dotmam nedir / Sesli Sözlük - dotmam

Dotmam Nedir

dotmam nedir

İngilizce - Türkçe çeviri (v yeni)

İngilizce dilinden Türkçe diline (google translate aracılığıyla) hızlı cümle ya da kelime çeviri yapmanıza yardımcı olan bir sözlük sistemidir. Dünya dilleri arasında yapılacak olan cümle ve kelime çevirilerinizi kolaylaştırır. ÇevirSözlüfunduszeue.info Dünya'da en yaygın olarak kullanılan bir çok dili içinde barındırmaktadır. Bu diller arasında herhangi bir ücret ödemeden ve sınırlama olmaksızın istediğiniz cümle ya da kelime çevirilerinizi hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür.

Kullanım ve Gizlilik

funduszeue.info aracılığıyla yapılan tüm çeviri verileri toplanmaktadır. Toplanan veriler herkese açık, anonim olarak paylaşılır. Dolayısıyla Çevir Sözlük kullanarak yapacağınız çevirilerde kişisel bilgi ve verilerinizin yer almaması gerektiğini hatırlatırız.

funduszeue.info kullanıcılarının çevirilerinden oluşturulan içerikte argo, küfür vb. uygun olmayan öğeler bulunabilir. Oluşturulan çeviriler her yaş ve kesimden insanlar için uygun olamayabileceğinden dolayı, rahatsızlık duyulan hallerde siteminizin kullanılmamasını öneriyoruz. Kullanıcılarımızın çevirilerle eklediği içeriklerde telif hakkı ya da kişiliğe hakaret vb. öğeler bulunuyorsa site yönetimiyle iletişime geçilmesi halinde gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

Sitenize ya da blogunuza İngilizce Türkçe çeviri ekleyin:
l

Türkçe

Yapılan tüm cümle çevirileri veritabanına kaydedilmektedir. Kaydedilen veriler, herkese açık ve anonim olarak web sitesinde yayınlanır. Bu sebeple yapacağınız çevirilerde kişisel bilgi ve verilerinizin yer almaması gerektiğini hatırlatırız. Kullanıcıların çevirilerinden oluşturulan içeriklerde argo, küfür, cinsellik ve benzeri öğeler bulunabilir. Oluşturulan çeviriler, her yaş ve kesimden insanlar için uygun olamayabileceğinden dolayı, rahatsızlık duyulan hallerde web sitemizin kullanılmamasını öneriyoruz. Kullanıcılarımızın, çeviri yaparak eklemiş olduğu içerikler de, telif hakkı ve ya kişiliğe hakaret ve benzeri öğeler bulunuyorsa, →"İletişim" elektronik posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Gizlilik Politikası

Google dahil üçüncü taraf tedarikçiler, kullanıcıların web sitenize veya diğer web sitelerine yaptığı önceki ziyaretleri temel alan reklamlar yayınlamak için çerez kullanmaktadır. Google'ın reklam çerezlerini kullanması, Google ve iş ortaklarının kullanıcılara siteniz ve/veya internetteki diğer sitelere yaptıkları ziyaretleri temel alan reklamlar sunmasına olanak tanır. Kullanıcılar Reklam Ayarları sayfasını ziyaret ederek kişiselleştirilmiş reklamcılığı devre dışı bırakabilir. (Alternatif olarak, üçüncü taraf tedarikçilerin kişiselleştirilmiş reklamcılık için çerezleri kullanmasını devre dışı bırakmak isteyen kullanıcılar funduszeue.info web adresini ziyaret edebilirler.)

Bize Ulaşın

Mesajı aşağıdaki formda gönderin, mümkün olan en kısa sürede sizinle iletişime geçelim.

Mesaj başarıyla gönderildi.

Hata! Maalesef, formunuzu gönderirken bir hata oluştu.

Şivan Perwer Le Dotmam Sözleri

Lé Dotmam şarkısı Şivan Perwer&#;in &#;Ey Ferat&#; albümünde yer almaktadıfunduszeue.infoüm bilindiği üzere yılında piyasaya çıkmıştıfunduszeue.info bu şarkını söz ve müziği Şivan Perwer&#;e aittir.

Le Dotmam Ne Demek?

Dotmam&#;ın anlamı amcakızıdır.

Le Dotmam Kürtçe Sözleri

Dotmam, gelek slavên şoreşvanî li te.
Bi hesreta dila têm çavên te.
Vê stranê, vê helbestê ango dibêjim li ser evîna me, li ser armanca me&#;

Xeber hate min li ser eşqa dil
Eywax gul bû evîndara bilbil
Xeber hate min li ser eşqa dil
Agahdar bûm li ser evîna dil
Eywax gul bû evîndara bilbil
Bilbil xema qet nakşîne ji gul
Lê dotmam lê dotmam wey limin rûreşê
Lê dotmam lê dotmam lê dotmamê
Delalê evîndara pismamê
Zeriyê evîndara pismamê

Dotmam dayika me tev niştiman e
Diqîre digaze li ber desta ne
Wê çawa bê sebra me Kurdan e
Delalê evîndara pismamê
Zeriyê evîndara pismamê

Dotmam tu pir şêrînî li ba şivan
Lê niştiman nadim bi hezar yaran
Bo azadî dil û canêm qurban
Bo rizgarî divêm axa goran
Delalê evîndara pismamê
Zeriyê evîndara pismamê.

Le Dotmam Türkçe Sözleri

Amcakızım, çokça devrimci selamlar olsun sana.
Hasret dolu kalp ile gözlerinden öperim.
Bu şarkıyı, bu şiiri aşkımız ve amacımız için söylüyorum&#;

Yürekten sevmeler üzerine bir haber geldi
Eyvah ki Gül Bülbül&#;e aşık olmuşutr.
Yürekten sevmeler üzerine bir haber geldi
Yürekten gelen sevdalardan haberdar oldum
Eyvah! Gül, Bülbüle aşık oldu.
Bülbül hiç dert tasa çekmez Gül&#;den
Amcakızım, amcakızım, ben yüzükarayım
Amcakızım, amcakızım, amcakızım.
Güzelim, amcaoğluna aşıktır
Sarışınım, amcaoğluna aşıktır.

Amcakızım, hepimizin anası ulusumuzdur
İnler, yakınır, ellere muhtaçtır
Biz Kürtler nasıl sabedeceğiz?
Amcakızım, amcakızım, amcakızım.
Güzelim, amcaoğluna aşıktır

Amcakızım sen Şivan&#;ın gözünde çok tatlısın,
Lakin ulusumu binlerce yare değişmem.
Özgürlük için kalbim ve canım feda olsun
Kurtuluş için mezar toprağına razıyım.
Amcakızım, amcakızım, amcakızım&#;
Güzelim, amcaoğluna aşıktır.

Ersin Çelik'in haberi

AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın beklenmedik bir sürpriz yaparak, TRT 6’nın açılışında okuduğu Kürtçe türkü “Dotmam”ın kendisinde bıraktığı hikaye yürekleri burktu. 

Orhan duru sesi ile büyülerken, acıklı yorumu ile de Kürtçe bilenleri ve türkünün kendisi için ne anlam ifade ettiğini öğrenenleri ağlattı.

Haber 7 okuru Heval Amedi türkünün Türkçe ne analam geldiğini çevirdi.

DOTMAM (AMCA KIZI)
Dotmam keşke birbirimize komşu olsaydık.
Akşam yemeği sadece bizde yenseydi.
Dotmamım (Amcakızı) her zaman benim yanımda olsaydı.
Gel Dotmam bin defa dotmam.
Bu ne dert bu ne yaradır.
Sen kalk gözlerine sürme sür.
Saçlarını tara ve uçlarını aşağı doğru sark.
Biz gideceğiz buzlu dağa orda Siyabend ve Xecê’nin (Hatice) misafiri olacağız.
Ey dotmam keşke gözlerim kör olsaydı buraya gelmeseydim.
Siyah güzlü dotmamımı bu halde görmeseydim.
Bu yıl ben sensiz nasıl geçireceğim bayramı…
(Çeviren; Havel Amedi )

TRT'nin Arı Sütüyolar'ında Şeş TV'nin açılış programını sunan Rojin ve Nilüfer Akbal'ın yanında sahneye çıkan AK Parti’li Gülşen Orhan dotmam türküsünü, yıllar önce trafik kazasında kaybettiği, aynı zamanda amcasının oğlu da olan eşine hitaben okuduğu öğrenildi.

Kürtçe okuduğu için baskılar gören ve 35 yıl önce yurt dışına kaçan ünlü Kürt ozanı Şivan Perwer’in seslendirdiği  dotmam, Türkçe'de “amca kızı” anlamına geliyor. Yani Gülşen Orhan’da okuduğu şarkıdaki gibi eşinin dotmamıydı.

Haber 7 sayfalarında büyük ilgi gören ve çok sayıda yorum alan bu türkünün neyi anlattığı da merak konusu oldu.

Hikayesi ile büyük merak uyandıran ‘dotmamı Türkçe'ye Haber 7 okuru Havel Amedi çevirdi.

Ayrıca bu türküyü hem orjinal ağzından yani Şivan Perwer'den hem de büyüleci sesi ve acıklı yorumu ile binlerce insanı duygulanduran Gülşen Orhan'ın ağzından alt alta yayınlıyoruz

TÜRKÜYÜ GÜLŞEN ORHAN'DAN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DOTMAMI ŞİVAN PERWER'DEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KAYNAK: HABER 7

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası