photoshop nedir nerelerde kullanılır / Photoshop nedir? Nerelerde kullanılır ? | PDRPAU

Photoshop Nedir Nerelerde Kullanılır

photoshop nedir nerelerde kullanılır

Photoshop Nedir? Ne İşe Yarar?

Photoshop nedir dediğimizde en bilinen tanımıyla, profesyonel ya da amatör olarak fotoğraf düzenlemeleri yapabileceğiniz bir resim editör programı olarak ifade edilir. Adobe Photoshop, ilk defa 1987 yılında Michigan Üniversitesindeki bir öğrenci tarafından geliştirilmiş ve daha sonrasında Adobe tarafından yazılım lisansı alınarak ilk sürümü oluşturulmuştur. Adobe Photoshop pek çok farklı arayüzü ile sadece fotoğraflarda değil grafik tasarımda da uzun yıllardır kullanılır. Ayrıca vektörel grafiklerle de çalışabilme imkânı sunmasının yanı sıra genelde Adobe Photoshop, piksel tabanlı imajlarda başarı sağlamıştır.

Geleneksel medyada, gazete ve dergilerde, grafik tasarımcılar tarafından yıllardır kullanılan Photoshop’un dijital medya ile birlikte iş dünyasındaki kullanım hacmi genişlemiş; sosyal medya, web siteleri, e-ticaret siteleri için de pratik ve yararlı bir program haline gelmiştir. Ayrıca sadece iş dünyasında değil özellikle sosyal medya ile görselin ön plana çıkmasıyla herkesin kullanabileceği yardımcı bir program olmuştur. İnternet ortamında fotoğrafın teknoloji ile değişenlerini en güncel şekilde tasarlama imkânı sunan Photoshop programı, hobi olarak ya da profesyonel anlamda fotoğrafçılık yapanlar için de ideal bir çalışma ortamı yaratır.

Adobe Photoshop Mac, Windows işletim sistemlerinde PC, tablet ve telefonlarda kullanılabilen bir uygulama haline gelmiştir. Rekabet ortamının dijital dünyadaki anahtar kelimesinin fark yaratarak öne çıkmak olduğunu düşünürsek Photoshop ile düzenleyeceğiniz fotoğraflar gerek sosyal medyada gerek web sitelerinde etkileyici görsellerinizle öne çıkmanızı sağlar. Günümüz dijital platformlarında fark yaratan fotoğraflara olan ihtiyaca bağlı olarak Photoshop öğrenerek harika fotoğraflar hazırlayabilir, kendinizi geliştirerek freelance olarak çalışabilirsiniz. Photoshop hakkında bilgi verdikten sonra biraz da neler yapabileceğimize bakalım.

Photoshop ile Fotoğraflarınızı Kolayca Düzenleyin

Günümüz teknolojilerinde özellikle mobil uygulamalarla fotoğraf düzenlemek aslında çok da uzak olduğumuz bir konu değil. Cep telefonlarımızla çektiğimiz fotoğraflarda ışık ayarı, filtre uygulamaları, inceltme, makyaj, rötuş gibi pek çok değişiklik yapıyoruz. Adobe Photoshop tüm bunları ve fazlasını yapabileceğimiz çok daha kapsamlı seçeneklerden oluşan ve temel mantığı öğrenildiğinde rahatlıkla herkes tarafından kullanılabilecek eğlenceli bir program. Bir fotoğrafta beğenmediğiniz ayrıntıları temizlemek, fotoğraflarınızı Instagram story ya da gönderi boyutlarında ayarlamak, siyah beyaza çevirmek gibi sosyal medya paylaşımlarınız için fotoğraflarınızı özgürce ve kolayca düzenlemek için Photoshop öğrenebilirsiniz. 

Adobe Photoshop ile kendi çektiğiniz fotoğrafları ya da hazırda bulunan görselleri dilediğiniz gibi kesip, birleştirip, rötuşlayıp, renkleriyle oynayıp, yazı ekleyip yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Fotoğraf montajlama, kolaj, bozuk dokuları onarma, arka zemini temizleme ve değiştirme gibi bir fotoğraf üzerinde her türlü şekillendirme ve değişikliği yapabilir, sosyal medyanızda paylaştığınız fotoğrafları çok daha size özel hale getirebilirsiniz. Bir blogunuz varsa yazılarınız kadar fotoğraflarınızı da Photoshop ile düzenleyerek özgün içerikler haline getirebilirsiniz. Temel Photoshop eğitimiyle Photoshop kullanmayı öğrenip ilerleterek dijital ortamda hobinizi bir mesleğe bile dönüştürebilirsiniz.

Adobe Photoshop ile İş Hayatında Neler Yapabilirsiniz?

Fotoğraf çekmek kadar fotoğrafı düzenlemek de ayrı bir sanattır. Bugün Instagram gibi fotoğraf üzerine kurulu bir sosyal medya platformunun geldiği nokta fotoğrafın düzenlenmesinin ne kadar önemli olduğunu bize gösterir. Photoshop özellikle internet ortamında pek çok farklı sektör ve platform için gereklilik olan fotoğraf düzenleme işlemleri için hızlı ve özgün çalışmalar için elverişlidir. Bir mağazanın dikkat çekmek için yaptığı ilk çalışma vitrinini düzenlemektir.

İnternette ise bu vitrinleri fotoğraflar oluşturur. E ticaret sitelerinde ürünü gösteren fotoğraflar ilk bakışta dikkat çeken online içerik olarak öne çıkar. Aynı durum blog sitelerinde, internet haber sitelerinde, kurumsal web sitelerinde de geçerlidir. Özellikle e-ticaret ve sosyal medyanın etkisi göz önüne alındığında fotoğraflar iş dünyasında marka kimliğinizi tamamlayan ve etkileşim oranınızı arttıran en önemli unsurların başında gelir. Dijital dünyanın özgün fotoğraflara ihtiyacı var. Özgün fotoğrafları hazırlamak içinse kullanımı kolay, düzenlemede özgürlük sunan Adobe Photoshop CC programı en ideal programların başında gelir.

Fotoğrafçılık mesleğinin dijital çağda kazandığı çeşitliliği düşündüğümüzde fotoğrafçılık okuyanlar ve herhangi bir alanda uzmanlaşmak isteyenler için Adobe Photoshop fotoğrafçıların tamamlayıcı bir ekipmanı gibidir. Makinenizde çektiğiniz dijital negatifler (RAW) üzerinden ayrı bir çalışma alanı sağlayan Adobe Photoshop profesyonel çalışmalarınızda iyi bir yardımcıdır. Bugün vesikalık fotoğraflardan, özel günler ve doğum fotoğraflarına kadar her alanda Photoshop ile yapılan küçük dokunuşlarla kaliteli ve benzersiz çalışmalar yapılıyor.

Fotoğrafçılığın yanında, reklam ajansları, web tasarım şirketleri, film şirketlerine kadar geniş bir sektörde kullanılan Photoshop ile aynı zamanda grafik, animasyon, 3D çizimler, banner hazırlama, logo tasarımı, web tasarımı, reklam hazırlama, özel çizimler, afiş ve broşür tasarımları da yapılabiliyor.

Online Eğitim ile Photoshop Öğrenmek Çok Kolay

Enstitü tarafından hazırlanan online eğitim programlarından Photoshop eğitimiyle teorik ve uygulamalı olarak kolayca Photoshop öğrenebilirsiniz. Temel Photoshop Eğitimi ile canlı ders esnasında uzman eğitmeninizle eş zamanlı olarak uygulama yaparak Photoshop kullanmayı kolaylıkla kavrayabilirsiniz.

Eğitimin başlangıcında Adobe Photoshop programının arayüzünü, menüleri ve araçların ne işe yaradığı hakkında bilgiler edineceksiniz. Mac ve Windows işletim sistemlerindeki kullanımlarının yanı sıra Adobe Photoshop 2020 versiyonundaki ekran üzerinden anlatımla Photoshop’u en güncel sürümü ile tanışacaksınız. Ayrıca son sürüm ve önceki sürümler arasındaki farkları, her birindeki kullanım ipuçlarını eğitim süresince işlenilen konulara göre öğrenebileceksiniz. Mac ve Windows işletim sistemlerindeki kısa yollar ile Photoshop’u nasıl daha kolay ve pratik kullanabileceğinizi uygulamalı olarak görebileceksiniz.

Bununla birlikte bir fotoğraf nasıl açılır, fotoğraf nasıl kaydedilir ya da fotoğraflar üzerinde çalışmak için boş çalışma sayfası oluşturmayı ve bu çalışmaları kaydetmenin yöntemlerini öğreneceksiniz. Her gün biraz daha derinleşecek olan bu eğitimde RAW (resmin dijital negatifi) ve JPG formatındaki fotoğrafları Photoshop’da yer alan renk değiştirme ve diğer araçlar ile düzenleme çalışmaları yapacaksınız. Fotoğraflarda bölgesel çalışmak için fırça ve maske ayarlarının yapılışını an be an canlı olarak öğreneceksiniz. Ayrıca fotoğraftaki görüntü mükemmelliğini bozan objeler üzerinde düzenleme yapmak ve tamamen kaldırmak ise öğrenecekleriniz arasında yer alacak.

Fotoğraf kesmenin farklı yöntemleri, fotoğrafı Instagram sayfasına göre ayarlamak, fotoğrafın baskı ya da dijital ortam için renk ve çözünürlük ayarlarını nasıl yapacağınız hakkında eğitim sonunda detaylı bilgi sahibi olacaksınız. Eğitmeniniz tarafından uygulamalı olarak verilen fotoğraf düzenleme ödevi ile Photoshop hakkında öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Canlı dersin dışında Enstitü Uzem profilinizde ders panelinde tartışma forumu oluşturarak anlamadığınız noktalarda hem arkadaşlarınızdan hem de eğitmeninizden yardım alabilir, Photoshop ile ilgili bir konu üzerinde istişarede bulunabilirsiniz.

Bir haftalık uzaktan eğitim sonunda sınavda başarılı olmanız halinde kazanacağınız sertifika ile CV’nize ekleyeceğiniz Photoshop eğitimi, iş dünyasında da size iyi bir referanstır. Eğitim programınız kapsamında size verilen çalışma dosyalarıyla eğitim süresince ve sonrasında öğrendiklerinizi pekiştirmek ve geliştirmek adına mutlaka program üzerinde çalışmalar yapmanız önemlidir.

Siz de Photoshop nedir öğrenmek, fotoğraflar üzerinde yapacağınız değişimlerle yaratıcılığınızı konuşturmak, sosyal medyada ve tüm dijital platformda özgün fotoğraflar paylaşmak, hobi ya da profesyonel olarak fotoğraf düzenleme yapmak istiyorsanız Enstitü’nün piyasadaki en uygun fiyatlı Photoshop eğitimine kaydolabilirsiniz.

Photoshop Öğrenmenin Kişiye Getirileri 

Photoshop; çok farklı amaçlar için kullanılmakta olan ve çeşitli alanlarda hizmete sunulan, oldukça önemli uygulamalardan birisidir. İnternetin kullanımının artması ve görsel teknolojinin gelişmesiyle, photoshop teknikleri de; büyük artış göstermiştir.

Photoshop kullanımının çok yönlü ve geniş bir ivme kazanması; bu işin eğitimini alan kişilere, önemli getiriler sağlamaktadır. Kişi, photoshop eğitimi alarak; günümüzde çok önemli olan bir uğraşı alanında uzman olabilir ve photoshop sanatına tam hâkim olabilir. Photoshop üzerine alınacak eğitimin; kişiye sağlayacağı beceri getirisinin yanı sıra, kariyer ve mesleki açıdan da getiri sağlayacağı şüphesizdir.

Sosyal Medya ve Photoshop Kullanımı 

Sosyal medyayı, günümüzde her kesimden kişi; etkin şekilde kullanmaya başlamıştır. Buralarda, duvar yazılarının paylaşılabildiği uygulamalar bulunduğu gibi; yalnızca fotoğraf paylaşılan platformlar da kullanılmaktadır.

Sosyal medya sayesinde; günümüzde, kullanıcılar; fotoğraflara daha fazla önem vermeye başlamıştır. Bu durum, zamanla fotoğrafların düzenlenmesi için; kişileri farklı uygulamalar aramaya itmiştir. Photoshop uygulamaları; milyonlarca kişi tarafından bilinmekte ve sıklıkla kullanılmakta olan uygulamalar arasında, ilk sıralarda yer almaktadır. 

Photoshop Eğitimi ve İçeriği 

Photoshop kullanımının geliştirilmesi için, eğitim almak mümkündür. Online eğitim imkânları ile, kişiler; bu programlara katılabilir ve photoshop becerilerini geliştirebilir.

Photoshop tasarımıyla ilgili içeriklere sahip dersleri almak isteyen kişiler, Enstitü aracılığıyla; derslere katılabilir. Online eğitim kolaylıkla eğitimlerden faydalanabilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu sayede, birçok kişi; kendi bütçesine göre eğitim alabilme seçeneğine kavuşmakta ve de Photoshop’u kolayca öğrenebilmektedir. 

Online photoshop eğitimi aracılığıyla, farklı seviyelerde Photoshop eğitimi alınabilir. Photoshop eğitimleriyle, photoshop hakkında; oldukça bilgi​​​​​​li ve de yetkin olunmaktadır. Bu sayede, kişiler; ortaya çok daha kaliteli çalışmalar çıkarmakta ve bu çalışmaları, birbirinden farklı platformlarda paylaşabilmektedir. 

Photoshop Eğitimi ve Kişiye Özgün Tasarımlar Geliştirme Becerilerinin Kazandırılması

Photoshop öğrenmek, önce kişinin kendi hayal gücüne izin verebilmesinden geçer. Belirlenmiş ve de alışılmış olan kalıpların dışına çıkabilmek adına, özgün çalışmalar yapmak gerekecektir.

Her insanın, hayal gücü ve yapacağı tasarımlar; çok farklı ve de derindir. Bu nedenlerle, her kişi kendisine ait hayal gücüne dayanarak; son derece farklı çalışmalar çıkarabilir. Böylece, ortaya çıkacak ürün; geniş çevreleri etkileyebilmektedir. Bu da, kişiyi; photoshop konusunda daha tatmin edici düzeylere ulaştırmakta ve yetkin seviyelere getirmektedir. 

İyi bir photoshop eğitimi, kişide; farklılık yaratabilme becerisi ve değişik tasarımlar üretme yetisini tetikleyici olacaktır. Photoshop alanına tam hâkim olan kişiler, daha özgün ve kaliteli tasarımlar üretmeye açık hâle gelecektir. 

Photoshop Eğitimleri ve Uygulamalı, Çağın Gereklerine Uygun, Güncel Eğitim Metodları 

Photoshop ile tasarlanan fotoğrafları incelemek de, kişilere eğitim dahilinde; oldukça farklı bilgiler sunmaktadır. Photoshop uygulamaları sırasında; neyin, nasıl yapılacağını bilmeyen katılımcılar, bu tür tasarımların yardımıyla; çeşitli tasarımları kolaylıkla kavrayabilmektedir. Böylece kişi, uygulamalı photoshop eğitimiyle; oldukça yetkin bir duruma gelebilmektedir. 

Hem sanal dünyada, hem de gerçek dünyada; her geçen gün, daha farklı yenilikler ortaya çıkmaktadır. Teknolojinin getirdiği değişimlere ayak uydurarak, daha etkileyici ve de hatırlatıcı çalışmalar çıkartılabilmektedir. Dolayısıyla, güncel teknolojik trendlere uygun bir eğitim almanın; kişinin becerilerine olumlu yönde yansımaları olacaktır. Böylelikle, Photoshop uygulamaları da; daha etkin bir biçimde kullanılabilmektedir.

Uygulamalı ve de güncel metodlarla, photoshop eğitimini cazip programlar dahilinde online almak; Enstitü aracılığı ile mümkün olmaktadır.

Fotoğraf ya da tasarımlarımızı çok daha iyi hale getirebilmek için photoshop eğitimi alabilirsiniz. Üstelik online olarak verilen eğitimler konusunda tecrübeli olan uzman eğitmenler eşliğinde destekleniyor. Böylece tasarım ve fotoğraf ile beraber sosyal medya yönetimi gerçekleştiren kişiler, yapmak istedikleri montajları kendileri çok daha etkin şekilde gerçeğe dönüştürebilir. Değişik amaçlar doğrultusunda her birey photoshop eğitimine katılabilir. Farklı dersler, konular ve materyaller ile beraber teorik ve pratik olarak eğitimler gerçekleşmektedir.

Photoshop Ücreti Nedir?

Oldukça uygun fiyatlı olan Photoshop eğitimine belirlenmiş tarihler dahilinde katılım gösterebilirsiniz. Bunun için öncelikle Enstitü üzerinden giriş sağlayarak üyelik gerçekleştirmemiz gerekiyor. Daha sonra verilen tarihler üzerinden programı takip ederek buna uygun şekilde dilediğiniz yerden derslere giriş yapmanız oldukça kolay. Uygun fiyatlı olarak verilen eğitimler temel düzeyden başlayarak program konusunda gerekli olan tüm unsurları katılımcılara aktarıyor.

İhtiyacınız olan tek şey iyi bir internet bağlantısı ve kullanmak istediğiniz cihazdır. Bilgisayar ya da tablet ile akıllı telefon arasından bulunduğunuz yere göre tercih gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra online eğitim ile beraber zamandan kazanç elde ederek dünya çapında tercih gören bu programı en iyi şekilde öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz Photoshop Programı

Sosyal medya yönetimi ile beraber fotoğrafçılık ve tasarım dünyasında olan kişiler için, günümüzde Adobe Photoshop büyük öneme sahiptir. Fotoğrafları mutlaka kusursuz bir montaj ve etkin çözünür hale gelebilmesi için bu programın değerlendirilmesi vazgeçilmezdir. O yüzden photoshop eğitimi bu alana profesyonel olarak girmek isteyen her birey için mutlaka alınması gereken bir eğitimdir. Ancak birçok kişi iş hayatından ya da farklı sebeplerden dolayı eğitimler konusunda zaman bulamıyor.

Böyle sebepler nedeniyle ise artık uzaktan eğitim bir devrim yaratmış durumda. Katılımcılar başta ev olmak üzere işyeri ya da pek çok farklı noktadan rahatlıkla derslere katılım gösterme şansını elde edebiliyor. Üstelik uygun fiyatlı olan bu eğitimler, belirlenmiş planlı dersler kapsamında programın tüm detaylarını, özelliklerini ve niteliklerini katılımcılara aktarmaktadır.

Photoshop Eğitimine Kimler Katılabilir?

Amaca göre her birey rahatlıkla şekilde photoshop eğitimine katılabilir. Öylece isteklerini daha profesyonel noktaya ulaştırabilir ve harika fotoğraflar, videolar ve değişik eklentileri gerçekleştirebilir.

• Fotoğraflarını düzenlemek isteyenler,

• Adobe Photoshop kullanımı öğrenmeye arzu edenler,

• Temel düzeyde grafik tasarım eğitimi almak isteyenler,

• Sosyal medya yönetimi yapanlar ya da yapmayı düşünenler, 

Bu gibi daha pek çok farklı sebepten dolayı derslere online olarak katılabilir; teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanma şansını elde edebilirsiniz. Amacınızı gerçeğe dönüştürebilmek adına yapmanız gereken üyelik gerçekleştirmektir.

Enstitü'de Photoshop Eğitimi

Boş zamanlarınızı dilediğiniz yerden değerlendirmek ve profesyonel düzeyde Photoshop kullanıcı haline gelebilmek için, Enstitü bünyesinde eğitimlere katılmanız yeterlidir. Belirli tarihler üzerinden tecrübeli ve uzman eğitmenler, hazırlanmış özel program dahilinde derslere giriyor. Aşamalı olarak baştan sona Photoshop hakkında tüm detaylı bilgiler kullanıcılara aktarılmaktadır. İhtiyaçlar doğrultusunda programa arzu ettiğiniz yerden katılım gösterebilir; çok kolay bir şekilde bu programın inceliklerini öğrenme şansını elde edebilirsiniz.

Artık stres yaşamadan ve evinizin konforunda arzu ettiğiniz pek çok farklı eğitimi Enstitü bünyesinde değerlendirebilirsiniz. Özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenenler, tasarım gerçekleştirenler ya da sosyal medya yönetimi yapan kişiler için photoshop eğitimi sunulmaktadır. Üstelik online eğitim sayesinde vakit kaybetmeden nerede olursanız olun eğitimleri katılma hakkını değerlendirebilirsiniz. Ek olarak tekrar etme fırsatı sayesinde konuları pekiştirme şansını da gerçekleştirmeniz kolay. Online olarak girebileceğiniz eğitimler dahilinde amaçlarınızı yerine getirebilmek için dersler alabilirsiniz.

Photoshop nedir dediğimizde en bilinen tanımıyla, profesyonel ya da amatör olarak fotoğraf düzenlemeleri yapabileceğiniz bir resim editör programı olarak ifade edilir. Adobe Photoshop pek çok farklı arayüzü ile sadece fotoğraflarda değil grafik tasarımda da uzun yıllardır kullanılır. Geleneksel medyada, gazete ve dergilerde, grafik tasarımcılar tarafından yıllardır kullanılan Photoshop’un dijital medyayla birlikte iş dünyasındaki kullanım hacmi genişlemiş; sosyal medya, web siteleri, e-ticaret siteleri için de pratik ve yararlı bir program haline gelmiştir.

Photoshop ile kendi çektiğiniz fotoğrafları ya da hazırda bulunan görselleri dilediğiniz gibi kesip, birleştirip, rötuşlayıp, renkleriyle oynayıp, yazı ekleyip yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Fotoğraf montajlama, kolaj, bozuk dokuları onarma, arka zemini temizleme ve değiştirme gibi bir fotoğraf üzerinde her türlü şekillendirme ve değişikliği yapabilir, sosyal medyanızda paylaştığınız fotoğrafları çok daha size özel hale getirebilirsiniz. 

IIENSTITU'de katıldığınız Photoshop eğitiminin başlangıcında Photoshop programının arayüzünü, menüleri ve araçların ne işe yaradığı hakkında bilgiler edineceksiniz. Bununla birlikte bir fotoğraf nasıl açılır, fotoğraf nasıl kaydedilir ya da fotoğraflar üzerinde çalışmak için boş çalışma sayfası oluşturmayı ve bu çalışmaları kaydetmenin yöntemlerini öğreneceksiniz.

Adobe Photoshop en son sürümü olan CC (Creative Cloud) ve CC (Creative Cloud) öncesindeki daha eski sürümleri destekler. Eski sürümler arasında CS6 (Creative Suite 6), CS5 (Creative Suite 5), CS4 (Creative Suite 4), CS3 (Creative Suite 3), CS2 (Creative Suite 2), CS (Creative Suite) ve 7.0 bulunmaktadır.

Donanım özellikleri Photoshop için çok farklı olabilir, ancak aşağıdaki minimum gereksinimler söz konusu olduğunda, en azından biraz oynayabileceksiniz:

-Windows işletim sistemi: En az Windows 7 ile 64 bit destekli bir işletim sistemi
-Mac işletim sistemi: En az macOS 10.13 ile 64 bit destekli bir işletim sistemi
-İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo veya AMD Athlon® 64
-RAM: En az 2 GB RAM
-Ekran kartı: Önerilen ekran kartı Open GL 2.0 destekli bir ekran kartı
-HDD: En az 2 GB boş sabit disk alanı

1. Resim düzenleme
2. Görüntü dönüştürme
3. Renk düzenleme
4. Çizim ve çizgi çizim
5. Filtreler
6. Görüntü karıştırma
7. Parlaklık ve kontrast ayarlamaları
8. Kırpma ve çerçeve ekleme
9. Görüntü efektleri
10. Kalıp ve şablonlar
11. Metin ekleme
12. Karmaşık görüntü düzenleme

Photoshop ile Fotoğraf Düzenleme Süreçlerinde Kullanılan Temel Araçlar

Adobe Photoshop, fotoğraf düzenleme ve grafik tasarım alanında yaygın olarak kullanılan başarılı bir resim editör programıdır. Bu program sayesinde, birçok temel araç kullanarak fotoğraflar üzerinde etkileyici değişiklikler yapabilir ve görsel tasarım becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Peki, Photoshop ile fotoğraf düzenleme süreçlerinde hangi temel araçlardan yararlanılabilir?

Seçim ve Kesme Araçları

Photoshop'ta bulunan seçim ve kesme araçları, görsellerin belirli bir bölümünü seçmek ve düzenlemek amacıyla kullanılır. Bu araçlar sayesinde, objeleri farklı katmanlara ayırarak, değiştirerek veya silerek çalışmanız üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.

Renk ve Ton Ayarları

Renk ve ton ayarları, bir fotoğraftaki ışığın ve renklerin düzenlenmesine olanak tanır. Bu ayarlar sayesinde, fotoğraflarınızın parlaklık, kontrast ve renk dengesini düzenleyerek daha etkileyici görseller elde edebilirsiniz.

Filtreler ve Efektler

Photoshop'ta bulunan filtreler ve efektler, fotoğraflara çeşitli görsel efektler katmak için kullanılır. Bu efektler sayesinde, fotoğraflarınıza özgün bir görünüm kazandırarak dikkat çekici görseller oluşturabilirsiniz.

Düzeltme Araçları

Düzeltme araçları, fotoğraflardaki istenmeyen hataları ve kusurları düzeltmek için kullanılır. Bu araçlar ile, lekeler, çizikler, kırışıklıklar ve diğer görsel kusurları kolayca giderebilirsiniz.

Metin ve Şekil Ekleme

Photoshop'ta bulunan metin ve şekil ekleme araçları sayesinde, fotoğraflarınıza yazı ve farklı şekiller ekleyerek görsel içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz. Bu araçlar ile, fotoğraflarınıza başlıklar, açıklamalar ve diğer görsel öğeler koymak mümkündür.

Katmanlar ve Maskeleme

Photoshop'ta kullanılan katman ve maskeleme özellikleri sayesinde, fotoğraflar üzerinde daha detaylı düzenlemeler yaparak karmaşık kompozisyonlar elde edebilirsiniz. Katmanlar, görsellerin üzerine eklenen yeni öğeleri düzenlemeyi kolaylaştırırken, maskeleme ise seçili alanları koruma altına alarak sadece belirli bölümlerde düzenleme yapmanıza imkan tanır.

Sonuç olarak, Photoshop programında bulunan bu temel araçlar sayesinde, fotoğraflarınızı profesyonel düzeyde düzenleyerek dikkat çekici görseller oluşturabilir ve sosyal medya, web siteleri gibi dijital platformlarda öne çıkan bir performans sergileyebilirsiniz.

Adobe Photoshop'un Diğer Adobe Yazılımlarıyla Entegrasyonu

Adobe Photoshop, Adobe firmasının sunduğu sayısız yazılımlarla etkin ve uyumlu bir şekilde entegre olabilmektedir. Bu entegrasyon sayesinde, kullanıcılar Photoshop'un sunduğu geniş özellik ve araç yelpazesini diğer Adobe ürünleri ile kombinasyon içerisinde kullanarak daha zengin ve profesyonel sonuçlar elde edebilirler.

Entegrasyonun Faydaları Görülen Çalışma Alanları

Bu entegrasyonun sağladığı faydalar, özellikle grafik tasarım ve fotoğraf düzenleme alanlarında gözlemlenmektedir. Adobe Illustrator ve InDesign gibi yazılımlar, vektörel grafik ve dizgi çalışmalarında Photoshop ile sorunsuz bir şekilde iş birliği yapar. Bu sayede, kullanıcılar hem piksel tabanlı, hem de vektörel görselleri aynı çalışma ortamında düzenleyebilirler. Örneğin, Illustrator ile tasarlanan bir logonun renk ayarlarının ve efektlerinin Photoshop ile güçlendirilerek profesyonel bir şekilde optimize edilmesi mümkündür.

Ayrıca, Adobe'nin video düzenleme yazılımı olan Premiere Pro ve Adobe After Effects ile de entegre çalışabilen Photoshop, video prodüksiyon projelerinde kullanılan grafik ve görsel öğelerin kalitesini ve estetik görünümünü önemli ölçüde artırabilir. Burada Photoshop, animasyon, kurgu ve görsel efektler için görsel materyallerin hazırlanmasında rol alırken, video düzenleme yazılımları da bu görselleri video projelerine dahil eder ve montajlarını sağlar.

Sonuç olarak, Adobe Photoshop'un diğer Adobe yazılımlarıyla sağlamış olduğu entegrasyon, çalışma alanlarında üretkenliği ve çalışma süreçlerinde verimliliği önemli ölçüde artırmaktadır. Bu entegrasyon sayesinde, tasarımcılar ve kullanıcılar hem zamandan tasarruf edebilir, hem de elde ettikleri sonuçların kalitesini ve profesyonelliğini sürekli olarak yükseltebilirler. Özellikle grafik tasarım, fotoğraf düzenleme ve video prodüksiyon alanlarında yoğun olarak faydalanılan entegrasyon, Adobe'nin yazılım dünyasında sahip olduğu güçlü ve uyumlu yazılım ekosistemini yansıtmaktadır.

Günümüzdeki sosyal medya ve dijital pazarlama trendlerinde, Adobe Photoshop programının kullanıcılar için sunduğu avantajlar oldukça çeşitlidir. Öncelikle, bu program ile hazırlanan etkileyici görseller sayesinde profesyonel ve amatör kullanıcılar, hem sosyal medya platformlarında hem de web sitelerinde daha fazla dikkat çekebilirler. Ayrıca, Photoshop'un sunduğu kapsamlı seçenekler ve temel kullanım mantığı, kullanıcıların fotoğraflarını özgürce ve kolayca düzenlemelerine olanak tanır. Bu avantajlar doğrultusunda, kullanıcılar aşağıda verilen başlıklarda belirtilen yöntemlerle Photoshop'un sunduğu avantajlardan faydalanabilirler.

**Fotoğraf Düzenleme ve Rötuşlama**

Adobe Photoshop, cep telefonlarında yapılan hafif düzeltmelerin ötesinde, çok daha profesyonel ve kapsamlı fotoğraf düzenleme ve rötuşlama imkanı sunar. Kullanıcılar, beğenmedikleri ayrıntıları temizleyebilir, fotoğraf boyutlarını sosyal medya paylaşımları için uygun hale getirebilir ve istedikleri renk düzenlemelerini yapabilirler.

**Yaratıcılığın Sınırlarını Zorlama**

Adobe Photoshop programı sayesinde, kullanıcılar kendi çektiğiniz fotoğrafları ya da hazırda bulunan görselleri dilediğiniz gibi kesip, birleştirip, rötuşlayıp, renkleriyle oynayıp ve yazı ekleyebilirler. Böylece, yaratıcılıklarını sergileyerek daha etkileyici ve eşsiz görsel çalışmalar ortaya koyabilirler.

**Freelance Çalışma Fırsatı**

Günümüz dijital platformlarında fark yaratan fotoğraflara olan ihtiyaç arttıkça, Photoshop bilgisi olan kullanıcılar freelance olarak çalışma fırsatı yakalayabilirler. Bu sayede, ek gelir elde etme ve profesyonel gelişim sağlama imkanı doğar.

Sonuç olarak, Adobe Photoshop programı, günümüzdeki sosyal medya ve dijital pazarlama ihtiyaçları için kullanıcılara avantaj sunarak, yaratıcılık ve iletişim kabiliyetlerini arttırmalarına ve istedikleri maddi ve manevi faydayı elde etmelerine olanak tanır. Kullanıcılar bu avantajları düşünerek eğitimlerini tamamlar ve beceri seviyelerini yükseltirlerse, daha başarılı ve etkili sonuçlar elde edebilirler.

Adobe Photoshop'un Kullanım Alanları ve Örnekleri

Adobe Photoshop, hem profesyonel hem de amatör fotoğraf düzenleme ve grafik tasarım işlerinde yaygın olarak kullanılan güçlü bir yazılımdır. Farklı sektör ve platformlarda kullanımına örnek olarak, geleneksel medya alanında grafik tasarımcıların yıllardır gazete ve dergilerde fotoğraf düzenleme ve grafik çalışmalarında kullandığı görülmektedir.

Web Tasarım ve Sosyal Medya Platformları

Adobe Photoshop, web siteleri ve sosyal medya platformlarında içerik üretenlerin de tercih ettiği bir programdır. Özellikle sosyal medya mecralarında görsel içeriğin önem kazandığı günümüzde, Photoshop sayesinde etkileyici görseller hazırlayarak dikkat çekmek mümkündür. Bu sayede rekabet ortamında fark yaratmak ve öne çıkmak daha kolay olacaktır.

Fotoğrafçılık ve Hobiler

İnternet ortamında fotoğrafların teknoloji ile değişenleri en güncel şekilde tasarlamak isteyen hobi ve profesyonel fotoğrafçılar için de Adobe Photoshop ideal bir çalışma ortamı yaratır. Fotoğraf düzenlemeleri, rötuşlar ve yaratıcı tasarımlar gerçekleştirilebilir. Bu sayede kişisel gelişime katkı sağlanarak freelance çalışma imkanlarından yararlanılabilir.

Mobil Uygulamalar ve Kullanılabilirlik

Adobe Photoshop, Mac ve Windows işletim sistemlerine sahip bilgisayarların yanı sıra tablet ve telefonlarda da kullanılabilen bir uygulama haline gelmiştir. Bu sayede günümüz teknolojilerinde özellikle mobil uygulamalarla fotoğraf düzenleme gibi işlemler daha kolay ve yaygın hale gelmiştir. Adobe Photoshop ile fotoğraflar üzerinde istenen her türlü düzenleme ve değişiklik rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Sonuç olarak, Adobe Photoshop'un farklı sektör ve platformlarda kullanım alanları oldukça geniştir. Gerek geleneksel medya gerekse dijital dünya ve sosyal medya platformlarında önemli bir yere sahip olan bu yazılım, kullanıcıların yaratıcılığını ortaya çıkartarak görsel içerik üretmeye katkı sağlamaktadır. Öğrenilmesi ve kullanılması ile başarı sağlanabilecek olan Adobe Photoshop, profesyonel ve amatör kullanıcılar için önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır.

Photoshop Kullanarak Yapılabilecek Temel Düzenlemeler

Adobe Photoshop, fotoğraf ve grafik tasarım dünyasında oldukça yaygın kullanılan bir resim düzenleme programıdır. Bu program sayesinde kullanıcılar, çeşitli temel düzenlemeleri gerçekleştirerek fotoğraf ve grafik çalışmalarını iyileştirebilir. Aşağıda, Photoshop kullanarak yapılabilecek temel düzenleme işlemlerinden bahsedilmektedir.

Fotoğraf ve Renk Ayarlamaları

Photoshop, sadece var olan resimleri düzenlemekle kalmaz; aynı zamanda renk ve parlaklık ayarlarından çizim ve fırça boyama yeteneklerine kadar birçok tasarım özellikleri sunar. Program, renk tonlarını ve doygunluğunu dengede tutarken, aynı zamanda fotoğrafların kontrast ve netliğini de artırır.

Rötuş ve İyileştirme

Photoshop, fotoğrafların ve görsellerin çeşitli hatalarını ve kusurlarını düzeltmek için kullanılabilir. İstenmeyen nesnelerin kaldırılması, yüz ve cilt kusurlarının düzeltilmesi, gürültünün ve titreşimin azaltılması gibi rötuş ve iyileştirme işlemleriyle görsellerin kalitesi arttırılabilir.

Seçim ve Maskeleme

Resmin belirli bir bölgesinde düzenleme yapmak için Photoshop'ta seçim ve maskeleme özelliklerinden yararlanılabilir. İlgili bölgenin çevresi belirli bir çizgi veya şekille çizilip, düzenlemeler sadece o bölgede uygulanabilecektir.

Kesme ve Transformasyon

Photoshop ile fotoğrafların ve görsellerin boyutları, şekilleri ve çözünürlükleri değiştirilebilir. İstenen objelerin kesilip başka bir alana taşınması, sadece belli bir bölgeye odaklanmak için resmin kırpılması gibi düzenlemeler yapılabilir.

Filtre ve Efektler

Program, görsellere farklı filtre ve efektler ekleyerek estetik ve görsel çekiciliğini arttırılmasını sağlar. Bulanıklık, tırtıklı kenarlar, keskinlik gibi çok sayıda efekt uygulanarak, resmin görsel nitelikleri ve hatta fotoğrafların anlatım gücü üzerinde değişiklikler yapılabilmektedir.

Yazı ve Şekil Eklemek

Photoshop, tipografi ve şekil ekleme özellikleri sayesinde, fotoğraflara ve grafik tasarımlara metin ve geometrik şekiller ekleyebilirsiniz. Bu da çalışmaların anlamının, mesajının ve düzeninin arttırılmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak, Photoshop kullanarak, fotoğraflarda ve grafik tasarımlarda pek çok temel düzenleme işlemi gerçekleştirilebilir. Renk ayarından şekil ekleme ve rötuş hizmetlerine kadar, bu programın sunduğu özelliklerle yaratıcı çalışmaların sınırlarını zorlayarak, profesyonel ve amatör kullanıcılar için düşük maliyetli ve etkili çözümler sağlanabilir.

Adobe Photoshop, Hem Amatör Hem Profesyonel Fotoğrafçılara Sunulan Çalışma Ortamı

Adobe Photoshop, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için geniş ve esnek bir çalışma ortamı sunar. Bu çalışma ortamının avantajları arasında; farklı resim düzenleme araçlarının zenginliği ve uyumluluğu, vektörel grafiklerle çalışabilme imkânı, pazarlamanın dijital dünyasındaki kullanım hacmindeki genişleme ve kullanım kolaylığı sayılabilir.

Arayüz ve Araç Zenginliği

Profesyonel ve amatör kullanıcılar için tasarlanmış Adobe Photoshop, farklı arayüz seçenekleriyle kullanıcılara esneklik sağlamaktadır. Bu sayede, kullanıcılar programı kendi çalışma tarzlarıyla uyumlu hale getirebilirler ve ihtiyaç duydukları araçlara daha kolay erişebilirler.

Vektörel Grafiklerle Çalışabilme İmkanı

Adobe Photoshop, grafik tasarım ve fotoğraf düzenlemeye ek olarak, kullanıcılarının vektörel grafiklerle de çalışmasına olanak tanır. Bu sayede, tasarımlarda ve fotoğraflarda daha zengin çalışmalar elde edilebilir ve daha fazla seçenek sunulur.

Dijital Pazarlamada Kapsamın Genişlemesi

Geleneksel medyanın yanı sıra çevrim içi platformlarda kullanılabilir olması sayesinde, Adobe Photoshop iş dünyasındaki kullanım hacmi giderek artmıştır. Bu durum, yeni ve mevcut kullanıcıların piyasadaki ihtiyaçları karşılama potansiyelini artırır ve sektörde istihdam imkanları sağlar.

Kullanım Kolaylığı ve Erişilebilirlik

Adobe Photoshop, hem temel hem de gelişmiş düzenleme işlemleri için kullanıcı dostu bir arayüz sunar. Kullanıcıların çoğu, temel özellikleri ve araçları hızlı bir şekilde öğrenerek başlar ve daha detaylı düzenleme işlemleri için programı öğrenirken derinleşir. Ayrıca Adobe Photoshop, Mac ve Windows işletim sistemlerinde, PC, tablet ve telefon gibi cihazlarda kullanılabilen bir uygulama halini almıştır.

Sonuç olarak, Adobe Photoshop'un sunduğu avantajlar, fotoğraflarda başarıyı artırır, kullanıcılara özgürce ve kolayca düzenleme imkanı sunar ve yaratıcılıklarının sınırlarını zorlamalarına olanak sağlar. Bu nedenle, hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar için ideal bir çalışma ortamıdır.

Photoshop nedir? Photoshop Adobe Photoshop Photoshop eğitimi temel Photoshop eğitimi
Banu Cantekin

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Adobe Photoshop

"Photoshop" buraya yönlendirilmektedir. Fotoğrafların manipüle edilmesini kapsayan "fotoşop" kavramı için için foto manipülasyon sayfasına bakınız.

Adobe Photoshop, Adobe Inc.'nin Windows ve macOS için geliştirip sunduğu piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Vektörel işlemlerde ve yazı işleme konusunda da bazı yetenekleri olmakla beraber, pazar lideri olmasını sağlayan özelliği bit resim işleme işlevini de taşıyan Photoshop; kuşkusuz bilgisayar dünyasının en kuvvetli yazılımlarındandır.

O zamandan beri, yazılım sadece raster grafik düzenlemede değil, bir bütün olarak dijital sanatta endüstri standardı haline geldi. Photoshop; raster görüntülerini birden çok katmanda düzenleyebilir ve maskeleri, alfa kompozisyonlarını ve RGB, CMYK, CIELAB, spot renk ve çift ton gibi çeşitli renk modellerini destekler. Raster görüntü, metin ve vektör grafiklerini düzenleme veya oluşturmaya ek olarak, limitli de olsa 3D grafik ve video düzenleme yeteneklerine de sahiptir. Kendi içinde entegre biçimde çalışan ve yeni veya gelişmiş özellikler sunan, Photoshop'tan bağımsız olarak geliştirilen ve dağıtılan eklentiler (plug-ins) yüklenerek özellik seti genişletilebilir.

Photoshop CS2 sürümünden itibaren, "Smart Object" (Akıllı Nesne) adında geliştirilmiş, vektörel verilerin kalitesi bozulmadan Photoshop ortamına aktarılmasını sağlayan bir sistem ile kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlanmıştır.

2017 yılı itibarıyla, CC 2018 sürümü piyasadadır. Yeni sürümün Windows Vista ile üstün uyumu, Photoshop yazılımının verim ivmesinde haylice artış sağlamıştır. Adobe yalnızca Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemleri için destek verir. Linux'taki Wine uygulaması ile CS4 sürümü Linux'ta da çalıştırılabilmektedir.[2]

Adobe, Photoshop'un yanı sıra Photoshop Elements, Photoshop Lightroom, Photoshop Express, Photoshop Fix, Photoshop Sketch ve Photoshop Mix'i geliştirmiş ve. Kasım 2019 itibarıyla iPad için Photoshop'un tam sürümünü yayınlamıştır. Başlangıç için limitli işlevlere sahip olsa da iPad için Photoshop'a daha fazla özellik getirilmesi planlanmaktadır.[3]

Gelişim süreci[değiştir

Photoshop Nedir

Photoshop, özellikle fotoğraf alanında kullanılmakta olan bir görüntü işleme yazılımıdır. Bir fotoğrafın daha güzel bir hale gelmesi için Adobe Photoshop, önemli uygulamalardan birisi olmakta. Adobe Photoshop ile fotoğraf istenilen şekle çevrilebilmektedir. SMH Medya gibi kurumsal firmalarda da bu yazılım sıkça kullanılmaktadır.

Photoshop Nedir? Photoshop nerelerde kullanılır? Photoshop Ne işe ...

Adobe Photoshop’un tercih edilme sebepleri arasında popüler ve profesyonel bir uygulama olması gelmektedir. 1990 yılından beri geliştirilen bu uygulama, ilk zamanlarında bile müşterilerini etkileyen özelliklere sahipti. Adobe Photoshop kaliteli ve etkileyici özellikleri ile en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaya devam etmekte. En çok tercih edilme sebepleri arasında kolay bir kullanım sunması, kullanıcı arayüzünün rahat olması, arayüz tasarımının hoş bir görünüme sahip olması, fotoğraf düzenlemek için birçok araca ve özelliğe sahip olması gibi özellikler yer almakta. Bundan dolayı SMH Medya’nın en çok tercih ettiği uygulamalardan birisi Adobe Photoshop olmakta.

Şu anda renk düzenleme, fotoğraf renklendirme, çevreyi değiştirme gibi birçok özelliğe sahip Photoshop, kurumsal firmalar dışında eğlence amaçlı da kullanılmaktadır. Örneğin fotoğrafta yer alan birinin yüzünü değiştirerek başkasına göndermek, insanlar arasında popüler olmuş bir akımdır. Bir Photoshop kullanıcısı, arkadaşının fotoğrafındaki yüzünü başka bir fotoğrafa yerleştirerek onu ilginç bir duruma düşürebilir. Hatta Adobe Photoshop’un nimetlerinden yararlanarak bu fotoğraftaki yüzü fotoğraf ile daha uyumlu ve gerçekçi hale de getirebilmekte. Bu da Photoshop’un eğlenceli halinden birisidir.

ETİKETLER: photoshop, photoshop nedir, photoshop yapma, adobe photoshop

Photoshop Nedir? Photoshop Nasıl Kullanılır?

Photoshop Nedir ?

Photoshop, önceden oluşturulmuş grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı vektörel olarak değiştirip yapılandırabileceğiniz bir resim editörüdür.  Yani photoshop, yeni bir resim oluşturmaktan daha çok var olan resimler üzerinde düzenlemeler yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Photoshop Nasıl Kullanılır?

Grafik düzenleme yazılımları yeni bir grafiksel veri veya fotoğrafı yeniden oluşturmak yerine daha çok, önceden meydana getirilmiş bir verinin üzerinde düzenleme yapmaya yardımcı olur. Bu işlem yapılırken daha çok kullandığımız ögeler kesme, kopyalama ve silmedir. Kullanım amacı ise birçok farklı alana katkı sağlayabilir. Yıpranmış, soluk görüntü kazanmış fotoğrafları yeniden düzenlemeye, var olan bir fotoğrafa istediğiniz rengi vermede ve çeşitli eğlence faktörü oluşturulabilecek durumlarda kullanılabilir.

Genel olarak Photoshop;

AdobeSystems’in geliştirdiği pixel tabanlı grafik ve fotoğraf işleme yazılımıdır. AdobePhotoshop, vektörel grafiklerle de çalışabilme imkanı sunmasına rağmen asıl güçlü olduğu yönü piksel tabanlı imajlar üzerindeki başarısıdır.

Photoshop programını etkili kullanabilmek için programın neler yaptığını ve çalışma mantığını bilmek gerekir. Bunları bilirseniz hem öğrenme aşamasında kendinizi güdülemiş olur, hem de programın gerçek mantığını kavramış olursunuz.

Photoshopta;

•Renklerle ve Efektlerle çalışma
•Fotomontaj
•Onarma / yapılandırma
•Kolaj
•HDR ve Panoromik Resimler oluşturma ve benzeri işlemler yapılabilmektedir.

Bu programın yeteneklerinden sadece birkaçıdır. Bir Photoshop eklentisi olan Adobe Bridge programını kullanarak resim dosyalarınızın önizlemelerini görüntüleyebilir, isim ve konum düzenlemelerini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Son sürümlerde eklenenlerle birlikte Photoshop kullanarak etkili, görsel anlamda kaliteli Web Siteleri tasarlayabilir, 3D animasyonlar oluşturabilir, RAW (Resmin Digital Negatifi) formatlı resimleri photoshopta işleyerek kullanabilirsiniz.

Photoshop CS2 sürümünden itibaren, “Smart Object” yani Akıllı Nesne adında geliştirilmiş, vektörel verilerin kalitesi bozulmadan Photoshop ortamına aktarılmasını sağlayan bir sistem ile kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlanmıştır.

AdobePhotoshop, fotoğrafçılar, reklam ajansları, web tasarım şirketleri ve film sektörleri gibi pek çok alanda mesleki amaçlarla kullanılmaktadır. Kısacası dijital dünyanın vazgeçilmezi olmayı başarmış ve o anlamda liderliğini sürdüren hatta her yeni sürümündeki yenilikleri sayesinde bu liderliğini daha da kanıtlayan yapısıyla kullanıcılarının gönlüne taht kurmuştur.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.