insancıl kitap ekşi / Felsefe ile ilgili Türkçe kitaplar

Insancıl Kitap Ekşi

insancıl kitap ekşi

gürültülü yalnızlık

• çek yazar bohumil hrabal'ın, özgün adı "prilis hlucna samota" olan, türkçeye elif gökteke tarafından çevirilen ve yılında tavanarası yayıncılık tarafından basılan kitabı.

atık kağıtları ve kitapları hamur haline getiren bir atölyede çalışan hanta, öyle her kitabın heba olmasına gönül indirecek biri de değildir. arada, aradan seçtiği kitapları alır, okur, hatta evine götürür. bu yolla, zaman içinde devasa bir kütüphane kurmuştur. bununla beraber, her gün birkaç bira yuvarlamayı, okumayı kolaylaştıran, harflerden sarmal düşüncelerin kafası içinde daha rahat dolanmasını sağlayan bir yancı olarak görür. ancak ne biralar, ne bir başka şey zaman içerisinde zihnindeki tilki kuyruklarının birbirine girmesini engelleyemeyecektir. hadi bakalım.

kitabın anafikri ise "hanta'nın tekiyim ben, bunu bilsin insanlar"dır.

• çeklerin dünyaya armağını bohumil hrabal'ın ülkemizde baskısı çok zor bulunan kitabı. yine kasvet, yine mizzah, yine insanda ilk defa kitap okuyormuş gibi bir his yaratmaklar falan bohumil, sen insan değilsin.

spoiler

çünkü göklerin insanca bir yanı olmadığını biliyordu ve düşünen bir insanın daha fazla insan olmadığını.

spoiler

• ''yazmayı bilseydim insanların en büyük mutsuzlukları ve en büyük mutlulukları üzerine bir kitap yazardım. kitaplardan, kitaplar aracılığıyla öğrendim ki gökler insancıl değil,ne gökler insancıl ne de omuzlarının üzerinde kafası olan bir insan öyle, insanlar insancıl olmayı istemediğinden değil ama sağduyuya aykırı bu durum da ondan.''

''funduszeue.info gülümserim, çünkü çantamda, hakkımda henüz bilmediğim şeyleri hemen o akşam açıklayacaklarını beklediğim kitaplar vardırböyle dönerim eve, yanan bir ev gibi, alevler sarmış bir ahır gibi; ateşten yaşamın ışığı fışkırır, ölen tahtadan çıkan o ateşten, düşmanca acı küllere karışıp kalır.''

• "otuz beş yıldır atık kağıt işinde çalışıyorum, bütün love story'im bu benim. otuz beş yıldır kitapları ve atık kağıtları presliyorum, otuz beş yıldır, ağır ağır, harflerin kirine pasına bulanıyorum, öyle ki ansiklopedilere benziyorum artık."

diye başlayan başarılı bir romandır.

• gökler insancıl değil, ne üstümdeki ne altımdaki ne de içimdeki yaşam öyle

gürültülü yalnızlık / bohumil hrabal

• hem ölüm hem yaşam suyuyla dolu bir testiyim ben, güzel düşüncelerden bir ırmağın içimden akıvermesi için biraz eğilmem yeterli.

• "sonunda evime vardım işte, yarı gölgede, bir sandalyeye oturmuşum, başım öne sarkmış, nemli dudaklarımın dizlerime değdiğini hissediyorum, ancak bu şekilde şekerleme yapabilirim.
    bazen orada öylece, gece yarısına kadar tortop olmuş bir şekilde kalırım, uyanır, başımı kaldırırım, dizlerimin hizasında pantalonum salyaya batmıştır çünkü iyice iki büklüm olmuş, iyice tortop oturmuşumdur, tıpkı kışın küçük bir kedi gibi, sallanan koltuğun ahşap ayağı gibi; kendi kendime kalabilirim çünkü yalnız değilim, sadece tek başımayım, düşüncelerle dolu bir yalnızlığın içinde yaşarım; ilksizlik ve sonsuzluğun don kişot&#x;uyum biraz, ilksizlik ve sonsuzluğun benim gibilere karşı bir zaafı var galiba."

• su gibi akan; bazen sizi kara mizahı ile güldüren, bazen hüzünlendiren, bazen de düşündüren ve bunları yaparken de insanın aklını hissettirmeden alııııp bambaşka dünyalara götüren hem sımsıcak hem de sopsoğuk bir kitap. bohumil hrabal hem keskin bir zekaya sahip hem de harika bir yazar ve kendisi tüm övgüleri hakediyor. saygılar efendim.

bu kitabı johannes bornlöf'ün as the years go by adlı şarkısını dinlerken okumanızı tavsiye ederim. tam 35 yıldır

ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.

l'abbe c. *

• baygınlık nöbetleri eşliğinde okuduğum, buna rağmen bitirmek için hırs yaptığım, sonuna geldiğimde "oh bea" nidalarıyla kitaplığın en uzak köşesine, tozlanmak üzere terk ettiğim kitap.

• kabalcı'dan yarı fiyatına aldığım kitap. georges bataille'i deathspell omega'nın etkilendiği bir yazar olmasıyla ve aldığım seçmeli edebiyat dersi vasıtasıyla duymuştum.

kitaptaki, birinci ağzıdan okuduğumuz hikayede hakikaten bunaltıcı ve tiksindirici bir hal var. ama yine de sürükleyici ve merak uyandırıcıydı.

(bkz: rahip c)

• "eeeh, ööööff" diye diye okuduğum, bitse de gitsek tarzı kitap. kitapları "iğrençlikler" diye tabir edilen davranış örneklerini günlük hayatta çok görüyoruz zaten. yabancı değil. ikiyüzlülük, şeyinin doğrultusunda gitme vs vs. belki de bir ayna oldu bu kitap. sen busun veya sizler busunuz da diyor olabilir. o yüzden kendimize bakmaktan da çekinmiş olabiliriz. bilemedim bak şimdi.

• ne çok akıcı ne de sıkıcı olan kitap.

bir rahibin bir orospu tarafından arzulanmasının nasıl bir durum olduğunu anlatan ve yüksek dozda libido ile yazılmış bir kitap.

• "insancıl her şey insan için kurulmuş bir tuzaktır: ne yaparsak yapalım, hiçbir düşüncemizin bizi aldatmasına ve eğer yeteri kadar hafızamız varsa belli bir süre sonra güldürmesine engel olamayız. en büyük çığlıklarımız bile sonunda bir şakaya dönüşür, bu çığlıkları işitenler bir süre sonra endişe etmekten sıkılırken, bağırmış olanlar da kendi hâllerine şaşmaya başlarlar."

serbest çağrışım

• insancıl sahaf

• internet sitelerinde ellerinde olmayan kitapları da satıp tahsilatını yapan, sonrasında ise "bu kitaplar elimizde yok" diyerek yaptıkları iadede tutarları eksik yatıran, bununla ilgili telefonla dönüş yaptığınızda ise müşteriye bağırıp çemkiren çalışanları da olan kitapçı.

anlaşılan bunu adet haline getimişler :

funduszeue.info&#x;lar-da-siteye-koyuluyor

• zor bulunan kitapları ucuz ucuz satıyor diye sevindiren,sipariş verdikten sonra 1 hafta boyunca ses soluk çıkmayan ve kendilerini aradığınızda siparişinizi iptal ettiklerini söyleyen,üzen,hayal kırıklığı yaratan online kitap satıcısı.

• eskişehirliler hep sever insancıl sahaf ı hatta iki şubesi vardı ben çocukken biri porsuk çayının yanındaydı en çokta onu severdim. kitapları gizli gizli karıştırmayı kokularını içime çekmeyi özledim sanırım.

• ınternet uzerinden satis yapmamasi gereken firma. ılk defa almistim bir daha da almam. aldim dedigim parasini odedim, gelen giden yok daha.

• asıl hazinesi aşevi yakınındaki subesindedir. alt katı kendi başına adalar şubesi kadar 2. el kitap barındırır.

• overrated bir sahaf. hemen hemen aynı mevkide çok daha minimal ve samimi aynı zamanda zor bulunan baskıları bulabileceğiniz sahaflar da var.

• internet sitelerinde sepete attığınız kitaplar için satın alma butonu olmayan yayın evi. hatta herhangi bir satın alma butonu yok. ancak sepete atabiliyorsunuz. "bize ulaşın" diye verdikleri whatsapp hattına da cevap veren yok. gerçekten süperler.

askerliğimi yaptığım günlerde dükkanlarından epey alışveriş yapardım. güleryüzlü, işlerini iyi yapan insanlardı. internette ise aynı performansa ulaşamıyorlar anlaşılan.

• çocukluğumdan beri özellikle istiklal mahallesindeki şubesinde zamanın nasıl akıp gittiğini anlamadığım canım sahaf.

• bunların 'dorlion yayınları' adı altında bastığı 'türlerin kökeni' tek kelimeyle rezalettir, ahlaksızlıktır. almayın aldırmayın

• birçok eski dergiyi çok uygun fiyata burdan alabiliyorum mizah dergilerinden tarih dergilerine. kitap konusunda çok iyi bir sahaf değildir ama dergileri için gitmeye devam

• nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası