boğaz ağrısıyla uyanmak / Sık boğaz ağrısı çekenler dikkat! - Sağlık Haberleri

Boğaz Ağrısıyla Uyanmak

boğaz ağrısıyla uyanmak

Ense Kökü Ağrısı ve Ense Ağrısı

Migren, tansiyon, duruş bozuklukları, osteoporoz, boyun fıtığı, kaslarda oluşan spazm… Tüm bu rahatsızlıkların ortak bir noktası var. Hepsi ensede ağrıya neden olabiliyor. Ense veya ense kökünde ağrı yaşam kalitesini düşüren en yaygın ağrıların başında geliyor. Omuzun sağ ve sol bölgelerine ve kollara da yayılabilen bu ağrılar hareket kısıtlılığı da yaratabildiği için müdahale edilmediği takdirde kişinin günlük yaşamını da ciddi anlamda olumsuz yönde etkiliyor. Ensede ağrı hisseden pek çok kişi bunu boyun fıtığına bağlıyor ancak çoğu zaman bunun nedeni boyun fıtığı olmuyor. Ensede yatan ağrının tedavisinden önce nedenlerinin çok iyi araştırması gerekiyor. 

Ense Ağrısının Nedeni Tansiyon Olabilir

"Ense ağrısı neden olur" sorusunun pek çok yanıtı olabilir. Tansiyon yüksekliği, ensede ağrı yaratan ve zaman kaybedilmemesi gereken nedenlerden biri. Peki tansiyona işaret eden ensede ağrı nasıl anlaşılır? Kişi, enseden başlayarak başın tepe noktasına kadar ilerleyen bir ağrıdan söz ediyor, ağrı bölgesine masaj yapma ihtiyacı duyuyorsa, ağrıyla birlikte kişi kulaklarında çınlamadan da şikayet ediyorsa yüksek tansiyondan şüphelenmek gerekiyor. Kişinin tansiyonun takip edilerek değişikliklerin izlenmesi gerekiyor. Yüksek tansiyon tespit edilmesi durumunda mutlaka kardiyoloji ve nefroloji uzmanından görüş alınması gerekiyor. Zaman kaybedilmesi beyin kanamasına bağlı felç ve ölüm gibi istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.

Ense Ağrısı İçin Ayırıcı Tanı Gerekebiliyor

Ense ağrısını, kolunda herhangi bir ağrı şikayeti olmadan, sadece boynunu sağa veya sola çevirirken yaşayan kişilere ayırıcı tanı için bazı kontrollerin yapılması gerekiyor. Bu kişilerde tansiyon normal seviyelerde ise ve nörolojik muayenelerde kuvvet ve duyu kaybı yaşanmıyorsa ağrının kas spazmı kaynaklı olduğunu kabul ediliyor. Bu kişilerde, öncelikle ağrı kesici ve kas gevşeticileri içeren ilaç tedavisine başlanıyor ve ense ağrısının birkaç gün içerisinde geçmesi bekleniyor. Bu süre sonunda kişinin boyun hareketlerini rahatlıkla yapabilmesi gerekiyor. Ağrı geçtikten sonra da tekrarlanmasını engellemek için kişinin düzenli boyun egzersizleri yapması öneriliyor. Tüm bunlara rağmen ağrısı geçmeyen kişilerde ileri tetkik yapmak gerekiyor.

Kalbin Problemi Enseye Vuruyor

Ense ağrısının nedenlerinden birisi de kalple ilgili sorunlar olabilir. Ense ağrısından şikayet eden kişinin ayırıcı tanısı yapılırken, ağrının kola vurduğu ve nörolojik muayenesinde kuvvet, duyu kaybı saptandığı durumlarda altta yatan nedenin kalpten kaynaklanma ihtimalinin araştırılması önemli. Ağrının şiddeti kişi yürüdüğünde, koştuğunda ya da herhangi bir efor sarf ettiğinde artıyorsa mutlaka kardiyolojik muayene yapılmalı. Bu sayede kalbe bağlı yaşanabilecek herhangi bir tehlikeli durumun da önüne geçilebiliyor. Kardiyolojik kontroller sonrasında herhangi bir soruna rastlanmaması durumunda ağrıya neden olabilecek diğer etkenler araştırılıyor.

Ense Ağrısının Nedeninin Boyun Fıtığı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ense ağrısında en çok boyun fıtığından şüphe duyuluyor. Kişinin enseden gelen ve kola vuran bir ağrısı varsa ve bu ağrıya kuvvet ve duyu kaybı eşlik ediyorsa boyun fıtığı söz konusu olabilir. Böyle bir durumda, kişinin boyun fıtığı veya boyun bölgesinde spinal kanal darlığı, spinal tümör olabileceği düşünülerek servikal MR yapılması, MR bulgusunda tanı netleştiğinde ise tedaviye bu doğrultuda devam edilmesi gerekiyor.

*Bu içeriğin geliştirilmesinde Tıbbi Direktörlük katkı sağlamıştır.
*Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde Acıbadem Sağlık Grubu'nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

RANDEVU AL  

sabahları boğaz ağrısıyla uyanmak

• onlarca sebebi olabilecek hadisedir; ama en bariz olanları şunlardır:
    1- farenjit, sinüzit, otitis media gibi bir enfeksiyon,
    2- gece dişleri yıkamadan yatma sonucunda ağız içinde bakterilerin, kimyasalların ve gıdaların oluşturduğu biyolojik çöplüğün enflamasyonu,
    3- düzenli sigara kullanımı sonucu meydana gelen irritan etki sonucu,
    4- biraz daha önemsenmesi gereken bir durum olan reflü. nitekim materyalin akciğere kaçması sonucu %10 civarında ölüm olasılığıyla seyreden aspirasyon pnömonisi gelişme ihtimali vardır.[bu %10 sadece aspirasyon pnömonisinden ölüm oranı, reflünün değil. ama neden-sonuç ilişkisi gereği, reflüye de dikkat edilmeli(eğer çok ağır düzeydeyse)].

-edit- buraya aslında oldukça sık bir sebep olan alerji kökenli boğaz ağrısını yazmayı unutmuşum; adını bile bilmediğiniz garip gureba bazı polen, toz, bitki, at kılı(abarttım) türevi şeylere alerjiniz olabilir ve bu durum çok sıktır. bu durum envai çeşit polenin salınıvermesiyle baharda coşar; ama bilinmesi gereken her sezon da olabileceğidir.

-edit2- sabah/gece ayrımı olmaksızın: demir eksikliği anemisi sonucu plummer wilson sendromu'nda da görülebilir,
    bir de globus hystericus hadisesinde de görülebilir; emosyonel stresler sonrasında (ağladıktan sonra gibi) ağrılı yutkunma şeklindedir. yutakta bir top oturmuş gibi bir hisle kendini belli eder.

• sanılanın aksine aslında grip ya da nezle başlangıcı belirtisi olmayan * o gece üstünüzün özellikle bir tarafını açık bırakmanız sonucu size soğuğun o açık taraftan gömdüğünün habercisidir. benim gibi bademcikleri olan biri içinse bir de harbiden gününüzün kötü geçeceğinin habercisi gibidir son zamanlarda keşfettiğim mentollü şeker tedavisi bende her daim işe yaramıştır lakin ona da bağışıklık gösterirse ne halt ederim bilemediğim bir durumdur. grip ve nezle olayında ise ağrı yerine genelde geniz yanması vakası olduğundan dolayı semptom tedavileri daha etkili gibi duruor kendiliğimden bir şey geliştirememiş olan ben kendisini hap manyaağı yapmıştır o gibi durumlarda o yüzden her daim soğuğun bana gömmesini yeğlerim * ha aklıma son gelen seçenek ise dengesiz bir havada boğazınızın katlanamayacağı derecede soğuk birşeyler içmenizden kaynaklanan bir durum olabilir.

not: tıp eğitimim yok tamamen kendi kişisel hayat tecrübelerimden kaynaklı yaptığım tespitlerdir bilimsel geçerliliği yoktur kamuya duyurulur *

• (bkz: biri beni mi çağırdı?)

bu gece beni on defa uyandıran, en sonunda da uyumaktan vazgeçiren durumdur. aslında tam olarak boğaz ağrısı da değil, yutkunamıyorum. hayatımda ilk kez yutkunamadığım için uyandım ve hayatımda ilk kez geceleri farkında olmadan aslında ne kadar çok yutkunduğumu, ufacık bir yutkunmanın bile ne kadar önemli olduğunu anladım.
    vücutta otomatik olarak gerçekleşen eylemlerin aslında istemli olması halinde ne tür bir sıkıntı vereceğini anladım. yutkunma ihtiyacı hissettiğinde uyanmak gibi.

geçti mi? hayır. hala yutkunamıyoruuuuummmm

• sigara tramvasıdır. farenjit sorunudur.

• deep throat'ın yan etkileri de olabilir.

• kalk dostum cehennemden bekleniyorsun denilecek durum. akşam yatmadan once sigara icmemelisin. özellikle sinüzit varsa faranjite davet var demektir. üst solunum yollarinizda kazı çalışması başlar.

• bugünler her uıyandığımda, geceleri uyanma saati henüz gelmemişken kendiliğinden uyanmalarda bile oha ne olmuş boğazıma, gırtlak kanseri mi oldum, ne bu ağrı, ben bugün okulda/işte ne yapıcam dedirten ağrılardır. sigara kullanıyorum, 2 aydır aralıklarla da nezle oluyorum. muhtemelen o bahsedilen farenjit mi ne, ona yakalndım. lanet olsun bu hayat!

• 2 haftadır neredeyse her gün yaşadığım. üşüme olayını gün içinde hiç takmamakla alakalı sanırım. iyileşmeye fırsat vermemek.

• az sigara iç leyn. bir sebebi de budur.
    not : dişleri fırçalayın yada gargara yapınız , uyumadan önce.

• gece 3 harflilerin size deepthroat yaptığının ispatıdır.

ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası