babayla küsmek / Baba ile konuşmamak günah mı?

Babayla Küsmek

babayla küsmek

&#;ocuğunuza k&#;smeyin!

LinkedinFlipboardLinki KopyalaYazı Tipi

Anne-babalarla sohbet ederken bazılarının ‘çocuklarıyla küs’ olduğunu duyuyorum. Bir anne yedi yaşındaki çocuğuyla ilgili “Üç gündür konuşmuyoruz” diyebiliyor. Peki bu doğru mudur, çocuğu nasıl etkiler? Klinik psikolog Göksu Telmaç’a sorduk.

Haberin Devamı

Anne-babalar neden çocuğuna küser?
- Her türlü ilişkide, sadece geçici bir etkiye sahip olan ‘küsme’ ve ‘barışma’ döngüsünü genellikle tahammülü az, çocuğun ruhuna uygun yaklaşım becerileri zayıf ebeveynlerde görüyoruz. Anne, baba veya çocuk ego durumundaysa ‘çocukla çocuk olmak’ tarzında bir iletişim örüntüsü içinde birbirlerini hırpalayabiliyorlar. Halbuki anne ve babanın çocuğuna karşı üstlendiği rol, onun davranışlarında çok belirleyicidir. Dolayısıyla her yaşta çocuğun hataları ve zorluklarına karşı daha kontrollü, öngörülü ve akılcı olunmalı. Yetişkin tarzı bir sistem kurup kalıcı öğrenmeyi sağlayan bir eğitim benimsenmeli. Anne ve baba, çocuğuyla eşit değildir.

Çocuğunuza küsmeyin

Haberin Devamı

Sabır ve sevgiyle zenginleştirilen iletişim

Çocuğa küsmek doğru bir yaklaşım mıdır?
- Hayır! Küsmek, bir şeye kırılıp iletişimden kendini çekmektir. Küstüğünüzde artık olanların ve hislerinizin sorumluluğunu karşıya atmışsınız demektir. Bundan sonrasıyla o baş edecektir ve durumu toparlayıp size yeniden iyi hissettirmelidir. Ancak çocuk, böyle bir baş etme becerisine sahip değildir. Çocuk, büyüme ve öğrenme sürecinde bir bilmezlikten geçer. Anne-babası da ona rehberlik etmelidir. Sabır ve anlayışla sürdürülen bu rehberlikte küsmeye yer yoktur. Anne-baba ve çocuk dilinde ‘küsmek’ sakıncalı kelimedir. Çünkü ruhsal gelişimde istediğimiz şey, çocuğun hatalarına rağmen sürdürülüp sabır ve sevgiyle zenginleştirilen bir iletişimdir. Çocuk “Bazı şeyleri yanlış ya da eksik yapsam da annem ve babam tarafından sabır ve sevgiyle desteklenecek kadar değerliyim” algısına sahip olmalıdır.

Bu bir ‘cezalandırma’ yöntemi olabilir mi?
- Olmamalıdır. Küsmek, “Seni olduğun halinde kabul etmiyorum. Davranışlarını ve tutumlarını reddediyor, kendimi uzağa çekiyorum” mesajı verir. Bu da sinsi bir ‘ruhsal cezalandırma’dır ve kesinlikle doğru değildir.

Kendini ruhsal olarak ‘terk edilmiş’ görür

Haberin Devamı

Böyle bir durumda çocuk kendini nasıl hisseder?
- Çocuk bu tavrın altında yatan maksadı göremez. Sevilmeyeceğinden ve anne-babasının kendisinden uzaklaşacağından korkar. Kendini ruhsal olarak terk edilmiş görür. Hemen özür ve barışma yöntemleri aramaya başlar. Bu durum, küsme ihtiyacı duyan ebeveynin gönlünü okşar. Geçici ve yüzeysel bir barışma gerçekleşir ama çocuğu yaralar. Her ne kadar anne veya baba ‘geçici bir kontrol’ ele geçirmiş olsa da çocuk köşeye sıkışmış, korkmuş ve engellenmiş hisseder. Üzerindeki bu korkudan barışmayla kurtulsa da, güce karşı öfke biriktirir. Çatışma ve küsmeye neden olan davranış artık ortada yoktur. Sistem tehlikeye girmiştir. Bu yüzden anne-babanın elinde kalan, ya her denileni yapan, kaygılı ve pasif saldırgan ya da her söylenene çabuk tepki veren, öfkeli ve söz dinlemeyen bir çocuk olacaktır. O da küsme gibi geçersiz çözüm yolları kullanmaya başlayabilir.

Haberin Devamı

Ne yapılmalı peki?
- Çocuk, çocuktur ve her günü farklıdır. Anne-baba, çocuğuyla ‘arkadaş’ değildir. Arkadaşlıkta eşitlik vardır ama ebeveynlikte eşitlik söz konusu değildir. Anne-baba belirleyicidir ve bu özelliğini asla unutmamalıdır, çocuğuyla dengeli bir ilişki kurmalıdır.

Ailelere 5 öneri

-- Unutmayın; çocuklarınızla eşit değilsiniz, anne-babasınız.
-- Çocuğunuza arkadaş değil, anne baba olun.
-- Küsen, darılan değil; kural koyan ebeveyn olun.
-- Ona kızdığınızda sebebini açıklayın.
-- Çocuğunuzun ‘çocuk’ olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

HADİ ANNE GİDELİM

Çocuğunuza küsmeyin

Niloya Müzikali
Çocuklar bu müzikalde, eski bir radyonun etrafında dönen olaylara tanık olacak.
Yer: Trabzon-Hamamizade Kültür Merkezi
Tarih: Yarın
Saat: /
Fiyat: 28 TL
Tel: () 23 87

Haberin Devamı

Çocuğunuza küsmeyin

Çanakkale Müzesi
18 Mart Çanakkale Zaferi’ni yeniden yaşatacak müze, ilk kez İstanbul’da çocuklar ve aileleriyle buluşuyor.
Yer: İstanbul-Ortaköy Deriden
Tarih: Bugün/Yarın
Saat:
Fiyat: Ücretsiz
Tel: () 76 56

Çocuğunuza küsmeyin

Kırmızı Başlıklı Kız
Çocukların çok sevdiği masal, yepyeni bir düzenlemeyle sahnede.
Yer: İzmir-Gazi Ortaokulu Sahnesi
Tarih: Yarın
Saat:
Fiyat: TL
Tel: () 80 14

FOTOĞRAFINI ÇEK, GÖNDER

Siz de ailece hafta sonu keyfinizin fotoğrafını çekin, #HürriyetÇocuk etiketiyle Instagram’da paylaşın, bu sayfada yayımlayalım.

Çocuğunuza küsmeyinGonca ve Ender Arusoğlu’nun oğlu Eymen

HAFTANIN KİTABI

Çocuğunuza küsmeyin

‘Ezop’un Masalları’ bir seriyle yeniden yayımlandı. Yepyeni çizgileri ve günümüz Türkçesine uyarlanmış haliyle çocukların çok hoşuna gidecek.
Yayınevi: Caretta Çocuk
Yazar: Ezop
Tür: Fabl
Sayfa sayısı: 16
Fiyat: TL

#&#;m&#;r Kurt#&#;ocuk Gelişimi#&#;ocuğa K&#;s&#;l&#;r M&#;

LinkedinFlipboardLinki KopyalaYazı Tipi

Yazarın Tüm Yazıları

fikir ayrılıklarının ve çatışmalarının getirisidir. en güzeli yapmamaktır. bir tane babamız, bir tane annemiz var.
bir de kendim de bir baba olduğum için şöyle bir durum vardır ki, "babaların evlatlarına küsme lüksü yoktur" bence. bu benim nacizane fikrimdir tabi. babamla envai çeşit kızgınlıklarımız, kavgalarımız olmuştur ama babam asla ve asla küsmemiştir bana. yani demem o ki, babalar küsmez sayın yazar, babalar küsmez. elini öper sarılırsan, bil ki o da sana tüm canınla, yüreğinle sarılır.

barışana kadar parasız gezilecek durumdur.

Yaklaşık 2,5 senedir devam eden hadise.

Taa 10 yaşındayken boşanmış olan ebeveynlerin birbirine olan düşmanlığının çocukları sırayet etmesiyle oluşmuş tatsız durum.

3. Şahıslardan alırsınız haberini. Sizi anlatırken sigara yaktığı, sigara yakarken elinin titrediğini eloğlundan öğrenirsiniz.

Yuh olsun böyle dünyaya

Baba ile konuşmamak günah mı?

Baba ile konuşmamak günah mı?

Kayıtsız Üye
Bir aile de baba çoçuklarına karşı herzaman ters konuşan sürekli onları hor görüp kalplerini kırıyorsa ve onları sürekli dövüyorsa bu yüzden çoçuklarda babalarına karşı tavır alıp konuşmuyorlarsa bunun günahı babanın mı yosa çoçuklarınmıdır

Cevap: Baba ile konuşmamak günahmı

Ercan
Babanızla konuşmamak hiçbir sorunu çözmez aksine sorun doğurur.

Muhasibi
Evlat babanın haram emrettiği şeyleri yapamaz sadece&#;Onun dışında kendisine hor davransa dahi sırtını dönmemesi lazım&#;

cavraşım
< Evlat babanın haram emrettiği şeyleri yapamaz funduszeue.info dışında kendisine hor davransa dahi sırtını dönmemesi lazım. >
aynısı olmasada ben de babamla anlaşmadığım için bazı şeyler yaşadım geçmişte

harama sevketmediği sürece bütün dediklerini yapmak bana pek adil gelmedi

dediğinizin kaynağınıda paylaşırsanız sevinirim

Muhasibi
Abdullah b. Mes&#;ud (r.a), Rasülullah (s.a.s)&#;e hangi amelin daha faziletli olduğunu sormuş ve Allah&#;ın Rasulü şu cevabı vermiştir:
Vaktinde kılınan namazdır .
Sonra hangisi, sorusuna ise; Ana–babaya iyiliktir diye cevap vermiştir. (Müslim, İman, ).
Allah&#;ın Rasulü çeşitli hadislerde, ana–baba ile ilişiği kesmenin büyük günahlardan olduğunu belirtmiştir. (bk. Buharî, Edeb, 6, isti&#;zan, 35, Eyman, 16, istitabe, 1, Diyat, 2; Müslim, İman , ; Ebu Davud, Vesaya, 10; Tirmizî, Birr, 4, Büyü&#;) Haklı durumlar dışında ana–babayı üzen, onlara eza veren her fiil ilişik kesme sayılmıştır. Bu duruma göre, masiyet (Allah&#;a isyan) sayılmayan konularda ana–babaya itaat etmek vaciptir.

Galus
Baba çocuğuna güzel ahlaktan başka bir şey veremez.
Baba her ne kadar Çocuklarına ters ve itici davranıyorsada Kendisine karşı tavır alınmaz ve aksine itaat etmek gerekir olması gerekende budur haramlar hariç.
Baba bu itaati görünce kendisinin bir müddet düşünüp düzeleceği kanaatindeyim.
Tavır almak bize yakışmaz , Bakın aklımıza şu hadiseyi getire biliriz .
Abdulmuttalip ve oğlu Abdullah , kısassı aklımıza gelebilir.
kaldıki burada baba oğlunu kurban edecektiki Oğul Babaya ey baba muhakkakki beni Sabredenlerden bulacaksın diye konuştu.

Burada 3 günlük bir misafiriz ve Kalp kırmaya değmez. Anne hakkından sonra Baba hakkı dikkat edelim Allah yardımcınız olsun.

cavraşım
< Haklı durumlar dışında ana–babayı üzen, onlara eza veren her fiil ilişik kesme sayılmıştır >
Haklı durumlar sadece Allah&#;a isyanımı kapsar?

% haklı bile olsak,hayatmızı derece değiştirecek olsalar bilemi?

Genç biri değilim,yaşım 35,yani gençliğin verdiği bir heyecanla sormuyorum bunları?

Muhasibi
< Haklı durumlar sadece Allah&#;a isyanımı kapsar?

% haklı bile olsak,hayatmızı derece değiştirecek olsalar bilemi?

Genç biri değilim,yaşım 35,yani gençliğin verdiği bir heyecanla sormuyorum bunları? >

Kardeşim baban sana haram bir şey emretmediği sürece ona itaat etmen emredilmiştir&#;Uzun sözün kısası budur.% haklı olduğun konulara örnek verirsen sana bunu açıfunduszeue.info üstü kapalı sorarsan yardımcı olamam kusura bakma&#;

cavraşım
< Ama üstü kapalı sorarsan yardımcı olamam kusura bakma. >
kusura bakacak bişey yok kardeş

çok detaya girip özelimi burada paylaşmak istemiyorum

geçmişte kaldı zaten,şu anda konuşuyoruz,görüşüyoruz ama pek sık değil(farklı memleketlerdeyiz),ikimizde de biraz kırgınlık var tabi.

ugurdogan
< Baba bu itaati görünce kendisinin bir müddet düşünüp düzeleceği kanaatindeyim. >
Böyle olmaz.

Öte yandan 3 gün küs kalma hakkımız var. Siz de bu hakkı kullanın bence. Gerçi Hz. Muhammed(s.a.v), amcası Hz Hamza&#;yı savaşta mızrak ile öldüren Vahşi&#;ye gözüme gözükme demiş. Yani özel durumlarda küs kalabiliyormuyuz onu bilmiyorum.

Kayıtsız Üye
Anneye ve babaya hayata darilmayin kizmayin sizi kirsalarda bazen olur ya bize kizarlar sonucta atadir anneye babaya kusmeyin kuserseniz iste Allah o zaman bize darilir
&#;-
Her han gibi durumda size haram buyuruyorsa durumu tatli dilden izaha edin iyi bir şey olmadini sôyleyin Allahı hatirlatin.
&#;&#;
Kardeşim demişsiniz ya haram şeyler diye babam tesettüre girmememi istiyor ben de küstüm ne yapmaliyim her türlü güzel yolla halletmeye çaliştim lakin olmadi en son küstük günah oluyor mu?

arifselim
Sana Allah&#;ın farz kıldığını ne baba ne anne nede bir başkası engellemeye hakkı yoktur. Bu konuda babana itaat etmek zorunda değilsin. Darılmak senin hakkındır. Sadece ona bir saygısızlık etme.

Kayıtsız Üye
Ben bir kiz funduszeue.info sürekli hiç bir şey yapmadigim halfe beni kiriyor hakaretlerde bulunuyor durduk yere beni gunaha sokuyor, hem psikolojik hem bedensel sürekli zarar veriyor hatta bana agza alinmayacak kufur funduszeue.info babaya itaatim var beraber yasiyoruz ne derse funduszeue.info degilim lakin konusmak istemiyorum ve boylece evde sorunlar kavgalar ve hakaretleri minumum duzeye funduszeue.info benim babamla konusmama kararim yanlismidir acaba?

babam ahlaki yönden zayıf bir insandır, namazını ibadetlerini aksatmaz. son dönemde annem dışında bir kadınla ikinci bir evlilik yaptı ve annemi terk etti diyebilirim. annem tabii olarak çok kırgın ve üzgün ben buna rağmen hatalarını söyleyerek babamla telefonla olsun görüşmeye devam ediyorum, eski samimiyette olmasa da. babam bu görüşmelerimize dayanarak "çocuklarım bu olayı kabullendi destekliyorlar" v.b. sözler sarf ederek anneme duyuruyormuş. arada laf taşıyanları da saymıyorum ya neyse. şimdi bu durumda annem "ya babanla görüşme ya da beni bir daha arama " diyor. ne yapmalıyım acaba?

arifselim
Anne ve baba arasında sıkıntılar olsa da arada bir taraf tutumamalıdır ama mutlaka hatalı olan kişiye ona saygısızlık etmeden hatasını hatırlatmalıdır. Bu zor olsa bile doğrusu budur. Anneni yalnız bırakma üzme ama babana da kırıcı olma. Allah yardımcınız olsun.

Kayıtsız Üye
Eğer babası sapıkısa karısını sosyal medya dan aldatıyor sa başka kadınlarla sapık sapık şeyler konuşuyorsa ve bunu belirttiğimiz zaman inkar ediyor ve bazen Allah a isyan ediyorsa konuşmamak doğru mudur.
(Bir seferlik yapılan sapıklık değil yıllardır olan bir şey herseferinde inkar ediyor ama onun yaptığını biliyoruz kanıt var.)

arifselim
Bu şeyler hoş ve doğru değildir. Bir baba için bunlar çok daha kötüdür. Eğer sözünüzü dinler ve imkan olursa ıslah olması için çabalayın. Böylece iki kat sevap kazanırsınız inşaAllah. Yok eğer yinede devam ediyorsa aranıza mesafe koymanız hakkınızdır.

Ata
Merhaba selamlar sorum şu bir kişi ailesinden birisiyle vurmalı kavgalı büyük kavga edip sonra ailesi o kişiye sana hakkımı helal etmiyorum deyip yediğin şey giydiğin şey haram zıkkım olsun dese bu kişi nasıl tevbe etmeli ailesinden helallik almalı mı eğer helallik almassa kıldığı namazlar ettiği dualar kabul olur mu

arifselim
Aleykum selam. Tabiki bunun yapması gereken şey helallik almasıdır. Eğer hiç bir şekilde ona yol kalmazsa tövbe istiğfar etmelidir ve sürekli helalleşmek için fırsat kollamalıdır. Bu durumu olsa bile dua edebilir ve namazlarını kılabilir kılmalıdır.

Kayıtsız Üye

ben aileme kirildim 1 yila yakin artik aramicam dedim fakat Allahtan korktugum için gecen yil ramaN bayramından beri 5 defa aradim kiziyorlar ve yuzume kapatıyor piskolojik olarak zarar gördüm her onlari ardigimda agladim insafa gelmiyorlar bende hiç bir seyleri yok aglamam onlara olan kirginligim aramam ise allha olan bagliligim daha çok sey var bu anlaytiklarim sadece noktasi anne baba hakki diyorum dogurmak mi hak bakip buyutmek mi ben de isterdim güzel bir ailen olcun evladım desin iyi davransin ben onlari hayatta birakmazdim ama onlar biz cocuklugumuzdan beri evlat ayrimi yapiyorlar ve asiri paraci Allah onlara para mal verdikce bize saldiriyorlar 5 kiz ve 3 erkek kardesiz kizlar da benim gibi onlarla da gorusmuyorlar buyuk buyuk olmassa küçük ne yapsin , onlari aradim helalestim ben hakkimi helal ediyorum dedim onlar etmedi ona Allah karar versin dedim onlari artik aramasam gunah olur mu

arifselim
Selamun aleykum. Ağrı ve zor bir imtihandan geçiyorsun. Allah temizlemek istediği kullarını zor bir dönemden geçirebilir ve sabır eder, isyan etmezse onu günahlarından yana tertemiz yapar. Sen onlara herşeye rağmen saygısızlık etmemeye devam et. Şüphesiz Allah adildir ve kullarına asla haksızlık etmez. Yeri geldiğinde onları yinede arayıp hal hatırlarını sor. Bunu yaparken Allah için yap. Sen dürüst ve sabırlı olursan Allah sana hakkettiğini elbette verecektir. Allah onları ıslah eylesin diye dua et.

Kayıtsız Üye
O dediklerini yapmak için de salak olmak funduszeue.info ogretilerle insanların aklini celmeyin. Anne baba da funduszeue.infoi ve yaslari ne olursa olsun kotuluklerini giruyorsa uzak durmak sizce de herkesin lehine değil mi?? Babami bildim bileli benden aldigi her kurusi kar funduszeue.info de en sonunda funduszeue.info kez ekonomik anlamda rahatladim.o da bana larsi tavir aldi. Yasamak ve cocuguma bakmak için az da olsa kendimi dusunmem,bir nebze de olsa bencil olmak zorunda olmamin nesi sakincali?? Kotunun adi adresi funduszeue.info ben secmedim ama eğer secme imkanim olsa kesinlikle onlari secmezdim
Her firsatta bana babalik haklarini haram edecegini funduszeue.info bu yuzdrn yuzunu dahi gormek istemedigim bir adama beni zorla funduszeue.infomi mahvetti.o zaman calismadigim için evden bir kisi gitsin,sorumlulugum azalsin diye hesap funduszeue.info gor ki Allahin adaleti oyle bir tecelli etti ki&#;ise girdim,o koca denilen hayvandan da kurtuldum veeee babam iflas etti. Hayati boyunca etmedigi iskence kalmadi. Simdi bana mubtac olmasi kotu değil mi??

Kayıtsız Üye
Babam genelde bize şiddet uygular ve hep tavırlıdır asabi bir yapısı vardır bu yüzden evden kacmıstım aksaminda beni buldu tekrar dövdü konusmak istemiyorum ama yanina gidiyorum konusuyorum bana kötü kelimler soyleyip moralimi bozuyor.

Kayıtsız Üye
Annem babam beni kendi çıkarları için 9 aylıkken evlatlık vermiş. 18 yaşında öğrendim gerçeği. Onları affettim ama yıldızımız hiç barışmadı hep didişip durduk. Şu an 30 yaşındayım, aradan 12 yıl geçti ve ben onları zamanında affettiğime çok pişmanım. Çünkü bana hep yalan söylediler, her zaman çıkar peşindeydiler. Bir kaç aydır konuşmuyorum onlarla. Beni evlat olarak sahiplenmeyen, koruyup kollamayan bir anne babayla konuşmak zorunda mıyım? Konuşmamak günah diyorsunuz ama bana ana babalık yapmayana ben evlatlık yapmak zorunda mıyım?

Hoca
Durumunuz gerçekten acı Allah dayanma gücü versin. Kırgın olabilirsin ama anne babanı affedersen Allah da seni affeder.

Kayıtsız Üye
Merhaba,
30 yaşında bir bayanım 3 kardeşiz babam herzaman onlardan farklı tutmuştur beni aşağılayıp hor görmüştür evlendim eşimi istemedi şimdide cocugumu istemiyor evine gittiğimizde cıkıp gidiyor bizi evde istemiyor artık dayanamadım ve ne cenazene ne cenazeme dedim Allahtan korkuyorum ne yapsam bizi sevdiremedim annemi çok üzüyor bizim yüzümüzden artık aradan cekildim günah mı işliyorum benimde bebeğim var 4 aylıfunduszeue.infoendirirmisiniz lütfen..

mum
Babanızla ilgiyi kesmeyin ama öfkesi geçinceye kadar mesafeli olun

Kayıtsız Üye
Babam bana kötü davranıyor her dediğini yapsam bile ondan çok soğudum bunun günahı bile var ama ne yapsam olmuyor ben babamı çok seviyorum neden böyle anlamıyorum ki 20 yaşında bir genç kızı var ama sürekli hakaretler var bana karşı

Kayıtsız Üye
Selamun aleykum
Bir sorum var ki şöyle. Babam kucuklugumuzden beri rizkimizi başka kadınlarla yerdi. Annemin emekli maaşıyla gecinirdik. Okulumu okurken çalışıp kendi gecimimi sağlardım. Üniversite bitince askere gittim döndüğümde annemle babam boşanmıştı. Babam için çektiğim kredi ödenmediği gibi üstüne faiziyle borcunu ödedim. Sonra babam ikinci kez evlendi rızamı dahi almadı. Askerden yeni döndüğüm için bir isim yoktu. Ve yeri geldi sokakta yeri geldi arkadaşlarımda kaldım. Arayıp sormadı.
Neyseki toparladım kendimi derken zaman geçti babam ikinci eşinden boşandı. Yanımda kalmaya başladı hicbir şeye yardım etmiyor bütün masrafları bana yaptırıyordu. Evlenme durumum oldu. Kendisine nisanda takması için takı parası vermeme rağmen onu yapmadı. Düğünümde bana hicbir yardımı olmadı. Bırakın yardımı bana sahip bile çıkmadı takı yapmadı. Masraf etmedi. Üstüne bana gönderilen takıları da vermedi. Hoş helal olsun o başkada geçen aylarda torunu dünyaya geldi onu görmeye bile gelmedi. Duydum ki üçüncüye evlenmiş. Ben şehir dışına taşındım. Ve koptuk çünkü yılların içine atılmış ve buraya yazmadigim bir çok nedenden dolayı irtibatı kestim. Bayramda arar hal hatır sorardım takı geçtiğimiz bayram öncesi beni arayıp para isteyene kadar. Bende kızdım torununu görmeye gelme düğünümde yardım etme ben borçlarla debelenirken yanımda olma bırakın maddi manevi olarak. Sonra beni ara para işte. Babama dedimki ne benim hatırımı sorarsın ne torununu sorarsın ne eşimi sorarsın haliniz vaktiniz iyimi sorununuz sıkıntınız varmı sordugun şey borcum var ödermisin. Bende yeteri kadar borcunu ödediği mı artık beni aramaması nı söyledim. Şimdi soruyorum kedi yavrusuna sahip çıkarken bu babanın benim üzerimde ne hakki kaldı ?

fth
Kardeşim kes ilişkiyi yahu. İslam ana-babaya saygı duyun diyor ama bu soytarılıklara göz yumun demiyor. Bu saygı değil, bir arsızlığa ve zulüme boyun eğmektir.

Kayıtsız Üye
Mrb düşüncelerinize fikrinize ihtiyacım var. Babam erkek çocuklarına çok düşkün birisi zorda kalınca kızlarına yaklaşan bir yanı var. Annem hastayken de bizde kaldı işlerimi kapatmak zorunda kaldım. O yıllarda erkek evlatları ne aradı nede funduszeue.info vefat ettikten sonra tüm parasını kızlarına vasiyet ettiği bilezikleride aldı vermedi.oğlanlarını yedirdi içirdi baktı. Annemin ölümünün kırkından sonra büyük abim düğün yaptı bunlara gözyumdu. Ben olumun okul kıyafetlerini alamadım Allah razı olsun Recep abi aldı. Karda kışta evde cıkmam zorunda kaldım gaz yoktu Emre dondu resmen. So ra ablam baban çok zor durumda dedi dolabı bomboşmuş TL gönderdim bunlar söylenmez biliyorum gıda için birşeyler aldı ablam dolabına. Yanında erkek evlatlarıda var. Neyse sonradan öğrendik ablamla babamızı sakak gösterip sakatlık maaşı bağlatmışlar bakmadıkları halde birde bakım aylıgı almaya başlamış abim. Bunları hep gizledi babamız sonra aradım haksızlık yaptığını bakmayanların maaşa bağlattı ını söyledim. Sonrada şikayet edeceğim dedim. Babam bana beni arama benimle konuşma ölsemde ölümede gelme dedi iki aydır aramıyorum. Hakkımıda evlat ayırımı yaptığı için helal etmiyorum. Biz sadece sevgisini esirgememesini isterdik ayda bir seferde olsa kızım nasılsın diye aramasını beklerdik annem öldü öleli 3 sene oldu hep biz aradık seneye görmeye gittiğimde kızım gelmiş diye oturduğu yerden dogrulup hoşgeldiniz bile demedi. Açmışsın susuzmusun demedi. Baba olmak böyle bir şey mi? Benim anamda babamda annemle beraber ölmüş öyle değil mi? Sizce ben nasıl davranmalıyım ne yapmalıyım?

fth
Babaya saygı duymak demek her türlü sorumsuzluk, soytarılık, ahlaksızlık ve yüzsüzlüğüne göz yumacaksınız anlamına gelmiyor. Şu an bu ahlaksız münafık adama karşı evlatlık göreviniz yoktur.

Kayıtsız Üye
Babam bizi hep doverdi Annemi hep komaya sokardi yirmi yasindayim kendimi bildim bilelide bu boyle annemin basinda sarp sisesi kirdi beni camdan atmaya kalkisdi ablamda piskoloji denen bisey yok sinir olustu döverken derdiki Allah diye bisey yok olsa sizi benim elimden almazmiydi tobe hâşâo&#;.. cocuklari anneme sen seker hastasisin Allah belani versin geber oldurcem seni derini yuzcem asicam seni oyle bir cocukluk gecirdimki anlatamam aglamadigm gun yoktu ve ben ilkokul mezunuyum hayalim beden egitimi ogretmwni olmakti fabrikada isci oldum13yasinda benim parami babam sigaraya icikiye gomerdi kendi calismazdi bide hep sopa aklinizin hayalinizin alamayaxagi sozler hep kan sislik morarma saka değil bunpar ben yasadim bunları simdi evliyim babamla annem bosandi annem ablamda kaliyo babamla gorusmuyorum simdi budami gunah lütfen cevap verin

arifselim
Ağır bir imtihandan geçmişsiniz. Elbette haksızlığa ve zulme Allah razı olmaz. Sana haksızlık etmiş olsa da tamamen alakayı kesmemek en doğru olanıdır. Islah olması için dua edin.

Kayıtsız Üye
Benim babam aşırı baskıcı. Benim yalnız dışarı çıkmama izin vermiyor. Her yere kendisi getirip götürüyor. Her şeyi o kadar fazla kısıtlıyor ki aklım almıyor. Erkek evladına karşı böyle değil ama. Kız erkek ayrımı yapıyor. Konuşunca doğru dürüst bir iletişim kurulmuyor kendisiyle. En ufak bir hatada küfür kıyamet. Masamda saç boyası gördü diye or&#;pu kelimesini bana kullanabiliyor. Sınavım şehir dışında iki gün olduğu bir zaman 6 saatlik yola ilk gün abimle gittim geri eve dönün sınav çıkışı dedi. ikincisi gün tekrar yola babamla çıkacaktım. Ben de gitmedim o kadr yol yorgunu sınava nasıl gşreceğimi hiç düşünmedi. Soruyorum size bunun neresi adalet. Kuran öğrenmeye öğretmeye gideceğim zaman (benim kendi gitmeme izin vermediği ve kendi götürmek zorunda(!) hissettiği için) bana gitme boşver diyor. Uzak bir yere kuran kurs öğretmenliği için görevlendirilsem (uzak dediysem de yürüme mesafesiyle 15 dk arabayla 5 dk) görevimi değiştirmeye kalkıyor. Üstelik araba da var boşta. Ama benden her şeyi esirgiyor. Ben nasıl hakkımı helal edebilirim ona? Eve en yakın olan olacakmış çünkü keyfi öyle istiyor tamamen keyfi uygulamaları varken nasıl itaat edeceğiz psikolojikman çöküntüye uğrattığında nasıl yapacağız bunu. Ben ona hakkımı helal etmiyorum.

Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm içimdeki derdimi paylaşmak istedim bir nebzede olsa rahatlarım diye düşünüyorum benim eşim ailesiyle konuşmuyor ben aileme haftada bir gidiyorum diye benim ailemi arayıp sen utanmıyor musun her hafta çocukları çağırıyorsun diyen bir kayın baba var benim annem annem ben onların ihtiyacını görmek için çağırıyorum demiş ve kayın babam nasıl görüyon kızına oğlan mı ayarlıyonda çağırıyon hep demiş ses kaydını duyduk annem ses kaydı yapmış çünkü kayın babamın ağzının bozuk olduğunu bildiği için iftira atmasından korkmuş ve eşimde bunu duydu babasıyla konuşmuyor eşimin günahı var mıdır çok merak ediyorum

arifselim
Aleykum selam. Bunlar çirkin ve ağır ifadelerdir. Arasına bir mesafe koyabilir. Tamamen ilişkisini kesmesin ama bu ve benzeri fitne ve fesatlarından kendisini koruyacak şekilde araya bir mesafe koyabilir.

Kayıtsız Üye
benim babam üç ayda bir işe gidiyor. (işi öyle bir iş) ve hep evde. aşırı baskıcı aşırı sınırlı ve çok gergin biri. günde defa tartışma yaşanıyor. annemle ayrı kavga ediyor benle ayrı. ne yapsam hep çok sorguya çekiyor. en basitinden perdeleri kışın kalorifer peteğinin arkasına sıkıştırmazsak kızabiliyor. yerde bulduğu bir şey için beni dersimden kaldırıp &#;bu kimin?&#; diye soruyor. ve bunları hep yapıyor. yaptığı aldığı götürdüğü her şeyi kafamıza kakıyor. ben &#;sadece sen çocuk büyütmüyorsun, ne güzel evlatların var şükret &#; diyorum. &#;bana akıl verme&#; diyor. yaptığı yanlısı güzel dille söylediğimde (anneme haksız yere bağırması, dışarıdaki insanlara kırıcı olması vb.) &#;bana akıl verme&#; diyor ve bağırıyor. çocukken dövüyordu ve şuan çok ciddi psikolojik sorunlarla boğuşuyorum. çocukluktan başlayan aksiyetelerle. şimdi de hastalanıyorum diye kızıyor. normal kızma değil babamınki aşırı sinirlenip bir şeyler fırlatabiliyor ya da vurabiliyor. ben babamla konuşmazsam bu tartışmalar azalıyor. sizce konuşmasam günah olur mu? sağlığım kötü etkileniyor. babamı çok seviyorum ama onunla yaşamak da istemiyorum açıkçası

Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm. Hocam 22 yasında oğlum var. Eşim beni hem aldattı hem de mahkemeye verdi. dava red oldu. Oğlumla araları iyiydi. Taki dava red oluncaya kadar. Oğlum bizi barıştırmak istediği gün baba oğul atışıyorlar. Ölüme gelme diyor . Oğlumda gelmeyeceğim. Şeklinde konuşma geçiyor. Bana anlatılan bu. Ama bilmiyorum. Oğlana babanı dedenleri ara diye zorluyorum. Onlar benden özür dileyecekler öyle barışırım diyor. Zorlayınca benim kalbimi kırıyor. Eşimgilde annesi kışkırtıyor o küçük bizi arayacak diyorlar. Neredeyse bir senedir konuşmuyorlar. Bu durumda ben günaha giriyor muyum? Sadece amcası ve çocuklarıyla konuşuyor. Ne yapmalıyım. ? Sonuçta onların torunu. Küs olmalarını istemiyorum.

Kayıtsız Üye
Babam ve annem 25 yıl önce boşanmış ve babam beni hiç aramadı sormadı yılarca şimdi de beni buldu bene yakınlaşmak istiyor ama bana çok iyi bakan bir başka babam var onu çok seviyorum gerçek baba gibi baktı bana şimdiye ben günaha girer miyim yılca beni arayıp sormadı babama karşı gelir görmek istemesem

misafir4
Allah, annenin kocasından razı olsun. seninle ilgilenmiş, güzel anlaşmış, sizi gözetmiş ancak baban ilk söylediğin gibi annenle 25 yıl önce boşanmış babandır. yanlışlar yapmışdır eksikleri olmuşdur, her meselede o kadar iyi anlaşacaksınız diye bir şey de yok ama babana saygısızlık yapma. nasıl o aradan 25 sene geçmiş ve pişman olmuş, sende aradan 25 sene geçince pişman olabilirsin. onunda içinde kalmışdır devamlı. sende içinde bir şey, üzerinde bir yük bırakma.

Kayıtsız Üye
bence kesinlikle biz haklıysak babamızdan özür dilememeyiz o bizden özür dilemedim. anlamıyorum hep hata yapınca benden özür dilerdi ama en haksız olduğu konuda özür dilemiyor Allahım çok gıcıkça

anne babaya küsmek günahmı, babayla küs olmak günah mı, babayla konuşmamak günah mı

Bu kategoride yer alan Şeytanın Vesveselerinden Dolayı Hayatım Çok Kötü Gidiyor başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar:

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası