2 yaş için çizgi film izle / çizgi film - SEVİMLİ HAYVANLAR - bölüm 2 - Dailymotion Video

2 Yaş Için Çizgi Film Izle

2 yaş için çizgi film izle

Çizgi Filmin Çocuk Gelişimine Etkisi

&#;ocuklar, &#;izgi film izlerken, hem e&#;lenir hem de &#;&#;renirler. Ancak bir&#;ok farkl&#; yay&#;n arac&#;nda oldu&#;u gibi, &#;izgi filmlerin bilin&#;sizce ve kontrols&#;zce &#;ocuklara sunulmas&#;, onlar&#;n geli&#;imini olumsuz y&#;nde etkilemektedir.

G&#;n&#;m&#;zde farkl&#; t&#;rden bir&#;ok &#;izgi film vard&#;r. E&#;itici &#;izgi filmlerde bunlardan biridir. E&#;itici &#;izgi filmler, &#;ocuklar&#;n sosyal, duygusal ve zihinsel becerilerinin geli&#;mesine katk&#; sa&#;lamaktad&#;r, &#;rne&#;in; iki karde&#; aras&#;ndaki kavgan&#;n ve ard&#;ndan gelen uzla&#;man&#;n tematize edildi&#;i bir &#;izgi film d&#;&#;&#;nelim. Bu &#;izgi filmde, &#;ocuk, iki karde&#;in problemlerini nas&#;l &#;&#;zd&#;klerini ve nas&#;l uzla&#;t&#;klar&#;n&#; izlemektedir. Bu sayede &#;ocuk farkl&#; problem &#;&#;zme stratejileri konusunda fikir edinebilir. Ayr&#;ca &#;ocuk, bir &#;izgi filmde, ne&#;e, sevin&#;, &#;z&#;nt&#; gibi farkl&#; duygular&#; ve bu duygular&#; ifade etme bi&#;imlerini de deneyimler. Bu sayede farkl&#; duygular&#; ifade etme konusunda fark&#;ndal&#;k kazanabilir.

Bunun yan&#; s&#;ra, do&#;a &#;st&#; g&#;&#;ler, sald&#;rganl&#;k ve &#;iddetin tematize edildi&#;i &#;izgi filmler de vard&#;r. Bu t&#;r &#;izgi filmlerde, &#;izgi film kahraman&#; y&#;ksek yerlerden atlar ve hi&#; bir zarar g&#;rmez ya da &#;l&#;r ve yeniden canlan&#;r. &#;zellikle okul&#;ncesi d&#;nemde &#;ocuklar ger&#;ek ile kurgu aras&#;ndaki fark&#; idrak edemezler. Bu nedenle izledikleri &#;izgi filmdeki olaylar&#; ger&#;ek olarak alg&#;larlar. Yani uzun s&#;re bu t&#;r &#;izgi filmleri izleyen &#;ocuklar, y&#;ksek bir yerden atlasa bile zarar g&#;rmeyece&#;ini ve t&#;m g&#;&#;l&#; oldu&#;unu d&#;&#;&#;nmeye ba&#;layabilirler. Ayn&#; zamanda, bu t&#;r &#;izgi filmler, &#;ocuklarda sald&#;rganl&#;k davran&#;&#;&#;n&#; da artt&#;rmaktad&#;r.

&#;ocuklara &#;izgi Film Seyretmeli mi?

&#;izgi Filmler ya&#; aras&#; &#;ocuklar i&#;in vazge&#;ilmez bir e&#;lencedir. Bu nedenle &#;ocuklar&#;, televizyondan tamamen uzak tutmak yerine, e&#;itici &#;izgi filmler &#;e&#;ilmeli ve televizyon izleme s&#;resi s&#;n&#;rland&#;r&#;lmal&#;d&#;r. Uzun s&#;re televizyon ba&#;&#;ndan kalkmayan &#;ocuklarda, televizyon ba&#;&#;ml&#;l&#;&#;&#; ve dikkat da&#;&#;n&#;kl&#;&#;&#; g&#;zlemlenmektedir. Ayr&#;ca &#;izgi filmlerdeki uyaranlar&#;n s&#;rekli de&#;i&#;mesi, hayal d&#;nyalar&#;n&#;n geli&#;mesine engel olur. Arkada&#;lar&#; ve ebeveynleri ile oyun oynamak yerine, zaman&#;n&#;n &#;o&#;unu televizyon ba&#;&#;nda ge&#;iren &#;ocuklar, sosyal ve duygusal ileti&#;im becerilerini yeterince geli&#;tiremezler. &#;&#;nk&#; &#;&#;renme interaktif bir &#;ekilde ger&#;ekle&#;mektedir. Yani &#;ocuk &#;evresindeki ki&#;iler ile direk bir ileti&#;im halinde oldu&#;u s&#;rece, ger&#;ek anlamda &#;&#;renir ve &#;&#;rendiklerini hayat&#;nda uygulamaya ba&#;lar. Bu ba&#;lamda anne ve babalar, &#;izgi filmlerin sadece destekleyici bir e&#;itim arac&#; oldu&#;unu unutmamal&#;d&#;rlar. &#;izgi filmler, &#;ocuklara, sadece kontroll&#; ve bilin&#;li bir &#;ekilde izletildi&#;inde, faydal&#; olurlar. Ayr&#;ca ya&#; aral&#;&#;&#;nda tavsiye edilen izleme s&#;resi yar&#;m saat, 8 ya&#; sonras&#; ise bir saattir.

&#;ocuklar Hangi Ya&#;ta ve Ne Kadar &#;izgi Film ? &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;

2 ya&#; &#;ncesi d&#;nemde, &#;ocuklar&#;n televizyon izlemeleri sak&#;ncal&#;d&#;r. &#;zellikle 2 ya&#; &#;ncesi d&#;nemde uzun s&#;re televizyon izleyen &#;ocuklarda konu&#;mada gecikme ve ileti&#;im sorunlar&#; g&#;zlenmi&#;tir. Piyasada ya&#; grubu i&#;in haz&#;rlanm&#;&#; bir&#;ok farkl&#; &#;izgi film vard&#;r. Ancak &#;ocuklar&#;n 2;5 ya&#; &#;ncesinde bu t&#;r &#;izgi filmleri anlayabilmesi m&#;mk&#;n de&#;ildir. Amerikan Pediatri derne&#;inin yapt&#;&#;&#; bir ara&#;t&#;rmaya g&#;re, 2 ya&#; &#;ncesi &#;ocuklarda serbest oyun etkinlikleri, &#;izgi filmlere g&#;re &#;ok daha etkilidir. Serbest oyun zaman&#;nda &#;ocuklar yarat&#;c&#; olmay&#;, problem &#;&#;zmeyi ve yeteneklerini geli&#;tirmeyi &#;&#;reniyorlar. Ayr&#;ca yine Amerikan Pediatri Derne&#;ine g&#;re, bebeklerin uzun s&#;re televizyon izlemesi ile dikkat eksikli&#;i, hiperaktivite bozuklu&#;u ve otizm aras&#;nda paralel bir ili&#;ki oldu&#;unu tespit etmi&#;tir.

&#;ocuklara Ne t&#;r &#;izgi Filmler Seyrettirilmelidir?

&#;ocuklar 7 ya&#; &#;ncesinde &#;zellikle realite alg&#;s&#;n&#; zay&#;flatan &#;izgi filmlerden uzak tutulmal&#;d&#;r. Okul&#;ncesi d&#;nemde &#;ocuklar&#;n soyut d&#;&#;&#;nme yetenekleri hen&#;z geli&#;memi&#;tir. Televizyonda izledikleri t&#;m unsurlar&#;n bir hayal &#;r&#;n&#; oldu&#;unu idrak edemezler ve olumlu olumsuz t&#;m izlediklerini taklit etme yoluna giderler. &#;izgi Film kahraman&#;n&#; taklit ederken, hayranl&#;k duydu&#;u kahraman gibi, insan&#;st&#; hareketler yapamad&#;&#;&#;n&#; tecr&#;be eden bir &#;ocuk, zamanla yetersizlik duygusu geli&#;tirebilir. Ayn&#; zamanda babas&#;n&#;n hayalindeki kahraman gibi g&#;&#;l&#; olmad&#;&#;&#;n&#; fark edince, babas&#; yerine bu kahramanla &#;zde&#;im kurabilir.

Elda Tatl&#;

Uzman Pedagog

Eğitici ve öğretici çocuk çizgi filmleri

Çocuk çizgi filmleri hakkında merak ettiğiniz her şey, yazımızda!

Çizgi filmler, her çocuğun hayatının kaçınılmaz bir parçası. Yaklaşık yüz yıl önce ilk çizgi filmin ortaya çıkmasından bu yana, birkaç nesil eski çizgi filmleri izleyerek büyüdü. Çizgi filmler sadece çocuklara keyifli zaman geçirtmek için değil aynı zamanda onlara bir şeyler öğretmek için de gerekli ve önemli. Hatta birçok araştırma çizgi filmlerin, çocukların bilişsel gelişimi üzerinde önemli etkileri olduğunu kanıtlıyor. Çünkü her insan dünyayı önce duyuları yoluyla tanır ve algılar. Dolayısıyla farklı duyular aracılığıyla öğrenmenin, çocukların zihinsel gelişimi açısından önemli olması şaşırtıcı değil.

Çizgi filmlerin önemi

Günümüzde teknolojisin gelişiminden faydalanan birçok çizgi film, renkleri ve ilgi animasyonları ile çocuklarda merak uyandırarak onlara birçok şey öğretebilir. Dolayısıyla siz de çizgi filmleri, çocuklarınızın gelişimine destek olmak için kullanabilirsiniz. Artık birçok çizgi film, eskinin aksine 3 boyutlu animasyon filmi tadında. Üstelik renk ve ses bakımından da daha gerçekçi. Çocuklar için doğru seçilmiş çizgi filmler, onların gelişimi açısından şu faydaları sağlayabilir:

• Erken yaşta öğrenmelerini destekler.
  • Bilişsel gelişimlerine katkı sağlar.
  • Dil gelişimlerine yardımcı olur.
  • Yaratıcılıklarını destekler.
  • Stresle mücadele etmelerine yardımcı olur.
  • Psikolojik açıdan katkı sağlar.
  • Yeni ve farklı şeyler öğrenmelerini sağlar.
  • Hayal güçlerini artırır.

Tam burada, elbette çizgi filmlere dair dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Çocuklar için faydalı çizgi filmler seçerken şiddet içerikli olmamalarına, argo kullanım içermemelerine dikkat edin. Daha da önemlisi çocuklarınızın ekran başında geçirdiği süreyi kontrol altında tutarak ekran bağımlısı olmalarına izin vermeyin. İzlenen çizgi filmin, çocuğun yaş grubuna uygun olması da büyük önem taşıyor. Aksi takdirde çocukların gerçeklik algısına zarar vermiş olursunuz.

Bebekler çizgi film izleyebilir mi?

Söz konusu bebek çizgi filmleri olduğunda, akla gelen ilk soru bu olsa gerek. Gelişen teknoloji ve modern hızlı hayat nedeniyle çocukların televizyonla tanışma yaşı giderek daha fazla erkene çekiliyor. Ancak pedagoglar, hala erken yaşta televizyonla ve çizgi filmlerle tanışan çocukların psikolojilerinin kötü etkileneceği görüşünde.

Özellikle yaş aralığındaki çocuklar, gerçeklikle hayal arasındaki farkı ayırt edebilme becerisine sahip olmadığı için ekrandan mutlaka uzak tutulmalı. Bu kadar küçükken çizgi film vb. yayınlar izlemeleri durumunda karakterleri ve olayları gerçek sanma ihtimalleri var. Yani gerçeklik algısı nedeniyle izlediklerinden dolayı olumsuz etkilenebilirler. Bu yüzden pedagoglar, çocukların 2 yaşını doldurana dek çizgi filmlerle tanıştırılmaması gerektiğini söylüyor.

Yaş grubuna göre çizgi film önerileri

Peki çocuklar, yaş gruplarına göre hangi tür çizgi filmleri izlemeli?

yaş çizgi film önerileri

Yukarıda da detaylıca açıkladığımız gibi 2 yaş öncesindeki çocukların yani bebeklerin çizgi film izlemesi önerilmiyor. Konu bebek çizgi filmleri olduğunda ise 2 yaş için eğitici çizgi filmler seçmek yerine, onları motor ve iletişim becerilerini geliştirecek aktivitelere yönlendirmek daha doğru.

yaş arası çizgi film önerileri

Eğitici ve güzel çizgi filmler izleme yaşı 3 ile başlıyor. Bu yaş grubundaki okul öncesi çocuklar için renkleri, şekilleri, sayıları, harfler, öğrenebilecekleri çizgi filmler faydalı olabilir. Ayrıca okul öncesi çizgi filmler ile onların olayları takip etme, sonuç çıkarma, analiz yapma gibi becerileri de desteklenebilir.

En iyi çocuk çizgi filmleri

Bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle çocukların, tıpkı biz yetişkinler gibi evde zaman geçirmeye mecbur kaldıkları bir gerçek. Siz de çocuklarınızın evde geçirdikleri süreyi daha eğitici ve öğretici hale getirmek için değişik çizgi filmler seçebilirsiniz. Okul öncesi dönemdeki çocuklar için en iyi çizgi filmleri bir araya getirdik.

Kaşif Dora: Büyük Doğum Günü Macerası ()

Promo Dora The Explorer 10th Anniversary: Dora&#;s Big Birthday Adventure &#; Nickelodeon ()

Yaş aralığı: +3
Süre: 95 dakika

Çocuk çizgi filmleri listemizin ilk önerisi Kaşif Dora. Kaşif Dora&#;nın eğlenceli maceralarını ele alan film aynı zamanda öğretici unsurlar da içeriyor. Filmdeki karakterler Dora&#;nın doğum gününe yetişmek için evlerine dönmeye çalışıyorlar. Yolculuklarında ise farklı bilgiler ve kavramlarla karşılaşıyorlar. Partiye yetişmek için çeşitli engeller aşması gereken çocuklar, farklı kategorilerden soruları yanıtlıyorlar. Böylece çocuklarınız da izlerken farklı sorulara yanıt bulabiliyor, problem çözme becerilerini geliştirebiliyor. Özetle nazik ve yardımsever Dora, çocuklar için oldukça olumlu bir rol model.

Winnie the Pooh ()

Winnie the Pooh () &#; Trailer

Yaş aralığı: +3
Süre: 69 dakika

Eski çizgi filmler dendiğinde ilk akla gelenlerden olan Winnie the Pooh, çocuklarınızı da harika bir yolculuğa çıkarabilir. Bu kült çizgi filmin beyaz perde uyarlaması, Winnie the Pooh macerasının başladığı yer olan Yüz Dönüm Ormanı&#;nda geçiyor. Winnie&#;nin en yakın arkadaşları Tigger, Eeyore, Roo, Piglet, Tavşan, Baykuş ve Kanga film boyunca birbirinden çılgın maceralara atılıyorlar. Sevimli ayının asıl amacı karnını doyurmak için bal bulmak olsa da arkadaşlarına yardım etmekten de kendini alamıyor. Filmde karakterlerin ilişkisi üzerinden nezaket, dostluk ve yardımlaşma gibi önemli kavramlar işleniyor.

Komşum Totoro ()

My Neighbor Totoro &#; Official Trailer

Yaş aralığı: +5
Süre: 87 dakika

Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri arasında gösterilen Komşum Totoro&#;yla siz de çocuklarınızı tanıştırmaya ne dersiniz? Usta yönetmen Miyazaki&#;nin en sevilen animasyon filmi olan bu yapım, Satsuki ve Mei isimli iki küçük kızın maceralarını konu alıyor. Satsuki ve Mei&#;nin annesi hastanede olduğu için babalarıyla beraber hastaneye yakın eski bir eve taşınıyorlar. Bir süre sonra kızlar, yaşadıkları bu yeni yerde kendileri dışında canlılar da olduğunu keşfediyor. Sonra da peşlerine düştükleri canlılarla beraber büyüleyici bir dünyanın kapılarını aralıyorlar. Komşum Totoro arkadaşlık, yardımlaşma, cesaret ve nezaket gibi pozitif temaları gördüğümüz harika bir film.

Neşeli Ayaklar ()

Happy Feet &#; Official Trailer [HD]

Yaş aralığı: +5
Süre: dakika

Çocuklar için eğlenceli çizgi filmler listemizin bir diğer önerisi ise Neşeli Ayaklar. Bu harika animasyon çizgi film, Antartika&#;da yaşayan imparator penguenleri konu alıyor. Hikaye, genç ve sıra dışı özelliklere sahip bir penguen olan Mumble&#;ın etrafında şekilleniyor. Bölgede yaşayan tüm imparator penguenlerin kendi ruh eşlerini bulmak için şarkı söylediklerini görüyoruz. Ama Mumble&#;ın sesi o kadar kötü ki, asla ruh eşini bulamayacağını düşünüyor. Neyse ki onun başka kimsede olmayan eşsiz bir yeteneği var: Tap dansı. Yeteneğini fark eden Mumble, ailesinden ve arkadaşlarından uzaklaşarak macera dolu bir yolculuğa çıkıyor ve bu yolculukta Antartika&#;nın başka bir bölgesinde yaşayan bambaşka yeteneklere sahip penguenlerle tanışıyor.

Ratatouille ()

Ratatouille () Trailer #1

Siz de h&#;l&#; &#;izgi film izleyenlerden misiniz?

Haberin Devamı

Gizem: Ben ‘Taş Devri’ ve ‘Jetgiller’ hastasıydım. Peş peşe iki çizgi film yayımlanır ve biterdi. Ne kadar üzülürdüm, anlatamam. Sınırlı ekran süresinin tadını annelerimiz çıkarmış, suya sabuna dokunmadan. Şimdi biz ekran başından kalksın diye pazarlıklar yapıyoruz.

