adana turşucular / Suspicious activity detected

Adana Turşucular

adana turşucular

T&#;rkiye’nin en iyi 10 turşucusu

Turşu kavanozlarının kapaklarını açmanın şimdi tam sırasıdır. Haziran-temmuz aylarında taze taze alınan sebze ve meyvelerden kurulan turşu, yaklaşık bir, bir buçuk ay içinde olgunlaşır. Kışın kurufasulye, nohut ve patates yemekleriyle afiyetle funduszeue.infoşucuların söylediğine göre son zamanlarda bar sahipleri meyve turşularını meze olarak da servis ediyorlarmış. Hemen hemen her şeyin turşusu yapılabiliyor. Turşunun tarifi kolay da, iyisini tutturmak zor. Neyin turşusunu kuracaksanız sirke, tuz ve su ile karıştırıp, biraz da koruk suyu ekleyip, bir ay bekletiyorsunuz, o kadar. Biz de en iyisi, en lezzetlisi nerede yapılır diye merak edip, jüri üyelerimize Türkiye'nin en iyi turşucuları kimler diye sorduk. 90 yıldır turşu kuran dükkan nerede, kim çeşit turşu satıyor, hangi turşucudan devlet erkanı alışveriş yapıyor? Hepsi en iyi 10 funduszeue.info TURŞUCU: Sırrı koruğunda ve suyunda saklı yılında kurulan Asri Turşucu'nun sahibi Vahdettin Çelikli. Turşucu 'e kadar Fatih'te, bu tarihten sonra ise bugün Cihangir'de bulunduğu dükkanda hizmet verdi. Dükkanda klasik lahana, salatalık, biber ve dolma turşularına ek olarak domates, pancar, fasulye, bamya, erik, havuç ve armut turşusu da satılıyor. Toplam 22 çeşit turşu bulmak mümkün. Çelikli ünlü turşusunun sırrının kullandıkları koruk ve Uludağ suyunda saklı olduğunu söylüyor. Ayrıca şalgam ve turşu suyu, közlenmiş yağ biberi ve sarma yaprağı da satıyorlar. Üretim Mudanya'daki tesislerde yapılıyor. Bir bardak karışık turşu 1 milyon lira. Her çeşit turşunun kilosu 4 milyon lira. Kalabalık aileler için 3 kiloluk petler var, fiyatı 9 milyon lira. Közlenmiş yağ biber 4, sarma yaprak 5 milyon lira. Asri Turşucu'nun ünlü müdavimleri arasında Fatma Girik, Türkan Şoray, Mustafa Alabora var. Haftanın her günü, arası açık. Tel: () 47 24HASAN AMCA: Turşusu Çin'e kadar gidiyorTam 53 yıl önce Narlıdere'de Hasan Türksever'in açtığı turşucu dükkanı Hasan Amca adıyla ünlendi. Dükkan şimdi oğul İbrahim Türksever ve torun Tuna Türksever tarafından işletiliyor. Hasan Amca Turşuları Amerika'dan Almanya'ya, hatta Çin'e bile ulaşmış. 50 çeşit turşu var. Mısır, çam kozalağı, enginar, portakal, mandalina, şeftali, üzüm, vişne, yeni dünya, kayısı, kiraz gibi farklı çeşitler de bulunuyor. Bir yıllık üretimleri ile ton arasında. Turşuluk sebze ve malzeme İnegöl, Niğde ve Ulukışla'dan, meyve çeşitleri Narlıdere, Balçova'dan, üzüm Güzelbahçe ve Kavacık köyünden getiriliyor. Müdavimleri arasında İzmir milletvekilleri ve belediye başkanları bulunuyor. Tel: () PETEK TURŞULARI: 35 çeşit turşu varPetek Turşuları, yılından bu yana Beyoğlu Balık Pazarı'nda hizmet veriyor. Kadir Arı ve üç kardeşi tarafından işletiliyor. Dükkanda toplam 35 çeşit turşu bulabilirsiniz. Fasulye, erik, acur, kelek, domates, pancar, sarmısak, bamya, muşmula, kızılcık, elma, ayva, kiraz, yumurta, kayısı, karnabahar, şeftali, armut, kırmızı lahana farklı çeşitler. Kadir Arı turşunun lezzetini kullandıkları üzüm sirkesine, limon, sarmısak ve tuza bağlıyor. Bütün çeşitlerin kilosu 5 milyon. Bardak turşu 1 milyon, turşu suyu bin lira. Ünlü müdavimleri arasında Çetin Altan, Bülent Ersoy ve Şevket Altuğ var. Hafta içi ve cumartesileri arası açık. Pazar günleri arası hizmet veriyor. Tel: () 13 24 AZERİ TURŞUCUSU: Kıbrıs'tan müşterisi varAzeri Turşucusu, Türkiye'nin en eski turşu dükkanlarından. yılından beri Emek'te 4. Cadde üzerinde Ankaralılara turşu satıyor. Dükkanın işletmecilerinden Cemal Öz, turşuların lezzetinin ev yapımı olmasından kaynaklandığını söylüyor. Lezzet katması için turşuların içerisine özel olarak defne yaprağı, dereotu tohumları ve limon tuzu konuluyor. Ankara'nın her semtinden insanların turşu almak için kendilerine geldiğini aktaran Öz, Kıbrıslı müşterisinin bile olduğunu ve turşularını Kıbrıs'a götürdüğünü anlatıyor. Azeri Turşucusu'nun müdavimleri arasında MTA (Maden Tetkik Arama) çalışanları, ODTÜ dernekleri üyeleri, Atlı Spor Kulübü üyeleri ve oteller geliyor. Her gün saatleri arasında açık. Tel: () 93 27 HÜSMEN AĞA TURŞUCUSU: Kimyasal katkı yokHüsmen Ağa Turşucusu, Ankara'nın gözde turşucularından. yılından bu yana hizmet veren dükkanın kurucusu Burhan Dinçel. İşletmeci Kemal Sır, turşularını Çubuk'taki atölyelerinde, kendi yetiştirdikleri meyve ve sebzelerden yaptıklarını belirtiyor. Kimyasal hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tuz, sirke, limon, karabiber, defne yaprağı, dereotu ve sarmısak ile ev turşusu yapıyorlar. Çubuk turşusu adını verdikleri salatalık turşusu müşterilerin en çok tercih ettiği çeşit. Müşterileri arasında Erkan Yolaç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Eski Turizm Bakanı İlhan Evliyaoğlu ve Süleyman Demirel var. Her gün arası açık. Tel: () 67 33VONALI CELAL: Yumurtanın bile turşusu var29 yıldır turşuculuk yapan Celal Öztürk'ün şöhreti yurtdışına kadar yayılmış. Ordu'nun Perşembe İlçesi, Vona Mevkii'nde oturan ve 'Vonalı Celal' lakabı ile anılan Celal Öztürk, ilk olarak yılında turşu yapmaya başladı. Yaptığı turşularda sadece tuz, biber, sarmısak ve erik kullanıyor. Turşularının en büyük özelliği kuru elle dokunulduğunda bozulması. Celal Bey, kardeşi Süleyman Öztürk ile birlikte deniz kenarında işlettiği lokantasında hem çeşit turşu yapıyor hem de yaptığı turşuları bidonlarda sergiliyor. Yumurta turşusu bile var. Şehir dışından sipariş gelirse, APS ile gönderiyor. Bugüne kadar Avustralya'ya bile turşu göndermiş. Celal Öztürk, Anadolu'da adını duyduğu her bitkinin turşusunu yaptığını söylüyor. En iyi müşterileri, Karadeniz turuna çıkan turistler. Tel: () 21 37İÇENBİLİR HACI'NIN ŞALGAMI: Seyhan'da beş şubesi var'den beri Adana'da hizmet veriyor, 5 şubesi var. Turşuyu lezzetli kılan etkenlerin başında cam fanuslara kurulması ve serin yerde olgunlaşmaya (fermantasyon) bırakılması geliyor. Toros Şubesi Sorumlusu Tayfun Kana, serin yerde bekletilen turşunun olgunlaşmasının bir ayı bulduğunu, bundan ötürü uzun ömürlü olduğunu, yaz aylarına kadar bozulmadığını belirtiyor. Kana'ya göre bir turşuda olmazsa olmazlar şunlar: Tuz, limon, bulgur unu (fermantasyon için), sarmısak, nohut, asma yaprağı, az zeytinyağı, az şeker ve üzüm sirkesi. Turşulu şalgamın duble bardağı 1 milyon lira. Bir bardak şalgam ise bin lira. Biber dolma, patlıcan dolma, kelek, süs biberi, tombul biber, cin biberi turşusunun kilosu 4 milyon, kornişon salatalık, havuç, yeşil domates, erik ve karışık turşu 3 milyon lira. Tel: () 90 71 SOYDAN TURŞULARI: Ronaldo turşuyu buradan alıyorSoydan Turşuları yılında kurulmuş. BeşiktaşÇarşısı'ndaki dükkanın sahibi Ahmet Öğretmen. 4. neslin yönettiği dükkanda 30 çeşit turşu var. Biber turşusunun seveni çok olduğundan çeşitleri geniş tutulmuş. Süs, saksı, Arjantin, Macar, Antalya, çiçek biberi, sivri biber ve çarliston biber var. Ayrıca acı biber sosu ve salçası, tatlı biber ve domates salçası, dolmalık yaprak, sirke, şalgam suyu, kışın boza, limon ekşisi ve elma sirkesi de satılıyor. Her türlü turşunun kilosu 5 milyon lira. Dolmalık yaprak 4, biber salçası 5, domates salçası 3 milyon. Bardakta turşu bin, turşu suyu bin lira. Turşularının lezzetini kullandıkları kereviz yaprağı, sarmısak, sirke ve tuzlu suya bağlıyorlar. Ünlü müşterileri arasında Yılmaz Erdoğan, Selami Şahin ve Beşiktaşlı Ronaldo var. Pazar hariç her gün , pazar günleri ise arası açık. Tel: () 32 02 PELİT TURŞULARI: Sadece biberin 8 çeşidi var57 yıllık Pelit Turşuları'nın 84 yaşındaki sahibi Yusuf Pelit, Kocamustafapaşa'daki dükkanında hizmet veriyor. Ancak Kurtuluş'ta da bir şubeleri var. 25 çeşit turşu satıyorlar. Yusuf Pelit, ''Salatalık turşusunun en küçüğü sıfır boydur. Bir, iki ve üç adı verilen çeşitleri de var. 3 numarası Amerikan salatasında kullanılıyor'' diyor. Pelit'te biber turşusunun 8 çeşidini bulabilirsiniz. Sirke, şalgam, domates salçası ve domates sosu da satılıyor. Pelit, turşusunun özelliğini iyi sirke kullanmasına ve turşuya kattığı koruk suyuna bağlıyor. Turşunun kilosu 4 milyon ancak toptan alımlarda milyona kadar düşüyor. Haftanın her günü arası açık. Tel: () 25 14 MERKEZ ŞARKÜTERİ: Gece yarısına kadar açık yılında kurulan Merkez Şarküteri'de 24 çeşit turşu satılıyor. Levent'teki şarküteride Ayvalık zeytin turşusu bile var. Sahibi Ahmet Varışlı. Turşusunun lezzetini asit kullanmamasına ve doğal su kullanmalarına bağlıyor. Her türlü turşunun kilosunu milyona satıyorlar. Ünlü müdavimleri arasında Hıncal Uluç ve Fatih Terim var. Hafta içi her gün arası açık. Tel: () 45 96

button

False

"Dolapdere'de villalar, siteler yok. Camdan cama muhabbetler, turşucular, günaydınlar ve filozoflar var."

Trafik. Baki.Bahriye Caddesi'nin fırını önünde sıkışınca ekmek kokuları doldu arabaya. Kırmızı, yeşile dönüp durdukça ilerliyoruz olduğumuz alanda. Yüzüme sıcak ve asfalt çarpıyor. Ufuk, Sururi Parkı'nı geçtikten sonra biraz daha açıldı. Ne güzel isimler: Bahriye Caddesi, Sururi Parkı. "Geç kaldım, kalıyorum, kesin kalacağım," endişelerini bir kenara bırakıp sağımda ve solumda yükselen binaları izlemeye başlıyorum. 

Eski yıllarda havaalanından dönerken gece yarısı açık manavlarından limonu, şeftaliyi kese kâğıdına doldurmak için durakladığım; tamponunda "Kaderimsin" yazılı, ışıltılı arabalarıyla fiyaka atan mahallenin gençlerine denk geldiğim Kasımpaşa'dan Dolapdere'ye uzanan yolda, şimdi Sheraton Otel, Yargıcı Genel Merkezi, Shopi go binası, Dirimart Galerisi, Evliyagil Müzesi, Pilevneli binaları dikili. Lastiklerin sergilendiği kaldırımların cansız mankenler dizili vitrinlerle birleştiği kavşakta, dadaist bir şeyler oluştuğunu düşünmeye başladığım noktada "Tamam," diyorum. "Geldik." Sağda, siyah boyalarla futbol topuna benzetilmeye çalışılan plastik top, araba altına kaçtığı için ağlayan çocuğu geçince Çin Lokantası'nın yanında ineyim.

Arkadakiler kızmasın, korna velvelesi başlamasın diye ani bir hamleyle çıkıyorum. Başındaki hasır şapkasıyla güneşten korunmaya çalışan oğlan "May I?" diyerek tutuyor kapımı. Sonra da henüz boşalttığım koltuğa oturup kırık Türkçesiyle "Gayrettepe lütfen," diyor. Pek centilmen. Durup dururken cinsiyet atamış oldum. Kibar Birey? Dolapdere'nin eklektik kozmopolitizmine hoş geldim.

Dedesi semtin ilk sakinlerinden olan Rinaldo Marmara'nın kaleme aldığı Pangaltı (Pancalti) kitabında, 'larda mahalleye yerleşen, İtalya'dan gelen göçmen Giovanni Battista Pancaldi'den adını alan Pangaltı ve başlangıçta küçük bir Rum köyü olan, Rumca "at ahırları" anlamına gelen Tatavla, bugünkü adıyla Kurtuluş mahallelerinin kapı komşusu, Dolapdere sokaklarındayız bugün. 

Hah! Ali (Özbatur) de geldi! Panayia Avangelistria Kilisesi'nin çanları bizim için çalar mı diye beklerken arabalar üstünden geçsin de çiğnesin diye yola serilen halıların olduğu sokaklarda gezeceğiz. Zil yerine "Çekilin!" diye bağıran çocukların arasından ilerleyip mural'lere, tag'lere, pencereler önündeki ortancaları çevreleyen ferforje korkuluklara bakarak yürüyoruz şimdi. 

"Aliiii, eve gel!" diye bağırıyor bir başka Ali'nin annesi. Gazozu sağ elinde, sol eli cebinde, arkadaşlarına "Bay bay!" dedikten sonra sesin geldiği yöne ilerliyor öbür-Ali. "Acaba şu yılında siyasi sığınmacı olarak ülkesinden ayrılarak İstanbul'a yerleşen Polonyalı şair Adam Mickiewicz'in evi mi?" diye soruyorum. "Hayır. O Tatlı Badem Sokak'ta," diye mahallenin ünlülerini anlatıyor bize bizim-Ali.

Ali (solda) ve oto yıkamacı Mehmet Abi

Ali, 5 yıldır Dolapdereli. Taşındığı yıllarda Arter binası, Pilevneli Galerisi, Dirimart henüz yok. Sabah beşte kapıda kaldığı için balkonundan kendisininkine atlamak isteyen komşusu; mahalleli delikanlılar arasında sık sık çıkan kavga sesleri; camdan cama, sigara eşliğinde gıybet saatleri; "Gel bir çayımızı iç, içini dök," diyen oto tamircisi Mehmet Abi var. 

Neden buradasın Ali?

Başlıyor sohbetimiz. Ali'nin müdavimi olduğu Kurtuluş'la Dolapdere'yi bağlayan Eşref Efendi Sokak'ta Kot Sıfır'dayız şimdi.

"Aile evinden çıkmayı planlıyordum. Uzun yıllar Gümüşsuyu'nda yaşadım. Beyoğluluyum. Okula orada gittim. Gençliğimle ilgili ilk anılarım Pera sokaklarında. Dersten çıkardık. Tophane'de adam bıçaklanırdı, onu hastaneye götürürdük. Keşmekeş hayata alışkınım. Bakınmaya başladım. Nerede yaşarım? Cihangir'de ev tutsam, iki gün sonra 'Bu bina yıkılacak, çıkın,' diyecekler; evim, elimde kalacak. Gayrettepe, Balmumcu'da biraz daha uygun fiyatlı evler var. Ama yok. Gitmek istemedim oralara. Birçok kültürün ortasındaki Dolapdere çıktı karşıma. Mahalle hayatına sahip ama steril değil. Bir tarafı tanıdık, bir tarafı canlı. Oto tamircileri ve inşaat alanları ortasında, o zamanki okulum İstanbul Bilgi Üniversitesi var mesela. Yürüdüm, bakındım. Oldu. Dolapdere'ye taşındım.

İlk zamanlarımda yeni yer korkusu vardı. Burada birey olarak kendimi ne kadar dışa vurabileceğimi bilemiyordum. Kapalı bir mahallecilik olduğunu, dışarıdan gelenin kabul edilmeyeceğini sanıyordum. Alakası yokmuş. Şimdi Dolapdere'nin herkesi kucaklayabilecek bir çorba olduğunu düşünüyorum. 90'lar jenerasyonunun içine doğduğu bir hayat tarzı var burada. Manavın 'Günaydın,' der, 'Fırından taze çıktı ekmek,' diye seslenirler arkandan. Masalar, sandalyeler, çocuklar, kucağa açılan piknikler, müzik, zaman zaman kütüphaneler sokağa taşar. Kapı önü sohbetleri vardır. İçeride yan gözle dizi izlenirken sigara tüttürülür mesela, çekirdek çitlenir. Tenekede ateş yakılır ve etrafında muhabbet edilir. Bir yerden bir yere giderken merhabalaşıp çay içilir. Bizim mahallenin oto tamircisi Mehmet Abi, sabahları 'Gel, börek yiyelim,' der. Fill'e uğrarım. Serkan Abi'yle felsefe konuşuruz.

Geçenlerde keyfim yoktu bir gün. Mehmet Abi çok zorladı. 'Gel, otur,' diye. Ben kaçmaya çalıştıkça 'Otur be,' dedi, çayı söyledi o sırada. Havadan sudan konuştuk. Üstü kapalı, içten gelen bir dayanışma, unuttuğum insani bir taraf vardı, değerli hissettim. Biz sürekli iş konuşuyoruz diye düşündüm eve gittiğimde o gün. 'Ne haber, nasılsın?' demeyi unutuyoruz. Hayatı akıtmıyoruz. O iyi niyeti burada bulmak iyi geliyor bana. Etrafındaki insanları tanımaya açık oluyorsun. daireli distopik apartmanlar yok burada. Aynı eşikten geçtiğin kişiyle paylaştığın tek bir adres yok. Kınalı Keklik Sokak'ta oturuyorsun mesela. Bir pencere açıyorsun, o sırada karşı komşun da camda. Gelene geçene bakınıyor. Birden hayatlarımız birbirine açılıyor, aradan mesafeler kalkabiliyor, apartman kapıları kapandığında birbirinden ayrışmıyor. Ben Dolapdereliyim. Kimliğimin parçası buralı olmak. Buradan bir gün taşınabilirim ama sebebi Dolapdere'yi bırakmak değil, başka bir Ali olmak olur."

O sırada Gökçen devreye giriyor yandan. Sigarasını tüttürürken bizi duymuş. Mahallenin "Elalem ne der?" kaygısıyla yaşayanı sınırlayabilen hâlinden bahsediyor. "Bazen iyi geliyor," diyor, "kimsenin seni tanımadığı binalarda, birbirinin aynı, okul forması gibi sosyokültürel yapıların belli olmadığı sitelerde, betonlarda yaşamak. Doğduğun mahalle sende hem aidiyet hem de onunla gelen sıkışmışlık yaratabiliyor," diye devam ediyoruz sohbete. Yaşamayı seçtiğin mahalle, kan bağı olmayan ailen gibi belki de. Onun içinde buluyorsun kendini, şimdini ve geleceğini.

Kot Sıfır'ın Pearl Jam çalan zamanından çıkıp Despina'nın, Niko'nun yaşadığı Tatavla apartmanları önünden geçerek ilerliyoruz. "İleride belli ki olay var, şu yandan kaçalım," diyor Ali. Adana Ocakbaşı'na bir bakalım.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası