aşiyan anlamı / Aşiyan ne demek, TDK'ya göre Aşiyan kelime anlamı nedir, nasıl kullanılır?

Aşiyan Anlamı

aşiyan anlamı

Aşiyan

Aynı adlı dergi için Aşiyan (dergi)&#;sayfasına bakınız.

Aşiyan, İstanbul'un Avrupa yakasında, Beşiktaş ilçesine bağlı, İstanbul Boğazı'na bakan bir semt. Ayrıca "Aşiyan" Farsça bir kelime olup "ev, yuva" anlamına gelmektedir.

Bu bölgede boğaz manzaralı Aşiyan Mezarlığı ve Tevfik Fikret'in evi olan Aşiyan Müzesi vardır.

Mezarlıkta yatan bazı ünlüler[değiştir

Aşiyan Nedir? Aşiyan Kelimesinin Anlamları

&#;Aşiyan&#; kelimesinin sözlükteki anlamları ise şöyle:

aşiyan
isim (a:şiya:n) Farsça
1. Kuş yuvası
2. Ev, oturulan yer, mesken

asiyan

Şair Tevfik Fikret&#;in &#;kuş yuvası&#; anlamına gelen Aşiyan&#;daki köşkü.

AŞİYAN’IN HİKAYESİ

Amatör bir mimar olan Tevfik Fikret hayalini kurduğu Aşiyan’ın projesini kendisi çizmişti. Aksaray’daki evini satıp Aşiyan için anlaştığı müteahhit ise parayı alıp kaçtı. Köşk borçla bitirildi. Tevfik Fikret inşaat sırasında işçilerle birlikte çalıştı. ’da köşkün yapımı bitti. Tevfik Fikret, Boğaziçi’ne bakan büyük pencerelerle ve binayı saran geniş bir balkonla donattığı Aşiyan’ı çok seviyordu. Ama özenle inşa ettiği köşkte hem ülkenin haline kahrolduğundan hem de evlat hasretinden hastalandı. Tevfik Fikret Aşiyan’da sadece 9 yıl yaşayabildi. Köşkün adı olan Aşiyan zamanla semtin adı oldu.

Tevfik Fikret, ’de İstanbul’da doğdu. Daha 12 yaşındayken annesi Refia Hanım ile büyük dayısı Hasan Nuri Bey hac dönüşü koleraya yakalanıp öldü. Dürüstlüğüyle tanınan babası Hüseyin Bey ise bir ihbar sonucu II. Abdülhamit döneminde sürgüne gönderildi ve ailesinden uzaklarda öldü. Tevfik Fikret’in kız kardeşi Sıdıka Hanım ise kaba saba bir adam olan eşinin baskısı altında üzüntüden vefat etti. Tevfik Fikret halası tarafından büyütüldü.

BAKAN OLMAK İSTEMEDİ

Tevfik Fikret ’de Galatasaray Lisesi’nden birincilikle mezun olduğu gün şair olarak tanınmış bir kişiydi. Ardından Hariciye’de çalışmaya başladı. Ama memurluğu sevemedi ve istifa etti. Bir süre özel ders vererek geçimini sağlamaya çalıştıysa da para kazanamadı. Şiir yazdığı, yönetiminde bulunduğu dergiler de sansür kurulunun hışmına uğruyor, uzun ömürlü olamıyordu. Geçim sıkıntısına düşünce tekrar eski memuriyetine döndü. İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra arkadaşlarıyla birlikte Tanin gazetesini çıkardı. Gazetenin İttihat ve Terakki’nin resmi yayını durumuna gelmesi üzerine hayal kırıklığına uğradı. Kendisine Maarif Nazırlığı (Milli Eğitim Bakanlığı) önerilmesine rağmen gazeteden ayrıldı.

ZİNCİRLİ İSYAN

Tevfik Fikret, Maarif Nazırı Abdurrahman Şeref’in çağrısıyla Galatasaray Lisesi müdürü oldu. O günlerde 31 Mart Olayı yaşandı. Tevfik Fikret, Galatasaray Lisesi’ne saldırmak isteyenlere karşı kendini okulun kapısına zincirle bağladı, “Cesedimi çiğnemeden okula giremezsiniz” diyerek saldırıya izin vermedi. Ertesi gün de istifa etti. Öğrencilerin ısrarlarıyla görevine döndüyse de yeni gelen Maarif Nazırı’yla anlaşamadı. Galatasaray’dan ayrıldı ve Aşiyan’a çekildi. Artık, İttihat ve Terakki iktidarına da muhalifti. Sadece Robert Kolej’de çalışan şair, aşırı üzüntüler sonucunda ağır bir şeker hastalığına yakalandı. ’te sağlığı iyice bozuldu.

‘ARTIK YIKILIYORUM’

Tevfik Fikret, son günlerinde “Artık ölümün yaklaştığını hissediyorum. Bunun için memnunum. Çünkü hayat artık bana pek ağır geliyor. İyileşirim diye korkuyorum.” diyordu. Şair, “Ölümün lezzetini katre katre tadıyorum. Bu da benim için bir teselli oluyor.” diyerek sevenlerini üzüyordu. Evlat hasretiyle iyice çöken Tevfik Fikret 19 Ağustos sabahı şeker komasına girdi. Büyük şair, odasındaki cam fanuslu mekanik saat ’yi gösterirken “Artık yıkılıyorum!.. Yavrum.. yavrum!..” diyerek son nefesini verdi.  Gösterilere yol açacağından korkulduğu için cenazesi hemen kaldırıldı ve Eyüp’te gömüldü. Oysa Tevfik Fikret vasiyetine evin bahçesine gömülmek istediğini özellikle yazmıştı. Şairin mezarı, ancak ’de Aşiyan’a taşınabildi.

AŞİYAN MÜZESİ

Yokluk içinde kıvranan Nazime Hanım ise evin eşyalarını satarak bir süre geçindi. Daha sonra odaları Robert Kolej öğrencilerine kiraladı. Amerikalıların Aşiyan’ı satın almak istemeleri üzerine gazeteler bir kampanya başlattı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’in çabalarıyla Aşiyan Köşkü İstanbul Belediyesi tarafından satın alındı. Aşiyan, Edebiyat-ı Cedide Müzesi olarak 19 Ağustos ’te halka açıldı. Bugün Aşiyan Müzesi adını alan müzede Tevfik Fikret’e ait mektup ve fotoğraflar, çalışma masası, yatak odasında şairin vefat ettiği yatak ve öldüğü gün yüzünden alınan maskın bir kopyası sergileniyor. Müzede ayrıca şair Nigar Hanım’a ve Abdülhak Hamit’e ait bazı özel eşyalar da bulunuyor.

Tevfik Fikret, Eylül’ünde henüz 14 yaşındayken Haluk’u elektrik mühendisi olsun diyerek İskoçya’ya gönderdi. Tevfik Fikret o dönem yazdığı şiirlerinde, gençliğin simgesi olarak oğlunu gösteriyor, onun vatana ışık getireceğini düşünüyordu.

İŞADAMLIĞINDAN KİLİSEYE: HALUK FİKRET

yılında doğan Haluk Fikret, 16 yaşındayken yanında misafir kaldığı aileden etkilenip Hıristiyan oldu. Haluk Fikret ’te Amerika’ya gitti. Makine Mühendisi oldu ve dersler verdi. Amerikalı bir kadınla evlenen Haluk Fikret ’de iş hayatına atıldı. ’te bütün işlerini bıraktı ve kendisini dine adadı. Haluk Fikret, ’te 72 yaşında Amerika’da kanserden öldü.

DÖNMEK İSTEDİ AMA OLMADI

‘Tevfik Fikret ve Haluk Gerçeği’ kitabında Haluk Fikret kendi sözleriyle hayatını şöyle anlatıyor:

“’de Robert Kolej’e makine mühendisi olarak girecektim. Tam o sırada yurda dönmemin uygun olmayacağı haberi geldi. Bu, inancımdaki değişme yüzündendi. Din değiştirdiğimi babam biliyordu; ama kendisi bu bakımdan açık fikirliydi. Kendi kararlarımı kendi başıma vermemi istedi. Annem hiç memnun olmadı. Dedem ise hayal kırıklığına uğradı. Ben burada yaşarken İslamiyet’e, Türkiye’ye ve Türklüğe toz kondurmadım. Düzgün bir insan olarak kendimi herkese kabul ettirdim. Diğer göçmenler gibi ismimi değiştirmedim.”

ATATÜRK: ‘Onu tanıyamadığım için kendimi bahsız sayarım’

Atatürk, Tevfik Fikret için şöyle diyordu:

“Onu tanıyamadığım için kendimi bahtsız sayarım. Ama bütün şiirlerini okudum. Çoğunu da ezbere bilirim. O, hem büyük bir şair hem büyük insandı.”

Atatürk, bir toplantıda Tevfik Fikret’i eleştiren bir davetliye de çok kızmış:

“Siz, Fikret’i eleştirecek adam değilsiniz! O, karanlıklar içinde bir ışık görüp ve tüm milleti o ışığa doğru yöneltmeye çalışırken sizler nerelerdeydiniz? Neden onun gibi çığlık koparmadınız? Neden ona destek olmadınız? Efendiler, zaten parmakla sayılacak kadar az olan büyük adamlarımızı küçültmeye kalkışmayalım!”

demişti.

( tarihli Posta Karnaval&#;dan alınmıştır.)

Aşiyan ne demek, TDK'ya göre Aşiyan kelime anlamı nedir, nasıl kullanılır?

Gündelik yaşantımızda bir birinden ilginç hiç duymadığımız veya çok az duyduğumuz kelime bulunur. Bunlardan bazılarının anlamı bilemeyiz. Bu sebeple bu kelime ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Aşiyan ne demek? Aşiyan TDK'ye göre sözlük anlamı nedir? Detayları ile düzenledik…

Günlük yaşantımızda bazen hiç duymadığımız, bilmediğimiz kelimelerle karşılaşabiliyoruz. Bu durumda internette kısa bir araştırma yaparak bu kelimelerle ilgili fikir ve bilgi sahibi oluyoruz. İşte o kelimelerden bir tanesi aşiyan kelimesi. Peki aşiyan ne demek? Türk Dil Kurumu (TDK) sözlük anlamına göre aşiyan nedir, aşiyan kelimesinin kaç anlamı var? İşte bu sorularınızı bu içerikte bulabilirsiniz.

ne demek

AŞİYAN NE DEMEK, TDK'YE GÖRE ANLAMI NEDİR?

Aşiyan kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.
Aşiyan kelimesi Farsça kökenlidir.

TDK'ya göre aşiyan kelimesi anlamı şu şekildedir:

- Kuş yuvası
- Ev, oturulan yer, mesken

AŞİYAN CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIMI

- Eşin var, aşiyanın var, baharın var ki beklerdin / Kıyametler koparmak neydi ey bülbül, nedir derdin?

Türk Dil kurumu anlamıkelime anlamıTDK anlamı nedir?

Etiketler :

Aşiyan ne demek? Aşiyan kelimesinin TDK sözlük anlamı nedir?

Kelime say&#;s&#; aç&#;s&#;ndan zengin bir dile sahip olan Türkçede, her kelimenin anlam&#; tam olarak haf&#;zada yer etmeyebilir. Bu sebeple Türkçe konu&#;an ki&#;ilerde kelimelerin anlamlar&#;n&#; irdeleme ihtiyac&#; do&#;abilir. Bu noktada yap&#;lan ara&#;t&#;rmalar sayesinde konu hakk&#;nda detayl&#; bilgiye ula&#;&#;l&#;r. Ara&#;t&#;rma konusunda heveslenen ki&#;iler, edindikleri bilgilerle kelimenin farkl&#; anlamlar&#;n&#; ya da e&#; kelimelerinin olup olmad&#;&#;&#;n&#; da ö&#;renebilirler. A&#;iyan kelimesi de birçok ki&#;i için merak uyand&#;ran kelimeler aras&#;nda yer al&#;r. A&#;iyan ne demektir?

A&#;iyan Ne Demek? A&#;iyan TDK sözlük anlam&#; nedir?

• A&#;iyan kelimesinin TDK sözlü&#;e göre 2 farkl&#; anlam&#; vard&#;r.
  • A&#;iyan kelimesinin kökeni Farsça dilidir.
  • A&#;iyan kelimesinin Farsça dilindeki kar&#;&#;l&#;&#;&#; &#;&#;iy&#;n &#;eklindedir.

A&#;iyan TDK sözlük anlam&#; &#;u &#;ekildedir:

1. isim,eskimi&#; Ku&#; yuvas&#;
  2. mecaz Ev, oturulan yer, mesken

A&#;iyan Kelimesinin Cümle &#;çerisinde Kullan&#;m&#;

"E&#;in var, a&#;iyan&#;n var, bahar&#;n var ki beklerdin / K&#;yametler koparmak neydi ey bülbül, nedir derdin?" - Mehmet Akif Ersoy

ANASAYFAYA DÖNMEK &#;Ç&#;N TIKLAYINIZ

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.