triger zinciri değişirken yağ değişir mi / Bakım, yağ, triger hakkında yardım istyorum - CivicTR Forum | CivicTR Forum

Triger Zinciri Değişirken Yağ Değişir Mi

triger zinciri değişirken yağ değişir mi

Civic FB7 Bakım, yağ, triger hakkında yardım istyorum

> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.
seafoodplus.info

CivicTR kullanıcılarının tanışma forumu

seafoodplus.infoseafoodplus.info

> CivicTR ailesine hoşgeldiniz. Serviste telefon beklemektense forumdan daha hızlı ve doğru bilgiler alırsınız.
> Sizin aracın Triger seti kesin olarak zincir sistemi kullanılıyor. Anormal bir sürtme ve değme sesi gelmediği sürece değişim önermiyoruz.
> Yağ olarak 0w20 ile devam edebilirsiniz. Eneos veya Motul olabilir. Herşeyden önemlisi orjinal olanı almaktır. 4 litre yeterli olur.
> Şanzıman yağı değişimi ilk kilometre veya 4 yılda bir, sonraki her kilometre veya 2 yılda bir oluyor. Yağ olarak orjinal Honda yağını kullanmanızı öneririm. Kampanaları takip edin.
> Filtre seti olarak forumda Man kullanıp memnun olan çok üyemiz var. Bende aldım şuan kullanıyorum.
> Genel bakım listesini paylaşıyorum. images (5).jpeg

Triger zinciri nedir, kopar mı ve ne zaman değişir? Triger zinciri değişir mi ve ne zaman değişir

Triger Zinciri Kopar mı ve Ne Zaman Değişir?

Motorun içindeki ateşleme sisteminin başarılı bir şekilde çalışması için motorun gerekli miktarda hava ile yakıt karışımına ihtiyacı olmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması için motor valflerinin yerinde ve doğru şekilde açılması gerekmektedir. Valflerin tam zamanında açılıp kapanabilmesi için ise krank mili adı verilen mil ile eksantrik yani triger milinin aynı hızda birlikte dönmesi gerekmektedir. Bu dönme sonucu oluşan senkronizasyon triger zinciri tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle ikili zamanlamanın tam zamanında olması gerekmektedir.

Triger zincirinin kopma ihtimali vardır. Böyle bir ihtimal aracın motorunda büyük problemlere yol açabilmektedir. Yani bu milin kopması ile birlikte krank mili ile triger milinin dönme zamanı bozulur motorun yanma sistemi bozulur. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında ise piston ile valfler birbirine çarpabilir. Bu nedenle zamanında değiştirilmeyen triger zinciri kopabilir ve çok ciddi hasarlar çıkmasına sebep olur.

Triger Zinciri Değişir mi ve Ne Zaman Değişir?

Bu zincirin yağlanmasına gerek yoktur. Belirli periyotlarda bakımına gerek duyulmamaktadır. Bu zincir araçta kullanılan motor yağı tarafından düzenli olarak yağlanır. Bu sebeple düzenli motor bakımının yapılması, triger zinciri bakımının da yapıldığı anlamına gelmektedir. Yani düzenli bakımlar bu kayış içinde önemlidir. Eğer gereğinden az motor yağı olursa bu zincir esner ve kırılır.

Triger kayışının ömrünün uzaması için araç motor yağ bakımının zamanında yapılması gerekmektedir. Hem de bu işlemin kaliteli ve doğru bir motor yağı ile yapılması gerekir. Bunun için doğru yağ ve doğru miktar önem arz etmektedir. triger zinciri değişebilen ekipmanlar arasında bulunmaktadır. Bu aracın marka, model ve kilometresine göre değişiklik gösterebilir. Araç bakım zamanları ile triger zincirinin değişim zamanı birbiri ile aynı olmayabilir.

Triger zincirinin değişme zamanı iyi takip edilmelidir. Eğer motordan bir ses geliyorsa en kısa zamanda bir uzmana başvurulması gerekir. Çünkü bu aracın triger zincirinin değişmesi gerektiği anlamına gelebilir. Aynı zamanda aşınmış bir zincir motorun performansını etkiler. Hatta araç çalışırken zorlanabilir. Motorun ateşleme zamanı geç olabilir. Aynı zamanda triger zincir değişimi ekonomik yakıt kullanımı sağlar.

Eğer araçtan tıkırtı şeklinde ve sert bir ses hissedilirse triger zincirinin değişmesi gerektiği anlamına gelir. Çünkü bu ses zincir gergisinden kaynaklı olabilir. Aynı zamanda motor arıza ışığı yandığı zamanda değişim gerektiği anlaşılabilir. Aracın kilometre olarak bini bulması halinde bu zincir değiştirilmelidir. Bazı modellere göre bu değer daha da aşağı çekilebilir.

False

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir