genetik mühendisi nasıl olunur / Genetik Mühendisi Maaşları Ne Kadar? - Mülakat Merkezi

Genetik Mühendisi Nasıl Olunur

genetik mühendisi nasıl olunur

Tarımsal Genetik Mühendisi, Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Meslek Kodu

Meslek Bilgileri

Meslek Kodu :

Meslek Adı : Tarımsal Genetik Mühendisi

Grup Bilgileri

Meslek Ana Grubu : Profesyonel Meslek Mensupları

Meslek Alt Ana Grubu : Bilim Ve Mühendislik Alanlarındaki Profesyonel Meslek Mensupları

Meslek Grubu : Yaşam Bilimleri İle İlgili Profesyonel Meslek Mensupları

Meslek Birim Grubu : Çiftçilik, Ormancılık Ve Su Ürünleri Danışmanları

Gereken Minimum Eğitim Düzeyi : Lisans

Meslek Detay Bilgileri

Meslek Tanımı :

Bitkisel üretim temel bilgilerine ek olarak bitki genetiği, ıslahı ve biyoteknoloji ve tohum/tohumluk teknolojisi konularında uzmanlaşmış, bu alanlarda bilgi ve uygulama becerisine sahip kişidir.

bolge-iskurjpg

Görev ve İşlem Basamakları :

Tarımsal Genetik Mühendisi; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

a)    Farklı bitki türlerinde çeşitli ıslah programlarının oluşturulması ve yürütülmesini gerçekleştirmek,
b)    Kültür bitkilerinde dayanıklılık özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla moleküler biyoloji ve genetik teknikleri kullanmak,
c)    Bitkilerde genetik mühendisliği tekniklerinin uygular ve geliştirmek,
d)    Tohumluk üretim programları oluşturmak ve uygulamak,
e)    Tohum teknolojisinde yenilikçi ürün ve yöntemlerin üretim süreçlerinin maliyetin tarımsal ve ekonomik verimliliğin artırılmasına yönelik faaliyetleri yürütmek,
f)    Bitkisel gen kaynaklarının karakterizasyonu ve değerlendirilmesi, bitki genetiği ve ıslahı ile ilgili biyoinformatik analizlerini yapmak ve yorumlamak,

Haberin Devamı

vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Tarımsal Genetik Mühendisi Meslek Kodu Nedir?

SGK her farklı meslek için ayrı meslek kodu uygulamaktadır. Örneğin: Dekoratif Sanatlar Öğretmeni-Ortaöğretim mesleği için “” kod olarak kullanılır iken Ağır Taşıma ve Kaldırma Denetmeni mesleği için “” kod olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde standart bir veri tabanı oluşturma ve SGK prim kayıplarının önüne geçilmesi gibi nedenlerle meslek kodu belirtme zorunluluğunu bulunmaktadır.

ISCO Mesleklerin Uluslararası Standart Sınıflandırması göre;

Tarımsal Genetik Mühendisi Meslek Kodu “” olarak belirlenmiştir.

İŞKUR Meslek Kodlarının sıralı tam listesi için tıklayın

Etiketler :

Genetik Mühendisi Nasıl Olunur

Günümüzde popüler bir meslek haline gelen Genetik Mühendisliği ilgileri üzerine çekmektedir. Bu kadar popüler olmasının sebebi kazançlı ve bir o kadar da zevkli oluşundan. Canlıların yaşam bağlarını araştıran ve kimyasal, fiziksel özelliklerinin değiştirilerek fayda sağlanmasından gelir Genetik Mühendisliğinin amacı. Peki, Genetik Mühendisi Nasıl Olunur?

Türkiye de Boğaziçi Üniversitesinde öncelikle çok iyi bir eğitim almak gerekiyor. Bu Üniversiteyi tercih etmemdeki sebep ise en iyi Doçentlerin bir arada bulunmasıdır. Ayrıca başka bir sebep, laboratuvar ve ekipmanları çok kullanışlı. Boğaziçi Üniversitesi’ni bu olanakları sağlamasının yanında, öğrencilere düşen görev ise yüksek bir puan almak kalıyor. Boğaziçi dışında güzel Üniversitelerde var. MF-3 puanında yeterli dereceye girmek gerekir. Ama Genetik Mühendisi olma yolundaki ilk aşamada güzel bir Üniversite çok önemli bir yere sahiptir.

Genetik Mühendisliği

Genetik Mühendisi ne iş yapar. Canlıların kalıtsal özelliklerini değiştirerek daha faydalı olanaklar bulmaya çalışır. DNA Klonlama ve genetik modifikasyon gibi kavramlar da meslek için kullanılabilmektedir. Bazı denemeler bir yıl hatta on yıl bile sürebilir. Japonya da karpuzun şeklini küp haline getirip taşma kolaylığı sağlanmıştı. Genel olarak Genetik Mühendisleri genler üzerinde çalışır, mesleğin isminden anlaşıldığı gibi. Pek çok Laboratuvar bu mesleğe hizmet vermektedir.

Çevre sorunlarına çözüm arayan Mühendisler daha sağlıklı bir yaşam ve yüksek derecede toplum refahını düşünürler. Genetik biliminin kapsam alanı oldukça geniştir. Her türlü canlı üzerinde araştırma yaparlar. Genetik Mühendisi olmak isteyen arkadaşlar hiç şüphesiz çok eğlenceli bir yolculuğa hazır olsunlar. İnsanlardan başlayarak birçok canlının yaşamsal durumlarını araştırıp deneyler yaparlar.genetik mühendisi nasıl olunur

Kazançlı bir meslektir ve oldukça zevklidir. Genetik mühendisleri aylık TL ye kadar maaş alabilirler. Bu seviyeye kadar biraz deneyim elde etmeleri şarttır. Türkiye de daha yeni yayılmaya başlayan ve kısa bir süre içerisinde bir sürü talibi olan Genetik Mühendisliği, ayrıca taliplerine iyi bir kariyer imkanı sunuyor.

Dış ülkelerde eğitim imkanı veren Üniversiteler de mevcut ülkemizde. İnsanlığın yararına bir katkıda bulunmak Genetik Mühendislerini günden güne azme sürükler. Eğer sizde bu meslek gurubu içerisine girmek istiyorsanız. Üniversite sınav sonuçlarında MF-3 puan türünüzün iyi derecede olması gerekiyor. Son olarak Boğaziçi Üniversitesi daha kaliteli bir eğitim sağlıyor. Ve bu meslek gurubunu düşünenlere iyi eğitim, bol kazançlar.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası