muharrem ertaş ay dost / ay dost deyince - ekşi sözlük

Muharrem Ertaş Ay Dost

muharrem ertaş ay dost

ay dost deyince

bu özelliği kullanmak için reklamsız üyeliğe sahip olmanız gerekmektedir. mobil uygulamamızı indirerek reklamsız aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

• neşet ertaş'ın, babası muharrem ertaş'ın ölümü üzerine, bir muharrem ertaş bozlağı üstesine bestelediği ağıttır

ay dost deyince yeri göğü inleten
    muharrem ustaydı bunu dinleten
    gönül kırmazdı bilerekten bilmeden
    insan velisini neyledin dünya vay dünya ey

ay dost
    sazını çalarken kendinden geçen
    gönülden gönüle kapılar açan açan
    aşkın dolusunu nefessiz içen
    gönül delisini neyledin dünya vay dünya ey

ay dost
    garip babamdı muharrem usta
    bilirim aşığıdı sevdiği dosta dosta
    sazımın emaneti diyen son nefeste
    sazın ulusunu neyledin dünya vay dünya ey

ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.

müzik
Muharrem_ertaş_şu_yalan_dünyadan_usandım
Bakınız
Neşet_Ertaş_Baba_oğul_atışması

Muharrem Ertaş- Aydost
Aydooooost! Yalan dünyadan usandım.

Şu yalan dünyadan usandım.

Ah usandım doydum , ah doydum ah ayy ooy

Elveda eyledim gayri cihana oyy oyy, cihana oyy oyyyy

Aldanıp şeytana, inefsime uydum eeeyy eyyyy

Garip bülbül gibi düştüm figana eyyyy,figana eyy.

Aman günahım çokdur, gözüm dolar yaşınan

Gece-gündüz sineme oyy oyy

Döverim taşınan oyy oyyy

Yarabbim! sen Habibin ( yani Habibullah'a) bağışla eyyyy eyy

Rahimsin, Rahmansın kalma noksan oyyyyy , noksana eyyyyy

Aman "hep seni zikrediyor dağlar, ağaçlar" heyy heyy

Akan ulu sular da havada kuşlar oyy oyy bayguşlar heyy heyy

Aman

"Kul kusur işler, Sultan bağışlar" eyy eyyy

Muhtaçtır ben kulun (kutlun?) isyana eyy eyyyy

Türkünün izahı[]

Yorumlar[]

Aydost karyesinin adını aldığı bir türkü formu olan aydost kelimesi aslında ey dost ! veya ay dost ! (Yani ey Veli ! yani ey Allah) anlamında olup ay veya aay içerdeki inilemeleri ifade eder. "Ah" da tasavvufta Allah anlamındadır. Kayılar'da "ay" kelimesi çok kullanılır.

Bu aydost çığırmasını dinleyince göz yaşları döktüm. Kutlu doğumda iç sızlamalı bu bektaşi derlemesi, ciğerimi kutlu doğumdaki anmalardaki duyumsamadan anlatılanlara göre sanki daha ziyadesiyle etkiledi ve ciğerimi yaktı.

Hele bilhassa "Ya Rabbim! sen habibine bağışla eyyyy eyy" kısmı ciğeri kebap eyliyor.

"Kul kusur işler, Sultan bağışlar" kısmı ise hala beynimde ve kalbimde yankılanıyor. Hala tesirindeyim. Hala kalaklarım sızlıyor.

"Aldanıp şeytana, inefsime uydum eeeyy eyyyy"
"Garip bülbül gibi düştüm figana",

çığırmaları hala kulaklarımda hakikaten aslında hür olması gereken bülbülün esaretten figan etmesi gibi, şeytana ve inefse uyduğumuzdan aslında bu esaretler bizi her daim figan ettiriyor. oyy oyy dedirtiyor.

Bu arada "yeni oluşan veya oluşrurulmaya çalışan, biraz da siyasallaştırılan bektaşi kültürünün bu tarz metafizik alanlardan aslından ne kadar fersah fersah uzaklaştığı daha iyi anlaşılıyor".,

diye değerlendirmede bulunan bir arkadaşımın bu tesbiti de beni fevkalade duygulandırdı.

Aşıkbu işte Yani gerçek Aşık Muharrem Ertaş!

İç linkler[]

Dış linkler[]

Muharrem Ertaş Şu yalan dünyadan usandım Usandım şu yalan dünyadan Yalan Dünya Aydost Türkü

Muharrem Ertaş Ay Dost Yalan Dünyadan Usandım Doydum Mp3 indir

Mp3 indir ve Müzik dinle artık çok kolay İnternet ortamında reklamsız ve herhangi bir sorun yaşamadan Bedava mp3 indir istiyorsanız doğru adrestesiniz. funduszeue.info sitemizde üzerinde sanatçı, üzerinde albüm ve 'den fazla mp3 bulunmaktadır. Tüm arşvimiz ücretsiz müzik indirme sitemizde sizlere sunulmaktadır. Kürtçe mp3, türkçe mp3, yabancı müzikler farklı kategorilerde şarkılar hergün onlarca yeni albüm ve daha fazlası Sitemizde mp3'lerimizin büyük bir bölümüde şarkı sözleri de bulunmaktadır. Evde, arabada, işyerinde kısacası internetinin olduğu her yerde funduszeue.info sizinle birlikte

İstek, öneri şikayet ve telif hakları bildirimi için bize [email&#;protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz. Telif hakkı bildirimlerinde anında içerik sitemizden kaldırılmaktadır. Sitemiz hiçbir şekilde sunucuda veya kendi bünyesinde mp3 dosyası barındırmamaktadır. Sadece embed kodları ile paylaşılmaktadır. Sitemizdeki şarkılar sadece dinleme amaçlıdır. Kesinlikle ticari amaç bulunmamaktadır.

Ay Dost Deyince Yeri Göğü İnleten

Ay dost deyince yeri göğü inleden
Muharrem ustaydı bunu dinleden dinleden
Gönül kırmazdı bilerekten bilmeden
İnsan velisini neyledin dünya vay dünya ey

(Ay dost)
Sazını çalarken kendinden geçen
Gönülden gönüle kapılar açan açan
Aşkın dolusunu nefessiz içen
Gönül delisini neyledin dünya vay dünya ey

(Ay dost)
Garip babamdı Muharrem Usta
Bilirim aşığıdı sevdiği dosta dosta
Sazımın emaneti diyen son nefeste
Sazın ulusunu neyledin dünya vay dünya ey

Garip Bülbül Neşet Ertaş, Hayatı - Sanatı
Eserleri 2, Erol Parlak, Demos Yayınları
Barış Matbaası, İstanbul - , s'de
eser şu şekilde aktarılmaktadır
(Söz ve müzik: Neşet Ertaş bilgisiyle)

Aydost deyince yeri göğü inleten
Muharrem Usta'ydı bunu dinleten
Gönülü kırmazdı bilerekten bilmeden
İnsan velisini n'eyledin dünya

Sazını çalarken kendinden geçen
Gönülden gönüle kapılar açan
Aşkın dolusunu nefessiz içen
Gönül delisini n'eyledin dünya

Garib'im babamdı Muharrem Usta
Bilirim aşıktı sevdiği dosta
Sazımın emaneti diyen en son nefeste
Sazın ulusunu n'eyledin dünya

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası