aerial dans kursu / Sitemap | Bale Okulu | Etiler Sanat Merkezi - Bale Dans Pilates Yoga

Aerial Dans Kursu

aerial dans kursu

Aerial Hoop 1.level Workshop - Sirk Park Sirk Sanatları Stüdyosu

16 Ekim Pazar günü Sirk Park Sirk Sanatları Stüdyosu'nda düzenlenecek olan Aerial Hoop 1.Level Workshop etkinliğine davetlisiniz.

Sirk Park Sirk Sanatları Stüdyosu, ruh, zihin ve bedenine hizmet eden ve etmeyi seven kişiler için 2015 Kasım ayında Önder Çevik araştırmaları ve emekleriyle kurulmuştur. Türkiye'de ekipman donanımı ve format olarak ilk ve tektir. Bale, Dans, Yoga, Pilates, Jimnastik, Pole Dans, Akrobasi ve Aerial Arts'a gönül vermiş, devamlı gelişime açık eğitmen kadrosuyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Sirk Park kişilerin fitness, dans, yoga, pilates gibi değerli aktivitelerin yanı sıra Türkiye'de eğitimi olmayan sirk sanatlarıyla tanışmasını hedeflemekte;  alışılmışın dışında değişik ekipmanlarla ve akrobatik antrenman teknikleriyle kişileri sirk sanatlarının büyülü ve eğlenceli dünyasına davet etmektedir.

Çalışılan hava akrobasi teknikleri şunlardır: Aerial Dance - Yoga Fly, Aerial Silk, Trambolin, Aerial Hoop – Lyra, Aerial Cube, Aerial Roop, Aerial Straps, Static Trapeze, Dynamic Trapeze, Bungee Trapeze

Temel teknik ve ısınma olarak Kondisyon, Stretch, Bale, Modern Dans, Hatha Yoga, Akrobasi, Cross Fit gibi egzersiz ve geleneksel teknikler kullanılır.

Eğitmen: Önder Çevik

1981 İstanbul doğumlu Önder Çevik, Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Bölümü'nde okudu. Spor yaşantısına 1987 yılında kadim Doğu bilgilerini öğrenerek başladı. Yoga, Meditasyon ve Nefes kontrol çalışmaları ile tanıştı. Modern dansçı olarak CRR Dans Tiyatrosu ve Zeynep Tanbay Dans Projesinde uzun seneler dansçı olarak yer aldı, birçok yurt içi ve uluslararası alanda gösterilerde yer aldı. 2007'de burs alarak katıldığı New York'ta bulunan Martha Graham Scholl'da Çağdaş Dans eğitimi gördü. Avrupa ve Amerika burstan yararlanarak Modern Dans, Doğaçlama ve Klasik Bale eğitimleri aldı. 15 yaşından beri yoga dersleri gören Çevik, yoga eğitimini 2004 Şubat'ta Hatha Yoga hocalık Eğitimini bitirdi. Yoga Fly ile tanışması Amerikaya dans eğitimine gittiği zaman gerçekleşti ve New York Broodway Center School'da bu konuya olan ilgisini keşfedince bu konudaki eğitimleri tamamladı.

Şifa yolculuğu ise 1995 yılında başladı. Thai masaj, Shiatsu, Refleksoloji ve Klasik Masaj, Kozmik Şifa, Pranik Şifa eğitimlerini tamamladı.

Şu an Akbank Aksanat bünyesinde ve özel bir bale okulunda 2006'dan beri Modern Dans, Kontak Doğaçlama, Yoga, Pilates, Yoga Fly ve çocuk gelişim dans dersleri ve Yoga Fly dersleri vermektedir.

Neden Önder Çevik? Çünkü Önder Çevik 6 yaşında bedenle çalışmaya başlayıp paten, dans (Modern Dans Yıldız Teknik Üniversitesi), Yoga, Pilates, Şifa, Masaj ve Enerji uzmanlığı yaparak 1987'den beri beden ve enerji üzerine sayısız çalışma deneyimine sahiptir. Çevik derslerinde hareketin doğasını keşfetmeye başlayacaksınız.

Kaynak: Etkinlik.io / Kültür Sanat

Yıldız Teknik ÜniversitesiNew YorkTürkiyeKültür SanatHaberler

HOOP FITNESS EĞİTMEN EĞİTİM BELGELENDİRME KURSU

POLE2FIT sunar: Türkye'de ilk kez 40 saatlik Aeral Hoop Fitness Eğtimi / Belgelendirme kursu. Elliden fazla hareket, anatomi ve temel grup fitness bilgileri. Öğretme yöntemleri, öğrenci pskolojisi ve yardım teknkleri.

POLE2FIT sunar: Türkye'de ilk kez 40 saatlik Aeral Hoop Fitness Eğtimi / Belgelendirme kursu. Elliden fazla hareket, anatomi ve temel grup fitness bilgileri. Öğretme yöntemleri, öğrenci pskolojisi ve yardım teknkleri.

POLE FITNESS EĞİTMEN EĞİTİM BELGELENDİRME KURSU

Program 3 modülden oluşan 40 saatlk yoğun br eğtm (12 farklı pole tutuşu, 50den fazla dönüş ve trck, şlevsel anatom, grup egzersz yöntemler) çermektedr:

1. modül: Temel pole tutuşları, dönüşler, trck’ler, tırmanmalar, pole’dan yere ve yerden pole’a geçşler, pole yanında temel yer akrobass.

2. modül: Trck kombnasyonları ve dönüş serler, yerden pole’a yaklaşmalar, nvert’ler, güvenlk ve yardım.

3. modül: Kend ftness pole sınıfınızı yaratmak, müzk düzenlemes, rtm ve sayımlar, ftness’ta pole hareketler özellkler, pole trck’lernn ve dönüşlernn ftness formatındak grup çalışmasına uyarlanması.

Program 3 modülden oluşan 40 saatlk yoğun br eğtm (12 farklı pole tutuşu, 50den fazla dönüş ve trck, şlevsel anatom, grup egzersz yöntemler) çermektedr:

1. modül: Temel pole tutuşları, dönüşler, trck’ler, tırmanmalar, pole’dan yere ve yerden pole’a geçşler, pole yanında temel yer akrobass.

2. modül: Trck kombnasyonları ve dönüş serler, yerden pole’a yaklaşmalar, nvert’ler, güvenlk ve yardım.

3. modül: Kend ftness pole sınıfınızı yaratmak, müzk düzenlemes, rtm ve sayımlar, ftness’ta pole hareketler özellkler, pole trck’lernn ve dönüşlernn ftness formatındak grup çalışmasına uyarlanması.

POLE2FIT sunar: Türkye'de lk kez 40 saatlik Aeral Hoop Fitness Eğtimi / Belgelendrme kursu. Ellden fazla hareket, anatom ve temel grup ftness blgler. Öğretme yöntemleri, öğrenci pskolojisi ve yardım teknkleri.

İzmir'de ilk kez! Hoop Fitness Eğitmenliği kursu kurucusu, 2019 Avrupa Air Power Athletics Şampiyonası altın madalya sahibi ve "En İyi Amatör Aerial Hoop Performansı" ödülü sahibi sporcunun antrenörü, üç workshop ile geliyor.

14.00 - Hoop askısında hareketler ve flipler (sadece orta ve ileri düzeylerdekiler için)

15.00 - Hoop splitleri ve geçişleri (tüm seviyeler)

16.00 - Çiftler hareketleri (tüm seviyeler)

POLE2FIT sunar: Türkiye'de ilk kez 48 saatlik Aerial Hoop Fitness Eğitim / Belgelendirme kursu. Elliden fazla hareket, anatomi ve temel grup fitness bilgileri. Öğretme yöntemleri, öğrenci psikolojisi ve yardım teknikleri.

HAKEM KURSU

POLE FITNESS EĞİTMENLİĞİ 2. KADEME POWER POLE EĞİTİM/BELGELENDİRME KURSU

POLE2FIT sunar: Türkiye'de ilk kez 48 saatlik Aerial Hoop Fitness Eğitim / Belgelendirme kursu. Elliden fazla hareket, anatomi ve temel grup fitness bilgileri. Öğretme yöntemleri, öğrenci psikolojisi ve yardım teknikleri.

HAKEM KURSU

HAKEM KURSU

Program 3 modülden oluşan 40 saatlik yoğun bir eğitim (12 farklı pole tutuşu, 50’den fazla dönüş ve trick, işlevsel anatomi, grup egzersiz yöntemleri) içermektedir:

1. modül: Temel pole tutuşları, dönüşler, trick’ler, tırmanmalar, pole’dan yere ve yerden pole’a geçişler, pole yanında temel yer akrobasisi.

2. modül: Trick kombinasyonları ve dönüş serileri, yerden pole’a yaklaşmalar, invert’ler, güvenlik ve yardım.

3. modül: Kendi fitness pole sınıfınızı yaratmak, müzik düzenlemesi, ritim ve sayımlar, fitness’ta pole hareketleri özellikleri, pole trick’lerinin ve dönüşlerinin fitness formatındaki bir grup çalışmasına uyarlanması.

Herkese merhabalar. Haziran ayında düzenleyeceğimiz Air Power Athletics Hakemlik Kursu 3 gün, toplam 24 saat sürecek olup eğitimde her türlü puan verme, puan kırma, koreografi değerlendirme, zorunlu elementler konuları uygulamalı olarak işlenecektir. Dersler hem Türkçe hem İngilizce olarak yapılacaktır. Kursun sonunda başarılı olan katılımcılara, Global Air Power Athletics Federation (GAPAF) tarafından tanınan, adı geçen federasyonun düzenlediği ulusal ve uluslararası yarışmalarda kullanılabilen hakemlik belgesi verilecek ve yeni hakemler GAPAF sistemine kaydedilecektir. Kurs sonunda verilen hakem karnesine ise görev alınan yarışmalar işlenmekte ve hakemlik kategorisi zamanla yükselmektedir.

İkinci Kademe Pole Fitness Eğitmenliği Power Pole kursumuzdaki konular şunlardır:

– 30’dan fazla ileri düzey Pole tekniği ve varyasyonları, güvenli hazırlık teknikleri, yardım yöntemleri, yeni tekniklerin “Power Pole” sınıfında kondisyon hareketleri olarak uygulanması (Alla Kuvatova)

– En sık görülen Pole sport yaralanmaları ve travmaları, tanı ve rehabilitasyonları hakkında 6 saatlik ders (Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. Ozan Ali Erdal)

– Pole dansçıları için 8 saatlik fonksiyonel anatomi (Doç. Dr. Mehmet Üzel)

– Pole/Aerial sporcuları için 8 saatlik ilk yardım (TUSAL İlk Yardım Eğitim Merkezi)

Alla Kuvatova dans, egzersiz ve spor alanlarındaki yıllarca edindiği deneyimlerini pole spor eğitiminde birleştiriyor. POWER POLE 2018 Belgelendirme programımızda 3 saat koreografi/terminoloji, temel pole dans kompozisyon kuralları; 5 saat orta ve ileri düzey pole teknikleri için kondisyon hareketleri; 20 saat orta ve ileri düzey pole teknikleri ve POWER POLE sınıfına uygulanmaları konularını anlatacaktır.

Dr. Mehmet Üzel 2009 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi, çeşitli spor federasyonları ve özel kurumlarda spor anatomisi ve kinesiyoloji üzerine dersler vermekte olup, Sağlıklı Fitness ve Sağlıklı Stretching adlı kitapların da yazarlarından birisi ve Her Yönüyle Fitness ve Sağlıklı Yaşam adlı kitabın çeviri editörüdür. Pole2Fit Fitness Pole Eğitmenliği 2. Kademe Power Pole kursumuzda pole fitness eğitmenleri için hazırlanmış 8 saatlik fonksiyonel anatomi ve kinesiyoloji derslerini vermektetir.

Naumman Mazıcıoğlu çeşitli spor kulüp ve merkezlerini kurmuş, işletmiş veya yönetmiştir. Türkiye Cimnastik Federasyonu’nda, İstanbul Üniversitesi’nde ve Gedik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Türkiye’de ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Fitness okulunu kurmuştur. Türkiye’nin Personal Fitness ile ilgili İlk kitabını çıkarmıştır. Yurt dışında çok sayıda ülkede dersler vermiştir.

Dr. Ozan Ali Erdal 2013 yılından bu yana ortopedi ve travmatoloji alanında çocuk ortopedisi ve travmatolojisi konusunda çalışmaktadır. Ek olarak takım doktorluğu görevlerinde de bulunmuştur. Pole2Fit Fitness Pole Eğitmenliği 2. Kademe Power Pole kursumuzda pole fitness eğitmenleri için hazırlanmış 6 saatlik, pole dansçıları ve aerial sprocularında en sık görülen yaralanmalar, tanı ve rehabilitasyonları derslerini verecektir.

Havada Akrobasi Başlangıç Seviyesi Dersleri Başlıyor ! ✨ Bu eğitimde Aerial kumaş (aerial silks) , Aerial Hamak ( hammock ) ve çember (aerial hoop) tekniklerine odaklanacağız. 1 saat 30 dk lık yapacağımız programda ; Yer akrobasisi, temel denge, esneme ve kondisyon çalışmalarından oluşan ısınma, -Temel pozlar, denge, kayma / düşmeleri içeren teknik bölüm, -Alet üstünde kendi tekniğinizle hareket etmenizi sağlayacak yeni araçlar öğrenebileceğiniz doğaçlama egzersizleri, -Ve pasif/partner esnemelerle soğuma olmak üzere birkaç bölümden oluşmaktadır. Dersler her seviyeden katılımcıya açıktır 🍃 #antalya #tansagturkakademi #tansagturkakademiantalya #enmutluolduğumyer #akrobasi #aerial #aerialsilks #hammock #cember #hoop #aerialhoop #tutorial #aerialphotography #aerialdance #dancer #antalyaturkey

Havada Akrobasi Başlangıç Seviyesi Dersleri Başlıyor ! ✨ Bu eğitimde Aerial kumaş (aerial silks) , Aerial Hamak ( hammock ) ve çember (aerial hoop) tekniklerine odaklanacağız. 1 saat 30 dk lık yapacağımız programda ; Yer akrobasisi, temel denge, esneme ve kondisyon çalışmalarından oluşan ısınma, -Temel pozlar, denge, kayma / düşmeleri içeren teknik bölüm, -Alet üstünde kendi tekniğinizle hareket etmenizi sağlayacak yeni araçlar öğrenebileceğiniz doğaçlama egzersizleri, -Ve pasif/partner esnemelerle soğuma olmak üzere birkaç bölümden oluşmaktadır. Dersler her seviyeden katılımcıya açıktır 🍃 #antalya #tansagturkakademi #tansagturkakademiantalya #enmutluolduğumyer #akrobasi #aerial #aerialsilks #hammock #cember #hoop #aerialhoop #tutorial #aerialphotography #aerialdance #dancer #antalyaturkey

Röportaj: Didem Turanlı ile Aerial Arts Deneyimi

Geçtiğimiz hafta aerial silk, pilates ve yoga eğitmeni Didem Turanlı ile Aerial Arts üzerine sohbet ettik. Aerial Arts akrobasi, sanat ve sporu bir araya getiriyor. Didem Turanlı bize bu tutkusunun nasıl başladığını, uluslararası yarışma deneyimini ve Aerial Arts disiplinlerini anlattı. İşteAerial Arts deneyimi!

İlginizi çekebiliriz: Barre Egzersiz Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bize kısaca kendini tanıtır mısın?

1987 doğumluyum. Küçük yaştan beri sporun birçok dalı ile ilgilendim bu tutkumdan dolayı lisede spor lisesi seçtim ve ardından Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’na devam edip 2008 yılında mezun oldum. Bu süreçte profesyonel atletizm ve voleybol ile ilgilendim.

Şu an da Okan Üniversitesi Spor Fizyolojisi Yüksek Lisans ve İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisiyim. 2009-2020 tarihlerinde MAC Bebeköy bünyesinde pilates eğitmeni olarak çalıştım. 2017 yılında Zanzibar’da 1 aylık yoga eğitmenliksertifikasını tamamladım. 2014 yılında Los Angeles’ta aerial silk ile tanıştım. Şimdi aerial silk, pilates ve yoga eğitmenliği yaparak bu tutkumu insanlar ile paylaşıyorum. 

Aerial arts nedir? 

Aslında Türkçe çevirisi olarak “hava sanatı” diyebiliriz. Aerial silk, hammock/sling, trapeze, hoop, cube, net ve rope gibi disiplinlerin bütününe verilen isimdir. Benim için aerial arts sanat ve sporun en güzel birleşimi.

Türkiye’nin sayılı ‘Aerial Silk’ eğitmenlerindensin. Bizimle kendi aerial arts deneyimini ve nasıl başladığını anlatır mısın?

Aerial silk Türkiye’de çok yeni olduğu için maalesef eğitmen sayısı çok az. Ben aerial silk ile Los Angeles’da Idea World Fitness Convention için gittiğimde tanıştım. İlk gördüğümde, yüksek tavanlı bir yerden kumaş yardımıyla yer çekimine meydan okuma fikri beni çok heyecanlandırdı.

Büyük bir özgüven ile bir derse katıldım. Özgüvenim vardı çünkü sınıftaki herkese göre fiziksel yeterliliğimin yüksek olduğunu düşünüyordum. Dersin ilk on dakikasında anladım ki bu iş sadece kas gücü ve esneklik değil, teknik, sabır ve hırs gerektiriyor. Sonra imkansız gözüken hareketlerin bile küçük teknik detaylarla imkansız olmadığını anladım. Bu deneyimimden sonra 2015 yılında Vermont’ta Nimble Arts Foundation Teacher Training eğitimini aldım. 

Aerial arts çeşitli pratikleri olan bir alan. Bize çeşitlerinden kısaca bahseder misin?

Yukarıda da bahsettiğim gibi silk, hammock/sling, trapeze, hoop, cube, net ve rope disiplinlerden oluşuyor. Bu disiplinlerin hepsinde asılma, tırmanış, düşüş, denge ve güç hareketleri var; tek farkıysa materyaller. Bu materyaller disiplinler arasında hareketlerin yapılış tarzını değiştiriyor. Örneğin aerial silk’in diğer disiplinlerden temel farkı düğüm sistemi. Düğüm sistemi ne diyecek olursanız ipi vücudun farklı yerlerine dolayarak dengede kalmayı sağlıyor, bu da poz vermeyi ve art arda olan hareketler arasında dinlenmeyi sağlıyor.

Aerial yoga, aerial hammock (sling) ve aerial silk çok karıştırılıyor. Aralarındaki fark nedir?

Aerial hammock ve aerial yoganın materyalleri birbirine benzerdir. Tavandan sarkan hamak şeklinde bir kumaş sayesinde yapılır ve yüksek bir tavan gerektirmez çünkü tırmanış hareketleri yoktur. Oysa aerial silk yüksek tavandan iki ip sayesinde yapılır. Bu iki disiplinin birbirinden farkı ise aynı materyal kullanılıp farklı metotların uygulanmasıdır.

Aerial yoganın yaratılışı yoga eğitmenleri ve aerial akrobatlarının ‘Aerial silk yogayı nasıl destekleyebilir?’ araştırmalarının ardından doğmuştur. Aerial silk için kullanılan ipi salıncak şeklinde bağlayıp zemine yakın ve alçak tavanda herkesin yapabilmesine uygun olarak tasarlamışlardır. Yoga pratiğinde olduğu gibi felsefesine ve pozlara odaklanılır. Aerial hammock ise yoga felsefesinden bağımsız olarak yapılan aerial silk hareketlerinin hamak üzerinde uyarlamasıdır.

Aerial silk derslerinde silk’e geçiş yapmadan ideal ısınma hareketleri neler?

Aslında her egzersiz öncesinde yapılması gerektiği gibi vücudun ısısını artıracak olan hareketler yapmak gerekir. Sonrasında herhangi bir sakatlık yaşamamak için bölgesel olarak eklemleri silke hazırlamak gerekiyor. Özellikle omuz, bilek ve parmakları iyi ısıtmak gerekiyor çünkü ipi tutuşu ve asılmaları destekliyor. Normal hayatımızda kalem tutmak dışında parmakları kullanmadığımız için parmakları güçlendirmek lazım. 

Aerial silk’in püf noktalarını anlatır mısın?

İlk aklıma gelen önyargılardan kurtulmak. Çünkü çok zor ve komplike gibi gözüken hareketlerin aslında güç ve esneklikten öte doğru teknik ile vücut kontrolünü sağlayarak hareketleri başarabilirsiniz. Çoğu insan ‘Ben yapamam çünkü kolum güçsüz, çünkü esnek değilim, benim o ipte dengede duramam!’ gibi önyargı barındıran düşünceleri ve söylemleri var. Fakat benim hep vurguladığım nokta, gözlerinde bu kadar zor ve ekstrem gibi büyütmemeleri. Şunu da unutmamak lazım, insan başladığı noktadan her pratiğinde bir adım öteye kendini taşıyabilir. 

Kişisel aerial silk deneyimimde tırmanma hareketi benim için bir milattı. Aerial silk seviyelerinin kriterleri nedir?

Her spor branşında olduğu gibi seviyeler var, fakat en önemli unsur öğrencinin kendi seviyesini belirlemesidir. İlk aşama olarak temel teknikler olan ipte asılı kalma, invert (baş aşağı durabilmek), single ve double footlock, tırmanış çeşitleri ve air invert (havada baş aşağı poza girmek) yaptıktan sonra bu hareketleri kullanarak çeşitli pozları ve dropları (düşüşleri) öğrenmek ve daha sonrasında tamamen kendi hayal gücün ve seviyenle koreografi oluşturmak. 

Aerial silk için drop(düşüş) kavramı nedir?

Benim için dünyanın en güzel ve özgürleştirici şeyi. Drop ip yardımı ile düğüm sistemini kullanarak yapılan hareketlerdir. Düğümlerden çözülmek gibi de düşünülebilir. Hem kendini bırakmak aynı zamanda da vücudunu kontrol edebilmek gerekiyor. 

Senin Avrupa’da yarışma deneyiminin olduğunu biliyorum. Bize yarışma deneyimini anlatır mısın? Yarışma hissi ve yarışma öncesi hazırlanma sürecin nasıldı?

Prag’da 2019 yılında gerçekleşen European Air Power Athletics Championship yarışmasına katılarak Amateur B grubunda birincilik elde ettim. Profesyonel spor geçmişimin olmasına rağmen 32 yaşında tekrar yarışma heyecanını yaşamak benim için sınırlarımı aşmayı öğreten bir deneyimdi.

Yarışma kavramı başlı başına bir disiplin gerektiren bir süreç. Sadece fiziksel anlamda değil, zihnen de çok geliştirici oluyor. Yarışma öncesi hazırlanma sürecimde haftada en az 5 gün antreman yaptım, beslenmeme dikkat ettim. Yarışma kurallarına uygun koreografi hazırladım. En önemli nokta bu koreografiyi en yorgun olduğum halimde bile hiç aksatmadan ve hatta gözlerim kapalı bile yapabilecek fiziksel kondisyonda olmalıydım. 

Favori aerial silk pozun nedir?

Balance split. 

Bir spor olsan ne olurdun? En sevdiğin spor dalını veya en sık yaptığın sporu değil kişilik özelliklerin ile ilişkilendirmeni istiyorum.

Adrenalin, mücadele ve yenilik barındıran kaya tırmanışı diyorum. Ama hiç yapmadım. Sanırım bu konuşmadan sonra ilk hedefim kaya tırmanışına başlamak.

Korku aerial arts için ne ifade ediyor? Korkusu olan ve aerial arts denemek isteyen insanlar için önerilerin var mı?

Korku bir belirsizlik karşısında tehdit algısı ile tetiklenen rahatsız edici ve olumsuz bir his. Aerial arts disiplinleri insanlar için tam anlamıyla bir belirsizlik. İnsanların önyargılarından dolayı oluşan bir korkusu oluyor. Ancak bu korku denenmeden aşılamaz. İpte sadece ellerini dolayıp ayaklarını yerden keserek asılı kalmak insanların hissettiği ilk başarısı ve bu başarılar artıkça korkular azalıyor.

Aerial silk gibi akrobasi içeren bir disiplinde insanların kişisel ve sosyal hayatlarındaki korkular ve kaygıların yansımasını görebiliyoruz. Silk yaparken ki başarılar artıkça kişinin korku kavramından uzaklaştığını ve hayatında cesurlaştığını görebiliyoruz. Yeni bir hareket öğrenmek kişinin özgüvenini ve kendine olan inancını artırıyor. 

İlginizi çekebilir: Covid-19 Sonrası Kapalı Alanda Spora Dönüş

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır