ilkokul değerlendirme ölçeği / 3. Sınıf 1. ve 2. Dönem Ders Kazanım Değerlendirme Ölçekleri

Ilkokul Değerlendirme Ölçeği

ilkokul değerlendirme ölçeği

İlkokul 4. Sınıf &#;ğrencilerine Y&#;nelik İletişim Becerileri Değerlendirme &#;l&#;eği’nin Geliştirilmesi

Copy For Citation

Karaağaç Z. G., Bölükbaşı Macit Z.

International Science and Academic Congress, Konya, Turkey, 19 - 20 April , vol.3, pp

• Publication Type:Conference Paper / Summary Text
  • Volume:3
  • City:Konya
  • Country:Turkey
  • Page Numbers:pp
  • Yıldız Technical University Affiliated:Yes

Abstract

İletişim, sözlü ve sözsüz sembollerin kullanılmasıyla duygu, düşünce, tutum veya görüşlerin karşı tarafa aktarıldığı bir alışveriş sürecidir. Bu semboller dil, kelime, vurgu, şekil, eylem veya resim olabilir. İletişim hem kişilerarası hem de sosyal bağlamda merkezi bir konuma sahiptir. Her iki bağlamda da kurulan ilişkiler beraberinde iletişimi de getirmektedir. İletişimin günlük hayattaki tartışılmaz konumunun yanı sıra kişilerin ruh sağlığı açısından da önemli bir yeri bulunmaktadır. Sağlıklı iletişimin ruh sağlığı açısından koruyucu bir rolü olduğu görülmektedir. Literatürde iletişim becerilerine yönelik farklı tanımlamalar yer almaktadır. Dinleme, empati, kendini ifade etme, egoyu geliştirici dil, sözel olmayan iletişim gibi farklı iletişim becerileri tanımlanmıştır. Dinleme iletişim becerileri arasında temel bir konuma sahiptir. Çoğu zaman dinleme karşıdakinin ne dediğini duymaktan çok anlama, yorumlama, süzgeçten geçirme gibi daha karmaşık bir süreci ifade etmektedir. Dinleme aktif-pasif, empatik, amaçlı veya eleştirel gibi alt başlıklara sahiptir. İletişim, her yaştan bireyi etkileyen bir güce sahiptir. İlkokul düzeyi öğrencilerde de iletişim becerilerinin kullanılması kişilerarası ve sosyal ilişkilerin kurulmasında ve yürütülmesinde önemlidir. Alan yazın incelendiğinde iletişim becerilerini ölçmek amacıyla geliştirilen ölçeklerin çoğunlukla yetişkinlere yönelik olduğu, ilkokul düzeyindeki bireylerin iletişim becerilerini ölçecek bir ölçme aracının bulunmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu ölçeğin geliştirilmesi ile alan yazındaki boşluğun doldurulması amaçlanmıştır. Ölçeğin dinleme, kendini ifade etme ve iletişim engelleri olmak üzere üç boyuttan oluşması amaçlanmaktadır. Ayrıca gelecekte ilkokul öğrencilerinde iletişim becerilerine yönelik yapılacak çalışmalarda araştırmacılara kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir. Tarama yöntemi ile yapılan bu çalışmada ulaşılabilen 21 adet literatür bilgisinin derlenmesi sonucunda elde edilen kuramsal bilgi, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin iletişim becerileri düzeylerini belirlemek için bir ölçme aracı geliştirmeye dayanak olmuştur. Çalışma grubunda Eskişehir il merkezinde öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri yer alacaktır. Kuramsal dayanak doğrultusunda yazılan ölçek maddeleri öğrencilerin dikkat ve bilişsel düzeyi göz önünde bulundurularak ölçek üçlü likert olarak hazırlanmıştır. Anlaşılırlık açısından dil bilim alanından iki uzmanın ve içerik açısından PDR alanından iki uzmanın görüşüne sunulmuştur. Ölçekte iki kısım bulunmaktadır. İlk kısımda yaş, cinsiyet, kardeş sırası ve anne baba eğitim durumlarına ait demografik bilgi formu yer almaktadır. İkinci kısımda ise katılımcıların iletişim becerilerini ölçmeyi amaçlayan ölçek maddeleri yer almaktadır. Son olarak ölçek geliştirme aşamaları doğrultusunda uygulama ve istatistiki işlemler yapılarak ölçeğe son halinin verilmesi, saha ve alan yazına kazandırılması planlanmaktadır. 

Kazanım Değerlendirme Ölçekleri

Kazanım Değerlendirme Ölçekleri
Bölüm:Karışık Öğrenci Form ve Ölçekleri
Bu kategoride Kazanım Değerlendirme Ölçekleridosyasına benzer başka dokümanlar da bulabilirsiniz. Benzer dosyaları görmek için yukarıdaki Karışık Öğrenci Form ve Ölçekleri linkine tıklayabilirsiniz. Emeğe ve emekçiye saygı çerçevesinde dosyayı ekleyene teşekkür edebilir, dosyaya oy verebilir, dosyaya yorum yapabilir ve dosyayı sosyal medya butonları ile facebook ve twitter sayfanızda paylaşabilirsiniz.
Dokümanı indirmek için aşağıdaki hemen indir linkine tıklayabilirsiniz.
Eklenme Tarihi

Bu doküman şimdiye kadar kez indirilmiş. (Bugün:0 , Bu ay)

Bu dosyaya 3 kişi oy verdi. Oy ortalaması 10

Teşekkür Edenler:(3)Hasan Yiğit, Ali Topal, Keymin Keymin,

Paylaşan
Eray SamiDoküman Arşivi'ni gör.(Sen de Paylaş)
Teşekkür Et Şikayet EtSitene Ekle

BU DOSYAYA BAĞLANTI (LİNK) VEREBİLMEK İÇİN GEREKLİ KODLAR

İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği

Bu araştırmada, ilkokul matematik programını değerlendirmede kullanılabilecek bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Ölçeğin ön deneme formu olarak hazırlanan madde, sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliği varimax rotasyonlu temel bileşenler analizi ile incelenmiştir. Analizler sonucunda ölçeğin toplam varyansın %’sini açıklayan tek faktörden oluştuğu görülmüştür. Madde analizi sonucunda 12’si olumsuz 66’sı olumlu olmak üzere toplam 78 maddelik bir ölçek elde edilmiştir. Ölçeğin iç tutarlılık katsayısı (Cronbach Alfa) olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına bakılarak, İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği (İMPDÖ) olarak adlandırılan bu ölçeğin, eğitim alanında kullanılabilecek, geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirtilmiştir. 

Anahtar Kelimeler:

ilkokul matematik Programı, program değerlendirme, ölçek geliştirme

In this study, it was aimed at developing a scale for evaluating Primary School Mathematics Curricula.  A preliminary form of the scale included Five-point Likert-type items and data was collected from a total of participants who were in-service elementary school teachers. For construct validity, varimax orthagonal rotation connects with principal component analysis was used. In the result of factor analysis, the scale involves in one factor explaining % of total variance. Based on  the result of item analysis, scale consisted of 78 items of which 66 were positive and 12 were negative. The overall Cronbach-alpha coefficient of the scale was high (α= ) indicating that it was a fairly consistent funduszeue.info results of the study indicate that the scale named as primary school mathematics curricula evaluation scale (PMCES) has good psychometric properties and is reliable and valid. It can be used reliably in future educational researches

Keywords:

Primary school mathematics curricula, program evaluation, scale development,

Tam Metin

___

• Akça, S. (). İlköğretim 5. Sınıf Matematik Programının Öğretmen Yönetici ve İlköğretim Müfettişleri Görüşleri Doğrultusunda Değerlendirilmesi (Afyonkarahisar İli Örneği). Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Büyüköztürk, Ş. (). Veri Analizi El Kitabı. PegemA Yayıncılık. Ankara.
  • Dağlar, S. (Güleş) (). Yılı İlköğretim 6. Sınıf Matematik Dersi Programının Değerlendirilmesi Üzerine Bir Çalışma. Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi. Celal Bayar Üniversitesi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Demirel, Ö. (). Eğitimde Program Geliştirme. Pegem A Yayıncılık. Ankara.
  • Erden, M. (). Eğitimde Program Değerlendirme. Anı Yayıncılık. Ankara.
  • Ertürk, S. (). Eğitimde Program Geliştirm. Meteksan Yayınları. Ankara.
  • Güneş, G. (). Yeni İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programının Öğretme Öğrenme Ortamına Yansımaları. Yayınlanmamış Doktora funduszeue.infoniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Kardaş, G. (). Yeni İlköğretim Birinci Kademe Matematik Dersi Programının Uygulamadaki Etkililiğinin Değerlendirilmesi. Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi.Yüzüncü yıl Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
  • MEB () İlköğretim Matematik Dersi ( sınıflar) Öğretim Programı . Ankara: Devlet Kitapları Müdürlüğü Basımevi
  • MEB EARGED (). İlköğretim Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programı İle İlgili Birinci Değerlendirme Raporu. funduszeue.info adresinden tarihinde ulaşılmıştır.
  • Orbeyi, S. (). İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programı’nın Öğretmen Görüşlerine Dayalı Olarak Değerlendirilmesi. Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Özdamar, K. (). Paket Programlar ile İstatistiksel Veri Analizi. Genişletilmiş 5. Baskı, Kaan Kitapevi, Eskişehir.
  • Sarıer, Y. (). Altıncı Sınıf Matematik Öğretmenlerinin Matematik Dersi Öğretim Programına İlişkin Görüşleri. Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi .Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Şahan, H. H. (). İlköğretim 3. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programının Değerlendirilmesi. Yayınlanmamış Doktora Tezi Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Tavşancıl, E.(). Tutumların Ölçülmesi ve SPSS ile Veri Analizi. Ankara: Nobel Yayınevi Yılmaz, M. (). İlköğretim Altıncı Sınıf Öğrencilerinin Matematik Dersine İlişkin Bazı Değişkenlere Göre İncelenmesi. Milli Eğitim, Sayı,
  • Varış, F. (). Eğitimde Program Geliştirme, Teori ve Teknikler. Alkım Kitapçılık Yayıncılık. Ankara.

___

Bibtex@araştırma makalesi { pauefd, journal = {Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi}, issn = {}, eissn = {}, address = {}, publisher = {Pamukkale Üniversitesi}, year = {}, volume = {37}, number = {37}, pages = {21 - 33}, title = {İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği}, key = {cite}, author = {Öksüz, Cumali} }
APA Öksüz, C. (). İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği . Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi , 37 (37) , .
MLA Öksüz, C. "İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği" . Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi 37 ( ): <
Chicago Öksüz, C. "İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği". Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi 37 ( ):
RIS TY - JOUR T1 - İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği AU - CumaliÖksüz Y1 - PY - N1 - DO - T2 - Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 21 EP - 33 VL - 37 IS - 37 SN - M3 - UR - Y2 - ER -
EndNote %0 Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği %A Cumali Öksüz %T İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği %D %J Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi %P %V 37 %N 37 %R %U
ISNAD Öksüz, Cumali . "İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği". Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi 37 / 37 (Ocak ): .
AMA Öksüz C. İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği. PUJE. ; 37(37):
Vancouver Öksüz C. İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği. Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi. ; 37(37):
IEEE C. Öksüz , "İlkokul Matematik Programını Değerlendirme Ölçeği", , c. 37, sayı. 37, ss. , Oca.

Tüm İlkokul Sınıflarına Ait Değerlendirme Ölçekleri

• levolii16 Ocak

Çok teşekkür ediyoruum. Güzel bir proğram. Ancak not girişine müsade etmiyor. Koruma var diyor. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

• Sencer YAYLACI07 Ocak

Merhaba. Daha önceden günlükte paylaşmış olduğunuz kazanım değerlendirme ölçeğini indirmiştim. Ancak bilgilerimi ve listemi doldurup, makroları etkinleştirdikten ve "bir sefer tıkla" dediğiniz yere tıklayıp sonuna kadar bekledikten sonra bazı derslere not girişi yapıyorum. Ama işlem bitiği zaman sayfa korumasınıd a kaldırdığım halde sizin okulun ismi ve sizin isminiz çıkıyor nasıl düzeltebilirim

• hesap Ocak

1.dönem ve 2. dönem toplu sonuçlarında var olan bazı hatalar giderildi.
    Dosyanın güncel linki aşağıdadır.
    funduszeue.info
    Selam ve dua ile güle güle kullanınız.

• hesap Ocak

Kazanım değerlendirme ölçekleri, 2. dönem toplu sonuçlarında var olan bazı hatalar giderildi.
    Güncel link:
    funduszeue.info

Selam ve dua ile güle güle kullanınız.

• ERDEM Ocak

Sayın Hocam ,öncelikle emeğinize yüreğinize sağlıfunduszeue.info sadece bende o şekilde hesaplama yapıyor funduszeue.info Beden Eğitimi ve Oyun dersinde toplu sonuç kısmında sürekli geliştirilmeli çıkıfunduszeue.infoılarımla.

• hesap Aralık

Sayın hocalarım. Dosya ile ilgili yaşadığınız sorunları aşağıdaki linke yazınız.

funduszeue.info

Linke ulaşmak için adresi kopyalayıp internet tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırınız.
    Selam ve dua ile kolay gelsin,güle güle kullanın.

• ayaz Aralık

Hocam öncelikle emeğinize sağlık. Ana sayfada yer alan bilgileri değiştirmemize rağmen çıktı alırken okul ismi ve puanlama yapan isimde değişiklik funduszeue.info için ne yapabiliriz

• barbaross17 Aralık

Ellerinize sağlık hocam,Allah razı olsun.

• cmustafaengin17 Aralık

Hah çok şükür sıkıntı yok iniyor. Çok teşekkürler hocam. Çok sağ olun.

• nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası