peygamberle ilgili hadisler / Hz. Muhammed’in Son Peygamber olduğunu gösteren ayetler var mı? | Sorularla İslamiyet

Peygamberle Ilgili Hadisler

peygamberle ilgili hadisler

Hz Muhammed Hadis-i Şerif Sözleri

Hadis-i Şerifler yani Hz. Muhammed sözleri geçmişten günümüze büyük alimlerin, sahabelerin kaleme almasıyla gelebilmiştir. Bu içerikte Hz. Muhammed 40 hadis başta olmak en güzel Hz. Muhammed sözlerini, Hz. Muhammed yol gösterici hadislerini bulabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarından en güzel hadis-i şerifleri ve Hz. Muhammed sözleri resimli olarak paylaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde yeni hazırladığımız '' Yeni Resimli Hz. Muhammed Sözleri'' de ayrıca yer almaktadır. Bu görselleri telefonunuza kaydedip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

HZ. MUHAMMED'İN YOL GÖSTERİCİ HADİSLERİ - HZ MUHAMMED HADİSLERİ

Hz. Muhammed'e ait Hadis-i Şerif Sözleri, manalı hadisler, Hadis-i Şerif sözleri, resimli hadis sözleri, anlamlı hadis sözleri, en güzel hadis sözleri, ilmi hadis sözleri, Facebook hadis sözleri;

Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.

Allah’ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah’ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir.

Hadisi şerif sözleri

Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.

Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşı sebebiyle ikramda bulunursa, Allah yaşlılığında ona ikram edecek kimseleri mutlaka takdir eder.

Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.

Biriniz kardeşini Allah için seviyorsa ona sevdiğini söylesin.

Bir insan ölünce üç kişi hariç herkesin ameli kesilir: Sadaka-i cariye bırakan, veya istifade edilen bir ilim bırakan veya kendine dua edecek salih evlat bırakan.

Bizi aldatan bizden değildir.

Cennet anaların ayağı altındadır.

Hadisi şerif sözleri

Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüzleri (nafile) oruç tutup, gecelerini (nafile) ibadetle geçiren kimse gibidir.

Ey iman edenler Allah’ın size helal ettiği temiz şeyleri haram kılmayın, hududu da aşmayın. Doğrusu Allah, aşırı gidenleri sevmez. Allah’ın size verdiği rızıktan temiz ve helal olarak yiyin. İnandığınız Allah’dan sakının.

Halka teşekkürde bulunmayan Allah a şükretmez.

Hadisi şerif sözleri

Her kim borçlu fakire mühlet verir, yahut borcundan indirirse Allahu Teala da onun Arşının gölgelerinden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde arşının gölgesi altında dinlendirir.

Herhangi bir müslüman çıplak bir müslümanı giyindirirse, Allah da ona Cennetin meyvelerini ikram eder. Herhangi bir müslüman susuz bir müslümanı suya kandırırsa, Allah da ona ağzı mühürlü (el değmemiş) Cennet meşrubatından ikramda bulunur.

Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.

Hadisi şerif sözleri

Hiçbir kimse, el emeği ve helal kazancından daha hayırlı bir yemek yememiştir.

Hiçbiriniz kendisi için istediğini mü’min kardeşi için istemedikçe gerçek iman etmiş olamaz.

İlim öğrenmek üzere yola çıkan kimseye, Allah cennet yolunu kolaylaştırır.

İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.

Hadisi şerif sözleri

İnsanlar eğer Ramazan ayının kıymet ve ehemmiyetini hakkıyla bilselerdi, ümmetim, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederdi.

İnsanlar yaşadıkları gibi ölürler.

İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.

İşçiye ücretini, alnının teri kurumadan veriniz.

Karşılıklı ticarette ticaret yaptığın kişinin namaz kılması seni kandırmasın.

Kim bir hayırli isi yapmaya yönelirse, onu yapan kadar mukafat alir.

hadisi-serif-sozlerijpg

Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, kendisine onun kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.

Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek ihlâs ile oruç tutar ve kıyam ederse (teravih namazı kılarsa) annesinden doğduğu günkü gibi günahlarından temizlenir.

Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin, eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin, buna da gücü yetmezse kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.

Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir.

Hadisi şerif sözleri

Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.

Mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.

Mümin kardeşinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir söz verme.

Müslüman bir kimsenin, bir malda kusur olduğunu bildiği halde, müşteriye haber vermeden satması haramdır.

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu kıyamet günü örter.

Hadisi şerif sözleri

Resülullah aleyhissalatu vesselam'a: "En efdal insan kimdir?" diye sorulmuştu. "Kalbi mahmüm (pak), dili doğru sözlü olan herkes" buyurdular. Ashab: "Doğru sözlülüğün ne demek olduğunu biliyoruz. Mahmümu'l-kalb ne demektir?" diye sordu. "(Mahmüm kalb), Allah'tan korkan tertemiz kalptir, içinde günah yoktur, zulüm yoktur, kin yoktur, hased yoktur" buyurdular.

Size vermekte olduğu nimetlerden ötürü Allahı sevin, benide Allah beni sevdiği için seviniz.

Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır.

Hadisi şerif sözleri

Sizin en hayırlınız kuranı öğrenen ve öğretendir.

Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.

HADİS-İ ŞERİFLER, HADİS SÖZLERİ & 40 (Kırk) HADİS

1- Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz. (Buhârî, İ lm, 12; Müslim, Cihâd, 6.)

2- İslâm, güzel ahlâktır. (Kenzü'l-Ummâl, 3/17, HadisNo: )

3- İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.(Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)

Hadisi şerif sözleri

4- Nerede olursan ol Allah'a karşı gelmekten sakın; yaptığın kötülüğün arkasından bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. İnsanlara karşı güzel ahlakın gereğine göre davran. (Tirmizî, Birr, 55)

5- Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. (Tirmizî, İlm, )

6- Mümin, bir delikten iki defa sokulmaz. (Mümin, iki defa aynı yanılgıya düşmez) (Buhârî, Edeb, 83; Müslim, Zühd,

7- Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi sağlam ve iyi yapmasından hoşnut olur. (Taberânî, el-Mu'cemü'l-Evsat, 1/; Beyhakî,.)

8- İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah'tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır. (Buhârî, Îmân, 3; Müslim, Îmân, 57, 58).

9- Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir. (Tirmizî, Îmân, 12; Nesâî, Îmân, 8.)

Hadisi şerif sözleri

(Mümin) kardeşinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir söz verme. (Tirmizî, Birr, )

İnsanların Peygamberlerden öğrenegeldikleri sözlerden biri de: “Utanmadıktan sonra dilediğini yap!” sözüdür. (Buhârî, Enbiyâ, 54; EbuDâvûd, Edeb, 6. )

(Allah Rasûlü) “Din nasihattır/samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah'a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi. (Müslim, İ mân, 95 )

Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir. (Müslim, Îmân, 78; Ebû Dâvûd, Salât, )

İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz. (Tirmizî , Fedâilü'l-Cihâd, )

Hadisi şerif sözleri

Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur. (İbn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta', Akdıye, )

Hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü'min) kardeşi için istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz. (Buhârî, Îmân, 7; Müslim, Îmân, )

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter. (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, )

İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız. (Müslim, Îmân, 93; Tirmizî, Sıfâtu'l-Kıyâme, )

İşçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz. (İbn Mâce, Ruhûn, 4 .)

Hadisi şerif sözleri

Rabbinize karşı gelmekten sakının, beş vakit namazınızı kılın, Ramazan orucunuzu tutun, mallarınızın zekatını verin, yöneticilerinize itaat edin. (Böylelikle) Rabbinizin cennetine girersiniz. (Tirmizî, Cum'a, )

Hiç şüphe yok ki doğruluk iyiliğe götürür. İyilik de cennete götürür. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğru sözlü) diye yazılır. Yalancılık kötüye götürür. Kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye Allah katında kezzâb (çok yalancı) diye yazılır. (Buhârî, Edeb, 69; Müslim, Birr, , )

( Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır. (Tirmizî, Birr, )

Hadisi şerif sözleri

Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/, )

Allah'ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah'ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir. (Tirmizî, Birr, 3.)

Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, misafirin duası ve babanın evladına duası. (İbn Mâce, Dua, )

Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez. (Tirmizî, Birr, )

Peygamberimiz işaret parmağı ve orta parmağıyla işaret ederek: “ Gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette işte böyle yanyanayız” buyurmuştur. (Buhârî, Talâk, 25, Edeb, 24; Müslim, Zühd, )

Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir. (Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 66)

Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır. (Tirmizî, Radâ', 11; ‹bn Mâce, Nikâh, Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, )

Hadisi şerif sözleri

Cebrâil bana komşu hakkında o kadar çok tavsiyede bulundu ki; ben ( Allah Teâlâ) komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim. (Buhârî, Edeb, 28; Müslim, Birr, , )

Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah'ın kulları, kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz. (Buhârî, Edeb, 57, )

(İnsanı) helâk eden şu yedi şeyden kaçının. Onlar nelerdir ya Resulullah dediler. Bunun üzerine: Allah'a şirk koşmak, sihir, Allah'ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, suçsuz ve namuslu mümin kadınlara iftirada bulunmak buyurdu. (Buhârî, Vasâyâ, 23, Tıbb, 48; Müslim, Îmân, )

Allah'a ve ahiret gününe imân eden kimse, komşusuna eziyet etmesin. Allah'a ve ahiret gününe imân eden misafirine ikramda bulunsun. Allah'a ve ahiret gününe imân eden kimse, ya hayır söylesin veya sussun. (Buhârî, Edeb, 31, 85; Müslim, Îmân, 74, 75)

Söz taşıyanlar (cezalarını çekmeden yada affedilmedikçe) cennete giremezler. (Müslim, Îmân, ; Tirmizî, Birr, )

Hadisi şerif sözleri

Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüzleri (nafile) oruç tutup, gecelerini (nafile) ibadetle geçiren kimse gibidir. (Buhârî, Nafakât, 1; Müslim, Zühd, 41; Tirmizî, Birr, 44; Nesâî, Zekât, 78)

Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir. (Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, )

İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir. (Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, )

Hadisi şerif sözleri

Mü'minin başka hiç kimsede bulunmayan ilginç bir hali vardır; O'nun her işi hayırdır. Eğer bir genişliğe (nimete) kavuşursa şükreder ve bu onun için bir hayır olur. Eğer bir darlığa (musibete) uğrarsa sabreder ve bu da onun için bir hayır olur (Müslim, Zühd, 64; Dârim”, Rikâk, )

Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır. (Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, )

Bizi aldatan bizden değildir. (Müslim, Îmân, )

HZ. MUHAMMED (S.A.V) HZ. ALİ HAKKINDA HADİSİ ŞERİFLER

Ali bendendir, ben de ondanım.

Ali, Hak ile beraberdir. Hak da Ali ile beraberdir.

Ali, her hususta Kur’ân ile beraberdir. O Kur’ân dışı bir şey söylemez ve bir iş işlemez. Kur’ân da, Ali’den asla ayrılmaz.

Hadisi şerif sözleri

Ali’nin dostu, benim dostumdur; Ali’nin düşmanı benim düşmanımdır.

Ali’yi seven şüphe yok ki beni sevmiş olur. Beni seven Allah’ı sevmiş olur. Ali’ye düşman olan, bana düşman olur. Bana düşman olan ise, hiç şüphesiz Allah’a düşman olur.

Ben ilmin şehriyim, Ali kapısıdır. Bilgi isteyen, Ali’nin kapısına gelsin.

Ben ve Ali insanların yükselebilmesi için, Allah’ın gönderdiği kılavuzlarız.

Ey Ali! Dünya ve âhirette sen benim kardeşimsin, vasîyimsin, vârisimsin, halîfemsin.

Hadisi şerif sözleri

İlminden dolayı Hz.Âdem’e bakmak isteyen, Ali’nin ilmine baksın, Nûh’un takvâsını isteyen, İbrahim’in hilmini isteyen, Mûsâ’nın heybetini isteyen, Îsâ’nın ibâdetini görmek isteyen, Ali İbn-i Ebû Tâlib’e baksın.

Yâ Ali! Gerçek Müslüman seni sever. Senin için fena söyleyenler, ara bozuculardır.

Yâ Ali! Yakında hak sende olduğu halde, sana karşı gelenlerle savaşacaksın. O gün sana yardım etmeyen, benden değildir.

EHL-İ BEYT HAKKINDA HZ. MUHAMMED (S.A.V) HADİSLERİ

Hz. Muhammed'in Ehl-i Beyt hakkındaki hadislerini aşağıda bulabilirsiniz. İşte, Hz. Muhammed (S.A.V)'ın ehl-i beyt hakkında söylediği en güzel hadisler

Hadisi şerif sözleri

Ali, Fâtıma, Hasan ve Hüseyin’e karşı savaş içinde olanlara karşı, ben de savaş içindeyim.

Allah’a and olsun ki bizi sevmeyenleri, şanı yüce Allah cehenneme dökecektir.

Benim “Ehl-i Beyt’im”, kendinize ehlinizden daha sevgili olmadıkça, kesin îman sahibi olamazsınız.

Hadisi şerif sözleri

Ben sizin aranızda iki paha biçilmez şey bırakıyorum. İkisi de birbirinden büyüktür. Bunlardan birisi Allah’ın kelâmı «Kur’ân-ı Kerîm» diğeri ise «Ehl-i Beyt’im»dir. Bu ikisi Kevser havuzunun kıyısında bana ulaşıncaya kadar birbirinden ayrılmaz; bunu Rabbim’den ben diledim. Bu ikisine yapışır, sarılırsanız benden sonra ebedî olarak sapmazsınız, yol yitirmezsiniz.

“Ehl-i Beyt’im”e buğz eden münâfıktır.

“Ehl-i Beyt’im”e eziyet eden, Allah’a eziyet eder.

“Ehl-i Beyt’im”e karşı davranışlarınızdan dolayı, Allah’ın azâbını sizlere şimdiden hatırlatmak istiyorum.

Hadisi şerif sözleri

“Ehl-i Beyt’im”in peşinden gidiniz, sakın onların önüne geçmeyiniz, aksi taktirde helâk olursunuz. Onlara bir şey öğretmeye de kalkışmayınız, çünkü onlar sizlerden daha bilgililerdir.

Ey Fâtıma! Kıyamet gününde; Ben, sen, oğulların Hasan ve Hüseyin ile eşin Ali aynı makamda olacağız.

İçinizde “Ehl-i Beyt’im”in misali, Nûh Aleyhisselâmın gemisi gibidir. Her kim gemiye binerse kurtulur ve her kim muhalefet ederse boğulup helâk olur.

İslâm’ın esası beni ve “Ehl-i Beyt’im”i sevmektir.

Hadisi şerif sözleri

Kıyamet gününde; her kul iki şey hakkında sorulmadan Sırat köprüsünden geçemeyecek; Birincisi: Ben sizinle idim, siz kiminle oldunuz?» İkincisi : “Ehl-i Beyt’e” kurbiyyetiniz (sevginiz, yakınlığınız) ne derece?»

Sizleri nimetleri ile beslediğinden Allah’ı seviniz, Allah’ı sevdiğinizden beni seviniz ve beni sevdiğinizden de “Ehl-i Beyt’im”i seviniz.

Şefâatım, “Ehl-i Beyt’im”i sevenedir.

Hadis-i Şerif - Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in En G&#;zel Hadis-i Şerifleri

Son Dakika Haberler

Dini BilgilerHadis-i Şerif - Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in En G&#;zel Hadis-i Şerifleri

Hz. Peygamberimizin Yol Gösteren 40 Hadisi

• Hz. Peygamber'den hayatınıza rehberlik edecek bir kırk hadis

Hz. Peygamber'den hayatınıza rehberlik edecek bir kırk hadis

• 1-"Dua, ibadetin özüdür." (Tirmizî, Deavât, 1)

1-"Dua, ibadetin özüdür." (Tirmizî, Deavât, 1)

• 2- "Mümin kimseye lanet etmek, onu öldürmek gibidir. Her kim, mümin bir kimseyi küfürle itham ederse, onu öldürmüş gibidir. Kim kendisini herhangi bir şeyle keserse, kıyamet gününde, o şeyle kesilir." [Buhârî, Edeb 44, 73; Müslim, İman ()]

2- "Mümin kimseye lanet etmek, onu öldürmek gibidir. Her kim, mümin bir kimseyi küfürle itham ederse, onu öldürmüş gibidir. Kim kendisini herhangi bir şeyle keserse, kıyamet gününde, o şeyle kesilir." [Buhârî, Edeb 44, 73; Müslim, İman ()]

• 3- "Namazda Fatiha suresini okumayan kimsenin namazı yoktur." [Buhârî, Ezân 94; Müslim, Salât ,( ); Ebu Dâvud, Salât, ()]

3- "Namazda Fatiha suresini okumayan kimsenin namazı yoktur." [Buhârî, Ezân 94; Müslim, Salât ,( ); Ebu Dâvud, Salât, ()]

• 4- "Güneş ve ay; bir kimsenin ölümü ya da hayatı için tutulmazlar. Fakat güneş ve ay, Allah'ın varlığının delillerindendir. Allah, bunları kullarına gösterir. Güneş ve ayın tutulduklarını gördüğünüz zaman hemen namaz kılmayan koşun." [Buhârî, Küsûf 2, 4; Müslim, Küsûf 1,2,3,4,6]

4- "Güneş ve ay; bir kimsenin ölümü ya da hayatı için tutulmazlar. Fakat güneş ve ay, Allah'ın varlığının delillerindendir. Allah, bunları kullarına gösterir. Güneş ve ayın tutulduklarını gördüğünüz zaman hemen namaz kılmayan koşun." [Buhârî, Küsûf 2, 4; Müslim, Küsûf 1,2,3,4,6]

• 5- "Kim hakkı olmadığı halde başkasına ait bir toprak parçasını gasp ederse kıyamet günü o yerin yedi kat toprağı o kişinin sırtına yüklenir ." [Buhârî, Mezâlim, B, Bedü'l- Halk, B.2; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 99)]

5- "Kim hakkı olmadığı halde başkasına ait bir toprak parçasını gasp ederse kıyamet günü o yerin yedi kat toprağı o kişinin sırtına yüklenir ." [Buhârî, Mezâlim, B, Bedü'l- Halk, B.2; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 99)]

• 6- "Sizden birinin, bir lokması düştüğünde onu alsın, temizleyip yesin, şeytana bırakmasın." [Müslim, Eşribe, ]

6- "Sizden birinin, bir lokması düştüğünde onu alsın, temizleyip yesin, şeytana bırakmasın." [Müslim, Eşribe, ]

• 7- "Küçüğümüze merhamet etmeyen ve büyüğümüzün şerefini tanımayan bizden değildir." [Ebu Davud, Kitabu'l-Edeb, , Tirmizi, el-Birr, ]

7- "Küçüğümüze merhamet etmeyen ve büyüğümüzün şerefini tanımayan bizden değildir." [Ebu Davud, Kitabu'l-Edeb, , Tirmizi, el-Birr, ]

• 8- "Bir adam Allah rızası için ailesinin nafakasını temin ederse, onun için sadaka olur." [Buhârî , Kitabu'l İman, 9/]

8- "Bir adam Allah rızası için ailesinin nafakasını temin ederse, onun için sadaka olur." [Buhârî , Kitabu'l İman, 9/]

• 9- "İyilik güzel ahlaktır; günah da içinde tereddüt uyandıran ve halkın bilmesini istemediğin şeydir."[Müslim, el-Birrü ve's Sıle, ]

9- "İyilik güzel ahlaktır; günah da içinde tereddüt uyandıran ve halkın bilmesini istemediğin şeydir."[Müslim, el-Birrü ve's Sıle, ]

•  "Sadaka malı eksiltmez. Bir kul başkalarını affederse Allah onun şerefini artırır. Kim Allah için tevazu gösterirse Allah onu yükseltir." [Müslim, Kitabu'l Birr, babu istihabil affi vet tevazui, ]

"Sadaka malı eksiltmez. Bir kul başkalarını affederse Allah onun şerefini artırır. Kim Allah için tevazu gösterirse Allah onu yükseltir." [Müslim, Kitabu'l Birr, babu istihabil affi vet tevazui, ]

•  "Dünyada garip yahut yolcu ol." [Buhârî, Rikak, babu kavlin Nebiyi, 11/, ]

"Dünyada garip yahut yolcu ol." [Buhârî, Rikak, babu kavlin Nebiyi, 11/, ]

•  "Zulümden sakının; zira zulüm kıyamet gününde zülumat(karanlık)tır. Cimrilikten sakının; zira cimrilik sizden öncekileri helak etti; onları kanlarını dökmeye ve haramları helal saymaya sevk etti." [Müslim, Birr, babu tahrimiz zülmi, ]

"Zulümden sakının; zira zulüm kıyamet gününde zülumat(karanlık)tır. Cimrilikten sakının; zira cimrilik sizden öncekileri helak etti; onları kanlarını dökmeye ve haramları helal saymaya sevk etti." [Müslim, Birr, babu tahrimiz zülmi, ]

•  "Gücünüzün yettiği ibadeti yapın. Zira siz usanmadıkça Allah usanmaz." [Buhârî Teheccüd 3/31; Müslim Müsafirin, ]

"Gücünüzün yettiği ibadeti yapın. Zira siz usanmadıkça Allah usanmaz." [Buhârî Teheccüd 3/31; Müslim Müsafirin, ]

•  "Allah yemek yeyip de arkasından kendisine hamdeden, su içip de arkasından kendisine hamdeden kulundan razı olur." [Müslim, Zikr, ]

"Allah yemek yeyip de arkasından kendisine hamdeden, su içip de arkasından kendisine hamdeden kulundan razı olur." [Müslim, Zikr, ]

•  "Her kul öldüğü hal üzere dirilir." [Müslim, Cennet ]

"Her kul öldüğü hal üzere dirilir." [Müslim, Cennet ]

•  "Ölüyü üç şey takip eder: Ailesi, malı ve ameli. İkisi geri döner; biri kalır: Ailesi ve malı geri döner; ameli ise kalır." [Buhârî, Rikak, 11/]

"Ölüyü üç şey takip eder: Ailesi, malı ve ameli. İkisi geri döner; biri kalır: Ailesi ve malı geri döner; ameli ise kalır." [Buhârî, Rikak, 11/]

•  "Kim bir şeye yemin eder de takvaya daha yakın başka bir şey görürse, o şeyi yapsın." [Müslim, İman, ]

"Kim bir şeye yemin eder de takvaya daha yakın başka bir şey görürse, o şeyi yapsın." [Müslim, İman, ]

•  "Allah da kıskanır. Allah?ın kıskanması haramların çiğnenmesidir." [Buhârî, Nikah, 9/; Müslim, Tevbe, ]

"Allah da kıskanır. Allah?ın kıskanması haramların çiğnenmesidir." [Buhârî, Nikah, 9/; Müslim, Tevbe, ]

•  "Alışveriş yapanlar meclisten ayrılmadıkları sürece muhayyerdirler. Eğer doğru konuşurlarsa alışverişlerinin bereketini görürler. Eğer bazı şeyleri saklarlarsa alışverişlerinin bereketi kaçar." [Buhârî, Buyu', ]

"Alışveriş yapanlar meclisten ayrılmadıkları sürece muhayyerdirler. Eğer doğru konuşurlarsa alışverişlerinin bereketini görürler. Eğer bazı şeyleri saklarlarsa alışverişlerinin bereketi kaçar." [Buhârî, Buyu', ]

•  "Allah kimin hayrını murad ederse, ona musibet verir." [Buhârî, el-Marda, 10/94]

"Allah kimin hayrını murad ederse, ona musibet verir." [Buhârî, el-Marda, 10/94]

•  "Taharet imanın yarısıdır. Elhamdülillah mizanı doldurur, sübhanallah velhamdulillah göklerle yerin arasını doldururlar. Namaz nurdur, sadaka delildir, sabır ışıktır, Kur'ân da ya lehine ya da aleyhine şahittir. Herkes sabahleyin kalkar; nefsini satar; ya onu azat eder, yahut da helak eder." [Müslim, Taharet,

"Taharet imanın yarısıdır. Elhamdülillah mizanı doldurur, sübhanallah velhamdulillah göklerle yerin arasını doldururlar. Namaz nurdur, sadaka delildir, sabır ışıktır, Kur'ân da ya lehine ya da aleyhine şahittir. Herkes sabahleyin kalkar; nefsini satar; ya onu azat eder, yahut da helak eder." [Müslim, Taharet,

•  "Allah; gündüz günah işleyenin tevbe etmesi için gece elini açar ve gece günah işleyenin tevbe etmesi için de gündüz elini açar. Bu, güneşin batıdan doğmasına kadar devam eder." [Müslim, Kitabu't Tevbe, ]

"Allah; gündüz günah işleyenin tevbe etmesi için gece elini açar ve gece günah işleyenin tevbe etmesi için de gündüz elini açar. Bu, güneşin batıdan doğmasına kadar devam eder." [Müslim, Kitabu't Tevbe, ]

•  "Pehlivan başkalarını yere çalan (yenen) değildir. Asıl pehlivan öfke anında nefsine sahip olandır." [Buhârî, Edeb, 10/ Müslim, ]

"Pehlivan başkalarını yere çalan (yenen) değildir. Asıl pehlivan öfke anında nefsine sahip olandır." [Buhârî, Edeb, 10/ Müslim, ]

•  "Haksız yere öldürülen her canda Âdem'in ilk oğluna bir günah payı vardır. Çünkü öldürme olayını ilk önce o âdet etmiştir." [Buhârî, Cenaiz, 6/; Müslim, Kasame, ]

"Haksız yere öldürülen her canda Âdem'in ilk oğluna bir günah payı vardır. Çünkü öldürme olayını ilk önce o âdet etmiştir." [Buhârî, Cenaiz, 6/; Müslim, Kasame, ]

•  "Kim bir hayra delalet ederse, onu yapan kadar sevap kazanır." [Müslim, İmare, ]

"Kim bir hayra delalet ederse, onu yapan kadar sevap kazanır." [Müslim, İmare, ]

•  "Kim Allah yolunda bir gaziyi teçhiz ederse gaza etmiş olur ve kim bir gazinin ailesine bakarsa, yine gaza etmiş olur." [Buhârî, Cihad, 6/36; Müslim, İmare, ]

"Kim Allah yolunda bir gaziyi teçhiz ederse gaza etmiş olur ve kim bir gazinin ailesine bakarsa, yine gaza etmiş olur." [Buhârî, Cihad, 6/36; Müslim, İmare, ]

•  "Münafığın alâmeti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman üzerinde durmaz, bir şey emanet edilirse hıyanet eder." [Buhârî, İman, 59]

"Münafığın alâmeti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman üzerinde durmaz, bir şey emanet edilirse hıyanet eder." [Buhârî, İman, 59]

•  "Kim iki kız çocuğuna buluğa erinceye kadar bakarsa ben ve o cennette şöyleyiz. (İki elini birbirine birleştirmiştir)" [Müslim, Kitabul Birri ve's Sıla ve'l Edeb, ]

"Kim iki kız çocuğuna buluğa erinceye kadar bakarsa ben ve o cennette şöyleyiz. (İki elini birbirine birleştirmiştir)" [Müslim, Kitabul Birri ve's Sıla ve'l Edeb, ]

•  "Kim Allah rızası için öğrenilmesi gereken bir ilmi dünya metaı elde etmek için öğrenirse, kıyamet gününde cennetin kokusunu bile duymaz." [Ebu Dâvud, Kitabu'l-İlm, ]

"Kim Allah rızası için öğrenilmesi gereken bir ilmi dünya metaı elde etmek için öğrenirse, kıyamet gününde cennetin kokusunu bile duymaz." [Ebu Dâvud, Kitabu'l-İlm, ]

•  "Yedi tehlikeli günahtan sakının. Allah'a şirk koşmak, büyü yapmak, Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak ve namuslu, bir şeyden haberi olmayan Mü'min kadınlara iftira etmek." [Buhârî, Kitabu'l-Vasaya, 5/, Müslim Kitabu'l İman, 89]

"Yedi tehlikeli günahtan sakının. Allah'a şirk koşmak, büyü yapmak, Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak ve namuslu, bir şeyden haberi olmayan Mü'min kadınlara iftira etmek." [Buhârî, Kitabu'l-Vasaya, 5/, Müslim Kitabu'l İman, 89]

•  "Zenginin borcunu savsaklaması zulümdür. Biriniz zengine havale edilirse, kabul etsin." [Buhârî, Havalat, 4/; Müslim, Kitabu'l Buyu', ]

"Zenginin borcunu savsaklaması zulümdür. Biriniz zengine havale edilirse, kabul etsin." [Buhârî, Havalat, 4/; Müslim, Kitabu'l Buyu', ]

•  "Üç kişi olursanız ötekisi olmadan iki kişi insanlara karışmadan gizli konuşmasınlar. Çünkü bu onu üzer." [Buhârî, Kitabu'l İstizan, 11/69; Müslim, Kitabu's-Selam, ]

"Üç kişi olursanız ötekisi olmadan iki kişi insanlara karışmadan gizli konuşmasınlar. Çünkü bu onu üzer." [Buhârî, Kitabu'l İstizan, 11/69; Müslim, Kitabu's-Selam, ]

•  "Bir mü'mine mü'min kardeşini üç günden fazla terk etmesi helal değildir. Eğer üç gün geçerse, karşısına çıksın, ona selam versin. Eğer selamını alırsa, sevapta ortak olurlar. Eğer almazsa, günahı o yüklenir ve selam veren küsme durumundan çıkar." [Ebu Dâvud, Kitabu'l-Edeb, ]

"Bir mü'mine mü'min kardeşini üç günden fazla terk etmesi helal değildir. Eğer üç gün geçerse, karşısına çıksın, ona selam versin. Eğer selamını alırsa, sevapta ortak olurlar. Eğer almazsa, günahı o yüklenir ve selam veren küsme durumundan çıkar." [Ebu Dâvud, Kitabu'l-Edeb, ]

•  "Hasetten uzak durun; zira ateş nasıl odunu/ kuru otu yakar bitirirse, haset de iyilikleri öylece yakar bitirir." [Ebu Dâvud,Edeb, ]

"Hasetten uzak durun; zira ateş nasıl odunu/ kuru otu yakar bitirirse, haset de iyilikleri öylece yakar bitirir." [Ebu Dâvud,Edeb, ]

•  "Ölülere sövmeyin; çünkü onlar amelleri ile baş başa kalmışlardır." [Buhârî, Cenaiz, 3/]

"Ölülere sövmeyin; çünkü onlar amelleri ile baş başa kalmışlardır." [Buhârî, Cenaiz, 3/]

•  "Lanet edenler kıyamet gününde ne şefaatçi ne de şahid olabilirler." [Müslim, Kitabu'l-Birr, ]

"Lanet edenler kıyamet gününde ne şefaatçi ne de şahid olabilirler." [Müslim, Kitabu'l-Birr, ]

•  "İnsanların arasını bulan; hayır ulaştıran yahut hayır söyleyen yalancı değildir." [Buhârî, Kitabu's-Sulh, 5/]

"İnsanların arasını bulan; hayır ulaştıran yahut hayır söyleyen yalancı değildir." [Buhârî, Kitabu's-Sulh, 5/]

•  "Yalanın en büyüğü görmediği halde rüya gördüm, demektir." [Buhârî, Tabir, 12/]

"Yalanın en büyüğü görmediği halde rüya gördüm, demektir." [Buhârî, Tabir, 12/]

•  "Laf götürüp getiren cennete girmez." [Buhârî, Edeb, 10/; Müslim, Kitabu'l İman, ]

"Laf götürüp getiren cennete girmez." [Buhârî, Edeb, 10/; Müslim, Kitabu'l İman, ]

•  "Kim bir Müslüman kardeşinin namusunu müdafaa ederse, Allah da kıyamet gününde onun yüzünü cehennemden korur." [Tirmizî, Ebvabu'l-Birri ve's Sıle, ]

"Kim bir Müslüman kardeşinin namusunu müdafaa ederse, Allah da kıyamet gününde onun yüzünü cehennemden korur." [Tirmizî, Ebvabu'l-Birri ve's Sıle, ]

• nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.