eğitim bilimleri hangi bölümleri kapsar / Eğitim Bilimleri Hangi Dersler Var? - İZMİR EGE ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ - funduszeue.info

Eğitim Bilimleri Hangi Bölümleri Kapsar

eğitim bilimleri hangi bölümleri kapsar

Eğitim Bilimleri Konuları

Eğitim bilimleri konuları ve bu konuların dahil olduğu dersleri aşağıdan seçebilirsiniz. Lütfen hangi dersin konusuna gitmek istediğinizi seçin.

Gelişim PsikolojisiÖğrenme PsikolojisiÖğretim Yöntem ve TeknikleriÖlçme ve DeğerlendirmeProgram GeliştirmeRehberlik

Eğitim Bilimleri soruları, Kpss A Grubu öğretmen adaylarının Kpss lisans düzeyinde girmek zorunda olduğu sınavın sorularını kapsamaktadır. Eğitim Bilimleri Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Rehberlik derslerinden oluşmaktadır. Bu derslerin eğitim bilimleri içerisinde soru dağılımı; gelişim psikolojisi 12, öğrenme psikolojisi 16, ölçme ve değerlendirme 12, program geliştirme ve sınıf yönetimi 8, öğretim yöntem ve teknikleri 20 ve rehberlik 12, şeklinde toplamda 80 soru olmak üzere dağılmaktadır.

Eğitim bilimleri derslerinin çoğu öğretmen adaylarının üniversitede almış olduğu konulardan oluşmaktadır. Ancak bu öğretim konusu, öğretilen üniversiteye göre değişmekte ve öğrenciler mecburen konuları Kpss düzeyinde öğrenmek için ek kaynaklara ihtiyaç duymaktadır. Kimisi dersaneye gitmekte , kimisi durumuna göre evde çalışmaktadır. Dersaneye de gitseniz, kendi imkanlarınızla da çalışsanız funduszeue.info size her zaman destek olmaya çalışacaktır.

Genel Yetenek-Genel Kültür ders öğretmenleri genelde tek bir alanda uzman olmuş kişilerdir. Ancak Eğitim Bilimleri dersleri birbiriyle çok bağlantılı olduğu için bu dersin öğretmenleri tüm konular hakkında bilgiye sahip olmalıdır. Bu da eğitim bilimleri öğretmenlerinin az bulunmasına, bulunsa dahi eğitim konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından öğretmen adaylarının konuyu daha zor öğrenmesine sebep olmaktadır. Bunun nedeni aslında açıktır. Eğitim öğretmenlerinin çoğu  genelde üniversitede öğretimini devam ettirmekte olan akademik kariyere sahip kişilerdir ve bilgilerinden emindirler. Ancak Kpss ile çoğu zaman nedense hep çatıştıklarını görmekteyiz. Memur adayları da ikilemde kalmaktadır. Acaba bizim öğretmenimiz mi daha iyi biliyor yoksa Kpss mi? Aslında bu soruyu kendimize sormamamız gerekir. Çünkü bizi öğretmen yapan Kpss&#;dir, öğretmenimiz değil! Bu yüzden &#;bu nasıl soru, eğitimde böyle birşey yok, onu ben de bilmiyorum&#; diyen ve laf kalabalığı yapan sözde eğitim öğretmenlerinden uzak durunuz. Ya dersaneyi değiştiriniz, ya öğretmeninizi&#; ya da izlediğiniz ders videosunu kapatın. Çünkü, tekrar ediyorum, bizi öğretmen yapacak olan Kpss&#;dir ve bize Kpss soru mantığında sınava hazırlayan ve bu bağlamda bilgi birikimine sahip öğretmenlere ihtiyacımız vardır. Yoksa her üniversitede bu eğitim bilimleri öğretmenlerinden bulunmaktadır. Bu kişilere eminim siz öğretmen adayları da şahit olmuşsunuzdur. Maalesef Kpss düzeyinde eğitim veren öğretmen sayımız azdır, bu yüzden de iyi dersanelerin iyi öğretmenleri için sizden istediği fiyat fazladır. Dersane fiyatının fazla olmasının sebeplerinden biri de bu anlattıklarımızdandır.

Çalışmak istediğiniz konulara bağlı dersler yukarıda sıralanmıştır. İstediğiniz dersin üzerine tıklayarak o dersle ilgili konular karşınıza çıkacaktır.

Herkese Başarılar.

KPSS ÖĞRETMENLİK:Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken sınavdır. Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan ve mezun olabilecek durumda olan adaylar bu sınava girebilir. Adayların, KPSS’den almış oldukları puan ile öğretmen kadroları için Millî Eğitim Bakanlığına başvurdukları tarihte mezun durumda olmaları şarttır.

ÖĞRETMEN ATAMA SÜRECİ :

Öğretmen adayları ilk olarak belirlenen sınavlardan,mezuniyetlerine uygun olanlara girerek bir KPSS puanına sahip olurlar.

• Ardından her branş için açılan kontenjan sayısının 3 katı aday KPSS puanı üstünlüklerine göre mülakata çağırılırlar.
  • Atamalar mülakat puanı üstünlüğüne göre yapılır.

SINAVLAR VE PUAN TÜRLERİ:

• Aşağıdaki branşlar P puan türü ile mülakata çağırılır.

GYGK (Genel Yetenek Genel Kültür) + EB (Eğitim Bilimleri)+ ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) Sınavlarına gireceklerdir.

1)Türkçe                                                                                  9)Fizik

2)İlköğretim Matematik                                                      10) Kimya

3) Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji                                       11) Biyoloji

4) Sosyal Bilgiler                                                                   12) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

5) Türk Dili ve Edebiyatı                                                      13) Yabancı Dil ( İngilizce)

6) Tarih                                                                                   14) Rehber Öğretmen

7) Coğrafya                                                                           15) Sınıf Öğretmenliği

8)Matematik ( Lise)                                                              16) Okul Öncesi

17)BEDEN EĞİTİMİ

• Aşağıda branşlarPpuan türü ile mülakata çağırılır.

GYGK+EB+YDS-İLKBAHAR (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) sınavlarına gireceklerdir.

1. Almanca                     5) İspanyolca
  2. Arapça                       6) İtalyanca
  3. Çince                          7)Japonca
  4. Fransızca                   8) Rusça

• Yukarıdaki branşların dışında kalan tüm öğretmen adayları P10 puan türü ile mülakata çağırılır.

GYGK+EB sınavlarına gireceklerdir.

KPSS ÖĞRETMENLİK OTURUMLARI

ÖABT OTURUMU

CUMARTESİ SABAH OTURUMU

SINAV SÜRESİ

SORU ADETİ

PAZAR SABAH OTURUMU

SINAV SÜRESİ

SORU ADETİ

GENEL KÜLTÜR-GENEL YETENEK

( DK)

ALAN BİLGİSİ TESTİ ALAN EĞİTİMİ TESTİ

1. DK

60

15

CUMARTESİ ÖĞLEDEN SONRA OTURUMU

SINAV SÜRESİ

SORU ADETİ

EĞİTİM BİLİMLERİ

DK 80

PUAN TÜRLERİ VE TESTLERİN AĞIRLIKLARI :

• Adayların, testlerin puan türleri üzerindeki ağırlıkları dikkate alarak ders çalışma planlamaları yapmaları yararlarına olacaktır.

KPSS PUAN TÜRÜ

GENEL YETENEK

GENEL KÜLTÜR

EĞİTİM BİLİMLERİ

ÖABT

YDS

İLKBAHAR*

KULLANILDIĞI ALAN

P3

0,50

0,50

-

-

-

Memur

P10

0,30

0,30

0,40

-

-

Öğretmen

P

0,15

0,15

0,20

-

0,50

Öğretmen

P

0,15

0,15

0,20

0,50

-

Öğretmen

• (*):MEB tarafından, P puan türünün hesaplanmasında ilgili yılda yapılan YDS ilkbahar dönemi sonuçlarının esas alınması kararlaştırılmıştır.

BAZI ÖNEMLİ BİLGİLER

• Öğretmen adayları: Çift yıllardaki P3 puanları ile aynı zamanda memur kadrolarına da başvurabilirler.
  • Ancak diplomaları olsa bile aynı anda iki öğretmenlik branşında tercihte bulunamazlar.
  • İstenilen şartları taşımaları halinde A grubu kadrolara başvurmalarında bir engel yoktur.
  • Sözleşmeli bir kadroya yerleşmeleri halinde istifa edip atandıkları diğer kuruma hemen geçebilirler.
  • Ancak kadrolu bir pozisyona atanırlarsa aynı KPSS puanı ile tekrar atanabilmek için istifa edip 6 ay bekleme süresini doldurmaları ya da kurumlarından muvafakat olmaları gerekir.
  • Atandığı halde atandığı kuruma gitmeyen öğretmenin yeniden atanabilmesi için 1 yıllık bekleme süresini doldurması gerekir.
  • Atanan öğretmenler atandıkları kurumda 4 yıl sözleşmeli ardından 2 yıl kadrolu olmak üzere toplam 6 yıl çalıştıktan sonra tayin isteme hakkına sahip olurlar.

KPSS DE UYGULANACAK TESTLERİN KAPSAMLARI:

GENEL YETENEK

TESTİ

İÇERİĞİ

AĞIRLIĞI

SORU SAYISI

SÖZEL BÖLÜM

TÜRKÇE+SÖZEL

MANTIK

SÖZEL AKIL YÜRÜTME (MUHAKEME) BECERİLERİNİ, DİL BİLGİSİ VE YAZIM KURALLARINI ÖLÇMEYE YÖNELİK SORULARDAN OLUŞACAKTIR.

%50

30

SAYISAL BÖLÜM

MATEMATİK+SAYISAL MANTIK

SAYISAL VE MANTIKSAL AKIL YÜRÜTME (MUHAKEME) BECERİLERİNİ ÖLÇMEYE YÖNELİK SORULARDAN OLUŞACAKTIR.

%50

30

TOPLAM

60

GENEL KÜLTÜR TESTİ

İÇERİĞİ

AĞIRLIĞI

SORU SAYISI

TARİH

OSMANLI ÖNCESİ TÜRK DEVLETLERİ TARİHİ

%5

%45

27

OSMANLI TARİHİ

%15

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ

%20

ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ

%5

TÜRKİYE COĞRAFYASI

TÜRKİYE’NİN FİZİKİ ÖZELLİKLER

%12

%30

18

TÜRKİYE’NİN BEŞERİ ÖZELLİKLERİ

%5

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK ÖZELLİKLERİ

%13

TEMEL YURTTAŞLIK BİLGİSİ

HUKUK BAŞLANGICI

%5

%9

9

ANAYASA

%5

İDARE

GÜNCEL BİLGİLER

TÜRKİYE VE DÜNYA İLE İLGİLİ GENEL, KÜLTÜREL VE GÜNCEL SOSYOEKONOMİK KONULAR

%10

6

TOPLAM

60

KPSS DE UYGULANACAK TESTLERİN KAPSAMLARI:

EĞİTİM BİLİMLERİ TESTİ

AĞIRLIĞI

SORU SAYISI

ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLER

%26

SINIF YÖNETİMİ

%6

ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL TASARIMI

%6

PROGRAM GELİŞTİRME

%6

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

%15

12

ÖĞRENME PSİKOLOJİSİ

%15

12

GELİŞİM PSİKOLOJİSİ

%13

REHBERLİK VE ÖZEL EĞİTİM

%13

TOPLAM

80

KPSS TESTLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER:

KPSS

GENEL YETENEK

GENEL KÜLTÜR

EĞİTİM BİLİMLERİ

ÖABT

İLKBAHAR YDS

SORU SAYISI

60

60

80

75

80

SINAV SÜRESİ

DAKİKA

DAKİKA

DAKİKA

DAKİKA

SINAV TARİHİ

KPSS Eğitim Bilimleri Konuları KPSS Lisans Eğitim Bilimleri Konu ve Soru Dağılımı İle Çıkmış Sorular

KPSS Eğitim Bilimleri sınavına, devlet okullarında öğretmen olmak isteyen tüm adayların girmesi mecburidir. Öğretmenlik sınavının diğer oturumlarına girilmiş olunsa bile, bu sınava katılım sağlanmadığı takdirde puan hesaplaması yapılması imkansızdır. KPSS Lisans oturumunun ardından, KPSS Eğitim Bilimleri sınavı gerçekleştirilir. Ana Okulu Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Üstün Zekalılar Öğretmenliği, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ile ilköğretim ve ortaöğretimdeki tüm branşlarda görev alabilmek için tamamlanması gereken bir sınavdır.

KPSS Eğitim Bilimleri Konuları Nelerdir?

Bu sene yapılacak olan KPSS A grubundaki Eğitim Bilimleri Sınavı Konuları aşağıdakilerdir.

Gelişim Psikolojisi Konuları

• Gelişim Psikolojisi
  • Biyolojik Gelişim
  • Bilişsel Gelişim
  • Ahlak Gelişimi
  • Kişilik Gelişimi

Öğrenme Psikolojisi Konuları

• Öğrenme Psikolojisine Giriş
  • Klasik Koşullanma
  • Bağlaşımcılık Kuramı
  • Edimsel Koşullanma Kuralı
  • Gestalt Kuramı
  • Bilgi İşleme Kuramı
  • İşaret Kuramı
  • Sosyal Öğrenme Kuramı

Program Geliştirme Konuları

• Eğitim ile İlgili Temel Kavramlar
  • Türk Eğitim Sistemi
  • Eğitimde Program Kavramı ve Program Türleri
  • Program Geliştirme ve Program Geliştirmenin Kuramsal Temelleri
  • Program Geliştirme Yaklaşım, Model ve Tasarımları
  • Program Tasarısının Hazırlanması
  • Programın Denenmesi, Değerlendirilmesi, Programa Süreklilik Kazandırılması
  • Program Geliştirmede Yeni Anlayışlar ve Yönelimler
  • Eğitim ve Öğretimde Planlama

Ölçme ve Değerlendirme Konuları

• Ölçme ve Değerlendirmede Temel Kavramlar
  • Ölçme Araçlarında Bulunması Gereken Nitelikler
  • Eğitimde Kullanılan Ölçme Araçları
  • Test ve Madde İstatistikleri

Öğretim İlke ve Yöntemleri Konuları

• Eğitimle İlgili Temel Kavramlar, Öğretim İlkeleri ve Öğretim Stratejileri
  • Öğretme ve Öğrenme Yaklaşımları
  • Öğretim Yöntemleri
  • Öğretim Teknikleri
  • Kavram Öğretimi
  • Öğrenme Stratejileri
  • Öğrenme Stilleri
  • Üst Düzey Zihinsel Beceriler

Rehberlik Konuları

• Çağdaş Eğitim Anlayışı, Öğrenci Kişilik Hizmetleri ve Rehberlik Hizmetleri
  • Özel Eğitim Hizmetleri
  • Rehberlik Hizmet Alanları
  • Rehberlik Türleri ve Mesleki Danışma Kuramları
  • Bireyi Tanıma Teknikleri
  • Psikolojik Danışma Kuramları
  • Okullarda Karşılaşılabilecek Bazı Sorunlar
  • Rehberlik Hizmetlerinde Öğretmen ve Öğrenci İlişkileri
  • Rehberlik Örgütlenme Sistemi

KPSS Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı

Toplamda 80 sorudan oluşan KPSS Eğitim Bilimleri soru dağılımı şu şekildedir:

• Öğretim İlkeleri ve Yöntemleri = 21
  • Ölçme ve Değerlendirme = 12
  • Öğrenme Psikolojisi = 12
  • Rehberlik ve Özel Eğitim = 10
  • Gelişim Psikolojisi = 10
  • Sınıf Yönetimi = 5
  • Program Geliştirme = 5
  • Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı = 5

KPSS Ne İşe Yarar? KPSS’nin hangi alanından sınava girerseniz girin temel amacınız devlette iş bulabilmektir. Kamu çalışanlarından biri olup devlet güvencesi kazanabilmek için KPSS öncelikli kabul edilmektedir. Bu nedenle mezun olduktan sonra yıllarca sürse dahi KPSS’ye hazırlanılmaya devam edilmektedir.
KPSS – EĞİTİM BİLİMLERİ

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.