Melis: Öyle, 2 yaşına kadar çocukların ekranla tanışmasını kesinlikle önermiyor uzmanlar.

Gizem: Haklısın, ne kadar uzak tutsak iyi ama o çukura bir şekilde düşülüyor işte Ama belirli bir yaştan sonra çok da katı değilim ekran ve teknolojiye karşı ben.

Melis: Tamamen uzak tutmak kendi yaşıtlarıyla konuşacakları bir şey kalmaması demek gibi de zaten.

Gizem: Bana göre teknolojiyi nasıl kullandığımızla alakalı bu. Örneğin, eğer çocuk bir çizgi film ya da video seyrettikten sonra öğrendiğini kodlayıp daha sonra uygulamaya geçiriyorsa bu üretken bir tüketim anlamına geliyor. Önlenmesi gereken bence pasif tüketim. Yani çocuğu sadece oyalamak için kullanılan ya da çocuğun duygularını kontrol edemediğinde başvurduğu bir araç haline gelmemesi.

Bunun için de eğer mümkünse birlikte izlemek, değilse içerik hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Benim elimden gelen, düzgün içerikleri seçip sunmak oldu.

Haberin Devamı
Siz de hâlâ çizgi film izleyenlerden misiniz

Melis: Nasıl seçiyorsun peki düzgün içeriği?

Gizem: Önceleri birlikte izliyor ve içerikleri kendi doğru ve yanlışlarıma göre eliyordum. Sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırdım. Akademisyen Dr. Özgür Bolat’ın YouTube’da 3 ayrı videosu var. 4 yaş altı, yaş ve 8 yaş üzeri çocuklar için çizgi film seçilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor. Ben şunlara dikkat ediyorum:

- Fiziksel, sözel ya da duygusal şiddet öğeleri var mı diye bakıyorum. Mesela ayrımcılık, arkadaşıyla alay etme, dışlama, küsme, etiketleme gibi kavramlar varsa direkt eleniyor benim için.

- Toplumsal cinsiyet eşitliği konusu da ilk sıralarda yer alıyor benim için. Bir karaktere sırf kız olduğu için daha pasif roller veriliyor mu diye bakıyorum.

Haberin Devamı

- Karakterin sorunları barışçıl yöntemlerle çözmesi de önemli. İnsan, hayvan ve doğa saygısını söylememe gerek bile yok sanırım.

- Bir de bu yaşlarda karakterleri taklit ettikleri, örnek aldıkları için kendine güvenen, dünyanın iyi bir yer olduğuna inanan karakterleri seçiyorum.

- Gündelik olayları anlatması zaten yeterli, sıradışı bir kurgu için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum. Ve onunla oturup seyretmeme, konu hakkında konuşmama da bayılıyor.

Melis: Harika. Ben şiddet içerikli olanları eleyebiliyorsam ne âlâ diyorum. 9 yaşında artık kontrol etmek o kadar mümkün olmuyor. Ama tabii onlar benim hassasiyetlerimi aşağı yukarı anladı artık ve “Anne merak etme, bu 7 yaş üstü, o yüzden izliyoruz” diyorlar mesela.

Haberin Devamı

Gizem: İşte bu çok önemli biliyor musun? Çocukları sürekli kontrol etmek yerine uzun vadede onlara içerikleri süzebilmeyi öğretmenin en doğru yol olduğunu söylüyor Dr. Özgür Bolat da Seninkiler ne izliyor bu yaşlarda mesela?

Melis: ‘Uğurböceği ile Karakedi’ Deniz’le favorimiz. Memo ‘Kaptan Tsubasa’ seviyor. Ama mesela ‘Ben 10’ gibi hiç hoşlanmadıklarım var. Bazen Memo’yu çaktırmadan izlerken buluyorum. Lorin neler izliyor?

Gizem: Bir dönem ‘Masha’ izledi. Şimdilerde ‘Peppa Pig’ ve ‘Niloya’ favorimiz. ‘Peppa Pig’in İngilizce versiyonu da tercih edilebilir yabancı dil gelişimi açısından. Niloya da işitme engelli çocuklar için hazırladıkları ‘işaret dili’ bölümleriyle gönlümün efendisi. ‘Bili ve Bam Bam’, ‘İtfaiyeci Sam’ ve ‘CoComelon’ da güzel.

Haberin Devamı

Instagram: @hurriyetcocuklahayat hesabında da sizlerleyiz.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir