ortaöğretim kpss konu dağılımı / KPSS Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı

Ortaöğretim Kpss Konu Dağılımı

ortaöğretim kpss konu dağılımı

Ortaöğretim KPSS Konuları KPSS Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı İle Çıkmış Sorular

Diğer tüm KPSS B grubu sınavlarında olduğu gibi, ortaöğretim sınavının süresi dakikadır. Ortaöğretim seviyesindeki konulardan toplam soru sorulmaktadır. Genel kültür ve genel yetenek olarak iki temel kategoriye ayrılır. Genel yetenek bölümünde, Türkçe, Matematik ve Geometri derslerinden soru çıkar. Genel Kültür'de, Coğrafya, Tarih ve Vatandaşlık Bilgisi dersleri sorulmaktadır. Soru sayıları bakımından şu şekilde bir dağılım gösterir: 30 Türkçe, 30 Matematik, 30 Tarih, 18 Coğrafya, 12 Vatandaşlık ve Güncel Bilgilerdir.

Ortaöğretim KPSS Konuları Nelerdir?

Devlet kurumlarındaki çeşitli pozisyonlarda görev alabilmek için girilen ortaöğretim KPSS'nin konuları aşağıda verilmiştir.

Türkçe Konuları

• Sözcükte Anlam
  • Cümlede Anlam
  • Paragrafta Anlam
  • Sözcükte Yapı
  • Sözcük Türleri
  • Sözcük Grupları
  • Cümlenin Ögeleri
  • Cümle Türleri
  • Ses Bilgisi
  • Yazım Kuralları
  • Noktalama İşaretleri
  • Anlatım Bozuklukları
  • Sözel Mantık

Matematik Konuları

• Temel Kavramlar
  • Sayılar
  • Faktöriyel
  • Sayı Basamakları
  • Bölme ve Bölünebilme
  • Asal Çarpanlara Ayırma
  • EBOB-EKOK
  • Rasyonel Sayılar
  • Üslü Sayılar
  • Köklü Sayılar
  • Basit Eşitsizlikler
  • Mutlak Değer
  • Çarpanlara Ayırma
  • 1. Dereceden Denklemler
  • Oran – Orantı
  • Sayı Problemleri
  • Kesir Problemleri
  • Yaş Problemleri
  • İşçi-Havuz Problemleri
  • Hareket Problemleri
  • Yüzde
  • Kar-Zarar Problemleri
  • Karışım Problemleri
  • Grafik Problemleri
  • Kümeler
  • İşlem
  • Modüler Aritmetik
  • Permütasyon – Kombinasyon – Olasılık
  • Fonksiyonlar
  • Sayısal Mantık

Geometri Konuları

• Geometrik Kavramlar
  • Doğruda Açılar
  • Üçgende Açılar
  • Özel Üçgenler
  • Dik Üçgen
  • İkizkenar Üçgen
  • Eşkenar Üçgen
  • Açıortay
  • Kenarortay
  • Üçgende Alan
  • Üçgende Benzerlik
  • Açı Kenar Bağıntıları
  • Çokgenler
  • Dörtgenler
  • Çember ve Daire
  • Analitik Geometri
  • Katı Cisimler

Tarih Konuları

• İslamiyet Öncesi Türk Tarihi
  • İlk Türk İslam Devletleri
  • Anadolu Selçuklu Dönemi ve Beylikler Dönemi
  • Osmanlı Devleti
  • Osmanlı Devleti Kültür ve Medeniyeti
  • Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi
  • Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi
  • Yüzyılda Osmanlı Devleti Duraklama Dönemi
  • Yüzyılda Osmanlı Devleti Gerileme Dönemi ve Islahatları
  • Yüzyılda Osmanlı Devleti Dağılma Dönemi ve Islahatları
  • Yüzyılda Osmanlı Devleti
  • Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi
  • TBMM Dönemi ve Ayaklanmalar
  • Kurtuluş Savaşı Muharebeler ve Antlaşmalar Dönemi
  • Cumhuriyet Dönemi
  • Atatürk Dönemi Türk İç ve Dış Politikası
  • Atatürk İlkeleri
  • Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

Coğrafya Konuları

• Türkiye'nin Coğrafi Konumu
  • Türkiye'nin İklimi ve Bitki Örtüsü
  • Türkiye'nin Fiziki Özellikleri
  • Türkiye'de Nüfus ve Yerleşme
  • Türkiye'nin Ekonomik Coğrafyası
  • Tarım
  • Hayvancılık
  • Madenler ve Enerji Kaynakları
  • Sanayi ve Endüstri
  • Ulaşım
  • Ticaret
  • Turizm
  • Bölgeler Coğrafyası

Vatandaşlık Konuları

• Temel Hukuk
  • Anayasa ve Devlet Yapıları
  • Hükümet Sistemleri ve Demokrasi
  • Türk Anayasa Tarihi
  • Anayasası'nın Temel İlkeleri
  • Temel Hak ve Hürriyetler
  • Yasama
  • Yürütme
  • Yargı
  • İdare Hukuku
  • Güncel Bilgiler

KPSS Ortaöğretim Konu ve Soru Dağılımı

Ortaöğretim KPSS'nin genel yetenek sınavında Türkçe ve Matematik testi bulunur. Soru dağılımı şu şekildedir:

Türkçe = 30 Soru

Matematik ve Geometri = 30 Soru

Genel Kültür sınavında, Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık Bilgisi ve Güncel Bilgiler soruları çıkmaktadır. Soru sayısı olarak aşağıdaki gibi bir dağılım gösterir.

Tarih = 27 Soru

Coğrafya = 18 Soru

Vatandaşlık = 9 Soru

Güncel Bilgiler = 6 Soru

Matematik ve Türkçe testleri, okuduğunu anlamayı, mantıklı düşünmeyi, problem çözmeyi gerektirir. Tarih ve Coğrafya sınavları ise, halihazırda öğrenilen bilgilerden yola çıkarak yorum yapabilme yeteneği de ister. Vatandaşlık ve Güncel ilgiler soruları tamamen bilgiye dayalıdır. Bundan dolayı, genel kültür seviyesini artırmaya yönelik kitaplar okunmalı ve gündem yakından takip edilmelidir.

KPSS Konuları KPSS Lisans, &#;n Lisans ve Orta&#;ğretim Konuları ve Soru Dağılımı

Son Dakika Haberler

EğitimKPSS Konuları KPSS Lisans, &#;n Lisans ve Orta&#;ğretim Konuları ve Soru Dağılımı

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.