ortaokullarda seçmeli dersler hangileri / Öğrenciler en çok hangi dersleri tercih etti? - Haberler

Ortaokullarda Seçmeli Dersler Hangileri

ortaokullarda seçmeli dersler hangileri

5. SINIF DERSLERİ VE DERS SAATLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu sene için olan müfredatını İnternet sitesinden yayınladı. 5.sınıfdersleri ve saatleri nelerdir? 5.sınıfta hangi dersler var? 5.sınıfta hangi ders kaç saat? 5.sınıf ders saati çizelgesi gibi soruların cevabını aşağıda bulacaksınız. Liste güncellenen müfredat kapsamında ayarlanmıştır. Aşağıdaki linklere tıklayarak aradığınız lisenin ders ve ders saatlerine ulaşabilirsiniz. Hadi buyurun öğrenelim.

5. Sınıf Dersleri ve Ders Saatleri ise Şöyle:

• Türkçe 6 saat
  • Matematik 5 saat
  • Sosyal Bilgiler 3 saat
  • Fen Bilimleri 4 saat
  • Yabancı Dil 3 saat
  • Görsel Sanatlar 1 saat
  • Müzik 1 saat
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2 saat
  • Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 2 saat
  • Beden Eğitimi ve Spor 2 saat

Toplam 29 saat zorunlu ders var. 6 saatte Seçmeli dersi vardır. Toplam haftalık ders saatleri 35&#;dir. Detaylı bilgiye aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Tablo Şeklinde 5. Sınıf Dersleri ve Ders Saatleri ise Şöyle:

DERSLERSINIFLAR
ORTAOKUL
5678
ZORUNLU DERSLERTürkçe6655
Matematik5555
Fen Bilimleri4444
Sosyal Bilgiler333
T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük2
Yabancı Dil3344
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi2222
Görsel Sanatlar1111
Müzik1111
Beden Eğitimi ve Spor2222
Teknoloji ve Tasarım22
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım22
Rehberlik ve Kariyer Planlama1
ZORUNLU DERS TOPLAMI29292929
SEÇMELİ DERSLERDin, Ahlak ve DeğerlerKur&#;an-ı Kerim (4)2222
Peygamberimizin Hayatı (4)2222
Temel Dinî Bilgiler (2)2222
Dil ve AnlatımOkuma Becerileri (1)22
Yazarlık ve Yazma Becerileri (4)2222
Yaşayan Diller ve Lehçeler (4)2222
İletişim ve Sunum Becerileri (1)22
Yabancı DilYabancı Dil (Bakanlar Kurulu Kararı
ile Kabul Edilen Diller) (4)
2222
Fen Bilimleri ve MatematikBilim Uygulamaları (4)2222
Matematik Uygulamaları (4)2222
Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği (1)222
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (2)22
Sanat ve SporGörsel Sanatlar (Resim, Geleneksel Sanatlar, Plastik Sanatlar vb.) (4)2/(4)2/(4)2/(4)2/(4)
Müzik (4)2/(4)2/(4)2/(4)2/(4)
Spor ve Fizikî Etkinlikler (Alanlara Göre Modüller Oluşturulacaktır) (4)2/(4)2/(4)2/(4)2/(4)
Drama (2)22
Zekâ Oyunları (4)2222
Satranç (1)2222
Sosyal BilimlerHalk Kültürü (4)2222
“Şehrimiz …” (1)2222
Medya Okuryazarlığı (1)22
Hukuk ve Adalet (1)222
Düşünme Eğitimi (2)22
Seçilebilecek Ders Saati Sayısı6666
SERBEST ETKİNLİKLER
TOPLAM DERS35353535

5.Sınıf Konuları ve Müfredatı (MEB)

Tüm Dersler ve Saatleri

eğitim öğretim yılında 5. Sınıfta hangi dersler var, ortaokul 5. Sınıf dersleri neler, 5. Sınıfta hangi ders kaç saat? ortaokul beşinci sınıfta hangi dersler var? MEB 5. Sınıf haftalık ders çizelgesi,5 sınıfta hangi dersler var?, 5 sınıf kaç tane ders var?,5 sınıfta din dersi var mı?,
5 sınıf beden eğitimi kaç saat?, 5 sınıf matematik konuları nelerdir?, 5 sınıf seçmeli dersler nelerdir?, Ortaokul dersleri nelerdir?, Ortaokulda günde kaç saat ders var?, 5. Sınıf konuları

3 sınıf kaç tane ders var?, 5 sınıf beden eğitimi kaç saat?, 5 sınıf matematik konuları nelerdir?, 5 sınıf seçmeli dersler nelerdir?, 5 sınıfta din dersi var mı?, 5 sınıfta hangi dersler var?

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SEÇMELİ DERS İŞLEMLERİ

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SEÇMELİ DERS İŞLEMLERİ

/ Eğitim Öğretim yılında öğrencilerimizin okumak istedikleri seçmeli derslere yönelik tercih işlemleri başlamıştır. 

Sayın veliler eğitim öğretim yılında okutulacak seçmeli derslerin belirlenmesi süreci başlamıştır. Velilerimizin tarihine kadar ders seçimi yapması gerekmektedir. Seçmeli ders seçimi için velilerimize 3 yol sunmaktayız. Bunlar:

1- Okula gelerek dilekçe ile seçim yapmak,

2- Aşağıdaki linklerde sunulan dilekçelerden öğrencinin sınıfına uygun olanın çıktısını alıp, doldurup, imzalayıp, tarayıp, okulumuzun e-posta adresine göndermek. ( @funduszeue.info )

/ Eğitim Öğretim Yılı Seçmeli Ders Dilekçeleri için;

5.sınıf başvuru dilekçesi için  TIKLAYINIZ..

6.sınıf başvuru dilekçesi için  TIKLAYINIZ.

7.sınıf başvuru dilekçesi için  TIKLAYINIZ.

3- Online formu doldurmak. 

5. sınıf öğrencilerimizin doldurması gereken Google Form linki : funduszeue.info 

6. sınıf öğrencilerimizin doldurması gereken Google Form linki : funduszeue.info 

7. sınıf öğrencilerimizin doldurması gereken Google Form linki : funduszeue.info   

Ayrıca Google Formlar üzerinden alınacak tercihlerde yüzyüze eğitime başlanıldığı tarihlerde resmi dilekçe şeklinde öğrencilerden alınacaktır.

NOT: Seçmeli ders işlemleri öğrencilerimizin gelecek sene görecekleri dersler için yapılmaktadır. Süresi içerisinde ders seçimi yapmayan öğrencilerin seçmeli dersleri okul yönetimince belirlenecektir.

5. Sınıf öğrencileri 6. Sınıfta okuyacakları seçmeli dersler için form ve dilekçe dolduracaklardır.

6. Sınıf öğrencileri 7. Sınıfta okuyacakları seçmeli dersler için form ve dilekçe dolduracaklardır.

7. Sınıf öğrencileri 8. Sınıfta okuyacakları seçmeli dersler için form ve dilekçe dolduracaklardır.

Yukarıda belirtilen yolların herhangi biri ile Cuma gününe kadar ders seçimini okulumuza iletilebilir. Bu tarihe kadar tercihte bulunmayan öğrenciler okul idaresi ile birebir iletişime geçmelidir.

İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgeleri İçin TIKLAYINIZ..

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 30/12/ tarihli yazısı için TIKLAYINIZ..

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi : a) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının tarihli ve 40 sayılı Kurul Kararı  eki  İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi.
 b) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının   tarihli ve  41 sayılı Kurul Kararı eki  İmam  Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesi.

Bilindiği üzere öğrencilerimizin kendi ilgi, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında seçmeli ders uygulaması yürütülmektedir. Bakanlığımızca okutulmak üzere öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıtılacak ders kitaplarının sayısı, her yıl Ocak ayı içerisinde MEBBİS ortamında oluşturulan "Kitap Seçim Modülü"ne okul/kurum müdürlüklerince girilen verilere göre belirlenmektedir. Buna göre eğitim öğretim yılı başında ders kitapları/öğretim materyallerinin öğretmen ve öğrencilerimize eksiksiz ve zamanında sunulabilmesi ve ayrıca okullarımızda öğretmen norm kadrolarına yönelik sorunlar yaşanmaması için ortaokul ve imam hatip ortaokullarında uygulanan seçmeli derslerin seçim işlemlerinin Ocak tarihleri arasında tamamlanması gerekmektedir.
Buna göre;
Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda okuyacak öğrencilerimiz ilgi (a) Çizelge doğrultusunda, imam hatip ortaokullarında okuyacak öğrencilerimiz ise  ilgi (b) Çizelge'de belirtildiği şekilde eğitim öğretim yılında  okumak istedikleri seçmeli derslerini  belirleyeceklerdir.
İlgi (a) ve (b) Kurul Kararı eki Çizelge'lerin seçmeli dersler bölümünün "Sanat ve Spor" alanı altında eğitim  öğretim  yılından  itibaren  ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıflarında 1 (bir)  kez okutulmak üzere "Satranç" dersi eklenmiştir. Buna göre eğitim öğretim yılına yönelik seçmeli ders işlemlerinde "Satranç" dersi de dikkate alınacak, öğrenci ve velilerimiz  bu konuda bilgilendirilecektir.  
Seçmeli derslerin kaç kez ve kaç saat seçilebileceği ilgi (a) ve (b) Çizelge'lerde belirtilmiş olup seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimine yönelik yapılacak işlemler konusunda öğrenci ve velilerimize okul müdürlüklerimizde şube rehber öğretmeni ve rehberlik öğretmeni/rehberlik ve psikolojik danışmanları aracılığıyla uzaktan çevrimiçi toplantı, e-posta, telefon gibi elektronik ortamlarda bilgilendirme yapılacak ve özellikle ortaokul veya imam hatip ortaokuluna geçecek olan ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz için yapılacak bilgilendirmelerde sınıf öğretmenlerimiz  rehberlik edeceklerdir.
İlgi (a)  Çizelge'nin "Açıklamalar" bölümünün 2 nci maddesine  göre; ortaokullarda seçmeli ders uygulaması konusunda esneklik sağlanacak ve her okul yönetimi kendi imkânları doğrultusunda Çizelge'nin seçmeli dersler bölümünde yer alan azami 10 dersten (aşağıda belirtilen dersler/modüller de dikkate alınarak) bir grup oluşturacak ve öğrenciler kendi okullarında okul yöneticileri tarafından oluşturulan gruptan derslerini seçeceklerdir.
Okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda ilgili seçmeli ders okutulabilecektir.

Okullarda ilgili alanda yeterli sayıda öğretmenin bulunmadığı derslerin seçilmesi hâlinde öncelikle diğer okullardan maaş/ek ders karşılığı görevlendirmeler yoluyla öğretmen temin edilecek, bunun da mümkün olmadığı hâllerde ücretli öğretmen görevlendirilmek suretiyle bu dersler açılıp okutulabilecektir.
 Yaşayan Diller ve Lehçeler  (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında okutulan;  
- Adığece (Kiril Alfabesine göre),
- Adığece (Latin Alfabesine göre),
- Abazaca,
- Kurmancca,
- Zazaca,
- Lazca,
- Gürcüce,
- Boşnakça,
- Arnavutça  
dersleri  ilgi (a) ve (b) Çizelge'lerde açık bir şekilde yer almadığından öğrencilerimiz ve velilerimize söz konusu derslere yönelik bilgilendirme yapılacaktır.
8.  İlgi (a) ve (b) Çizelge'de yer alan "Yabancı Dil (Bakanlar Kurulu Kararıyla Kabul Edilen Diller)" kapsamında örgün eğitim kurumlarında söz konusu yabancı diller okul müdürlüklerinin imkân ve şartları kapsamında, kendileri tarafından hazırlanıp Bakanlığımız tarafından onaylanacak öğretim programları doğrultusunda okutulabilecektir.  
9.  İlgi (a) ve (b) Çizelge'lerin "Seçmeli Dersler" bölümünde yer alan;
a) "Spor ve Fiziki Etkinlikler" dersine ait Öğretim Programı  
-Basketbol,
-Atletizm,
-Okçuluk,
-Yüzme,
-Bisiklet,
-Tenis    
b) "Görsel Sanatlar" dersine ait Öğretim Programı  
-Resim,
-Grafik Tasarım,
-Seramik,
-Ebru,
-Tezhip,
-Minyatür  
c) "Müzik" dersine ait Öğretim Programı  
-Genel Müzik Eğitimi,
-Bağlama (Saz),
-Gitar,
-Keman,
-Piyano,
-Ut,
-Türk Halk Müziği Koro
şeklinde modül olarak hazırlanmış olup e-okulda da öğrencilerimize seçmeli ders seçeneği olarak sunulmuştur.  
Öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri, okulun fiziki durumu, insan kaynağı vb. dikkate alınarak öğretim programının içeriğine uygun olarak okul müdürlüklerince belirlenen farklı spor (futbol, voleybol vb.) ve sanat alanlarındaki çalışmalar e-okulda ilgili bölümde yer alan "DİĞER" seçeneğiyle belirtilerek öğrencilerin seçmesi sağlanabilecektir.   
Ortaokul 5. sınıflarda ilgi (a) Çizelge'nin 7 nci maddesi ve  imam hatip ortaokullarının 5. sınıflarında ilgi (b) Çizelge'nin 4 üncü maddesi gereğince eğitim öğretim yılında yabancı dil ağırlıklı uygulama yapmak isteyen okullarda ilgili maddede belirtilen zorunlu ve seçmeli ders saatleri dikkate alınarak öğrencilerin ders seçimi ve kitap ihtiyacı belirlenecektir.   
Yukarıdaki hususlar çerçevesinde Covid salgın sürecinde alınan tedbirler de dikkate alınarak eğitim öğretim yılına yönelik seçmeli ders taleplerinin okul müdürlüklerince elektronik ortamda, bunun mümkün olmaması halinde yazılı şekilde Ocak tarihleri arasında  alınarak  e-okul sistemine işlenmesi ve Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Ocak ayı içerisinde belirlenecek tarihlerde açılacak MEBBİS Kitap Seçim Modülü'ne veri girişlerinin zamanında yapılması için gerekli önlemlerin Valiliğinizce alınması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Mustafa SAFRAN
Bakan a.
Bakan Yardımcısı

Giriş Tarihi: Son Güncelleme:

Buna göre, tüm sınıflarda matematik, 1'er saat artırılarak 5'er saat verilecek; yabancı dil öğretimine ise ilkokul 2. sınıftan başlanacak; gelecek yıl ilkokul 3. sınıf olacak öğrenciler de fen bilimleri dersi okuyacak.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, ''İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi''ni belirledi. Dersler gelecek eğitim öğretim yılından itibaren 1. ve 5. sınıflardan başlanmak üzere kademeli uygulanacak.

Buna göre, zorunlu ders saatleri ilkokul 1. sınıfta 26, ilkokul 2. ve 3. sınıflarda 28'er, ilkokul 4. sınıfta ise 30 saat olacak.

Ortaokul 5. ve 6. sınıflarda 28 saat olacak zorunlu dersler, ortaokul 7. ve 8.sınıflarda 29 saat verilecek.

İlkokulda zorunlu dersler arasında Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri, sosyal bilgiler, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik, oyun ve fiziki etkinlikler, trafik güvenliği ve insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersleri yer alacak.

Ortaokulun zorunlu dersleri ise, Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve spor, teknoloji ve tasarım ve rehberlik ve kariyer planlama olacak.

Yabancı dil öğretimi 2 yıl erkene çekildi

İlkokul ve ortaokulun tüm sınıflarında zorunlu olarak okutulan Matematik dersi geçen seneye göre 1'er saat artırılarak 5'er saat verilecek. Yabancı dil öğretimine ise ilkokul 2. sınıftan başlanacak.

Yabancı dil dersi, ilkokul 2. sınıftan 4. sınıfa kadar 2'şer saat, ortaokul 5. sınıftan 8. sınıfa kadar ise 4 saat okutulacak. Böylece yabancı dil öğretimi 2 yıl erkene çekildi.

Gelecek yıl ilkokul 3. sınıf olacak öğrenciler de Fen Bilimleri dersi okuyacak. Bu ders ilkokul 3 ve 4. sınıflarda 3'er saat, ortaokul sınıflarda ise 4'er saat verilecek.

Çizelgenin zorunlu dersler bölümüne yeni konulan insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersi ise ilkokul 4. sınıflarda okutulacak. Trafik güvenliği dersi sadece ilkokul 4. sınıfta; rehberlik ve kariyer planlama dersi ise sadece ortaokul 8. sınıfta zorunlu ders olarak alınacak.

Türkçe ders saati ise geçen seneye göre sadece ilkokul 1. ve 2. sınıflarda birer saat azalarak 10'ar saat, ilkokul 3. sınıfta ise 3 saat azalarak 8 saat olacak. Türkçe, ilkokul 4. sınıfta ise 2 saat artarak 8 saat, ortaokul 6. sınıfta 1 saat artarak 6 saat okutulacak.

eğitim yılından itibaren uygulanacak zorunlu dersler ve saatleri şöyle:

Zorunlu Dersler İlkokul1 İlkokul 2 İlkokul 3 İlkokul 4 Ortaokul 5 Ortaokul 6 Ortaokul 7 Ortaokul 8

Türkçe 10 10 8 8 6 6 5 5
Matematik 5 5 5 5 5 5 5 5
Hayat Bilgisi 4 4 3 - - - - -
Fen Bilimleri - - 3 3 4 4 4 4
Sosyal Bilgiler - - - 3 3 3 3 -
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - - - - - - - 2
Yabancı Dil - 2 2 2 4 4 4 4
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi - - - 2 2 2 2 2
Görsel Sanatlar 1 1 1 1 1 1 1 1
Müzik 1 1 1 1 1 1 1 1
Oyun ve Fiziki Etkinlikler 5 5 5 2 - - - -
Beden Eğitimi ve Spor - - - - 2 2 2 2
Teknoloji ve Tasarım - - - - - - 2 2
Trafik Güvenliği - - - 1 - - - -
Rehberlik ve Kariyer Planlanma - - - - - - - 1
İnsan Hakları ve Yurttaşlık - - - 2 - - - -

eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak haftalık ders çizelgesine göre:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek yıldan itibaren ortaokul öğrencilerinin, yerel dil ve lehçelerin seçmeli ders okutulacağı ''Yaşayan Diller ve Lehçeler'' dersini haftada 2 saat seçebilmesini kararlaştırdı. Buna göre, yeterli öğrencinin seçmesi halinde Kürtçe seçmeli ders okutulabilecek.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, ''İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi''ni belirledi. Dersler gelecek eğitim öğretim yılından itibaren 1. ve 5. sınıflardan başlanmak üzere kademeli uygulanacak.

Çizelgede zorunlu dersler dışında seçmeli derslere de yer veriliyor. Seçmeli dersler ise ortaokul sınıflarda alınabiliyor. Her sınıfta haftada en fazla 8'er saat ders seçilebilecek.

Seçmeli derslerle birlikte ortaokul 5. ve 6. sınıflarda haftalık ders saati 36'şar saat; ortaokul 7 ve 8. sınıflarda ise haftalık ders saati 37'şer saat olacak.

Seçmeli dersler 6 ayrı gruba ayrılıyor. ''Din, Ahlak ve Değerler'' grubunda Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı, Temel Dini Bilgiler; ''Dil ve Anlatım'' grubunda Okuma Becerileri, Yazarlık ve Yazma Becerileri, Yaşayan Dillen ve Lehçeler, İletişim ve Sunum Becerileri; ''Yabancı Dil'' grubunda Bakanlar Kurulu kararı ile kabul edilen dillerin yer aldığı Yabancı Dil; ''Fen Bilimleri ve Matematik'' grubunda Bilim Uygulamaları, Matematik Uygulamaları, Çevre ve Bilim, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım; ''Sanat ve Spor'' grubunda Görsel Sanatlar, Müzik, Spor ve Fiziki Etkinlikler, Drama, Zeka Oyunları; ''Sosyal Bilimler'' grubunda ise Halk Kültürü, Medya Okuryazarlığı, Hukuk ve Adalet, Düşünme Eğitimi dersleri yer alacak.

Ortaokulda seçilebilecek dersler ve saatleri şöyle:

Seçmeli Dersler Ortaokul 5 Ortaokul 6 Ortaokul 7 Ortaokul 8

Kur'an-ı Kerim 2 2 2 2
Hz. Muhammed'in Hayatı 2 2 2 2
Temel Dini Bilgiler 2 2 2 2
Okuma Becerileri 2 2 - -
Yazarlık ve Yazma Becerileri 2 2 2 2
Yaşayan Diller ve Lehçeler 2 2 2 2
İletişim ve Sunum Becerileri - - 2 2
Yabancı Dil 2 2 2 2
Bilim Uygulamaları 2 2 2 2
Matematik Uygulamaları 2 2 2 2
Çevre ve Bilim - - 2 2
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 2 2 2 2
Görsel Sanatlar 2/(4) 2/(4) 2/(4) 2/(4)
Müzik 2/(4) 2/(4) 2/(4) 2/(4)
Spor ve Fiziki Etkinlikler 2/(4) 2/(4) 2/(4) 2/(4)
Drama 2 2 - -
Zeka Oyunları 2 2 2 2
Halk Kültürü - 2 2 -
Medya Okuryazarlığı - - 2 2
Hukuk ve Adalet - 2 2 -
Düşünme Eğitimi - - 2 2

Yerel dil ve lehçeler seçmeli ders olacak

Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı ile Temel Dini Bilgiler dersleri ortaokulun tüm sınıflarında haftada 2'şer saat seçilebilecek. Öğrenciler, Temel Dini Bilgiler dersi kapsamında isteğe bağlı olarak İslam Dini, Hristiyanlık, Musevilik dinleri ile Alevilik inancına ait bilgileri öğrenebilecek.

Yerel dil ve lehçelerin seçmeli ders olarak okutulmasına imkan sağlayacak ''Yaşayan Diller ve Lehçeler'' dersi de haftada 2 saat verilecek. Bu kapsamda yeterli öğrenci seçmesi halinde Kürtçe seçmeli ders olacak.

Okuma Becerileri dersi ortaokul 5. ve 6. sınıfta, İletişim ve Sunum Becerileri dersi ise 7. ve 8. sınıfta 2'şer saat alınabilecek.

Yabancı Dil seçmeli dersi de sınıflar arasında 2'şer saat olacak. Bu derste de Bakanlar Kurulu kararı ile öğretimi yapılması hükme bağlanmış diller seçmeli olarak okutulacak.

Görsel Sanatlar, Müzik ve Spor dersleri ise 5. sınıftan 8. sınıfa kadar öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda 2 ya da 4 saat seçilebilecek.

Seçmeli ders grupları oluşturulacak

Bir seçmeli ders 2 veya 4 kere alınabilecek. Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları modüler bir yapıda oluşturulacak. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabilecek.

Öğrenci, 5. sınıftan itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez 8. sınıfta alabileceği gibi, bu dersi 5. sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilecek.

Farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulacak. Örneğin bir öğrenci Kur'an-ı Kerim dersini ilk kez 7. sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi 5,6 ve 8. sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilecek.

Ortaokul 5. sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleriyle en az 4 ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkan ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak 18 ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilecek.

İsteyen okullarda 8 ders saatine kadar okul ve çevrenin şartlarıyla öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak; sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinliklerle her türlü eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi okul yönetiminin kararına bağlı olarak uygulanabilecek.

Seçmeli derslerin dışında ilkokulda serbest etkinlik zamanları da düzenlenecek. Serbest etkinlikler ilkokul 1. sınıfta 4, 2. ve 3. sınıfta 2'şer saat olacak. Serbest etkinlikler velinin isteği doğrultusunda okul yönetiminin kararına bağlı olacak ve zorunlu olmayacak.

ARKADAŞINA GÖNDER

MEB, ilkokul ve ortaokul derslerini belirledi

SON DAKİKA

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası