bilsem e gidenlerin yorumları / Bilsem İçin Öğrenci Gönderenler Sayfa

Bilsem E Gidenlerin Yorumları

bilsem e gidenlerin yorumları

&#;st&#;n yetenekli &#;ocukların rahat ettiği merkez

LinkedinFlipboardLinki KopyalaYazı Tipi

Çocuğunuz sınıfta uyumsuz, yaramaz ya da hiperaktif olarak nitelendirili-yorsa hemen dertlenmeyin.

Haberin Devamı

Herhangi bir alandaüstünlüğü olup bunu ifadeedecek ortam bulamıyor seafoodplus.info Eğitim Bakanlığı’na bağlı Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) testlerlebelirlenen bu tip çocukların özel eğitildiği birkurum. Okul-Aile Birliği Başkanı Derya Türkkanıile hem merkezi, hem de bir anne olarak burada eğitim alan ve12 yaşındakitap yazan oğluBerk’le yaşadığı deneyimi konuştuk.

Üstün yetenekli çocukların rahat ettiği merkez

HER UYUMSUZ ÇOCUK HİPERAKTİF DEĞİLDİR, ÜSTÜN YÖNLERİ OLABİLİR.

Birçok çocuk hiperaktif, yaramaz diye damgalanıyor. Hatta ilaç veriliyor.
- Tabii. Okulda, sınıfta çok hareket ediyor, çok konuşuyor deniyor. Hatta biz de oğlum 2. sınıftayken çok büyük sorunlar yaşadık. Ayağa kalkıyor, hareket ediyor, elinde devamlı bir şeylerle oynuyormuş. Hatta ben o zaman çok üzülmüştüm, neden böyle diye. Bir psikiyatriste giderek test yaptırdık ve IQ seviyesinin çok yüksek olduğunu öğrendik. Böylelikle araştırarak Bilsem’i buldum. Üstün Yetenekli Çocuklar kitabını da yazan Psikolojik Danışman Ahmet Bildiren, yanlış davranılması sonucu neredeyse kaybedilecek bir çocuk olduğunu söyledi.
Eğitim sistemimiz genellikle çocukları susturmaya, itaat etmeye ve törpülemeye yönelik. Bu durum öne çıkabilecek çocukları etkileyebiliyor yani.
- Bu konunun uzmanı olmasam da bu tip çocukların bastırılmasının doğru olmadığını uzmanlardan duyuyorum. Bazı suçlulara baktığı-
nızda, aslında üstün zekalı olduğu, fakat devam-
lı bastırılması, iyi yönlendirilmemesi sonucu toplum için tehlike yaratabileceği söyleniyor.

Haberin Devamı

ÇOCUKLAR BİLSEM’DE ÇOK MUTLU ÇÜNKÜ HER ŞEY SERBEST

Bilsem’in çalışma sistemi nasıl?
- İlk başta 1,5 yıllık bir destek eğitimi veriliyor. Bu sürede matematik, fen, sosyal bilimler, dil sanatları, resim ve müzik alanında rotasyon yapılıyor. Ders işlenmiyor fakat çocukların hangi alana yeteneği olduğu bulunuyor. En az 1, en çok 3 alan belirleniyor ve bireysel eğitime başlanıyor.
Çocuklar haftada kaç saat eğitim alıyor?
- Destek döneminde haftada 2 gün gidiyorlar. Bireysele geçtiklerinde alanlarına göre gidiyor. 3 alansa 3 gün gidiyor. Mesela Berk, müzik, matematik ve sosyal bilimlere gidiyor. Hatta çok hızlı bir şekilde tarihe geçti ve bir de kitap yazdı.
Çocuklara okuldan sonra bir de Bilsem’e gitmek ağır gelmiyor mu?
- Hayır gelmiyor. İsteyerek gidiyorlar çünkü müthiş deneyler yapıyorlar. Hatta Berk bir keresinde ‘anne, deney yaparken ampulü kırdım ama kimse kızmadı’ demişti. Okulda birçok şeye kızılmasına alıştıklarından Bilsem’de rahat ediyorlar çünkü orada herşey serbest.

Haberin Devamı

Üstün yetenekli çocukların rahat ettiği merkez

ŞİMDİDEN PROJE GELİŞTİREN, PATENT ALAN ÇOCUKLAR VAR

Çocuklar kaç yaşına kadar Bilsem’e devam edebiliyor?
- 2. ya da 3. sınıflarda sınava girip başlanıyor. Lise sona kadar devam etme hakları var. İlk girenler şimdi üniversitelerde, müthiş projeler geliştirenler, patent alanlar var. Aslında daha fazla imkân sunulabilse çok daha iyi şeyler ortaya koyabilecek çocuklar var. Maddi yokluğu olan çocukları da desteklemeye çalışıyoruz.
Ne eksikleri var Bilsem’in?
- Yer yetersizliğinden dolayı bireysel olması gereken eğitimler bazen 25 çocuk bir arada veriliyor. Fen laboratuvarımız yeni yapıldı. Biz okul-aile birliği olarak destek olmaya çalışıyoruz ama kolay olmuyor. Şu anda Melih Özakat İlkokulu’nun küçük bir kısmında eğitimler sürüyor. Orada da öğrenci 7 derslikte eğitim alıyor.
Bilsem’de nasıl öğretmenler eğitim veriyor?
- Özel eğitim almış öğretmenler veriyor. Genellikle yüksek lisans ve doktoralı öğretmenler oluyor. Milli Eğitim’e bağlı öğretmenler ve diğer öğretmenlerden daha fazla çalışmak durumunda kalıyorlar.
Veliler nereden bilgi alabilirler?
- seafoodplus.info internet sitesi, Sıdıka Akdemir Bilsem’in de web sayfası var.

Haberin Devamı

ÖNCE YETENEK SONRAZEKA TESTİ YAPILIYOR

Bilsem nedir?
- Bilim Sanat Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, İzmir’de yaklaşık 10 yıl öncesine dayanan bir eğitim merkezi. Daha önce Narlıdere Sıdıka Akdemir Merkezi olarak başlayan merkeze şimdi Alsancak’ta açılan Konak Bilsem eklendi.
Nasıl çocuklar gidiyor Bilsem’e?
- Üstün yetenekli çocuklar gidiyor. Okullara her yıl belli dönemde form gönderiliyor ve öğretmenler uygun gördükleri çocukları bu sınavlara yönlendiriyor. Sınavda başarılı olanlar bu eğitime alınıyor.
Ben de, birçok arkadaşım da duymadık bu sınavları.
- Açıkçası özel okullar biraz daha geri duruyor. Son yıldır ilgi var. Mesela ben de oğlum için kendim araştırıp bulmuştum. Bireysel başvurular çok tercih edilmese de kabul ediliyor.
Nasıl bir sınava alınıyorlar?
- TKT denilen bir yetenek değerlendirme sınavı oluyor. Bu barajı aşan rehberlik araştırma merkezine gidiyor ve zeka testi yapılıyor. Zekası üzerinde olanlar Bilsem’lere kabul ediliyor.

Haberin Devamı

OĞLUM BERK, 12 YAŞINDAANTİK MISIR DİYE KİTAP YAZDI

Siz oğlunuzda nasıl bir fark gördünüz de Bilsem’e başvurdunuz?
- Berk doğduğundan itibaren hep çok ileri bir gelişme gösteriyordu. Konuşması, hareketleri öndeydi. Hatta bir dönem hiperaktif olarak değerlendirildi. Ege Üniversitesi’nde çok büyük bir şans eseri ilaç vermeyen bir uzmanla karşılaştım ve Berk’in aslında yaşıtlarından ileri olduğu ortaya çıktı.
Oğlunuzda ne gibi değişiklikler oldu?
- Orada çok mutlu. Yorgun olsa da gitmek istiyor. Hem kendisinin her şeyi bilmediğini ya da tek bilenin o olmadığını, hem de kendisi gibi birçok çocuk olduğunu gördü. Arkadaşlık ilişkileri daha iyi. Birşeyler başarabilmenin mutluluğunu yaşıyor.
Oğlunuz 12 yaşında ve Antik Mısır diye bir kitap yazmış. Siz şaşırmadınız mı ilk başta?
- Çok şaşırdım. Bu konuyla ilgileniyordu ve internette araştırınca çok fazla bilgi olduğunu görünce üzerinde çalışarak bu kitabı oluşturdu. Hatta kendisi ‘anne galiba bu kitap derleme oldu. Ben gerçek bir yazar sayılır mıyım’ dedi. Fakat içerisindeki her şey onun kendi sözleri ve cümleleriyle yazıldı.

LinkedinFlipboardLinki KopyalaYazı Tipi

Yazarın Tüm Yazıları

Bilsemli veya Üstün yetenekli raporu olan öğrencinin başka okula nakli

Bilsemli veya Üstün yetenekli raporu olan öğrencinin başka okula nakli

Çocuğunuz bilsem sınavını kazandıysa, istediğiniz okula kaydını\naklini gerçekleştirebilisiniz. Millî Eğitim Bakanliği Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumlari Yönetmeliğinin, 3. bölümü olan Okul Tespiti, Kayıt Kabul ve Devam madde (4) bunun olabileciğini göstermektedir. Yöneticilere aşağıdaki kaynağı gösterebilirsiniz.   
Bilsemlianneler facebook grubunda genel olarak sorulan soruları, seafoodplus.info blog sayfamızda bilgilendirmeye çalışacağım.

(4) (Değişik:RG/6/)   Şehit, harp malûlü ve muharip gazi çocukları ile rehberlik ve araştırma merkezi raporu ile yönlendirilmesi yapılan özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar, yerleşim yeri adresine uyumlu okula kaydedildikten sonra durumlarını belgelendirmeleri şartıyla ulusal adres veri tabanındaki adreslerine bakılmaksızın istedikleri okula nakli yapılır.

Kaynak: Millî Eğitim Bakanliği Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumlari Yönetmeliği 

a) (Değişik:RG-5/9/) Güzel sanatlar liseleri ile Anadolu imam hatip liselerinin geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar, musiki programlarına; uluslararası yarışmalarda ilk üç dereceye girenler ile bilim ve sanat merkezlerine kayıtlı öğrencilerden görsel sanatlar ve müzik alanında tanılanmış özel yetenekli öğrencilerin,

b) (Değişik:RG-5/9/) Spor liseleri ile spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine ise; ortaöğretim kurumlarının (Değişik ibare:RG/11/) hazırlık, 9, 10 ve 11 inci sınıflarında öğrenim gören millî sporcu unvanını kazanmış öğrenciler ile Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ve sporcu eğitim merkezlerinde kayıtlı sporcu öğrencilerin bu durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla yetenek komisyonu kurulmadan,

ilgili okul öğretmenlerince yapılacak değerlendirme sonucunda, okullara her şube bazında ikişer kontenjan kullanılarak 1 Ekim - 31 Aralık tarihleri arasında nakillerini yapar.

c) Bilim ve sanat merkezlerinde eğitim alan, genel yetenek alanında tanılanmış özel yetenekli öğrencilerin, durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla ortaöğretim kayıt alanlarına bakılmaksızın, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan   ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlar.

Kaynak: MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun.

Bilsem&#;e Çalışılmalı mı?

Defalarca buradan yazdım. Bilim ve sanat merkezine öğrenci seçiminde yapılan uygulama bir sınav uygulaması değildir. Bu uygulamalarda bilgi ya da akademik alana ait ders konuları dikkate alınmaz. Aday gösterilen çocukta; alt zihinsel yetenek alanlarına ait donanım varsa bu uygulamaları başarabilecektir.

Yani; ayırt etme zekası, akıl yürütme zekası, şekil uzay zekası, dilsel ve hesaplama zekaları varsa, çocuk bu uygulamalarda doğuştan getirdiği donanımı kadar performans gösterecektir.

Dolayısıyla, çocuğun çalıştırılması, onlarca deneme sınavına sokulması, onlarda gereksiz bir sınav kaygısı oluşturmaktan ve bu işler için de yüzlerce lira harcamaktan öteye gitmeyecektir.

Değerli anne babalar. Hem kendinizi hem de çocuklarınızı, bilim ve sanat merkezine hazırlık adı altında gerçekleştirilen, sadece ama sadece paranızı kapmaya yönelik bu tuzaklardan koruyunuz.

Bir kez daha söylüyorum. Çocuğunuzun yeteneklerine ait donanımları üst düzeydeyse belli bir performans puanı almasını kimse engelleyemez. Fakat, donanımları yetersizse ne yaparsanız yapın bu uygulamalarda istenilen performansı gösteremez. Bu yüzden ne kendinize ne de çocuğunuza yazık etmeyiniz.

Çocuklarınızın, stressiz, kaygısız ve yorgun olmayan bir zihinle bu uygulamalara girmesi oldukça önemlidir. Çünkü bu bir zihinsel yetenek uygulamasıdır.

Siz siz olun sanki bir sınavmış gibi çocuğunuza bu uygulamayı anlatmayın ve algılatmayın.

Bunun bir başarı sınavı olmadığını, bir zeka oyunu olduğunu çocuklarınıza söyleyin.

Göreceksiniz süreçten korkmayacaklar aksine bir an önce performans sergilemek için can atacaklar.

Her şey gönlünüzce olsun&#;

BİLSEM

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir