muhtaçlık / Muhtaçlık Ne Demek? Muhtaçlık Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Nedir? - NTV Haber

Muhtaçlık

muhtaçlık

Muhtaç Yaşlı Aylığı, Muhtaç Engelli Aylığı yılı rehberi

Ahmet Metin AYSOY
Ahmet Metin AYSOY

Bu rehberimizde; sayılı Kanun ve bu Kanuna ilişkin çıkarılan Yönetmelikler çerçevesinde muhtaç yaşlı ve muhtaç engelli Türk vatandaşlarına ve muhtaç engelli yakınlarına aylık bağlanması konusunu  yılı itibariyle ele aldık.

1. Muhtaç Yaşlı Aylığı

Sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar ile uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar, nafaka bağlanmış veya nafaka bağlanması mümkün olanlar veya 24/5/ tarihli ve sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenenler hariç olmak kaydıyla, her ne nam altında olursa olsun kendisine ve eşine ait her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olmayanlardan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına aylık bağlanmaktadır.

Muhtaçlık ölçüsü

yılı itibariyle ortalama aylık gelirinin TL’nin altında olması.

Bağlanacak muhtaçlık aylığının tutarı

yılı itibariyle aylık TL

Müracaat

Muhtaçlık aylığından yararlanmak için ikametgâhın bağlı bulunduğu kaymakamlık veya valilik binası içindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına nüfus cüzdanı ile başvurmak yeterli. Ayrıca vekâletname verilen kişi vasıtası ile de müracaat yapılması mümkün.

2. Muhtaç Ağır Engelli Aylığı

Muhtaçlık ölçüsü

yılı itibariyle aylık TL

Müracaat

Muhtaç ağır engelli aylığından yararlanmak için ikametgâhın bağlı bulunduğu kaymakamlık veya valilik binası içindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına nüfus cüzdanı ve en az %70 oranında engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu ile başvurmak yeterli. Ayrıca vekâletname  verilen kişi vasıtası ile de müracaat yapılması mümkün.

3. Muhtaç Engelli Aylığı

Muhtaçlık ölçüsü

yılı itibariyle aylık TL

Müracaat

Muhtaç engelli aylığından yararlanmak için ikametgâhın bağlı bulunduğu kaymakamlık veya valilik binası içindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına nüfus cüzdanı ve %40 ila %69 arası engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu ile başvurmak yeterli. Ayrıca, vekâletname verilen kişi vasıtası ile de müracaat yapılması mümkün.

4. Muhtaç Engelli Yakını Aylığı

Muhtaçlık ölçüsü

Bağlanacak muhtaç engelli yakını aylığının tutarı

yılı itibariyle aylık TL

Müracaat

Muhtaç engelli yakını aylığından yararlanmak için ikametgâhın bağlı bulunduğu kaymakamlık veya valilik binası içindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına nüfus cüzdanı ve en az %40 oranında engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu ile başvurmak yeterli. Ayrıca anne veya baba veya mahkemece vasi tayin edilen kişi vasıtası ile de müracaat yapılması mümkün.

Emekli Sandığı Yetim Aylıklarında Muhtaçlık Şartı Kimler İçin Aranıyor? / Şevket Tezel

Soru: Bir okuyucunuza verdiğiniz "Mal Varlığı Yetim Aylığına Değil, Özürlü Aylığına Engeldir" başlıklı yazınızda söz konusu yetimin bay ya da bayan olması sonucu değiştirir mi? başlıklı yazınıza istinaden sormak istiyorum. Emekli sandığı emeklisinin vefatı daha önceleri, örneğin tarihinde olsaydı. Malûl, 25 yaş üstü erkek evlat içinde intikal ile elde edilmiş mal varlığı yetim aylığına engel değildir, diyebilir miyiz? Engel ise gelir getirmeyen gayrimenkulün yetim aylığı almaya engel olmaması için değer ya da büyüklük olarak hangi sınırlar içinde olmalıdır? Bu konuya da açıklık getirirseniz çok memnun olurum. Adil B.

Cevap: Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alan kız çocukları ile malul olduğu için yaş sınırına bakmaksızın yetim aylığı almaya devam eden erkek çocuklarının durumu farklıdır. Yani cinsiyet önemli, fakat ebeveynin ölüm tarihi önemli değildir. Emekli Sandığı iştirakçisi veya emeklisinin kız çocukları evli olmamaları durumunda SSK veya Bağ-Kur’a tabi çalışması veyahut buralardan yüksek maaşla bile emekli olmaları halinde yetim aylıklarını alabilirken erkek çocukları yüzde 60 ila yüzde arasında çalışma gücü kayıp oranına sahip olsalar bile ayrıca muhtaçlık şartı aranmaktadır.

Bu muhtaçlık şartı yılına kadar önemli bir ihtilafa neden olmamıştır. Zira yılı öncesinde kanunda muhtaçlığın tanımı yapılmamış sadece muhtarların muhtaçlık belgesi vermesi yeterli görülmüştür. Oysa yılında Sayılı Kanun`un `Muhtaçlık` başlıklı `inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve muhtaçlığa somut tanım getirilmiştir.

sayılı Kanunun inci maddesini değiştirerek getirilen bu tanıma göre sayılı İş Kanunu`nun 39`uncu maddesi uyarınca 16 yaşından büyük işçiler için tespit edilen asgari ücretin net tutarından (/1. dönem için ,64 TL’den; /2. dönem için ,30 TL’den) daha az aylık geliri olup, kendisini ve Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre bakmaya mecbur olduğu ailesi fertlerini geçindirmeye yetecek kadar malı da (para veya o mahiyetteki kıymetler dâhil) olmayanlar sayılı Kanunun uygulanmasında muhtaç sayılmaya başlamışlardır.

İşte bu hükmün getirildiği yılından beri kendisi SSK veya Bağ-Kur’a tabi çalışan veya buralardan emekli olan yahut başka tür düzenli gelirleri olan malûl erkek çocukları buralardan elde ettikleri gelirler nedeniyle muhtaçlık sınırının dışında bırakılmaya başlanarak anne yahut babalarından dolayı malûl çocuk olarak almakta oldukları Emekli Sandığı yetim aylıklarını yitirmeye başlamışlardır.

Vefat eden annesi veya babası Emekli Sandığı iştirakçisi yahut emeklisi olup kendisi SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olmayan veya buralara tabi çalışmayanların böyle bir sorunu bulunmamaktadır. Keza kendisi de Emekli Sandığı’na tabi olduğu için bu hakka önceden de sahip olmayan malul erkek çocuklarının da böyle bir sorunu bulunmamaktadır.

Soru: Daha önce bir çok yerden staj başlangıcının hizmet süresi başlangıcında değerlendirilmediğini okudum. Ancak benim hizmet dökümümde ekte göründüğü üzere staj dönemime ait 84 gün ve karşılığında gelir görünüyor. Buradan emeklilik primlerinin yatırıldığı ve hizmet başlangıcı olarak kabul edileceği sonucunu çıkarabilir miyim? Aydın DURMAZ

Cevap: Anlaşılan staj yaptığınız işvereniniz atıfet kabilinden primlerinizi tam olarak yatırmış. Elbette bu şekilde olunca stajyerlik amacıyla da olsa bu başlangıcınız emeklilik hesaplamalarınıza esas sigorta süresi başlangıcı sayılacaktır.

Soru: doğumluyum. tarihindeki sigorta başlangıcımdan sonra 4 bin günlük çalışmam oldu. yılından beri ise Bağ-Kur'a devam ettim. Buradan da 4 bin günüm oldu. Ne zaman emekli olabilirim? İbrahim AYDIN

Cevap: tarihinde 25 yılı doldurmanıza kalan süreye göre Bağ-Kur'dan normal emeklilik yaşınız 50'dir. Ancak şayet askerlik yapmış ve bu süreyi borçlanmamışsanız borçlanarak 49 yaşınızı dolduracağınız 'te de emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Sözcü Gazetesi

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.