teff tohumu çayı şikayet var / Teff Tohumu Mucize Mi | Diyetisyen Dilara Koçak | İyi Yaşam

Teff Tohumu Çayı Şikayet Var

teff tohumu çayı şikayet var

Tartışmalara neden olan çayı üreten firmadan iddialara yanıt

Tarım ve Orman Bakanlığı haberlerden sonra ünlülerin tanıttığı Teff tohumlu çayın orijinalini üreten firmanın talebi üzerine ürünü inceledi ve 23 Kasım'da açıkladığı raporunda üründe sibutramin dahil hiçbir kimyasal maddeye rastlamadığını belirtti.

Bakanlık sahte üretim yapan firmaya baskın düzenledi

Kamuoyuna yansıyan haberlerde yer alan Teff tohumlu çay ürününün kendi ürünleri olmadığını, aksine kendi ihbarları doğrultusunda sahtesinin üretildiği tesisin basıldığı ve piyasaya sürülen sahte Teff tohumlu çay ürünlerinin toplatılma kararı olduğunu vurgulayan Taşçı, "Teff tohumlu çayının orijinal markası Teff Life Slim adıyla biziz, bakanlık sahte üretim yapan firmaya ihbarımız üzerine baskın düzenledi" diye konuştu.

"Sahte üretim yapan yerleri bakanlığa şikayet ettik"

Çay popüler olduktan sonra çok sayıda firmanın merdiven altı olarak bu ürünü ürettiğini belirten Taşçı, "Teff tohumlu çayının müşteri memnuniyeti çok yüksek, fakat son dönemde müşterilerden şikayetler almaya başladık. Şüphelenip araştırma yaptık. Çok sayıda sahte ürün piyasada vardı. Etkili olmayınca da müşteriler bize şikayet ettiler. Bunun üzerine tespit ettiğimiz sahte üretim yapan yerleri emniyete ve bakanlığa şikayet ettik. Söz konusu baskın da, bu sahte üretim yapan tesislere yapıldı ve Bakanlık, bunların piyasaya sürmüş olduğu sahte Teff tohumlu çay için toplatma kararı verdi" açıklamasında bulundu.

"Sahte ürünlerde kutu, barkod,şirket bilgileri,telefon numaraları aynı"

Sağlık Bakanlığı'na şikayet ettiklerinin firmanın birebir kendi isimlerini kullandıkları için mağdur olduklarına dikkat çeken Taşçı, "Yakalanan sahte ürünlerde kutu, telefon numaraları, şirket bilgileri, bakanlık onay kodu birebir aynı olarak piyasaya sürülmüş. Bu ürünleri toplatmak için harekete geçtik ve Sağlık Bakanlığı'na o firmayı şikayet ettik. Toplatılan ürünler sahtedir, orijinal Teff Life Slim ile hiçbir alakası yoktur, fakat çıkan haberler sonrasında biz mağdur olduk" dedi.

Tartışmalara neden olan çayı üreten firmadan iddialara yanıt

"Ürünü sadece eczanelerden ve resmi sitemizden alsınlar"

1 yıllık Ar-Ge çalışmaları sonrasında Teff tohumlu çayını ürettiklerini belirten Taşçı, "Bizim ürettiğimiz ürün bakanlık onaylı, içerisinde sibutramin dahil hiçbir kimyasal yoktur. Bakanlık onayı olmadan zaten eczanelerde satışı mümkün değildir. Sahte üretim yapan firmalar bizim ürün kutusunun birebir aynısını kullanıyorlar. Kullanıcılar mağdur olmamak için ürünü resmi sitemiz üzerinden ve eczanelerden alsınlar" ifadelerini kullandı.

Tarım Bakanlığı: Sibutramin tespit edilmedi,uygundur

Üretime devam ettiklerini ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın her hafta üretim tesislerine gelip denetim yaptıklarını söyleyen Taşçı, "Mağduriyetimiz üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan gelip orijinal ürünü incelemelerini istedik. Bakanlık gelip ürünle ilgili incelemelerde bulundu ve 3 gün sonra 23 Kasım'da temiz raporunu açıkladı. Raporla, orijinal ürünümüzde, sibutramin ve benzeri hiçbir kimyasal maddenin tespit edilmediği belgelendi" diye konuştu.

"Sahte üretim yapan firmalara karşı mücadeleye devam edeceğiz"

Sahte üretim yapan firmaya kendi markalarına verdiği zarardan dolayı dava açtıklarını belirten Taşçı, "Merdiven altı üretim yapan ve insanların hayatını tehlikeye atan böyle firmalara karşı şikayetlerimiz devam edecektir. Firmaya markamıza verdiği zarardan dolayı da dava açtık, hukuki süreç devam ediyor. Ancak onlar ürün popüler olduğu için üretim yapamaya da devam ediyorlar, kullanıcılar çok dikkatli olsun" ifadelerini kullandı.

"Ünlüler orijinal Teff Tohumlu Çayının tanıtımını yaptı"

Teff tohumlu çayı popüler yapan en önemli etkenin ünlü tanıtımları olduğunu vurgulayan Taşçı, "Hiçbir ünlü, ürünü kullanmadan tanıtım yapmadı. Ünlü isimler ve yakınları şu anda da ürünü kullanmaya devam ediyor. Ayrıca, ünlüler orijinal Teff tohumlu çayının tanıtımını yaptı" diye konuştu. 

Dr. Akdemir: Bitkisel destek ürünlerinde tüketici sahtelere karşı dikkatli olmalı

Sibutramin’in kullanımının tüm dünyada ve Türkiye’de de yasak olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Akdemir ise, "Sibutramin kalbin hızlı çalışmasına neden olarak kalp krizi riskini artırıyor. Psikolojisi bozuk olan hastalarda veya buna yaktın kişilerde manik atak, Hiperaktivite Bozukluklarını tetikliyor. Karaciğer ve böbrek yetmezliğine sebep olabiliyor. İleride düzeyde kabızlık gibi en hafifinden en ağırına kadar ciddi riskler barındırıyor. Bu maddenin kullanımı birçok ülke yasak" dedi.

Tüketicilerin, bitkisel gıda destek ürünleri satın alırken, mutlaka orijinal ürünleri tercih etmesini, eczanelerden satın almasını ve içindekiler dahil kutu üzerinde ki her türlü bilgi ve uyarıyı dikkatle incelemesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Akdemir, “Türkiye’de bitkisel destek ürünlerinin kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bir çok patentli, bilindik ürünlerin sahtesi piyasaya sürülüyor. Tüketicinin çok dikkatli olması gerekiyor. Sahte ürünlerde Sibutramin gibi bir çok zararlı madde kullanılabiliyor" ifadelerini kullandı.

Diyetisyen Aslan: Aç karnına içilen bir bardak Teff Tohumlu Çayı vücuttan ödem atıyor, tatlı krizlerine son veriyor

Danışanlarına doğru beslenme ve sporun yanı sıra Teff Tohumlu çayını da önerdiklerini aktaran Diyetisyen Ezgi Büşra Aslan da, "Teff Tohumu çayını besin takviyesi olarak öneriyoruz ama orijinal çayı kullanmalarını öneriyoruz. Teff tohumu Kuzey Etiyopya'da yetişiyor. Metabolizma üzerine olumlu etkileri var. Tohum, iştah ve tatlı kontrolünü sağlıyor, çay formunda kullanıldığı zaman ise çok fazla su içme isteği uyandırıyor, su tüketimi artınca vücuttan ödem atımı sağlanıyor ve kilo veriliyor" diye konuştu.

"Teff Tohumu Çayı 21 farklı tohumun karışımından elde ediliyor"

Çayın formülünün özel olduğunu ve bitkilerin karışımından yapıldığını söyleyen Aslan, "Çay, Teff tohumunun dışında 21 farklı tohumunda içerisine dahil edilerek üretiliyor. Onun dışında içerisinde insanlara zarar verecek başka hiçbir şey bulunmuyor. Çayı, günde 1 fincan kahvaltıdan önce aç karnına içilmesini öneriyoruz. Kalp MS hastaları, hipertansiyonu olanlar ise kullanmasın" dedi.

Orijinal çayı sahtesinden ayırmak için üç önemli faktör

Orijinal kutuyu sahtesinden ayıran üç önemli nokta var. İlki kutuların renkleri aynı değil, sahte kutunun rengi yeşile yakınken orijinal olanınsa mavi. Diğer nokta, sahte kutunun ön yüzünde sağ üstte bulunan barkodun altında siyahlık var, orijinalinde böyle bir siyahlık yok. Bir fark da çayları açınca ortaya çıkıyor. Orijinal çay kahverengi toz halinde iken sahte çayın toz hali yeşil renkte.

Teff Tohumu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

dilara koçak

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Teff tohumu hakkında geçtiğimiz haftalarda sosyal medya üzerinden çok fazla soru almış ve soruları yanıtlamıştım. Teff tohumunun ve teff tohumu çayının mucize olmadığını sosyal medya takipçilerimle paylaşmıştım. Geçtiğimiz hafta Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan analizlerde teff tohumu çaylarında sibutramin bulunduğu yayınlandı. Peki nedir bu sibutramin biliyor musunuz? Sibutramin obezite tedavisinde kullanılan beyin içindeki nörotransmitterleri değiştirerek kilo kaybına yardımcı olan fakat bunun yanı sıra birçok yan etkileri olan bir maddedir. Kardiyolojik yan etkileri nedeniyle 2010 yılında önce Avrupa’da sonra da Amerika’da yasaklandı. Aslında teff tohumu çayı burada sadece bir örnek, çünkü her sene karşımıza bu tür ürünler çıkıyor ve insan sağlığını tehdit ediyor. Her zayıflama vaadine lütfen inanmayın. Hiçbir besin tek başına kilo verdirmez ve hiçbir besinde kilo almanın tek suçlusu olamaz. Teff çayı da bir mucize gibi düşünülmesin. Teff bir tahıl tanesi ve aslında kullanımı bu yönde. Teff çayı olarak piyasada gördüğünüz ve zayıflatma vaadiyle reklamlarıyla karşılaştığınız çayların içeriğine baktığımızda teff dışında pek çok ilave var.

Teff, lif, amino asit ve protein içerir, gluten içermez karabuğday ve kinoadan çok da farklı değildir. Eğer glutene karşı bir hassasiyetiniz yoksa bizim bulgurumuz hepimiz için idealdir. Teff tohumunun, diğer tahıllara göre demir içeriği daha yüksektir ancak teff tohumu çayından bahsediyorsak böyle bir durum söz konusu değildir. Teff tahıl ve un olarak daha yoğun kullanılıyor ve zor şartlara daha dayanıklı oldığu da biliniyor.

Bu konuda bir noktaya daha dikkatinizi çekmek istyorum. Uzun süredir üzerinde durduğum ve son yıllarda çok daha fazla konuşacağımız sürdürülebilir beslenme ve doğayı besleme konusunda da teff tohumu bize avantajlı görünmüyor. Teff’in Afrika’dan geliyor olması, ekosistem ve sürdürülebilir beslenme adına ülkemiz için iyi bir seçim değil.                                                                                                                                                                                                    

Zayıflamada teff tohumu çayı kullananlar

Merhabalar arkadaşlar, çok merak edenler soranlar ve kısa süre kullananlar olmuş. Ben yaklaşık 4 aydır kullanıyorum. Asla satıcı ve ya distribütör falan değilim. Yalnız faydalı olduğunu da gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Çok fazla kilo takıntım olduğundan değil, sadece 18 yıldır devam eden astım hastalığım var ve maalesef bir kilo bile alsam rahatsızlıklarım artıyor. Yaş 30 olduğunda yıllardır kullanılan kortizonların etkisiyle yaklaşık 10 kilo kadar aldım. Hamilelik sırasında aldığım kilo çok az olmasına rağmen önceki kilom beni rahatsız ediyordu. Sağlıklı beslenmeye ve istikrarlı olmasa da spora özen göstermem sonrasında çok inceldiğimi söyleyenler oldu. Ama yine de araştırmaya devam ettim.

Teff tohumuna başlamadan önce sizler gibi önyargılarım vardı. Kullandığım ilaçlarla etkileşme ihtimaline karşı birkaç doktoruma sordum. İlk ay 6 kg verdim. İkinci ay 3 kilo daha gitti ve 3. ayın sonunda ilk evlendiğim kiloya dönmüştüm. Toplamda 10 kilo verdim (62-52kg). Yağ oranı çok daha yüksek olan kişilerde çok daha etkili oluyormuş. Ama ayda bilmem kaç kilo verilecek garantisi tamamen yalan. O sizin beslenme şeklinize, hareketliliğinize ve metabolizmanıza bağlı olarak değişir.

Mucize beklemeyin derim ama kendi deneyimlerimi anlatmaya devam edeyim, kullanmak isterseniz kullanırsınız.
*Öncelikle sindirim sistemini hızlandırıyor. Gün içerisinde su içme ihtiyacınızı arttırıyor. Sıklıkla acıkan biriyseniz (ben az az sık sık yerdim) sık acıkmıyorsunuz. En az 6-7 saat açlık hissetmiyorsunuz (ki bu da kan şekerinizin normal seviyelere gelmesi için fazlasıyla yetiyor). Ama enerjinizin çok fazla düşmesine izin vermeyin derim.
*Ben normal hayatımda da hareketli bir yapıya sahibim. Ama terlemeyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki 30 dk yürüyüş mesafemde bile cımcılık oluyorum. Günlük ofis aktivitelerimde de ekstra terliyorum, gün içinde ofise yedek götürmek zorunda kaldım o kadar :)
*Tüm bunların yanında bağışıklık sistemini desteklediğini de bizzat tecrübe ettim. Geceden boğazım tahriş olmaya başlıyor. Çok sık faranjit oluyordum. Sabahları ofise gelip içtiğimde ne boğaz tahrişi ne grip etkisi kalıyor. Ama söylediğim gibi başlangıç aşamasındaysa böyle etki ediyor. İstediğim kiloya gelince bırakmamamın bir sebebi de bu olay diyebilirim.
*Bir diğer iyi etkisi de ciddi ödem attırıyor. Sık sık kortizon kullanan biri olarak ayak bileklerim sürekli şişerdi. Özellikle akşamları tüm günün koşturmacasından davul gibi gerilirdi. Şimdi bileklerim eskisi kadar olmasa da çok ciddi inceldi.

Şimdilik aktarmak istediklerim bu kadar. Umarım sizler de benim kadar fayda görürsünüz. Sevgiler Selamlar

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır