4 sınıf sıvıların kütlesini ölçme / 4 sınıf kütle ve sıvı - Öğretim kaynakları

4 Sınıf Sıvıların Kütlesini Ölçme

4 sınıf sıvıların kütlesini ölçme

4.Sınıf Kütle Nedir Nasıl Ölçülür Test

4.Sınıf Kütle Nedir Nasıl Ölçülür Test

İndir

Yukarıdaki görselde verilen eşit kollu terazi maddeyi ölçmemize yarayan araçtır. Bu terazilerde tartım sonucunda bulacağımız değer aşağıdakilerden hangisidir?
Bir cismin içerdiği çift kollu terazi ile ölçülebilen büyüklük olan madde miktarına ne ad verilir?
Bir cismin kütlesi, eşit kollu terazi yardımıyla dünya uluslarınca ortak kabul edilen standart kütlelerle karşılaştırılarak ölçülür. Uluslararası birim sisteminde kütle ölçüsü birimi hangisidir?
Su gibi sıvı hâlde olan maddelerin ve un, tuz gibi tanecikli maddelerin kütlesini bulmak için önce içine konulduğu kabın boş hâldeyken kütlesi ölçülür. Ölçülen boş kabın kütlesine ne ad verilir?
Kütle ile ilgili aşağıdakilerden hangisi doğru değildir?
Suyun kütlesi ise dara ile birlikte ölçülen kütle değerinden, daranın kütlesi çıkartılarak hangisi bulunur?
Sıvı maddelerin içine konulduğu kap ile birlikte ağırlığına ne ad verilir?
terazinin kefesindeki elmaların kütlesi ne kadardır?
domateslerin toplam kütlesi kaç g’dir?
muzların toplam kütlesi kaç g’dir?

İçi bal dolu kavanozun brüt kütlesi g darası g olduğuna göre net kütle kaç g’dir?
Süt dolu şişenin kütlesi gram, şişenin kütlesi gramdır. Bu durumda sadece sütün kütlesi kaç g&#;dir?

Maddenin ölçülebilir özellikleri kütleve hacim özellikleridir. Kütle ve hacim bütün maddelerde var olan ve ölçülebilen özelliklerdir.

1) KÜTLE
Madde miktarına kütle denir. Kütle birimi gram veya kilogramdır. "g" ve "kg" sembolleri ile gösterilir. Madde miktarı sıcaklık ve basınç gibi dış etkilere bağlı değildir. Maddenin kütlesi her yerde aynıdır (Değişmez).

Katıların Kütlesi Nasıl Ölçülür?

Katı maddelerin kütlesi eşit kollu terazi ile ölçülür. Bir kefeye ölçülecek madde, diğerine de kütlesi bilinen birimler konulur ve denge sağlanınca ölçüm yapılmış olur.

Sıvıların Kütlesi Nasıl Ölçülür?
Sıvıların kütlesi ölçülürken aşağıdaki adımlar yapılır;
dara bürüt kütle 

» Boş kabın kütlesi ölçülür. Buna dara denir.
» Sıvı boş bir kaba konur. Sıvı ile boş kabın kütlesi ölçülür. Buna brüt kütle denir.
» Brüt kütleden boş kabın kütlesi çıkarılır. Böylece sıvının net kütlesi bulunmuş olur.

Sıvının net kütlesi = Brüt kütle – Dara

Gazların Kütlesi Nasıl Ölçülür?
Gazların kütlesi de sıvılara benzer şekilde ölçülür. Aşağıdaki adımlar uygulanır;
» Bir balonun içerisi hava doldurularak, içi hava dolu balonun kütlesi hassas terazide ölçülür.
» Daha sonra balonun havası boşaltılarak, boş olan balonun kütlesi ölçülür.
» İçi hava ile dolu kütle değerinden, boş iken ölçülen kütle değeri çıkarılır. Böylece havanın net kütlesi ölçülmüş olur.

2) HACİM
Maddenin boşlukta kapladığı yere hacim denir. Birimi Litre veya Mililitre'dir. Katı sıvı ve gazların hacimleri farklı farklı şekillerde ölçülür.

Katıların Hacimleri Nasıl Ölçülür?
Düzgün şekilli katıların hacimleri ölçülürken aşağıdaki formül kullanılır;
HACİM = EN x BOY x YÜKSEKLİK

Düzgün şekle sahip olmayan katıların hacimleri ise dereceli silindir ile ölçülür. Nasıl ölçüldüğünü örnek vererek açıklayalım;

» Dereceli silindirin içine 40 mL su konur.
» Daha sonra su içinde çözünmeyen katı maddeyi (taş, bilye benzeri) dereceli silindire atarız.
» Dereceli silindirdeki su seviyesi yükselecektir. Dereceli silindirdeki yeni hacim değeri ölçülür. (Örneğin 80 mL)
» Ölçülen bu değerden katı maddeyi içine atmadan önceki değer çıkarılarak katı maddenin hacmi bulunmuş olur. (80 mL - 40 mL = 40 mL)

KATI MADDENİN HACMİ = Suyun Son Hacmi – Suyun İlk Hacmi

Katıların hacmi taşırma kabı ile de ölçülebilir. Önce kap taşma seviyesine kadar su ile doldurulur. Sonra hacmi ölçülecek cisim suya atılır. Katı madde kendi hacmi kadar su taşıracaktır. Taşan suyun hacim değeri ölçüldüğünde, içine atılan katı maddenin hacmi bulunmuş olur.
NOT : Kum, tuz, şeker gibi bazı katı maddelerin tanecikleri arasında boşluk olduğu için dereceli kaplarda okunan değerler gerçek hacim değerleri değildir.

Sıvıların Hacimleri Nasıl Ölçülür?
Dereceli silindir ile ölçülür. Hacmi ölçülmek istenilen sıvı dereceli kaba konularak, kap üzerindeki hacim değeri ölçülür. Bu değer sıvının hacim değeridir.

Gazların Hacimleri Nasıl Ölçülür?
Gazlar bulunduğu kabı tamamen doldururlar. Gazların hacmi bulunduğu kabın hacmine eşittir. Bu sebeple gazların hacmi için net bir sayısal değer kullanmak yanlış olur. Gazların hacimleri sıcaklık ve basınca göre de değişkenlik gösterebilir.

Maddenin ölçülebilir özellikleri ile ilgili 15 soruluk testlerimize katılmanızı öneririz. Böylece pratik yapmış ve konuyu ne kadar kavradığınızı ölçebilirsiniz.

MADDENİN ÖLÇÜLEBİLİR ÖZELLİKLERİ TESTİ » 4.Sınıf Fen Testleri

4.Sınıf Fen ve Teknoloji Testleri » Maddenin Ölçülebilir Özellikleri Testi için yapılan yorumlar

Zeynep eğlis Test güzeldi sevdim

Alya Buglem Çok iyi yaptım. Mutluyum.

Nisa Bence harika 15 doğru 0 yanlışım var yapmanızı tavsiye ederim.

Tuana Yarın sınavım var inşallah alırım. Bu site çok güzel herkese tavsiye ediyorum.

Omc Sadece bir yanlışım var ama olsun.

Ahmet Emir Yıldırım Bencede güzel çünkü sınav veya başka bişey den çok işe yarıyor.

Berat Çok güzeldi bu testler çok ama çok harika.

Lena Güzel Çok güzel bayıldım bu testleri çok seviyorum çok güzeller .

Bekir Gerçekten çok güzel olmuş bizim hoca ödev verdi.

Duygu Köseoğlu Arkadaşlar ben kardeşime yaptırdım 0 yanlış 15 doğru yaptı.

Enes Batur Bu site çok güzel kardeşim için herkese tavsiye ederim arkadaşlar.

Hena Güzel akıl çalıştırıcı

Mert keşke sınavda bunları sorsalar hep yüz alırım sizede tavsiye ederim

elif özen çok güzel yarın sınavım var inşallah alırım.

Anonim evet bende çok beğendim aldım.

fatma sena çok ama çok beğendim herkese tavsiye ederim.

Site Bu site harika sınava hep buradan hazırlanıyorum.

Erdem çok güzel bir test herkese öneririm bildiğim konuyu daha iyi anlamama yardımcı oldu

zeynep akgün çok güzel bir test. Anlamadığım konuyu şimdi anladım. ÇOK MUTLUYUM

Selinay Kumaş Çok güzel bir test inşallah sınavdan alırım

selim test çok güzel iyi anlatıyor o yüzden herkese tavsiye ederim

ayşenur özer harika bir test testten aldım herkese tavsiye ederim belki bu testle gerçek sınavdan alırım

ahmet sınavda aldım gerçek sınavdan 92 aldım bu sınav gerçekten bir şey öğretiyor

arda test çok güzel herkese tavsiye ederim ve sınavdan aldım o yüzden herkese tavsiye ederim

büşra nur bu test harika inşallah sınavdan alırım

derya kan gerçekten de çok güzel bir testi eğer böyle devam edersem derslerim de daha başarılı olacağım gerçek ten çok güzel ve iyi bir testti.

şulenur erden çok güzel hep alıyorum herkese tavsiye ederim,bence sizde alırsınız

Anonim çok güzel sınav size de tavsiye ederim kesin sınavdan alırım

Anonim çok güzel sınav size de tavsiye ederim kesin sınavdan alırım

zeynep çok harika bir test bu benim yüz almamı sağladı teşekkür ederim süper süper süper

elif güneş çok güzel sınava hazırlandım herkese tavsiye ederim inşallah sınavdan alırım herkese başarılar dilerim

en iyisi çok güzeldi .ben çok funduszeue.infoe tavsiye ederim

Ahmet T. Arkadaşlar bence de çok güzel bir site bu sitede ilk test yapışımda 5 yanlışım çıktı Yarın fen sınavı var inşallah 85 üstü alırım eğer 85 üstü veya 85 alırsam darısı sizin başınıza arkadaşlar :)

ilin en bu testleri çookkkk ama çoook beğendim herkese tavsiye ederim

ceren çankaya çok iyi süper bazen yanlışlarım çıkıyor ama boş ver tavsiye ederim eminim ki alıcam veya 99 alırsam hoca tekrar yapar yaşasın iyi ki bulmuşum bayıldım arkadaşlar

yağmur çok iyi biraz daha zor olsaydı daha güzel olurdu..

duygu ertek Ayn yaa çok güzel sayesinde sınavdan 95 aldım

Emit Arda Yüksel Çok güzel bir yanlışla 93 aldım

zeynep baturay çok güzel hep alıyorum ama bir kez 2 yanlış çıkardım bide 90 aldım bir keresinde oda 2 kez başka olmadı çok zevkli :) :D

rabia yarın fen sınavı var inşallah alırım amin

hadise kahraman ben bayıldım her sınavdan alıyorum herkese tavsiye ederim saygılarla hadise

begüm acem Test hem çok kolay hemde çok güzel kısacası süper :)

kübra atilgan bence sizde deneyin çok süper bir şey bu

yağmur taşkınsüperrrrrr çok zevkli

elif zebektestler çok güzel ve eğitici

ilayda demiryurekçok güzel ya :)

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası