pankreas bitki tedavisi / Pankreas sağlığı için şifalı bitkiler | Pankreas Cerrahisi

Pankreas Bitki Tedavisi

pankreas bitki tedavisi

Pankreas Kanserinde Beslenme ve Alternatif Tıp Ürünleri

Dünyada ve ülkemizde üzerinde en çok durulan hasta ve yakınlarının kafalarının karışmasına, zaman zaman da yaşamları için en önemli tedavilerini aksatmalarına neden olabilecek bir konudur. Kanser hastası, kanser tanısı konduktan sonra doktordan bir daha kansere yakalanmaması veya acilen iyileşmesi, savunma sisteminin güçlenmesi için bir beslenme listesi bekler ve böyle bir liste verilmeyince de hayal kırıklığına uğrarlar. Alternatif tıp ürünü pazarlayan bazı özel kuruluşlar ve bireylerin hasta ve ailesinde oluşturduğu yanlış bilgi yönlendirmeleri altında; hastalar doktorlardan bazı bitkiler önermesini, yiyecekleri gıdaları tek tek oranlarına kadar yazmasını bekler. Günümüze değin yapılan çalışmalar göstermiştir ki, kanser tanısından sonra beslenme için yapılacak özel takviyeler ancak hastanın iştahının azalması, yeterli beslenememesi, kilo kaybetmesi durumunda geçerlidir. Bunun dışında tüm bireylere önerilen “sebze ve meyve ağırlıklı, kırmızı etten fakir beyaz et oranını artıran beslenme modeli” genel durumu iyi olan ve beslenebilen birçok kanser hastası için yeterlidir. Ancak yukarda belirttiğimiz hallerde, hastanın tedaviye veya hastalığa bağlı devam eden kilo kaybı, ağızdan gıda alamama, ağız yaraları, uzun süren isal, uzun süren bulantı, kusma, vitamin eksikliği gibi durumlarında özel beslenme ekiplerince damardan veya ağız yolu ile özel gıdalar ve vitamin ile destekleri yapılmalıdır.

Pankreas kanseri hastalar, özellikle tedavileri sırasında aşırı yemekten ve tuzlu gıdalardan kaçınmalı ve tedavi öncesi alerjik yan etkiyi azaltmak amacı ile kullanılan kortizonun iştahı artırıcı, kilo ve ödem yapıcı etkilerine karşı dikkatli olmalıdırlar. Bu dönemde halsiz ve güçsüz kalmama adına tüketilen bal, pekmez gibi yüksek kalorili gıdalar, hastalarda istenmeyen ve sonradan verilmesi son derece güç aşırı kilo alımlarına neden olabilmektedir.

Geçtiğimiz yirmi yılda popüler olan vitaminler, antioksidan özellikleri ile “bizleri genç tutacak, cildimizi pürüzsüz kılacak, kanser tedavileri sırasında yan etkilerden koruyacak” varsayımı ile yoğun bir kullanım alanı bulmuştur. Ne var ki,  son 10 yılda yapılan kapsamlı çalışmaların sonucunda, gereksiz ve doktor önerisi dışında kullanılan vitaminlerin vücudumuza yarardan çok zarar verdiği, hatta bazı kanser türlerinin artışına bile neden olduğu saptanmıştır. Bunun üzerine, dünyada ve ülkemizde alternatif tıp pazarı ve pazarlayıcıları hedeflerini bitkisel ürünlere çevirmiştir. Ancak, doğal gibi görünen bu ürünlerin de özellikle kemoterapi ve diğer tıbbi tedaviler ile istenmeyen etkileşimleri, bir çok hastayı ve tedavi sorumluluğunu alan doktoru zor durumda bırakmıştır. Son derece yetersiz veriler ile yararlı olduğu savunulan bitki ve bitkisel ürün kullanımının, günümüzde hastalara zarar verebileceği ve doktorun haberi olmaksızın asla uygulanmaması gerektiği kabul görmüştür.  

Gerek pankreas kanseri olsun gerekse diğer tüm kanserlerin tedavisinde bulantı, kusma için 0.5-1mg ağızdan hap şeklinde Zencefil kullanımının kanıtlanmış yararı vardır ve onkoloji literatürüne, bilimsel kanıt olarak girmeyi başarmış bitkisel bir üründür.

Pankreas kanserini bitkisel ürünlerle yendi

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde yaşayan 53 yaşındaki 35 yıllık evli Kamile Çıldır, yaşadığı ama bir daha yaşamak istemediği öyküsünü yaşlı gözlerle anlattı.

Kabus dolu günlerin, vücudundaki kaşıntıyla başladığını ifade eden Çıldır, şöyle konuştu: "Önceleri bunu çok umursamadım. Sonra hastaneye gittiğimde doktorum menapoz sebebiyle olabileceğini söyleyerek hap verip gönderdi. Hapları bir süre kullandım ama kaşıntılar geçmedi. Bunun üzerine eşim Mustafa ile birlikte İzmir'de bir başka doktora müracaat ettik. Burada yapılan tahlil sonrası hiç beklemediğim bir sonuçla karşılaştım. Doktorum bana kanser olduğumu açıkladı."

Hastalığını duyduğunda büyük bir şok yaşadığını ve dünyasının karardığını anlatan Kamile Çıldır, şunları söyledi:

"Doktorum bana pankreas kanseri olduğumu ve kanserli hücrelerin karaciğere de sıçradığını söyledi. Bana hemen ameliyat olmamı önerdi. Çünkü başka organlara da sıçrayabilirdi. Bu yüzden acele edilmesi ve biran önce karar vermemi istiyordu. Ancak bu ameliyat pankreas için değil karaciğer ameliyatı olacaktı. Çünkü, pankreas için yapılabilecek birşey yokmuş. Ben bir süre düşündükten sonra
ameliyat olmamaya karar verdim. Çünkü benim için değişen birşey olmayacaktı. Pankreastaki kanser duracaktı. Çünkü onun için bir şey yapılamıyordu."

ŞİFAYI MANİSA'DA BULDU

Bu hastalığın mutlaka bir tedavisi olmalı düşüncesiyle derdine derman aramaya başladığını anlatan Kamile Çıldır, bir tavsiye üzerine ünlü bitki uzmanı Şevki Güngör'e başvurduğunu anlattı. Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde 'Ege Lokman' olarak tanınan Şevki Güngör'e ulaşan Çıldır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şevki Bey'e durumumu anlattım ve raporlarımı sundum. Kendisi bana, 'Merak etme yardımcı olurum. Hastalığından eser kalmaz' deyince çok şaşırdım. Önce bana moral verdiğini düşündüm. Çünkü pankreas kanserinin dünyada tedavisinin olmadığını çoktan öğrenmiştim. Tıp bu konuda çaresizdi. 'Nasıl oluyor da Şevki Güngör beni tedavi etmeyi, iyileştirmeyi başaracak' diye düşünüyordum. Yine de bir umutla bana tavsiyelerini dinledim ve sunduğu bitkisel ürünleri aldım. Bana başta acı ot olmak üzere beraberinde birkaç çeşit bitki suları ile yine bitkilerden elde edilmiş çay verdi. Bunları düzenli olarak kullanmam konusunda da sıkı sıkı tembihledi. Verdiği kürü 6 ay kullandım. Gidip aynı hastanede tahlil yaptırdım ve bu tahlilleri doktorlarıma gösterdim. Bana 'Hastalığının çaresi yok' diyen doktorlarım tahlil sonuçları karşısında büyük şok yaşadılar. Gözlerine inanamadılar. Ne pankreas ne de karaciğerde kanserden eser kalmamıştı. Aradan 3 yıl geçti. En son 4 ay önce tahlil yaptırdım. Sonuçlar mükemmel hastalıktan eser kalmamış. Şevki Güngör'den Allah razı olsun."

Hastasını evinde ziyaret eden Şevki Güngör, Çıldır Ailesi'nin sevincine ortak oldu. Güngör, yakalandıkları amansız hastalık sebebiyle bir umutla kendisine başvuran hastalara sadece bitkisel ürünleri verip kaderiyle başbaşa bırakmadığını, bir program dahilinde sürekli takip altında tuttuğunu anlattı. Güngör, zaman zaman evlerinde ziyaret ederek psikolojik olarak da kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olmaya çalıştığını söyledi.

Tedavide psikolojinin, moralin çok önemli yeri olduğunu belirten Güngör, bitkisel ürünlerin de düzenli kullanımla hastalığı yok ettiğini söyledi. "Şifa Allah'tandır. Ben sadece Allah'ın verdiği ilimle şifalı bitkileri toplayıp, kullanıma hazır hale getirerek derdine çare arayan hastalara sunuyorum" diyen Güngör, karşılığında şifa bulmuş hastalar, gülen yüzler görünce en az onlar kadar mutlu olduğunu söyledi.

Güngör, şöyle konuştu: "Kamile hanım da çok çaresiz bir hastaydı ama tavsiyelerimizi dinleyerek bitkisel ürünlerimizi düzenli kullandı. Allah'ın da yardımıyla şifa buldu. Kanserden hiç bir iz kalmamış. Umarım bir daha böyle bir çaresizliğe düşmez."

Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler, Kuruyemişler ve Bitkiler

Pankreasa İyi Gelen Şeyler

En büyük belirtileri iştahsızlık, kilo kaybı, karın ağrısı, sarılık ve idrar renginde koyulaşma olan pankreas kanserine yakalandıysanız bir an önce yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bu değişiklikler arasında yemeklerden içtiğiniz içeceklere kadar birçok gıdayı artık tüketmemelisiniz.

Pankreas kanserine iyi gelen şeyler yiyecekler, kuruyemişler, bitkiler, ilaçlar, bitki çayları ve çorbalardır. Pankreas kanserinden kurtulmak için kuruyemişlerden yer fıstığını, yiyeceklerden sarımsağı, bitkilerden zerdeçalı, ilaçlardan Voltaren'i, bitki çaylarından ekinezya çayını, çorbalardan ise mantar çorbasını öneriyoruz.

Pankreasa İyi Gelen Kuruyemişler

pankreasa ne iyi gelir

Pankreas hastaları kuruyemiş olarak yer fıstığı ve ceviz tüketebilir. Bu iki kuruyemiş hastalık sürecinde destek tedavi olarak öne çıkmaktadır.

Doktor kontrolünde olmak şartıyla günde bir avuç yer fıstığı ve ceviz yemek pankreas kanserinin ilerleme hızını yavaşlatabilir. Bu sayede de hayatınızda büyük değişiklikler yapmak için gerekli zamanı bulursunuz. Her gün düzenli olarak bu kuruyemişleri ara öğünlerinizde tüketmeyi unutmayın.

Pankreasa Dostu Yiyecekler

pankreasa ne iyi gelir

Pankreasa iyi gelen sağlıklı besinler sarımsak, Ardıç meyvesi, yoğurt, tarçın, ekinezya, ıspanak, brokoli, mantar, karahindiba, limon meyan, kekik ve zeytin yapraklarıdır.

Vücudumuz için oldukça sağlıklı olan bu yiyecekler, yüksek besin değeri içermesi sebebiyle öne çıkmaktadırlar. Sindirim sistemini düzenleyerek pankreasın düzgün çalışmasını sağlayan gıdalar aynı zamanda kanserle etkin bir şekilde savaşmanıza destek oluyor. Böylece kandaki glukoz seviyesi her zaman ideal olur.

Pankreası Temizleyen Bitkiler

pankreasa ne iyi gelir

Doğal ilaçlarımız olan bitkiler her derdimize deva olmaktadır. Zerdeçal, çörekotu, yeşil çay, sinirotu, adaçayı, Meryemana dikeni, meyan kökü, ekinezya ve kekik pankreasa iyi gelen bitkiler olarak karşımıza çıkıyor.

Herkesin kolaylıkla evinde ya da aktarlarda bulabileceği bu bitkiler, düzenli olarak tüketilmesi durumunda pankreas kanserine karşı vücudunuzu koruyacaktır. Vücudunuzun işlevini yerine getirmesine destek olan doğal ürünler, sindirim sistemimizin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlayacaktır.

Pankreasa Geçiren İlaçlar

pankreasa ne iyi gelir

Pankreasa iyi gelen ilaçlar arasında Voltaren ® , Dikloron ® supozitvar 100 mg ve Endol ® supozitvar 100 mg bulunuyor.

Yukarıda saymış olduğumuz bu ilaçlar bir pankreas türü olan akut pankreatitin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu sebeple doktorunuzdan bu tür ilaçları istemeden önce ilk olarak pankreas türünüzü öğrenmeniz gerekiyor.

Doktorunuz hastalığınızın türüne göre ilaç verecek olsa da sizin bu ilaçları bilmeniz oldukça önemlidir. İlk olarak hastalığınızın takibini yapacak kişi siz olacağınız için tüm süreçlere hakim olmanız gerekiyor. Bu sebeple doktorunuzdan reçete yazdığı ve bu ilaçlar hakkında detaylı bilgi istemelisiniz.

Pankreasa İyi Gelen İçecekler ve Bitki Çayları

pankreasa ne iyi gelir

Pankreas kanserini geçiren bitki çayları arasında yeşil çay, meyan kökü, zerdeçal, ekinezya, adaçayı, tarçın ve karahindiba çayı yer alıyor.

Pankreasınızın sağlığına kavuşması için destek tedavi niyetine tüketebileceğiniz bu bitki çayları, kısa sürede etkisini göstererek kan şekerini düzenler. Yağ ve protein sindirimi için gerekli enzimlerin salgılanmasında etkili olan pankreas, sindirim sistemimizin düzgün çalışması için büyük öneme sahiptir.

Saymış olduğumuz bu bitki çaylarını düzenli olarak tüketmeniz durumunda pankreas kanserinin etkilerini azaltmanız mümkün. Ancak bu çayları doktorunuza danışarak tüketmelisiniz. Çünkü kullandığınız ilaçların içeriği ile uyumlu olmayabilirler.

Pankreas Kanserini Önleyen Çorbalar

pankreasa ne iyi gelir

Mantar, brokoli ve ıspanak sebzelerinden yaptığınız çorbaları pankreas kanserine iyi gelmesi için tüketebilirsiniz.

Pankreasa iyi gelen yiyecekler arasında olan bu sebzeler, sindirim sistemini düzenleyerek vücudun işlevini yerine getirmesine yardımcı oluyor. Pankreas kanallarının temizlenmesine yardımcı olan çorbalar, etkisini anında göstererek vücudunuzun daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor.

Pankreası ne temizler?

Pankreası temizlemek için en çok tüketilen besinlerden birisi ıspanaktır. Vücudun demir kaynağı olan ıspanak, iyi bir şekilde yıkanıp tüketildiğinde pankreas iltihabını temizleyen bir besin olarak tabağınızda yer alır.

Pankreas kanseri ağrısına ne iyi gelir?

Antioksidan özelliğe sahip olan tarçın, baharat halinde, içme suyunun içinde ya da yoğurt üzerinde tüketilebilmektedir. Tarçını tüketerek pankreas iltihabından ve ağrısından kurtulabilirsiniz.

Pankreası ne güçlendirir?

Pankreası güçlendiren besinler arasında brokoli, lahana ve karnabahar yer alıyor. Bu yiyecekler pankreası zinde tutarken kanser hücreleriyle savaşmaktadır. Bu sayede sindirim sistemimiz daha etkili bir şekilde çalışır.

Pankreas hastaları ne yememeli?

Pankreas hastalarının beslenme düzenine dikkat etmesi gerekiyor. Yumurtalı ve yağlı yiyecekler, kaymak, krema, çikolata, tahin, yağlı etler, yağlı balıklar, sucuk, pastırma, salam ve sosis pankreas hastalarının uzak durması gereken besinlerdir.

Pankreas kendi kendini yeniler mi?

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre hazırlanan bir beslenme programı pankreas organının kendi kendini yenilemesine destek oluyor. "Önce açlık sonra ziyafet" çektiren bu program, düzenli bir şekilde uygulandığında pankreasa iyi geliyor.

Pankreas iltihabı olan hastalar ne yemeli?

Tam tahıllı gıdalar akut pankreatit hastalarının tüketmesi gereken besinlerin başında geliyor. Sindirim sistemi dostu olan bu besinler, pankreasın fazla çalışmasına neden olmadığı için iltihaplanmayı baskı altına almaktadır. Böylece vücutta lif oranı artar ve yağ oranı azalır.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir