meslek lisesinden imam hatip lisesine geçiş var mı / Nakil ve Geçişler | AÖL - Açık Lise

Meslek Lisesinden Imam Hatip Lisesine Geçiş Var Mı

meslek lisesinden imam hatip lisesine geçiş var mı

9 sınıf nakil işlemleri nasıl yapılır?

İçindekiler:

1. 9 sınıf nakil işlemleri nasıl yapılır?
  2. Liselerde nakil nasıl yapılır?
  3. 10 sınıf lise nakil nasıl yapılır?
  4. Lise nakil neye göre yapılır?
  5. Anadolu meslek lisesinden Anadolu lisesine geçiş olur mu?
  6. 11 sınıfta nakil var mı?
  7. Nakil işlemlerinde öğrenci sırası ne demek?
  8. 11 sınıf imam hatip lisesinden Anadolu lisesine geçiş yapılabilir mi?
  9. Imam hatip lisesinden Anadolu lisesine geçiş olur mu?
  10. Anadolu imam hatip lisesinden fen lisesine geçiş yapılabilir mi?
  11. Dönem ortasında nakil yapılır mı?
  12. Fen lisesine gitmek için ne yapmalıyım?
  13. Iyi bir lise kazanmak için ne yapmalıyım?

9 sınıf nakil işlemleri nasıl yapılır?

Lise nakil işlemleri e-devlet üzerinden MEB Öğrenci Nakil İşlemi sayfasından yapılabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kayıtlı olduğunuz öğretim kurumları arasındaki nakil işleminizi bu sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Liselerde nakil nasıl yapılır?

Nakil ve geçişler, haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne verilen dilekçe ile veya eDevlet üzerinden yapılabiliyor.

10 sınıf lise nakil nasıl yapılır?

Lise nakil işlemleri e-devlet üzerinden MEB Öğrenci Nakil İşlemi sayfasından yapılabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kayıtlı olduğunuz öğretim kurumları arasındaki nakil işleminizi bu sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Lise nakil neye göre yapılır?

Okul öncesi ile birlikte ilk ve orta dereceli okullarda nakil işlemleri adrese dayalı olarak yapılır. Her okulun belirli bir bölgeyi kapsayan kayıt alanları bulunur. Taşınma sonrasında yeni adres hangi okulun kayıt alanında ise çocuğun nakli de o okula yapılır.

Anadolu meslek lisesinden Anadolu lisesine geçiş olur mu?

İbrahim, meslek lisesine aynı bölüm olmak kaydı ile istediğin zaman nakil olabilirsin. Anadolu lisesine ise 10. sınıf sonuna kadar nakil olma hakkın var. Mesleki liseden anadolu lisesine 11. sınıfta nakil olamazsın.

11 sınıfta nakil var mı?

Mesleki eğitim merkezlerine, diğer okul türlerinin 11 inci ve 12 nci sınıflarından nakil gelmek isteyenlerin 10 uncu sınıfa nakilleri kabul edilir.

Nakil işlemlerinde öğrenci sırası ne demek?

Nakil durumunda öğrencinin sırası nakil başvurusunda bulunan öğrencilerin puanlarına göre değişir. Puanı yüksek olandan düşük olana göre sıralama yapılır.

11 sınıf imam hatip lisesinden Anadolu lisesine geçiş yapılabilir mi?

Şu an yürürlükte olan yönetmeliğe göre Anadolu imam hatip liselerinden Anadolu liselerine 10. sınıf sonuna kadar geçiş yapılmaktadır. 11. sınıfta nakil başvurusu yapılamamaktadır.

Imam hatip lisesinden Anadolu lisesine geçiş olur mu?

Anadolu lisesinden fen lisesine nakil 10.sınıf sonuna kadar yapılabiliyor. ... Sosyal bilimler lisesinden Anadolu İmam hatip lisesine nakil 10.sınıf sonunda kadar yapılabilir. Ama Anadolu lisesine ise tüm sınıflarda nakil mümkün.

Anadolu imam hatip lisesinden fen lisesine geçiş yapılabilir mi?

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ile proje uygulayan eğitim kurumu olan Anadolu liselerinden Anadolu liselerine her sınıf seviyesinde nakil yapılabilir. ... Proje uygulayan eğitim kurumu olan imam hatip liseleri ile Anadolu teknik programlarından aynı türden okullara her sınıf seviyesinde nakiller gerçekleşir.

Dönem ortasında nakil yapılır mı?

NAKİL VE GEÇİŞ BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILIR? Dönem bitiminin öncesindeki üç hafta ders yılının başlangıcından ekim ayının sonuna kadar her hafta nakil başvurusu yapılabilir. Bunun dışındaki sürelerde aylık olarak nakil başvurusu yapılacak.

Fen lisesine gitmek için ne yapmalıyım?

5 Adımda Nasıl Fen Lisesi Kazanılır?

1. 1.adım Düzenli ve planlı çalışmak.
  2. 2-adım Yanlış yaptığınız soruların doğru cevabını hemen öğrenmek.
  3. 3-adım Bolca deneme çözmek.
  4. 4-adım Soru Kalıplarını Güzel Öğrenin.
  5. 5-adım Bolca paragraf sorusu çözmek.

Iyi bir lise kazanmak için ne yapmalıyım?

İyi bir lisede okumak için öncelikle her derse isteyerek ve severek çalışmak gerekiyor. Ardından disiplin, sabır, düzenli çalışmak, hedef belirlemek, stresten uzak durmak, ümitsizliğe kapılmamak ve sorumluluğunun bilincinde olmak şart.

İmam hatip lisesinden meslek lisesine geçiş yapılabilir mi?

Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Liselerde tüm nakillerde okulların nakil ve geçiş şartlarının taşıması gerekmektedir:

- Açık Öğretim Liselerinden örgün ortaöğretim (Anadolu) kurumlarına nakil ve geçişler ders kesiminden yeni öğretim yılının başlangıcına kadar yapılacaktır.
Öğrenci, alınmayan ortak derslerden sorumlu tutulacaktır.
Okulların her birinin kendi arasında veya okullar arasında nakiller alan/dal bulunmak kaydıyla her sınıf seviyesinde sürekli, alan/dal bulunmaması hâlinde 10’uncu sınıfta alan, 11’inci sınıfta aynı alanda dal değiştirerek birinci dönem sonuna kadar yapılacaktır.
Özel Temel Liseye Anadolu Lisesinden, Anadolu Öğretmen Lisesinden, Fen Lisesinden ve Sosyal Bilimler Lisesinden naklen gelen öğrencilerin, her sınıf seviyesinde sadece Anadolu Lisesine nakil ve geçişleri yapılır.

- Özel Temel Lisenin 11 veya 12 nci sınıflarına Genel Lise, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi ile Spor Lisesi’nden naklen öğrenciler, nakil istemeleri halinde sadece Açık Öğretim Lisesi veya Meslekî Açık Öğretim Lisesine yönlendirilir.

NAKİL İÇİN KONTENJAN AÇIĞI OLMALI-PUANINIZ YETERLİ OLMALI
Nakil için en önemli şartlardan biri de gitmek istediğiniz okulun sizin sınıf seviyesinden kontenjan açığı olmalı.Bir de puanınız yeterli olmalı.Nitekim kontenjan sayfasında ''Tüm program türlerinde ve sınıf seviyelerinde boş kontenjan ve taban puana göre nakil işlemleri yapılmaya devam edilecektir." şeklinde açıklama yer almaktadır.

Anadolu lisesi 10.sınıftayım,fen lisesine geçiş yapabilir miyim?
Anadolu lisesinden fen lisesine nakil 10.sınıf sonuna kadar yapılabiliyor.(Aşadaki tabloda sağ üstte bu sorunun cevabı) Ancak 11.sınıftaki bir öğrenci fen lisesine nakil olamaz.

Özel Temel liseden anadolu lisesine nakil mümkün mü?
10.Sınıf sonunda kadar mümkün.

Sosyal Bilimler Lisesinden Anadolu İmam hatip lisesine kaçıncı sınıfta nakil mümkün?
Sosyal bilimler lisesinden Anadolu İmam hatip lisesine nakil 10.sınıf sonunda kadar yapılabilir.Ama Anadolu lisesine ise tüm sınıflarda nakil mümkün.

Özetle,10.sınıf sonuna kadar ve tüm sınıflarda naklin hangi ortaöğretimden hangi ortaöğretime mümkün olduğu tabloda ok işaretleri ile kolayca görmek mümkün.

57204d1477460833 cok programli liseden anadolu lisesine gecis yapilabilir mi liseler arasi nakil

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ARASINDA NAKİL VE GEÇİŞLER YENİDEN DÜZENLENDİ

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemeyle 7 Eylül 2013 tarihli yönetmeliğin, ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, kontenjan belirleme, başvuru ve değerlendirme, sınıf tekrarı ve öğrenim hakkını düzenleyen maddelerinde değişiklik yapıldı.

Buna göre fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulu olan Anadolu liseleri ile Anadolu liseleri kendi arasında, her sınıf seviyesinde geçiş yapılabilecek. Merkezî sınav puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında taban puan ve boş kontenjan şartına bağlı olarak yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında ise boş kontenjan ve başarı puanı üstünlüğüne göre 12. sınıfa kadar nakil veya geçiş olabilecek.

Merkezî sınav puanıyla ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının kendi arasındaki nakil ve geçiş işlemlerine ilişkin de düzenleme yapıldı. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının yetenek, mülakat, mülakat-beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alınan alanlarına, diğer alan ve ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9 ve 10. sınıflarından geçiş imkânı sağlandı.

11'inci sınıf sonunda mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler, öğrenim hakkını kullanmamış sayılacak ve öğrenci, meslek derslerinde göreceği eğitime bağlı olarak bir üst sınıfa devam edecek. Anadolu imam hatip liselerine geçiş yapan öğrenciler de istemeleri hâlinde bu kapsamda değerlendirilebilecek.

Nakil ve geçiş kriterleri güncellendi

Öğrencinin okula yerleştirmeye esas puanı dikkate alınarak açık kontenjan bulunması hâlinde puan üstünlüğüne göre yapılan, ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişlerde şartların eşitliği hâlinde "yaşı küçük" öğrenciye öncelik veriliyordu.

Değişiklikle, merkezî sınav puanıyla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâli ile yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullarda başvurunun kontenjandan fazla olması durumunda, değerlendirme kriterlerine standart getirildi. Bu durumdaki nakil ve geçişlerde, başarı puanına öncelik verildi; eşitliğin yine bozulmaması halinde "yaş küçüklüğü", sıralamada son kriter olarak düzenlendi.

MEB harekete geçti ve resmen değişti! 9.10.11. sınıflar...

Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti ve Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’de değişiklik yaptı. 81 ilde uygulanacak .Yapılan değişiklik ile 9.10 ve 11. sınıflardaki nakillere ilişkin şartlar yeniden düzenlendi. Yönetmelik bugünden itibaren uygulanmaya başlandı. Nakillerde boş kontenjan ve merkezi sınav puan üstünlüğü dikkate alınacak.Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulu olan Anadolu liseleri ile Anadolu liselerinin birbirleri arasında her sınıf seviyesinde nakillere ilişkin kararlar şöyle: Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulu olan Anadolu liselerine; diğer okul türlerinden sınıf atlatma işlemleri yapıldıktan sonra 9 uncu, 10 uncu ve 11 inci sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrenciler ağustos ayı sonuna kadar sorumlu olarak, proje okulu kapsamındaki Anadolu imam hatip liselerine diğer okul türlerinden sınıf atlatma işlemleri yapıldıktan sonra 9 uncu ve 10 uncu sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrenciler ağustos ayı sonuna kadar sorumlu olarak, 11 inci sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrenciler ağustos ayı sonuna kadar alt sınıflara ait meslek derslerinden sorumlu olarak veya ağustos ayı sonuna kadar başvurmak şartıyla, bir yıl öğrenim hakkını kullanmamış sayılarak alt sınıflara ait meslek derslerinden bir eğitim ve öğretim yılı boyunca yapılacak eğitimden başarılı olmak kaydıyla geçebilecekler.

EYLÜL AYI SONUNA KADAR

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Anadolu teknik programlarına ve proje okulu kapsamındaki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının bakanlıkça belirlenen Anadolu meslek programlarının proje kapsamındaki alan ve dallarına diğer okul türlerinden; 9 uncu sınıfta birinci dönem sonuna kadar sürekli, 10 uncu sınıfta birinci dönem sonuna kadar 9 uncu sınıf meslek derslerinden sorumlu olarak, 10 uncu sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrenciler 9 uncu sınıf meslek derslerinden sorumlu, 10 uncu sınıf meslek derslerinden yaz döneminde yapılacak telafi eğitiminden başarılı olmak kaydıyla eylül ayının sonuna kadar, 11 inci sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrenciler 9 uncu sınıf meslek derslerinden sorumlu, 10 uncu sınıf meslek derslerinden yaz döneminde yapılacak telafi eğitiminden başarılı olmak ve 11 inci sınıf meslek derslerinden öğrenim hakkını kullanmamış sayılarak bir eğitim ve öğretim yılı boyunca yapılacak eğitimden başarılı olmak kaydıyla nakil yapılabilecek.

SINAV VE PUAN ÜSTÜNLÜĞÜ ŞARTI VAR

Sınavsız öğrenci alan okullar ile özel öğretim kurumlarından bu okullara, kontenjan ve merkezi sınav puan üstünlüğüne göre; aynı tür okullara her sınıf seviyesinde, farklı tür okullara ise bu fıkranın (ç) bendi hükümlerine göre, Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Anadolu teknik programlarında ve proje okulu kapsamındaki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Bakanlıkça belirlenen Anadolu meslek programlarının proje kapsamındaki alan ve dallarına alan/dal bulunmak kaydıyla kendi arasında her sınıf seviyesinde sürekli, alan/dal bulunmaması hâlinde; alan değiştirerek 9 uncu sınıfın birinci dönem sonuna kadar, alan/dal değiştirerek 10 uncu sınıfın birinci dönem sonuna kadar geçebilecekler.

OKUL TÜRLERİ ARASINDA TERCİH

Anadolu liselerine diğer okul türlerinden sınıf atlatma işlemleri yapıldıktan sonra 9 uncu, 10 uncu ve 11 inci sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrenciler ağustos ayı sonuna kadar sorumlu olarak, Anadolu imam hatip liselerine diğer okul türlerinden sınıf atlatma işlemleri yapıldıktan sonra 9 uncu ve 10 uncu sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrenciler ağustos ayı sonuna kadar sorumlu olarak, 11 inci sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrenciler ağustos ayı sonuna kadar alt sınıflara ait meslek derslerinden sorumlu olarak veya ağustos ayı sonuna kadar başvurmak şartıyla, bir yıl öğrenim hakkını kullanmamış sayılarak alt sınıflara ait meslek derslerinden bir eğitim ve öğretim yılı boyunca yapılacak eğitimden başarılı olmak kaydıyla nakil gerçekleşecek.

TELAFİ EĞİTİMİ ŞARTI

NAKİLLERDE YAŞ VE PUAN HESABI

Nakil ve geçişlerde merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâli ile diğer okullarda başvurunun kontenjandan fazla olması durumunda 9 uncu sınıflarda sırasıyla; OBP, 8 inci, 7’ nci ve 6’ncı sınıf yılsonu başarı puanı yüksek olana, eşitliğin bozulmaması hâlinde yaşı küçük olana; 10 uncu, 11 inci ve 12’nci sınıflarda ise sırasıyla bir önceki sınıfın yılsonu başarı puanı yüksek olana, eşitlik yine bozulmaz ise yaşı küçük olana öncelik verilir.

EĞİTİM HAKKINI KULLANMAMA

11 inci sınıf sonunda mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler o yıla ait öğrenim haklarını kullanmamış sayılır. 11 inci sınıf sonunda Anadolu imam hatip liselerine geçen öğrenciler de istemeleri hâlinde bu kapsamda değerlendirilirler. Öğrenim hakkının kullanılmamış sayılması hâli, öğrenim süresince iki eğitim ve öğretim yılıyla sınırlıdır.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası