timbrado kanarya sesi / malinua,waterslager,kanarya sesi. | Hayvanlar

Timbrado Kanarya Sesi

timbrado kanarya sesi

Kanarya T&#;rleri Ve &#;zellikleri Nelerdir? En İyi &#;ten Kanarya Cinsi Hangisidir? Kanarya Kuşlarının &#;zellikleri..

Haberin Devamı

Amerikan ötüm kanaryası, farklı kanarya türleriyle eşleştirme sonucunda üremiştir. Orta uzunlukta kanatları vardır. Çıkıntılı omuzlarıyla bilinmektedir. Ötme sesleri ise kuvvetli, hafif ve yumuşaktır. 

Malinois kanarya, Belçika ülkesinin Malin kentinden türemiştir. Harz kanaryası ile görünümleri benzemektedir. Sadece ötüş bakımından bu kanaryadan farklıdır. 

İşte ikinci cins şekil kanaryaları şöyle sıralanmaktadır: 

Norwich kanarya 

Parizyen kanarya 

Yorkshire kanarya 

Crest kanarya 

Lizard kanarya 

Norwich kanaryanın ana vatanı İngiltere ülkesinin Norvich bölümüdür. Tombul ve daha kısa bacaklı olarak bilinir. Büyük ve yuvarlak başlarıyla dikkat çeker. Güçlü ve dayanıklı kuşlardır. 

Parizyen kanarya ses ve görünümleriyle dikkat çekmektedir. Kıvırcık tüyleri bulunmaktadır. Aynı zamanda kıvırcık olan bu tüyler karışıktır. Bu tüylere zarar gelmemesi için bu kanarya kuşu tek başına beslenmektedir. 

Yorkshire kanaryanın da ana vatanı İngiltere ülkesidir. İnce ve uzun kuşlardır. Bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Bu şekilde on yıla kadar yaşayabilmektedir. Beslenmesi önemlidir bu yüzden özel kanarya yemleri seçilmelidir. Ayrıca tüy dökümleri oldukça fazladır. 

Haberin Devamı

Crest kanaryalar ise oldukça çekicidir. Bu kuşlar şapkalı ve şapkasız olarak kendi arasında ikiye ayrılır. Çok değişik renkleri vardır. Şapka denilen bölge büyüktür. Bu şapka göz ve gagaları örtmektedir. Şapka olmadığında ise kafa yapısı çok daha büyük gözükmektedir. 

Lizard kanaryanın tüyleri kertenkele derisine benzemektedir. Bu yüzden de beğenilmektedir. Hareketli, neşeli ve küçük yapılı kuşlardır. Tüyleri sık ve parlaktır. 

İşte üçüncü cins renk kanaryaları şöyle sıralanmaktadır: 

Yeşil sarı kanaryalar 

Kahverengi ve tonları kanaryalar 

Lipochrome kanaryalar 

Yeşil sarı kanaryalar hafif yeşil, oranj, bej, kızıl, bronz, kula yeşil ve normal yeşil gibi renklere sahip kanarya kuşlarıdır. 

Haberin Devamı

Kahverengi ve tonları kanaryalar ise karışık renkler, kızıl kahve, kırmızı alaca ve gümüş kahve denilen kanarya kuşlarıdır. 

Lipochrome kanaryalar da beyaz kanarya cinsleri olarak bilinmektedir. Bu kanarya kuşlarında renk olarak dominant beyaz, kırmızı oranj ve recessive beyaz baskındır. 

İşte dördüncü cins kıvırcık kanaryalar şöyle sıralanmaktadır: 

Regotto kanarya 

Padovan kanarya 

Agi İtalyan kıvırcığı 

Regotto kanarya üretimi bizim ülkemizde yaygın değildir ve kıvırcık kanarya çeşitlerinde yerini almaktadır. Boyları 15 cm nin altındadır. Bu kanaryalar kıvırcık tüylerle kaplıdır. 

Padovan kanarya İtalya ülkesinin Padovan bölgesinde yaygındır. Bu kanarya kuşlarının tepe kısımları kıvırcıktır. Hatta tüyleri de kuş büyüdükçe sanki bir gül görünümüne sahip olur. 

Haberin Devamı

Agi İtalyan kıvırcığı denilen kanarya türü İtalyan ülkesinin en küçük çeşidi olarak karşımıza çıkar. Bu kuşun beslenmesi ve üretimi zordur ve bu yüzden de yaygın değildir. 

Kanarya Kuşlarının Özellikleri Nelerdir?

Kanarya ispinozgiller ailesinin bir üyesidir. Evcilleştirilir ve kafeste beslenebilir. Erkek olan kanarya kuşları esaret altında yaşamlarını 10 yıl sürdürebilmektedir. 

Kuluçka büyüklüğü ise 3 ve 4 şeklindedir. Serinus üst sınıfı olarak bilinmektedir. Kütle ağırlıkları 8,4 ve 24 gram arasında değişmektedir. Uzunlukları da 10 ile 12 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Korunma durumu standart olacak şekilde asgari seviyededir. 

Kanarya kuşunun ana vatanı Kanarya adaları olarak bilinmekte ve ismini de buradan almaktadır. Genel özellikleri arasında küçük oluşu, sevimli oluşu, kafes kuşu oluşu, yeşil ya da sarı tüylerinin varlığı, koni biçimindeki küçük gagalı oluşu yer almaktadır. Aynı zamanda ana vatanı olan Kanarya adaları ise Atlas Okyanusun'da bulunmaktadır. 

Haberin Devamı

En İyi Öten Kanarya Cinsi Hangisidir?

En iyi öten kanarya cinsi yukarıda da listelenen ve ötüm kanaryaları arasında yer alan Harz edel ve Malinois kanarya cinsleri olarak bilinmektedir. 

Hatta kanarya ötüm yarışmasında Kayseri ilinden Ali Kahraman isimli kişiye ait Malinua cinsi kanarya en iyi öten kuş seçilmiş ve ödüle layık görülmüştür. 

Harz edel cinsi kanarya kuşları bağırmadan konuşur gibi ötmektedir. Bu bakımdan da dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu kanarya kuşları uzun uzun nefesleri kesilmeden şarkı söyler gibi ötmektedir. Üstelik sesleri yumuşak ve dinlendiricidir. 

Malinois kanarya ise ilk ötüş de aynı tonda uzun kalarak daha sonra tonu ve sesi sanki farklı bir kuş ötüyormuş gibi değiştirmektedir. Bu yüzden de nağmeleriyle bilinmektedir. Çünkü sanki bir şarkıda nağme yapar gibi öterken de yukarı çıkıp aşağıya inmekte ve nağme oluşturmaktadır.

Timbrado kanarya; genetik olarak yabani kanaryalara en yakın olmasına karşın evcil bir kanarya olduğu söylenmektedir. Sevimli, güzel işlenmiş şarkıları ve güzel farklı renklere sahiptir.

Timbrado kanaryalarının ötüşleri on iki notayı içermektedir. Şarkılarının parlak, ahenkli ve metalik sesler olduğu söylenir. Her ne kadar ötüşleri gürültülü olsa da , törpüleyici veya tiz olmayıp notaların değişik kombinasyonunu içermektedir. İspanyol Timbrado kanaryalarına şarkı söylemesi öğretilebilir. Bu kanaryalar banyo yapmaktan çok hoşlanırlar ve her ne kadar içeride tutulsalar da , hava sıcaklığının yeterince ılık olduğu durumlarda dışarıda tutulabilirler.

Bir çok Timbrado kanaryaları büyüdüklerinde boyları 15 cm çok az üstündedir. Genellikle hafif gri karışık yeşilimsi renkli sıkı tüylere sahiptirler. Sarı, beyaz, alaca ve tarçın renkleri de mevcuttur. Birçoğu diğer kanaryalarda bulunan “boru gövdeli kuyruk” tipinin aksine “balık kuyruğu” şeklinde kuyruğa ve daha kısa bacaklara sahiptir.

Timbrado kanaryaları İspanya’da üretilmekte ve mevcut olan en kusursuz evcil kanarya olduğu söylenir. Bununda nedeni bu kanaryaların renklerinden çok ötüşleri için üretilmiş olmalarıdır. Bu kanaryalar ’lerde Kanarya Adalarından İspanya’ya getirilmiş ve Timbrado kanaryaları ve yıllarında örgütlenmiş üretici kuruluşu tarafından İspanya’da üretilmeye başlanmıştır. Timbrado ismi, İspanyol folk müziğinde kullanılan ananevi çalgıları içeren kastanyetleri andıran metalik kanarya sesi rengi anlamına gelen “ses rengi- timbre”den esinlenerek konulmuştur

Timbrado kanaryaları, sıcaklığın 32° Fahrenheit ( 0°C)&#;nin altına düşmediği sürelerce dış ortamlarda ve onları dış etkenlerden koruyacak kafes içinde tutulabilirler. Kapalı alanları mümkün olduğunca büyük olmalı ve haftada en az bir kere temizlenmelidir. Timbrado kanaryaları her gün banyo yapmaktan oldukça hoşlanırlar ve onlar için her zaman taze içme suyu bulundurulmalıdır. Timbrado kanaryaları temel tohumlarla büyümelerini sürdürebilirler ancak beslenmelerinin tamamında verilecek besinler taze yeşilliklerden oluşmalıdır.

Post Views

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Timbrado kanarya ırkı

Timbrado

3,4K

Adı:Timbrado, İspanyol Timbrado
Bilimsel Adı: Serinus Canaria domesticus
Ana vatanı:İspanya
Boy:cm (5”inç)
Renk:Genel olarak yeşil tonlar ağırlıklı sık tüylü olup değişik renk konbinasyonları mevcuttur.
Tür Katogorisi:Ötüm Kanaryası
Besleme zorluk derecesi:Orta
Üreme:Kolay üretim ve iyi bakıcı karekter

Genel tanımlama:Timbrado kanaryası da diğer kanarya türleriyle ortak birçok özelliği taşımaktadıfunduszeue.info besleme,barınma ve üretim olarak diğer kanarya türlerindeki uygulamalar bu tür içinde geçfunduszeue.infodoyu ayıran en büyük özellik ses yapısıdır.

Adı:Timbrado ismi, İspanyol folk müziğinde kullanılan ananevi çalgıları içeren kastanyetleri andıran metalik kanarya sesi rengi anlamına gelen “ses rengi- timbre”den esinlenerek konulmuştur.

Burada benzetilen enstürüman:İçleri hafif oyuklu, iplerle orta parmaklara takılarak, avuç açılıp kapanmasıyla ses çıkartan, iki küçük tahta parçasından oluşmuş bir ispanyol müzik çalgısıdır.

Diğer bir tanımlama ise Timbrado adının makinelı tüfekten geldiğfunduszeue.infoışı kaynaklı yaptığım çevirilerde isminin makinelı tüfekten geldiğine dair bil bulğuya rastlayamadım.

Tarihçe:İspanyollar ’lü yıllarda kanarya adalarını fet etmişfunduszeue.info fetih sırasında İspanyol denizciler tarafından yakalanmışlardır ve deniz yoluyla ispanya’ya getirilmişfunduszeue.info sonra diğer Avrupa ülkelerine ihraç edilmiştir. (İtalya, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İngiltere gibi)Kısa zamanda bu kuş turü popüler bir kultür haline gelmiş ve imparatorluk başta olmak üzere,evlerde ve zengin çevrelerce beslenmiş ve hatta ticari bir değer kaynağı olarak görülmeye başlanmıştır.

Yabanı bir ortamda yetiştiğinden ağırlıklı renk tonu yeşil ve ahraçtıfunduszeue.info her zaman olduğu gibi bu kuş üzerinde yetiştiriciler melezleme çalışmaları yapmış ve değişik renk konbinasyonlarında yetiştirilmişfunduszeue.info gören renkleri beyaz, tarçın, sarı renk ve elbette yabani kuş yeşilimsi+kahverengimsi tonlarıdıfunduszeue.info kanaryada sadece kırmızı faktore kesinlikle sıcak bakılmamaktadır.Güzel ötümünün yanında güzel görünümü ile de beğeni toplayan bir kuştur. Genetik özellik olarak yabani kanaryalara en yakın evcil kanarya türü olarak funduszeue.info sosyal yapı olarak ürkek bir yapıya sahiptirler.

Hakkında:Timbradolar doğumlarından iki ay kadar bir süre sonra yaklaşık on yıl ve üzeri kadar sürecek olan ötüm kariyerlerine başlarlar.

Timbradolarda ise eğtim diğer türlerde olduğu gibi dinleme ve tatbik etme üzerine kurulmuşfunduszeue.info doğan geç kanaryalara tecrübeli ötümü olan yetişkin kanaryalar dinletilerek eğitim funduszeue.infoğer bir yöntem ise yine kaset çalar ve cd dinletmektir. Sürekli olarak kaset çaları veya cd çaları güncellemek gerektiğinden zahmet verici olarak görülmektedir bu nedenle yetişkinlerle aynı ortamda küçük eğitim kafesleri içerisinde bulundurulması tercih edilir.

Ancak ötümü belirleyen en büyük unsur yine genetiktir.Ötüm kanaryası olduğu için kafeste tek kanarya olarak bakılmalıdıfunduszeue.info erkek aynı kafeste kavga edebilir ancak büyük salmalarda grup halinde ve başka kanaryalar iler birlikte yaşfunduszeue.info içerisinde gereksiz aksesuar veya oyun araçları istemezler.Ötüm kanaryası besleyenlerdeki ortak beklenti olan güçlü ötüşü ile göz doldurmaktadıfunduszeue.infodo kanaryaları ısının ( 0°C) altına düşmediği sürelerce dış ortamlarda ve onları dış etkenlerden koruyacak kafes içinde funduszeue.infool Timbrado kanaryalarının ötüşleri on iki notayı içermektedir ispanyol Timbrado kanaryalarına şarkı söylemesi öğretilebilir.

Bakım ve besleme:Timbradolar için küçük olmayan ferah bir kafes sağlamak uygundur. Kafes telleri dikey olmalıdır ve Kafes telleri ayak egzersizleri için tüneklerin uygun yerleştirilmiş olması funduszeue.infodo yetiştirmek isteyenlerin öncelikle güvenli bir ortam sağlaması gerekir nemli ve hava akımlarından kesinlikle korunmaları gerekmektedir. Banyo yapmaktan hoşlanan bir yapıları vardır.Düzenli olarak kafes temizliklerinin yapılması funduszeue.infoe olarak kalasik kanarya yemi ve karışımını ayrıca yeşillikleri kullanabilirsiniz.

Üreme:Timbradolarda üretim kolaydıfunduszeue.infoi ortam şartları sağlandığı taktirde yavru almak kaçınılmazdır.Güvenli bir kafes ortamı,Düzenli ışık ve besleyici gıda takviyeleriyle rahatlıkla yavru alınabilir ve çok iyi yavru bakarlar.Üretim sezonu ilkbahar dönemi olup nisan ayıdıfunduszeue.infoşiler 3 ila 6 yumurta yapabilir.Çiftleşme hazırlığı,Çiftleştirme, yavru büyütme ve tüy dökümü evrelerinde diğer tüm kanarya türlerindeki gibi ortak çizgi izlenebilir.

Ötüm eğitimi:Öncelikle bilinmesi gereken kuşlarda ötüm yeteneği funduszeue.infodolarda ötüm eğitimi iki şfunduszeue.infoisi yarışma amaçlı ötüm, bu ötüm eğitimde kuşlar ışağa şartlandırma yoluyla eğfunduszeue.infoğeri ise Kendi Karekteristik özelliklere uygun ötüm eğitimini vermek amacıyladır.

İspanya iklim yapısına uygun olarak eğitim zamanı Eylül,Ekim ayıdıfunduszeue.info dönemlerde büyük salmalarda uçuş eğitimini almış kuşlar tek gözlü eğitim kafeslerine alınırlar gün bayunca kuşlar ortamlarına alıştırılmak için yan yana birbirlerine görecek şekilde konuşlandırılırlar.Eğitim ortamı loş bir yapıya sahip olmalı ve dikkat dağıtacak etkenlerden uzak olmalıdır.Eğitim süresinde karanlık bir ortamda eğitim devam ettirilmelidir.Günde birkaç kez ortamı ışıtmakta fayda vardıfunduszeue.info ortamda ötmesini sağlamak amacıyla kafesleri ara sıra başka oda veya mekanlara taşımakta fayda vardıfunduszeue.info nedenle eğitim kafeslerinin seyyar yada hareketli olması önerilir. Eğitimin yegane vaz geçilmezi usta bir genç eğitmen kanarya olmalıdır.Eğer elinizde bu iş için kullanılabilecek kanaryanız yoksa diğer türlerde olduğu gibi kaset veya cd dinletme yoluyla eğitim aldırılabilir.

Timbrado ötüm örnekleri:

Kaynaklar: Erhan DOĞANBEY (funduszeue.info), Dailymotion

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası