1.sinif kayitlari ne zaman 2022 / 2022/2023 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi ve 1.Sınıf Öğrenci Kayıtları

1.sinif Kayitlari Ne Zaman 2022

1.sinif kayitlari ne zaman 2022

1.sınıf kayıtları devam ediyor mu, ne zaman bitecek? 1. sınıf okul kayıt tarihleri

İlk defa okula gidecek ilkokul öğrencileri ile velilerin kayıt heyecanı başladı. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala ilkokul kayıtlarının ne zaman başlayacağı merak edildi. Peki, ilkokul kayıtları ne zaman başlayacak? 1. sınıf kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacak? Detaylar haberimizde...

İlkokul kayıt tarihleri açıklandı mı?

2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 1. sınıf kayıtları 1 Temmuz tarihinde başladı.

İlkokul kayıt işlemleri nasıl yapılıyor?

1. sınıf ile 5. sınıfa başlayacak öğrencilerin kayıt işlemleri MERNİS adres bilgileri dikkate alınarak hiçbir başvuru işlemi gerekmeden e-Okul sisteminden yapılabilecek.

E-Okul'dan e-kayıt sistemiyle yapılan kayıtlarda adres ya da kayıt değişim işlemlerini gerçekleştirecek velilerin 31 Ağustos 2022 Çarşamba'ya dek okul idaresine başvuru yapması gerekiyor.

1. SINIF KAYITLARI BAŞLADI MI

İlkokul 1. sınıf kayıt işlemleri için okula gitmek şart mı?

Sistemde öğrencinin ikametgah adresi dikkate alınarak otomatik olarak kaydı yapılıyor. Ancak, yaşanabilecek aksiliklere karşın velilerin kaydın yapılacağı okul yönetimiyle irtibat kurması iyi olacaktır.

2022/2023 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi ve 1.Sınıf Öğrenci Kayıtları

2022/2023 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi ve 1.Sınıf Öğrenci Kayıtları

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Kayıt İşlemleri Bilgilendirme Duyurusu

Bu duyuru velilerimizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, kayıt işlemleri ile ilgili olarak BAKANLIĞIMIZIN duyuruları esas alınmaktadır.

Okulumuz adres kayıt alanında bulunan öğrenciler için 2022-2023 Eğitim -Öğretim yılı okul öncesi ve 1.sınıf öğrenci kayıtlarımız 04.07.2022 tarihi itibariyle başlamıştır.

Öğrenci kayıtlarımız  Sabah: 10:00-12:00, Öğleden Sonra 14:00-16:00 saatleri arasında yapılacaktır. Adres kayıt alanında bulunan öğrenci velilerimizin bu saatler arasında gelmeleri önemle rica olunur.

Kayıt için okula gelen velilerimizin okul idaresinden alacakları kayıt formunu kendileri için ayrılan bölümde doldurduktan sonra okul idaresine teslim etmeleri gerekmektedir.

2022-2023 eğitim-öğretim yılı okulumuzun okul öncesi ve birinci sınıflarına öğrenci kayıtları; çocuklarımızın E-Okul bilgileri esas alınarak yapılacaktır.

2022 Eylül ayının sonu itibari ile 69 ayını tamamlayan çocukların kayıtları otomatik olarak İlkokul 1. sınıfa yapılır.

Eylül ayı itibariyle 69 - 70 - 71 aylık çocukların okul kayıtları bir yıl ertelenebilir (Anne ya da babanın idareye vereceği dilekçe ile). Bu çocuklar isterlerse ana sınıfına gidebilirler.

66 - 67 - 68 ayını tamamlayan çocukların velileri isterse yine okul idaresine verecekleri dilekçe ile çocuklarını 1. sınıfa kayıt ettirebilir.

1. Sınıfa Kayıt İstek Dilekçesi (66-68 aylık çocuklar için) ve 1. Sınıf Erteleme/İptal Dilekçesi (69-71 aylık çocuklar için)  okul idaresinden alınarak doldurulup idareye teslim edilecektir.

2022 - 2023 Eğitim Öğretim Yılı Okula Başlama Yaşı Kayıtların Yapıldığı Yılın Eylül Ayı Sonu (30/09/2022) itibarıyla hesaplanır.

72 aydan daha büyük çocuklar her durumda 1.sınıfa kayıt yaptırmak zorundadır.

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında 1.Sınıfa Başlayacak Çocukların Doğum Tarihleri

2015 Ekim     

83 Aylık

1.Sınıfa zorunlu

2015 Kasım   

82 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2015 Aralık   

81 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2016 Ocak  

80 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2016 Şubat   

79 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2016 Mart   

78 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2016 Nisan   

77 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2016 Mayıs   

76 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2016 Haziran 

75 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2016 Temmuz 

74 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2016 Ağustos 

73 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu

2016 Eylül     

72 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu 

2016 Ekim   

71 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu  (Ancak velisinin dilekçesi  ile ana sınıfına da gidebilir)

2016 Kasım 

70 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu  (Ancak velisinin dilekçesi  ile ana sınıfına da gidebilir)

2016 Aralık   

69 Aylık 

1.Sınıfa zorunlu  (Ancak velisinin dilekçesi  ile ana sınıfına da gidebilir)

2017 Ocak

68 Aylık 

Ana Sınıfına kayıt olur. Veli dilekçesiyle 1. sınıfa gidebilir. 

2017 Şubat 

67 Aylık

2017 Mart 

66 Aylık

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında Ana Sınıfına Başlayacak Çocukların Doğum Tarihleri

2017 Nisan 

65 Aylık

Ana sınıfına kayıt olabilir.

2017 Mayıs 

64 Aylık

2017 Haziran

63 Aylık

2017 Temmuz

62 Aylık

2017 Ağustos 

61 Aylık

2017 Eylül 

60 Aylık

2017 Ekim 

59 Aylık

2017 Kasım 

58 Aylık

2017 Aralık 

57 Aylık

Kayıtlarla ilgili olarak aşağıdaki yönetmelik maddelerini tüm velilerimizin okumaları ve anlamaları önemlidir.

Bakanlığımızın konu ile ilgili güncel duyuruları oldukça web sitemizde yayınlanmaya devam edilecektir.  

Kayıt zamanı ve kayıt yaşı

MADDE 11 ? (1) (Değişik:RG-25/6/2015-29397)  Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, temmuz ayının ilk iş gününde başlar. Kayıt işlemi, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır.

(2) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Okul yönetimi, öğrenim çağında olup nüfus kaydı bulunmayan çocukları, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun ilgili hükümleri çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı düzenlenmesi için nüfus müdürlüğüne bildirir ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası temin edilen öğrencilerin kesin kayıtlarını e-Okul sistemi üzerinden yapar.

(3) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Yabancı uyruklu olup İçişleri Bakanlığınca verilen belge ile kimlik numarası edinen çocukların kayıtları bu kimlik belgesinde bulunan bilgilere göre yapılır. Türk vatandaşlığına kabul işlemleri devam eden çocukların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası edinmelerinin ardından e-Okul sisteminde kimlik numarası güncellenir.

(4) (Değişik:RG-25/6/2015-29397)   Şehit, harp malûlü ve muharip gazi çocukları ile rehberlik ve araştırma merkezi raporu ile yönlendirilmesi yapılan özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar, yerleşim yeri adresine uyumlu okula kaydedildikten sonra durumlarını belgelendirmeleri şartıyla ulusal adres veri tabanındaki adreslerine bakılmaksızın istedikleri okula nakli yapılır.

(5) Okul öncesi eğitim kurumlarında okula kayıt:

a) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılır. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir.

b) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınıfına kaydedilebilir.

c) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve bir önceki yıl okul öncesi eğitim almamış olan 69-71 aylık çocuklara, okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtta öncelik tanınır.

ç) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Eğitimlerine tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla devam eden öğrencilerden okul öncesi eğitimde bir sınıfta bulunacak özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci sayısı 7/7/2018 tarihli ve 30471 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda düzenlenir.

d) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Eğitimlerini tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla sürdüremeyecek durumda olan ağır düzeyde yetersizliği bulunanlar ile birden çok yetersizliği olan çocuklar, bu kurumlarda fiziki mekânın uygun olması ve özel eğitim öğretmeni istihdam edilmesi kaydıyla açılan özel eğitim sınıflarına kaydedilir.

e) Çocuğun aday kaydı e-Okul sistemi üzerinden alınır. Kesin kaydı yapılan çocukların velilerine Acil Durumlarda Başvuru Formu EK-1doldurtularak Sözleşme EK-2 imzalanır.

f) Kayıtlarda bir sonraki eğitim ve öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak çocuklar ile okulun bulunduğu kayıt alanındaki çocuklara öncelik tanınır. Başvurunun kontenjandan fazla olması durumunda veliler huzurunda kura çekimi yapılır.

g) (Değişik:RG-25/6/2015-29397)    Özel okul öncesi eğitim kurumlarına kayıt kabul işlemleri, öğrenci kontenjanları, okul ücretleri, sınıf mevcutları, personel seçimi ve atanmaları gibi iş ve işlemler, özel öğretim kurumları mevzuatında belirtilen esaslara göre yapılır.

(6) İlkokula kayıt:

a) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

b) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirir veya kayıtlarını bir yıl erteler.

c) Nüfusa gerçek yaşından büyük veya küçük yazılmış olanların yaşlarının düzeltilmesi okul yönetimince velilerinden istenir. Bu öğrencilerden velisi üç ay içinde girişimde bulunmadığı veya bu işleri yapmadığı takdirde gereği yapılmak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne bildirilir.

ç) Mecburi ilköğretim çağında olup herhangi bir sebeple okula kaydı yapılmamış okuma yazma bilmeyen çocukların kayıtları birinci sınıfa yapılır.

1. sınıfa başlama yaşı kaç? 2023-2024'te kaç doğumlular okula başlayacak? Kaç aylıklar okula gidebilir? 

Gelecek yıl için veliler tarafından 1.sınıf yaşı sorgulamaları hız kazandı. 1. sınıf kayıtları için kaç yaşındaki çocuklar kayıt ettirilir merak ediliyor.  Yeni eğitim-öğretim yılında bütün resmi okullarda eğitim görecek olan okul öncesi, 1'inci ve 5'inci sınıf öğrencilerin okul kayıtları ikametgah bilgileri esas alınarak e-Okul sistemi üzerinden yapılıyor. Buna göre veliler, Millî Eğitim Bakanlığının http://e-okul.meb.gov.tr internet adresi üzerinden çocuklarının yerleştirildiği okulun hangi okul olduğunu öğrenebiliyor.

1. SINIFA BAŞLAMA YAŞI KAÇ?

-Kreş yaşı 0-36 ay çocuklar. (Zorunlu değildir)

-Anaokulu: Eylül ayı sonu itibarıyla 36-68 aylık çocuklar. (Zorunlu değildir)

-Ana sınıfı: Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocuklar. (Zorunlu değildir)

Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılır. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir. Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınıfına kaydedilebilir.

-İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve bir önceki yıl okul öncesi eğitim almamış olan 69-71 aylık çocuklara, okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtta öncelik tanınır. İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir. Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

-72 aydan daha büyük çocuklar için okul kaydı zorunludur. Hiç bir surette erteletme hakları yoktur. Sağlık raporu vs. geçersizdir. 

MEB OKULA BAŞLAMA YAŞI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN!

2022-2023 Eğitim-öğretim yılında;

• 2016 doğumlu öğrencilerin kaydı ilkokul 1. sınıfa yapılacaktır. 
    2016 Ekim, Kasım ve Aralık ayı doğmlu olan çocukların 1. sınıf kaydı, veli dilekçesiyle bir yıl ertelenebilir veya bu çocukların kaydı veli başvurusuyla anasınıfına yapılabilir.
  • 2017 ve 2018 doğumlu çocukların kaydı  anasınıfına yapılacaktır.

A.   ANASINIFI ÖĞRENCİ KAYDI

2022-2023 ders yılında okulumuz anasınıfına 30 Eylül 2022 tarihi itibariyle; 

• 57-68 Aylık çocukların kaydı öncelikle yapılacaktır.
  • 30 Eylül 2022 tarihi itibariyle yaşça 1. sınıfa kayıt hakkı olan 69, 70, 71 aylık çocukların veli dilekçesi ile anasınıfına kaydı yapılabilecektir.
  • 45-56 aylık çocuklar için bir sabahçı, bir öğlenci olmak üzere iki şube açılacaktır.

Anasınıfımızda ikili eğitim yapılmaktadır. Yemeksiz, evden beslenme getirilerek belirlenen anasınıfı aylık ücreti 180 TL, yıllık ücret 1620 TL´dir. Ödemeler TOKİ Osmangazi İlkokulu Müdürlüğü'nün anasınıfı banka hesabına yapılacaktır. İlk dekontun okul idaresine, sonraki aylara ait dekontun ise sınıf öğretmenine verilmesi gerekmektedir. Dekontun açıklama bölümüne öğrencinin adı soyadı ve ödenen aidatın hangi aylara ait olduğu mutlaka yazılmalıdır. Sınıf listeleri ve öğrencilerin sabahçı/öğlenci olma durumları 2 Eylül 2022 Cuma günü belirlenecektir. Velilerimiz çocuklarının sınıf ve şubelerini e-devlet şifresini kullanarak 4 Eylül 2022 Pazar gününden itibaren öğrenebilir. 5 Eylül 2022 Pazartesi günü sınıf listeleri okul kapılarına asılacaktır.

ANASINIFI ÖĞRENCİ KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR:

1.  Öğrencinin Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

2.  Okul Öncesi Veli Sözleşmesi (Okuldan Alınacak) İndirmek için burayı tıklayınız.

3.  İki Top A4 Fotokopi Kâğıdı

4.  Banka Dekontu

Anasınıfı öğrenci kayıtları 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren 13.00-16.00 saatleri arasında öğrenci velisi tarafından okul idaresine başvurularak yapılacaktır.

B.  İLKOKUL 1. SINIF ÖĞRENCİ KAYDI

İlkokul birinci sınıfa 2022-2023 ders yılında 2016 doğumlu çocukların kaydı yapılacaktır.

30 Eylül 2022 tarihi itibariyle yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70, 71 aylık olanlar velisinin vereceği dilekçe ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir. Kayıt Kayıt Erteleme Dilekçesini İndirmek İçin Burayı Tıklayınız

Kesin kayıtlar 15 Ağustos 2022 tarihinde başlayacaktır. Kayıt için öğrenci velisinin 31 Ağustos 2022 Çarşamba gününe kadar okul idaresine başvurması gerekmektedir.

İLKOKULU 1. SINIF ÖĞRENCİ KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR: 

2.  Kayıt/Bilgi Formu (Okuldan Alınacak)Öğrenci Kayıt/Bilgi Formunu indirmek için burayı tıklayınız

3.  İsmi Aday Kayıt Listesinde Olmayanlar İçin Yerleşim Yeri Belgesi (Nüfus Müdürlüğünden Alınacak)

4.  İki Top A4 Fotokopi Kâğıdı

İlkokul 1. sınıf öğrenci kayıtları 15 Ağustos 2022 tarihinden itibaren 13.00-16.00 saatleri arasında  öğrenci velisi tarafından okul idaresine başvurularak yapılacaktır.

Sınıf listeleri: sınıf mevcuduna, kız, erkek öğrenci sayısına, yabancı uyruklu öğrenci sayısına ve özel eğitim gereksinimli öğrenci sayısına bakılarak 2 Eylül 2022 Cuma günü okul müdürlüğü tarafından oluşturulacaktır.

Velilerimiz çocuklarının sınıf ve şubelerini e-devlet şifresini kullanarak 4 Eylül 2022 Pazar gününden itibaren öğrenebilir. 5 Eylül 2022 Pazartesi günü sınıf listeleri okul kapılarına asılacaktır. 

C.  İLKOKUL 2, 3 ve 4. SINIF ÖĞRENCİ NAKİL İŞLEMLERİ

Öğrenci nakil başvuruları 22 Ağustos 2022 tarihinde başlayacaktır.
      Başvurular hafta içi 15.00-17.00 saatleri arasında öğrenci velisi tarafından aşağıda istenen evraklarla birlikte okul idaresine yapılacaktır.

ÖĞRENCİ NAKLİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR: 

2.  Kayıt Formu (Okuldan Alınacak) İndirmek İndirmek İçin Burayı Tıklayınız

3.  Veli Adına Düzenlenmiş Elektrik, Su, Doğalgaz Faturası Yoksa Yerleşim Yeri Belgesi (Nüfus Müdürlüğünden Alınacak)

4.  Öğrenci Belgesi veya  Karne

5.  İki Top A4 Fotokopi Kâğıdı

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÇALIŞMA TAKVİMİ

• 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul birinci sınıfa başlayacak öğrenciler için 5-9 Eylül 2022 tarihleri arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecektir.
  • Birinci dönem, 12 Eylül 2022 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Ocak 2023 Cuma günü sona erecektir.
  • Birinci dönem ara tatili, 14 Kasım 2022 Pazartesi günü başlayacak ve 18 Kasım 2022 Cuma günü sona erecektir.
  • Yarıyıl tatili, 23 Ocak 2023 Pazartesi günü başlayacak ve 3 Şubat 2023 Cuma günü sona erecektir.
  • İkinci dönem, 6 Şubat 2023 Pazartesi günü başlayacak ve 16 Haziran 2023 Cuma günü sona erecektir.
  • İkinci dönem ara tatili, 17 Nisan 2023 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Nisan 2023 Perşembe günü sona erecektir.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası