dolandırılınca nereye başvurulur / DOLANDIRICILIK MAĞDURLARI NE YAPMALI? DOLANDIRICILIK SUÇU VE CEZASI - Avukat Osman Mete YILDIZ

Dolandırılınca Nereye Başvurulur

dolandırılınca nereye başvurulur

Dolandırıldım, Savcılığa Suç Duyurusunu Nasıl Yapabilirim?

Dolandırıldım, Savcılığa Suç Duyurusunu Nasıl Yapabilirim?

Savcılığa nasıl şikayette bulunabilirim? Dolandırıldım, ne yapmam gerekiyor? gibi soruların cevabını bu makalede örneklerle vermeye çalışacağız. Şimdi gelin hangi durumlarda savcılığa nasıl suç duyurusunda bulunulur bunları bir inceleyelim.

Şöyle ki ; dolandırıldığınız zaman, darp&#;a uğradığınız zaman, hırsızlığa maruz kaldığınız zaman vb. birçok durumda suç duyurusunda bulunabilir, hırsızlığa uğramışsanız size ait olanı almak için harekete geçebilir, darp&#;a maruz kalmışsanız karşı tarafın ceza almasını sağlayabilirsiniz. Fakat biz bu makalemizde dolandırıldığınız zaman savcılığa nasıl başvuru yapabilirsiniz, onu inceleyeceğiz. Şimdi dilerseniz bir örnekle bunu daha kolay anlaşılabilecek şekilde anlatalım.

Dolandırılma konusu da birçok husus gibi çok detaylı. Fakat elinizdeki belgeler ya da bilgilerle savcılığa yapacağınız suç duyurusu, karşı tarafa ulaşmanız ve size ait olanı almanız için elinizden geleni yapmanıza yardımcı olacaktır. Bir örnek üzerinden giderek ne yapabiliriz açıklayalım.

Son dönemlerde sosyal medya uygulaması instagram üzerinden birçok ürünün satışı gerçekleşiyor ve satıcılarla genellikle WhatsApp uygulaması üzerinden iletişime geçerek siparişiniz veriyor ve ödemenizi yapıyorsunuz. Diyelim ki ; instagram üzerinden bir butik sayfasından sipariş verdiniz, parayı hesaba geçtiniz ama ürününüz gelmedi, gelmiyor. WhatsApp&#;tan yazıyorsunuz, size agresif tavırlar sergiliyorlar, paranızı istiyorsunuz vermiyorlar. Ve en son sizi WhatsApp&#;tan engellediler. Bu durumda ne yapmalısınız ?

Bu durumda yapmanız gereken şey, bankaya havale ettiğiniz ya da kredi kartı üzerinden ödeme yaptığınız banka dekontunun çıktısını almak. WhatsApp konuşmaları var ise, bunları da okunacak şekilde yazıcıdan (mümkünse) sayfa sayfa çıkartmak olacaktır. Elinizdeki bu belgelerle adliyelerde bulunan müracaat savcısına giderek, orada size verilen ve tarif edildiği üzere yazabileceğiniz şikayet dilekçesini doldurmak olacaktır. Savcılığa yaptığınız başvuru ve verdiğiniz deliller neticesinde soruşturma başlayacak ve kişi ya da kurum hakkında yargılama süreci başlayacaktır. Yargılama süreci biraz uzun sürebilir. Birazdan kastımız ay, fakat mutlak suretle cevap alacaksınız. Karşı taraf belki de ödemeyi size yargılamanın ardından ödeyip, davanızı geri çekmenizi isteyebilir. Böylece paranızı alabileceksiniz.

Eğer yaşadığınız olay çok detaylı ise, alanında uzman bir Ceza Avukatından yardım almanız sizin adınıza daha faydalı olacaktır.

Savcılığa Değil De Polise Ya Da Jandarma&#;ya Gidersem Ne Olur?

Polis&#;e ya da Jandarma&#;ya gitmenizde aslında fark etmeyecektir ama kesin sonuç almak istiyorsanız ve kısa sürede sonuca ulaşmak istiyorsanız, savcılığa suç duyurusunda bulunmanız sizin adınıza daha iyi olacaktır.

ANKARA CUMHURİYET BASŞSAVCILIĞINA

MÜŞTEKİ : Adı Soyadı &#; T.C. Kimlik No
Adres : İkamet adresi
ŞÜPHELİ : Adı ve Soyadı( eyer şahıs biliniyorsa,bilinmiyorsa telefonla olmuşsa telefon numarası)yazılır.
SUÇ : Dolandırıcılık,Hakaret,Tehdid,Cinsel taciz.(olay neyse adı yazılır)
SUÇ TARİHİ : 05/11/
AÇIKLAMALAR :
1- Buraya meydana gelen olay neyse,aynen yazılır.

DELİLLER : Banka Dekontu, WhatsApp Konuşmaları
HUKUKİ NEDENLER : TCK. md. ve ilgili mevzuat.(maddeleri biliyor sanız yazarsınız bilmiyorsanıfunduszeue.infoşekil yazarsınız)
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda kısaca açıklandığı üzere şüpheli hakkında kamu davası açılmasına ve cezalandırılmasının sağlanmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim. …/…/…

müşteki
Adı ve Soyadı
İmza

Dolandırıldım Ne Yapmalıyım?

Dolandırıldım ne yapmalıyım? Dolandırıcılık suçu, son zamanlarda çok fazla işlenen bir suç tipidir. Dolandırıcılık suçunda hileli davranışlar ile mağdurun rızası sakatlanır. Bu şekilde fail kendisi veya başkasına yarar sağlar. Yani mağdurun iradesi sakatlatılmakta ve mağdurdan haksız menfaat temin edilmektedir. Dolandırıcılık suçu çok farklı biçimde işlenebilir. Bu nedenle her bir dolandırıcılık tipi için değişen tedbir ve deliller söz konusu olmaktadır. Bu nedenle profesyonel hukuki destek alınması son derece önemlidir. Dolandırıcılık suçlarında mağdurun hileli davranışlarla iradesinin sakatlandığı hususunun savcılıkta delillendirilmesi ve ispat edilmesi çok önemlidir. Delil olmadan yapılan savcılık şikayetleri genellikle hukuki ihtilaf olarak değerlendirilmekte ve &#;Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar&#; verilmektedir. Dolandırıcılık şekillerine örnek olarak;

• İnstagram dolandırıcılığı
  • Letgo dolandırıcılığı
  • Telefon dolandırıcılığı
  • Papara dolandırıcılığı
  • Legizi dolandırıcılığı
  • Forex dolandırıcılığı
  • Bitcoin dolandırıcılığı
  • Hesaptan para çekme dolandırıcılığı gösterilebilir.

Dolandırıcılık suçu, günümüzde en sık karşılaşılan suç tiplerinden birisidir. Bu suçun mağdurları, profesyonel tekniklerle iradeleri sakatlanmakta ve büyük maddi zararlara uğratılmaktadırlar.  Teknoloji ve sosyal medyanın kullanımı artması sebebiyle artış gösteren dolandırıcılık suçlarından dolayı, &#;dolandırıldım ne yapmalıyım&#;, &#;dolandırıldım nereye şikayet edebilirim&#;, &#;dolandırıldım paramı nasıl alırım&#;  gibi sorular tarafımıza çok fazla sorulmaya başlandı. Özellikle internet kullanımının, online ticaretin ve sosyal medya üzerinden satışların artış göstermesi ile artan internet dolandırıcılığı ilgili, instagram dolandırıldım, facebook dolandırıldım, forex dolandırıldım, deterjanpazarı dolandırıldım, letgo dolandırıldım, internetten dolandırıldım, funduszeue.info dolandırıldım, internet üzerinden dolandırıldım ne yapmalıyım? tarzı kullanıcı aramaları çok fazla artmıştır. Bu makalemizde bu soruların cevabını size vereceğiz.

dolandirildim ne yapmaliyim sikayet

Dolandırıldım Nereye Şikayet Edebilirim?

Hemen hemen hepimiz dolandırıcıların hedefinde bulunabiliyoruz. Peki böyle bir talihsizliğin başımıza gelmesi halinde ne yapmalıyız? Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere dolandırıcılık faaliyeti Türk Ceza Kanunu’nda düzenlemiş ve suç olarak ifade edilmiştir dolayısıyla ilgili makamlara bu suçun işlendiğine dair şikayette bulunmalıyız. Dolandırıcılık suçu takibi şikayete bağlı suçlardan değildir. Dolandırıcılık suçu mağduru olan kişi karakola veya savcılığa suç duyurusunda bulunarak şikayetçi olabilir. Dolandırıcılık mağduru olan, dolandırılan kişiler Cumhuriyet savcılığına suç duyurusuna bulunarak soruşturma başlatılmasını sağlayabilirler. Soruşturma sonunda yeterli şüphe elde edilirse Cumhuriyet savcısı tarafından iddianame hazırlanarak kamu davası açılacaktır.

Savcılık şikayet dilekçe örneği, karakol şikayet dilekçe örneği için Ceza Avukatı,  Ağır Ceza Avukatı olarak Hukuk Büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Dolandırıldım ne yapmalıyım? sorusunun ilk cevabı; dolandırılma olayının mağduru olunması halinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunulabilir. Bu şikayetler aynı zamanda kolluk birimlerine ve ilgili diğer kurumlara da yapılabilir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki özellikle Cumhuriyet Başsavcılıklarına yapılacak şikayetlerde eldeki bilgi ve belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması, karşı tarafa ulaşılması ve dolandırıcılık neticesinde elde edilenin geri alınması bakımından son derece önem teşkil etmektedir. sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu da “İhbar ve Şikayet” başlıklı maddesinde düzenlediği hükümlerle yapılacak olan şikayetlerde bize yol göstermektedir. Anılan kanun maddesi şu hükümlere yer vermiştir:

1. Suça ilişkin ihbar veya şikayet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir.
  2. Valilik veya kaymakamlığa ya da mahkemeye yapılan ihbar veya şikâyet, ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.
  3. Yurt dışında işlenip ülkede takibi gereken suçlar hakkında Türkiye’nin elçilik ve konsolosluklarına da ihbar veya şikayette bulunulabilir.
  4. Bir kamu görevinin yürütülmesiyle bağlantılı olarak işlendiği iddia edilen bir suç nedeniyle, ilgili kurum ve kuruluş idaresine yapılan ihbar veya şikayet, gecikmeksizin ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.
  5. İhbar veya şikayet yazılı veya tutanağa geçirilmek üzere sözlü olarak yapılabilir.
  6. İhbar ve şikayet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması veya ihbar ve şikâyetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir. Bu durumda şikayet edilen kişiye şüpheli sıfatı verilemez. Soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar, varsa ihbarda bulunana veya şikayetçiye bildirilir ve bu karara karşı üncü maddedeki usule göre itiraz edilebilir. İtirazın kabulü hâlinde Cumhuriyet başsavcılığı soruşturma işlemlerini başlatır. Bu fıkra uyarınca yapılan işlemler ve verilen kararlar, bunlara mahsus bir sisteme kaydedilir. Bu kayıtlar, ancak Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkeme tarafından görülebilir.
  7. Yürütülen soruşturma sonucunda kovuşturma evresine geçildikten sonra suçu şikâyete bağlı olduğunun anlaşılması halinde; mağdur açıkça şikayetten vazgeçmediği takdirde, yargılamaya devam olunur.

Günümüzde teknolojinin son derece ilerlemesi ve dolandırıcıların çeşitli yöntemler geliştirmeleri neticesinde dolandırıcılık suçunun mağdurları giderek artmaktadır. Dolandırıcılık suçunun mağduru olmamız halinde sadece kendimizin mağdur olmadığını bizle birlikte birçok kişinin mağdur olabileceğini düşünürsek yapılacak olan şikayetin geciktirilmeden mutlaka yapılması gerekmektedir.

dolandirildim nereye sikayet edebilirim

Dolandırıldım Paramı Nasıl Alırım?

Dolandırıldım ne yapmalıyım? Paramı nasıl alırım? Tazminat davası nasıl açarım? Şikayet dilekçesi gibi bir çok konuda tarafımıza soru yöneltilmektedir. Dolandırıcılık suçu, teknolojinin gelişmesi ile en sık karşılaşılan suç tiplerinden birisi haline gelmiştir. Bu suçun mağdurları, profesyonel tekniklerle aldatılmakta ve büyük parasal zararlara uğratılmaktadırlar. Mağdurun aslında aldatıldığını öğrenmesi ve suçun farkına varması bile bazen günler hatta haftalar sürebilmektedir. Bu yüzden bu suçun mağduru olan kişilerde çoğu zaman bir çaresizlik ve şaşkınlık hali, ne yapacağını bilememe gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. İşte bu sebeplerle dolandırıcılık suçu mağdurlarının hukuki bir yardıma başvurmaları sağlıklı ve doğru karar alabilmeleri adına son derece önemlidir. Dolandırılan kişiler gönderdiği paralarını bir çok şekilde alabilirler. Dolandırıcılık suçu nedeniyle uğramış olduğunuz maddi ve manevi zararlarınızı hukuk mahkemelerinde açacağınız tazminat davası ile sanıktan talep edebilirsiniz. Bu yollar şunlardır;

• Dolandırıcıya karşı icra takibi başlatabilirler.
  • Dolandırıcıya karşı alacak davası açabilirler.
  • Dolandırıcı hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Soruşturma veya kovuşturma aşamasında zararınızın giderilmesini sanık size teklif edebilir. (Suçun meydana gelmesinden sonra soruşturma veya kovuşturma aşamasında şüpheli/sanığın zararı gidermesi halinde alacağı cezada indirim yapılacaktır.)

Dolandırıcılık Yöntemleri Nelerdir?

Günlük hayatımızda yaptığımız iş ve işlemlerin teknoloji ile olan ilişkisi gün geçtikçe artmakta dolayısıyla dolandırıcılar için yeni alanlar oluşturmaktadır. Öte yandan dolandırıcılar içinde bulunduğumuz kişisel, sosyal durumları da kullanarak bazı yöntemler geliştirmektedirler. Bazı belli başlı dolandırıcılık yöntemleri şu şekil sıralanabilir:

• İnternet Aracılığıyla Dolandırıcılık
  • Online Saadet Zinciri Dolandırıcılığı
  • Forex Dolandırıcılığı
  • Telefon Dolandırıcılığı
  • Banka Hesabı Üzerinden Dolandırıcılık

Yukarıda örneğini verdiğimiz dolandırıcılık türlerinden ayrı başlıklar altında kısaca bahsedilmesi bu durumlarla karşılaşılması halinde daha temkinli olunması adına faydalı olacaktır.

• İnternet Aracılığıyla Dolandırıcılık

Bilişim sistemlerinin kullanımının artmasıyla kişisel bilgilerimizin tamamını artık internet ortamında bulundurmak zorunda kalıyoruz. Bu durum zaman zaman akıllara olası güvenlik açıklarının bulunması halinde ne olacağı sorusunu da getirmektedir. Kişisel bilgilerimizin birçoğunun internet ortamında bulunmasıyla birlikte dolandırıcılar bu yöntemlere sıkça başvurmaktadır.

Dolandırıcılar ele geçirdikleri kişisel bilgilerimiz sayesinde banka hesaplarımıza ulaşabilmekte kendi adlarına haksız kazançlar elde edebilmektedirler. İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılığın tespiti bazen güç olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamız halinde IP bilgilerinin elde edilmesi adına dolandırıcılarla internet üzerinden yapılan yazışmaların veya tarafımıza iletilen herhangi bir gönderinin gerçekleştiği tarih ve saat gayet önemlidir.

• Online Saadet Zinciri Dolandırıcılığı

Saadet zinciri kavramı çok da uzak olmayan geçmişte adına aşina olduğumuz bir kavram olup online olarak da yapılmaya başlanmıştır. Dolandırıcılar, internet ortamında verdiği reklamlarla sisteme dahil olacak olan kişilere yüksek kâr elde edileceğini vaat ederek mağdurların dikkatini çekmektedir.

Dolandırıcılar, sisteme dahil olunması halinde sistem üyelerinin düzenli olarak yüksek oranlarda kârlar elde edeceklerini vaat ediyor ve henüz üyeliklerinin en başında bonus adı altında yüksek meblağlarda ödemeler gerçekleştirmektedirler. Kolay yoldan para kazanmak isteyen ve gerçekten de yüksek gelir elde ettiklerini düşünen mağdurlar zamanla sisteme daha çok parayla dahil oluyorlar fakat platform yöneticileri üyelerin hiç de beklemediği bir anda ödemeleri kesmeye başlıyor ve  platformu sonlandırıyorlar. Sisteme dahil olan üyeler ise elde ettikleri kardan daha fazlasını dolandırıcılara kaptırmış şekilde bu suçun mağduru konumuna geliyorlar.

Yukarıda ifade ettiğimiz dolandırıcılık suçu TCK’nın maddesinde geçen “Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,” işlenmesi nedeniyle nitelikli dolandırıcılık olarak değerlendirilmektedir. Böyle bir durumda karşılaşılması halinde suçluların bulunması adına gerçekleştirilecek sürecin daha etkin yürütülebilmesi adına bir ceza avukatı ile çalışmakta mutlaka fayda vardır.

Forex Dolandırıcılığı hayatımıza yeni giren birçoğumuzun yabancı olduğu bir kavramdır. Forex Dolandırıcılığında platforma sahipleri insanların aldatmasıyla sürekli şekilde para akışı sağlanır. Platform para yatırma işlemiyle sürece dahil olanlara aslında pek de gerçeği yansıtmayan yatırım tavsiyelerinde bulunarak yüksek kâr vaadinde bulunurlar. Buna benzer diğer platformlarda da olduğu gibi sisteme yeni dahil olanlara gerçekten yüksek meblağlarda kazançlar sağlatarak güven kazanırlar.

Bu süreç bu şekilde uzun bir süre gitmekte olup platform üyelerinin sürekli para yatırmasını sağlayıp parasını çekmemesi konusunda direktiflerde bulunulur. Tarif edilen bu süreç para yatırarak sisteme dahil olan kişilerin para kazanmasının pek de mümkün olmadığı ana kadar devam eder. Sisteme dahil olan mağdurlar bu noktadan itibaren bir dolandırıcılık vakasının mağduru olduklarını anlarlar.

Forex Dolandırıcılığı da TCK’nın maddesinde ifade edilen “Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,” işlenmesi nedeniyle nitelikli dolandırıcılık vasfına sahiptir.

Forex yatırımı normal şartlar altında  yasal olarak yapılması gereken bir işlem olup kişilerin bu platformlara üye olmadan önce mutlaka Forex şirketinin yasal olup olmadığını e-Devlet üzerinden sorgulatması bu tür mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçecektir.

Günlük hayatta en çok karşılaştığımız ve görünüşe göre karşılaşacağımız dolandırıcılık yöntemi telefon dolandırıcılığıdır. Dolandırıcılar numarasından ulaştığı şahsa kendilerini çoğunlukla polis, asker veya savcı olarak tanıtarak kişilerin bu mesleği yapanlara duydukları saygı ve güvenden istifade etmektedirler. Dolandırıldım ne yapmalıyım sorusunu soran bir çok vatandaşın dolandırılma şekli telefon dolandırıcılığıdır.

Dolandırıcılar, arayarak ulaştığı şahsa kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtarak isimlerinin terör örgütü faaliyetlerine karıştığını bu durumdan kurtulmaları için belirli bir tutarda para vermeleri gerektiğini ifade ediyorlar. Bu şekilde yapılan dolandırıcılıkta dolandırıcılar, daha çok mağdurların dalgınlıklarından ve polis, asker, savcılara toplumda duyulan güvenden faydalanmaktadırlar. Emniyet birimlerimizin de sık sık hatırlattığı üzere hiçbir polis, savcı veya asker vatandaştan şahsen para istemez.

Vatandaşlarımızın yukarıda ifade edilen dolandırıcılık yönteminin mağduru olmaları halinde hiç vakit kaybetmeden emniyet görevlilerine veya savcılığa müracaat etmeleri gerekir. Eğer ki telefonda yapılan görüşme esnasında banka bilgileri vs. gibi bilgileri paylaşmışlar ise buna yönelik tedbir almak adına bankalarıyla veya ilgili kurumlarla irtibata geçmelidirler. Son zamanlarda aşağıdaki listedeki numaralardan arandığını belirterek dolandırıldığını söyleyen vatandaşlarımız olmuştur. Bu numaralar;

• Banka Hesabı Üzerinden Dolandırıcılık

Sıkça karşılaştığımız bir diğer dolandırıcılık yöntemlerinden birisi olan banka hesabı üzerinden dolandırıcılık kişilerin hesaplarından para çekilmesi suretiyle gerçekleştirilir. Dolandırıcılar, kişilerin kişisel bilgilerine bir şekilde ulaşır ve ardından edindikleri bu bilgiler üzerinden banka hesaplarına ulaşırlar. Dolandırıcılar kişisel bilgileri elde etme aşamasında sergiledikleri hileli davranışlarla mağdurları savunmasız bırakarak amaçlarına ulaşırlar.

Bu yöntemin yaygın olmasının sebeplerinden birisi de internet bankacılığının yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıdır. Dolandırıcılar numarasına ulaştığı mağdura kendilerini banka çalışanı olarak tanıtarak ele geçirmek istedikleri bilgileri ele geçirmekte ve akabinde banka hesabında bulunan paraları çekmektedirler.

Söz konusu dolandırıcılık yöntemi çok sık karşılaşılabilen bir yöntem olması nedeniyle özen gösterilmesi gereken bir konudur. Hesabınızın bulunduğu banka çalışanları da olsa hiçbir banka çalışanının sizden kişisel bilgilerinizi istemeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu suçun mağduru olunması halinde mutlaka gerekli işlemlerin başlatılması adına polis veya savcıya şikayette bulunulmalı, bankan bundan haberdar edilmeli ve şikayet süreci ve ardından yaşanacak süreçler için iyi bir ceza avukatı ile çalışmalısınız.

Legizi dolandırıcılığı, son günlerde sıklıkla karşılaştığımız bir dolandırıcılık türüdür. Kadim Hukuk ve Danışmanlık olarak hukuki hizmet ve danışmanlık sunduğumuz dolandırıcılık suçu mağdurlarının tarafımıza aktardığı dolandırıcılık türleri her seferinde değişmektedir. Bu nedenle Legizi Dolandırıcılığı Nedir? Dolandırıldım ne yapmalıyım sorusuna son zamanlarda legizi üzerinden dolandırıldım cevabı veren vatandaşlardan dolayı Legizi uygulaması üzerinden dolandırılınca neler yapılması gerektiğine ilişkin bu kısmı yazma gereği hissettik.

Legizi Dolandırıcılığı Nedir? Legizi Nedir? Legizi, ‘Digital Vasiyet’ uygulaması kişilerin vefat etmeden önce son olarak söylemek istedikleri hususları söyleyip, mesaj bırakabilecekleri iddiasıyla geliştirilen bir uygulamadır. Yani bir nevi vasiyetname gibidir. Bu uygulama kişinin ölmeden önce yazdığı mesajı kişi vefat ettiğinde yayınlanacağı vaadiyle birçok şahsın ilgi odağı olmuştur.  Ancak her verilen hizmetin karşılığı olduğu gibi bu uygulamada üye olurken kişilerin kimlik bilgilerini girmek zorundadır. Kişi üye olurken, vasiyet alacaklısı olarak seçtiği kişiye ölmeden önce yazdığı mesaj veya ses kaydı, vefat ettikten sonra ilgilisine SMS bilgilendirmesi şeklinde iletileceği belirtilmektedir. Bu teknolojiyi kullanırken kişiler, aynı zamanda bir vasiyet veya bir dijital miras da bırakabiliyor. Esasında Legizi uygulaması dolandırıcı değil ( En azından şimdilik ) ve attığı mesajlarla birlikte merak eden insanları kendi sistemine üye ederek üye kasan bir uygulamadır. İşin sonunda sıkıntılı bir durum olabilir. Zira kimlik doğrulaması yapılması gerekiyor ve bu nedenle kesinlikle üye olunmaması önerilir.

Son günlerde Legizi uygulaması sebebiyle yüzlerce kişiye “Legizi uygulamasından birisi size vasiyet bırakmak için alıcısı olarak seçti.” şeklinde mesaj gelmesiyle haliyle vatandaşlar tedirgin olmakta ve acaba yeni dolandırıcılık yöntemi mi diye düşündürmektedir. Legizi uygulaması nedeniyle dolandırıldığınız düşünüyorsanız öncelikle sakin olmalı herhangi bir ödeme yaptıysanız kullandığınız kredi/banka kartınız için bankayla iletişime geçip kullanıma kapattırmalısınız. Daha sonra en yakın Cumhuriyet savcılığı veya karakola giderek şikayetçi olmalısınız. Paranızın tahsili içinde aşağıda belirtilen yollardan birini seçmelisiniz.

dolandirildim ne yapmaliyim sikayet

Hesaba Para Yatırdım Dolandırıldım

Dolandırıcı kişiler Facebook, Twitter, Instagram, Twich gibi sosyal medyalarda açtıkları sahte hesaplarla kendilerini satıcı, askerlik arkadaşınız, yakın bir arkadaşı veya uzaktan bir akrabanız gibi tanıtarak ürün satmaya veya başının belada olduğunu, acilen paraya ihtiyacı olduğunu bildiren mesajlarla, belirli bir adrese para yollamanızı isteyerek sizleri dolandırabilir. Çeşitli siteler veya sosyal medya hesapları üzerinden fiyatının çok çok altında bir fiyatla satışa sunulan özellikle akıllı telefon, kıyafet, araç ve bazı elektronik eşyalarla ilgili bu reklamlar tamamen dolandırıcılık amacıyla yayınlanan reklamlardır. Bu tip sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayın, hesaba para yatırmayın. Alacağınız ürünün piyasa değeri araştırmasını kesinlikle yapın. Mağdur olduğunuz bir durum karşısında derhal şikayet için en yakın emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunun. Dolandırıldım ne yapmalıyım hususunda soruya cevap vermeden önce nerede dolandırıldığınız önemlidir. Zira burada şüphelilerin bulunması gereklidir. Bu durumda bazı siteler ve uygulamalar ip vermemektedir.

Son dönemlerde sosyal medya uygulaması instagram veya facebook üzerinden birçok ürünün satışı gerçekleşiyor ve satıcılarla genellikle WhatsApp uygulaması üzerinden iletişime geçerek siparişiniz veriyor ve ödemenizi yapıyorsunuz. Şayet ; instagram üzerinden bir butik sayfasından sipariş verdiniz, parayı hesaba geçtiniz ama ürün gönderilmedi. WhatsApp’tan yazıyorsunuz, size agresif tavırlar sergiliyorlar, paranızı istiyorsunuz vermiyorlar. Ve en son sizi Whatsapp’tan engellediler. Bu durumda ne yapmalısınız?

Bu durumda yapılması gereken, bankaya havale ettiğiniz ya da kredi kartı üzerinden ödeme yaptığınız banka dekontunun çıktısını almak. Whatsapp konuşmaları var ise, bunları da okunacak şekilde yazıcıdan (mümkünse) sayfa sayfa çıkartmak olacaktır. Elinizdeki bu belgelerle adliyelerde bulunan müracaat savcısına  veya karakola giderek orada size verilen ve tarif edildiği üzere yazabileceğiniz şikayet dilekçesini doldurmak olacaktır. Savcılığa yaptığınız başvuru ve verdiğiniz deliller neticesinde şüpheliler tespit edilecek ve soruşturma başlayacaktır. Yapılan soruşturma neticesinde savcılık bir karar verecektir. Soruşturma süreci biraz uzun sürebilir. Bu süreç ortalama 1 yıldır. Hesaba para atmanız gerekirse kesinlikle açıklama kısmına aldığınız ürüne dair ücreti gönderdiğiniz belirtiniz. Yani EFT veya havale kısmına; &#; &#; ürünün ücretidir&#; veya &#;instagram üzerinden satın aldığım yeşil renkli samsung &#; marka telefon ücretidir.&#; şeklinde açıklama yazınız. Bu açıklama ile ileride bir sorun ile karşılaşmanız durumunda kendinizi açıklayabilirsiniz.

dolandirildim ne yapmaliyim

Dolandırıcılık Suçu İçin Suç Duyurusu

Dolandırıcılık suçu, hileli davranışlarla kişilerin aldatılarak yarar elde edilmesi şeklinde vücut bulur. Bu durum TCK’nın ve maddelerinde hükme bağlanıp suç olarak kabul edilmiştir. Son yıllardaysa bu suç nedeniyle emniyet ve savcılıklara yapılan başvuruların arttığını görmekteyiz.

Dolandırıcılık suçunu işleyenlerin cezalandırılması adına mutlaka şikayette bulunularak emniyet ve savcılığın durumdan haberdar edilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki mağdur sadece tek bir kişi olmayabilir tahmin edilenden çok daha fazla sayıda mağdur olabilmektedir.  Mağdurlar tek başlarına  savcılığa ve emniyete yapacakları şikayet ile durumun araştırılmasını sağlayabilirler. Ancak yapılan şikayetin dikkate değer olması için suça ilişkin eylemlerin delillendirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada bir avukattan yardım almanın önemi ortaya çıkmaktadır nitekim yapılacak suç duyurusu ve sonraki süreçler için mutlaka bir ceza avukatı ile çalışılmalıdır.

Dolandırıcılık Suçu ve Cezası Nedir?

Günlük hayatta sık sık duyduğumuz ve her an bizim de mağduru olabileceğimiz dolandırıcılık suçu Türk Ceza Kanunu’nun ve maddelerinde düzenlenmiştir.

Türk Ceza Kanunu maddede “Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası verilir.” ifadelerine yer vermiştir. Maddede ifade edildiği üzere dolandırıcılık suçunun meydana gelmesi kişilerin hileli davranışlarıyla başka kimseleri aldatıp kendilerine yarar sağlaması halinde gerçekleşir.

Dolandırıcılık suçunun mağduru olan kişi, dolandırıcıların yaptıkları fiillere rıza göstermiş olsalar da bu rızaları mağdurlar için dezavantaj veya suçun failleri için bir avantaj oluşturmaz. Şöyle ki; zaten dolandırıcılık suçunun meydana gelebilmesi için mağdurun hileli davranışlarla kandırılmış, aldatılmış olması gerekmektedir. Bu yüzdendir ki dolandırıcılık suçunun mağduru olan kişinin iradesi bu hileli davranışlar neticesinde sakatlanmıştır. Dolayısıyla rıza göstermelerinin suçun işlenmiş olmasına bir etkisi olmayacaktır. Ancak belirtmekte fayda var ki mağdurun gösterdiği rızanın, suçun faillerinin hileli davranışları neticesinde aldatılması durumunda sakatlanmış olması gerekmektedir.

Nitelikli Dolandırıcılık: Ceza Kanunumuz dolandırıcılık suçunu yukarıda da ifade ettiğimiz üzere iki ayrı maddede düzenlemiştir.

Bunlardan madde dolandırıcılık suçunun daha az ceza gerektiren temel halini madde ise cezanın artırılmasını öngören nitelikli halini düzenlemiştir.

Türk Ceza Kanunu’nun maddesinde dolandırıcılık suçunun nitelikli olmasına sebep olan filler ve bu filler neticesinde verilecek ceza miktarları şu şekilde düzenlenmiştir.

(1) Dolandırıcılık suçunun;

a) Dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle,

b) Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak suretiyle,

c) Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle,

d) Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle,

e) Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak,

f) Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,

g) Basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,

h) Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında,

i) Serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle,

j) Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla,

k) Sigorta bedelini almak maksadıyla,

l) (Ek: 24/11//14 md.) Kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle, İşlenmesi halinde, üç yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. (Ek cümle: 29/6/ – /19 md.; Değişik: 3/4/ /40 md.) Ancak, (e), (f), (j), (k) ve (l) bentlerinde sayılan hâllerde hapis cezasının alt sınırı dört yıldan, adli para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz.

(2) Kamu görevlileriyle ilişkisinin olduğundan, onlar nezdinde hatırı sayıldığından bahisle ve belli bir işin gördürüleceği vaadiyle aldatarak, başkasından menfaat temin eden kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) (Ek fıkra: 24/11//14 md.) Bu madde ile nci maddede yer alan suçların, üç veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında; suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde verilecek ceza bir kat artırılır.

Dolandırıldım Ne Yapmalıyım Demeden Hangi Önlemler Alınmalıdır?

İnternet dolandırıcılığının önüne geçmek için çeşitli önlemler alabilirsiniz. İnternet dolandırıcılığı önlemlerini sıralamak gerekirse;
  • Kişisel bilgilerinizi, cihaz şifrelerinizi ve online hesap bilgilerinizi yabancılarla paylaşmayın.
  • Güçlü ve tahmini zor şifreler belirleyin.
  • Yeni bir cihaz aldığınızda eski cihazınızdaki tüm verileri silin ve eski cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürün.
  • İnternet bağlantınızın güvenli olduğundan emin olun ve güçlü bir şifre belirleyin.
  • Ara ara Wi-Fi ağınıza bağlanan cihazları kontrol edin, yabancı bir cihaz gördüğünüzde şifrenizi mutlaka değiştirin.
  • Bir güvenlik ya da antivirüs yazılımından destek alın, cihazlarınızı güncel tutmaya özen gösterin.
  • Dışarıdayken farklı bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda bu ağ bağlantısı ile hangi bilgilerinizin paylaşıldığını öğrenin. Güvenilir olmayan ağlara bağlanmayın.
  • Çeşitli devlet kurumlarından geldiği iddia edilen online para transferi ya da hesap bilgilerinin paylaşılması gibi talepleri dikkate almayın.
  • Online alışverişlerinizi bilinen, büyük markaların web sitelerinden yapın. Adını ilk kez duyduğunuz ya da TLS, SSL gibi güvenlik sertifikaları bulunmayan alışveriş sitelerini kullanmayın.
  • Ödeme sayfalarında web sitesi adreslerinin “https” ile başladığından emin olun.
  • Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta ya da SMS’lerde bulunan linklere tıklamayın. Bu mesajlarda yer alan formları doldurmayın.
  • Yakınlarınızdan gelen şüpheli sosyal medya ya da e-postalarında istenenleri yapmadan önce yakınlarınızı arayın. Hesabı ele geçirilmiş ve kötü amaçlar için kullanılıyor olabilir.
  • İnternet bankacılığı dolandırıcılığı için sizi arayan, hesabınızın çalındığını söyleyen kişilere itibar etmeyin. Bu tip durumların önüne geçmek için sakıncalı bulduğunuz numaraları bankanıza ya da savcılığa bildirin.
  • Online bankacılık şifrelerinizi banka yetkilileri dahil kimseyle paylaşmayın.
  • Kredi kartı ekstrelerinizi dikkatli bir şekilde kontrol edin. Eğer ekstrede sizin yapmadığınız bir alışveriş bulunuyorsa hemen bankanızla iletişime geçin.
  • Adını yeni duyduğunuz ve daha önce işlem yapmadığınız bir web sitesine üye olmadan önce gizlilik politikası metnini mutlaka okuyun.
  • Tüm bu önlemler konusunda sadece sizin bilgi sahibi olmanız yetmez. İnternet dolandırıcılığına dair özellikle çocukları ve yaşlıları bilgilendirin. Ailenizin tüm üyelerinin bu maddelerin tümünden haberdar olmasını sağlayın.
  • İnternetten tanıştığınız kişilere para göndermeyin.
  • Açıklamasız para göndermeyin.
kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası