emlak danışmanlığı sertifikası ne işe yarar / ENSTİTÜ İSTANBUL İSMEK

Emlak Danışmanlığı Sertifikası Ne Işe Yarar

emlak danışmanlığı sertifikası ne işe yarar

Emlak Danışmanlığı Kursu

Emlak alım satımı kolay gibi gözükse de belirli şartları taşıyor olmayı gerektirmektedir. Günümüzde popüler meslek gruplarından biri haline gelmesi, cezbediciliğinin olması ise bu işi düşünenler için daha da ilgi çekici hale gelmektedir. Peki bu mesleği icra eden, etmek isteyenler için emlak danışmanlığı kurs süreci nasıl işler, hangi eğitimler verilir, kaç saat sürer, belge verilir mi?

emlak-danişmanligi-kursu

Emlak Danışmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Emlak danışmanı; gayrimenkul alım-satımı, kiralama, konut, arsa alım satımı gibi iş ve işlemleri yapan kişilere verilen meslek unvanıdır. Emlak danışmanı ne iş yapar sorusunun cevabı ise; müşterilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda konut bulmalarına yardımcı olmak, sektörün gelişmelerini takip etmek, alım-satım sürecinde müşterilerine yardımcı olmak gibi birçok sorumluluğu vardır.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Nasıl emlak danışmanı olunur derseniz işte cevabı burada; lise mezunu olan, 18 yaşını dolduran herkes başvuru yapabildiği bu kursun eğitimleri ise; Halk eğitim merkezleri, belediyelerin düzenlediği ücretsiz kurslarda bu eğitimi almanız mümkün. İSMEK&#;te kayıtları devam eden ve talep gören kurslar arasında olan Emlak Danışmanlığı kursuna İstanbul&#;da yaşayan ve bu işi yapmayı düşünen 18 yaş üstü ve lise mezunu herkes katılım sağlayabilir.

Emlak Danışmanı Kurs İçeriği Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Emlak danışmanlığı kursu toplamda saat süreyle verilmektedir. Kurs içeriğini ise;

• İş sağlığı ve güvenliği eğitimini içeren toplamda 8 saat süren eğitim sonunda iş sağlığı ve güvenliği kurallarını uygulamayı amaçlar.
  • Müşteri ile iletişimde eğitimini içeren toplamda 22 saat süren eğitim sonunda müşteri ile etkin iletişim kurmasını sağlayarak, müşteri memnuniyetini sağlamayı ve müşteri özelliklerini tespit etmeyi amaçlar.
  • Emlak işlemleri eğitimini içeren toplamda 30 saat süren eğitim sonunda müşteri taleplerini toplamayı, sözleşme yapmayı, müşterinin karar sürecinde yardımcı olmayı ve sözleşme sonrası işlemleri yapmayı öğrenmeyi amaçlar.
  • Tapudaki işlemler ile ilgili eğitimde 30 saat sürmekte ve bu eğitimle birlikte tapu sicil işlemleri ve tapudaki işlemlerle ilgili eğitimi amaçlar.
  • Emlak gündemini takibi içeren eğitimin son parçası da 30 saat süreyle devam etmektedir. Bu eğitimle birlikte resmi açılış işlemlerini takip eden, piyasayı takip eden ve franchasing işlemlerini yapmayı hedeflemektedir.

Emlak Danışmanlığı Kursuna Nasıl Başvuru Yapılır?

Emlak danışmanlığı kursu İSMEK&#;ten başvuru yapabilmek için funduszeue.infoul/ linkine tıklayabilirsiniz. Halk eğitim merkezlerinde verilen emlak danışmanlığı kursu ve emlak komisyonculuğu kursuna başvuru yapabilmek için ise funduszeue.info linkine tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası Verilir mi?

Emlak danışmanlığı kursu neticesinde yapılan değerlendirmelerde en az %50 başarı gösterildiği takdirde kurs bitirme belgesi, talebe göre Europass Sertifika Eki verilir. Alacağınız belge ile emlak ofislerinde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Emlak Alım-Satımı ve Franchising

Yönetim ve hizmet sektöründe alabileceğiniz diğer bir meslek edinme kursu emlak alım satımı ve franchising&#;dir. Bu programda alacağınız eğitimin içeriğini oluşturan; bir markanın isim hakkını almak, franchise bedelleri, franchise veren firmalar özellikleri, fırsatları, sözleşme kapsamındaki kurumlarla ilgili bilgilendirmeleri içeren bir kurs programıdır.

Emlak danışmanlığı kursunda yılı itibariyle lise mezuniyeti şartı aranırken, bu alanda kurs görmek isteyen kişiler için herhangi bir mezuniyet şartı aranmaz.

Toplamda 56 saat sürecek eğitim sonucunda emlak alımı satımı, kiralama gibi işlemler ile ilgili bilgi edinmek, kazanım elde etmek isteyen kişiler için güzel bir tercih olabilir.

profilresim

Fatma Aydın

Merhaba ben Fatma Aydın. Bu site ile birlikte Türkiye&#;nin her yerindeki kurs bilgileri detaylarını öğrenecek, ücretsiz kurs bilgisi, İŞKUR kursları, halk eğitim ve İSMEK kursları ile ilgili merak ettiğiniz bilgiye ulaşabileceksiniz.

Emlak Danışmanlığı Kursu

Emlakçılığı meslek edinmek isteyenlere mesleğin temel bilgilerini öğretip sektöre nitelikli istihdam sağlamak, mesleğe giren kişilerin de mesleğin hakkını vererek yapmaları için, gerekli tüm mesleki bilgi ve deneyime sahip olmalarını sağlayarak mesleğin eğitimini almış insanları emlak sektörüne kazandırmak hedeflenmektedir.

Uygulanacak program ile; kursiyerlerin gerçek ve tüzel kişiler, üretilmiş gayrimenkullerin alımı, satımı, kiralanması, kiraya verilmesi, parselasyon yapılması, hukuki prosedürün yerine getirilmesi, imar, ekspertizlik ve şehir plancılığı faaliyetlerinin yürütülmesi için nitelikli bir Emlak Danışmanı olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Emlak Danışmanlığı Belgesi

Nitelikli Emlak Danışmanlarından hizmet alan toplum bireyleri ve kuruluşlar kazanırken, kurstan aldığı bilgiler ile kendini yetiştiren kursiyerler ise emlak firmalarında, gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketlerinde daha rahat iş bulabilecekleri gibi, kendi ofislerini açarak emlak sektöründe iş kurma imkanına da sahip olabileceklerdir.

Programın uygulanması; Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Uzaktan Öğretim Yapan Dershane ve Kurslar için yayınlanmış olan Yönergelere ve Uzaktan Eğitime uygun olarak yapılacaktır.

Gerekli şartları yerine getiren herkese açık olan İnternet Tabanlı Emlak Danışmanlığı Kursu, İnternet üzerinden (uzaktan eğitim şeklinde) gerçekleştirilecek, bilişim teknolojileri, doküman ve bunlarla ilgili diğer araçlarla desteklenecektir.

Kurs süresi sonunda Kurum ve MEB' in belirleyeceği yer ve zamanda sınavlar yazılı olarak MEB gözetmenleri eşliğinde yapılacaktır. Kursiyerlerin 3 (üç) sınav hakları vardır. Kabul edilebilir mazereti bulunan kursiyerlere 1 (bir) ek sınav hakkı daha verilir.

Aynı zamanda bu eğitimin sınavı Enstitü tarafından online olarak da yapılacaktır. Sınavdan en az 70 alıp başarılı olan öğrenciler başarı sertifikası alabilirler. Bunun yanı sıra sınav hakkı her hafta sonu yenilenir. Sertifika hakkı kazanan öğrenciler için yeni bir sınav hakkı tanımlanmaz.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası

Yapılan sınavlarda yüz üzerinden en az 50 puan ve üzerinde alan kursiyerler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kurum onaylı Kurs Bitirme Belgesi almaya hak kazanırlar. Enstitü online sınavına katılan öğrenciler en az 70 almaları durumunda başarı sertifikası almaya hak kazanırlar.

Kurs Bitirme Belgesi almaya hak kazananlara ait liste Kurumun İnternet sitesinde yayınlanır.

Kurs Bitirme Belgesi almaya hak kazanan Kursiyerler bir dilekçe yazarak Kurs Bitirme Belgelerini hangi yolla almak istediklerini belirtirler. İstendiği takdirde ödemeli olarak Kurs Bitirme Belgeleri adreslere gönderilir.

Emlak Danışmanlığı, gayrimenkul sektörünün sürekli gelişen mesleklerinin başında gelir. Sertifika ile danışman olup kariyerinizi yönlendirebilirsiniz. Emlak Danışmanlığı eğitimi ile sektörün detaylarını öğrenebilir ve uzman olarak çalışabilirsiniz. Uzaktan ya da örgün eğitim aracılığı ile danışmanlık sertifikasına sahip olabilirsiniz. Eğitim sonucunda, prestijli ve eğitimli danışmanlar çıkar. Eğitim sayesinde para piyasaları, sermaye ve finans konularını takip edilir, güncel yaklaşım ve modelleri öğrenilir. Emlak Danışmanlığı sertifikasının avantajları aşağıda yer alır:

• Bu sertifika ile gayrimenkul ofislerinde ya da bankaların ilgili departmanlarında çalışabilirsiniz.

• Sertifikayı aldıktan sonra da mesleği ile ilgili eğitimlere katılarak kendini geliştirmeye devam eder.

• Alıcı ile satıcı arasındaki iletişimin püf noktalarına hâkim olur. Bu durum, müşteri portföyünün gelişmesini sağlar.

• İnşaat, banka, finans, yatırım ve emlak sektörünün güncel noktalarını öğrenir.

• Alım-satım işlemlerinin hukuki nedenlerini bilir ve doğru adımlar atar.

• Tapu ve kadastro işlemleri hakkında bilgi sahibi olur.

• Kitle iletişim kanallarını etkin bir şekilde kullanır. 

• Reklam ve tanıtım hizmetleri ile mesleğinin verimliliğini artırır. Gayrimenkuller konusunda pazarlama taktiklerini öğrenerek mesleki gelişimine devam eder.

Emlak Danışmanlığı sertifikasını sektöre ilgi duyanlar, bilgi sahibi olmak isteyenler, bu alanda kariyer planlaması yapanlar, ofis açıp gelirlerini artırmak isteyenler, satış ve pazarlama yöntemlerine hâkim olup mesleğine katkıda bulunmayı düşünenler alabilir. En az ortaokul mezunu olup 18 yaşını geçen herkes eğitime katılabilir.

Bir gayrimenkulün pazarlama sürecinden satış ve kiralanmasına kadar olan süreci yürüten kişidir. Emlak Danışmanı, pazarladığı gayrimenkullerin prosedürlerini sürdürür. Arsa ve konut benzeri mülklerin sözleşmelerini, tapu takip işlemlerini gerçekleştirir. Kişilere istekleri çerçevesinde mülk bulup alışverişin uygun bir şekilde olmasına yardımcı olur. Sürecin sağlıklı bir şekilde yaşanmasını sağlayıp ilgili mevzuatlara da hakim bir meslek uzmanıdır. Danışman, iki tarafla iletişime geçerek anlaşma sürecinde köprü görevi görür. 

Birçok idari işlemin söz konusu olduğu bu süreç, uzman bir Emlak Danışmanı tarafından yürütülür. Sektörü ile ilgili güncellemeleri takip eden çalışanların kredi ve finans ile muhasebe işlemlerini de bilmesi gerekir. Emlak Danışmanı yetkinliğini aldığı sertifikalar ile kanıtlar. En az riskle müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını karşılar. TBMM tarafından düzenlenen yasalar çerçevesinde hareket eden kişiler, alıcı ve satıcının haklarını koruyup arabuluculuk görevi üstlenir.

Emlak Danışmanları; proje ya da satış ofislerinde çalışır. Gayrimenkul ofislerinde; var olan portföy içerisinde alım yapmak isteyen kişilere ulaşır. Proje ofislerinde ise; inşaat projeleri hakkında bilgilendirerek projeden daire satışı yapar. Emlak danışmanları uzmanlık alanlarına uygun görevleri üstlenir. Bu sertifika programı da kariyerlerini bu şekilde yönetmek isteyenlere yardımcı olur. Emlak Danışmanının sorumlulukları şöyle;

• Yasal yükümlülükler kapsamında alış, satış ya da kiralama işlemlerini yürütür. İşlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

• Gayrimenkulün zamanında ve değerinde satılması için doğru pazarlama stratejileri uygular. Gerek geleneksel gerekse de dijital pazarlama stratejileri ile müşterilere ulaşır ve hizmet sunar.

• Alıcı ve satıcı arasındaki gerekli iletişimin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlar. Hukuki, ticari ve etik anlamda düzenli bilgilendirmeler yapıp güvenli bir süreç oluşmasına yardımcı olur.

• Gayrimenkulün potansiyel alıcılara gösterilmesi, fiyat ve güncel fırsatların sunulması, değişiklikler konusunda alıcı ve satıcının bilgilendirilmesi de sorumlulukları arasında yer alır.

• Mevzuatlar ve resmi işlemler hakkında bilgi sahibi olan danışman, kişilere rehberlik yapar.

• Yatırımlık arsa ve konutları tespit edip ilgili kişiler ile buluşmasını sağlar.

• Müşterilerinin mülk kiralamasını ve mülk sahibi olmasına destek olur.

• Kooperatif adına pazar araştırması yaparak kurulmasını sağlar.

• Tapu sicil müdürlüklerinde aracılık eder. 

Devamını göster

Sorumlu Emlak Danışmanı ve Taşınmaz Ticareti Sertifika Programı

Taşınmaz ticaretinde yönelik yönetmelikte yapılan değişiklik kapsamında oluşturulan Sorumlu Emlak Danışmanı ve Taşınmaz Ticareti Sertifika Programı​​​​​​​ ZORUNLU EĞİTİM PROGRAMIDIR.

Sorumlu Emlak Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Taşınmaz ticaretinde yönelik yönetmelikte yapılan değişiklik kapsamında oluşturulan Sorumlu Emlak Danışmanı ve Taşınmaz Ticareti Sertifika Programı ZORUNLU EĞİTİM PROGRAMIDIR.

EMLAKÇILIK VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI YAPILABİLMESİ İÇİN ZORUNLU EĞİTİM VE SERTİFİKADIR.

MYK tarafından düzenlenen Emlakçılık sınavına girebilmek için bu eğitimi ve belgeyi almanız ZORUNLUDUR. 
•MYK tarafından düzenlenen sınava geçmiş tarihte giren ve başarılı olan kişiler için de saatlik eğitim ZORUNLU tutulmuştur.

Bu program; Sorumlu Emlak Danışmanı;  “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' 14 Ekim tarih ve sayı ile Resmî Gazete `de yayımlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre işletmelerin “Sorumlu Emlak Danışmanı – Seviye 5' yetki belgesi alabilmeleri için Taşınmaz Ticareti Eğitimi almaları gerekmektedir.

Eğitim ve belgelendirme yönetmeliğe uygun şekilde ders saati sürecektir.

TOPLU KATILIMLARDA (5 KİŞİ VE ÜZERİ) , ODA KATILIMINDA VS. İNDİRİM UYGULANABİLMEKTEDİR.

Bu program ile kursiyerlerin;
•Mesleğin gerektirdiği ciddiyet çerçevesinde işin saygınlık ve sorumluluklarını kavramaları,
•Sektördeki diğer kişi ve kurumlar ile işbirliği yapmaları,
•Emlakçılık hizmetlerinde halkla ilişkiler ve psikoloji kavramlarını her türlü iş ilişkilerinde kullanma yeteneğine haiz olmaları,
•Emlakçılık hizmetlerinde tapu-sicil, kadastro, şehir planlama ile ilgili kavramları öğrenmeleri ve uygulamaları,
•Emlak pazarlama konusunda sektörün geçmişi, bugünü ve geleceğine ilişkin uygulamaları öğrenmeleri,
•Emlakçılık faaliyetlerinin öngördüğü tüm işlemlerin usulüne uygun yapılabilmesi için gereken bilgi birikimine sahip olmaları,
•Emlakçılık hizmetlerinin her aşamasında karşılaşılabilecek kanun, kanun hükmünde kararname, tüzük, yönetmelik, genelge ve tebliğ gibi gayrimenkul mevzuatı hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları,
•Emlakçılık mesleğinin gerektirdiği iş etiğine sahip olmaları beklenmektedir.

EMLAK VE GAYRİMENKUL
MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
GAYRİMENKULLERDE VERGİLENDİRME
EMLAK PAZARININ YAPISI
TÜRKİYE DE KONUT SORUNLARI
EMLAK FİNANSMANI
KENTLEŞME VE KONUT POLİTAKASI
KENT KURAMLARI
TAPU SİCİLİ
VERGİ KANUNU
EMLAK YÖNETİMİ
TAŞINMAZ GÖSTERME BELGESİ
EMLAK KİRALAMA
KİRALAMA İŞLEMLERİ
EMLAKTA SATIŞ PLANLAMA STRATEJİSİ
SAHİBİNDEN SATILIK YÖNTEMİ İLE PORTFÖY OLUŞTURMA
SAYILI İMAR KANUNU
KAT MÜLKİYETİ KANUNU
EMLAKTA NOTER İŞLEMLERİ
EMLAK DANIŞMANININ HAKİM OLMASI GEREKEN BİLGİLER
ULUSAL YETERLİLİKLER
A3 SEVİYE 5 PERFORMANS EĞİTİMİ
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ (ZORUNLU DERS)
uzaktan eğitim saati sürecektir.

Örnek Sertifika ; 

Örneği verilen belgede ''Örnek'' olarak bildirilen eğitim başlığı programlara göre değişiklik göstermektedir.
Eğitim Sonunda ; İstanbul Gedik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Onaylı ve Rektör İmzalı Sertifika Sahibi Olacaksınız. Belgeler Tarafınıza Yurtiçi Kargo ile alıcı ödemeli olarak eğitim süreniz bittikten sonra EN GEÇ 20 iş günü içerisinde kargoya teslim edilecektir.

Eğitim Süreci

Tüm işlemler online gerçekleşecek olup kendi müsaitliğinize göre sisteme girip eğitim videolarınıza 7/24 erişim sağlayabileceksiniz.

1 ay eğitim süreniz bulunmaktadır.

Nasıl Katılırım?

"Eğitime Katıl'' butonuyla kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Sistem sizi kayıt işlemleri için yönlendirmektedir. Ödeme işleminizi Banka/Kredi Kartı ile veya Havale/EFT yöntemiyle tamamlayabilirsiniz. Kredi ve Banka Kartı ödeme yaptığınızda kaydınız hemen açılıp giriş bilgilerinin SMS olarak gelecektir. Havele/EFT Ödemelerini ise mesai saatleri içerisinde yapmanız durumunda sisteminiz aynı gün , mesai dışı yapmanız durumunda ise ilk mesai gününde açılıp giriş bilgileriniz SMS olarak size ulaşacaktır.

Başvuru Süreci

•Katılımcılar Dünyanın her yerinden katılabilir.
•Eğitim başlangıç ve bitiş tarih aralığında tüm ders videoları açık olup, eğitimleri istediğiniz gün ve saatte 7/24 izleyebilirsiniz.
•Ödeme işleminiz kredi kartı veya banka hesabından gerçekleştirebilirsiniz.
•Ödeme işlemini banka hesabı ile gerçekleştirmeniz durumunda ad, soyad, eğitim adı ile birlilte dekontunuzu 12 00 whatsapp hattımıza iletmeniz gerekmektedir.
•Ödemesi Yapılmayan Başvuru Kabul Edilmeyecektir.
Banka Hesap Bilgilerimiz
Banka Adı  : AKBANK T.A.Ş.
Şube Adı    : İMES TİCARİ /
Hesap Adı  : İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ
Hesap No   :
IBAN           : TR62 74
(AÇIKLAMA KISMINA LÜTFEN AD SOYAD VE TELEFON NUMARASI BİLGİNİZİ YAZINIZ.)

İletişim

27 80
Whatsapp Danışma Hattımız: Whatsapp
[email protected]

Halk Eğitim emlak Danışmanlığı Sertifikası geçerli mı?

İçindekiler:

1. Halk Eğitim emlak Danışmanlığı Sertifikası geçerli mı?
  2. Sorumlu emlak Danışmanlığı Sertifikası ne işe yarar?
  3. Emlakçılık belgesi ne işe yarar?
  4. Emlakçılık kurs belgesi nasıl alınır?
  5. Emlak Ofisi belgesi nasıl alınır?

Halk Eğitim emlak Danışmanlığı Sertifikası geçerli mı?

Emlak DanışmanlığıKursu sertifikasınıngeçerliliği: Emlak Danışmanlığıkursu programı sonucunda katılacağınız kurs bitirme sınavı Milli EğitimBakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikasıolduğu için tüm Türkiye'de geçerlidir. Özel kurumların ve devlet kurumlarının kabul etmesi zorunludur.

Sorumlu emlak Danışmanlığı Sertifikası ne işe yarar?

Emlakçılık Sertifikası Ne İşe Yarar? Belirli bir taşınmazın alınıp satılmasından, kiralama işlemlerinden ya da hukuki gereklilikleri yerine getirmekten sorumlukişilere emlak danışmanıdenir. Emlakçılık sertifikasıdaha iyi pazarlama stratejileri oluşturmanıza ve müşterileriniz daha memnun etmenize olanak sağlar.

Emlakçılık belgesi ne işe yarar?

EmlakçılıkSertifikası sizlerin daha iyi pazarlama stratejilerine ve daha memnun bir sistem sunmanıza olanak sağlamaktadır. Bu sertifikanın kurslarında sizlere pazarlama stratejileri detaylı bir şekilde anlatılmakta ve bu konuyla ilgili derin bilgiler verilmektedir.

Emlakçılık kurs belgesi nasıl alınır?

Sorumlu Emlakdanışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesialabilmek için, MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlara başvuruda bulunmak gerekir. MYK kurumu tarafından yetkilendirilen SC Belgelendirme kuruluşuna, online olarak başvurarak, mesleki yeterlilik belgesini kolaylıkla alabilirsiniz.

Emlak Ofisi belgesi nasıl alınır?

Emlakçı olmak, emlakçılık belgesi almakiçin ilk olarak MYK'nın yetkilendirdiği belgelendirme kurumlarında sınava girerek emlakmesleki yeterlilik belgesini almak, ardından emlak ofisininaçılacağı ilin Ticaret İl Müdürlüğüne meslekli yeterlilik belgesiteslimi yapılarak, emlakyetki belgesini almakgerekir.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası