sendeki kaşlar türküsünün hikayesi / “Karadır Kaşların Ferman Yazdırır” Türküsünün Hikayesi / Hatice Türkmen Yurtseven – DergiZan

Sendeki Kaşlar Türküsünün Hikayesi

sendeki kaşlar türküsünün hikayesi

Mustafa Tuna yılında memleketi Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde komşularının kızı olan Raziye’ye tutulur. Raziye Rum kızıdır. Mustafa Tuna’nın Babası “kanıma Rum kanı karıştırmam” diyerek konuyu kapatır.

Bunun üzerine Raziye’yi başka birine verirler kısa sürede düğün hazırlıkları yapılır düğüne bir gün kala Mustafa arkadaşları ve aracı bir kadınla çeşmeye giden Raziye’yi dar bir yolda sıkıştırıp zorla kaçırır.

Arabacı Raşit’in arabasına bindirerek hızla uzaklaşırlarken kendilerini Eskişehir yolu üzerindeki Kızıltepe ormanının içinde arabaları devrilir.
Ormanda Mustafa’yı Jandarmalar ve Raziye’nin nişanlısının akrabaları çevirirler ve yakalarlar.
Mustafa tutuklanır.  Hapiste 27 gün yatar, Sorgu hakimi olan arkadaşının yardımıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalır ama olay bununla kapanmaz.
Kız kaçırma suçundan ağır cezada yargılanır. Raziye’nin Mahkemeye gelip ben kendi isteğimle kaçmak istedim demesi de kurtarmaz Mustafa’yı ve 2 yıla mahkum olur.
Mustafa’nın hapisliği sırasında Raziye’yi nişanlısı ile evlendirirler. Raziye mahkemede Mustafa lehine ifade verdikten sonra bir daha kocasının evine gitmez ve bu evliliğini kısa sürede bitirir.
Raziye’nin babası Mustafa hapisteyken onunla görüşmek ister. Mustafa’nın babası buna izin vermez. Mustafa babasına bu kez karşı gelemez. Ancak bir yandan da Raziye ile görüşmektedir. Raziye Mustafa’ya bir aracı ile çevre göndermiş haber yollamıştır. Onun da Mustafa’da gönlü vardır.
Türküyü de bu mahpusluğu sırasında söyler. Hapishaneden tüm Eskişehir’e dalga dalga yayılır türküsü.
Mustafa bir türlü babasına karşı gelip ve Raziye’ye kavuşamaz.
Terk-i diyar ederek Ankara’ya yerleşir. İnşaatlarda çalışır, daha sonra memur olur. Uzun yıllar Seyitgazi’ye gelmez. Ankara’nın Kalecik ilçesinden Hikmet Hanim ile evlenir. Çocukları olur. 22 yıl sonra ailesi ile birlikte Seyitgazi’ye tekrar yerleşir.

Raziye de daha sonra Kadir isimli biriyle daha evlenir. 21 Temmuz ’da ölür.
Türkü ile ilgili en ilginç notlardan birisi de Mustafa Tuna’nın, Raziye ve ailesi rencide olmasın diye Türküyü yaşadığı bir olay üzerine kendisinin yaktığı ve bu olayın Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde yaşandığını yıllarca saklamasıdır. Hatta tuttuğu hatıra defterini de yakar.
Bu nedenle Türkü bir süre görev yaptığı Zonguldak’a (Bartın) mal eder ve TRT kayıtlarında türkü bu şekilde geçer.
Raziye’nin yılında ölmesi üzerine Mustafa Tuna şu şiir dökülecektir yüreğinden.

“Açmış kolların kara toprak
Seni bağrına basmak için
Niçin, niçin, niçin?
Çektiği ıstıraplar için.”

Mustafa Tuna’nın Raziye için yazdığı başka şiirler de vardır.

Türkünün hikayesi kahramanı söz yazarı ve bestecisi Mustafa Tuna’nın kendi anlatımından özetlenmiştir ve bizlere yine vuslatı mahşere kalan, hikayeleri dilden dile dolaşan türkülerini bırakarak göçüp gitmişlerdir bu fani dünyadan. Ruhları şad mekânları cennet olsun

Karadır kaşların ferman yazdırır
Bu dert beni diyar diyar gezdirir
Lokman hekim gelse yaram azdırır
Yaramı sarmaya yar kendi gelsin

Ormanlardan aşağı aşar gelirim
Nazlı yari kaybettim ağlar gezerim
Ormanların gümbürtüsü başıma vurur
Nazlı yarin hayali karşımda durur

Karadır kaşların benzer kömüre
Yardan ayrı düşmek zarar ömüre
Kollarımdan bağlasalar zincire
Kırarım zinciri vararım yare

Uzaklara gittim gelirim diye
Tabancam doldurdum vururum diye
Hiç aklıma gelmez ölürüm diye
Ölüm ver Allah’ım ayrılık verme

istanbul yöresi türküsü
derleyen muzaffer sarısözen

sendeki kaşlar bende de olaydı vay
kaşları senden rastığı benden
ela gözlü küçük hanımda ayrılamam ben senden

sendeki gözler bende de olaydı vay
gözleri senden sürmesi benden
ela gözlü küçük hanımda ayrılama ben senden

sendeki saçlar bende de olaydı vay
saçları senden örmesi benden
ela gözlü küçük hanımda ayrılama ben senden

hüseyin turan yorumu da bulunan türküdür. oynaktır.

leziz istanbul türkülerinden biridir. dinlenesi; mükerreren

suzan kardeşten dinlenerek, işyerindeki sıkıcı cuma öğlen vakti geçirilebilir.

cengiz özkan ve incesaz yorumu da çok güzeldir.

tam bayramlık şarkı.
canlı dinleyin suzan hanım'dan bunu siz ya.

funduszeue.infoe-sendeki-kalar_music

severek dinliyor olsak da sözlerinde biraz acayiplik bulduğum türküdür. 'sendeki kaşlar bende de olaydı' 'sendeki saçlar bende de olaydı' nasıl yani?

güzel bir hüseyin turan halk müziği.

Türküler

Manisa Türküleri - Sendeki Kaşlar Bend'olsa

Bu sayfada Manisa yöresine ait Sendeki Kaşlar Bend'olsa türküsünün sözleri bulunmaktadır.

Türkü Sözü

Sendeki kaşlar bend'olsa
Kaşları senden
Rastığı benden

A yarim a yarim
Ayrılamam senden

Sendeki saçlar bend'olsa
Saçları senden
Tarağı da benden

A yarim a yarim
Ayrılamam senden

Sendeki gözler bend'olsa
Gözleri senden
Sürmesi benden

A yarim a yarim
Ayrılamam senden

Sendeki kulak bend'olsa
Kulağı (da) senden
Küpesi (de) benden

A yarim a yarim
Ayrılamam senden

Sendeki gerdan bend'olsa
Gerdanı senden
Liraları benden

Sayfa Bilgisi

Kaynak Kişi:

Haydar Bayçın

Sayfa Gösterimi:

Oylama:

(9 kişi oyladı)

Oy Ver:

Yorum Yaz

Manisa Türküleri

• Ak Üzümün Salkımı, ziyaret
  • Aman Aman Nalbandım, ziyaret
  • Arkamı da Verdim Şu Manisa'nın, ziyaret
  • Ateş Attım Samana (Gımıldan), ziyaret
  • Ayşe'nin Evinde Oyalı Sandık, ziyaret
  • Ben Çiftliğe Vardım 2, ziyaret
  • Bir Taş Attım Karakolun Camına, ziyaret
  • Buğdayla Dolu Harman, ziyaret
  • Çattılar Ocak Taşını, ziyaret
  • Dağdereli Mustafa'nın Ağıtı, ziyaret
  • Dam Üstünde Kestane, ziyaret
  • Dere Boyu Giderim, ziyaret
  • Derelerde Aluç Ağacı, ziyaret
  • Diken Arasında Bir Gül 1, ziyaret
  • Donuna Bak Donuna, ziyaret
  • Döşemedir Koca Konak Döşeme, ziyaret
  • Dumanlı Dağlara Duman İniyor, ziyaret
  • Entarisi Al Basma 2, ziyaret
  • Fadime'm Has Bahçenin Yolları, ziyaret
  • Geldiler Gene Dış Avluya, ziyaret
  • Daha Fazla Manisa Yöresine Ait Türküler, 44 türkü sözü

Daha Fazla Türkü Sözü

Türküye Göre

A, B, C-Ç, D, E, F, G, H, I-İ, J, K, L, M, N, O-Ö, P, R, S, T, U-Ü, V, Y, Z

Yöreye Göre

A, B, C-Ç, D, E, F, G, H, I-İ, J, K, L, M, N, O-Ö, P, R, S, T, U-Ü, V, Y, Z

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası