3m akademi yaratıcı drama / F4 kore dram moda yeni yaratıcı tasarım mizaç kolye aynı stil yüksek kalite kolye| | - AliExpress

3m Akademi Yaratıcı Drama

3m akademi yaratıcı drama

3M AKADEMİ

Drama ART, Sakarya. Daire 14 , Serdivan, Sakarya, Sakarya Province - dönemi, Dramaart Sanat Günleri, Lise grubu, Çürük Elma ile 

Drama ART - Ana Sayfa

MEB de Egzersiz Nasıl Açılır?

MEB de Egzersiz Nasıl Açılır?

Egzersiz nedir?, MEB de egzersiz nasıl açılır?, Egzersiz Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?, Egzersiz İçin Gerekli Form ve Dokümanlar Nelerdir?, Hafta ‘da Kaç Saat Egzersiz Açılabilir ?, Egzersizleri Kim Onaylar? Sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Ayrıca / 49 sayılı Genelgeyi de indirmek için gerekli bölüme tıklayınız. MEB’de egzersiz açmakla ilgili sıkça sorulan sorulara cevap vermeye çalıştık Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce“Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar” konulu /49 sayılı genelgeyle, Bu etkinliklerin yürütülmesinde görev alacak öğretmenler ve her bir etkinliğe katılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar belirlenmiştir. İşte detaylar:

MEB Ders Dışı Egzersiz Faaliyetleri

/49 Sayılı genelge kapsamında ders dışı egzersiz faaliyetleri konuları belirlenmiştir.

Egzersiz (Ders Dışı Eğitim) Nedir?

Öğrencilerin boş zamanlarının değerlendirilmesi için ders dışında yapılacak eğitim çalışmalarının bütününe egzersiz denilmektedir.

MEB ‘DE EGZERSİZ NASIL AÇABİLİRİM?

MEB’de egzersiz açmak için öncelikle bağlı olduğunuz İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yayınlamış olduğu duyuruları dikkate alınız. Egzersiz açabileceğiniz başlıklar /49 sayılı genelge kapsamında belirlenmiştir. Ayrıca İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün insiyatifi ile / 49 sayılı genelge de yer almayan bazı başlıklarda da egzersiz faaliyeti açılabilmektedir. Örneğin Akıl ve Zeka Oyunları , Diksiyon , Hızlı Okuma vb. / 49 sayılı genelge dışında Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında da bir çok konuda egzersiz açabilirsiniz.

KİMLER EGZERSİZ AÇABİLİR?

/ 49 Sayılı Ders Dışı Faaliyetleri Genelgesinde yer aldığı gibi ; kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslara katılarak belge alan ya da ulusal veya uluslar arası düzeydeki yarışmalarda sporcu, antrenör, hakem olarak katıldıklarını belgelendiren diğer alan öğretmenleri tarafından da yürütülebilir.

3M AKADEMİ ‘den almış olduğunuz Kamu Üniversitesi Onaylı , Eğitmenlik Belgeleri ile egzersiz açabilirsiniz.
Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi , Hızlı Okuma Eğitmenliği Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmen Eğitimi ve Satranç Eğitmen Eğitimi için başvurunuzu yapın sizleri bilgilendirelim.

KİMLERİN EGZERSİZ YAPACAĞI NE ZAMAN BELİRLENİR?

Okullarda kimlerin egzersiz yapacağı Sene başındaki Şube Öğretmenler Kurulu toplantısında belirlenir.

% 6 lik Dilim Nasıl Hesaplanır?
Okulun bir ders yılındaki toplam ders saatinin hesaplanmasında, dersler yönüyle herhangi bir sınırlandırma yapılmayacak, o okuldaki her sınıf ve şubede ders programına göre ders yılı içerisinde okutulması gereken tüm derslerin ders saati süreleri toplamı dikkate alınacaktır. Bu süre, her bir ders dışı etkinlik için ayrı ayrı değil, o okulda bu kapsamda yapılacak etkinlikler için kullanılabilecek toplam ders saati süresi olacaktır. Bu bakımdan, her bir etkinliğin ders saati cinsinden ne kadar bir süreyi kapsayacağı çalışma programlarında gösterilecektir.

Örneğin; on altı sınıflı ve her sınıfı iki şubeden oluşan bir ilköğretim okulunda tüm derslerden her şubede haftada otuz saat ders okutulduğu varsayıldığında, otuz iki hafta sürecek bir ders yılında o okulda 16x2x30x32= saat ders okutulacaktır. Bunun %6 i olan ders saati, ders dışı eğitim çalışmaları için azamî olarak kullanabilecek ve bu kapsamda görev alacak öğretmenlerin tamamı için en fazla bu miktarda ek ders ücreti ödenebilecektir.

Egzersizler Ne Zaman Yürürlüğe Girer?
Eğitim Kurumu müdürlükleri, okullarında yürütülecek ders dışı eğitim çalışmalarının hangi tür çalışmalar olacağını ders yılı içerisinde saptar. Etkinliklerin yürütülmesinde esas olacak programı hazırlanarak ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanmasından sonra yürürlüğe konur.

Egzersizleri Kim Onaylar?
Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında ne tür etkinlikler yürütüleceği; “Ders Dışı Eğitim Çalışmalarına Dair Esaslar”da konu başlıkları, belirlenen alanlar içerisinde kalmak kaydıyla, yürütülecek etkinliğin öğrencilerin eğitimine sağlayacağı katkı, alan dışındaki öğretmenlerin çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından almış oldukları belgeli eğitimlerinin bu etkinlikleri yürütmelerinde yeterli olup olmadığı ile etkinliklerin öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında yürütmek durumunda oldukları asli görevleri arasında bulunmaması gibi hususların tümü birlikte göz önüne alınarak, eğitim-öğretimin doğrudan uygulayıcısı olan okul müdürlüklerinin teklifi üzerine ilçelerde ilçe millî eğitim müdürlükleri, illerde ise il millî eğitim müdürlüklerinin takdirinde bulunmaktadır.

Egzersizlerde Ders Saatinin Süresi Ne Kadardır?
Haftada Kaç Saat Egzersiz Açabilirim, Egzersizler Haftada Kaç Saat Yapılır?
Öğretmenlere ödenecek birim ek ders ücretinin belirlenmesinde, etkinliğin yürütüldüğü eğitim kurumunda uygulanmakta olan ders saati süresi esas alınacaktır. Yani bulunduğunuz okuldaki 1 ders saatine karşılık gelmektedir. Örneğin ilköğretim okullarında 1 ders saati 40 dakikadır.

Egzersizlerde haftada kaç saat yapılır?
Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında yapılan eğitim karşılığında öğretmenlere haftada 6 saat ek ders ücreti ödenmektedir.

Hangi Branşlarda Egzersiz Yapılır ve En Az Kaç Öğrenciyle Yapılır?

• İzcilik 12
• Beden Eğitimi Ve Spor Çalışmaları
a) Futbol 18
b) Hentbol 14
c) Basketbol 12
ç) Voleybol 12
d) Atletizm 12
e) Güreş 10
f) Badminton 8
g) Kros 8
ğ) Judo 7
h) Karate 7
ı) Tekvando 7
i) Masa Tenisi 6
j) Jimnastik 6
k) Yüzme 6
l) Satranç 6
m) Boks 6
n) Eskrim 6
o) Kayak 6
ö) Oryantiring 6
• Halk Oyunları 12
• Güzel Sanatlar 8
a) Plastik Sanatlar
1) Resim
2) Heykel
3) Mimari
b) Fonetik Sanatlar
1) Müzik
2) Edebiyat
c) Dramatik Sanatlar
1) Tiyatro
2) Opera
3) Bale
4) Drama
5) Sinema
ç) Havacılık (**) 8
1) Model Uçak
2) Model Roket
3) R/C Model Uçak
Bilim Olimpiyatları Ve Proje Çalışmaları (*) (***)
En az öğrenci sayısı, oluşturulacak grup veya çalışma konusuna göre okul müdürlüklerince belirlenir.

Açıklama:
“(*) En az öğrenci sayısı, oluşturulacak grup veya çalışma konusuna göre okul müdürlüklerince belirlenir.
(**) Etkinlik programı, Türk Hava Kurumu ile koordineli olarak etkinliğin yürütüleceği okul müdürlükleri tarafından hazırlanır.
(***) Tübitak koordinesinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülür.

Egzersizler Ne Zaman Durdurulur?

1.Öğrenci sayısının grup oluşturmak için öngörülen asgari sayının altına
düşmesi.
funduszeue.infoiklerin amacı dışına çıkması.
funduszeue.infoikten beklenen amaçlara ulaşılmasının mümkün olamayacağının
saptanması.

Aynı Branşlarda Egzersiz Yapılabilir mi?
Aynı grup için yürütülen etkinlikte birden fazla öğretmene ek ders görevi verilmeyecektir.
Örnek:6 kişiden oluşan bir satranç egzersizi için sadece bir öğretmen görevlendirilir.
Okulda bir ders yılında okutulacak toplam ders saati sayısının %6 ini geçmemesi şartıyla oluşturulan her gruba bir öğretmen görevlendirilebilir. Örnek: Oluşturulan her 6 kişilik 3 satranç grubuna 3 öğretmen görevlendirilir.

Kimler Egzersiz Açamaz?

1-Kurumun müdürü
2-Müdür başyardımcısı
3-Müdür yardımcıları

Vekâleten atansalar dahi hiçbir şekilde ek ders görevi verilmeyecek ve ek ders ücreti ödenmeyecektir.

MEB’DE EGZERSİZ AÇMAK İÇİN ;

Okullarımızdaki İzcilik, Beden Eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları, güzel sanatlar ve bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları ile ilgili dallarda fiilen çalışma yapan öğretmenlere haftada 6 (altı) saat ek ders ödeneceği, bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranacak öğrenci sayısı ve diğer hususlar tarih ve sayılı /49 Nolu genelge ile belirlenmiştir.

Bu gönderi Akıl Zeka Oyunları Eğitimi’ te gönderildi ve egzersiz, egzersiz açma, egzersiz nasıl açılır, mebde egzersiz açma, mebde egzersiz açmak için gerekli belgeler, mebde egzersiz açmak için hangi sertifikalardan faydalanabilirim?, mebde egzersiz nasıl açabilirim?, mebde egzersiz nasıl açılır, mebde kurs açma, mebdeegzersiz açmak için gerekli sertifikalar nelerdir?’ te etiketlendi.

Koç Eğitim Sertifika

online eğitim, uzaktan eğitim, Anlaşmalı Üniversite onaylı serifika

Facebook

25 Eyl · Kontenjan:Maksimum 30 kişi ile sınırlıdır. Eğitimin Süresi: toplam saat Eğitim ve Sertifika (MEB'de Geçerlidir.) Kredi Kartına Taksit 

Yaparak / yaşayarak öğrenmenin en kalıcı öğrenme yöntemi olduğunu idrak ettiğimiz ve öğrenmeyi oyunlar aracılığıyla deneyimlemek istediğimiz bir dönemdeyiz. Yaratıcı drama; olayları farklı bakış açılarıyla değerlendirmemizi sağlayan, iletişimi güçlendiren, kendini ifade etme ve empati becerisini artıran bir alan. Bu eğitim programında sadece dinleyici değil, katılımcı da olmanız söz konusu.

Öğrencinin görüntülü katılımıyla oynanacak oyunlarda eğitimin uygulamaya dayalı tarafını da deneyimliyoruz. Bu eğitimde ödev olarak bir drama planı hazırlamanızı istiyoruz. Yani bu eğitimi bitirdiğinizde bir atölye tasarlamış oluyorsunuz ve bu atölyeyi dilediğiniz zaman projelendirip hayata geçirebilirsiniz. Bu eğitimden alacağınız sertifika ile eğitim kurumlarına başvurarak eğitmenlik yapabilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız atölyeyi birçok eğitim kurumu, sanat platformu ve kurumsal şirketle de buluşturmanız mümkün.

Yaratıcı Drama Eğitimine kimler katılmalıdır?

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler

1. Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar.
  2. Aktif internet bağlantısı

Neler öğreneceksiniz?

Yaratıcı Drama eğitim programında drama planı oluştururken nelere dikkat etmek gerektiği konusunda bilgileneceksiniz. Oyun oynamanın öğrenme becerisini artıran yönüyle tanışarak, Yaratıcı Drama oyunlarının hayata sağladığı katkıları deneyimleyeceksiniz bu eğitimde.

Eğitimin Konu Başlıkları

Eğitimle İlgili Sıkça Sorulanlar

Yaratıcı Drama Nedir?

Yaratıcı drama; anlatılmak istenenleri ya da yaşanan tecrübeleri rol yaparak veya doğaçlama tekniklerini kullanarak, canlandırma şekline verilen addır. Çocukların sağlıklı gelişimi ve kendilerini ifade edebilmelerinde oyunların önemli bir yeri vardır. Yaratıcı drama tam da bu noktada kişisel gelişime değer katar. Okul öncesi yaşlardan başlayarak yetişkinlere kadar her yaştan insanın katılımı ile kazanç sağlaması hedeflenir. İnsanın bir diğer insan ile etkileşimde olduğu her alanda yaratıcı drama yöntemlerine yer verilebilir. Etkili düşünme, karar verme ve öz güven gelişiminde oldukça önemli roller üstlenir. Yaratıcı drama eğitimleri sayesinde bireyler iş ve özel yaşamlarında farklı bir bakış açısı ile olaylara bakmayı öğrenir. Bu alanda kendini geliştirmek ve kariyer yolu belirlemek isteyenler için eğitimler oldukça faydalı olur. Yaratıcı Drama Kursu, online eğitim seçeneklerinden yaralanabilirsiniz. Enstitü tarafından sunulan Yaratıcı Drama Eğitimi, yaşayarak öğrenmenin en kalıcı öğrenme şekli olduğunu özümsediğiniz önemli ipuçlarını kazanmanıza yardımcı oluyor.

Yaratıcı drama sertifikası ne işe yarar?

Kurs, yaratıcılık ve estetik gelişimin sağlanacağı bir eğitim programı sunuyor. Kişinin kendini tanıması, sahip olduğu enerjiyi doğru kullanması öğretilir. Olayları farklı açıdan görmenin yolları hakkında ipuçları vererek, yeni davranışlar geliştirilmesini hedefliyor. Yaratıcı drama kursu; empati duygusuna odaklanıyor ve kendi ve çevresi ile ilişkilerinde farkındalık kazanmasını sağlıyor. Sözlü olduğu kadar sözlü olmayan iletişimin de, iletişim sırasındaki gücünü fark etmenizi sağlar. Duygularınıza odaklanmanız için hissettiklerini ifade edebilmeniz için önemli bir eğitimdir. Çocukluk yaşlarından itibaren yaratıcı drama eğitimi almış olan bireyler, özel ve iş yaşamında daha emin adımlarla ilerler. İletişim ve empati yetenekleri daha gelişmiş olur. Eğitim tamamlandıktan sonra kurs tarafından uygun görülen tarihte sertifika sınavı uygulanır. Sertifika, özel kurumlarda yaratıcı drama eğitmeni olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Özellikle kendi yaratıcı drama merkezini açmak isteyenler için de oldukça faydalı bir eğitimdir.

Eğitim Neyi Hedefliyor?

Kalıcı öğrenme yöntemleri arasında en önemlilerinden biri yaşayarak öğrenmektir. Oyunlar aracılığıyla deneyimlemek, öğrenmeye değer katar. Eğitim olayları farklı bakış açılarıyla değerlendirmemizi sağlamak, iletişimi güçlendirmek, kendimizi ifade etmek ve empati becerisi kazanmamız için oldukça kapsamlı bir program sunar. Bu eğitim programında sadece dinleyici olarak değil aynı zamanda katılımcı olarak ta yer alırsınız. Öğrencinin görüntülü katılımı sağlanarak, oyunlarda eğitimin uygulamaya dayalı tarafını deneyimlemenizi hedefler. Eğitimde ödev olarak bir drama planı hazırlamanız isteniyor. Yaratıcı drama eğitimini tamamladığınızda aslında bir atölye tasarlamış oluyorsunuz. Tasarladığınız atölyeyi istediğiniz zaman zaman uygulamaya koyabilirsiniz. Hazırladığınız atölye ile birçok kurum ve kişi ile tanışma şansına da sahip olursunuz. Psikologlar, aile danışmaları, rehberlik birimleri tarafından oldukça tercih edilen yöntemlerden biri olan yaratıcı drama, sizin de yaşamınızda fark yaratmanızı sağlayacak.

Eğitim Boyunca Neler Öğreneceksiniz?

Eğitimde, drama planı hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Oyun oynamanın öğrenme becerisini kattığı katkıları görmenizi sağlayacak. Yaratıcı Drama oyunlarının hayata sağladığı katkıları deneyimleyeceksiniz. Kazanmış olduğunuz deneyimler sayesinde olaylara farklı açılardan da bakabileceksiniz. Özgüveniniz ve empati yeteneğiniz artacak. Detaylı olarak incelediğimizde eğitim sonunda kazanımlarınız şu şekildedir;

Eğitim İçeriği Nedir? Ne Kadar Sürüyor?

Eğitim alanında uzman eğitmenler tarafından verilir. Eğitimler online olarak düzenlenmektedir. Toplamda 5 canlı ders düzenlenmiştir. Dersler sırasında canlı grup sohbetlerine katılabilirsiniz. Eğitmen ile ders sırasında iletişim halinde olabilirsiniz. Oldukça verimli geçen dersler tamamlandıktan sonra eğitmen tarafından ödevler istenir. Dersler genellikle akşam saatlerinde, çalışanları göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir. Video erişimleri sayesinde kaçırdığınız dersleri tekrar izleme imkanına da sahipsiniz. Eğitim başarıyla tamamlandıktan sonra Enstitü tarafından sertifika sınavı uygulanmaktadır. Sertifika sonucunuza göre başarılı olduysanız Yaratıcı Drama Sertifikası almaya hak kazanırsınız. Eğitim süresince ihtiyacınız; bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon olacaktır. Derslere erişim için aktif bir internet bağlantınızın olması gerekecektir. Eğitimler ücretsiz olarak verilmektedir.

Bu sertifika nerelerde kullanılabilir?

Eğitimin süresi tamamlandıktan sonra eğitimde öğrendiğiniz bilgiler ışığında Enstitü tarafından bir sınava tabi tutulacaksınız. Bu sınavdan elde ettiğiniz Başarı sertifikası ise bu alandaki kariyer planınız için önemli bir yere sahiptir. Kazandığınız sertifika özel ve resmi kurumlarda kolaylıkla iş bulma imkanı sağlayacak yeterliliktedir. Özellikle bu alanda mesleki gelişim hedefi olanlar, koçluk hizmeti verenler, öğretmenler, psikologlar, çocuk gelişim uzmanları ve kendi yaratıcı drama merkezini açmak isteyen kişiler için önemli bir belgedir. Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli olan bu başarı sertifikası soğuk damgalı olarak teslim edilmektedir. Sertifika sayesinde iş yaşamınızda önemli adımlar atabileceksiniz. Sosyal yaşamınızda da iletişim becerilerinizin artmış olduğunu gözlemleyeceksiniz. Empati yapma beceriniz artacak, sahip olduğunuz farkındalıkları keşfetmiş olacaksınız. Umut ve iyimserlik duygularının da artmasına zemin hazırlar.

Yaşayarak öğrenmenin, sözsüz iletişimin sözlü iletişime katkısının önemini ve değerini öğrenmeniz için önemli bir fırsat sunan Enstitü, alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler için değerli bir eğitim sunuyor. Siz de kendiniz çevrenizle olan ilişkilerinizde farkındalık kazanmak istiyorsanız, sahip olduğunuz potansiyelin ve enerjinin farkına varmak istiyorsanız ve aşağıdaki özelliklere sahipseniz bu eğitimi kaçırmamalısınız!

Eğitmen Kimdir?

Eğitim Sibel Curciali tarafından verilmektedir. Curciali Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro ve Oyunculuk bölümünden yılında birincilikle mezun olmuştur yılından itibaren tiyatro sahnesinde yer almaktadır. Eğitmenlik ve oyunculuk deneyiminin yanı sıra çocuk gelişimi eğitimi de almıştır. Sinema ve kısa film denemeleri de bulunmaktadır. Enstitü çatısı alanında kendi alanında farklı eğitimler ile katılımcılarla buluşmaktadır.

MEB EGZERSİZ AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER 

MEB bünyesinde / 49 sayılı genelge kapsamında egzersiz açmak için öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu egzersiz evrak örneklerini aşağıda ki linkten indirebilirsiniz.  Örnek olarak hazırlanmış rar dosyasının içinde Basketbol Ders Dışı Faaliyet ( egzersiz ) Belgeleri yer almaktadır.

Egzersiz Açma Dilekçesi
Veli İzin Belgesi
İsim Listesi

Aşağıda ki resime tıklayıp indirebilirsiniz.

Egzersiz nasıl açabilirim ?
Egzersiz açarken nelere dikkat edilmeli ?
Egzersiz açmak için gerekli evraklar nelerdir ?
Egzersiz evrakları indir

3M AKADEMİ EĞİTİMLER

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Eğitimi
Aile ve Yaşam Koçluğu Eğitimi
Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi
İşaret Dili Eğitimi 
Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmen Eğitimi 

MEB 'de geçerli sertifikalı eğitim programları 

3M AKADEMİ 
[email protected]
funduszeue.info 

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası