özel okul teşvik ücretleri 2020 / Özel Okul Teşvik Ücreti Ne Zaman Ödenecek?

Özel Okul Teşvik Ücretleri 2020

özel okul teşvik ücretleri 2020

İşin Olsa">

9 Eylül itibari ile birçok ilde ve ilçede yeni eğitim ve öğretim yılı başlamış olacak. Bu noktada en çok merak edilen konuların başında özel okullarda eğitim almak isteyen öğrencilere ödenen teşvik ödeneklerinin eğitim yılı için ödenip ödenmeyeceğidir. Konu hakkında MEB tarafından yapılan açıklamada teşvik başvurularını merakla bekleyenler için kötü bir haber verildi. Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde yer alan destekleme ve yerleştirme kursları ile ilgili olan bir duyuruda yer alan eğitim ve öğretim desteği yani teşvik ücreti ile ilgili de duyuru yapıldı.

Yılı İçin Teşvik Ücreti Olmayacak

MEB internet sitesinde yer alan duyuruda “ yılında başlatılan kamuoyunda teşvik olarak da adlandırılan eğitim ve öğretim desteği uygulaması, organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere hariç olmak üzere, diğer özel okullar için – eğitim ve öğretim yılının sonundan itibaren kademeli olarak kaldırıseafoodplus.info kapsamda eğitim ve öğretim yılından itibaren özel okullarda ilk defa öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilmeyecek. Halen özel okullarda bu desteği alan öğrenciler ise öğrenim gördükleri okulun öğretim kademesi süresi boyunca destekten yararlanabilecek.” Şeklinde bir açıklamada bulunuldu.

İlgili duyuruya erişmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilgili karar linki aşağıda yer almaktadır.

seafoodplus.info

Yorumunuz Onaylanmak Üzere Gönderildi

Devlet Desteği

İşletmede beceri eğitimi ve staj faaliyetlerinin niteliğini artırmak ve işletmelerin bu anlamda mali yükümlülüklerini azaltmak amacıyla yılında sayılı kanuna eklenen geçici madde ile işletmelerin öğrencilere ödeyeceği ücrete devlet desteği getirilmiştir. İlgili kanun maddesine göre 5 yıl boyunca işletmeler tarafından öğrencilere ödenen asgari ücretin en az %30’unun 20 ve üzeri personel çalıştıran işletmelerde 1/3’ü, 20 altı personel çalıştıran işletmelerde ise 2/3’ü devlet desteği olarak ödenecektir. Bu kapsam ilgili altyapı çalışmaları yapılmış ve devlet desteği düzenli olarak ödenmeye devam etmektedir.

Özel Okul Teşviki
Özel mesleki ve teknik ortaöğretimi teşvik etmek, özellikle organize sanayi bölgelerinde (OSB) mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları açarak mesleki eğitim – sektör işbirliğini üst seviyeye taşımak ve sektörün talep ettiği nitelikli işgücünü kendi atölyelerinde yetiştirmesine imkân sağlamak amacıyla sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 12 maddesi gereğince eğitim öğretim yılından başlamak üzere organize sanayi bölgelerinde açılan mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören her bir öğrenci için resmî okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre Devlete maliyetinin bir buçuk katını geçmemek üzere devlet desteği yapılmaktadır. Destek verilecek alanlar ve tutarlar her eğitim öğretim yılı itibarıyla Maliye Bakanlığı ile Bakanlık tarafından müştereken belirlenerek, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanmaktadır.

Uygulamadan alınan olumlu sonuçlar ve sektör talepleri doğrultusunda ilgili kanunun aynı maddesi gereğince eğitim ve öğretim yılından itibaren OSB dışında bulunan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına da öğrenci başına devlet desteği verilmeye başlanmıştır.

Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Teşviki
yılına kadar işsiz olan kişileri istihdam eden özel sektör işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payları (,47 TL ila ,54 TL) İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

Faydalanma şartları :

- Kişinin son 6 aydır işsiz olması

- Kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi

- Özel sektör işvereni olması

Faydalanma süresi

- 18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay,

- yaş arası erkekleri istihdam eden işverenleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay,

- 29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6 ila 30 ay,

- Çalışmakta iken; tarihten sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverenlere 12 ay süreyle destek sağlanmaktadır. İŞKUR'a kayıtlı olmayı teşvik etmek amacıyla kişinin İŞKUR'a kayıtlı olması durumunda destek süresine 6 ay eklenilmesi yönünde hüküm getirilmiştir.

İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde SGK'ya verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir. 

&#;zel okul &#;ğrencilerine devlet desteği

Güncelleme Tarihi:

H&#;rriyet Eğitim

Oluşturulma Tarihi: Aralık 25,

LinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

Özel okullarda ve bazı mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrenciler için öğretim desteği verileceğiyle ilgili tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Haberin Devamı

Özel öğretim kurumlarında önceki yıllarda eğitim ve öğretim desteği kapsamına alınıp öğretim kademesini tamamlamayan öğrencilere eğitim öğretim yılında yapılacak destek ödemeleri belli oldu. Buna göre ilk ve ortaöğretimde destekten yararlandırılacak öğrenciler için 4 bin ile 4 bin lira arasında ödeme yapılacak. Özel mesleki ve teknik liselerde eğitim öğretim gören öğrenciler için ise bölümlerine göre 5 bin ile 8 bin lira arasında destek verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ilkokul 3, 4'üncü sınıf, ortaokul 7, 8'inci sınıf ve ortaöğretim 10, 11, 12'nci sınıf okul kademelerinde öğrenim gören her bir öğrenciye verilecek eğitim ve öğretim destek tutarları şöyle:

SIRAKADEMESINIFDESTEK TUTARI (TL)
1İlkokul3 ve 4,92
2Ortaokul7 ve 8,72
3Ortaöğretim10, 11, 12,72

ÖZEL MESLEK LİSELERİ İÇİN DE TEŞVİK
' Eğitim Öğretim Yılında Organize Sanayi Bölgeleri İçinde ve Dışında Açılan/Açılacak Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Eğitim ve Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Tebliğ'de Resmi Gazete’de yayımlandı. " eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere, resmi okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre devlete maliyetinin katını geçmemek üzere, her eğitim öğretim yılı itibarıyla Maliye Bakanlığı ile MEB tarafından müştereken belirlenen tutarda, MEB bütçesine bu amaçla konulan ödenekten eğitim ve öğretim desteği yapılabilir” denilen yazıda destek verilme şartları şöyle sıralandı:

Haberin Devamı

1- Okulun organize sanayi bölgesi içerisinde veya 21 Mart  tarihli ve / sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Organize Sanayi Bölgeleri Dışında Açılan Özel Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarında Öğrenim Gören Öğrencilere Eğitim Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Karar kapsamında öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere organize sanayi bölgesi dışında açılmış olması,
2- Her bir öğrenci için verilecek eğitim ve öğretim desteği süresinin okulun öğretim süresini aşmaması, nakil yoluyla gelen öğrenciler için ise okulun kalan öğretim süresinden fazla olmaması,
3- Öğrencinin, o eğitim ve öğretim yılının başlamasından en geç 30 gün içerisinde okula kaydının veya eğitim ve öğretim desteği yapılan okullar dışındaki okullardan naklinin yapılmış olması,
4- Öğrencinin okula devam ediyor olması ve devamsızlıktan başarısız duruma düşmemesi,
5- Organize sanayi bölgesi dışında açılacak özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde okulun açıldığı il veya ilçe nüfusunun 20 bin ve üzerinde olması,
6- Organize sanayi bölgesi dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, takviye kursları, yemek, servis, pansiyon hizmetleri hariç olmak üzere eğitim ve öğretim desteği kapsamındaki öğrencilerden tebliğde desteklenecek alan/dallarda belirlenen eğitim öğretim desteği tutarı kadar eğitim öğretim ücreti alınabilecek olması, şartıyla eğitim ve öğretim desteği yapılabilir.

Haberin Devamı

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ DIŞINDA AÇILAN ÖZEL MESLEKİ VE TEKNİK LİSELERİNDE ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLER İÇİN EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ VERİLEN ALANLAR VE TUTARLARI

SIRAALAN ADIDESTEK TUTARI (TL)
1Biyomedikal Cihaz Teknolojileri,60
2Denizcilik,80
3Elektrik-Elektronik Teknolojisi,20
4Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri,80
5Gıda Teknolojisi,20
6Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı,40
7İnşaat Teknolojisi,60
8Kimya Teknolojisi,00
9Makine Teknolojisi,20
10Makine ve Tasarım Teknolojisi,00
11Motorlu Araçlar Teknolojisi,20
12Radyo-Televizyon,00
13Tarım Teknolojileri,20
14Tasarım Teknolojileri,40
15Uçak Bakım,60
16Yenilenebilir Enerji Teknolojileri,80

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDE AÇILAN ÖZEL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİNDE ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLER İÇİN EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ VERİLEN ALANLAR VE DESTEK TUTARI

SIRAALAN ADIDESTEK TUTARI (TL)
1Bilişim Teknolojileri,40
2Biyomedikal Cihaz Teknolojileri,60
3Elektrik-Elektronik Teknolojisi,60
4Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri,20
5Gıda Teknolojisi,80
6Kimya Teknolojisi,40
7Makine Teknolojisi,60
8Makine ve Tasarım Teknolojisi,00
9Matbaa Teknolojisi,20
10Metal Teknolojisi,40
11Mobilya ve İç Mekân Tasarımı,40
12Moda Tasarım Teknolojileri,60
13Motorlu Araçlar Teknolojisi,60
14Plastik Teknolojisi,40
15Tasarım Teknolojileri,40
16Tekstil Teknolojisi,80
17Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme,40
18Yenilenebilir Enerji Teknolojileri,60

MEB’in faaliyet raporlarında yer alan bilgilere göre son yıllarda ayrılan teşvik ödenekleri yavaş yavaş düşse de onlarca öğretmenin atanmasına yetecek bütçe özel okullara ayrıldı. ’den bugüne özel okullara toplam 5 milyar milyon bin TL aktarıldı. Bu para şu anki ücretleri üzerinden bile bin öğretmenin maaşına denk geliyor.

Yıllara göre MEB’in özel okullara aktardığı teşvikler şöyle:

2 milyar milyon bin TL
1 milyar milyon bin TL
1 milyar milyon bin TL
milyon bin TL

Aynı dönemde özel okul sayıları da 3 bini aşkın arttı. Teşviklerden güç alan özel okul sahipleri okul sayılarını artırdı. Pandeminin etkisiyle son bir yılda çok düşük olsa da özel okul sayıları ’den bugüne şöyle oldu:

10 bin 53
11 bin
12 bin
13 bin
13 bin

Üstünlük sayıldı

MEB’in faaliyet raporlarında öğrenciler ve okullar arasında eşitsizliğe neden olan bu durum ‘üstünlük’ olarak kabul edildi. Yılı Faaliyet Raporu’nda üstünlükler bölümünde “Özel öğretimi destekleyici teşvik mekanizmaları” ifadeleri yer aldı.

Bu verileri değerlendiren Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal şunları söyledi: “MEB’in faaliyet raporunda yer alan ve özel okullara verilen ödenek miktarlarına baktığımız zaman aslında eğitimin piyasalaşmasının ne durumda olduğunu değerlendirebiliriz. Hem özel okullara verilen teşvikler hem de buna bağlı olarak özel okulların sayısının her geçen gün artıyor olmasının özellikle üzerinde düşünülmesi gereken bir durum. Devlet, kamusal yükümlülüğü olan eğitim ve öğretimi özel okullara devrediyor. Bu nedenle kamusal eğitim hakkının savunulması bugün çok daha fazla önem arz ediyor. Ayrıca bu durumun üstünlük olarak değerlendirilmesi izaha muhtaç bir durum olarak düşünülmeli. Kamusal eğitimden vazgeçmenin neresinin üstünlük olduğu anlaşılmayan bir durumdur.”

Özel okul öğretmenleri sorusuna cevap yok

Özel okullara akıl almaz tutarlarda teşvik verilirken Milli Eğitim Bakanlığı, özel okul öğretmenlerinin yaşadığı mağduriyete ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı. CHP İzmir Milletvekili Özkan Purçu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e haftalarca seslerini duyurmak, ücret mağduriyetleri ile çalışma koşullarının düzeltilmesi için eylem yapan özel okul öğretmenlerine ilişkin yazılı soru önergesi sundu. Bakan Özer ise eğitimcilereilişkin sorulara cevap olarak yalnızca ilgili kanun maddelerini hatırlatmakla yetindi.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir