nasara muzari çekimi / anlamak - anladı فهم fiilinin fi’l-i muzâri (şimdiki zaman) çekimi - türkçe ve arapça

Nasara Muzari Çekimi

nasara muzari çekimi

يَنْصُرُ : Fiil-i müzari binası mâlum.Müfred müzekker ğâib. Manası "yardım eder" (bir erkek).
ederler (gelecek zamanda)

ينْصُرَانِ : Fiil-i müzarig binası mâlum. Tesniye müzekker ğâib. Manası "yardım ederler" (iki erkek). (gelecek zamanda)

نْصُرُونَ : Fiil-i müzarig binası mâlum. Cemi müzekker ğâib. Manası "yardım ederler" (3 veya daha fazla erkek). (gelecek zamanda)

تَنْصُرُ : Fiil-i müzarig binası mâlum. Müfred müennes ğâibe. Manası "yardım eder" (bir bayan).
(gelecek zamanda)

تَنْصُرَانِ : Fiil-i müzarig binası mâlum. Tesniye müennes ğâibe. Manası "yardım ederler" (iki bayan).
(gelecek zamanda)

يَنْصُرْنَ : Fiil-i müzarig binası mâlum. müennes ğâibe. Manası "yardım ederler" (3 veya daha fazla bayan).
(gelecek zamanda)

تَنْصُرُ : Fiil-i müzarig binası mâlum. Müfred müzekker muhâtab. Manası "Yardım edersin sen" (bir hazır erkek). (gelecek zamanda)

تَنْصُرَانِ :Fiil-i müzarig binası mâlum. Tesniye müzekker muhâtab.. Manası "Yardım edersiniz sizler." (iki erkek)(gelecek zamanda)

تَنْصُرُونَ : Fiil-i müzarig binası mâlum. Cemi müzekker muhâtab. Manası "yardım edersiniz sizler." (3 veya daha fazla erkek). (gelecek zamanda)

تَنْصُرِينَ : Fiil-i müzarig binası mâlum müfred müennes muhâtaba. Manası "Yardım edersin sen" (bir hazıra bayan) (gelecek zamanda)

تَنْصُرَانِ : Fiil-i müzarig binası mâlum. Tesniye müennes muhâtaba. Manası "Yardım edersin sen" (iki hazıra bayan). (gelecek zamanda)

تَنْصُرْنَ : Fiil-i müzarig binası mâlum. Cemi müzekker muhâtaba. Manası "yardım edersiniz sizler." (3 veya daha fazla bayan). (gelecek zamanda)

اَنْصُرُ : Fiil-i müzarig binası mâfunduszeue.info mütekellim vahde. Manası "yardım ederm ben".
(gelecek zamanda)

نَنْصُرُ : Fiil-i mazi binası mâfunduszeue.info mütekellim meal ğfunduszeue.infoı "yardım ederiz biz".
(gelecek zamanda)

Küçük bir not: Yardım etme işi şimdiki halde ya gelecek zamanda olacak

Bookmark/Search this post with

nasara :fiili mazii =yardım etti

yensuru:fiili müzari =yardım ediyor/edecek

nasran :masdar gayrı mim =yardım etmek

fehüvenasirun :ismi fail =yardım edici/eden

ve zake mensurun:ismi meful =yardım edilen

lem yensur:cahde mutlak =yardım etmedi

lemma yensur:cahde müstağrak =hiç yardım etmedi

ma yensuru:nefi hal =yardım etmiyor

la yensuru:nefi istikbal =yardım etmeyecek

len yensura:te'kidi nefi istikbal =elbette yardım etmeyecek

liyensur:emri gaib =yardım etsin

layensur:nehi gaib =yardım etmesin

ünsur:emri hazır =yardım et

la tensur:nehi hazır =yardım etme

mensarun:ismi zaman/mekan masdar mimi =yardım edecek zaman /mekan yardım etmek

minsarun:ismi alet =yardım etmeye alet

nasraten:masdar bina_i merra =bir kerre yardım etmek

nisraten:masdar bina_i nevi =bir türlü yardım etmek

nüsayrun:ismi tasgır =azıcık yardım etmek

nasriyyün:ismi mensub =yardım etmeye mensub(yardımsever)

nassarun:mübalağa ismi fail =çok yardım etmek

ensaru:ismi tafdıl =daha çok yardım etmek

maa ensarahü:fiili teaccüb evvel =acep yardım etti

ve ensır bih:fiiliteaccüb sani =ne acep yardım etti

Bookmark/Search this post with

Muzâri (Geniş, şimdiki zaman) Fiil: Türkçe'de ayrı ayrı olmasına rağmen Arapça'da şimdiki zaman ve geniş zaman hatta yerine göre gelecek zaman bu fiil ile oluşturulur. Yapıyor, yapar, yapacak, ediyor, eder, edecek vs. gibi

Ek Bilgi 1

Muzari fiil: Şimdiki zaman, geniş zaman ve gelecek zamanda bir iş, bir oluş ve bir hareket bildiren fiillere denir. Muzari fiil için şu kaideleri sıralayabiliriz:

1- Muzari fiil mazi fiilden yapılmaktadır. Mazi fiilin başına elif, te, ye ve nun (ا  ت ى ن  ) harflerinden biri şahsa göre getirilir. Bu harfler “eteyne” (اَتَيْنَ  ) kelimesinde bir araya gelmiştir. Bu harflere “Muzaraat harfleri” denilir.

2- Muzaraat harflerinin harekesi sülâsi, humâsi ve südâsi fiillerde fethadır. Rubâi fiillerde ise damme yani ötredir.

3- Mazi fiil muzari yapılırken fiilin sonuna bir takım ekler getirilir. Sonuna ek gelmediği yerlerde harekesi damme yani ötre olur.

4- Sülâsi mazi fiil muzari fiile çevrildiğinde orta harfinin harekesi fiilden fiile göre değişir. Sülasi fiillerin muzari sigasını öğrenmek için sözlüğe bakmak gerekir. Yani sülasi fiillerin muzarisi semaîdir. Hâlbuki rubâi, humâsi ve südâsi fiillerde muzari fiil belli kalıplara göre gelir.

5- Muzari fiilin başına “se” (سَ  ) getirilerek “yakın gelecek zaman” ve “sevfe” (سَوْفَ  ) getirilerek de “uzak gelecek zaman” elde edilir. Mesela: يَكْتُبُ  “yazar” fiilinin başına “se” (سَ  ) getirerek سَيَكْتُبُ  şeklinde söyleyecek olursak, mana “yazacak” anlamına gelir. Eğer  يَكْتُبُ  سَوْفَ  dersek, bu da uzak gelecek zamanda “yazacak” manasına gelir.

Örnek fiil çekimi:

Cem’i

Müsenna

Müfred

يَعْلَمُونَ

يَعْلَمَانِ

يَعْلَمُ

Gaib

Onlar biliyor

O ikisi biliyor

O biliyor

يَعْلَمْنَ

تَعْلَمَانِ

تَعْلَمُ

Gaibe

Onlar biliyor

O ikisi biliyor

O biliyor

تَعْلَمُونَ

تَعْلَمَانِ

تَعْلَمُ

Muhatab

Biliyorsunuz

Siz ikiniz biliyorsunuz

Sen biliyorsun

تَعْلَمْنَ

تَعْلَمَانِ

تَعْلَمِينَ

Muhataba

Biliyorsunuz

Siz ikiniz biliyorsunuz

Sen biliyorsun

نَعْلَمُ

نَعْلَمُ

أَعْلَمُ

Mütekellim

Biz biliyoruz

Biz biliyoruz

Ben biliyorum

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası