. Nafile sadaka olarak kurban kesilmesi ve gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılması ise sadaka kurbanı olarak adlandırılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kurban Bağışlamak için Bilmeniz Gerekenler!

Sadaka Kurbanının Eti Yenir mi?

Sadaka kurbanı ile ilgili en çok merak edilen sorularından biri sadaka kurbanının eti yenir mi sorusudur. Dinimize bütün ibadetler ile ilgili detaylar ayetler ve hadislerin ışığında detaylı bir şekilde araştırılmış ve yerine getirilmesi gereken kurallar belirlenmiştir. Buna göre adak kurbanı dışında kesilen bütün kurbanlardan kurban sahibi ve aile bireyleri hatta akrabaları yiyebilmektedir. Dolayısıyla sadaka kurban kesildikten sonra kurban etini sadaka kurbanının sahibi ve aile üyeleri yiyebilir. Ancak sadaka kurbanı, sadaka niyeti ile kesilir. Allah katında sadakanın kabul edilmesi için ise karşılık beklemeden gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerekmektedir. Bu yüzden her ne kadar sadaka kurbanının eti kurban sahibi ve ailesi tarafından yenilebilse de esasında sadaka kurbanının eti gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalıdır.

İlginizi çekebilir: İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Sadaka Kurbanı Keserken Nasıl Niyet Etmeliyiz?

Kurban kesilirken, kurbanın kesilme amacına göre farklı niyetlerde bulunmak gerekmektedir. Eğer bir Müslüman sadaka olarak kurban kesmeye karar vermiş ise kurban kesiminde niyet edilirken bunun belirtilmesi gerekmektedir. Sadaka kurbanı kesilirken ise İslami şartlara uygun olarak “niyet ettim Allah rızası için sadaka kurbanı kesmeye” şeklinde niyet edilir. Kesilen kurbanın Allah katında geçerli sayılabilmesi için doğru bir şekilde niyet edilmesi son derece önemlidir.

İlginizi çekebilir: Adak Bağışı Kimler Yapabilir? Adak Kurbanı Kimler Yiyebilir?

Hiranur Derneği Sadaka Kurbanı Süreci

Hiranur Derneği, yıllardır düzenlediği yurtiçi ve yurtdışı gezileri Türkiye’de, açlık ile mücadele eden Afrika ve Asya ülkelerinde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. Hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında bir köprü vazifesi üstlenen Hiranur Derneği’nin faaliyetlerinden biri de sadaka kurbanlarının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıdır. Eğer siz de sadaka kurbanı kestirerek dünya üzerindeki gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak istiyorsanız sadaka kurbanı bağışı yapabilirsiniz. Sadaka kurbanı için vereceğiniz vekalet ve yapacağınız bağış doğrultusunda sadaka kurbanınızın kesimi Hiranur Derneği tarafından İslami şartlara uygun olarak gerçekleştirilecektir. Ayrıca sadaka kurbanı kesimi gerçekleştikten sonra kurbanın kesildiği bilgisi ve birkaç gün içerisinde de kesim videosu da tarafınıza ulaştırılacaktır.

İlgili içerikler:

Adak Bağışı Nedir? Nereye Yapılır?

Afrika'ya Yardım Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar

Kurban duas&#; kurban kesildi&#;inde edilirken Kurban Bayram&#; duas&#; bayram boyunca istenen vakitlerde okunabilir. Kurban Bayram&#; duas&#; içinde hastalara &#;ifa, dertlilere deva, borçlulara eda nasibi istenebilir. Kurban Bayram&#; hutbe duas&#; içinde de genelde bayram&#;n birle&#;tirici olumlu etkilerinden, yard&#;mla&#;man&#;n öneminden, kurban ibadetinden ve Kurban Bayram&#; boyunca dini vazifelerden bahsedilir.

Kurban duas&#; Türkçe okunu&#;u Diyanet TV’de &#;öyle dile dökülmü&#;tür: “De ki: “&#;üphesiz, benim namaz&#;m, her türlü ibadetim, kurban&#;m, hayat&#;m ve ölümüm, hepsi âlemlerin rabbi olan Allah içindir. Onun orta&#;&#; yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben Allah’a teslim olanlar&#;n ilkiyim. Ben hakka yönelen birisi olarak yüzümü göklere ve yaradana döndürdüm. Ben Allah’a ortak ko&#;anlardan de&#;ilim.”

&#;slam aleminin hasretle bekledi&#;i Kurban Bayram&#; yakla&#;&#;rken kurban kesme ibadetini yerine getirecek olan ki&#;iler, dinin bu gere&#;ini en do&#;ru &#;ekilde yerine getirmek istiyor. Hal böyle olunca kurban duas&#;, kurban kesin duas&#; nas&#;l edilir, kurban duas&#; Arapçaokunu&#;u ve Türkçe anlam&#; nedir bu gibi ara&#;t&#;rmalar s&#;kça yap&#;l&#;yor. Sizler için haz&#;rlad&#;&#;&#;m&#;z kurban duas&#; ve anlam&#; içeren yaz&#;m&#;z arad&#;&#;&#;n&#;z zaman bu sayfada olacak. Kurban kesimi duas&#; ile geçecek huzurlu nice bayramlar diliyoruz.

kurban duas&#;

Kurban Kesimi Duas&#; Arapça ve Türkçesi

Kurban keserken dua okunmas&#; gerekir. Edilen dualar sayesinde kesilen kurban daha da bereketlenir. Sevab&#; da çoktur. Kurban&#; kesecek olan ki&#;ilerin hep beraber dua etmesi önerilir. Dua ve tekbirle dua fasl&#; sona erdi&#;inde, bilirki&#;i kurban&#; kesmek için i&#;e koyulabilir. Peki, kurban duas&#; okunu&#;u nas&#;ld&#;r? &#;&#;te, kurban kesilirken edilecek dua Arapça okunu&#;u ve Türkçe anlam&#;:

Kurban kesimi için öncelikle niyet edilir ve &#;u dua dillerden dökülür:

“Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve mâ ene mine’l-mü&#;rikîn.”

Kurban duas&#; Türkçe okunu&#;u nas&#;l olur diye merak edenleri de ayd&#;nlatal&#;m. Kurban duas&#; Türkçe meali &#;öyledir:

“Ben tüm kalbimle gökleri ve yeri yaratan Allah’a yöneldim. Ve mü&#;riklerden olmad&#;m.”

Ard&#;ndan tekbir getirilir. Tekbir ise &#;u &#;ekilde getirilmelidir:

“Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd”

Bu tekbirin Türkçe kar&#;&#;l&#;&#;&#;: “Allah her &#;eyden yücedir, Allah her &#;eyden yücedir. Allah’tan ba&#;ka ilâh yoktur. O Allah her &#;eyden yücedir, Allah her &#;eyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.” olarak ifade edilir. Daha sonra kurban kesilir ve kurban kesen ki&#;i &#;ükür amaçl&#; 2 rekat namaz k&#;lmal&#;d&#;r.

kurban kesme duas&#; Arapça

Kurban Kesimi Sonras&#; Okunacak Dua

Bilindi&#;i üzere kurban kesen ki&#;inin Allah’a &#;ükür amaçl&#; 2 rekat namaz k&#;lmas&#; büyük sevapt&#;r. Namazdan sonra bir dua okunmal&#;d&#;r. Kurban duas&#; Arapças&#; okunurken duan&#;n anlam&#;n&#; ve derinli&#;ini bilmek maneviyat&#; güçlendirir.

Kurban duas&#; Arapça olarak &#;u &#;ekilde söylenir:

“Allahümme inne salati ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ &#;erike leh” Türkçe anlam&#; ise; “&#;üphesiz namaz&#;m, ibâdetlerim, hayat&#;m ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. Onun hiçbir orta&#;&#; yoktur.” olacakt&#;r. Kurban kesimi bu dualar ile daha da fazilet kazan&#;r.

Kurban Ayetleri ve Hadisleri

Kurban Bayram&#; ve kurbanl&#;klarla ilgili pek çok ayet ve hadis vard&#;r. Bu ayet ve hadisler, Kurban Bayram&#;’n&#;n bereketini yans&#;tan ifadelerdir. Kurban ayet ve hadislerini okuyarak Kurban Bayram&#; tela&#;&#;n&#; manevi aç&#;dan rahatlatabilirsiniz.

Ailenize huzur, evinize bereket, cebinize bolluk getiren kurban ayetleri ve hadisleri &#;öyle izah edilecektir:

• “&#;imdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.” (Kevser /2)
  • “Biz, o&#;luna bedel ona büyük bir kurban verdik.” (Sâffât 37/)
  • Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Allah indinde günlerin en büyü&#;ü Kurban Bayram&#; günüdür. Bunu, fazilette nefr günü (te&#;rik günlerinin ikinci günü) takip eder.” (Abdullah &#;bnu Kurt, Kütüb’ü-Sitte: Hadis no: )
  • “Kendilerine ait birtak&#;m yararlara tan&#;k olsunlar. Kendilerine r&#;z&#;k olarak verdi&#;i kurbanl&#;k hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’&#;n ad&#;n&#; ans&#;nlar. &#;&#;te bunlardan yiyin, s&#;k&#;nt&#; içindeki fakiri de doyurun”. (Hac 22/28)
  • “De ki: &#;üphesiz benim namaz&#;m, kurban&#;m, hayat&#;m ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’ âm 6/)
  • “Onlara, Adem’in iki o&#;lunun haberini gerçek olarak anlat: Hani birer kurban takdim etmi&#;lerdi de birisinden kabul edilmi&#;, di&#;erinden ise kabul edilmemi&#;ti. (Kurban&#; kabul edilmeyen karde&#;, k&#;skançl&#;k yüzünden), ‘And olsun seni öldürece&#;im.’ dedi. Di&#;eri de ‘Allah ancak takva sahiplerinden kabul eder.’ dedi…” (Mâide 5/27)

&#;lginizi çekebilir: Kurban Bayram&#; Nedir, Nas&#;l Ortaya Ç&#;kt&#;? Anlam&#;, Önemi

kurban bayram&#; duas&#;

Kurban Bayram&#; Duas&#;: Kurban Bayram&#;nda Hangi Dualar Okunmal&#;?

Kurban Bayram&#;nda kurbanlar kesilirken evde bekleyen aile üyeleri, dua okuyabilir. Kurban kesmek duas&#; olarak bilinen bu dualar ile tüm aile halk&#; sevap i&#;lemi&#; olur.

Dileyenler kurban kesilene kadar Yasin-i &#;erif okuyabilir. Kurban haz&#;rl&#;&#;&#; esnas&#;nda farkl&#; dualar da dilden dökülür. Kurban duas&#; çe&#;itleri için din alimlerinin birçok önerisi ve yönlendirmesi bulunmakla beraber dua okunmas&#; ki&#;inin özel olarak içten samimi hisleriyle anl&#;k olarak da vuku bulabilir.

Okunacak dualar:

“Ey rahmeti ile bütün varl&#;&#;&#;, bütün kâinat&#; ku&#;atan Rahman ve Rahim olan Allah’&#;m. &#;u mübarek Bayram sabah&#;nda huzuruna geldik. Lây&#;k&#; veçhile kul olamay&#;&#;&#;m&#;z&#;n mahcubiyeti içinde divan&#;na durduk. &#;ükrümüzü hakk&#;yla eda edemeyi&#;imizin bilinci içindeyiz. Bizi huzuruna kabul buyur, dua ve niyazlar&#;m&#;z&#; kabul eyle Allah’&#;m!”

“Ya Rabbi! K&#;ld&#;&#;&#;m&#;z namazlar&#;, “Kurban Bayram&#; günlerinde senin kat&#;nda en sevimli amelimiz olan kurbanlar&#;m&#;z&#;, okudu&#;umuz Kur’anlar&#;, indirdi&#;imiz hatm-i &#;erifleri, yapt&#;&#;&#;m&#;z zikirleri, tesbihat&#;, dua ve niyazlar&#;, va’z-u nasihatleri, has&#;l&#; bütün ibadet ve taatlerimizi, hay&#;r ve hasenat&#;m&#;z&#;, &#;u bayram günü hürmetine en güzel &#;ekliyle kabul eyle Allah’&#;m!”

&#;lginizi çekebilir: Kurban Ba&#;&#;&#;&#; Kabul Eden Güvenilir 9 Vak&#;f

kurban duas&#;

Kurban Kesmek Farz m&#; Vacip mi? Kime Dü&#;er?

Kurban Bayram&#; Namaz&#; Saat Kaçta? Nas&#;l K&#;l&#;n&#;r?

Kurban Bayram&#; Mesajlar&#;, En Güzel Hay&#;rl&#; Dilekler

Kurban Bayram&#; Hakk&#;nda En Çok Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Nas&#;l Kesilir? &#;slami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Peygamber efendimiz için kurban kesmek

CEVAP
(Sevabı Peygamber efendimizin mübarek ruhuna olmak üzere, Allah rızası için kurban kesmeye niyet ettim)
 denir. (Bedâyî) Diğer ölülerimiz için de böyle niyet edilebilir. Mesela, ölmüş baba için hayvan keserken, (Sevabı babamın ruhuna olmak üzere, Allah rızası için kurban kesmeye niyet ettim) denebilir.

Resulullah efendimiz için kurban kesmek müstehabdır ve çok sevabdır. Peygamber efendimiz iki kurban keserdi. Biri kendisi için, biri de ümmeti içindi. Kestiği iki kurban için, (Biri kendim ve evlatlarım için, biri de kurban kesemeyen ümmetim için)buyururdu. Resulullah efendimiz, veda haccına giderken yüz kurbanlık deve götürdü. 63’ünü kendi kesti. Sonra bıçağı Hazret-i Ali’ye verdi. Geri kalanı o kesti. Böylece 63 yıl yaşayacağına işaret etmiş oldu. (Cevhere, Rûh-ul-beyân)

Her ibadetin sevabı, Resulullah efendimizin mübarek ruhuna da gönderilebilir. İbni Ömer hazretleri, Peygamber efendimiz için umre yapmıştır. İbn-is Serrac, Resulullah efendimiz için onbin hatim okumuş, mübarek ruhu için kurban kesmişti.

Şu halde, her mümin yaptığı ibadetlerin sevaplarını, başta Resulullah efendimiz olmak üzere, ana-babasına ve bütün Müslümanlara hediye etmelidir! Sevabı hepsine de gider. Kendi sevabından da bir şey eksilmez. Bu Allahü teâlânın bizlere bir lütfudur.

Sual: (Peygamberimize nafile kurban keseceğiz) diye iyi niyetle, herkesten 5–10 lira toplayanlar oluyor. 50– kişinin bir koyunu kurban etmesi caiz midir?
CEVAP
Hayır, caiz değildir.

Peygamberimize kurban kesmek ifadesi de uygun değil. Evliyaya, peygambere veya başkalarına kurban kesilmez. Kurban kesip sevabı onlara bağışlanır.

Sevabı Peygamberimize olmak üzere veya başka nafile niyetiyle de olsa, bir koyunu ancak bir kişi kesebilir. Sığırı ise, en fazla yedi kişi kesebilir. Nafile kurban olarak da, bir koyunu iki ve daha çok kişi, sığırı ise sekiz veya daha çok kişi kesemez.

Kurban, koyun, keçi, sığır, deveden birini, kurban bayramının ilk üç gününde, kurban niyetiyle kesmek demektir. Bir sığır veya deve, yedi kişiye kadar ortak olarak da kesilebilir. Hiçbirinin hissesi yedide birden az olamaz. Sekiz kişinin yedi sığırı ve iki kişinin iki koyunu satın alıp ortak olarak kesmeleri caiz olmaz; çünkü her birinin her hayvanda hissesi vardır.

Ayrıca faiz olmaması için, etini tartarak, eşit ağırlıkta paylaşmak gerekir. (S. Ebediyye)

Dinde böyle bid’atler çıkarmamalı. Müslüman dinin emrine uyar. Benim niyetim iyidir demek insanı kurtarmaz. Hadis-i şerifte, (Cehennem iyi niyetlilerle doludur) buyruluyor. Yani iyi niyetle dine aykırı iş yapan kimse, cehenneme gider demektir. Mesela, gayrimüslim kadınları, Müslüman etmek gibi iyi bir niyetle onlarla zina eden veya düşmana karşı kuvvetlenmek gibi iyi bir niyetle şarap içen kimse, haram işlemiş olur, iyi niyeti onu asla kurtarmaz. (Ameller niyete göre iyi veya kötü olur) hadis-i şerifi, mubahlar içindir, haramlar için değildir. Çok kimse, bu hadis-i şerifi yanlış anlayarak, (Niyet önemli, benim niyetim iyi) diyerek işledikleri bid’at ve haramları normal göstermeye çalışıyorlar. İyi niyetle haram, helal hale gelmez.

Sual: Sevabı Peygamber efendimize olmak üzere kurban kesilebilir mi?
Cevap:
 Resûlullah efendimiz iki kurban keserdi. Biri kendisi için, biri de ümmeti için idi. Resûlullah efendimiz için de kurban kesmek müstehabdır ve çok sevaptır.

Kurban kesiminde okunması gereken dualar ve anlamları, kurban kesen vatandaşlar tarafından araştırılmaya başladı. Birlik, beraberliğin arttığı ve sofraların bereketlendiği Kurban Bayramı'nda kesilecek kurbanlıklar için okunacak dua ve duaların anlamı haberimizde

KURBAN KESÄ°LÄ°RKEN OKUNACAK DUALAR VE YAPILMASI GEREKENLER

Kurban kesimi için öncelikle niyet etmek ve kesimden önce mutlaka besmele çekmek gerekir.

Ardından şu dua okunur:

• "Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara's-semâvâti ve'l-erda hanîfen ve mâ ene mine'l-müşrikîn."

Türkçesi:

• "Ben tüm kalbimle gökleri ve yeri yaratan Allah'a yöneldim. Ve müşriklerden olmadım."

Ardından tekbir getirilir. Tekbir ise şu şekilde getirilmelidir:

• "Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi'l hamd"

Türkçesi:

"Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur." olarak ifade edilir. Daha sonra kurban kesilir ve kurban kesen kişi şükür amaçlı 2 rekat namaz kılmalıdır.

Kurban kesen kişinin Allah'a şükür amaçlı 2 rekat namaz kılması büyük sevaptır. Namazdan sonra bir dua okunmalıdır. Kurban duası Arapçası okunurken duanın anlamını ve derinliğini bilmek maneviyatı güçlendirir.

Dileyenler kurban kesilene kadar Yasin-i Şerif de okuyabilir.

KURBAN KESÄ°LÄ°RKEN OKUNACAK DUALAR:

"Ey rahmeti ile bütün varlığı, bütün kâinatı kuşatan Rahman ve Rahim olan Allah'ım. Şu mübarek Bayram sabahında huzuruna geldik. Lâyıkı veçhile kul olamayışımızın mahcubiyeti içinde divanına durduk. Şükrümüzü hakkıyla eda edemeyişimizin bilinci içindeyiz. Bizi huzuruna kabul buyur, dua ve niyazlarımızı kabul eyle Allah'ım!"

"Ya Rabbi! Kıldığımız namazları, "Kurban Bayramı günlerinde senin katında en sevimli amelimiz olan kurbanlarımızı, okuduğumuz Kur'anları, indirdiğimiz hatm-i şerifleri, yaptığımız zikirleri, tesbihatı, dua ve niyazları, va'z-u nasihatleri, hasılı bütün ibadet ve taatlerimizi, hayır ve hasenatımızı, şu bayram günü hürmetine en güzel şekliyle kabul eyle Allah'ım!"

KURBAN KESERKEN OKUNACAK DUA

• "Bilmillahirrahmanirrahim, Allahümme minke ve leke salatî nusukî ve mahyâye ve mematî lillahi Rabbil-Alemine lâ ÅŸerike lehu ve bizalike Umirtu ve ene mine`l-müslimîn." (En'âm, 6/79)

Türkçesi:

"Ey Rabbim bu senden ve yine sanadır. Namazım, kulluğum, kurbanım, ölümüm ve dirimim eşi benzeri olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ben bununla emrolundum ve teslim olanlardanım. "Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah'a ortak koşanlardan değilim."

KURBAN KESÄ°LÄ°RKEN NE YAPILMALI, NERELERE DÄ°KKAT EDÄ°LMELÄ°?

Kurban kesiminde dua okunması, hayvanın yüzü ve ayaklarının kıbleye gelecek şekilde yatırılmasının ardından yapılmalıdır. Hayvanın sağ arka ayağının serbest bırakılması, diğer üç ayağının bağlanması gerekir. Ardından kişi de kıbleye karşı durarak, kurban kesiminde okunması gereken duayı okumalıdır.

Okunan dua ve ayetlerin ardından, kurban kesim işlemlerine başlanır.

Kurbanı kesmeden önce Kurbanı kesecek olan kişinin "Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd" şeklinde tekbir getirmesi ve "Bismillahi Allahü Ekber" diyerek kesime hazırlanması da son derece önemlidir.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası