ana ben cahilem çekemem kahır / Grup Abdal Eğin Dedikleri Mp3 İndir Dinle - Mp3 İndir Dur

Ana Ben Cahilem Çekemem Kahır

ana ben cahilem çekemem kahır

Eğin Dedikleri

Derya Çınar Oral

Derya Çınar Oral

Eğin dedikleri küçük bir şehir
Ana ben cahilem oy oy, çekemem kahır
Ana ben cahile oy oy, çekemem kahır

Yediğim içtiğim de koseğim ağuyla zehir
Tez gel ağam tez gel paşam eğinli misin?
Sılaya dönmeye oy oy, yeminli misin?

Fırat kenarında yavrum, kayık değilem ölem ölem
Senden ayrılalı da yavrum ayık değilem

Bir çift selamına layık değilem
En gel yavrum en gel canım oy oy, eğinli misin?
En gel yavrum en gel canım eğinli misin?

The most viewed

Derya Çınar Oral songs in June

Top Artists

All artists

seafoodplus.info

© seafoodplus.info

Eğin Dedikleri Küçük Bir Şehir

Kaynak:Erdem, Menşure Ezgi (). Erzincan Türküleri Üzerine Bir İnceleme(PDF) (Yüksek Lisans). Kırşehir: Kırşehir Üniversitesi. Erişim tarihi: 7 Haziran &#;
Telif durumu:

Bu maddede yer alan eser anonimdir
Anonim eser, sahibinin kim olduğu bilinmeyen/tespit edilemeyen eserdir. Telif hakkı koruması, genellikle eserin sahibinin bilindiği durumlarda geçerli olur. Bu nedenle sahibi bilinmeyen, anonim eserler telif hakkıyla korunmaz, yani kamu malıdır. Yine de, aksi durumun öngörüldüğü hâllerde bu durumun sayfada belirtilmesi ve ilgili telif şablonunun konulması gereklidir. Aksi takdirde Vikikaynak telif hakkı politikasının ihlali söz konusu olabilir ve sayfa silinebilir.

EĞİN DEDİKLERİ Şarkı Sözleri

EĞİN DEDİKLERİ türküsünün sözleri nedir? EĞİN DEDİKLERİ türküsü kime ait? EĞİN DEDİKLERİ hangi yörenin türküsü?

EĞİN DEDİKLERİ Türkü Sözleri

Eğin dedikleri de kurban küçük bir şehir ölem ölem
Ana ben cahilem (yetimem) kurban çekemem kahır
Yediğim içtiğim de ölem ağuynan zehir aman aman
Dön gel ağam dön gel paşam eğinli misin?
Sılaya dönmeye de kurban yeminli misin?

Fırat kenarında da kurban kayık değilem ölem ölem
Bir çift selamına da kurban layık değilem ölem ölem
Ya ben ağlamayım kurban kimler ağlasın
Şu garip gönlümü de kurban kimler eğlesin

Eğin viran olmuş dakurban baykuşlar öter ölem ölem
Diken olan yerde de yavrum güller mi biter
Benim bu derdime de kurban derman mı yeter
Dön gel ağam dön gel paşam eğinli misin?
Sılaya dönmeye de kurban yeminli misin?

Türkü Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Türkü, bağlama ile söylenip hece vezni ile yazılan şiirlere verilen isim olarak bilinmektedir. Türkünün içerisinde çok farklı duygulara yer verilebilir. Bu duygular genel olarak özlem, aşk, ayrılık ve bunlara benzer duygulardır. Ayrıca toplumsal konularda türküler içerisinde yer alabilir. Göç, ölüm, kahramanlık ve daha birçok unsurun türkülerde geçtiği görülmektedir.

Halk şairleri koşma ve koşuklar yazarak türkünün ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Türkünün ortaya çıkması ile oldukça başarılı bir müzik türünün doğduğu görülmüştür. Türkünün birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

Konularına Göre Türküler

Türküler konularına göre çeşitli isimler ile adlandırılmaktadır. Bu türkülerin konuları birbirinden farklıdır. Sayı olarak ise konularına göre oldukça çok sayıda türkü bulunmaktadır.

• Aşk konulu türküler,
  • Ninniler,
  • Çocuk türküleri,
  • Kahramanlık türküleri,
  • İş türküleri,
  • Doğa konulu türküler,
  • Oyun türküleri,
  • Askerlik türküleri,
  • Acıklı olay türküleri,
  • Güldürücü içerikli türküler.

Türküler işlendiği konuya göre farklı isimlere sahiptir. Örneğin, kahramanlık konulu bir türküde herhangi bir isim ön plana çıkmaktadır. Ya da bir şehir ön plana çıkabilir. Türküde işlenmek istenen konu belirlendikten sonra o konuya ağırlık verilir.

Eğin dedikleri küçük bir şehir

Eğin dedikleri anam küçük bir şehir
Nine ben cahilem yandım çekemem kahır
Yediğim içtiğim ahuynan zehir
Ya ben ağlayamam kimler ağlasın
Şu garip gönlümü yandım kimler dağlasın

Eğin Türküsü
Söz Müzik: Anonim

Yine yollardayız. Anadolu&#;nun ulaşılması ve yaşanması zor bir bölgesine gidiyoruz. Bu zorlu koşulların sonucu üretilen Eğin türküleri eşliğinde Divriği&#;den Eğin&#;e doğru ilerliyoruz. Çıplak dağlar, pamuk gibi bulutlar, kuraklıktan erken sararmış otlar sağımızdan solumuzdan akıp gidiyor. Birden bir kanyonda buluyoruz kendimizi. Adı Karanlık Kanyon. Gizemli bir ortam. Ürperiyorum. Sanki taşlar kayalar üstüme geliyor. Vadinin dibinde sakince akıp giden Karasu, Fırat&#;a kavuşmak istiyor ama onu barajla dizginlemişler. Yollar zorlu, kıvrım kıvrım. Ve dağların koynunda kurulmuş Eğin karşımızda.

Akşam üzeri ulaşıyoruz Eğin&#;e. Otelde vadiyi ve Karasu&#;yu gören bir oda düşüyor şansımıza. Burada akşamlar erken, sabah daha geç oluyor. Dağlarla çevrili olduğundan güneşi geç bulup, tez yitiriyor Eğin. Ama ne gam. Bin bir çeşit çiçek kokusu ve kuş cıvıltısı ile güneşi batırıyoruz. Özlediğimiz temiz hava, ürpertici serinlik sarıyor beynimizi ve bedenimizi. Gün geceye veriyor sırasını. Biz de yöresel yemeklerin tadına bakmak için ilçenin tek esnaf lokantasına doluşuyoruz.

Sabah erkenden uyanıp kendimi sokaklara atıyorum. Güzel evler, dağlardan coşkuyla akıp gelen suları izliyorum. Çağıl çağıl akan su sesini dinlemeyi ne çok özlediğimi ayrımsıyorum. Çiçek kokularını içime derin derin çekerek geziyorum. Bedenim ve beynim yeşile özlemli. Doğadan kopuk yaşamanın sonucu bu olsa gerek. Bütün bu güzellikler beni büyülüyor. Ama derin bir yalnızlık duyuyorum Eğin&#;de. Çünkü ıssız. Horozlar da olmasa kimse yaşamıyor sanırsınız.

Eğin doğumlu Enver Gökçe çok önceden bu ıssızlaşmayı belirlemiş. Tez konusu olarak işlediği ve kitaplaştırdığı &#;Eğin Türküleri&#; adlı araştırmasında bu konuya derinlemesine değiniyor.

Eğin türkülerinin sosyal, ekonomik yönden bir çözümlemesini yapan Enver Gökçe, kasabanın &#;lı yıllardaki durumunu şöyle açıklıyor:

&#;Munzur ve Hotar dağları arasına sıkışmış, sert haşin coğrafyası, iptidai istihsal aletleri, halkının yaşayışı, inanışları, karşılıklı münasebetleri, bir cümle ile sosyal, ekonomik yapısı ile feodal bir nizam bünyesi içinde durmaktadır. Tabiatın amansız baskısı altında topraksız kalan Eğin ve civarında köylüler için muvakkat ve mukadder iltica yeri gurbettir, şehirlerdir. Fırat, Eğin&#;den geçer, ancak bu nehir kasabanın eteklerindeki sebze bahçelerini, ağaçları, bağları sulamanın ötesinde ne yazık ki fazla bir yarar sağlamaz. Nehir taşıma işinde ancak keleklerden* yararlanılabilir.&#;

Yine, Enver Gökçe&#;nin belirttiğine göre, Eğin&#;de ekilecek toprak yoktur. Fırat&#;ın batı kenarında kurulan kasaba ziraat yapılabilecek, ekip biçecek tarlalardan mahrumdur. Eğinli kapısının önündeki bir avuç bahçeciğini bin bir emekle seki seki işleyerek, ancak sebze ve meyve ihtiyacını karşılar. Bu topraksızlık Eğinliyi hububat ihtiyacını civar köy ve kasabalardan temine zorlar.Kişisel gözlemlere dayalı olarak yılında yazılan bu satırlar aslında tarihsel gelişmeye de önemli bir ışık tutmaktadır.

Bugün de Eğin&#;in durumu pek farklı değil. Eğin yazları gelinen bir sıla konumuna düşmüş. Eğin&#;de kalanlar bu yazgıyı tersine çevirmeye çalışıyorlar. Turizmin canlanması için çeşitli projeler geliştirilmiş. Dünyanın ikinci büyük kanyonuna ev sahipliği yapması, yabancı turist ilgisini çekiyor olsa da, yurtiçinde pek bilinirliği yok. KEMAV (Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı) yılında kurulmuş. Vakıf her yaz Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları şenliği düzenleniyor. Eğin&#;in hem dünyada hem de ülkemizde daha fazla tanıtılması amaçlanıyor.

Çekül Vakfı&#;nın &#;Tarihi Kentler Birliği&#; üyesi olan Eğin, özgün sivil mimarisi ile de mutlaka görülmelidir. Özgün ahşap işçiliği, bölgenin ana karakterlerinden bir tanesi. Ahşapların kar tutması ve ara dolgu malzemesi olan kerpicin ıslanması sebebiyle yapıların üzerlerine metaller kaplanmış. Evler sokağa önce bir bahçeyle bağlanıyor. Eve girerken de &#;güverte&#; denilen çakıl taşlı bir giriş alanından giriliyor. Bu çakıl taşı döşemeler Likyalılardan kalan miras. Evlerin bahçeleri, yerleşimin yamaca kurulmasının etkisi ile &#;seki&#; dedikleri teraslama şeklinde oluşturulmuş. Evlerin ana giriş kapıları ahşap. Üstlerinde bulunan kapı tokmakları ise birer sanat eseri. Her biri birbirinden güzel. Beni en çok etkileyen kapı tokmakları oldu. Bu güzelliklerden daha sonra başka bir yazıda söz edeceğim.

Sivil mimari örnekleri, halkın evlerin kullanımını koruması, ahşap ve malzeme zanaatlarını unutmaması sayesinde çoğunlukla korunabilmiş. Evlerin bir bölümü yenilenmiş. Yazlık olarak kullanılıyormuş. &#;Gurbetteki Eğinliler&#; yazları geliyorlarmış. Bakım ihtiyaçları göze çarpsa da Anadolu&#;da tanık olduğun birçok yere göre daha iyi durumdalar.

Eğin&#;in yüksek kısımlarında eskiden işleyen bir değirmen şimdi kafeteryaya dönüşmüş. Kuru dut ve ceviz karışımından oluşan &#;lök&#;ün üretildiği lökhane yalnızca Eğin&#;e özgü.

Karanlık Kanyon ve Taşyolu Eğin&#;i özgün kılan diğer iki önemli oluşum. Biri doğanın, diğeri insanın sabır ve azminin çok güzel örnekleri. Bunlardan da ayrıca söz etmeyi yeğliyorum. Çünkü birkaç sözcükle geçiştirilemeyecek kadar özel ve özgünler.

Ayrıca Eğin flora ve fauna bakımından da çok zengin. Bilim adamları ve doğa fotoğrafçıları için geniş olanaklar barındırıyor.

Bitmedi bu küçük şehirde bir de Müze var. Eğinli olan Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demirsoy&#;un katkıları kurulan Doğa Tarihi Müzesi&#;nin amaçları şöyle:

1. Doğal varlıklarımızı bir bilimsel müze anlayışında küçük ölçekli de olsa yörede, eğitim okullarında ve turistlik amaçla tanıtma ve koruma,

2. Kurulaması planlanan &#;Ulusal Tabiat Tarihi Müzesi&#;ne örnek sağlamaya başlama,

3. &#;Doğa tarih ve doğanın korunması&#; kavramları hakkında toplumun bilinçlenmesi için yerel müzelerin açılmasının teşvik edilmesi.

Anadolu birbirinden farklı iklimler, şehirler, öyküler ve coğrafyalar saklar. İşte onlardan biri de Eğin ve çevresi. Özgün, zengin, şaşırtıcı. Gidilip görülmeden anlaşılamaz. Giderken aşağıdaki kitapları okumanızı öneririm. Yanına da içli Eğin türküleri iyi gider.

&#; Taşyolu, Eğin Öyküleri / Lütfi Özgünaydın
&#; Armıdan-Fırat&#;ın Öte Yanı / Hagop Mıntzuri
&#; Eğin Türküleri / Enver Gökçe

(*) Kelek: Keçi tulumundan yapılan sal.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir