p0201 arıza kodu / P Enjektör Devre Arızası-Silindir #1 - OBD (DTC) Arıza Kodu

P0201 Arıza Kodu

p0201 arıza kodu

LPG Motor hata lambası meselesi (2. sayfa)

• Konu Sahibi
    quote:

Orjinalden alıntı: Murat Şehirlioğlu

quote:

Orjinalden alıntı: catalyst

Bug&#;n Mits. Yetkili servise sordum. Usta hata koduna bakmadı ama problemin fakir karışımdan olduğunu ve başka ara&#;larda da g&#;r&#;ld&#;ğ&#;n&#; s&#;yledi. Mits. ara&#;ların lambda sens&#;r&#;n&#;n hassas olduğunu ve &#;ıkan oksijen oranı(mıdır nedir artık ne &#;l&#;&#;yorsa) LPG'de az olduğu i&#;in(fakir karışımın sonucu olarak) yandığını ve ayrıca o lambanın yanmasının araca hi&#;bir zararı olmadığını s&#;yledi. Ben de LPG ayarıyla karışımı zenginleştirirsek ne olur dedim, bu durumda s&#;nebileceğini ancak g&#;n sonra yine yanmayacağının garantisi olmayacağını, doğru ayarı bulmanın zor olduğunu s&#;yledi.

Şimdi soru 1: Yakıt t&#;ketimimden ve &#;ekişten memnunum, sizce karışım ayarıyla oynatayım mı?
    Soru 2: karışım ayarıyla oynamak ECU'dan m&#;mk&#;n m&#; yoksa enjekt&#;r başlarını mı kurcalamalı?

Sn. catalyst,

Aracınızda arıza lambasının neden yandığını anlamanın en kesin ve basit yolu diagnostik test cihazı ile araca bağlanıp arıza kodunu okumaktır. Bu cihazlar her yetkili serviste bulunmakta olup işlem birka&#; dakikadan ibarettir. Bu arıza kodunu &#;ğrenerek işe başlamak sizi &#;&#;z&#;me g&#;t&#;recek en doğru adımdır.

Sn. Faruk Bey'in bahsettiği emulasyon probleminin olması muhtemeldir. Bu durumda ara&#; " benzin enjekt&#;rleri a&#;ık devre " şeklinde bir arıza verir. Bu arızanın sebebi gaz ECU' sunun benzin ECU'sunu gerektiği gibi "kandıramamasıdır" . Kiti taktırdığınız yerin buna karşı &#;zel bir emulat&#;r ya da dışarıdan bağlanan bir emulat&#;r gibi &#;&#;z&#;mleri olabilir. B&#;yle bir &#;&#;z&#;mleri yoksa yapacak birşey yok demektir. Eğer arızanın sebebi buysa, araca bir zararı olmayacaktır. Sizi rahatsız etmiyorsa arıza lambası yanık gezebilirsiniz ancak şu unutulmamalıdır ki s&#;rekli yanık arıza lambası, ger&#;ek ve &#;nemli bir arızanın olması durumunda bunu g&#;rmenize engel olacaktır.

Fakir ya da zengin karışımdan dolayı da arıza lambası yanar ancak b&#;yle durumlarda arıza lambası lpg'ye ge&#;er ge&#;mez değil, aracın lpg'de kullanılmasını m&#;teakip birka&#; g&#;n i&#;erisinde yanar. Bu gibi durumlarda benzine ge&#;ilse dahi lamba s&#;nmez. Aracın d&#;zensiz karışımla &#;alışmasının sebebi &#;oğunlukla lpg ayarının doğru yapılmamasıdır. Bu şekilde kullanılan aracın benzin ECU'su i&#;erisindeki yakıt haritası zamanla bozulmaya başlar. Bir s&#;re sonra bu durum sabahları aracın benzinle zor &#;alışmasına ya da hi&#; &#;alışmamasına sebep olur.

&#;zelikle fakir karışım, hemen d&#;zeltilmesi gereken bir durumdur. Fakir karışımla &#;alışan motorda yanma uzun s&#;rer. Uzun s&#;ren yanma sebebiyle motorun i&#; par&#;aları aleve daha uzun s&#;re maruz kalır. Bunun sonucunda da par&#;aların sıcaklığı aşırı artabilir. Bu durumdan en &#;ok pistonlar, egzoz supapları, egzoz supap bagaları, katalitik konvert&#;r ve oksijen sens&#;rleri muzdarip olur. Bu par&#;aların &#;m&#;rleri kısalacağı gibi, yanma erime gibi anlık masraflı arızalara da rastlanabilir.

Enjekt&#;rlerin &#;zerindeki ayar vidalarıyla oynamak ya da u&#;larını genişletmek doğru değildir. Bu enjekt&#;rlerin debileri arasında eşitsizlik oluşmasına sebep olabilir.

Sağlıcakla kalın.

M.Şehirlioğlu

Merhaba,

&#;ncelikle ilginiz ve cevabınız i&#;in teşekk&#;r ederim.

Dediğim gibi bu konuyu &#;ok araştırdım, ancak faruk beyin s&#;ylediği em&#;lasyon problemine hi&#; rastlamadım. Eğer &#;yleyse bile yapacak fazla birşey yok demektir. Ayrıca ben de tam bu arkadaşın s&#;ylediği gibi d&#;ş&#;n&#;yorum:

quote:

Ara&#;ta LPG kaynaklı olarak motor ikaz ışığı yanması, LPG'nin daha temiz yanmasından dolayı oksijen sens&#;r&#;n&#;n hatalı değer okumasıyla ilgili olamaz mı? sonu&#;ta oksijen sens&#;r&#; eksozdaki oksijen miktarını &#;l&#;&#;yor ve ecu'ya bildiriyor. ecu'da bu sens&#;rden aldığı bilgiye g&#;re bir anormallik tespit ediyor ve motor ikaz ışığını yakıyor.. yani demek istediğim şu ki; Bu ikaz ışığının yanması aracın yakıt sisteminin değişmesinden dolayı hatalı bir algılama olabilir mi?

Yani yakıt sistemi değişiyor. LPG daha az em&#;syon &#;rettiği i&#;in lambda sens&#;r&#; yanlışlık olduğunu zannedip arıza ışığını yakıyor. Peki bu durumda nasıl bir hata kodu g&#;rmeliyiz?

S&#;ylediğinizden sonra, yarın servise gittiğimde hata koduna bakmaları konusunda ısrar edeceğim.

Teşekk&#;rler.

• Çavuş
    54 Mesaj
    Sn. eranyumm, Sn. catalyst,

Oksijen sens&#;rleri, egzoz gazındaki oksijen ile dış ortamdaki oksijen konsantrasyonları arasındaki farka g&#;re voltaj &#;reten pillerdir. Egzozdaki oksijen arttık&#;a &#;rettikleri voltaj d&#;şer (fakir yanma, motora giren havanın bir b&#;l&#;m&#; yakıt azlığından yanmaya katılmadan dışarı &#;ıkıyor) veya bunun tam tersi. G&#;r&#;ld&#;ğ&#; gibi sens&#;r&#;n egzozdan &#;ıkan diğer yanma &#;r&#;nlerini analiz etmesi m&#;mk&#;n değildir.

Motor hangi yakıtla &#;alışırsa &#;alışsın (benzin, motorin, lpg, cng, etanol vs.), oksijen sens&#;r&#; hava fazlalığı var diyorsa, yakıt gereğinden az g&#;nderiliyor demektir, veya bunun tam tersi.

Sistem ş&#;yle &#;alışıyor, oksijen sens&#;r&#; egzozda hava fazlalığı var diyorsa ( lambda > 1 ) (lambda : hava fazlalık katsayısı ideal değeri 1 ) benzin ECU'su lambda tekrar 1 oluncaya kadar silindirlere g&#;nderilen yakıtı kademeli olarak arttırır. Bunu enjeksiyon s&#;relerini uzatarak yapar. Gaz ECU'su da bu sinyalleri kullandığı i&#;in, gaz enjeksiyon s&#;releri dolayısıyla motora g&#;nderilen gaz miktarı da artar. &#;zet olarak benzin ECU' su yeni duruma adapte olmak i&#;in s&#;rekli " d&#;zeltme " yapar. Aracın tipine g&#;re bu d&#;zeltme oranları %15 - %25 seviyelerine kadar &#;ıksa dahi ECU bunu anormallik olarak kabul etmez ancak, bu sınırların dışına &#;ıkıldığında ECU bu kadar d&#;zeltme yapmanın normal olmadığına kanaat getirerek bir arıza olduğunu varsayar, arıza lambasını yakar.

İyi gaz ayarı demek, benzin ECU'sunun bu d&#;zeltmeleri yapmasına meydan vermeyecek şekilde motoru gazla beslemek demektir.

Arıza lambası yukarıda bahsettiğim sebeplerden yanıyorsa;
    P, P, P,.., P veya
    P, P, P, P, P arıza kodlarından biri beklenir.

Arıza lambası, enjekt&#;r emulasyon probleminden dolayı yanıyorsa;
    P, P, P, P, P veya
    P, P, .. , P hata kodlarından biri veya birka&#;ı beklenir.

Karışım ayarsızlığı durumunda, &#;ekiş performans, ayarın ne kadar bozuk olduğuna bağlı olarak d&#;şebilir de, hissedilemeyebilir de. Hissedilir bir anormallik varsa zaten durum olduk&#;a vahim demektir. :)

Motor arıza lambası yanıyorsa, &#;ekiş perf. iyi de olsa herşey yolundadır diyemeyiz &#;&#;nk&#; ara&#; bunun tersini s&#;yl&#;yor.

Arıza lambası karışım sebebiyle yanıyorsa bunun tek &#;&#;z&#;m&#; iyi bir gaz ayarıdır. Ara&#; markası modeli ne olursa olsun iyi bir gaz ayarından sonra bu lamba bir daha yanmaz. Lambayı s&#;nd&#;rmek i&#;in emulat&#;r, simulat&#;r, kandırık&#;ı, r&#;le, ampul s&#;kme, sen kafanı takma abi hepsi b&#;yle tarzı &#;&#;z&#;mler ge&#;erli değildir. Saygılarımla,

M.Şehirlioğlu

• Konu Sahibi
    Murat bey g&#;zel a&#;ıklama olmuş. Son birşey daha sorayım:

Diyelim bende fakir karışım olduğu i&#;in yanıyor. Ben gaz ayarını biraz a&#;tırırsam yakıt t&#;ketimim artar mı?
  • Ben halk diliyle anlatmaya &#;alıştım, tenkid edildim
    Murat bey teknik dille anlatmaya &#;alıştı hala anlamadın , sanırım murat bey bu soruya yanıt vermez . anlama zorluklarına siz kendi aranızda &#;&#;z&#;m bulun .

Yukarıda o kadar &#;ok bilgi varki halaa soru sormanız &#;ok vahim . Sizin sorununuzu montaj yapan yer &#;&#;zs&#;n bana g&#;re forumlarda bu sorun bir yıl daha s&#;rse &#;&#;z&#;lmez.

Biz BRC ci olmamıza rağmen yardımcı olmaya &#;alıştık. bizim bilgimiz buraya kadar dostum. Burdan sonrası tıkadı bizi .
    İlk başlığınızı tekrar okuyun ve,
    Sevgi ile kalın
  • Konu Sahibi
    quote:

Orjinalden alıntı: faruksevgili

Ben halk diliyle anlatmaya &#;alıştım, tenkid edildim
    Murat bey teknik dille anlatmaya &#;alıştı hala anlamadın , sanırım murat bey bu soruya yanıt vermez . anlama zorluklarına siz kendi aranızda &#;&#;z&#;m bulun .

Yukarıda o kadar &#;ok bilgi varki halaa soru sormanız &#;ok vahim . Sizin sorununuzu montaj yapan yer &#;&#;zs&#;n bana g&#;re forumlarda bu sorun bir yıl daha s&#;rse &#;&#;z&#;lmez.

Biz BRC ci olmamıza rağmen yardımcı olmaya &#;alıştık. bizim bilgimiz buraya kadar dostum. Burdan sonrası tıkadı bizi .
    Sevgi ile kalın

Hayır siz farklı birşeyi anlatıyorsunuz. Ayrıca &#;&#;z&#;m sunmuyorsunuz. Ben de o y&#;zden &#;&#;z&#;m olabilecek konuyu irdeliyorum. O hata lambası iki sebepten dolayı yanabilir:

1- D&#;zg&#;n yapılmayan LPG karışım ayarı
    2- Enjekt&#;r em&#;lasyonu hatası

yanlış mıyım?

Ben size problemin sizin dediğiniz yani 2 numara olup 1 numara olmadığını nerden bileyim diyorum. Nasıl anlayabilirim diye soruyorum. Ben de onu anlamaya &#;alışıyorum zaten. Siz b&#;t&#;n funduszeue.info mutlaka 2'dir diyorsunuz halbuki ben milano takılı ama hata lambası yanmayan ya da en azından bazen yanan bir ara&#; g&#;rd&#;m. Ayrıca şu anki kitimin ECU kalitesini, kapasitif, end&#;ktif meselesini bilemem.

• Yüzbaşı
    aslında muratbey gayet mantıklı anlatmış herhangi bir bosch sevisinde bunu k&#;&#;&#;k bir &#;&#;retkarşılıgı &#;l&#;t&#;r&#;bilirsiniz farukbeyde terc&#;belerine dayanarak 2. diye ısrar etimiş artık gerisi size kalmış ama işin dogrusu bu montajı yapan firmanın bu &#;l&#;&#;mleri yapabilecek sevide kalitesi olmalı yada bu seviyedeki firmalara d&#;n&#;ş&#;m yaptırılmalı başka bir şey degil
  • Yüzbaşı
    Bende yazmamayı d&#;ş&#;nm&#;şt&#;m fakat yazınızı g&#;r&#;nce bişeyler yazayım dedim.
    Sn catalyst arza lambasının yanması normal bir olay değfunduszeue.infoı &#;st&#;nde arıza lambası
    aracınızın benzinde bir problemi yok ise d&#;zg&#;n yapılmış bir lpg montajı ve ayarı ile lamba yanmaz.
    &#;ncelikle aracınızı cihaza bağlatıp arıza kodu veya arıza sebebini &#;ğrenin bu cihalar biraz profosyonel &#;alışan her lpgci'de var artık diye biliyorum.
    Değinmeden ge&#;emeyeceğim bir konuda yukarıda bir yetkili servise gidildiği ve yetkilinin arıza lambasının yanmasının normal olduğu s&#;ylenmiş tavsiyem o servisin &#;n&#;nden bile ge&#;funduszeue.info gelsin

quote:

Ben halk diliyle anlatmaya &#;alıştım, tenkid edildim

Sevgi ile kalın

• Konu Sahibi
    quote:

Orjinalden alıntı: biza

aslında muratbey gayet mantıklı anlatmış herhangi bir bosch sevisinde bunu k&#;&#;&#;k bir &#;&#;retkarşılıgı &#;l&#;t&#;r&#;bilirsiniz farukbeyde terc&#;belerine dayanarak 2. diye ısrar etimiş artık gerisi size kalmış ama işin dogrusu bu montajı yapan firmanın bu &#;l&#;&#;mleri yapabilecek sevide kalitesi olmalı yada bu seviyedeki firmalara d&#;n&#;ş&#;m yaptırılmalı başka bir şey degil

Evet. LPG montajı yapıp karışım ayarından anlamayan, bana "fakir karşım olduğundan yanıyordur" diyen (fakir karışımsa zenginleştir de s&#;ns&#;n kardeşim) insanlar utansın. Ben de onlarla tekrar muhatap olmamak i&#;in sorunuma &#;&#;z&#;m arıyorum.

Aslında k&#;kl&#; bir firmaydı montajı yapan. Montaj fiziksel olarak da gayet d&#;zg&#;n g&#;z&#;k&#;yor. Ama k&#;kl&#; olması &#;&#;kağıt&#;ı olmadığı anlamına gelmez

• Yüzbaşı
    Ayni anda yazmışız sanırım artı aşağı yukarı ayni şeyler.
    quote:

Orjinalden alıntı: biza

• Sen anlamamakta ısrar ediyorsun . Zaten anlasan ne yazar biz size kırmızı butona basın herşey d&#;zelir mi diyeceğiz.
    Sadece olasılıkları yazıyoruz, &#;stelik g&#;rmediğimiz, ellemediğimiz, bağlanmadığımız bir araca yorumdan &#;te ne yapabiliriz. Elbiselerini soyunduğun yerde ara bana g&#;re.
    iyi akşamlar.
  • Yüzbaşı

Orjinalden alıntı: catalyst

Murat bey g&#;zel a&#;ıklama olmuş. Son birşey daha sorayım:

Diyelim bende fakir karışım olduğu i&#;in yanıyor. Ben gaz ayarını biraz a&#;tırırsam yakıt t&#;ketimim artar mı?

catalyst kardeşim

sizin ara&#;ta benzine ge&#;ince ışığın s&#;nd&#;ğ&#;n&#; s&#;yl&#;yorsunuz. bende ise durum biraz daha farklı, ışık bir kere yandıktan sonra benzine de ge&#;sem ışık s&#;nm&#;yor.

bu durumda murat bey'in yaptığı tarife g&#;re sizin ara&#;taki sorun em&#;le sorunu olabilir. ben de ise sanırım fakir veya zengin karışım sorunu var. ben inşallah ayar yaptırdığım yere bosch arıza tespit cihazının gelmesini bekleyeceğim. umarım sorunuma bu şekilde kalıcı bir sorun bulunur.

murat beye yazdıkları i&#;in teşekk&#;r ediyorum. &#;ok bilgilendirici olmuş. en azından cihaz geldikten sonra ışığın normal yollardan s&#;nd&#;r&#;lmesi i&#;in ısrarcı olacağım.. eskiden olsa belki yine &#;zerinde durmayabilirdim ama bu ışığın yanmasının normal olmadığını &#;ğrenmiş oldum..

• Yarbay
    bununla ilgili birşey daha aklıma gelmişken Murat Beye sormak isterim..

benim ara&#; citroen xsara2 16v. yani peugeot 'ler ile aynı motora ve b&#;y&#;k ihtimalle aynı ECU'ya sahip
    ara&#;ta motor ikaz ışığı yandığında şu hatayı g&#;steriyor.. "ANTIPOLLUTION FAULT" ..

ben bu hatayı internetten arattığımda &#;zellikle 'lerle ilgili bir&#;ok sonu&#;la karşılaştım.. dizel ara&#;lar bile zaman zaman bu hatayı verebiliyormuş. bu forumda da bununla ilgili bir konu a&#;ılmış daha &#;nce.. hata i&#;in herkes farklı birşeyler s&#;ylemiş. bazı kişiler yakıt kalitesinden kaynakladığını, uyduruk bir yerden benzin aldıktan sonra bu hata ışığının yanmaya başladığını, kimisi 97 oktan benzin alınca yanmaya başladığını, kimisi kalitesiz dizel yakıttan olduğunu vs.. s&#;ylemiş. bende bu hatayı vermesinin nedeni b&#;y&#;k ihtimalle lpg.. google'dan arattığımda bu hatayı birisi şu şekilde a&#;ıklamış;

t&#;m psa'larda kataliz&#;r&#;n zaman zaman yol bilgisayarına yansıttığı bu hata, yakıt filtresi, arkadaki sens&#;rlerin egsoz gazında zararlı madde bulması gibi sebeplerden kaynaklansa da en &#;nemli sebep yakıt kalitesinde bir kalitesizlik sezilmesi durumudur. aracın bu hata s&#;r&#;yorken ilerletilmesinde bir problem olmayıp

bir ara bosch car service'lerden &#;cretsiz check-up kazanmıştım. oraya check-up i&#;in gidince motor ışığı yandığı i&#;in bilgisayara da bağladılar. ordaki arkadaş bilgisayardan arızaya baktı ve lpg ile ilgili olarak yandığını &#;nemli olmadığını s&#;yledi. sorun yok ışığın yanması normaldir diyen sıradan bir tamirci de değil..

o y&#;zden bu hata psa grubu ara&#;larda yakıt nedeniyle ortaya &#;ıkan &#;zel bir durum olabilir mi diye aklıma takıldı?

• Konu Sahibi
    quote:

Sen anlamamakta ısrar ediyorsun . Zaten anlasan ne yazar biz size kırmızı butona basın herşey d&#;zelir mi diyeceğiz.
    Sadece olasılıkları yazıyoruz, &#;stelik g&#;rmediğimiz, ellemediğimiz, bağlanmadığımız bir araca yorumdan &#;te ne yapabiliriz. Elbiselerini soyunduğun yerde ara bana g&#;re.
    iyi akşamlar.

Paylaşımınız i&#;in &#;ok teşekk&#;r ederim faruk bey. Size de bol ve sorunsuz LPG montajı dolu g&#;nler ve esenlikler dilerim.
  • @eranyum

aşağıdaki yazı size ait
    bir ara bosch car service'lerden &#;cretsiz check-up kazanmıştım. oraya check-up i&#;in gidince motor ışığı yandığı i&#;in bilgisayara da bağladılar. ordaki arkadaş bilgisayardan arızaya baktı ve lpg ile ilgili olarak yandığını &#;nemli olmadığını s&#;yledi. sorun yok ışığın yanması normaldir diyen sıradan bir tamirci de değil..

o y&#;zden bu hata psa grubu ara&#;larda yakıt nedeniyle ortaya &#;ıkan &#;zel bir durum olabilir mi diye aklıma takıldı?

Sorun yok diyen arkadaşımız tabiiki konusunun erbabıdır. Buna s&#;z&#;m&#;z yok , Biz nasıl onların cihazını kullanmayı bilmiyorsak (Basit bir benzetme ile) onlarda bizim sistemimizi ve sonu&#;larını bilemezler. Bilmeden ve istemeden sizi yanlış bilgilendirmişler, Ancak b&#;yle bir olay karşısında bizimle paralel bir &#;alışma y&#;r&#;t&#;rlerse konudan haberdar olabilirler ve sizden sonra aynı sorunu yaşamış kullanıcılara doğru bilgi verebilirler yani bu bir tecr&#;be işidir. Ve yaşanarak &#;ğrenilir, bunun hen&#;z yazılmış bir kitabı yok.

Yukarıda bir yazımda 14 aralık (birtasarımcı nickli arkadaşa)BİR M&#;DDET SONRA ARA&#; SABAHLARI &#;ALIŞMAMAYA BAŞLIYACAK Yazmıştım.

Birde Murat beyin (Benzin haritanız bozulur) yazısını hatırlarsak.

Sizin aracınız ANTIPOLLUTION FAULT hatası LPG y&#;z&#;ndendir.
    S&#;rekli fakir karışım ile &#;alışan aracınız (LPG ile &#;alıştığını bilmediği i&#;in) Benzin ECU nuza s&#;rekli zenginleştir komutu g&#;nderecektir, Fakat ne yaparsa yapsın bir t&#;rl&#; zenginleştirme ger&#;ekleşmediği i&#;in ışığı yakarak size ihbarda bulunur ama bir yandan kendini d&#;zeltme savaşı vermeye devam eder ''SFT short fuel trim - anlık yakıt d&#;zeltmesi yapmaya &#;alışır.''

Bu herg&#;n hafızasında kalır ve bunu SFT ile d&#;zeltemeyince ''LFT long fuel trim - uzun yakıt d&#;zenlemesi'' yapmaya &#;alışarak aracın lft değerlerini değiştirir. Bu lft y&#;zde oranı arttık&#;a ,
    &#;zellikle sabahları Ara&#; aşırı yakıt g&#;ndermeye başlar ve aracınız tek marşta &#;alışmamaya başlar hatta zamanla marşa kadar uzar bu durum.

İlk zamanlar sıralı sistemleri yeni takmaya başladığımızda bunları bizde bilmiyorduk, Yaşadık&#;a &#;ğrendik. Hatta &#;z&#;c&#;d&#;r, Aracınız benzinde &#;alışmıyorsa servisine git kardeşim gazda bir sorun yok diyenlerimiz bile oldu , Ki haala var ne yazıkki.

Bence hi&#; vakit kaybetmeyin LFT niz bozulmadan kalibrasyonunuzu yaptırın.
    Sevgi ile kalın.

10 kasımda yine size yazdığım bir yazım vardı g&#;z&#;n&#;zden ka&#;tığını d&#;ş&#;nerek kopyala yapıştır yapıyorum.
    @eranyumm

İdeal hava / yakıt karışımı 15 / 1 dir

Max. fakir karışım 18 / 1 Yavaş yanma olarak adlandırılır
    a- K&#;t&#; verim
    b- motorun fazla ısınması
    c- kirlenme olarak aracı rahatsız eder.

Max. zengin karışım 12 / 1 yetersiz yanma olarak adlandırılır.
    a- k&#;t&#; verim
    b- fazla t&#;ketim

Bunlarda tabiiki motorun sağlığı a&#;ısından &#;ok &#;nem taşır.
    Şimdi arıza lambası yanık olarak gezen bir aracta siz rahat olun herşey yolunda denebilirmi ?

Aşağıda lambda senser&#; ile ilgili pratik bilgiler sunuyorum sağlıcakla kalın :)

MUHTEMEL SORUNLAR:
    Bir lambda sens&#;r&#;n&#;n &#;mr&#; kmdir. Ama sens&#;r karbonla
    tıkanırsa veya normal benzin kullanımı nedeniyle kursunla kirlenirse veyahut
    antifriz ka&#;aklarından ortaya &#;ıkan silikon nedeniyle daha kısa s&#;rede de
    yıpranabilir.
    Sens&#;r yaslandık&#;a, agır islemeye baslar. Eninde sonunda da ya
    degismeyen sinyal &#;retir ya da hi&#; sinyal &#;retmez. Bu oldugu zaman, motor arıza
    lambası yanabilir veya motor &#;ok zengin yakıt nedeniyle &#;ekis problemleri
    yasayabilir.
    Lambda sens&#;r&#;n&#;n ortalama voltajı y&#;ksekse ( volttan fazla), bu
    bozuk MAP, MAF veya hava akıs sens&#;r&#; veya enjekt&#;r sızıntısının neden olmus
    olabilecegi zengin karısımı g&#;sterir. Eger ortalama voltaj akısı d&#;s&#;kse (
    volttan az), bu emis hatlarındaki problemi veya sens&#;r&#;n bozuk oldugunu
    g&#;sterir.
    Eger lambda sens&#;r&#; s&#;rekli zengin okuyorsa, bu atesleme sisteminde bir
    problem oldugunu g&#;sterir. Motor kesiklik yapar, titresimli &#;alısır, r&#;lanti bozulur
    ve HC emisyonu y&#;kselir.
    Eger lambda sens&#;r&#; s&#;rekli d&#;s&#;k (fakir) okuyorsa, ECU motora daha
    fazla yakıt g&#;ndermeye &#;alısır. Yakıt t&#;ketimi artar, CO emisyonları y&#;kselir.
    Katalitik konvert&#;r asırı ısınır ve hasar g&#;rebilir.
    Eger lambda sens&#;r&#; &#;ıktısı yavassa veya degismiyorsa ( cross count ve
    uzun ge&#;is s&#;releri), ECU d&#;zg&#;n ve dengelenmis hava-yakıt karısımı
    saglayamaz. Motor &#;alısma sartlarına baglı olarak &#;ok zengin veya fakir
    &#;alısabilir. Bu durumda; tekleme, ani depar, d&#;s&#;k r&#;lanti ve y&#;ksek
    emisyonlara neden olur.
    Bazen lambda sens&#;r problemleri bir sens&#;r hatası olmayabilir. Hava
    ka&#;akları, emme veya egsoz manifoldlarındaki ka&#;aklar, bozuk bujiler nedeniyle
    sens&#;r karısım hatası g&#;sterebilir. Ayrıca sens&#;rler saseyi egsoz manifoldundan
    alırlar. Manifold conta veya saplamaları bir diren&#; yaratırsa sens&#;r &#;ıkıs voltajı
    etkilenebilir. Bu nedenle sens&#;r g&#;vdesiyle motor g&#;vdesi arasındaki voltaj
    d&#;s&#;m&#;n&#; kontrol etmek gerekir. Volttan daha y&#;ksek bir deger &#;l&#;&#;l&#;rse
    sens&#;r topraklamasında bir problem var demektir.

LAMBDA SENSOR&#; KONTROL&#;:
    Eyi bir lambda sens&#;r&#; egsozdan &#;ıkan oksijen seviyesine baglı olarak &#;ok
    &#;abuk inip &#;ıkan sinyal &#;retmelidir. Sens&#;r&#; kontrol etmenin en iyi yolu sens&#;r
    &#;ıktısının dalga bi&#;imi kapsamında veya osiloskopla incelenmesidir. Kapsam,
    sadece sens&#;r&#;n minimum ve maksimum voltaj &#;ıktılarını degil, aynı zamanda
    voltaj salınımlarını zenginden fakire g&#;sterir. Sens&#;r &#;ıkısları 10K Ohm dirence
    sahip biri dijital voltmetre ile &#;l&#;&#;lebilir.
    UYARI: Sens&#;r&#; kontrol etmek i&#;in asla Zirkonyum O2 sens&#;r&#; &#;zerinde
    ohmmetre kullanmayınız. &#;&#;nk&#; bu sens&#;re zarar verebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faruksevgili -- 10 Kasım ; >

funduszeue.info
    BRC B&#;lge baş bayii funduszeue.info mrk.
    0 46 30 Kocaeli
    funduszeue.info

• Yarbay
    faruk usta tekrar zaman ayırdığınız i&#;in teşekk&#;r ederim.

yalnız yukarıdaki mesajınızda fakir karışımla ilgili s&#;yle a&#;ıklamalarınız var..

Max. fakir karışım 18 / 1 Yavaş yanma olarak adlandırılır
    a- K&#;t&#; verim
    b- motorun fazla ısınması

Max. zengin karışım 12 / 1 yetersiz yanma olarak adlandırılır.
    a- k&#;t&#; verim
    b- fazla t&#;ketim

bir diğeri:
    Eger lambda sens&#;r&#; s&#;rekli d&#;s&#;k (fakir) okuyorsa, ECU motora daha
    fazla yakıt g&#;ndermeye &#;alısır. Yakıt t&#;ketimi artar, CO emisyonları y&#;kselir.
    Katalitik konvert&#;r asırı ısınır ve hasar g&#;rebilir.

fazla ısınma sorunu olur ve ecu daha fazla yakıt g&#;ndermeye &#;alıştığı i&#;in yakıt t&#;ketimi artar deniyor.
    yani anladığım kadarıyla hem fakir hem de zengin karışımda yakıt t&#;ketimi artıyor
    ancak benim &#;l&#;&#;mlerimde şehiri&#;i ort. 10lt/km. yakıt t&#;ketimi oluyor.. (benzin i&#;in yaklaşık 9lt. kabul ediyorum) bu da benzine g&#;re kıyaslayınca normal bir değer. ayrıca ısınmadan kasıt hararet yapma derecesinde ısınma mıdır tam olarak bilemiyorum ama normal şartlarda ara&#;ta 70 derecelik &#;alışma ısısı g&#;r&#;yorum. performans olarak da &#;ekiş gayet normal d&#;zeyde..

demek istediğim ara&#;ta lpg nedniyle fakir karışım varsa bile, bunun olumsuz y&#;nlerini g&#;remedim ara&#;ta bunun nedeni ne olabilir?
    verdiğiniz bilgiler i&#;in tekrar teşekk&#;r ederim.. kolay gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eranyumm -- 17 Aralık ; >

• Yarbay
    aracı bug&#;nd&#; sanırım, tekrar servise g&#;t&#;r&#;p hata koduna baktıracağını s&#;ylemiştiniz.. sonucunuzu bekliyorum.
    size de kolay gelsin..
  • Konu Sahibi
    quote:

Orjinalden alıntı: Murat Şehirlioğlu

Sn. eranyumm, Sn. catalyst,

Oksijen sens&#;rleri, egzoz gazındaki oksijen ile dış ortamdaki oksijen konsantrasyonları arasındaki farka g&#;re voltaj &#;reten pillerdir. Egzozdaki oksijen arttık&#;a &#;rettikleri voltaj d&#;şer (fakir yanma, motora giren havanın bir b&#;l&#;m&#; yakıt azlığından yanmaya katılmadan dışarı &#;ıkıyor) veya bunun tam tersi. G&#;r&#;ld&#;ğ&#; gibi sens&#;r&#;n egzozdan &#;ıkan diğer yanma &#;r&#;nlerini analiz etmesi m&#;mk&#;n değildir.

Motor hangi yakıtla &#;alışırsa &#;alışsın (benzin, motorin, lpg, cng, etanol vs.), oksijen sens&#;r&#; hava fazlalığı var diyorsa, yakıt gereğinden az g&#;nderiliyor demektir, veya bunun tam tersi.

Sistem ş&#;yle &#;alışıyor, oksijen sens&#;r&#; egzozda hava fazlalığı var diyorsa ( lambda > 1 ) (lambda : hava fazlalık katsayısı ideal değeri 1 ) benzin ECU'su lambda tekrar 1 oluncaya kadar silindirlere g&#;nderilen yakıtı kademeli olarak arttırır. Bunu enjeksiyon s&#;relerini uzatarak yapar. Gaz ECU'su da bu sinyalleri kullandığı i&#;in, gaz enjeksiyon s&#;releri dolayısıyla motora g&#;nderilen gaz miktarı da artar. &#;zet olarak benzin ECU' su yeni duruma adapte olmak i&#;in s&#;rekli " d&#;zeltme " yapar. Aracın tipine g&#;re bu d&#;zeltme oranları %15 - %25 seviyelerine kadar &#;ıksa dahi ECU bunu anormallik olarak kabul etmez ancak, bu sınırların dışına &#;ıkıldığında ECU bu kadar d&#;zeltme yapmanın normal olmadığına kanaat getirerek bir arıza olduğunu varsayar, arıza lambasını yakar.

İyi gaz ayarı demek, benzin ECU'sunun bu d&#;zeltmeleri yapmasına meydan vermeyecek şekilde motoru gazla beslemek demektir.

Arıza lambası yukarıda bahsettiğim sebeplerden yanıyorsa;
    P, P, P,.., P veya
    P, P, P, P, P arıza kodlarından biri beklenir.

Arıza lambası, enjekt&#;r emulasyon probleminden dolayı yanıyorsa;
    P, P, P, P, P veya
    P, P, .. , P hata kodlarından biri veya birka&#;ı beklenir.

Karışım ayarsızlığı durumunda, &#;ekiş performans, ayarın ne kadar bozuk olduğuna bağlı olarak d&#;şebilir de, hissedilemeyebilir de. Hissedilir bir anormallik varsa zaten durum olduk&#;a vahim demektir. :)

Motor arıza lambası yanıyorsa, &#;ekiş perf. iyi de olsa herşey yolundadır diyemeyiz &#;&#;nk&#; ara&#; bunun tersini s&#;yl&#;yor.

Arıza lambası karışım sebebiyle yanıyorsa bunun tek &#;&#;z&#;m&#; iyi bir gaz ayarıdır. Ara&#; markası modeli ne olursa olsun iyi bir gaz ayarından sonra bu lamba bir daha yanmaz. Lambayı s&#;nd&#;rmek i&#;in emulat&#;r, simulat&#;r, kandırık&#;ı, r&#;le, ampul s&#;kme, sen kafanı takma abi hepsi b&#;yle tarzı &#;&#;z&#;mler ge&#;erli değildir. Saygılarımla,

M.Şehirlioğlu

Arkadaşım benim hata kodu &#;ıktı.

Lambayı s&#;nd&#;rd&#;k, tekrar yandı. Tekrar gaz ayarı yapıp yine s&#;nd&#;rd&#;k, muhtemelen tekrar yanıcak 3 km sonra.

Bu arada benim ara&#; km'de ve sens&#;r&#;n daha &#;nce değiştirğini sanmıyorum. Sizce ne yapayım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi catalyst -- 17 Aralık ; >

• Konu Sahibi
    Arkadaşlar,

&#;ncelikle kiti taktırdığım yere haksızlık etmişim. 2 g&#;nd&#;r gidiyorum, &#;ok g&#;zel ilgilendiler.

Problem kitin montajını yapan ve benimle ilgilenen kişinin usta olmaması ve maalesef gaz ayarını yapmayı bile doğru d&#;zg&#;n bilmemesi.

Ancak konuyu d&#;kkanın sahibi biliyor. Bug&#;n başka bir şubedeki ustayı da aradılar. Faruk beyin bahsettiği kronik mits. problemi olduğunu &#;ğrendiler. Bunu bilmeden montajı yaptıkları i&#;in &#;z&#;r dilediler ve kiti Atiker ile değiştirmeyi teklif ettiler.

K&#;kl&#; bir firmada montaj yaptırmanın, eğer sahibi de &#;&#;kağıt&#;ı değilse, avantajı buymuş demek.

Buradan &#;ıkarmamız gereken ders, MITSUBISHI MARKA ARABANIZ VARSA KESİNLİKLE MİLANO TAKTIRMAYIN.

Sanırım kiti değiştirticem. Yorumlarınızı alabilir miyim?
  • Yarbay

P &#; P Arası OBD2 Arıza Kodları listesi sayfada bulunuyor. Eğer bunlardan başka arıza kodu açıklaması arıyorsanız listenin sonundaki linkten diğer listelere ulaşabilir ya da arama çubuğunu kullanarak görmek istediğiniz arıza kodlarına ulaşabilirsiniz. Arıza kodları ile alakalı soruları aşağıdan sorabilirsiniz.

• P Enjektör Devresi Arızası
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 1
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 2
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 3
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 4
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 5
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 6
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 7
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 8
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 9
  • PA Silindir 1 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PB Silindir 2 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PC Silindir 3 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PD Silindir 4 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PE Silindir 5 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PF Silindir 6 Enjeksiyon Zamanlaması
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 10
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 11
  • P Enjektör Devresi Arızası &#; Silindir 12
  • P Soğuk Çalıştırma Enjektörü 1 Arızası
  • P Soğuk Çalıştırma Enjektörü 2 Arızası
  • P Motor Kapatma Solenoidi Arızası
  • P Enjeksiyon Zamanlaması Kontrol Devresi Arızası
  • P Motor Aşırı Yük Durumu
  • P Aşırı Sıcaklık Durumu Şanzımanı
  • P Motor Aşırı Hız Durumu
  • PA Silindir 7 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PB Silindir 8 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PC Silindir 9 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PD Silindir 10 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PE Silindir 11 Enjeksiyon Zamanlaması
  • PF Silindir 12 Enjeksiyon Zamanlaması
  • P Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar B Devre Arızası
  • P Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar B Devre Menzili / Performansı
  • P Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar B Devresi Düşük Giriş
  • P Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar B Devresi Yüksek Giriş
  • P Gaz Kelebeği / Pedalı Konum Sensörü / Anahtar B Devresi Aralıklı
  • P Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar C Devre Arızası
  • P Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar C Devre Menzili / Performansı
  • P Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar C Devresi Düşük Giriş
  • P Gaz Kelebeği / Pedal Konum Sensörü / Anahtar C Devresi Yüksek Giriş
  • P Gaz Kelebeği / Pedalı Konum Sensörü / Anahtar C Devresi Aralıklı
  • PA Şarj Hava Soğutucu Baypas Kontrolü &#;A&#; Devresi Açık
  • PB Şarj Havası Soğutucu Baypas Kontrolü &#;A&#; Devresi Düşük
  • PC Şarj Hava Soğutucu Baypas Kontrolü &#;A&#; Devresi Yüksek
  • PD Şarj Hava Soğutucu Baypas Kontrolü &#;B&#; Devresi Açık
  • PE Şarj Havası Soğutucu Baypas Kontrolü &#;B&#; Devresi Düşük
  • PF Şarj Hava Soğutucu Baypas Kontrolü &#;B&#; Devresi Yüksek
  • P Yakıt Pompası Primer Devre Arızası
  • P Yakıt Pompası İkincil Devresi Düşük
  • P Yakıt Pompası İkincil Devresi Yüksek
  • P Yakıt Pompası İkincil Devre Aralıklı
  • P Motor Turbo Şarjı / Supercharger Aşırı Yük Durumu
  • P Turbo Şarjı Takma Sensörü A Devre Arızası
  • P Turbo Şarjı Takma Sensörü A Devre Menzili / Performansı
  • P Turbo Şarjı Takma Sensörü A Devresi Düşük
  • P Turbo Şarjı Takma Sensörü A Devresi Yüksek
  • P Turbo Şarjı Takviye Sensörü B Devre Arızası
  • PA Şarj Havası Soğutucu Soğutma Sıvısı Pompası Kontrol Devresi Açık
  • PB Şarj Havası Soğutucu Soğutma Sıvısı Pompası Kontrol Devresi Düşük
  • PC Şarj Havası Soğutucu Soğutma Sıvısı Pompası Kontrol Devresi Yüksek
  • PD Manifold Mutlak Basıncı &#; Turboşarj / Supercharger Boost Sensörü &#;A&#; Korelasyonu
  • PE Manifold Mutlak Basıncı &#; Turboşarj / Supercharger Boost Sensörü &#;B&#; Korelasyonu
  • PF Yakıt Pompası İkincil Devresi / Açık
  • P Turbo Şarjı Takma Sensörü B Devre Menzili / Performansı
  • P Turbo Şarjı Takma Sensörü B Devresi Düşük
  • P Turbo Şarjı Takma Sensörü B Devresi Yüksek
  • P Turboşarj Atık Kapağı Solenoidi A Arızası
  • P Turboşarj Atık Kapısı Solenoidi A Aralığı / Performansı
  • P Turboşarj Atık Kapağı Solenoidi A Düşük
  • P Turboşarj Atık Kapağı Solenoidi A Yüksek
  • P Turboşarj Atık Kapağı Solenoidi B Arızası
  • P Turboşarj Atık Kapısı Solenoidi B Menzili / Performansı
  • P Turboşarj Atık Kapağı Solenoidi B Düşük
  • PA Şarj Hava Soğutucu Baypas Kontrolü &#;A&#; Menzil / Performans
  • PB Şarj Hava Soğutucu Baypas Kontrolü &#;A&#; Sıkışmış
  • PC Şarj Havası Soğutucu Baypas Konum Sensörü &#;A&#; Devresi
  • PD Şarj Hava Soğutucu Baypas Konum Sensörü &#;A&#; Devre Menzili / Performansı
  • PE Şarj Havası Soğutucu Baypas Konum Sensörü &#;A&#; Devresi Düşük
  • PF Şarj Havası Soğutucu Baypas Konum Sensörü &#;A&#; Devresi Yüksek
  • P Turboşarj Atık Kapağı Solenoidi B Yüksek
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçüm Kontrolü A Arızası (Kam / Rotor / Enjektör)
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçüm Kontrolü A Aralığı / Performansı (Cam / Rotor / Enjektör)
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçüm Kontrolü A Düşük (Cam / Rotor / Enjektör)
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçme Kontrolü Yüksek A (Cam / Rotor / Enjektör)
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçme Kontrolü A Aralıklı (Kam / Rotor / Enjektör)
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçme Kontrolü B Arızası (Kam / Rotor / Enjektör)
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçme Kontrolü B Aralığı / Performans Enjektörü)
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçme Kontrolü B Düşük (Cam / Rotor / Enjektör)
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçme Ayarı B Yüksek (Cam / Rotor / Enjektör)
  • PA Yakıt Pompası Modülü Kontrol Devresi / Açık
  • PB Yakıt Pompası Modülü Kontrol Devresi Aralığı / Performansı
  • PC Yakıt Pompası Modülü Kontrol Devresi Düşük
  • PD Yakıt Pompası Modülü Kontrol Devresi Yüksek
  • PE ve PF ISO / SAE Saklıdır
  • P Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçüm Kontrolü &#;B&#; Aralıklı (Kam / Rotor / Enjektör)
  • P Silindir 1 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 1 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 1 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 2 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 2 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 2 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 3 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 3 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 3 Katkı / Bakiye Hatası
  • PA, PB, PC, PD, PE, PF ISO / SAE Ayrılmış
  • P Silindir 4 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 4 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 4 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 5 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 5 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 5 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 6 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 6 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 6 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 7 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 7 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 7 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 8 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 8 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 8 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 9 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 9 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 9 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 10 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 10 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 10 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 11 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 11 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 11 Katkı / Bakiye Hatası
  • P Silindir 12 Enjektör Devresi Düşük
  • P Silindir 12 Enjektör Devresi Yüksek
  • P Silindir 12 Katkı / Menzil Hatası
  • P Araç Aşırı Hız Durumu
  • P Motor Yağı Aşırı Sıcaklık Durumu
  • P Turboşarj / Aşırı Yükleyici &#;A&#; Underboost Koşulu
  • PA Silindir 1 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • PB Silindir 1 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • PC Silindir 1 &#; Enjektör Kısıtlı
  • PD Silindir 1 &#; Enjektör Sızıntısı
  • PE Silindir 2 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • PF Silindir 2 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02A0 Silindir 2 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02A1 Silindir 2 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02A2 Silindir 3 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02A3 Silindir 3 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02A4 Silindir 3 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02A5 Silindir 3 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02A6 Silindir 4 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02A7 Silindir 4 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02A8 Silindir 4 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02A9 Silindir 4 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02AA Silindir 5 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02AB Silindir 5 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02AC Silindir 5 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02AD Silindir 5 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02AE Silindir 6 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02AF Silindir 6 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02B0 Silindir 6 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02B1 Silindir 6 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02B2 Silindir 7 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02B3 Silindir 7 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02B4 Silindir 7 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02B5 Silindir 7 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02B6 Silindir 8 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02B7 Silindir 8 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02B8 Silindir 8 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02B9 Silindir 8 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02BA Silindir 9 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02BB Silindir 9 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02BC Silindir 9 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02BD Silindir 9 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02BE Silindir 10 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02BF Silindir 10 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02C0 Silindir 10 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02C1 Silindir 10 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02C2 Silindir 11 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02C3 Silindir 11 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02C4 Silindir 11 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02C5 Silindir 11 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02C6 Silindir 12 &#; Maksimum Sınırda Yakıt Ayarı
  • P02C7 Silindir 12 &#; Min Sınırında Yakıt Ayarı
  • P02C8 Silindir 12 &#; Enjektör Kısıtlı
  • P02C9 Silindir 12 &#; Enjektör Sızıntısı
  • P02CA Turbo / Supercharger &#;B&#; Aşırı Yük Durumu
  • P02CB Turbo / Aşırı Yükleyici &#;B&#; Underboost Koşulu
  • P02CC Silindir 1 Yakıt Enjektör Ofseti, Min Sınırında Öğrenme
  • P02CD Silindir 1 Yakıt Enjektörü Ofset Maks. Limitte Öğrenme
  • P02CE Cylinder 2 Fuel Injector Offset Min Limitte Öğrenme
  • P02CF Silindir 2 Yakıt Enjektörü Ofseti Max Limitte Öğrenme
  • P02D0 Silindir 3 Yakıt Enjektörü Ofseti, Limitte Öğrenme
  • P02D1 Silindir 3 Yakıt Enjektörü Ofseti Max Limitte Öğrenme
  • P02D2 Silindir 4 Yakıt Enjektörü Ofset Sınırında Öğrenme
  • P02D3 Silindir 4 Yakıt Enjektörü Ofseti Max Limitte Öğrenme
  • P02D4 Silindir 5 Yakıt Enjektörü Ofseti Min.
  • P02D5 Silindir 5 Yakıt Enjektörü Ofseti Max Limitte Öğrenme
  • P02D6 Silindir 6 Yakıt Enjektörü Ofseti Min.
  • P02D7 Silindir 6 Yakıt Enjektörü Ofseti Max Limitte Öğrenme
  • P02D8 Silindir 7 Yakıt Enjektörü Ofsetinde Limitte Öğrenme
  • P02D9 Silindir 7 Yakıt Enjektörü Ofseti Max Limitte Öğrenme
  • P02DA Silindir 8 Yakıt Enjektör Ofseti, Min Sınırında Öğrenme
  • P02DB Silindir 8 Yakıt Enjektörü Ofseti Max Limitte Öğrenme
  • P02DC Silindir 9 Yakıt Enjektörü Ofsetinde Limitte Öğrenme
  • P02DD Silindir 9 Yakıt Enjektörü Ofseti Max Limitte Öğrenme
  • P02DE Silindir 10 Yakıt Enjektör Ofseti, Min Sınırında Öğrenme
  • P02DF Silindir 10 Yakıt Enjektörü Ofset Maks. Limitte Öğrenme
  • P02E0 Dizel Emme Hava Akışı Kontrol Devresi / Açık
  • P02E1 Dizel Emme Hava Akışı Kontrol Performansı
  • P02E2 Dizel Emme Hava Akışı Kontrol Devresi Düşük
  • P02E3 Dizel Emme Hava Akışı Kontrol Devresi Yüksek
  • P02E4 Dizel Emme Hava Akışı Kontrolü Açık Sıkışmış
  • P02E5 Dizel Emme Hava Akışı Kontrolü Kapalı Sıkışmış
  • P02E6 Dizel Emme Hava Akışı Konum Sensörü Devresi
  • P02E7 Dizel Emme Hava Akışı Konum Sensörü Devre Menzili / Performansı
  • P02E8 Dizel Emme Hava Akışı Konum Sensörü Devresi Düşük
  • P02E9 Dizel Emme Hava Akışı Konum Sensörü Devresi Yüksek
  • P02EA Dizel Emme Hava Akışı Konum Sensörü Devresi Aralıklı / Düzensiz
  • P02EB Dizel Emme Hava Akışı Kontrol Motoru Akım Aralığı / Performansı
  • P02EC Dizel Emme Hava Akışı Kontrol Sistemi &#; Yüksek Hava Akışı Tespit Edildi
  • P02ED Dizel Emme Hava Akışı Kontrol Sistemi &#; Düşük Hava Akışı Tespit Edildi
  • P02EE Silindir 1 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02EF Silindir 2 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F0 Silindir 3 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F1 Silindir 4 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F2 Silindir 5 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F3 Silindir 6 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F4 Silindir 7 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F5 Silindir 8 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F6 Silindir 9 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F7 Silindir 10 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F8 Silindir 11 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02F9 Silindir 12 Enjektör Devresi Aralığı / Performansı
  • P02FA Dizel Emme Hava Akışı Konum Sensörü Minimum / Maksimum Durdurma Performansı
  • P02FB, P02FC, P02FD, P02FE, P02FF ISO / SAE Saklıdır

P &#; P00C0 Arası OBD2 Arıza Kodları Listesi

P &#; P Arası OBD2 Arıza Kodları

P, P,P, P, P arıza kodlarının anlamı enjektör elektrik kablo tesisatında arıza olmasıdır. &#;P Cyl.1, Injector Circuit Fault in electrical circuit&#; P hata kodu 1. Silindirin enjektöründeki arızayı ifade ederken, P 2. Silindirdeki enjektör elektrik bağlantı hatasını ifade eder&#; Bu arıza kodları motorda tekleme ve/veya zengin-fakir hava-yakıt karışımı arızalarıyla birlikte gelebilir.

P hata kodu, 1. Enjektörün anormal şekilde çalıştığını, çalışmasının tanımlanmış değer aralıklarının dışına çıktığını ifade eder. Bu arıza koduyla beraber gösterge panelinde motor arıza lambası yanacaktır (arıza lambası yanıp-sönebilir). Ayrıca arızayla beraber motor kontrol ünitesi (ECU), motorun çalışmasını güvenli moda alabilir; bu durumda aracın motor devri sınırlandırılacaktır.

P Arızasının Belirtileri Nelerdir?

*Motor arıza lambası yanar

*Motorda tekleme görülür, çekişi düşer, hızlanması zayıflar, zor çalışır veya hiç çalışmaz, stop eder.

P Arızasının Sebepleri Nelerdir?

*Enjektör kablosu kopmuş olabilir, kısa devre yapmış (şasiye kaçak) olabilir, bağlantı noktaları gevşemiş-korozyon yapmış-kirlenmiş olabilir.

*Enjektör tıkanmış olabilir.

*Motor kontrol ünitesi (ECU) hatası-arızası olabilir.

(P hatasi örneği için 2. silindirin elektrik soketi çıkartılmış (Dizel Corolla D-4D Motor) )

P Arızasının Çözümü

Öncelikle diyagnostik tekniği uygulanmalıdır. Kayıtlı tüm hata kodları incelenmeli ve birlikte yorumlanmalıdır. Enjektörlerin kablo bağlantı tesisatları dikkatle incelenmeli, kopukluk, gevşeme, kısa devre olup olmadığı kontrol edilmelidir. Enjektörlere voltaj gelip gelmediği kontrol edilmelidir.

Diğer ihtimal ise enjektörlerin kirlenip tıkanmış olmasıdır, bu ihtimal bin km&#;den fazla araçlar için daha olasıdır. Bu durumda enjektörler temizleme cihazında teste sokulabilir ve eğer kirli-tıkalıysa temizlenebilir.

Diğer arıza ihtimali enjektörün bozulmuş olmasıdır. Enjektörün bozuk olup olmadığı, enjektör test cihazıyla kontrol edilebilir, bu cihazla; püskürtme, kısa devre, damlatma gibi testler yapılabilmektedir. Test sonucu enjektör arızalı çıkarsa değişim yapmak arızayı çözecektir. Fakat enjektörlerin arızalı olduğundan emin olmadan değişim yapmak para ve zaman kaybına sebep olur.

Eğer enjektörlerin katalog direnç değerleri biliniyorsa, bir multimetre (ohmmetre) ile enjektörlerin soketleri çıkarıldıktan sonra direnç değerleri ölçülebilir. Direnç değerleri standart katalog değerleri aralığındaysa, sağlamdır; değilse enjektör arızalıdır.

Arızanın teşhis edilmesinde zorluk yaşanıyorsa, yetkili serviste markanın kendi orijinal diyagnostik test cihazının kullanılması, enjektör voltajlarının ve dirençlerinin kontrol edilmesi ve markanın kendisine özel hata kodları varsa bunların okunması, arızanın teşhisini kolaylaştırabilir.

Tüm kontrol ve testler yapıldıktan sonra sonuç alınamazsa, ECU arızasından şüphe edilebilir.

Bir silindirde enjektörün çalışmaması, o silindirde güç üretilmemesi anlamına gelir. ECU, krank milinin dönüşünden ve ivmelenmesinden, hangi silindirin güce katkı sağlamadığını ve dengesizlik yarattığını hesaplayabilir. Bu durumda P hatası da okunabilir. P CylinderNumber 1 Contribution/BalanceFault: 1. Nolu silindir Katkı/Denge Arızası.

Jeep Cherokee P Hata Kodu Sorunu Ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar, belki birilerinin işine yarar diye geçen hafta yaşadığım bir tecrübeyi paylaşmak istedim.

Hanım çocuk hafta sonu şehirde turlarken aniden CHECK (arıza) lambası yandı ve araba teklemeye başladı. Benzinden LPG ye, LPG den benzine alıyorum yok, banamısın demiyor. Neyse bir markete geldik, hanımla çocuğu gönderdim, ben parkedip geliyorum diye, önceden 25tl aldığım OBD II okuyucuyu taktım ve hata koduna baktım > P hatası vermiş. Kodun açıklaması funduszeue.infoir enjektör devre arızası. Hay aksi iki hafta önce enjektörlerimi değiştirmiştim, 1 delikli enjektörleri 4 delikli olanlarla değiştirmiş ve sonuçtan çokta mutlu olmuştum. Arızadan bir gün önce de biraz çamurda oynamıştık arkadaşlarla kendime dedim ki gitti canım Enjektör :smiley:. Lafı uzatmayayım hanımı çocuğu marketten alıp tekleye hoplaya arada bol mavi duman ile eve döndük. Zaten akşam oldu yapacak bişey yok içim sıkıla sıkıla aklım arabada evde takıldık.
Ertesi gün alet takımlarını aldım haydi iş zamanı aklım enjektörde ya eskiler duruyor eskilerden birini takıp hemen denemek istiyorum. Neyse başladım yavaş yavaş funduszeue.infoörü çıkarttım yerine eskilerden birini taktım. Sonra tekrar toparladım söktüklerimi, hadi çalıştıralım şimdi,
O da ne tekleme devam, üzerine öyle bir duman öyle bir çiğ yakıt kokusu var ki, hatta egzozdan benzin damlıyor resmen.
Kontağı kapatıp düşünme zamanı ama canım çok sıkkın bildiğiniz gibi değil, Sonuçta Enjektörden değil ama ne?
Ve düşünürken egzozdan benzin gelmesi, duman, koku bingo!!!! enjektör çalışıyor, ama durmaksızın. Yani kısa devre var funduszeue.infoör tesisatında. Hay kafam zaten sorun kodu açıklaması vermiş bunu (enjektör devre arızası diye) okusana düzgün.
Biliyorum çok uzattım, söktüm bantları benzin enjektör soketinin altından, Lpg nin funduszeue.infoörüne giden kabloyu ayırdım ve tekrar bağlayıp arabayı çalıştırdım
Çalışması şiir gibi geldi bana. Her şey düzeldi bir anda, demek ki kısa devre varmış ben de çözmüş oldum. 4 delikli enjektörümü tekrar takıp toparladım üst kısımı. Bir deneme turu sonrası yüzümde kocaman gülümsemeyle Kare kasamı sevdim sevdim :smiley:)
Müsait olunca da ustama gittim yaptıklarımı anlattım ve kontrol ettirdim. Gerekeni yapmışım zaten, çayını içmiş oldum.
Sonuç : P, P , P, P, , PX hatası alırsanız önce ilgili enjektörün kablo tesisatını kontrol edin sonra enjektöre dalın, pratik olmayınca enjektör sök tak bayağı vakit alan bir iş.
Selamlar.

IMG_jpg

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası