mba yapmak ne demek / MBA Programları, MBA Yüksek Lisans, eMBA

Mba Yapmak Ne Demek

mba yapmak ne demek

MBA programları (Master of Business Administration - İşletme Yüksek lisansı) halen Dünya’daki en prestijli ve popüler yüksek lisans programlarının başında yer almaktadır. Yapısı itibariyle iş dünyasına gerekli olan profesyonel iş gücünü sağlamak olan MBA programlarının bu kadar popüler olmasının elbette ki ana sebeplerinden birisi, MBA diplomasına sahip çalışanların yıllık gelirlerin yüksekliğidir. Bir diğer sebep  ise uluslarası firmaların MBA diploması sahibi kişileri genellikle daha öncelikle tercih etmeleridir. Bu da kariyer basamaklarını biraz daha hızlı tırmanmak için küçük bir ipucu olarak bir kenarda bulunsun.

MBA diploması gerçekten fark yaratır mı?

Bu soruya kısaca evet diyebiliriz. Uluslararası öğrencilerin MBA eğitimlerini almalarındaki ana sebeplerden birisi, daha yüksek maaşlar ile işe başlamaları olarak belirtilmektedir. Ayrıca takip eden yıllardaki maaş artışları da alınan MBA diploması sayesinde oransal olarak daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

MBA pahalı bir program mı?

Bu soruya ise hem evet hem de hayır şeklinde yanıt verilebilir. En popüler yüksek lisans programlarından birisi olduğu için, MBA programları, diğer yüksek lisans programlarına oranla daha pahalıdır. Ancak göz önünde bulundurulması gereken konu, verilen bu eğitim ücretlerinin geri dönüş süreleri ve miktarlarıdır. Elbette ki yıllık 5 bin USD ila 80 bin USD arasında değişen eğitim ücretleri olan MBA programları mevcuttur. Burada tercih yaparken, mutlaka üniversitelerin eğitim programlarını ve öğrencilerin mezuniyetten sonra ne kadar zaman içerisinde ve hangi maaşlar ile iş bulduklarının iyi araştırılması gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerin’de 2 yıllık MBA programlarının ücretleri 2008-2014 yılları arasında yaklaşık %44 artış ile 104 bin USD’ye yükselmiştir. İçerisinde bulunduğumuz 2017 yılı için ise bu rakamların 120 bin USD bantlarında olduğu görülmektedir.Bu rakam ilk etapta yüksek bir meblağ olarak gözükse de, mezuniyet sonrasındaki ilk 3 yıl içinde elde edilecek yıllık gelirler ortalama 140 bin USD bantlarındadır (2014 yılına kıyasla, 2017 yılında %12 oranında artış olmuştur). Eğer bu popülarite aynı hızla devam ederse, 2018 yılında yıllık kazançların 150 bin USD bantına çıkması beklenmektedir.(*)

Sonuç olarak, MBA her zaman yüksek lisans programları içerisinde öğrenciler ve işverenler tarafından tercih edilen bir eğitim olmaya devam etmektedir.Bu sebepten dolayı uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirkette çalışmak isteyen öğrencilerin, MBA programları için araştırma yapmaları ve bütçeleri doğrultusunda uygun bir eğitim planlaması yapmaları son derece faydalı olacaktır.

(*) The Financial Times Limited 2018

Siz de kendinize uygun bir MBA Programı bulmak istiyorsanız Ofislerimize ulaşabilir veya Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz.

MBA nedir ve kariyerinizi nasıl geliştirir?

Günden güne daha fazla duymaya başladığımız MBA’in İngilizce açılımı Master Business Administration’dır. Türkçesi ile İşletme Yüksek Lisansı anlamına gelmektedir. Yani Lisansüstü bir yeterlilik derecesi almak anlamına gelmektedir.

İlk ortaya çıktığında iş adamları ve iş kadınlarına yönelik geliştirilen MBA programlarının amacı programa katılanları rekabetçi iş dünyasının yönetim sorumluluğunu üstlenebilecek kişiler haline getirmektir. Yani ilk etapta bir yeterlilik katar ve yeni yönetim becerileri kazandırır. Günümüzde yönetim pozisyonunu ilgilendiren her pozisyon için MBA programlarına başvurabilirsiniz. Bununla birlikte kendinizi daha donanımlı hale getirmek istiyorsanız yine MBA programlarına kayıt olabilirsiniz.

MBA programlarında katılan öğrencilere pazarlama, ekonomi ve finans, girişimcilik, iletişim, insan kaynakları, yönetim ve liderlik becerileri, operasyon yönetimi ve şirketlerde yöneticilik yapmanın bilimsel ve akademik eğitimleri verilir. Bu eğitimler sayesinde MBA programına katılan kişiler ileri düzeyde eğitim ve yönetim becerileri kazanarak, bulundukları pozisyonlarda daha iyi bir yönetim sergileyebilirler.

MBA programlarının ortaya çıkışı, ABD’nin hızlı sanayileşmeye başladığı dönemlerde 19. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkmıştır. İşletmelerin tüm dünyada büyümesi, daha global bir organizasyon hale gelmesi ile birlikte yönetimsel sıkıntılar doğmuş ve şirketler bu sorunları çözebilmek için bilimsel ve akademik bir program oluşturma, talep etme yoluna gitmişlerdir. Özellikle son 20-30 yıl içerisinde tüm dünyada yaygınlaşmış, orta ve büyük ölçekli şirketlerde MBA yapan yöneticilere ihtiyaç duyulmaya başlamıştır. Durum öyle bir hal almıştır ki artık iş ilanlarında yönetici pozisyonları için MBA bir doğal gereklilik haline gelmiştir.

MBA programları çeşitli şekillerde ve program tiplerinde yapılmaktadır. Tam zamanlı ve yurtdışında MBA, yarı-zamanlı iş ile birlikte ilerleyen MBA, yöneticiler için ileri düzey MBA ve uzaktan MBA (e-MBA) olarak gruplayabiliriz.

Campus Online üzerinde Türkiye’nin en yenilikçi ve en iyi akademik kadroları tarafından hazırlanmış TOBB ETÜ e-mini MBA sertifika programı bulunmaktadır.

Online MBA Sertifika Programı

Türkiye’de eğitimlere fiziksel olarak katılma zorunluluğu, evrak ve veya online MBA programlarının yüksek fiyatlara sahip olması nedeniyle TOBB ETÜ ile işbirliği yapan Campus Online olarak e-MBA sertifika programımızı ve içeriğini incelemek için aşağıda yer alan butona tıklayabilirsiniz.

e-MBA sertifika programını tamamen online olarak istediğiniz her yerden alabilir, online dersler sonunda gireceğiniz sınavı başarıyla tamamlayarak TOBB ETÜ ıslak imzalı ve onaylı sertifikanızı alabilirsiniz.

Hemen İncele

MBA PROGRAMLARI 2021

mba-yuksek-lisans

Öncelikle sıkça sorulan MBA Nedir “MBA Ne Demek” sorusunu cevaplayalım… MBA, “Master of Business Administration” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan İngilizce bir kısaltmadır. Türkiye’de üniversiteler İşletme Yüksek Lisans programlarına bu ismi vermeyi tercih etmektedirler.MBA diye bilinen yüksek lisans eğitimi, İşletme Yönetimi alanında master yapmak anlamına geliyor. MBA Yapmak şeklinde de söylenir.

MBA Programı, kurumların her düzeyinde görev yapan ve bilgilerini yenilemek, güncelleştirmek isteyen profesyonellerle, kariyerini geliştirme çabasında olan ve yöneticilik vasfı kazanmak isteyen üniversite mezunlarının katılabileceği çağdaş ve etkin bir işletme yüksek lisans programıdır.

Özetle farklı  alanlarda lisans eğitimi almış üniversite mezunlarının Yöneticilik Formasyonu kazanabilmelerini sağlamayı amaçlayan bir yüksek lisans programıdır MBA.

Eğitim dili çoğunlukla İngilizce’dir. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli üniversiteler bu eğitimi veriyor. Diğer yüksek lisans programları gibi İşletme Yüksek Lisansı da (MBA) tezli ya da tezsiz olarak, devlet ya da vakıf üniversitesinde yapılabilir.

Bu programa talep diğer yüksek lisans programlarına göre daha yoğun olduğundan bu programlara kabul edilmek özellikle tezli programlarda daha zordur diyebiliriz.

Tezli MBA:

Eğitim süresi dört yarıyıl (2 akademik yıl) olan ve tamamlanabilmesi için tez hazırlanması gereken yüksek lisans programıdır. Özel üniversitelerde tezli ve tezsiz MBA ücretleri arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Devlet üniversitelerinde ise tezli işletme yönetimi yani MBA yüksek lisans programları için sadece YÖK tarafından belirlenen yüksek lisans eğitim harcı ödenirken tezsiz MBA eğitimi için diğer tezsiz yüksek lisans programlarında olduğu gibi daha yüksek eğitim ücretleri ödenmektedir.

Tezsiz MBA

Eğitim süresi 3 yarıyıl (1 akademik yıl) olan ve tamamlanabilmesi için tez hazırlanması gerekmeyen yüksek lisans programıdır. Özel üniversitelerde tezli ve tezsiz MBA ücretleri arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı da bulunmamaktadır.

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Diğer Sayfalar:Diğer Sayfa 1, Diğer Sayfa 2, Diğer Sayfa 3

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası