fluence yakıt tüketimi forum / 1.5 dci vs 1.3 multijet - Sayfa 2

Fluence Yakıt Tüketimi Forum

fluence yakıt tüketimi forum

Renault Club

Konu: 1.5 dci vs 1.3 multijet

• 15-07-2021, 12:08#20

zyxtellow çevrimdışı
    zyxtellow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şahsi araçlarım olarak 1.5dci ve 1.3 multijet kullandım megane 2 ve fluence 1.5 dci sahibi oldum fluence hala ikinci araç olarak duruyor, 1.3 multijet olarakta punto sahibi oldum, şunu net bir şekilde söyleyebilirimki 1.5 dci her halukarda daha iyi hem performanslı hemde daha az yakıyor 110 120 sabit hızla fluence ile 4l/100km yaktığım rotada punto ile kasarak 4.5l/100km altına inemedim, performans olarak arada dağlar taşlar fark var, ustaların söylediği en sağlam
    küçük hacimli dizel 1.3 multijet ama ben iki motorda da problem yaşamadım. Bu arada benim 1.5 dci aracım 110hp olan model degerlendirmeyi buna göre yaptım, bildigim kadarıyla 1.3 multijet en yüksek 95hp olarak çıkıyor, oem olarak 110dci araca tutunma şansı yok bırakalım geçmeyi.

• 15-07-2021, 14:05#21

Seven7 çevrimdışı
    Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İki motor da kendini kanıtlamış, sorunsuz motorlar diyebiliriz. Bakımlı olduğu sürece ikisi de üzmez.

1.3 multijet motorlar 75 ve 90’lık olarak versiyonlar var. Ciddi atak araçlar, yukarıda da bahsedilmiş şanzıman kısa olduğu için araç hep devir istiyor ve birinci vitesleri yok gibi neredeyse.

1.5dci motorda 80-85-90-105-110 diye beş farklı seçenek var bildiğim. Aracın yılına ve şanzımanına göre değişiklik gösteriyor. Megane2’lerin otomatikleri 4 ileri bu arada.

En dolu Megane donanım olarak gayet tatminkardır, memnun eder. Benim tercihim Megane olurdu. (Linea,Punto’ya kıyasla)

• 15-07-2021, 15:53#22

Cihan9 çevrimdışı

Konu 1.5 dci ve megane2 ise yazmadan gecemem. Yaklaşık 6 senedir Megane2 kullanıyoruz 1.5 DCI 100luk privilege paket. Bundan önce 1 yıl kadar 1.5 85 lik otantik boş paket vardı. Megane2 de elektrik biraz sorun teşkil ediyor çok kurcalanirsa. Alacağınız araç 2006 model ve üstü olsun. 2006 ve düşük model dolu olacagina 2006 ve üstü orta paket tercih edin bütçe dahilinde. Faz1 kasalarda elektronik biraz daha sorunlu faz2 makyajlı kasalarda bir tık daha iyi.
    2006 ve altı modellerde beyin akünün arkasında izolasyonu biraz zayıf kaldığı için su alması probleminden dolayı bir çok sıkıntı çıkarıyor bilmeyene düşerseniz arabayı maaşa ortak etmeniz kaçınılmaz. Motor konusunda 1.5 100luk bı aile için yeterli seviyede. Şu an ki aracımız 220 binde 205 binde alınca baskı triger devir daim değişti. 216 binde enjektörlerin elden geçti 2bin TL tuttu. şu an sıkıntısız. İş yerimizde 2 adet dokker vardı 1.5 90 lik model. Bir araç 180 binde diğeri 215 binde baskı değişti. Turbo enjektörler hiç ellenmemisti daha. Şu an 260 binde birisi hala orijinal turbo ve enjektorle devam ediyor.
    Multijet uzun kullanma fırsatım olmadı ama megane2 konusunda her türlü sorunuzda cevap verebilirim. İyi günler. Telden yazidigim için sorun varsa şimdiden kusura bakmayin

• 16-07-2021, 10:55#23

KaradumanBerke çevrimdışı
    KaradumanBerke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İki motoruda 250 bin km üstü kullandık 0 olarak alıpta. İki motorda hemen hemen aynı kmlerde aynı aksiyonları veriyor. İkisinde de 180-190 bin km civaralarında bir partikül temizliği 220-230 bin km civarlarında enjektörleri elden geçti. Onların harincinde bir kez olsun sıkıntı yaratmadılar ki sürekli iş için kullanıldılar sürekli yol yapan arabalardı. Multijetler DCi a göre 0.5 lt gibi fazla yakar. Multijetler alt devirlerde ölü davranır tork geldiğinde kendi çapında patlama yaşayarak yürür. DCi lar hemen hemen en alt devirden itibaren 3500-3750 ye kadar lineer bir şekilde yürür. Multijetler düşük hacime rağmen üst hızlara geç gelir ama tutuğunduğu hızdan kolay kolay düşmez. DCi lar üst hızlara erken gelir ama şanzımanları kısadır ve multijetler kadar üst hızlarda istikrarlı yürümez. Yani ikisini de çok iyi gözlemlemiş ve deneyimlemiş biri olarak şehiriçi kullanılacaksa kesinlikle DCi ama şehir dışı ise multijet tavsiyemdir. Çünkü iki motorda zamanında gereken bakımları yaparsanız ki maliyetleri düşük çıkar yarı yolda bırakmaz baş ağrıtmazlar.

Volvo S60 / Volvo C30 / Mercedes - Benz Citan (O Artık Başkalarına Yar Oldu...)

• 21-07-2021, 14:14#24

İbrahim33 çevrimdışı
    İbrahim33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1.3 multijetlerin 1.viteste kalkışına uyuzum 1.5 dci tercih edilmeli bence.
    AlıntıB.KoçerNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyan aşktır Alman ticaret

KALBİNİ MAHŞERE GÖTÜR !!

• 30-07-2021, 12:02#25

Yarbay çevrimdışı

arkadaşlar hangi 1.5dci hangi 1.3 multijet aralarında dağlar denizler olabiliyor?

1) hangi 1.5 dci? anasını satayım 1.5 dci olup 75hp olup 5inci vitesde her 1000rpmde 55kmh yapan (110khm'de 2000rpm) dahası EURO 6 olup çok agresifçe filtrelenmiş 1.5 dci'da var bakınız 2016-2019 clio joy 1.5dci 75hp gibi

tam zıttına yine 1.5 dci olup 106hp olup, 6 vites olup, son vitesi 48km/h olan en önemlisi euro 3den bozma 4 (çok ama çok büyük etken) olan bir megane 2
    aşırı şekilde farklı davranacaktır

bir tarafta up uzun vitesli araç diğer yanda kısacık
    bir tarafta zıpkın gibi ilerleyen çok tepkisel araç diğer tarafta ultra hantal bir araç
    bir tarafta inanılmaz yakıt dostu bir araç diğer tarafta yakıt verimliliği çok abartılmış şahsen bence gayet sıradan yakıt verimliliğie sahip bir araç

2) aynı sorular multijet içinde geçerli, burada son vitesi dehşet kısa olan ( 44kmh/1000rpm) grande punto 1.3 75 hpdenmi söz ediyoruz yoksa tam aksine 6 ileri son seri 95likmi?

yanlız yorumların genelli çok doğru olsada birkaçı belli başlı istisnalar ortada yok ise çok ama çok iddialı yorumlar,
    mesela egea 1.3 megane 4 1.5dci dan aşırı daha hızlı denilmiş çok iddialı bir yorum özelliklede megane manual ise egeanın şahsi fikrim şansı bile yokken kalkıp/dönüp egea geçerden ziyada gani gani daha hızlı denmesi bence abartı.

• 30-07-2021, 15:36#26

Eworen çevrimdışı
    Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teknik detay gerçek yol testi vb bi yana
    1.3 multijet hissiyat olarak muazzam tepkisiz bi motor bu sebeple gitsede gitmesede bu yerinden yarın kalkar galiba diye düşündürttüğü için çok sevimsiz oluyor
    Dediğim gibi yan yana belki daha hızlıdır yavaştır bilemem orasını ama hissiyat sıkıntılı..

• 01-08-2021, 00:22#27

Siyah çevrimdışı
    Siyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

4 yıla yakındır 110'luk dci kullanıyorum, arkadaşımın lineası (beygirini bilmiyorum ama 1.3) bana daha hantal gelmişti ki benim kullandığım dci ticari yani +200 kilosu var en az.

Simply the best.

01.05.1994

Ayrton Senna

• 01-08-2021, 16:51#28

zyxtellow çevrimdışı
    zyxtellow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Lineada 90hp ve 95hp var bildiğim kadarıyla farklı bir 1.3 seçenek yok linea için, hangisi olursa olsun 110luk dci fluence'ı bırakın geçmeyi tutunsun öpsün başına koysun, aynı motor opel tarafından da kullanıldı astra h ile defalarca denedik fluence direk yok ediyordu, kendim punto evo sahibiydim yazılım egzoz vs varken 140a kadar stock fluence'ı yarım boy 1 boy gecsede sonra oda geçiliyordu ki punto 1100 küsür kiloydu fluence edc şanzımanla 1390 kilogram ağırlıkta. Yani egea 1.3 yarım ton falanmı öyle böyle gitmiyor anlat anlat bitmiyor nasıl bi araçsa.

• 02-08-2021, 00:15#29

ExtRemee çevrimdışı
    ExtRemee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2 motorda güzeldir. Hangisi bakımlıysa sorunsuzsa o alınır.

• 02-08-2021, 10:34#30

Sti_Ozan şimdi çevrimiçi
    Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

1.5 dci epey bir dönem kullandık, son araçta babamın çalıştığı şirketten çıkma 200 binde 110 luk otomatik fluence'ti. Bir dönem kuzenimin 1.3 90 lık lineasını da kullandım. Özellikle kalkışta mjet in o şanzıman oranlarına ve 2200-2300 gibi gelen patlama şeklinde yürümeyi hiç sevemedim. 1.5 Dci daha lineer hızlanıyor bence şanzıman oranlarıyla beraber. Oranlar da çok uzun değil 1.6 Tdi dsg octavia ile 2-50 gibi denediğimizde flu ilk kafayı atabiliyordu,tabi sonra octi usul usul gidiyor.
    1.6mjet ile denememizde de 2-50 basıp flu 160 civarlarına kadar 1-1.5 boy önde gidiyor sonrasını göremedik. 2 araç da otomatikti.

202 binde aldık 1 yılda 232 bin km de pert oldu,uzun yol şehiriçi kesinlikle çok keyifliydi, Ne şanzıman ne enjektör ne de turbo masrafımız olmadı bu kullanım süresince. Her 10 binde bir Castroll edge 5-30 la bakımını yapıp devam ediyorduk. Yakıt tüketimi şehiriçi tempolu-karışık dikkat etmeden 16 teneke ile 5.3 17 çelik ile 5.6-5.7 civarıydı. Şehirdışı da tempolu gidişte 5.5 civarı yakıyordu.

• 02-08-2021, 13:28#31

CenkB çevrimdışı
    CenkB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Babamda 2006 1.5 dci var. 65 hp
    Temeli aynı motor zaten. Teknoloji eklendi illaki. Araç 270k km devirdi sanırım. Maşallah. 1 defa turboya giden hortum yarılmış. Değiştirdik
    Başka sorun yaratmadı. 1.3 mjet bilmiyorum hiç kullanmadım bilmiyorum fakat 1.5 dci düzgün kullanılırsa dayanıklı motor.

• 03-08-2021, 08:48#32

phoenixs çevrimdışı
    phoenixs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bi yakınım da 1.3 linea var bende de 1.5 kangoo var 2020

aslında 1.3 1.5 olarak bakmaktansa yeni eski teknoloji olarak bakmak daha doğru olur.Linea için 1.3 hantal kalmış gitmek istemiyor fakat kangoo 1.5 95hp gerçekten çok sorunsuz ve güzel gidiyor.

Alınabildiği kadar yeni araç alınıp 1.3 1.5 takılmamak lazım

• nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır