omü yatay geçiş kontenjanları / A.Ü. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Omü Yatay Geçiş Kontenjanları

omü yatay geçiş kontenjanları

Bahar Dönemi Yatay Geçiş Başvuru Sonuçları

Eğitim/Öğretim Yılı Bahar Dönemi

Yatay Geçiş Başvuru Sonuçları

1- Önemli Detay !!! 

a) Öğrenim dili İngilizce olan programlara geçiş yapmak isteyen öğrencilerin, Üniversitemiz tarafından kabul edilen dil yeterlilik koşullarını sağlamaları gerekir. İngilizce dil yeterliliğini beyan edip ulusal veya uluslararası sınav belgesi olmayan öğrencilerin İNGİLİZCE YETERLİLİK sınavlarına girmeleri gerekir.

b)Öğrenci, yatay geçiş başvurularını, ilan edilen tarih aralığında internet sitesi üzerinden beyan usulüne göre yapacak olup, kesin kayıt esnasında başvuruya esas teşkil edecek BELGELERİN ASIL NÜSHALARINI eksiksiz olarak ibraz edecektir. Kendilerine avantaj sağlamak amacı ile yanlış beyanda bulundukları tespit edilen veya eksik belge ile kesin kayda gelen öğrencilerin kesin kayıt işlemi yerine getirilmeyecektir. Kesin kayıt işlemi yapıldıktan sonra, yanlış beyanda bulunduğu tespit edilen öğrencinin tüm cezai ve hukuki sorumluluk öğrenciye ait olmak üzere Üniversitemiz ile ilişiği kesilir ve gelmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna geri gönderilir. Öğrenci, yapılan uygulama nedeni ile herhangi bir hukuki hak iddiasında bulunamaz.

2- Kesin Kayıt Aşamasında Getirilmesi Zorunlu Olan Belgeler

a) Not Durum Belgesinin Aslı  (Transkript- e-Devlet sisteminden alınan belge olabilir)

b) Disiplin Durumunu belirten onaylı belge (Öğrenci belgesi veya transkripte yazıyorsa ilave belgeye ihtiyaç yoktur)

c) Öğrenci Belgesi (e-Devlet sisteminden alınan belge olabilir)

ç) Hazırlık Durum Belgesi (Hazırlık Sınıfı okuyan öğrenciler için)

d) ÖSYM Yerleştirme Sonuç Belgesi (kayıtlı olduğu programa yerleştiğini gösteren belge)

e) ÖSYM Sınav Sonuç Belgesi (tüm puan türlerinin olduğu belge)

f) %10’na Girdiğine Dair Belge (İkinci öğretimden, birinci öğretime başvuru yapan öğrenciler için)

3-Yerleşenlerin Kayıt Tarihi ve Kayıt Yeri;

Kayıtlar; 01 Şubat – 03 Şubat  tarihleri arasında Samsun Üniversitesi Canik Kampüsü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında şahsen yapılacaktır.

Üniversitemize Yatay Geçiş Hakkı Kazanan Öğrenci Listeleri:

Sayılı Af Kanunu Kapsamında Yatay Geçiş Talepleri Kabul Eden Öğrenci Listesi İçin Tıklayınız.

Üniversitemize Geri Dönüş Yapmak İsteyen (Ek Madde-1) Öğrenci Listesi İçin Tıklayınız.

Ortalama (GANO) Sonucuna Göre Yerleşen Öğrenci Listesi İçin Tıklayınız.

Ek Madde-1 Sonucuna Göre Yerleşen Öğrenci Listesi İçin Tıklayınız.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yükseklisans ve Doktora Programı

T.C.
ONDOKUZ MAYIS ÜN&#;VERS&#;TES&#; REKTÖRLÜ&#;ÜNDEN
BAHAR YARIYILINA L&#;SANSÜSTÜ, DOKTORA VE YATAY GEÇ&#;&#;LE
Ö&#;RENC&#; ALINACAKTIR

Üniversitemiz Fen, Sosyal ve Sa&#;l&#;k Bilimleri Enstitülerinin a&#;a&#;&#;da kontenjanlar&#; belirtilen lisansüstü programlar&#;na, e&#;itim-ö&#;retim y&#;l&#; Bahar yar&#;y&#;l&#;nda s&#;navla ve yatay geçi&#;le yükseklisans/doktora ö&#;rencileri al&#;nacakt&#;r.

Fen Bilimleri Enstitüsü

Yükseklisans

Doktora

Sa&#;l&#;k Bilimleri Enstitüsü Tezsiz funduszeue.info Yükseklisans Doktora
Fizik

4

6

Ortodonti

-

-

3

Biyoloji

7

7

Protetik Di&#; Tedavisi

-

-

2

Matematik

2

-

Periodontoloji

-

-

1

Kimya

-

1

Di&#; Hastal&#;klar&#; ve Tedavisi

-

-

3

&#;statistik

1

-

Beden E&#;itimi ve Spor

-

4

2

Bahçe Bitkileri

2

-

Oral Diagnoz ve Radyoloji

-

-

1

Tarla Bitkileri

8+1*

1+1*

Mikrobiyoloji

-

-

2

Zootekni

6

5

Anatomi

-

-

2

Tar&#;m Makinalar&#;

2+1*

-

T&#;bbi Biyoloji

-

-

6

Bitki Koruma

5

-

Sosyal Bilimler Enstitüsü

-

Toprak

3

2

E&#;itim Bilimleri

-

2+(1+1)**

2+(1+1)**

Tar&#;m Ekonomisi

5

-

Tarih

-

1+(1+1)**

-

-G&#;da Mühendisli&#;i

4

4

&#;lkö&#;retim

-

5

-

Elektrik-Elektonik Müh.

8+1*

4+1*

Güzel Sanatlar E&#;itimi (Resim)

-

5

-

&#;n&#;aat Mühendisli&#;i

5+1*

-

Güzel Sanatlar E&#;itimi (Müzik)

-

5***

-

Su Ürünleri Av-&#;&#;letme. funduszeue.info

5

1

Co&#;rafya Ö&#;retmenli&#;ii

5***

-

-

Su Ürünleri Yeti&#;tiricili&#;i

2

-

Tarih Ö&#;retmenli&#;i

5***

-

-

Su Ürünleri Temel Bilimleri

2

-

Türk Dili ve Edebiyat&#; Ö&#;retmenli&#;i

5***

-

-

Beden E&#;itimi ve Spor Ö&#;retmenli&#;i

5***

-

-

&#;ngilizce Ö&#;retmenli&#;i

5***

-

-

YATAY GEÇ&#;&#; KONTENJANLARI

FEN B&#;L&#;MLER&#; ENST&#;TÜSÜ

YÜK.L&#;SANS

DOKTORA

Elektrik-Elektronik Mühendisli&#;i

2

1

&#;n&#;aat Mühendisli&#;i

1

-

Tar&#;m Makinalar&#;

1

-

Yatay geçi&#; için son müracaat tarihi:

*Yabanc&#; uyruklu ö&#;renciler için
** Türk Silahl&#; Kuvvetleri ile Emniyet Genel Müdürlü&#;ü kurum personeli için ayr&#;lan kontenjan
*** YÖK'ten izin geldi&#;inde ö&#;renci al&#;m&#; yap&#;lacakt&#;r.

ADAY KAYDI:
Ö&#;retim y&#;l&#; Bahar yar&#;y&#;l&#;nda aç&#;lan lisansüstü programlar&#;na Ondokuz May&#;s Üniversitesi Lisansüstü E&#;itim-Ö&#;retim Yönetmeli&#;i hükümlerine göre yap&#;lacakt&#;r.

BA&#;VURU &#;Ç&#;N ZORUNLU BELGELER:
1. Ö&#;renim görmek istedi&#;i anabilim dal&#; ve s&#;nav&#;na girmek istedi&#;i yabanc&#; dilini belirtece&#;i özgeçmi&#;i ve dilekçe (örne&#;i enstitülerden temin edilecektir).
2. Genel a&#;&#;rl&#;kl&#; akademik ortalamas&#; belirtilen onayl&#; transkript.
3. Lisans/yükseklisans diplomas&#; veya noter tasdikli örne&#;i
4. Nüfus cüzdan&#; fotokopisinin onayl&#; örne&#;i ile 4,5x6 ebad&#;nda (6 adet) vesikal&#;k foto&#;raf
5. ÖSYM-LES belgesi ile varsa onayl&#; Yabanc&#; Dil Sonuç Belgesi.
6. 65 milyon TL ba&#;vuru ücretini Vak&#;flar Bankas&#; nolu hesaba yat&#;rd&#;&#;&#;na dair banka dekontu.

BA&#;VURU KO&#;ULLARI:
Ba&#;vuracak adaylar&#;n a&#;a&#;&#;da belirtilen ko&#;ullar&#; ta&#;&#;malar&#; gerekmektedir.

1. Lisansüstü E&#;itim Giri&#; S&#;nav Puan&#;: Fen Bilimleri, Sa&#;l&#;k Bilimleri Enstitüsü için "Say&#;sal", Sosyal Bilimler Enstitüsünde E&#;itim Bilimleri Anabilim Dal&#; için "E&#;it A&#;&#;rl&#;kl&#;", di&#;er Anabilim Dallar&#; için "Sözel" türde, en az 45 puana sahip olunmas&#; gerekmektedir.
2. Yabanc&#; Dil Giri&#; S&#;nav&#;: Adaylar&#;n ellerinde ÜDS, KPDS, TOEFL vb. ulusal ve uluslararas&#; geçerlili&#;i olan bir yabanc&#; dil s&#;nav&#;ndan yükseklisans için yüz üzerinden en az 50, doktora için en az 55 puan ald&#;klar&#;na ili&#;kin belgesi bulunmayanlar, dilekçelerinde belirttikleri dilten a&#;a&#;da belirtilen tarih ve yerde Yabanc&#; Dil Giri&#; S&#;nav&#;na kat&#;lmalar&#; gerekmektedir. Yabanc&#; uyruklu ö&#;rencilerin dersleri izleyecek düzeyde Türkçe bildiklerini belgelemeleri gerekmektedir. Ö&#;renciler, bu belgeyi TÖMER'den temin edebilirler.
3. Denklik Belgesi: Ö&#;renimlerini Türkiye d&#;&#;&#;nda tamamlam&#;&#; olan Türk ve yabanc&#; uyruklu adaylar&#;n Türk Üniversitelerindeki Yüksekö&#;retim prgramlar&#;na denk olan bir programdan mezun olduklar&#;na dair Yüksekö&#;retim Kurulundan Denklik Belgesi almalar&#; gerekmektedir.
4. Resmi bir kamu kurulu&#;unda çal&#;&#;anlar&#;n i&#; yerinden lisansüstü program&#;na kat&#;lmalar&#;nda sak&#;nca görülmedi&#;ine dair (kesin kay&#;tta) izin belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir.

BA&#;VURU YER&#; VE TAR&#;H&#;:
Adaylar, belgeler tamamlanm&#;&#; olarak, ba&#;vurular&#;n&#; ilgili enstitü müdürlüklerine Ocak tarihleri aras&#;nda yapmak zorundad&#;rlar.
SINAV TAR&#;H&#; VE YER&#;:
Sözlü S&#;nav; saat 'da ilgili enstitü müdürlüklerinde, Yabanc&#; Dil s&#;nav&#; ise; Saat 'da OMÜ-Yabanc&#; Diller E&#;itimi, Ara&#;t&#;rma ve Uygulama Merkezinde yap&#;lacakt&#;r.
SONUÇLARIN DUYURULMASI VE KES&#;N KAYIT:
Sonuçlar, tarihinde ilgili enstitü müdürlüklerinde duyurulacak, kay&#;t hakk&#; kazanan adaylar&#;n kesin kay&#;tlar&#;; &#;ubat tarihleri aras&#;nda enstitü müdürlüklerince yap&#;lacak, kesin kay&#;t için istenen belgeler enstitü müdürlüklerinde duyurulacakt&#;r. Daha geni&#; bilgi için Fen Bilimleri; () 60 92, Sa&#;l&#;k Bilimleri; 60 93 ve Sosyal Bilimler; 60 27 enstitü müdürlüklerinin verilen telefon numaralar&#;ndan al&#;nabilir.

Benzer belgeler

YATAY GEÇĠġ BAġVURUSU ĠÇĠN GEREKLĠ BELGELER

YATAY GEÇĠġ BAġVURUSU ĠÇĠN GEREKLĠ BELGELER YATAY GEÇĠġ BAġVURUSU ĠÇĠN GEREKLĠ BELGELER 1- Onaylı Not Durum Belgesi (transkript). (Transkript; adayın Üniversitesinin Öğrenci İşleri tarafından onaylanmış olması gerekir). 2- Geldiği yükseköğretim

Detaylı

YATAY GEÇİŞ İLAN METNİ

YATAY GEÇİŞ İLAN METNİ YATAY GEÇİŞ İLAN METNİ Yatay Geçiş Takvimi; Başvurular ; Ağustos Sonuç İlanı ; 23 Ağustos Kesin kayıt Tarihi ; Eylül Yedek Kayıt Tarihi ; Eylül (Bütün işlemler ilan

Detaylı

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ LİSANS DİPLOMA PROGRAMLARINA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç MADDE 1 - (1) Bu yönergenin amacı; lisans düzeyindeki öğrencilerin Uluslararası Antalya Üniversitesi

Detaylı

tarihli Senato toplantısında onaylanmıştır.

tarihli Senato toplantısında onaylanmıştır. İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ KURUM İÇİ ve KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu yönergenin amacı, diğer yükseköğretim kurumları veya İbn Haldun

Detaylı

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS DÜZEYİNDEKİ DİPLOMA PROGRAMLARINDA KURUMİÇİ, ÖN LİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ DİPLOMA PROGRAMLARINDA KURUMLARARASI (YURTİÇİ-YURTDIŞI) VE MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI

Detaylı

tc ondokuz mayıs üniversitesi önlisans ve lisans düzeyindeki

T.C.<br />

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS<br />

DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ YÖNERGESİ<br />

AMAÇ VE KAPSAM<br />

MADDE 1- Bu Yönergenin amacı, Yüksek Öğretim Kurumlarında Ön<strong>lisans</strong> <strong>ve</strong> Lisans<br />

Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yandal İle Kurumlar Arası Kredi<br />

Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmenlik çerçe<strong>ve</strong>sinde Ondokuz Mayıs<br />

Üni<strong>ve</strong>rsitesi bünyesindeki fakülte, yüksekokul <strong>ve</strong> bölümleri arasındaki yatay geçişler ile<br />

kurumlar arası eşdeğer diploma programlarına geçişte uyulması gereken usul <strong>ve</strong> esasları<br />

düzenlemektir.<br />

HUKUKİ DAYANAK<br />

MADDE 2- Bu Yönerge, sayılı Yükseköğretim Kanununun 7 nci maddesinin<br />

birinci fıkrasının (e) bendi ile 24 Nisan tarih <strong>ve</strong> sayılı resmi gazetede yayımlanan<br />

“Yüksek Öğretim Kurumlarında Ön<strong>lisans</strong> <strong>ve</strong> Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş,<br />

Çift Anadal, Yandal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin<br />

Yönetmelik” hükümlerine istinaden hazırlanmıştır.<br />

TANIMLAR<br />

MADDE 3- Bu Yönergede geçen;<br />

a) Üni<strong>ve</strong>rsite: Ondokuz Mayıs Üni<strong>ve</strong>rsitesi’ni<br />

b) Aynı düzeyde (eşdeğer düzeyde) program: Ön<strong>lisans</strong> <strong>ve</strong>ya Lisans diploma<br />

programlarından her birini<br />

c) Kurum içi yatay geçiş: Ondokuz Mayıs Üni<strong>ve</strong>rsitesinde aynı düzeydeki diğer<br />

diploma programlarına geçişi,<br />

d) Kurumlar arası yatay geçiş: Bir üni<strong>ve</strong>rsite, yüksek teknoloji enstitüsü <strong>ve</strong>ya vakıflar<br />

tarafından bir üni<strong>ve</strong>rsiteye bağlı olmaksızın kurulan meslek yüksekokullarından Ondokuz<br />

Mayıs Üni<strong>ve</strong>rsitesindeki eş değer eğitim <strong>ve</strong>ren fakülte, yüksekokul <strong>ve</strong>ya bölüme yapılan<br />

geçişi<br />

e) Çift anadal programı: Başarı şartını <strong>ve</strong> diğer koşulları sağlayan öğrencilerin<br />

Üni<strong>ve</strong>rsitemiz bünyesindeki iki diploma programından eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı<br />

diploma alabilmesini sağlayan programı,<br />

f)Yandal programı: Bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları<br />

taşıması kaydıyla, Üni<strong>ve</strong>rsitemiz bünyesindeki başka bir diploma programı kapsamında belirli<br />

bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge<br />

(yandal sertifikası) alabilmelerini sağlayan programı,<br />

g) Diploma programı: Fakülte, yüksekokul, konservatuvar, meslek yüksekokulu <strong>ve</strong>ya<br />

bölümlerin belirlenen yeterlilikleri sağlayan öğrencilere <strong>ön<strong>lisans</strong></strong> <strong>ve</strong>ya <strong>lisans</strong> diploması<br />

düzenlenen yükseköğretim programlarını,<br />

h) Eşdeğer diploma programı: İsimleri aynı olan <strong>ve</strong>ya ilgili yönetim kurulları<br />

tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını,<br />

ı) Farklı Puan Türü: Öğrenci Seçme <strong>ve</strong> Yerleştirme sisteminde yükseköğretim<br />

programlarına yerleştirmede kullanılan puanların hesaplanmasında kullanılan testler dikkate<br />

1

alınarak yılından itibaren SAY Puan Türü (YGS -1 ile YGS -2), SÖZ Puan Türü (YGS<br />

-3 ile YGS -4), EA Puan Türü (YGS -5 ile YGS -6), Matematik –Fen (MF) Puan Türü,<br />

Türkçe – Matematik (TM) Puan Türü, Türkçe – Sosyal (TS) Puan Türü, Yabancı Dil (DİL)<br />

Puan Türü olmak üzere yedi puan türünü; yılı <strong>ve</strong> öncesinde ise EA-1, SAY-1, SÖZ-1,<br />

EA-2, SAY-2, SÖZ-2 <strong>ve</strong> DİL olmak üzere yedi puan türünü <strong>ve</strong> bu puan türlerinden SAY-1<br />

SAY Puan Türüne, SÖZ-1 SÖZ Puan Türüne, EA-1 EA Puan Türüne, SAY-2 Matematik –<br />

Fen Puan Türüne, EA-2 Türkçe – Matematik Puan Türüne, SÖZ-2 Türkçe- Sosyal Puan<br />

Türüne, DİL ise Yabancı Dil Puan Türüne karşılığını,<br />

i) Genel not ortalaması: Öğrencinin hazırlık sınıfı hariç, geçiş yapmak istediği döneme<br />

kadar almış olduğu tüm derslerin kredilerine göre ağırlıklandırılmış not ortalamasını,<br />

j) İlgili yönetim kurulu: Fakültelerde fakülte yönetim kurulunu, yüksekokullarda<br />

yüksekokul yönetim kurulunu, konservatuvarlarda konservatuvar yönetim kurulunu, meslek<br />

yüksekokullarında meslek yüksekokulu yönetim kurulunu,<br />

k) İntibak programı: Diploma programları arasında geçiş yapılması halinde, geçiş<br />

yapılan diploma programının müfredatına uyum sağlamak amacıyla ila<strong>ve</strong> ders <strong>ve</strong><br />

uygulamalardan oluşan programı,<br />

l) Taban puan: Bir yükseköğretim kurumunun diploma programına Öğrenci Seçme <strong>ve</strong><br />

Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi sınavla yerleştirilen en düşük puanlı<br />

öğrencinin giriş puanını,<br />

m) Merkezi sınav: ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavını,<br />

ifade eder.<br />

GENEL İLKELER<br />

MADDE 4 - (1) Ön<strong>lisans</strong> diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, <strong>lisans</strong><br />

diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.<br />

(2) Üni<strong>ve</strong>rsitemizde aynı diploma programlarında birinci öğretimden ikinci öğretime<br />

kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma<br />

programına geçiş yapan öğrenciler ikinci öğretim ücreti öderler.<br />

(3) İkinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş<br />

yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu<br />

sınıfın ilk yüzde onuna girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma<br />

programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.<br />

(4) Uzaktan öğretimden uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir.<br />

Açık <strong>ve</strong> uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin<br />

öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının üzerinden 80 <strong>ve</strong>ya üzeri<br />

olması ya da kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği<br />

üni<strong>ve</strong>rsitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit <strong>ve</strong>ya yüksek olması gerekir.<br />

(5) Birinci <strong>ve</strong>ya ikinci öğretim diploma programlarından uzaktan eğitim <strong>ve</strong>ren diploma<br />

programlarına yatay geçiş yapılabilir.<br />

(6) Başka Yükseköğretim kurumlarından Üni<strong>ve</strong>rsitemize yapılan yatay geçiş<br />

başvurularında, başvurulan programın I. <strong>ve</strong> II. Öğretim programı var ise bu programlardan<br />

sadece birisi için tercih yapılabilir.<br />

KURUM İÇİ PROGRAMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ<br />

2

MADDE 5 – (1) Üni<strong>ve</strong>rsitemizde eşdeğer düzeyde diploma programlarına yatay geçiş<br />

kontenjanları, ÖSYM Kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının yüzde onbeşini<br />

geçmeyecek biçimde ilgili yönetim kurulunun önerisi <strong>ve</strong> Senatonun kararı ile belirlenir.<br />

(2) Yatay geçiş kontenjanları, ilgili diploma programının son dört yıla ait taban puanları<br />

<strong>ve</strong> başvuru şartları son başvurunun kabul edileceği günden en az 15 gün öncesinde<br />

üni<strong>ve</strong>rsitemiz web sayfasında ilan edilir.<br />

(3) Programların kurum içi kontenjanları aynı fakülte, yüksekokul, konservatuvar <strong>ve</strong>ya<br />

meslek yüksekokulu bünyesindeki diploma programları ile diğer fakülte, yüksekokul,<br />

konservatuvar <strong>ve</strong>ya meslek yüksekokulu bünyesindeki diploma programları için ayrı ayrı<br />

belirlenebilir.<br />

(4) Üni<strong>ve</strong>rsitemiz bünyesindeki aynı düzeyde fakat farklı merkezi yerleştirme puan türü<br />

ile öğrenci kabul eden diploma programlarına yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için,<br />

öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli<br />

olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına<br />

eşdeğer yurt içindeki diğer üni<strong>ve</strong>rsitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından<br />

az olmaması gerekir.<br />

(5) Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul edilen diploma programlarına kurum içi yatay<br />

geçişlerde diğer şartların yanı sıra özel yetenek sınavında da başarılı olma şartı aranır.<br />

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME<br />

MADDE 6 – (1) Yatay geçiş başvuruları, sadece ilan edilen süre içerisinde yapılır.<br />

(2) Başvurularla ilgili ön değerlendirmeyi ilgili yönetim kurulları tarafından oluşturulan<br />

komisyonlar yapar <strong>ve</strong> yatay geçiş işlemleri ilgili yönetim kurulu kararı ile kesinleşir.<br />

(3) Başvuruların değerlendirilmesinde, aynı puan türündeki programlara geçiş için genel<br />

not ortalamasının %60’ı <strong>ve</strong> merkezi yerleştirme puanının %40’i; farklı puan türlerindeki<br />

programlara geçiş için ise genel not ortalamasının %30’ı <strong>ve</strong> merkezi yerleştirme puanının<br />

%70’i esas alınarak başarı puanları hesaplanır <strong>ve</strong> kontenjan dahilinde yerleştirme yapılır.<br />

KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ<br />

MADDE 7- (1) Üni<strong>ve</strong>rsitemize yatay geçişler diğer yükseköğretim kurumlarındaki aynı<br />

düzeydeki eşdeğer diploma programlarından yapılır.<br />

(2) Üni<strong>ve</strong>rsitemize yatay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu diploma programında<br />

bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının üzerinden en az 60 ( üzerinden<br />

) <strong>ve</strong> aldığı tüm derslerden başarılı olması gerekir.<br />

(3) İkinci fıkradaki başarı şartını sağlayamayan ancak merkezi yerleştirme puanı geçiş<br />

yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit <strong>ve</strong>ya yüksek olan adaylar da yatay<br />

geçiş başvurusu yapabilir. Bu şekilde başvuran adayların başvuruları, ikinci fıkraya göre<br />

başvuran adayların yerleştirmesi bittikten sonra boş kontenjan kalması durumunda<br />

değerlendirmeye alınır.<br />

(4) Üni<strong>ve</strong>rsitemizin fakülte, yüksekokul, konservatuvar <strong>ve</strong>ya meslek yüksekokulu<br />

bünyesindeki diploma programları için belirlenen yatay geçiş kontenjanları ile başvuru <strong>ve</strong><br />

değerlendirme takvimi, Yükseköğretim Kurulu <strong>ve</strong> Üni<strong>ve</strong>rsitemiz internet sayfasında ilan<br />

edilir.<br />

(5) Ön<strong>lisans</strong> derecesi <strong>ve</strong>rilen diploma programlarında yatay geçiş kontenjanları ile<br />

başvuru <strong>ve</strong> değerlendirme takvimi ikinci yarıyıl için Ocak ayı, üçüncü yarıyıl için ise<br />

Temmuz ayı içinde ilan edilir.<br />

3

(6) Üni<strong>ve</strong>rsitemiz bünyesinde <strong>lisans</strong> derecesi <strong>ve</strong>rilen diploma programlarında; dört yıllık<br />

eğitim <strong>ve</strong>renlerde ikinci <strong>ve</strong> üçüncü sınıfları için, beş yıllık eğitim <strong>ve</strong>renlerde ikinci, üçüncü <strong>ve</strong><br />

dördüncü sınıflar için, altı yıllık eğitim <strong>ve</strong>renlerde ikinci, üçüncü, dördüncü <strong>ve</strong> beşinci sınıflar<br />

için yatay geçiş kontenjanları ile başvuru <strong>ve</strong> değerlendirme takvimi Temmuz ayı içinde ilan<br />

edilir.<br />

(7) Her yıl düzenli olarak ikinci, üçüncü, dördüncü <strong>ve</strong> beşinci sınıflar için, ÖSYM giriş<br />

genel kontenjanı 50 <strong>ve</strong> 50’den az olan diploma programlarında iki, 51 <strong>ve</strong> arası olan<br />

programlarda üç, <strong>ve</strong> üzerinde olan diploma programlarda ise dört kurumlararası yatay<br />

geçiş kontenjanı Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir. Ancak Üni<strong>ve</strong>rsitemiz<br />

bünyesindeki fakülte, yüksekokul <strong>ve</strong>ya meslek yüksekokullarının ilgili kurulları, geçişin<br />

yapılacağı diploma programının giriş yılındaki kontenjanı ile yatay geçiş kontenjanı<br />

belirlenen yarıyıla kadar, programdan ilişiği kesilen <strong>ve</strong>ya ayrılan öğrenci sayıları ile bu yarıyıl<br />

içinde yatay geçiş yoluyla gelmiş olan öğrenci sayıları arasındaki farkı aşmayacak biçimde<br />

ila<strong>ve</strong> kontenjan belirleyebilirler. İla<strong>ve</strong> kontenjan belirlenmesi halinde bu kontenjanlar en geç<br />

Haziran ayının otuzuncu günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kuruluna bildirilir.<br />

Ön<strong>lisans</strong> diploma programları için ikinci yarıyılda açılması istenen ila<strong>ve</strong> yatay geçiş<br />

kontenjanları ise ilgili kurul tarafından belirlenerek, en geç Aralık ayının otuz birinci günü<br />

mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kuruluna bildirilir.<br />

(8) Tamamen <strong>ve</strong>ya kısmen yabancı dil ile eğitim yapan Üni<strong>ve</strong>rsitemiz<br />

bölüm/programlarına yatay geçiş için Üni<strong>ve</strong>rsitemizin yapacağı yabancı dil yeterlilik<br />

sınavından en az 70 puan almak ya da ÜDS <strong>ve</strong>ya KPDS’den en az 70 <strong>ve</strong>ya uluslararası<br />

geçerliliği bir sınavdan buna eş değer bir puan aldığını başvuru sırasında belgelemek şarttır.<br />

(9) Kontenjan sınırlaması bulunmayan uzaktan öğretim programlarına yatay geçiş<br />

yapmak isteyen öğrenciler, Eylül ayının ilk haftasının son günü mesai saati bitimine kadar<br />

Üni<strong>ve</strong>rsitemize başvuruda bulunurlar.<br />

(10) Yatay geçişle gelen öğrencilerin genel not ortalaması, önceki diploma<br />

programından almış olduğu dersler muaf tutularak, diploma programını bitirdiği<br />

yükseköğretim kurumundan almış olduğu derslere göre belirlenir.<br />

DEĞERLENDİRME<br />

MADDE 8 – (1) Kurumlar arası yatay geçiş değerlendirme sonuçları, geçerli başvurusu<br />

olan tüm adayların isimleri, değerlendirmede esas alınan puanlara göre sıralanmış biçimde<br />

Üni<strong>ve</strong>rsitemiz internet sayfasında ilan edilir.<br />

(2) Başvurularla ilgili ön değerlendirmeyi ilgili yönetim kurulları tarafından oluşturulan<br />

komisyonlar yapar <strong>ve</strong> yatay geçiş işlemleri ilgili yönetim kurulu kararı ile kesinleşir.<br />

(3) Başvuruların değerlendirilmesinde, adayın genel not ortalamasının %40’ı <strong>ve</strong> merkezi<br />

yerleştirme puanının %60’i esas alınarak başarı puanları hesaplanır <strong>ve</strong> kontenjan dahilinde<br />

yerleştirme yapılır.<br />

(4) Yatay geçiş başvuruları, Üni<strong>ve</strong>rsitemizin Akademik Takvimde derslere başlama<br />

tarihi olarak tespit edilen tarihten en az 10 gün önce bitecek şekilde Senato tarafından<br />

belirlenen tarihlerde yapılır.<br />

(5) İlan edilen kontenjan sayısınca asıl <strong>ve</strong> yedek aday belirlenir. Takvimde belirlenen<br />

süre içinde kayıt için başvurmayan asıl adaylar yerine yedeklerin kayıt başvurusu alınır.<br />

(6) Üni<strong>ve</strong>rsitemize yatay geçiş hakkı kazanan öğrencilerin intibakları, bu öğrencilerin<br />

yeni akademik yarıyıla diğer öğrencilerle aynı tarihte başlamasını sağlayacak biçimde yapılır.<br />

4

(7) Diğer yükseköğretim kurumlarından yatay geçiş başvuruları, “Yüksek Öğretim<br />

Kurumlarında Ön<strong>lisans</strong> <strong>ve</strong> Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal,<br />

Yandal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmenliğinin 13<br />

üncü maddesi ile bu yönergenin hükümlerine göre değerlendirilir.<br />

YURTDIŞI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDAN ÜNİVERSİTEMİZE<br />

YATAY GEÇİŞ<br />

MADDE 9 – (1) Üni<strong>ve</strong>rsitemiz senatosu tarafından yurtdışındaki yükseköğretim<br />

kurumlarından yapılacak yatay geçişler için kontenjan belirlenebilir. Kontenjan belirlenmesi<br />

halinde her bir program için kurumlar arası yatay geçiş kontenjanının yarısını aşmayacak<br />

şekilde belirlenen yurt dışı yükseköğretim kurumları kontenjanları ile üni<strong>ve</strong>rsitemiz senatosu<br />

tarafından belirlenen başvuru şartları, kurumlar arası yatay geçiş kontenjanları ile birlikte<br />

Yükseköğretim Kuruluna en geç Haziran ayının otuzuncu günü mesai saati bitimine kadar<br />

bildirilir. Yükseköğretim Kurulu internet sayfasında tüm yükseköğretim kurumlarının yurt<br />

dışı öğrenci kontenjanları ile başvuru şartları <strong>ve</strong> değerlendirme takvimi ilan edilir.<br />

(2) Yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarından üni<strong>ve</strong>rsitemize yatay geçiş için,<br />

bu Yönergenin 7 nci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen kurumlar arası yatay geçiş<br />

başarı şartları aranır.<br />

(3) Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından yatay geçişte öğrencinin<br />

Üni<strong>ve</strong>rsitemizde yatay geçiş yapmak istediği diploma programının ilgili sınıfına öğrenci<br />

kabulündeki taban puana sahip öğrenciler, yurt dışında yükseköğrenim gördüğü tüm<br />

derslerden başarı şartı aranmaksızın yatay geçiş başvurusu yapabilirler. Bu yolla başvuran<br />

öğrencilerin yatay geçiş başvurusu yurt dışı yatay geçiş kontenjanı kapsamı dışında<br />

değerlendirilir.<br />

(4) Yurt dışı üni<strong>ve</strong>rsitelerden yapılan başvurularda öğrencinin yurt dışında öğrenim<br />

gördüğü yükseköğretim kurumunun <strong>ve</strong> eğitimin yapıldığı programın ön <strong>lisans</strong> <strong>ve</strong>ya <strong>lisans</strong><br />

diploma <strong>ve</strong>rmeye yetkili bir kurum olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınması <strong>ve</strong><br />

kayıtlı olduğu diploma programının, Üni<strong>ve</strong>rsitemizde yatay geçiş için başvurduğu <strong>ön<strong>lisans</strong></strong><br />

<strong>ve</strong>ya <strong>lisans</strong> diploma programına eşdeğerliğinin ilgili birim tarafından kabul edilmesi şartı<br />

aranır.<br />

(5) Yurtdışında yükseköğretime başlayan öğrencilerin Türkiye’deki yükseköğretim<br />

programlarına geçiş başvurularının değerlendirilmesinde kullanılacak olan, Öğrenci Seçme <strong>ve</strong><br />

Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Öğrenci Seçme <strong>ve</strong> Yerleştirme Sınavlarındaki asgari<br />

puanlar ile bunlara eşdeğerliği kabul edilen sınavlar <strong>ve</strong> puanları aşağıda belirtilmiştir.<br />

Eşdeğerliliği kabul edilen sınavlar <strong>ve</strong> puanları<br />

a) SAT I sınavından başvuracağı bölüme göre en az ile toplam puan almış<br />

olmak,<br />

b) GCE (General Certificate Education-A le<strong>ve</strong>l) sınavında, en az biri başvurulan<br />

programla ilgili olmak üzere en az 3 konuda A seviyesi almış <strong>ve</strong> konulardan aldıkları notların<br />

ortalaması C <strong>ve</strong> üzeri olmak,<br />

c) ACT sınavında; Matematik (Math), Fen (Science Reasoning) <strong>ve</strong> toplam (Composite)<br />

puan olarak en az 24 puan almış olmak,<br />

ç) Ürdün <strong>ve</strong> Filistin’de yapılan Tawjihi sınavlarında, Fen dalında (Scientific Stream)<br />

tüm derslerden alınan sınav notu ortalaması en az 90 olmak,<br />

5

d) Lübnan’da yapılan Bakalorya (Baccalaureat Libanais) sınavlarında fen dalında<br />

(Scientific Stream) diploma notu en az 70 olmak,<br />

e) Uluslararası Bakalorya diplomasına sahip <strong>ve</strong> başvuracağı bölüme göre diploma notu<br />

en az 28 ile 32 olmak,<br />

f) TÜBİTAK’ın tanıdığı <strong>ve</strong> katıldığı uluslararası bilim olimpiyatlarında altın, gümüş <strong>ve</strong><br />

bronz madalya almış olmak,<br />

g) ABİTUR sınavından en fazla 4 puan almış olmak,<br />

h) Çin Halk Cumhuriyeti’nde yapılan üni<strong>ve</strong>rsite giriş sınavında (Gaokao) başvurulan<br />

programın puan türünde üzerinden en az almış olmak,<br />

ı) Suriye’de yapılan Al-Shahada-Al-Thanawiyya (Baccalaureate) Sınavından sayısal <strong>ve</strong><br />

eşit ağırlıklı puanla öğrenci kabul eden bölümler için üzerinden en az , diğer bölümler<br />

için en az puan almış olmak,<br />

i) Libya’daki Al- Shada -Al –Thanawiya (Baccalaureate) Sınavından Mühendislik <strong>ve</strong><br />

Fen Fakültesi Bölümleri için en az , diğer bölümler için ise taban puanı almış olmak,<br />

j) İran’da lise diploma notu (Diplome Debirestan) ortalaması en az 12/20 <strong>ve</strong><br />

“Pişdaneşgahi” bitirme notu en az 12/20 olmak,<br />

k) Yunanistan Üni<strong>ve</strong>rsite Giriş Sınavından tam puanın en az %40’ı <strong>ve</strong>ya üzerinde puan<br />

almış olmak,<br />

l) Makedonya Üni<strong>ve</strong>rsite Giriş Sınavından tam puanın en az %40’ı <strong>ve</strong>ya üzerinde puan<br />

almış olmak,<br />

m) Kosova Üni<strong>ve</strong>rsite Giriş Sınavından tam puanın en az %40’ı <strong>ve</strong>ya üzerinde puan<br />

almış olmak,<br />

n) Fransız Bakalorya diplomasına sahip olmak <strong>ve</strong> diploma notu en az 12 olmak,<br />

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER<br />

MADDE 10 – (1) Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen yabancı ülkelerden<br />

gelecek o ülkenin uyrukluğunda bulunan yabancı öğrencilerin kontenjanı bu Yönergenin 8<br />

inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen sınırlamaya tabi değildir.<br />

ÇİFT ANADAL PROGRAMI<br />

MADDE (1) Üni<strong>ve</strong>rsitemizde yürütülen <strong>lisans</strong> diploma programları arasında ilgili<br />

bölümlerin <strong>ve</strong> fakülte kurullarının önerisi, senatonun onayı ile çift anadal programı açılabilir<br />

(2) Anadalların hangi programı ikinci anadal programı olarak kabul edeceği, ikinci<br />

anadal diploma programlarının kontenjanları, açılacak olan derslerin <strong>ve</strong> kredilerinin tespiti ile<br />

başvuruların değerlendirilmesi o programın yürütüldüğü bölümün önerisi üzerine ilgili<br />

Fakülte Yönetim Kurulunun onayı ile yapılır. Çift anadal programı en az 36 krediden oluşur.<br />

(3) Aynı anda birden fazla ikinci anadal diploma programına kayıt yapılamaz.<br />

(4) Çift anadal diploma programındaki öğrenci, anadal diploma programında kurum içi<br />

geçiş hükümlerine uygun koşulları sağladığında ikinci anadal diploma programına yatay geçiş<br />

yapabilir.<br />

6

(5) Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan çift anadal diploma programına öğrenci<br />

kabulünde özel yetenek sınavında da başarılı olma şartı aranır<br />

(6) Öğrenci çift anadal diploma programına, anadal diploma programının en erken<br />

üçüncü, en geç beşinci yarıyılın başında başvurabilir.<br />

(7) Başvuru anında anadal diploma programındaki genel not ortalaması en az <br />

üzerinden 75 olan <strong>ve</strong> anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile<br />

en üst yüzde yirmisinde bulunan öğrenciler ikinci anadal diploma programına başvurabilirler.<br />

(8) Çift anadal diploma programına başvurabilmesi için öğrencinin başvurduğu yarıyıla<br />

kadar anadal diploma programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlaması gerekir.<br />

(9) Öğrencinin çift anadal programından mezun olabilmesi için genel not ortalamasının<br />

en az üzerinden 70 olması gerekir. Tüm çift anadal öğrenimi süresince öğrencinin genel<br />

not ortalaması bir defaya mahsus olmak üzere üzerinden 65’e kadar düşebilir. Genel not<br />

ortalaması ikinci kez üzerinden 65’in altına düşen öğrencinin ikinci anadal diploma<br />

programından kaydı silinir.<br />

(10) İkinci anadal <strong>lisans</strong> programına devam eden öğrenciye mezuniyet diploması ancak<br />

devam ettiği birinci anadal diploma programından mezun olması halinde <strong>ve</strong>rilebilir.<br />

(11) İkinci anadal diploma programında öğrenim gören öğrencinin anadal programında<br />

almış olduğu <strong>ve</strong> eşdeğerlikleri kabul edilen dersler, not çizelgesinde gösterilir.<br />

(12) Anadal diploma programından mezuniyet hakkını elde eden ancak ikinci anadal<br />

diploma programını bitiremeyen öğrencilerin öğrenim süresi ikinci anadal diploma<br />

programının bulunduğu fakültenin yönetim kurulunun kararı ile en fazla iki yarıyıl<br />

uzatılabilir. Bu öğrencilere, anadal programından mezun oldukları dönem sonunda bu bölüme<br />

ait diplomaları <strong>ve</strong>rilir. Ek süre boyunca çift anadal yaptıkları bölüme ait öğrenci katkı payını<br />

<strong>lisans</strong> programında ödedikleri toplam katkı payının % 20 eksiği ile ödemeye devam ederler.<br />

Yüksek <strong>lisans</strong> programına kayıt oldukları takdirde de ayrıca yüksek <strong>lisans</strong> öğrenci katkı<br />

payını öderler. Bu öğrenciler hakkında karar almaya, öğrencinin izlediği ikinci anadal<br />

programının bulunduğu Fakülte Yönetim Kurulu yetkilidir.<br />

(13) Çift anadal programından iki yarıyıl üst üste ders almayan öğrencinin ikinci anadal<br />

diploma programından kaydı silinir.<br />

(14) Çift anadal programından ayrılan bir öğrenci bir yandal programının tüm<br />

gereklerini yerine getirmiş ise ilgili fakülte yönetim kurulu kararı ile yandal sertifikası almaya<br />

hak kazanır.<br />

(15) Anadal programında izinli sayılan öğrenci, otomatik olarak ikinci anadal<br />

programından da izinli sayılır. Çift anadal programında dersin açılmaması <strong>ve</strong>ya ders<br />

çakışması gibi nedenlerle ders alamayacak olan öğrencilere ikinci anadal programı <strong>ve</strong>ren<br />

bölümün olumlu görüşü <strong>ve</strong> Fakülte Yönetim Kurulu onayı ile o yarıyıl izin <strong>ve</strong>rilebilir.<br />

(16) Çift anadal programına başvurular Üni<strong>ve</strong>rsite Senatosu'nca belirlenen tarihte ilgili<br />

Fakülte Dekanlığı'na yapılır.<br />

7

(17) Çift anadal programındaki derslerin belirlenmesi <strong>ve</strong> bunların alınacağı dönemleri<br />

planlanmasında öğrencilere yardımcı olmak <strong>ve</strong> çift anadal programının amacına uygun<br />

biçimde yürütülmesini sağlamak üzere ilgili bölümde Bölüm Başkanınca Çift Anadal<br />

Programı Koordinatörü atanır. Çift Anadal Programı Koordinatörü öğrencilerin anadal <strong>lisans</strong><br />

programı danışmanları ile iletişim içinde görev yapar.<br />

YANDAL PROGRAMI<br />

MADDE (1) Üni<strong>ve</strong>rsitemizde yürütülen <strong>lisans</strong> diploma programları arasında ilgili<br />

bölümlerin <strong>ve</strong> fakülte kurullarının önerisi, senatonun onayı ile yandal programı açılabilir.<br />

(2) Anadalların hangi programı yandal programı olarak kabul edeceği, yandal<br />

programlarının kontenjanları, açılacak olan derslerin <strong>ve</strong> kredilerinin tespiti ile başvuruların<br />

değerlendirilmesi o programın yürütüldüğü bölümün önerisi, ilgili Fakülte Yönetim<br />

Kurulunun onayı ile yapılır. Program, ilgili bölümlerin işbirliği ile Fakülte Dekanlığı'nca<br />

yürütülür. Yandal programı en az 21, en fazla 42 kredilik dersten oluşur.<br />

(3) Yandal programlarını tamamlayanlara eğitim aldıkları alanda sadece başarı belgesi<br />

(yandal sertifikası) düzenlenir. Bu belgeler diploma yerine geçmez. Yandal programı için<br />

ayrı karne <strong>ve</strong> transkript düzenlenir.<br />

(4) Öğrenci, yandal programına, anadal <strong>lisans</strong> programının en erken üçüncü, en geç<br />

altıncı yarıyılın başında başvurabilir.<br />

(5) Öğrencinin başvuru sırasında anadal programındaki genel not ortalamasının en az<br />

üzerinden 65 olması <strong>ve</strong> başvurduğu yarıyıla kadar aldığı <strong>lisans</strong> programındaki tüm kredili<br />

dersleri başarıyla tamamlamış olması gerekir. Yandal programına devam edebilmesi için<br />

öğrencinin anadal programındaki not ortalamasının en az üzerinden 60 olması şarttır. Bu<br />

şartı sağlayamayan öğrencinin yandal programından kaydı silinir.<br />

(6) Anadal programından mezuniyet hakkını elde eden ancak yandal programını<br />

bitiremeyen öğrencilere ilgili yönetim kurullarının kararı ile en fazla bir yarıyıl ek süre<br />

tanınır. Ek süre boyunca yandal yaptıkları bölüme ait öğrenci katkı payını tamamladıkları<br />

<strong>lisans</strong> programında ödedikleri katkı payının % 20 eksiği ile öderler. Yüksek <strong>lisans</strong> programına<br />

kayıt oldukları durumda da ayrıca yüksek <strong>lisans</strong> öğrenci katkı payını öderler.<br />

(7) Öğrencinin yandal programındaki başarı durumu, anadal programındaki<br />

mezuniyetini etkilemez.<br />

(8) Yandal öğrencisi, öğrenim sürecinin herhangi bir yarıyılında programı kendi<br />

isteğiyle bırakabilir. Yandal programından kayıt sildiren öğrenci, aynı yandal programına<br />

tekrar kayıt yaptıramaz.<br />

(9) Yandal programından iki yarıyıl üst üste ders almayan öğrencinin bu programdan<br />

kaydı silinir.<br />

DEĞİŞİM PROGRAMLARI VE ÖZEL ÖĞRENCİ OLARAK DERS ALMA<br />

MADDE 13 – (1) Yurt içinde <strong>ve</strong>ya yurt dışında bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı<br />

olan öğrencinin, ulusal <strong>ve</strong> uluslararası öğrenci değişim programları kapsamında <strong>ve</strong>ya özel<br />

öğrenci olarak aynı düzeyde başka bir yükseköğretim kurumundan aldığı ders <strong>ve</strong>ya<br />

8

uygulamaların kredileri, üni<strong>ve</strong>rsitemizdeki ilgili birimlerin yönetim kurulu kararı ile kayıtlı<br />

olduğu diploma programındaki yükümlülüklerinin yerine sayılabilir.<br />

(2) Öğrencinin özel öğrencilikte <strong>ve</strong> değişim programında geçirdiği süre, öğretim<br />

süresine dahildir.<br />

(3) Öğrencinin özel öğrenci olarak <strong>ve</strong>ya değişim programına katılarak aldığı derslerin<br />

kredisinin toplamı, kayıtlı olduğu programın toplam kredisinin 1/3’ünden fazla olamaz.<br />

(4) Özel öğrencilikte <strong>ve</strong> değişim programındaki öğrenciler katkı payını kayıtlı olduğu<br />

yükseköğretim kurumuna öder.<br />

(5) Özel öğrenci olarak yaz okullarına katılacak öğrenciler, yaz okulu ücretini dersi<br />

aldıkları yükseköğretim kurumuna öderler.<br />

(6) Üni<strong>ve</strong>rsitemize özel öğrenci kabulü;<br />

a) Müfredatların eşdeğer olması,<br />

b) Disiplin cezası almamış olması (Uyarma, Kınama cezaları hariç),<br />

c) Üni<strong>ve</strong>rsitemizde özel öğrenci olduğu sürece Ondokuz Mayıs Üni<strong>ve</strong>rsitesi Eğitim-<br />

Öğretim <strong>ve</strong> Sınav Yönetmeliği’ne tabii olması,<br />

d) Özel öğrenci statüsünden yararlanan öğrencinin Ondokuz Mayıs Üni<strong>ve</strong>rsitesi<br />

diplomasından <strong>ve</strong>ya statüye yönelik öğrencilik haklarından yararlandırılmaması,<br />

şeklindedir.<br />

MADDE 14 – (1) Bu yönergede yer almayan hususlarda 24 Nisan tarih <strong>ve</strong> <br />

sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olan “Yükseköğretim Kurumlarında Ön<strong>lisans</strong> <strong>ve</strong> Lisans<br />

Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi<br />

Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri uygulanır.<br />

Yürürlük<br />

MADDE 15 – (1) Bu Yönerge, Üni<strong>ve</strong>rsite Senatosunun kararı ile yürürlüğe girer.<br />

Yürütme<br />

MADDE 16 – (1) Bu Yönergeyi Ondokuz Mayıs Üni<strong>ve</strong>rsitesi Rektörü yürütür.<br />

Üni<strong>ve</strong>rsite Senatosu’nun 23/06/ tarih <strong>ve</strong> / sayılı kararı ile kabul edilmiştir.<br />

9

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ YÖNERGESİ AMAÇ VE KAPSAM MADDE 1- Bu Yönergenin amacı, Yüksek Öğretim Kurumlarında Ön<strong>lisans</strong> <strong>ve</strong> Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yandal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmenlik çerçe<strong>ve</strong>sinde Ondokuz Mayıs Üni<strong>ve</strong>rsitesi bünyesindeki fakülte, yüksekokul <strong>ve</strong> bölümleri arasındaki yatay geçişler ile kurumlar arası eşdeğer diploma programlarına geçişte uyulması gereken usul <strong>ve</strong> esasları düzenlemektir. HUKUKİ DAYANAK MADDE 2- Bu Yönerge, sayılı Yükseköğretim Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi ile 24 Nisan tarih <strong>ve</strong> sayılı resmi gazetede yayımlanan “Yüksek Öğretim Kurumlarında Ön<strong>lisans</strong> <strong>ve</strong> Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yandal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine istinaden hazırlanmıştır.

Inappropriate

You have already flagged this document.
Thank you, for helping us keep this platform clean.
The editors will have a look at it as soon as possible.

Mail this publication

Loading

Delete template?

Are you sure you want to delete your template?

For this magazine there is no download available

Magazine: tc ondokuz mayıs üniversitesi önlisans ve lisans düzeyindeki

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası