halamın bahçesi / Güncelleme #02 - Orta Format

Halamın Bahçesi

halamın bahçesi

Saçları bembeyazdı halamın. Küt kestirirdi, kısacık. Yetmiş iki yaşında bir genç kızdı o. İncecik bedeni, güldüğünde yanaklarında beliren gamzeleri ve koyu gri gözleriyle girdiği her ortamda dönüp baktırırdı kendisine. Sade bir zevki vardı. “O gamzeler sende oldukça, benden bir parça yaşamaya devam edecek” derdi bana.

Ailede en çok halamı sevdim. Onda kalmak için hiçbir fırsatı kaçırmazdım. Adada bir sokak vardı aramızda.  Yeni yetme zamanlarımdan birinde, bahar başlangıcıydı hiç unutmuyorum, sözde içinden çıkamadığım bir ödevimi danışmak bahanesiyle, “Gece kalırım halamda” demeyi de ihmal etmeden evden çıktım.

Bizim bahçemiz çok renkliydi, biraz da karmaşık. Babam ortancalara takmıştı, annem güllere. Meyve ağaçları ikisinin ortak zevkleriydi. Halamın bahçesi her bahar renk değiştirirdi. Bir yıl sarılar kaplardı ortalığı, diğer yıl pembeler. Mutsuz bir bahçıvanı vardı, her sezon söküp, yerlerine yenilerini ekmekten bitap düşmüşü adamcağız.

Sade kahvesini yudumlayıp kitap okurken buldum onu bahçede. İki yanağından öpüp yanındaki koltuğa oturdum. “Hani derler ya sen gittikten sonra arkanda bıraktıklarınla anılırsın diye, bence bırakmadıklarınla anılırsın Pericim. Bu dediğimi bir düşün.”  En sevdiğim oyunumuz başlamıştı.  “Olumsuz şeylerle anılmak istemem hala, sanki bu düşüncende olumsuzluk var.”

Ayağa kalktı ve yeni ekilen çiçek tarhının yanına gitti. Muzip bir edayla “ Hiç ağaç kesmedi, hiçbir çocuğu ağlatmadı, ağırlığıyla kimseleri ezmedi deseler olumsuz mu hissedersin?”  Haklıydı. “Bu açıdan düşünmemiştim hala, çoklu düşün dediğin bu olsa gerek, bir bilge hatunsun sen, yine de kızdıklarında ‘Ayrık otu’ diyorlar ailedekiler sana.”  Çok güldü dediğime, “Ayrık otu deyip geçme, orta çağdan bu yana ilaç olarak kullanılır, biliyor musun köpekler toprağı kazıp köklerini yerler mideleri kötü olduğunda.” Bahçeden, iki katlı kagir evinin salonuna geçtik. Akşam oluyordu. Birazdan yemek hazırlığına başlayacaktık birlikte. Gezgin halamın dünyanın farklı yerlerinden getirdiği otlar, baharatlar yayılacaktı mutfaktaki masaya, bilmediğim ama yemeye doyamadığım lezzetlerden çıkan mis kokular saracaktı etrafı.

Bizim evde yemekler öğleden önce pişirilir, halam yemekten yarım saat önce başlardı hazırlıklara. Sohbet eşliğinde harikalar yaratırdı kısa sürede.

İkimize birer kadeh kırmızı şarap koydu, bu sene başlamıştı bana şarap ikram etmeye “zamanıdır” demişti.  “Yılın yarısını seyahatlerde geçiriyorsun, yarısında da üniversitedeki öğrencilerin doluyor eve, yorulmuyor musun?” dediğimde güldü. “Asıl durursam yorulurum.” Bir yandan da sevdiği tangoyu mırıldanıyordu. Uzun süredir sormaya korktuğum soruyu hazırladım kafamda, şarabın getirdiği cesaretle. “Nereye gidersen git, her yola çıkışında illaki Berlin’de bir süre kalıyorsun, özel bir nedeni var mı?” Elindeki bıçağı ani bir hareketle masaya bırakıp yanıma geldi, gözleri hayretle bakıyordu. “Bunu bana ilk sen soruyorsun ailede üstelik en genç sensin.” Yanıma oturup, hiç tereddüt etmeden başladı anlatmaya. “Bildiğin gibi üniversiteyi bitirdiğim yıl gittim Berlin’e,  yüksek lisans, doktora derken altı yıl kaldım. Döndükten sonra da her yıl mutlaka o şehre giderim.”  Arkasına yaslandı ve soluklandı. “Biliyor musun kırk küsur yıl, başta babaannen ve diğerleri sadece ‘döndün mü tamamen?’ diye sordular. Onları ilgilendiren sadece dönmemdi. Sustu. Ağzımın ucuna gelen soru bir anda patladı, “Aşık mı oldun hala, sevgilini mi bıraktın orada, yaşıyor mu, görüyor musun gittiğinde?” Sustu.

Sofrayı kurduk, beyaz keten örtünün üzerine özenle dizilmiş Bavaria porselen yemek takımlarında yiyecektik. Halam bu yemeğe ciddi bir anlam yüklemiş olmalıydı ki, özel takımlar konmuştu masaya.

İkinci kadehler bitmiş, yemeğin sonuna gelinmişti, yerinden kalktı, yatak odasından birkaç resim alıp getirdi ve anlatmaya başladı. “Bak bu doktoramı yaptığım üniversitenin bahçesinde çekilmiş bir resim. Yanımdakiler arkeoloji enstitüsünden arkadaşlarım, kolunu omzuma atmış olan da felsefe bölümünde doktora yapan sevgilim Klaus. Bu resim nikâhımızın ardından yaptığımız kutlamada çekildi, ne kadar neşeli ve genciz. Bak şu model Mercedes’in önündeki, mutlu çifte, evlilik hediyesi olarak verilmişti o araba sevgilimin babası tarafından.” Şaşkınlıkla ve merakla resimlere bakıyor, hikâyenin burada bitmediğini hissediyordum içten içe.

Boşalan kadehine doldurduğu şarabı hızla içip, ardına yaslandı. “Bu fotoğraftaki on aylık bebek, benim oğlum Reha.” O ara sandalyemden düşüyordum şaşkınlıktan. Elinden fotoğrafı alıp uzun uzun inceledim. Mavi gözlü, armut kafalı, gamzeli bir bebek, bana gülüyordu. Halamın yüzüne siyah bir bulut oturmuştu.

Ne yapacağımı bilemedim, hiç tepki vermeden duruyordum karşısında, halamın da anne olabileceği aklıma gelmemişti. Emzirebileceği, bir bebeğin altını temizleyeceği, ona ninniler söyleyebileceği…

Kaba bir hesapla elli yaşlarında olmalıydı Reha. Bunu dile getirdiğimde, “Hayır o hep üç yaşında” dedi. O an sanki yıllardır çektiği acı yüzüne yansımıştı.

Hediye edilen arabaları ile yaptıkları bir kaza sonrası eşi ölmüş ve oğlu da aldığı beyin hasarı yüzünden bebek olarak kalmıştı. Eşinin ailesine ait vakıf Reha’yı en iyi şartlarda bakmaktaydı.

O anda aklıma gelen tek soru “Hala bu yükü yıllar boyu tek başına mı taşıdın?” oldu. “Hayır, hemen herkes biliyor sadece hiç konuşulmuyor” dediğinde bana sık sık tekrarladığı bir söz geldi aklıma “İçinde büyüdüğümüz toprakların kültürü, kaderimizdir.”

How to get to - Veysel Karani Cami in Keçiören by Bus or Subway?

Public Transit to - Veysel Karani Cami in Keçiören

Looking for directions to - Veysel Karani Cami in Keçiören, Turkey?

Download the Moovit App to find the current schedule and step-by-step directions for Bus or Subway routes that pass through - Veysel Karani Cami.

Looking for the nearest stops closest to - Veysel Karani Cami ? Check out this list of closest stops to your destination: - Meydan; - Fikri İnal İlköğretim Okulu; - Karacaören Kavşağı; - Göksel Sitesi.

Bus

We make riding on public transit to - Veysel Karani Cami easy, which is why over million users, including users in Keçiören trust Moovit as the best app for public transit.

Use the app to navigate to popular places including to the airport, hospital, stadium, grocery store, mall, coffee shop, school, college, and university.

Halamın Bahçesi

Halamın Bahçesi, Samsun ilinin Tekkeköy ilçesinde Kurumsal Ofis kategorisinde hizmet vermektedir.

SamsunKurumsal Ofis firmaları içinde en iyi işletmelerden birisi olan Halamın Bahçesi, TekkeköyKurumsal Ofis firmaları olarak Halamın Bahçesi ismi ile hizmet vermektedir. Tekkeköy ilçesinde Kurumsal Ofis ihtiyacınız olduğunda Halamın Bahçesi firmasında ulaşabilmek için gerekli olan telefon numarası, mail adresi, web sitesi, yol tarifi ve tüm iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. TekkeköyHalamın Bahçesi firması için yol tarifi alabileceğiniz Tekkeköy ilçesinde ki Kurumsal Ofis firması olan Halamın Bahçesi için işletmenin açılış ve kapanış saati gibi mesai saatlerini de sitemizden görüntüleyebilirsiniz.

Web sitemizden Tekkeköy ilçesinde ki Kurumsal Ofis kategorisinde ki işletmelerin kurumsal bilgilerine ve iletişim bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda işletmelerin varsa Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube gibi sosyal medya hesaplarına ve mail adreslerine de ulaşabilirsiniz. Samsun firma rehberi ve Tekkeköy firma rehberi olarak web sitemize ücretsiz olarak firma bilgilerini ekleyerek firmanızın arama motorlarında bulunur olmasını sağlayabilirsiniz. Dilediğiniz zaman firma bilgilerini düzenleyebilir ve yayınlanmasını istemediğiniz anda da firma kaydınızı anında pasif yapabilirsiniz. Tamamen şeffaf ve şık tasarımı ile sitemize firma bilgilerinizi ekleyerek profesyoneller arasında yer alabilir ve işletmenizin popülerliğini artırabilirsiniz.

Halamın Bahçesi için en çok aranan arama kelimelerinden bazıları şu şekildedir; Halamın Bahçesi nerede, Halamın Bahçesi iletişim, Halamın Bahçesi telefon, Halamın Bahçesi hakkında, Halamın Bahçesi nasıl giderim, Halamın Bahçesi yol tarifi, Halamın Bahçesi mesai saati, TekkeköyKurumsal Ofis, TekkeköyKurumsal Ofis firmaları, Tekkeköy Kurumsal Ofis iletişim, Tekkeköy Kurumsal Ofis telefonu, Tekkeköy Kurumsal Ofis nasıl giderim, TekkeköyKurumsal Ofis yol tarifi, Tekkeköy Kurumsal Ofis sanal tur, Tekkeköy Kurumsal Ofis tanıtımı, Tekkeköy Kurumsal Ofis web sitesi, TekkeköyKurumsal Ofis mail adresi, TekkeköyKurumsal Ofis haberleri, TekkeköyKurumsal Ofis duyuruları, Tekkeköy Kurumsal Ofis tanıtımı, Samsun Tekkeköy Kurumsal Ofis firması ve Samsun Tekkeköy Kurumsal Ofis telefonu kelimeleridir.

Halamın Bahçesi hakkında kurumsal bilgiler ve iletişim bilgileri ile Halamın Bahçesi firmasına ulaşmanız konusunda fayda sağlanması amaçlanmaktadır. Yukarıçinik, Tekkeköy/Samsun adresinde bulunan Halamın Bahçesi firması Kurumsal Ofis konusunda beklentilerinizi karşılayacaktır. SamsunTekkeköyKurumsal Ofis firmaları nerede, nasıl giderim, Halamın Bahçesi hakkında, Halamın Bahçesi haberleri, Halamın Bahçesi duyuruları, Halamın Bahçesi ilanları, Halamın Bahçesi fotoğrafları, Halamın Bahçesi sanal tur çekimleri, Halamın Bahçesi mesai saatleri, Halamın Bahçesi web sitesi, Halamın Bahçesi mail adresi, Halamın Bahçesi tanıtımı gibi tüm başlıklara sitemizden ulaşabileceğiniz gibi daha fazla bilgi alabilmek için ise Halamın Bahçesi firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal Ofis firması, Kurumsal Ofis firmaları, TekkeköyKurumsal Ofis telefonu, TekkeköyKurumsal Ofis adresi, TekkeköyKurumsal Ofis iletişim bilgisi, TekkeköyKurumsal Ofis işletmeleri gibi Tekkeköy ilçesinde Kurumsal Ofis adına tüm ürün, hizmet ve içeriklere sitemizden ulaşabilirsiniz. Kurumsal Ofis sektöründe ki tüm gelişmeleri, haberleri, duyuru ve ilanları sitemizden takip edebilirsiniz. Aynı zamanda SamsunKurumsal Ofis firması tavsiyesi, Samsun da en yakın Kurumsal Ofis firmaları gibi aramalar da da en iyi sonuçları sunuyoruz.

Halamın Bahçesi, SamsunTekkeköyKurumsal Ofis yol tarifi ile SamsunTekkeköy da Kurumsal Ofis firmasına gitmek için konum tarifi alabilirsiniz. TekkeköyKurumsal Ofis için araba ile nasıl gidilir? Tekkeköy da en yakın Kurumsal Ofis işletmesine yürüyerek nasıl gidilir? En yakın Kurumsal Ofis firması nerede? TekkeköyKurumsal Ofis tavsiyesi, Tekkeköy da en iyi Kurumsal Ofis firması ve TekkeköyKurumsal Ofis mağazası hakkında gibi tüm bilgilere sitemizden kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Samsun ili Tekkeköy ilçesi için Kurumsal Ofis işletmesine gitmek için sitemizden yol tarifi alabileceğiniz gibi aynı zamanda da TekkeköyKurumsal Ofis firmaları hakkında tavsiye ve öneriler de alabilirsiniz. Tekkeköy ilçesinde Kurumsal Ofis için varsa satın alma veya kiralama işlemlerini yapabilir, Tekkeköy da Kurumsal Ofis için fiyat listesi ve fiyat teklifi için de sitemizden TekkeköyKurumsal Ofis firmalarına ulaşarak bilgi de alabilirsiniz.

Tekkeköy şehir rehberi ile Tekkeköy alışveriş merkezlerine, Tekkeköy da gezilecek yerler ve şehrin en güzel mekanlarına, Tekkeköy da ki tarihi ve turistik yerlere, Tekkeköy da ki televizyon, radyo, dergi, kitap baskı, matbaa, imalat, satış ve pazarlama olmak üzere tüm işletme bilgilerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası