şive duzeltme / funduszeue.info: Sıvı Düzelticiler: Ofis ve Kırtasiye

Şive Duzeltme

şive duzeltme

Aksan/Şive ses telleri tarafından mi, yoksa dil (organ olarak) tarafından mi belirleniyor ?

Sorulara Dön
Anonim

AnonimÜye

3, görüntülenme

Cevap Ver

• Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir

Soruyu Soranın Seçtiği Cevap

Merhaba Uzay,

Öncelikle aksan ve şive kavramlarının farkını açıklayarak başlayalım. Aksan, farklı bir dili konuşurken hedef dildeki telaffuzunun kendi ana diline benzemesidir. Örneğin Türkiye'nin doğu bölgesinde konuşulan Türkçe, anadili Kürtçe olan insanlar sebebiyle aksanlı konuşulmaktadır. Şive ise, bir dilin, konuşulanların birbirlerinden uzak bölgelerde yaşaması sonucu geliştirdiği, ses ve anlam, kimi zaman ise kelime ve dilbilgisi kuralları açısından değişmiş sürümleridir. Örnek vermek gerekirse, Türkçe, Azerice, Kazakça gibi diller aslında aynı dilin şiveleridir. Günümüzde şive kelimesini kullanırken anlatmaya çalıştığımız şey ise aslında ağızdır. Ağız, bir dilin, farklı bölgelerde, yalnızca ses değişimine uğrayarak kullanılan sürümleridir. Örneğin Karadeniz bölgesinde konuşulan Türkçe, Türkçe'nin bir ağızıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe, resmi ağzı ise İstanbul Ağzı'dır.

Anlattığım şeylerden de anlaşılacağı üzere, bir kişinin aksan, şive ve ağzı, biyolojik özelliklerden ziyade doğup büyüdüğü, ana dilini veya dillerini edindiği çevre ile alakalıdır. Konuşma bozukluklarını saymazsak, ağız, aksan ve şive anatomiden ziyade dilin edinilme şekli ile alakalı bir süreçtir.

Diğer cevapta verilen bazı bilgilere karşı eleştirilerimi de dile getirmek isterim.

1. Konuşma sırasında kullanılan organların anatomisi deneyime göre şekillenmez, az çok tüm insanlarda aynı olan organlara sahibiz ve bu organların şekli genetik faktörlerle belirlenir, deneyim ile değil.
  2. İnsanlar küçük yaşta dil öğrenmezler, dil edinirler. Öğrenme süreci bilinçli bir süreçtir, edinme süreci ise bilinçli bir süreç değildir. Kendiliğinden, tüm insan bebeklerinde aynı zamanlarda başlayan ve aynı aşamalardan geçen bir süreçtir.
  3. Anatomi, edinilen dile göre şekillenmez. Zihnimizde yer alan, gerçek hayattaki sesleri (phone) üretmemizi sağlayan phoneme'ler, dil edinimi sürecinde şekillenir. Dolayısıyla kişilerin farklı aksanlara sahip olmasının sebebi anatomileri değil, zihinlerindeki phoneme'lerin kendi ana dillerine uygun olarak şekillenmesidir.
  4. Dil merkezi diye bir bölge yoktur. Beyinde dil ile çok yakından ilişkili olduğunu bildiğimiz temel iki bölge vardır. Brocha's Area ve Wenicke's Area. Bu bölgeler asla kapanmaz fakat ergenliğin başlangıcına denk gelen dönemde eskiden sahip olduğu esnekliğin çoğunu kaybetmiş olur.

Sevgilerimle.

Son olarak konunun Dilbilim kategorisine taşınmasının daha iyi olacağını düşünüyorum.

1, görüntülenme

Kaynaklar

1. Yazar Yok. Chomsky&#;S Language Acquisition Device. (27 Aralık ). Alındığı Tarih: 27 Aralık Alındığı Yer: Bağlantı Arşiv Bağlantısı

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

• Raporla
  • Mantık Hatası Bildir

Konuşma biçimi, aksan, deneyim yoluyla anatominin şekillenmesinin sonucu oluşur. Kişi gırtlak, ses telleri dil gibi organlarını kullanmaya başladığında, etrafındaki konuşma biçimini kopyalar aslında yüksek oranda. Bu kullanma ile biçimlenen yapılar, yetişkinliğe geçerken artık biçimlenmeleri neredeyse tamamlanmıştır. Nasıl karadenizde büyümüş kişi, ya da doğu anadoluda büyümüş birinin konuşmasından çok hızlı bir şekilde memleketini tahmin edebiliyorsak, aslında diyoruz ki, ses anatomisinin geliştiği yer şurasıdır. Kişinin farklı dilleri küçük yaşta öğrenmesi, ve MARUZ KALMASI bu nedenle önemli. Tek bir ana dile göre şekillenen anatomi, diğer dillere ait artikülasyon, aksana uyumlanmakta zorlanır. Bunu ne kadar erken kullanmaya başlarsa, o derece ana dili gibi doğal kullanabilir. Dil merkezi çok küçük yaşta kapandığı için, sonradan öğrenilen diller, beynin diğer kısımları tarafından tutulur, bu nedenle de zor elde edilir. Yeni araştırmalar, çok uzun ve yoğun kullanımda nöronal yapının dil merkezine kaydığını göstermiştir hayret verici biçimde. Beyin nöroplastisitesi, buna izin verecek kadar geniş bir potansiyele sahip. Ancak anatomik oluşumun değişimi için evrimsel mekanizmaları da düşünürsek, bireyin göremeyeceği zaman aralıklarında oluşur değişim. Tabii ki kişi bunu aşamaz demek değil bu. Sadece hayata hazır hale gelmenin geleneksel yöntemleri dışında da olasılıklar olabileceğine açık olmamız gerekir.

görüntülenme

Kaynaklar

1. Yazar Yok. Ses Fizyolojisi. (27 Aralık ). Alındığı Tarih: 27 Aralık Alındığı Yer: Bağlantı

Şiveden agızdan kurtulmak kibar konuşmak

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      Konu Sahibi
      I&#; Anadolu şivesi var bende okulda falan kibar konusmak icin napmak gerek kitap falan mı okumak gerek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
      86 Mesaj
    • Yarbay
      Kardeşim bırak kibar felan konuşma ge&#;en burger &#;alışanına beyefendi 1 tane ranch sos alabilir miyim dedim yandaki arkadaşlar bile g&#;ld&#; olm niye kibar konusuyosun diye İstanbul'dayız s&#;funduszeue.info sanane benim konuşma stilin b&#;funduszeue.infoa g&#;re dayı 2 ranch sal ordan diceksin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    • Yarbay

Orijinalden alıntı: l&#;p&#;&#;k

Bazı belediyelerin diksiyon kursları oluyor. Ben &#;niversitede kendimi geliştimek i&#;in İSMEK'in diksiyon kursuna gitmiştim. B&#;yle bir şey deneyebilirsin.

Noldu peki hocam faydası dokundu mu

• Yarbay
      Sive dediginin bir ayibi yok kibarligi ise kelime haznen yetersizse kitap okuyarak, olumlu dusunerek vs asabilirsin.

• Yarbay
      bu biraz da başlangı&#;taki durumunuza bağlı. mesela kağıt, katip gibi kelimeleri s&#;yleyemeyen arkadaşlarım vardı. onlar yararlı olduğunu belirtti. Bazı kelimelere dili d&#;nmeyenlerin kalemlerle vs nasıl egzersiz yapabileceklerini g&#;sterdiler. G&#;nl&#;k konuşmada farkında olmadan yanlış s&#;ylediğim yerlerin farkına vardım diyebilirim.
    • Yarbay
      vurgu ve tonlamalarda ismek'in kursu işe yarayabilir. Bu konular vardı. Ancak dediğiniz el hareketleri vs bu konuları hatırlamıyorum. Bunun i&#;in spikerlerin gittiği kurslara giden arkadaşlarım vardı.

İşe yaradı mı derseniz, o zaman &#;niversitedeydim. Mezun oldum, İstanbul'da bir &#;zel okulda &#;ğretmenlik yapıyorum. &#;eşitli mesleki konferanslarda da hizmet i&#;i eğitim tarzı ufak sunumlarım oluyor. Pek sorun yaşamadım diyebilirim. Kursun ne kadar s&#;rd&#;ğ&#;n&#; hatırlamıyorum ama haftalık bir kurs değildi. MEB onaylı bir sertifika vermişlerdi.
    • Yarbay
      Denizliliyim ve 15 yaşına kadar orada yaşadım. Tabi oranın şivesi olurdu bizde. K&#;y&#;m&#;zde daha değişikti ama merkezde o kadarda abartılı değildi. Bir akrabam &#;ğretmenlik i&#;in mi ne başka bir şehire gidip gelmişti. Bize oralardan bahsetti h harfini kullanmıyorlar hasan ı asan, Halil i alil diye &#;ağırıyorlar dedi. H harfini kullanmıyorlar biz nasıl r harfini kullanmıyorsak dedi. Bende dedim direk "biz r harflerini kullanıyoz ki" kullanıyoz diyorsun bak kullanıyoruz dersek r yi kullanmış oluruz dedi. Tabi bunu r harfi ile ilgili olayı biliyordum ama dikkat edip d&#;zeltmeye &#;alıştım. Derslerde falan "geliyom, gidiyom, ağlıyom, kalkıyom, oturuyom" yerine "geliyorum, gidiyorum, ağlıyorum, kalkıyorum" gibi konuşmaya &#;alıştım.

Dikkat ettim ki konuşacağım c&#;mleyi uzatıyorum ağartıyormuşum gibi bir durum oluyordu kendimce.

Sonra hatırlamıyorum ama 16 yaşından sonra İstanbul'da oturmaya başlayınca d&#;zelttim baya.

• Yarbay

Orijinalden alıntı: l&#;p&#;&#;k

vurgu ve tonlamalarda ismek'in kursu işe yarayabilir. Bu konular vardı. Ancak dediğiniz el hareketleri vs bu konuları hatırlamıyorum. Bunun i&#;in spikerlerin gittiği kurslara giden arkadaşlarım vardı.

İşe yaradı mı derseniz, o zaman &#;niversitedeydim. Mezun oldum, İstanbul'da bir &#;zel okulda &#;ğretmenlik yapıyorum. &#;eşitli mesleki konferanslarda da hizmet i&#;i eğitim tarzı ufak sunumlarım oluyor. Pek sorun yaşamadım diyebilirim. Kursun ne kadar s&#;rd&#;ğ&#;n&#; hatırlamıyorum ama haftalık bir kurs değildi. MEB onaylı bir sertifika vermişlerdi.

Sağol hocam en kısa zamanda yazılcm ben de

• yeni mesaja gitYeni mesaj
      Bilgi ikonYeni mesajları sizin için sürekli kontrol ediyoruz, bir mesaj yazılırsa otomatik yükleyeceğiz.Bir Daha Gösterme

Benzer içerikler

Faber Castell Sıvı Düzeltme Kalemi 7 ml

Kurumsal Fatura

Son 1 ürün

Tahmini Kargoya Teslim: 8 gün içinde

favori

• 15 gün içinde ücretsiz iade. Detaylı bilgi için tıklayın.
    • Bu ürün SİYAH BEYAZ GRUP BİL KIRTASİYE KOPYALAMA tarafından gönderilecektir.
    • 5 adet Klorlu solvent içermez
    • Hızlı kurur
    • Özel formülü sayesinde uzun raf ömrü
    • Mükemmel kapatıcılık
    • Faks kağıdı dahil her tür kağıt yüzeyde kullanılabilir
    • Bu üründen en fazla 20 adet sipariş verilebilir. 20 adetin üzerindeki siparişleri Trendyol iptal etme hakkını saklı tutar.
    • Kampanya fiyatından satılmak üzere 5 adetten az stok bulunmaktadır.
    • İncelemiş olduğunuz ürünün satış fiyatını satıcı belirlemektedir.
    • Bu ürün indirim kampanyasına dahil değildir.
    • Bir ürün, birden fazla satıcı tarafından satılabilir. Birden fazla satıcı tarafından satışa sunulan ürünlerin satıcıları ürün için belirledikleri fiyata, satıcı puanlarına, teslimat statülerine, ürünlerdeki promosyonlara, kargonun bedava olup olmamasına ve ürünlerin hızlı teslimat ile teslim edilip edilememesine, ürünlerin stok ve kategorileri bilgilerine göre sıralanmaktadır.

ÜRÜNÜN TÜM ÖZELLİKLERİ

Ürünün Diğer Satıcıları (39)

Tahmini Kargoya Teslim: 9 gün içinde

Tahmini Kargoya Teslim: 9 gün içinde

DAHA FAZLA SATICI GÖSTER

Ürün Değerlendirmeleri

Henüz Yorum Yazılmamış.

Ürün Bilgileri

Faber Castell Sıvı Düzeltme Kalemi 7 ml

• 5 adet Klorlu solvent içermez
    • Hızlı kurur
    • Özel formülü sayesinde uzun raf ömrü
    • Mükemmel kapatıcılık
    • Faks kağıdı dahil her tür kağıt yüzeyde kullanılabilir
    • Bu üründen en fazla 20 adet sipariş verilebilir. 20 adetin üzerindeki siparişleri Trendyol iptal etme hakkını saklı tutar.
    • Kampanya fiyatından satılmak üzere 5 adetten az stok bulunmaktadır.
    • İncelemiş olduğunuz ürünün satış fiyatını satıcı belirlemektedir.
    • Bu ürün indirim kampanyasına dahil değildir.
    • Bir ürün, birden fazla satıcı tarafından satılabilir. Birden fazla satıcı tarafından satışa sunulan ürünlerin satıcıları ürün için belirledikleri fiyata, satıcı puanlarına, teslimat statülerine, ürünlerdeki promosyonlara, kargonun bedava olup olmamasına ve ürünlerin hızlı teslimat ile teslim edilip edilememesine, ürünlerin stok ve kategorileri bilgilerine göre sıralanmaktadır.

Ürün Özellikleri

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.