akşehir genel ev fiyatları / Akşehir'de Genelev Depreme Dayanıklı Olmadığı Için Yıkıldı - Konya Haberleri

Akşehir Genel Ev Fiyatları

akşehir genel ev fiyatları

Pandeminin görünmeyen yüzü: Seks işçileri anlatıyor

Dünya, 1 yılı aşkın süredir yeni tip koronavirüs (Covid) salgını ile mücadele ediyor. Pandeminin ortaya çıkmasıyla hizmet sektöründe çalışan birçok kişi gibi seks işçileri de etkilendi. Türkiye'de genelevler, vilayetlerde valiliklere, kazalarda ise kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren 'Zührevi Hastalıklar ve Fuhuşla Mücadele Komisyonu' kararıyla 16 Mart tarihinde kapatıldı. 15 Mart Pazar günü, polisler tüm genelevlere ertesi gün karantina tedbirleri kapsamında kapatılacaklarını sözlü olarak bildirdi. 16 Mart sabahı da her ilde komisyon kararları yazılı olarak tebliğ edildi, genelevler boşaltıldı. Genelevlerin ana kapılarına asma kilit vuruldu ve geçici bir süre kapalı olduklarına dair bilgi notu asıldı.

Genelevler karantina tedbirleri kapsamında belirsiz bir süreliğine kapatılırken, seks işçileri de yaşadıkları ekonomik zorluklarla baş başa bırakıldı.

Biz Derneği Avukatı Ahmet Çevik, trans seks işçisi İpek Ceylan ve 7 Renk LGBTİQ+ Derneği Proje Koordinatörü Yağmur Arıcan, salgın süreci boyunca 'bilinen ama hiç konuşulmayan' seks işçilerinin sorunlarını, taleplerini ve kapatma kararından sonra genelev çalışanlarının yaşadıklarını Cumhuriyet'e anlattı.

Pandemi döneminde genelevlerin kapatılmasına değinen Avukat Ahmet Çevik, "Aslında ülke genelinde var olan genelevleri son 15 - 20 yıl içerisinde ciddi baskı altına girmiş durumda. Pandemiden önce zaten genelevler yavaş yavaş kapatılmaya başlanmıştı. Genelevler denetlenirken seks işçilerinin emekçi olarak haklarının ve koşullarının düzeltilmesi gibi bir çaba olmadığı gibi kapatmaların 'ihtiyaç temelli bir bakış açısından ziyade ahlakçı bir bakış açısıyla' olduğunu süreç içerisinde de görmüş olduk" dedi.

'GENELEVLER OSMANLI DÖNEMİNDEN KALMA TÜZÜKLE YÖNETİLİYOR'

yılı içinde, Antep, Zonguldak ve Konya Akşehir’deki genelevler ile Denizli'deki genelev içerisindeki üç ruhsatlı evin çeşitli gerekçelerle kapatıldığını aktaran Çevik, "Aydın Söke'deki genelevin ruhsatı yenilenmedi. yılında Diyarbakır Genelevinde Osmanlı döneminden kalma tüzük ile pencere neden açık nedeniyle bazı evler kapatıldı. Türkiye’de ilk genelevin İstanbul Beyoğlu’nda Sultan Abdülaziz () döneminde kurulmasından bu yana yıl geçmesine rağmen birçok genelev, hâlen bu dönemden kalma tüzükle yönetiliyor. Bazı genelevlerin yüzyıldan fazla zaman önce çarşı içerisinde kalması nedeniyle kapı ve pencerelerin kapalı tutulmasını şart koşan tüzük, günümüze uyarlanmayınca ilginç uygulamalarla karşı karşıya kalınıyor. Bu durumun bir örneği de Diyarbakır'da yaşandı" diye konuştu.

CİDDİ MAĞDURİYETLER VAR

"İstanbul, Karaköy’de Zürafa Sokak’ta bulunan 'İstanbul Genelevi'nin' de bu kapsamda kapatıldığını belirten Çevik, "Çorum da pandemi sürecinde geçici olarak kapatılan genelevinin bundan sonra hiç açılmamasına karar verildiği söyledi. Yetkililer ise mevcut genelevi binasının çürük raporu ve yine taşınacak yer sorunu olması nedenleriyle kapatılmasına karar verildiğini ifade ettiler. Bu durum da genelevler içerisinde çalışan kadınlar için ciddi mağduriyetler ortaya çıkarıyor. Genelevde çalışmak birçok seks işçisi için güvence olmakla birlikte genelevlerde çalışan seks işçileri, toplamın küçük bir bölümünü oluşturuyor" sözlerini kullandı.

'İŞSİZ KALAN GENELEV ÇALIŞANLARI MERDİVENALTI İŞLERE YÖNELİYOR'

"Genelevde sigortalılar ve pandemi sürecinde ücretsiz izne çıkarılan ve işsizlik maaşından faydalanamayanlar için hazırlanan devlet desteğinden yararlandığını biliyoruz" diyen Çevik, "Son yıllarda birçok genelevin yıkılması, bu yıkımlar nedeniyle işsiz kalan kadınların vesikalarının iptal edilmesi ve yeni vesika başvurularının sonuçlanmaması, seks işçilerini kayıtsız alana itiyor. Pandemiyle birlikte, kayıtsız seks işçilerinin yanı sıra işsiz kalan genelevi çalışanları da merdivenaltı işlere yöneliyor" diye konuştu.

'SEKS İŞÇİLİĞİ ŞİDDETE EN AÇIK MESLEK GRUPLARINDAN BİRİ'

Genelevlerin kapatılmasının ‘bulaş’ riskini azaltıp azaltmadığına değinen Çevik, "Pandeminin seks işçileri ile bir alakası olmadığını düşünüyorum ve biliyorum. Seks işçiliği şiddete en açık meslek gruplarından biridir. Diyanet İşleri Başkanı’nın eşcinsellik ve evlilik dışı ilişkilerle ilgili nefret ifadeleri sarf etmesinden birkaç gün sonra bile saldırıya maruz kaldıklarını biliyoruz" dedi.

'ÇALIŞANLARIN GÜVENLİĞİ ORTADAN KALKMIŞ OLDU'

Genelevlerin seks işçileri için hem sağlık açısından hem de fiziksel olarak daha güvenli olduğunu söyleyen Çevik, "Genelevlerde haftada iki kere sağlık kontrolü var. Güvenlik görevlileri var, kapıda X-ray cihazı var, kimse içeri kesici-delici aletle giremiyor. Şimdi genelevler kapanınca, seks işçileri internetten ya da tavsiye üzerine telefonla müşteri buluyorlar. Bazıları evine çağırıyor, bazıları otelde buluşuyor. Bu sefer karşılarına sapık, psikopat ya da uyuşturucu etkisi altında biri çıkabiliyor" dedi. Çevik, ayrıca, "İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde seks işçilerinin tekrar güvenle çalışması için gerekli koşulların ne zaman oluşacağı belirsiz. Genelevlerin kapatılmasından sonra çalışanların güvenliği ortadan kalkmış oldu" diye ekledi.

Genelevlerin kapatılmasıyla kayıt dışı seks endüstrisinin büyüdüğünü aktaran Çevik, "Seks işçileri yasaklar sebebi ile çalışamadıkları ve gelir elde edemedikleri için yaşamsal ihtiyaçlarını sürdürme çabası içine girmişlerdir" dedi.

Çevik, sözlerine şöyle devam etti:

"Ayrıca bu dönemde hak ihlalleri de artmış, kayıtsız çalışan sex işçilerine yönelik Antlaya Teomanpaşa Caddesinde saldırılarda olmuştur. Bu konuda kendilerine kamuoyu oluşması adına sosyal medyada failleri ifşa eden destek veren açıklamalar yaptık ve özneler ile görüşerek faillerin cezalandırılması için hukuki sürece destek vereceğimizi bildirmiştik. Sonrasında özneler mahalleliden şikayetçi olmadı."

Kapanmalardan dolayı zor durumda kalan seks işçilerinin 'Biz Derneği'yle nasıl iletişim kurduğuna da değinen Çevik, "Bu dönemde sosyal medyadan başvuru yaparak veya telefon ile arayarak derneğe ulaşıyorlar. Uğradıkları haksızlıklar, yaşadıkları olaylar nedeniyle hukuki destek talebinde bulunuyorlar. Talep olursa psikolojik danışmanlık hizmeti de vermeye çalışıyoruz. Ayrıca kamuoyu oluşturmak adına basına bilgi vererek açıklamalar da bulunuyoruz" dedi.

'DEVLETTEN BİR HAMLE GELMEDİ'

'Yeni normal' ile birlikte geçim kaynaklarını kaybeden seks işçileri için devletten bir hamle gelmediğini söyleyen Çevik, "Genelevde sigortalılar ve pandemi sürecinde ücretsiz izne çıkarılan ve işsizlik maaşından faydalanamayanlar için hazırlanan devlet desteğinden cüzzi de yararlandığını biliyoruz. Bu yardımlar da çok yetersiz yardımlar olup, yaşamsal ihtiyaçları karşılamadan yoksun kalan desteklerdir" diye konuştu.

'Hükümetten destek göremediği için yaşamına son veren seks işçileri oldu mu?' sorusunu yanıtlayan Çevik, "Seks işçileri yönünden genelevlerin kapanması, ardından tam kapanma ve sokağa çıkma yasaklarının olması, seks işçilerinin çalışma saatleri olan akşam saatlerinde çalışma imkanlarını neredeyse tamamen ortadan kaldırdı. Seks işçilerini açlıktan ölüme iten bir sürecin başlangıcı oldu. Pandemi de tüm seks işçileri kayıtdışı alana itildi" dedi.

'MÜVEKKİLİMİN İNTİHARINI SOSYAL MEDYADAN ÖĞRENDİM'

"İtalya'da koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan seks işçilerine yardım edildi ve birçok ülkede yardımlar yerel ve merkezi düzeyde yapıldı. Ülkemizde ise herhangi bir yardım olmadı" diyen Çevik, "Müvekkillim olan Melis'in intiharını sosyal medyadan öğrendim. Bunda pandeminin yarattığı zorluklar etkilidir. Bu dönemde kimsesizlikten dem vurararak intihara teşebbüs edenler de oldu" ifadelerini kullandı.

'SEKS İŞÇİLERİ ADINA HİÇ KİMSE HİÇBİR ŞEY YAPMADI'

Seks işçilerinin bu süreçte yaşadıklarına değinen trans seks işçisi İpek Ceylan, "Bizlerin varlığı hiç kimse tarafından fark edilmedi. Ne yerler, ne içerler, açlar mı, toklar mı?funduszeue.info biri kapımızı çaldı, ne biri soru sordu, ne bir tanıdığı var mı, eşi dostu var mı, kenarda parası var mı, kendini geçindirebiliyor mu diyeVe hatta hatta bazıları ölümü bile göze alarak yasak zamanında çalışmak zorunda kaldılar" dedi.

'ZATEN BİZİ KİMSE GÖRMÜYOR'

"Hiç bir zaman görülmedik ki, sorun burda zaten bizi kimse görmüyor ki, bizim varlığımız yok ki" diyen Ceylan,"Bizim varlığımız sadece hukuksal bazda, eğer bi cinayete kurban gitmişseniz ya da bi kavgaya karışmışsanız bilinen şahıslar olarak varız o kadar. Bir de kimlik kavgamızda yasal prosedürler yerine getirilirken. Zaten yokuz ki biz yokuz, LGBTİQ+ diye bir şey yok. Bunu her yerde söylüyorlar zaten, kabul edilmiyoruz ki" sözlerini kullandı.

'TAMAMIYLA YOKSAYILAN BİR KESİMİZ'

"Aslında bizim bulunduğumuz konum başlı başına bir sorun, çocukluğumuzdan beri başlayan başlı başına bir sorun" diyen Ceylan,"Çünkü aile dışlaması, çevre dışlaması ve kendi bedenimizde yaşadığımız bir dışlama da var. Çünkü bedenimizde erkek ve erkekliğe dair bir şeyler yaşamak istemiyor oluşumuz, beynimize hükmediyor olmamız ve biz kadınız ibaresini ya da tam tersinde kadın doğup da erkeğiz ibaresini kullanıp kısaca bir ömrü boşa harcıyoruz" diye konuştu.

"Erkekken kadın olmak isteyenler bu amaca ulaşıncaya kadar, kadınken de erkek olmak için aynı çabayı veren diğer trans erkekler, hayatının maalesef ki yüzde 70'lik bölümünü sadece cinsiyetini belirleme olarak ayırıyor"sözlerini kullanan Ceylan, "Oysa ki toplumda o kadar çok faydalı şey yapabilecek kabiliyet, beceri, yetenek hepsi mevcut çoğunda. Ama maalesef ki bizler büyük bir ötekileştirilme içerisinde ailenin dışladığı, toplumun dışladığı ve yasaların dışladığı tamamıyla yoksayılan bir kesimiz. Bu hep böyle oldu böyle de olmaya devam edecek" diye ekledi.

'YETKİLİLER BİZLERİ GÖRMÜYOR'

Pandemi dönemi hiçe sayılmış bir grup insan olduklarını aktaran Ceylan,"Biz transseksüeller, gayler, crossdresserlar, trans erkekler veya eskort kadınlar tamamen hiçe sayıldık. Çünküpandemide herkese, her kesime en ücraya kadar maddi destek de verildi ve sağlık desteği de verildi ama bize hiç kimse hiçbir şey yapmadı. Kendi arkadaş çevremden birçok kişi oturduğu evlerin kiralarını ödeyemedi, elektriklerini, sularını yatıramadı. Biz kısa sürecek diye, maddi geliri yerinde olanlar ile yardımda bulunduk ama tabii ki yetişemedik. Mecburen şimdi bir evde 5 kişi, 6 kişi, 7 kişi olarak hayatı devam ettirmeye çalışıyorlar. Tamamen çok büyük bir zorluk içersindeler" dedi.

"En azından pandemide cinsel kimlik de, insanların yaptığı iş de göz önünde bulundurulmalıydı," diyen Ceylan,"Tamamıyla bir ötekileştirilmenin içerisinde ne olacağımızı da bilmiyoruz. Yeni bir varyant daha geliyor, büyük bir sorun. Eğer bu varyant da korktuğumuz gibi olacak olursa, zaten bizleri hiç görmeyen yetkililer, nelerle karşılaşacağımızı da bilmeyen bizlerİnşallah sonumuz hayra gider, biz pek hayırlı görmüyoruz maalesef" sözlerini kullandı.

'BİZİ ÇARESİZ BIRAKTILAR'

Türkiye'de LGBTİQ+ bireylere hiçbir iş imkanı tanınmadığı ve başka bir iş yapma ihtimallerininde bulunmadığını vurgulayan Ceylan, "İnsanların alternatifleri olursa alternatiflerine yönelir. Çaresizlik nedir biliyorlar mı? Bizi çaresiz bıraktılar. Çaresiz olan insandan hırsızlığı da bekleyebilirsiniz, gaspı da bekleyebilirsiniz, arsızlığı da bekleyebilirsiniz, soysuzluğu da bekleyebilirsiniz. Biz yine de bunların hiçbirine yönelmedik . Elimizde olanları birbirimizle paylaşarak bugüne kadar idare ettik ama bu idarenin sonunun daha nereye kadar gidip gitmeyeceğı konusunda hepimiz bilinçsisiz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz inanın ki" diye konuştu.

'ELEKTRİĞİ VE SUYU KESİLENLER OLDU'

Herkese 'elektrik ve sularınız kesilmeyecek'dendiğini anlatan Ceylan, "Benim travesti bir arkadaşım var, o insanın elektriği kesildi ve kesilen elektriğine biz olmayan parayı ödedik. Çünkü neden? Hiç kimsenin umrunda değildik. Yetkililer diyor 'elektriğiniz kesilmeyecek, suyunuz kesilmeyecek' ama kurum ve firmalar diyor ki 'online sistem üzerinden ödeyin'. 'Var mı' diyen yok. Biz aç bırakıldık.Aç bırakılan insan her şeyi yapar. Hırsızlık, gasp yapamayağımıza göre insanların hakkını alamayacağımıza göre yani ortaya bir beden kullanımı kalıyor. Biz de onu açmak zorundaydık yani hiç kapatmadık, hiç kapatmayı da düşünmedik, hiç de kapatamazdık. Maalesef birçoğumuzda defalarca korona oldu, atlattı. Yapılacak bir şey yok açlıktan da olsa gelecek koronadan da olsa gelicek" dedi.

'SEKS İŞÇİLERİ BU ÜLKENİN NAMUS BEKÇİSİDİR'

"Genelevlerin kapanması yalnızca pandemi değil, hiçbir zaman bir çözüm değildi" ifadelerini kullanan Ceylan,"Bu ülkedeki seks isçileri bu ülkenin namus bekçileridir. Bu ülkedeki kadınların, çocukların rahat gezebilmesi için seks isçileri zaten zorunlu. Bence kapatılmasıyla daha çok bulaşmıştır koronavirüs. Çünkü, genelev harici seks isçileri aç bırakıldıkları için çalıştılar. Hatta insanlar da kaça göçe bütün yasakları delerek geldiler" dedi.

'NEREDE DEVLETİN DESTEĞİ?'

Kendisinin bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğu için o dönemde çalışamadığını aktaran Ceylan, "Bütün korunma ve hijyen kurallarını uyguluyorum. Bir sosyal medya uygulamasından para kazanarak yaşamımı devam ettiriyorum ama hadi bunlar olmasaydı ben de yapmak zorunda kalsaydım, ben de yapacaktım üzgünüm. Maalesef aç yaşanmaz. Ben aç bırakılırsam yaşayamam veya ihtiyaçlarımı göremezsem, elektriğim suyum kapalı nasıl yaşayabilirim? Maalesef Antalya gibi metropol bir kentte benim arkadaşımın evinde elektrik, su yok. Mum ışığında oturuyor ya ve bi seks isçisi. Hani o tonla para kazanıyorsunuz dediğiniz insanlar? Hani nerede devletin desteği? O insan can taşımıyor mu, o insan bu ülkeye vergi vermedi mi? Arkadaşım askerliğini yapmış biri, bu ülke için savaşmış biri benim gibi. Bu mu yani karşılığı?" ifadelerini kullandı.

'BİZLERİ KORUYAN BİR YASA YOK'

"Maalesef pandemi dolayısıyla susmak zorundayıfunduszeue.info yasa yok bizleri koruyan, egemenliği altına alan" diyen Ceylan,"Halbuki kadın sığınma evleri var ama LGBTİQ+ bireyler için açılmış olan veya bu insanları koruyan ne bir kurum, ne bir kuruluş, ne bir devlet desteği, hiçbir şey yok. Açsak açız, toksak tokuz, birbirimize kardeşsek kardeşiz, birbirimize düşmansak düşmanız. Kendi içimizde savaşlar başladı. Çünkü artık gemisini kurtaran kaptan mevzusuna dönüşmeye başladı. Ne olacağı konusunda henüz bir çözümü olmayan bir pandemiden bahsediyoruz. Yaşatmıyorlar bizi zaten, zaten biz hep yoktuk hala yokuz. Siz beni görüyor musunuz? Ben yokum çünkü. Görüyorsanız siz insansınız, görmüyorsanız ne diyebiliriz yani?" diye konuştu.

'YA KORONADAN ÖLECEĞİM YA AÇLIKTAN'

"Ya koronadan öleceğim ya da açlıktan" diyen Ceylan, sözlerine şöyle devam etti:

"Normal şartlarda da zaten devletten yardım görmüyoruz. Yaşadığımız adli süreçlerde, ailesel süreçlerde, yaşamsal sağlık sorunları süreçlerinde bile, ben hiçbir LGBTİQ+ bireyine ve seks işçilerine maddi destek verildiğini bilmiyorum, ya da hiç almadığım için yapılmadığını biliyorum. Duymadım çünkü hatta benim kanser olan arkadaşım var, ailesi aldı ailesi tedavi ettiriyor, çünkü devlet yardım etmiyor."

'AİLEM BENİ DIŞLADI'

"Ben eğer dünyaya tekrar gelecek olsaydım, yaradanıma yalvarırdım ya beni sağlam bir erkek olarak gönder ya da sağlam bir kadın olarak" diye konuşan Ceylan,"İki arada bir derede bir hayat yaşamanın ne kadar ağır, ne kadar sorunlu olduğunu ben çok iyi funduszeue.info ailem bile beni dışladı, ben babamın cenazesine gidememiş bir insanım. Sonuçta biz de etten kemikteniz. Siz neyseniz biz de oyuz, biz de duygu taşıyoruz. Ama maalesef bizim duygularımız hiçe sayıldı ve hep böyle devam etti. Ölümdeyse tüh tüh vah vah denilen bir evlat olarak toprağa veriliyoruz" ifadelerini kullandı.

'PANDEMİDE DESTEK DE YOK, BABADAN MAAŞ DA YOK'

"Biz zaten bin bin TL'den aşağı ev kirası ödemiyoruz. Bin TL ile nasıl geçinebilirsiniz?" diye soran Ceylan,"Bu miktarı 1 yıl boyunca veriyorlar. 12 ayda bin TL, hergün 1 TL yememiz lazıfunduszeue.infoün simit alacak para etmiyor demektir ve sokakta, parkta yatmak kaydıfunduszeue.info pandemide destek de yok, babadan maaş da yok. Açız aç!" sözlerini kullandı.

"Korona da bir tehlike, sıradan bir vatandaşın yanında getirdiği kesici aletle bize zarar vermesi de tehlike" diyen Ceylan,"Antalya'dan örnek vereyim. Gökçe Saygı cinayeti. 22 yerinden bıçaklanarak öldürüldü ve bu pandemi sürecinin başlangıcındaydı. Yani ne fark eder ki koronadan da ölse fark etmiyor, bıçaklansa da fark etmiyor" diye konuştu.

'POLİS ŞİDDETİNE MARUZ KALDIM'

Gözaltına alındığını ve polis şiddetine maruz kaldığını aktaran Ceylan,"Bir arkadaşım polis otosuna bindirilmeye çalışılıyordu. 'Arkadaşımı zorla bindirmeyin, ben ikna ederim' dediğim için beni de aldılar. Ve gittiğimizde, savcılığa sevk edilirken memura mukavemetten sevk edilmişiz. 'Çay çorba parası istiyorlar' demişiz. Yapmadığım bir suçtan dolayı 10 ay 20 gun hapis cezası, 2 bin TL para cezası aldım. Yargıtaya gönderdim, istinafa gönderdim. Beraat ettim, daha doğrusu dava düştü, 10 yıllık zaman aşımına uğradı. Ama ne gerek vardı?" dedi.

'EŞİMDEN ŞİDDET GÖRDÜM, POLİS BENİ KORUMADI'

"Evlilik yaptım, eşimden şiddet gördüğümde bile polis bana yardım etmedi. Ben kaç defa koruma kararıyla gittim. Her seferinde dayak yedim" diyen Ceylan,"Gece önüme konan 'Ben eşimle barıştım. Tüm haklarımdan feragat ediyorum' yazılı kağıdı imzaladım. Sabah yanımda o eşkıya. Gittim mecburen savcılığa verdim ve savcılıktan çıktım eve geldim tekrar dayak yedim. Gittim fırsatını buldum yine şikayet ettim. Öldürülmemek adına önüme koyulan kağıdı tekrar imzaladım çünkü yasa beni korumuyor. A4 kağıdının nesi beni korusun?" şeklinde konuştu.

"Keşke bu ülkede sorunları ortaya çıkarmaktan ziyade çözümlere ulaşabilsek" diyen Ceylan, "İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına şunu söylüyorum, bakın ezilmiş bir kadınım. Koruma kararlarına rağmen zoraki diretmeler altında yaşamış bi kadınım. İsmim İpek Ceylan. Antalya'da yaşıyorum. Bütün dosyalarımı inceleyebilirsiniz. Uğramış olduğum haksızlıkların hepsi ortada. Bu sadece benim açımdan da değil, bu ülkede ne kadar çok kadının canının yandığını siz biliyor musunuz? Sadece trans kadınlar mı? Ben de direnseydim zaten öldürülecektim, öldürülmemek için direnmedim" ifadelerini kullandı.

‘SEKS İŞÇİLERİNE HİÇBİR SOSYAL HAK SUNULMADI’

Pandemi döneminde seks işçilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çeken 7 Renk LGBT Derneği Proje Koordinatörü Yağmur Arıcan ise, “Pandemiden önce de seks işçilerinin büyük sorunları vardı. Seks işçiliğinin bir meslek olarak tanımlanmaması, yasal güvence altına alınmaması Bir de kayıtsız binlerce seks isçisi var. Elbette ki en büyük sorun sokaktaki erklik ve erk düşünce. Bunun yanında devletin koyduğu bariyerler tabii ki en büyük sorun. Pandemi sürecinde genelevler tamamen kapatıldı. Genelevler kapatılırken seks işçilerinin sosyal haklardan yararlanabileceği hiçbir fırsat sunulmadı” dedi.

‘KORONADAN KORKMA ERKLİKTEN KORK’

“Seks isçileri sendikalaşsın çok istiyoruz, bir meslek olarak tanınsın istiyoruz. Fakat hep ret cevabı aldık. Devlet seks işçilerini tanımıyor” diyen Arıcan, şu ifadeleri kullandı:

“Tepeden bir söylem geliştirildi. İçişleri Bakanlığı’nın hedef göstermeleri, Diyanet İşleri Bakanlığı’nın Cuma hutbelerinde verdiği vaazlar, hatta Cumhurbaşkanı’nın hedef göstermeleri, halk arasında böyle bir hiyerarşi başlattı. Bu sadece onur yürüyüşüyle sınırlanan bir şey değil. LGBTİQ+ derneklerinin etkinlikleri yasaklandı. Bu birden bire başlayan bir şey değil. Tamamen devlet eliyle bilinçli bir şekilde yapılan bir şey. Seks işçileri için korona öldürücü değil, erklik öldürücü. Koronadan korkma erklikten kork.”

Türkiye'nin 5 yıldızlı genelevi açılıyor

Bursa Küçükbalıklı Mahallesi’ndeki genelev vakıf arazisi üzerine kurulduğu için yılında yıkıldı. Genelevin yıkılmasının ardından hayat kadınlarının sokakta faaliyetlerine devam etmesi üzerine Bursa’da yeni bir genelev kurulmasına karar verildi. Balıkesirli bir yatırımcının Bursa’da genelev açma talebine yerel yöneticiler de sıcak bakarken, genelevin ’da açılacağı ve girişlerden cüzi bir ücret alınacağı öğrenildi.

funduszeue.info sitesinin haberine göre, Bursa merkezinde kontrolsüz bir şekilde yayılan hayat kadınlarının faaliyetlerinin denetim altında tutulabilmek için çözüm arayan yerel yöneticilerin, Balıkesirli bir yatırımcının Bursa’da genelev açma talebine sıcak baktığı iddia edildi. Bursa merkezinde sayısı ’ü geçen masaj salonları ile Beşyol, Kükürtlü, Çarşamba, Doğanbey TOKİ gibi semtlerdeki kontrolsüz hayat kadınlarının faaliyetlerinin önüne geçmesi beklenen genelev, devlet kontrolünde ve mali açıdan kayıt altında olacak. Dekorasyonu ile 5 yıldızlı otelleri aratmayacak olan genelevin, 3 katlı villa türü prefabrik evlerde hizmet vereceği öğrenildi.

MASAJ SALONLARI VE APARTMANDA ÖNLEM

Konuyla ilgili açıklama yapan yatırımcı temsilcileri, Bursa’da hayat kadınlarının faaliyetlerinin  kontrolsüz olduğunu belirterek, “Bursa merkezinde fuhuş apartmanlarda ve sokaklarda yapılıyor. Bu da vatandaşları rahatsız ediyor. Özellikle apartman dairelerinde yapılan fuhuştan hem devlet vergi almıyor, hem de toplum ahlakını olumsuz etkiliyor. Bursa’da bir genelev olması durumunda tüm bunların önüne de geçilmiş olacak” dedi.

BURSA GENELEVİ ’DA AÇILACAK

Genelevi İzmir Yolu’nda yapmayı planladıklarını dile getiren yatırımcı temsilcileri, “Yapacağımız genelev hijyenik ve modern olacak. 5 yıldızlı otel konforunda olacak genelev için 2 milyon liralık proje hazırladık. Genelevde yerli ve yabancı uyruklu kadınlar çalışacak. Her hafta sağlık kontrolünden geçirilecek olan kadınlar, güvenle hizmet verecek. Genelev ile ilgili ilk müracaatlarımıza olumlu bakıldı. Gerekli izinlerin alınmasının ardından çalışmalarımıza başlayıp, yılı içerisinde açılışını yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

ÜCRETLER CÜZİ

Genel girişlerden cüzi bir ücret alınarak yığılmaları da önlemeyi planladıklarını kaydeden firma yetkilileri, “Açılış sonrası girişlerden cüzi bir ücret alarak girişleri kontrol altında tutacağız. Bursa genelevi, haftanın 7 günü hizmet verecek. Sabah 10’da açılacak olan genelev, gece 11’e kadar açık olacak. Genelev sayesinde kontrolsüz fuhuş nedeniyle cinsel yolla bulaşan hastalıkların da önüne geçilmiş olacak” şeklinde konuştu.

funduszeue.info

Konya’da ev fiyatları ne kadar artış gösterdi?

Konya ilinde ev fiyatları son 12 ayda yüzde 32,7 oranında artış gösterdi. Mayıs ayında Konya’daadet konut satıldı. Seydişehir’de ev fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,9 oranında artış gösterdi. Satılık ev fiyatlarının en çok artış gösterdiği ilçe Akşehir oldu.

Geçen yılın aynı dönemine göre ülke genelinde ev fiyatlarındaki artış oranı ortalama yüzde 33,5 oldu. Mayıs ayında Türkiye’de satılan toplam konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 oranında artış sergileyerek59 bin adede yükseldi. Ocak-Mayıs döneminde gerçekleşen ülke geneli toplam konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 oranında azalma kaydederek bin 79 adede geriledi. Bu yılın ilk beş aylık döneminde gerçekleşen sıfır konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 oranında düşüş göstererek bin oldu.

Konya ev fiyatları

Konya’da ev fiyatları son bir yılda yüzde 32,7oranında artış kaydetti. Emlak arama motoru Flatfy’ın bölgesel konut fiyatları hakkında hazırladığı rapora göre Konya’nın en fazla sayıda konut satılan ilçesi Selçuklu’da satılık daire fiyatları son 12 ayda yüzde 31,7 oranında artış sergiledi. Selçuklu’da 3+1 dairelerin Mayıs ayı ortalama satış fiyatı TL düzeyinde gerçekleşti. Konya Karatay satılık daire fiyatları yıllık yüzde 33,2 artış gösterirken 3+1 dairelerin ortalama satış fiyatı Mayıs ayındaTL olarak gerçekleşti. Meram satılık daire fiyatları geçen yıla oranla yüzde 26,9 artış kaydetti. Meram’da 3+1 daireler için Mayıs ayı ortalama satış fiyatı TL düzeyinde funduszeue.infoşehir ilçesinde konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36,9 oranında artış kaydetti. Seydişehir’de 3+1 daireler için ortalama satış fiyatı Mayıs ayında TL düzeyinde oluştu. Akşehir’de daire fiyatları son 12 ayda yüzde 45,3 artış gösterirken 3+1 daireler için Mayıs ayı ortalama satış fiyatı TL şeklinde gerçekleşti.

Konya ilinde kiralık ev fiyatları bir önceki yıla göre ortalama yüzde 14arttı. Konya’da kira fiyatlarının en çok artış sergilediği ilçe Beyşehir oldu. Beyşehir’de kiralık ev fiyatları geçen yıla göre yüzde28,5 artış gösterdi. Selçuklu’da kiralık ev fiyatları bir önceki yıla göre ortalama yüzde 12,5 oranında artış kaydederken Karatay’da kiralık ev fiyatlarındaki senelik artış yüzde 17düzeyine ulaştı. Meram kiralık ev fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 10oranında artış sergiledi.

Konya konut satışları

Konya’da konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 oranında yükseliş göstererekoldu. İpotekli konut satışları geçtiğimiz yıla göre yüzde 54,4 oranında gerileyerek adet şeklinde gerçekleşti. Konya’daki ipotekli satışların toplam konut satışları içindeki payı Mayıs ayında yüzde 10,5 oldu. Diğer satış türlerinde Konya’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 57,7 oranında artış gerçekleşti ve Mayıs ayında bu kategoride toplam konut el değiştirdi. Konya’da sıfır konut satışları Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8oranında artış sergileyerek oldu. Yeni konut satışlarının toplam satışlar içindeki payı yüzde 31,4 şeklinde gerçekleşti. Mayıs ayında ikinci el konut satışlarında ise adet konut el değiştirdi. Konya satılık daire sayfasında piyasadaki tüm satılık daire ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Bu yılın ilk beş aylık döneminde Konya ili genelinde toplam konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 oranında azalarak 10 bin adede geriledi. Aynı dönemde ipotekli konut satışları ise yüzde 65,6 düşüş kaydederek oldu. Ocak-Mayıs aralığında Konya’da gerçekleşen sıfır konut satışları yüzde 11,2’lik bir azalış göstererek 3 bin adede düştü.

genelinde Konya’da konut satışları toplam34 bin olurken ’de 37 bin adede ulaşarak yüzde 7,5 oranında artış kaydetti. yılında satılan sıfır konut sayısı14 bin adet olurken bu rakam ’de yüzde 10,9gerileme göstererek13 bin 69 adede düştü. Konya genelindeki ipotekli konut satışları yılında11 bin adet şeklinde gerçekleşti. Geçen sene Konya’nın en çok konut satılan ilçesi Selçuklu oldu. ’de Selçuklu’da15 bin konut satışı gerçekleşti.

Lider emlak arama motoru Flatfy, kiralık ya da satılık ev ilanları arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek havuzu sunmasının yanında periyodik olarak emlak sektöründeki fiyat değişimlerine ilişkin raporlar yayınlıyor. Flatfy tarafından sunulan bu raporlar dönemsel dalgalanmaları, trend analizlerini içeriyor ve ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor.

Ekonomi, 07 Temmuz

tüm şehirler genelevi listesi

+21-7

istanbul: karakoyde malumunuz,
ankara: bentderesi ulus, ankara kalesine yakın.

eskişehir genelevi: borsa durağındaydı şehrin dışına taşıdılar karapınar veya kanlipinar köyunun karşısında
ankara yolu uzerinde. dolmuş kapıya kadar gidiyor.

kastamonu genelevi: kastamonu çamlık mevkii taksiyle gidilir

izmir: meşhur izmir tepecik genel evi izmirin tepecik (yenişehir) semtinde
bulunur tren istasyonunun hemen arka sokağıdır
şehir içinde ulaşım kolaydır her türlü o güzergahtan giden
araçlar yakın geçer semt olarak pek nezih değildir ayrıca tehlikelidir
dikkat edilmesi gerekir içerisi kalablıktır ve pek güzel olduğu söylenemez

edirne genelevi: merkeze çok yakın taksiye binin gidin çok az yazar.
ama yinede tarif edeyim sarayonunde kırkpınar gureslerinin
yapıldığı yere funduszeue.info kopru var altından nehir geçen.
ilk koprunun yanında nehire paralel bir sokak var cami var başında sokağın.
metre sonrada genelevi gorursunuz.

keşan genelevi: var ama bilmiyorum yerini

çorlu genelevi: otogardan kalkan tekirdağ arabalarına binin çorludan çıktıktan 2 km sonra,
yağ fabrikasının orada ineceğim diyin şöföre
zaten genelev fabrikanın arkasında.

nazilli genelevi:aşağı naziiliye doğru giden 6 numaralı
şehiriçilerle gidebilirsiniz gıdı gıdı yolundan mt aşaya yürüdüğün
zaman hemen köşede solda kırmızı renkli bina karşısında büfe var
sanayinin içinden önünden geçen yola sevgi yolu deniyor
şimdi eskiden gıdı gıdıydı. sümer fabriksı şimdiki sümer
kampüsüne giderken daha nasıl anlatim biraz ilerde sağ çaprazzında
sanayi halısaha havuz onun yanında nazilli spoar tesisleri var.
bunuda bulursunuz artık. vizite 25 karılar idare eder ama büyük değil.

yozgat genelevi: var diye biliyorum gitmedim

manisa genelevi: merkezden 4 numaralı dolmuşlara binip son durakta inersiniz tam karşınızda.
yada
manisaya izmir girişinde eski yan yoldan otobüs
son durağının yanından dönün işte orada.
manisa girise yakın cezaevinin biraz önünde mezbahanın altı yol kıyısı.
açık adres verdim resmen be
alternatif tarif:manisanın yukarı tarafından şehirdışına turgutuya doğru çıkınca
sırasıyla askeriye ve benzinlikleri geçince sağda
et entegre canlı hayvan mezbahası yazısı wardır
tabela onun orda şu ana kadar gittiklerim arasında 1 numaradır
bayanlar açısından fiyat açısından muamale açısından ve
doluluk oranı açısından çok geniş bir arazi üzerne kurulmuş olup
genelde sadece müşteri oluyor yeternce oda ve
sayıda kız vardır iraz manken gibidir kendisi tavsie edilir
ve aslı diye bi afet var bir de banu diye biri var.
manisadakilere tavsiye ederim vizite 40 muameleye ver
karıyı durduramıyosun .biraz detaylı oldu anlatım ama buna değer

aydin genelevi : astim denen bi beldesinde, astime otogar tarafından dolmuşlar kalkıyor,
muavine çıtlatın sizi tam önünde indirir. zaten son durak.
egenin bildiğim sağlam keranelerindendir.
aydın astimde ,astim minibüsüne binin indiğiniz yerde
kime sorsanız gösteriri

çorum genelevi : samsun asfaltına çıkıyorsunuz,
4 km gittikten sonra sağa bi sapan dönüyor ilerde camiyi geçince yeşil iki katlı bina.
çorum toptancı halı arkası ankara asfaltına yakın taksiyle gidilir.

afyon genelevi: tren istasyonuna giden sokağa dönün,
soldaki caddeden devam edin, ilerde en sonra çayırların arasında
pembe bi ev göreceksiniz orası, zaten kapısında yazar. geneldede sıra olur önünde.
afyon istasyon yanı tek bina var zaten.
tren istasyonuna giderken tcddy yanından sola döndüğünde mt ilerde

konya genelevi : merkezde yok akşehirde var. istasyona gidiyorsunuz.
istasyondan konya merkeze giden yola çıkın, sanayi gibi genelde otomotiv tamircilerin olduğu bi sokak var,tam o arada.
merkezden tren veya otobüsle gidiliyor..
istasyon ya da otogardan taksiciler sizi zütürür..
taksiye binmem diyorsanız, istasyondan konya yoluna doğru yürüyün,
ara bir yol gelicek
oto tamircilerinin arkasında.. genelev tam orda..
konya-ereğlide de olabilir

çankiri genelevi : çankırıya girişine gelmeden,
yani il tabelasına gelmeden yaklaşık 3 kilometre önce hemen asfalta yakın 3 katlı pembe bina.

balikesir genelevi :merkezdeki saat kulesine giden ana cadde var.
orda yokuş çıkan bi yol var. sosyal dinlenme tesisleri diye tabela gösterir,
o yokuşa metre kadar devam edin, askeri hastaneye yakın. dinkçiler mahallesi diye geçfunduszeue.info artık kapandı yok genelevi, yeniden açılmasıysa. balıkesirdeki edremit yolu km de aga eğlence merkezi

nigde genelevi : çevre yolundan atatürk heykelinin olduğu meydana giderken,
yola döndükten metre sonra sağda soluk renkli bi bina.
camdan bakıp duruyorlar zaten gidip gelene karılar, anlarsınız hemen.

denizli genelevi : organize sanayi çıkışında,
anayoldan biraz içerde. organize sanayi dolmuşuna binin,
son durakta inin, hemen arka sokakta kalıyor.
denizlide semti unuttum ama denizli org. sanayi dolmuşları gidiyor. son durak .
dolmuşlar otogarın arkasından kalkıyor.

antalya genelevi : varsak köprüsüne varmadan yaklaşık metre önce,
orda bi hırdavatçı mı ne var. orayı bulursanız hemen arka tarafında kalıyor.
şöförler zaten çok yardımcı oluyor o tarafta, dolmuşta bayan yoksa.
çekinmeyin sorun yani.
antalyada varsak sütçüler otobüs yada minübüsüne binin.
çaktırmadan şöföre "abi varsak köprüsüne varmadan 1 km kadar
beride nida ticaret diye inşaat malzemeleri satan
bi yer varmış ben orada inecem" derseniz, nida ticaret genelevin 50 metre yakını
lisedeyken arkadaşlarla gitmiştik.
içeri nasıl girdiniz diye sormayın girdik işte.
yaklaşık bir 8 sene önceydi sanırım.
aklımda kalanlar ortamın biraz batakhane olduğu ve
kadınların kalitesininde pek yüksek olmadığıydı.
ayrıca genelevin bulunduğu bölge biraz sakattı.
etrafta yankesiciler, bul karayı al parayı'cılar filan cirit atıyordu
o zamanlar. güpegündüz soyacaklardı bizi kendimizi dolmuşa zor atıp kaçmıştık.

uşak genelevi: uşakta'ta genel ev var, bayan sayısı 2 - 3 sanırım fazla sürmez kapanır,
çünkü şehir içindeki malum evler geneleve fırsat vermiyor.
genede nasıl gidilir derseniz tarifi zor ancak tarif etmeye çalışayım,
emniyetin iki sokak aşağısından yukarıya çıkan ve
bir süre sonra çok dikleşen yokuş yol, sürekli takip edilirse,
belediye tv yansıtıcılarının yanından geçilerek, 5 km. sonra geneleve ulaşılır.

kars genelevi : tam emin değilim ama digor ilçesine giderken
toplu konut idaresi ve binalarının karşısındaymış.

erzurum genelevi : yıldız kent çıkışında, paladöken yolunda,
dağ eteğine hemen varmadan. boğaz mevkii diye geçiyor yerin adı.
palandöken boğaz mevkiisine dolmuş gitmez bir taksiye binip
mektep yada boğaz derseniz sizi zütürürler,

adana genelevi :adana-barkal. mersin yolunda otogarı geçince hedef ecza deposunun arkasında.
barkal-sosyalevler dolmuşuna binerseniz genelevin kapısında inersiniz.

van genelevi: özalp yolu üzerinde kapatılmış olabilirde

adiyaman genelevi: gitmedim ama otogarın tam karşısında diye duydum.

diyarbakir genelevi : mardin şehirler arası yoluna çıkın.
diyarbakır-mardin yolu karpuzu geçince ilerle bulursun
arazi ortasındaki etrafı çevrili pembe binayı
karpuz bi ilçe, kasaba gibi bi yer ,orayı geçince,
belediye hizmet binası mı ne diye yazıyor, sapak veriyor, içeri girince 1 km ilerde.

amasya yok kapandı
bursa yok kapandı
kutahya yok kapandı
isparta yok kapandı vya taşındı şehirin baya dışına
bandırmada yok kapandı
sakarya yok
kocaeli yok
kırşehirde yok

edit : şukuları unutmayalım

edit 2 : çorlu genelevini bulduk

çorlu genelevi: otogardan kalkan tekirdağ arabalarına binin çorludan çıktıktan 2 km sonra,
yağ fabrikasının orada ineceğim diyin şöföre
zaten genelev fabrikanın arkasında.

edit 3 : ipnenin biri fena eksilemiş burdan ona sesleniyorum dıbınakodumun çocuğu burda yararlı bilgiler paylaşıyorum neden eksiliyon pekekent

edit 4 : trabzon genelevini bulduk

trabzon genelevi: çömlekçi mahallesi kime sorsan gösterir amk

edit 5 : Konya genelevini bulduk

konya genelevi: konya ereğlide'de 3 tane genelev var birisi otogara giderken hemen arkadaki büyük bina diğeri gülbahçe'nin sonunda alt geçidin orayı çıktıktan sonra eski taş evlerin orada, sonuncusu da meydanbaşı mezarlığının yakınlarında

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası