makine resmi ve konstrüksiyonu dgs bölümleri / Makine Ressamlığı Hangi bölüm?

Makine Resmi Ve Konstrüksiyonu Dgs Bölümleri

makine resmi ve konstrüksiyonu dgs bölümleri

Program amacı

Makinalar, imalat sanayi içinde özel bir öneme sahiptir. Gelişmiş ülkelerde makine yapım sanayinin üretim ve katma değer payının giderek artması, bu ülkelere kayda değer bir sermaye birikimi ve yüksek gelir sağlamaktadır. Makina yapım sanayinin Avrupa Birliğinin en önemli sektörü ve Birlik ekonomisinin temel direği olduğu ifade edilmektedir.  Ekonominin rekabet gücü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de makine yapım sanayiinin gelişmesine paralel olarak artmıştır. Makina imalat sanayiinin yeniden düzenlenmesi ve yapılandırılması, ulusal üretimin canlandırılması, ihracatın özendirilmesi ve teknolojik ilerlemenin sağlanması açısından büyük önem arz etmektedir. Programın amacı da bu gayeye  hizmet eden bir gençlik yetiştirmektir.

Makina bölümünde; teknik resim, fizik, temel imalat işlemleri, bilgisayar destekli çizim ve makine meslek resmi dersleri verilmektedir. Ayrıca bu bölümde eğitim gören öğrenciler enerji yönetimi, ölçme ve kontrol, bilgisayar destekli tasarım, malzeme teknolojisi ve mukavemet gibi derslerden sorumludurlar.

Öte yandan Makina Bölümü Mezunları, Mekanik sistemler ( tork hız ivme devir basınç ve sıcaklık kontrol sistemleri),tüm üretim makine ve tezgahları (CNC, NC) Robotlu sistemler (taşıma montaj ve kaynak robotları),bina ısı merkezleri,sıhhi tesisat,iklimlendirme sistemleri,otomotiv ve beyaz eşya sanayii,gıda, tekstil ve savunma sanayii,tıbbi ve cerrahi makinalar imalat ve çalıştırması,savunma, uzay ve havacılık sanayii (basınç ve sıcaklık kontrol sistemleri) ile ilgili bölümlerde çalışabilmek için eğitim almaktadırlar.

.İki yıl süreli ön lisans eğitimi tamamlayan öğrencilerimiz  “Makina Teknikeri” unvanı kazanmaktadır.

Mezuniyet çalışma alanları

Makina programı mezunları, Tasarım ve Üretim şefi Bakım Onarım şefi, Ar-Ge şefi,Malzeme ve Kalite kontrol şefi, Pazarlama ve Satış Sorumlusu, Alım satım ve tedarik şefi, Eğitim şefi, Otomasyon şefi alanlarında çalışabilmektedirler.

Makine mezunu olarak adayların DGS ile geçiş yapabildiği, makine DGS bölümleri şunlardır

Akademik kariyer yapmak isteyen ve Dikey Geçiş Sınavlarında (DGS) başarılı olan mezunlarımız ilgili fakültelerin Döküm Öğretmenliği, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, Gemi İnşaatı Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği,İmalat Mühendisliği,Kalıpçılık Öğretmenliği, Makina Mühendisliği, Makina Resmi ve Konstrüksiyonu Öğretmenliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Metal Öğretmenliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Otomotiv Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği ve Üretim Mühendisliği Bölümlerinde lisans eğitimlerini tamamlayabilmektedirler.

Program  Öğretim Elemanları

Öğr. Gör. Mümtaz PAK (Program Başkanı)

Doç. Dr. Recep KILIÇ

Dr. Öğr. Üyesi Erdinç İLHAN

Dr. Öğr. Üyesi Gazi Kamil EREL

Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin YELGİN

Dr.Öğr. Üyesi Emel ÇELİK

Öğr. Gör. Hüseyin ÖZKAYA

Öğr. Gör. Hacı Emin SÖNMEZ

Makine Ressamlığı Hangi bölüm?

İçindekiler:

1. Makine Ressamlığı Hangi bölüm?
  2. Makine Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?
  3. Makine Ressamlığı hangi bölümleri tercih edebilir?
  4. Makine Teknikeri kaç yıllık?
  5. Makine Ressamlığı bölümü kaç yıllık?
  6. Makine Ressamlığı ve Konstrüksiyon Nedir?
  7. Makine mühendisi kaç yıllık?
  8. Bilgisayar Destekli makine Ressamlığı nedir?
  9. Makine Resmi ve Konstrüksiyonu kaç yıllık?
  10. Makine Teknik Ressamı ne iş yapar?
  11. Bilgisayarlı makine Ressamlığı nedir?
  12. Makina bölümünden hangi mesleklere geçiş yapılır?

Makine Ressamlığı Hangi bölüm?

Makine ressamıolmak için, teknik lise veya meslek yüksekokullarının, Makine Ressamlığıveya Tasarım ve Konstrüksiyon bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

Makine Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Makine Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralaması ise Şöyle:
ÜniversiteBölüm AdıPuan Türü
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ İzmir Meslek Yüksekokulu (İZMİR)( Devlet )Makine (2)TYT
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (İSTANBUL)( Devlet )Makine (İÖ) (2)TYT
38 satır daha

Makine Ressamlığı hangi bölümleri tercih edebilir?

Makine, resim ve konstrüksiyon mezunu olarak adayların DGS ile geçiş yapabildiği, makine, resim ve konstrüksiyon DGS bölümleri şunlardır:
  • Endüstri Mühendisliği.
  • Enerji Sistemleri Mühendisliği.
  • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği.
  • Enerji Yönetimi.
  • Endüstri ve Sistem Mühendisliği.
  • Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği.
Daha fazla öğe

Makine Teknikeri kaç yıllık?

Makine teknikeriolmak için, iki yıllıkeğitim veren meslek yüksekokullarının Makineve ilgili önlisans bölümlerinden mezun olma şartı bulunmaktadır.

Makine Ressamlığı bölümü kaç yıllık?

Makine, Resim ve Konstrüksiyon (2 Yıllık) Taban Puanları & Başarı Sıralamaları

Makine Ressamlığı ve Konstrüksiyon Nedir?

Makine-resim çizgen, genel makine konstrüksiyonile ilgili konularda teorik ve pratik bilgilere sahip, bir makine konstrüksiyonagöre bir makineyi yapabilecek bilgi ve beceride, işçi ile mühendis arasındaki boşluğu dolduracak teknik elemanların yetiştirilmesi amacıyla eğitim yapar.

Makine mühendisi kaç yıllık?

Makine Mühendisliği, üniversitelerde MühendislikFakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllıkbir lisans bölümüdür. Bu bölüm yalnızca Sayısal puan türüne göre tercih edilebilir.

Bilgisayar Destekli makine Ressamlığı nedir?

Bilgisayar destekli makine ressamı; endüstriyel üretimde imalatı yapılacak ürünlerin yapım ve komple resimlerini iki ve üç boyutlu çizen nitelikli kişidir. AMACI : Ülkemizde bu dalda eğitimli, yetişmiş, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, mesleğini seven eleman ihtiyacını karşılamaktır.

Makine Resmi ve Konstrüksiyonu kaç yıllık?

Makine Resim ve Konstrüksiyonu(2 Yıllık) sıralama TYT AYT (YKS) Taban Puanları, Kontenjanları ve Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Makine Teknik Ressamı ne iş yapar?

Teknik ressam, tasarım fikirlerini mühendislik, imalat veya inşaat endüstrisinde kullanılabilecek şekilde detaylı planlara dönüştürmekle sorumludur.

Bilgisayarlı makine Ressamlığı nedir?

TANIMI : Bilgisayar destekli makine ressamı; endüstriyel üretimde imalatı yapılacak ürünlerin yapım ve komple resimlerini iki ve üç boyutlu çizen nitelikli kişidir. AMACI : Ülkemizde bu dalda eğitimli, yetişmiş, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, mesleğini seven eleman ihtiyacını karşılamaktır.

Makina bölümünden hangi mesleklere geçiş yapılır?

Makine Teknolojisi Alanı
  • Endüstriyel Kalıpçılık.
  • Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme.
  • Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı
  • Makine Bakım Onarımı
  • Bilgisayarlı Makine İmalatı
  • Mermer İşleme.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası