kapya biber saklama / Dondurucuda Kışlık Kapya Biber Saklama Ayrıntılı Anlatım - Nefis Yemek Tarifleri

Kapya Biber Saklama

kapya biber saklama

KISLIK KAPYA BIBERIN BUZLUGA  ATILMASI 

','',':','',' ',' ','','','

','','','','

','

','

','

','

','

','

','three','auto','0','

','

','

','

','

','

','

','

','.widget-content','opacity','#widget-content-',' .item-thumbnail','height','px','slider','carousel','#widget-content-',' .','-item','height','px','sticky','#widget-content-',' .item-1 .item-thumbnail,#widget-content-',' .item-2 .item-thumbnail,#widget-content-',' .item-3 .item-thumbnail','style','.item-thumbnail img','rainbow','.thumbnail-overlay','background-color: ',',','; background-image: -webkit-linear-gradient(135deg,','); background-image: -moz-linear-gradient(135deg,','); background-image: -o-linear-gradient(135deg,','); background-image: linear-gradient(135deg,',');','style','responsive','responsive','responsive','responsive','responsive','slider','loop','nav','dots','ticker','autoplay','autoplayHoverPause','onTranslated','#widget-content-',' .item-thumbnail img','navText','','','rtl','.item-title','font-size','px','undefined','inherit','animateIn','undefined','inherit','animateOut','ticker','slideBy','autoplayTimeout','autoplaySpeed','autoplayTimeout','items','responsive','items','responsive','items','responsive','items','responsive','items','destroy.owl.carousel','owl-carousel owl-loaded','.owl-stage-outer','#widget-content-','owlCarousel','.menu-mega-content','Not found any posts','finished','','','.menu-mega-content','finished','.menu-mega-content','img','/posts/default','/-/','.html','_','_','updated-min','/','0','0','updated-min','-','-01T00:00:00-08:00','updated-max','-','-01T00:00:00-08:00','?alt=json-in-script&max-results=','&start-index=','updated-min','&published-min=','updated-min','updated-max','&published-max=','updated-max','q','q','','&q=','q','&orderby=relevance','.widget.archive-page-feed','data-count','.widget.archive-page-feed .widget-content','

Loading...

',"jsonp",'.widget.archive-page-feed','data-max_page','.widget.archive-page-feed','data-count','.widget.archive-page-feed','data-total','.archive-page-pagination-info .value','.archive-page-pagination-button.active','active','.archive-page-pagination-button-','active','.archive-page-pagination-separator','.archive-page-pagination-button','.archive-page-pagination-button-1','.archive-page-pagination-button-2','.archive-page-pagination-button-3','.archive-page-pagination-button-','.archive-page-pagination-button-','.archive-page-pagination-button-','.archive-page-pagination-button-','.archive-page-pagination-button-','.archive-page-pagination-button-','.archive-page-pagination-separator-3','.archive-page-pagination-separator-','#archive-page-','#archive-page-','','no-post','.widget-content','Not found any post match with your request','. ','Back Home','','data-max_page','data-count','data-total','','','','','','.archive-page-pagination','.archive-page-pagination-button','.active','.archive-page-pagination-top',"jsonp",'archive-page-feed feed','','','','','.widget','h2','h2','h2','h2.widget-title','no-title','.FollowByEmail','td','width','table','cellspacing','cellpadding','.widget.main-menu','main-menu-center','.menu .menu-item-mega-label','.loaded','loaded','/posts/default/-/','data-slug','?alt=json-in-script&max-results=4',"jsonp",'#main-menu-toggle','.active','active','#header .main-menu','active','#header .main-menu','#main-menu-toggle-mobile','active','#header .mobile-menu .menu','#header','mobile-menu-opened','#header','.sticky','#header','height','px','.mobile-menu','padding-bottom','px','#main-menu-toggle-mobile','active','#header .mobile-menu .menu','#header','mobile-menu-opened','#header','height','','.mobile-menu','padding-bottom','','#main-menu-toggle-mobile','.active','#search-toggle','.active','active','.search-form-wrapper','active','.search-form-wrapper','.search-text','.search-form-overlay, .search-form-label','#search-toggle','active','.search-form-wrapper','.feed-widget-labels a','.feed-widget-labels','.listing','.active','a','.active','listing','a','active','active','a','.active','listing','.feed.widget','data-i','data-i','.feed-widget-viewall a','href','listing','a','.copyright-year','.widget.feed.pending','data-i','.scroll-up',"html, body",'#search-toggle','active','.search-form-wrapper','.wrapper','background-color','rgb(255, 255, 255)','#ffffff','#FFFFFF','body','solid-white','#main-sidebar','float','none','undefined','#sidebar','fix-top fix-bot abs-stay abs-bot','style','#main-sidebar','float','none','#content','#sidebar','position','static','left','px','width','#main-sidebar','px','fix-top fix-bot abs-stay abs-bot','abs-bot','fix-top fix-bot abs-stay abs-bot','fix-top','fix-top fix-bot abs-stay abs-bot','abs-bot','fix-top fix-bot abs-stay abs-bot','fix-bot','fix-top fix-bot abs-stay abs-bot','top','px','abs-stay','fix-top fix-bot abs-stay abs-bot','fix-top','fix-top fix-bot abs-stay abs-bot','top','px','abs-stay','#sidebar','width','#main-sidebar','px','#header','.main-menu','.main-menu','sticky-menu','.main-menu','ul.menu','width','px','height','px','.main-menu-placeholder','','.main-menu','.main-menu','sticky-menu','.main-menu','ul.menu','width','','.main-menu-placeholder','disable','undefined','.main-menu','display','none','#main-sidebar','float','both','#main-sidebar','float','none','#header-wide','#header','#header','sticky','#header .blog-title','width','px','.mobile-menu-placeholder','','#header','#header','sticky','#header .blog-title','width','','.mobile-menu-placeholder','disable','undefined','.top-page-wrapper','.auto-height','#header','auto-height','.mobile-menu','display','none','#main-sidebar','float','both','#main-sidebar','float','none','#header-wide','a[href*=".html"','href','_archive.html','/p/','click','a[href*="#random-post"]','body','

KÖZLENMİŞ KIRMIZI (KAPYA) BİBER KONSERVESİ

Bir günlük aradan sonra herkese yeniden merhaba.
Kış hazırlıkları ağır aksak devam ediyor diye yazmıştım.Bu hafta biraz daha hazırlık yaptım ve sıcağı sıcağına hemen sizlere ulaştırayım istedim.

Hem konservesini hem de derin dondurucuda saklama yöntemlerini yazdım.Benim ilk tercihim konservesi,çünkü hem daha leziz oluyor hem de yemeye hazır oluyor.
O kadar leziz ki eminim sizlerde bir kere deneyince her sene yapacaksınız.Mutlaka deneyin derim.

Diğer kış hazırlıkları tariflerime de göz atmayı unutmayın.

Bu arada,Anne eli gibi'yi instagram'da takip etmek isterseniz Bu linkten ulaşabilirsiniz.

MALZEMELER

5 kg kırmızı kapya biber
10 diş sarımsak
5 çay kaşığı toz şeker
5 çay kaşığı tuz
2,5 çay bardağı zeytinyağı
2,5 çay bardağı elma sirkesi 
1 demet maydanoz

HAZIRLANIŞI

Öncelikle biberlerimizi yıkayıp suyunu süzün.Üzerine bıçakla birkaç delik açıp közlemeçe yerleştirip ocakta közleyin.Közlenen biberleri bir poşetin içine alıp ağzını bağlayın ki kabukları kolay soyulsun.Tüm biberler bitene kadar aynı işlemleri tekrar edin..Poşette bekleyen biberleri soyun,çekirdeklerini çıkarın,doğrayın ve derince bir kaba alın.Soyduğumuz biberleri asla sudan geçirmeyin,köz tadını kaybetmesin.Kabın içindeki biberlerin üzerine doğradığınız sarımsakları,tuzu,şekeri,ince kıyılmış maydanozu,zeytinyağı ve sirkeyi ekleyip iyice harmanlayın.
Kavanozları ve kapakları 3-4 dakika kadar kaynar suda bekletip iyice kurulayın.Karışımı kavanozu sadece kapak kısmı boş kalacak şekilde doldurup,bir kaşığın sap kısmı ile karıştırıp içindeki havayı çıkarın ve kapağını kapatıp iyice sıkın.
kavanozların sığacağı kadar derin bir tencereye kavanozları yerleştirin,içine kavanozların üzerini kapatacak kadar su koyun ve kaynamaya bırakın.Kaynadıktan sonra 30 dakika kadar kaynatın.Bu arada suyu azalırsa üzerine kavanozları kapatacak kadar kaynar su ilavesi yapın.Kaynayan kavanozları dikkatli bir şekilde sudan çıkarın kapağını tekrar sıkın ve temiz bir bez üzerine ters çevirin.Bir gece o şekilde kalsın,akma yaparsa buzdolabına kaldırın.Kapaklarını kontrol edin ortası bombe yapmamışsa ve bastırdığınızda içe göçmüyorsa vakumlama işlemi olmuş demektir.
Serin,karanlık ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

İkinci yöntem derin dondurucuda saklamak:
Bir kısmını da derin dondurucu da saklayabilirsiniz.Ben derin dondurucuya koyduğum biberleri doğramadan kabuğunu ve çekirdeklerini temizleyip saklıyorum.Dilediğim şekilde kullanıyorum.Mesela içine peynirle yapılmış güzel bir karışım hazırlayıp meze olarak sunabilirsiniz.Dilerseniz yine doğrayarak salata yapabilirsiniz.
Onu da doğrama işlemine kadar olan işlemleri aynen uygulayıp kilitli buzdolabı poşetine yerleştirip,fazla havasını aldıktan sonra sıkıca kapatın ve derin dondurucuya yerleştirin.

Püf noktaları:

1.   Biberleri közlemeçte közlemek istemezseniz fırında hatta mikrodalga fırında bile közleyebilirsiniz,ancak aynı lezzeti bulamayacağınızı şimdiden söyleyeyim.Hatta mümkünse odun ateşinde közleyin lezzetine doyamazsınız.

2.   Biberleri közledikten sonra kabuğunu soyarken ya da soyduktan sonra asla sudan geçirmeyin,bu hem lezzetinden çalan bir yöntemdir hem de köz tadını kaybetmesine sebep olur.
Afiyet olsun.

Bu arada,Anne eli gibi'yi instagram'da takip etmek isterseniz Bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlk tarifim hem kahvaltıda, hem salatalarımızda, hem de meze olarak en güzel lezzetlerden birisi olan közlenmiş kapya biberin buzdolabınızın derin dondurucusunda pratik saklama yöntemi olacak. 

Bunun için önce arzu ettiğiniz miktarda kapya biberine ihtiyacınız var. Ben çok sevdiğim ve bulunduğum yörede bol ve ucuz olarak bulunması nedeniyle bir çuval (Yaklaşık 25 kilogram) kapya biberi kullandım. Biberleri alırkende en kırmızılarından ,büyük ve etli olanlarını seçtim.Ama siz bir kaç kilogram biberle de bu işi yapabilirsiniz. Kapya biber beklediği zaman çabucak çürüdüğü için biberlerin taze ve çatlağı ,patlağı olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. 

Kapya biberleri iyice yıkadıktan sonra közleme işlemine başlayabilirsiniz. Ben yerim müsait olduğu için bahçede közledim,fakat böyle bir imkanınız yoksa balkonda mangal üstünde veya bir fırın tepsisine dizerek mutfaktaki fırınınızda da yapabilirsiniz. Bu durumda fırının sıcaklığını 150 dereceye ayarladıktan sonra yaklaşık yarım saat bekletmeniz yeterli olacaktır ama ara ara kontrol ederek biberlerin ince kabuklarının etli kısmından ayrılabilecek hale gelip gelmediğini kontrol etmenizde yarar var. 

Ben közleme işlemi için hemen hemen her mangal ve soba satan yerlerde bulabileceğiniz özel bir bahçe sobası kullandım. Yakıt olarak ise çalı çırpı ve tutuşturmalık tahta kullandım. 

Bu sobayı 2019 Haziranında Bergama’dan 120.- TL karşılığınde satın almıştım. 

Biberlerin her tarafının güzelce közlenerek ince kabuklarının kolaylıkla soyulabilecek hale geldiğinden emin olun,çünkü kabuklar kolaylıkla soyulabiliyorsa biberlerde tam olarak közlenmiş demektir. 

Biberlerin tamamını közledikten sonra sıra ince kabuklarını soymaya geliyor. Bunun en kolay yolu kısık bir şekilde akan musluk suyu altında soymak. Biberlerin saplarını ayırıp içinde kalan tohumları da aynı yöntemle temizleyebilirsiniz. 

Bu işlemler tamalandıktan sonra biberler saklanmaya hazır duruma gelmiş demektir.

Artık közlenmiş biberlerinizi ister bu şekilde ,isterseniz de benim tercih ettiğim gibi küçük kareler halinde doğrayarak buzdolabı poşetine yerleştirebilirsiniz

Eğer küçük kareler halinde doğramak istiyorsanız,önce biberleri şeritler halinde doğradıktan sonra dikine keserek küçüç kareler haline getirebilirsiniz. 

Bu işlem de tamalandıktan sonra isterseniz bütün olarak,isterseniz doğranmış olarak buzdolabı poşetine arzu ettiğiniz miktarda yarleştirip,elinizle poşeti yassılaştırdıktan sonra içindeki havayı mümkün olduğu kadar alarak poşetin ağzını bağlamanız gerekiyor.

Yassılaştırma işlemini ; biberlerin buzdolabınızın derin dondurucusunda fazla yer kaplamamasını sağlamak amacıyla!Artık közlenmiş kapya biberleriniz saklamaya hazır hale gelmiş demektir . Diğer közlenmiş biberlerinizi de aynı yöntemle poşetledikten sonra yapacağınız iş poşetlerin şeklini bozmadan buzdolabınızın derin dondurucusunda kışın yiyeceğiniz tarihe kadar saklamanız. Poşetin yassı halde donmasını sağlamak için poşetleri üstüste bir kesme tahtasına yerleştirdikten sonra derin dondurucuya yerleştirip ,biberler donduktan sonra altından kesme tahtasını alabilirsiniz. Biberleri poşete yassılaştırılmış bir şekilde yerleştirmenizin başka bir amacı da, kışın ihtiyacınız olduğunda donmuş yassı bloktan istediğiniz kadarını kolayca kırarak alabilmeniz ve kalanı başka bir poşete koyarak derin dondurucuda saklamaya devam edebilmenizdir. 

AFİYET OLSUN… 

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir